Bağkur Affı 2018 Borçlar Silinecek mi?

543

Bağkur affını binlerce bağkur borçlusunun merakla beklediğini ve bağkur yapılandırma 2018 yılında çıkmasını istediğini biliyoruz. Daha önce 6736 Sayılı yasa ile bağkur affı çıkarılmış ve 2016/06 dönemi öncesi 4b bağkur borçları yeniden yapılandırılmıştı. 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırılan bağkur borçlarına ilişkin taksit ödemeleri halihazırda devam etmekte.

Yine 7020 sayılı Kanun ile 2017/03 dönemi ve öncesindeki 4b bağkur prim borçları yapılandırılmış ve taksitlendirilmişti. Bu kanun kapsamında yapılandırılan bağkur borçlarına ilişkin taksit ödemeleri de devam etmekte. SGK yapılandırma ödeme planı başlıklı yazımızdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Ayrıca 2015 yılında çıkan yasa ile 2015/04 dönemi ve öncesinde 12 aydan fazla 4b bağkur prim borcu olanların bağkur borçları silinmiş ve silinen bu dönemlere ilişkin 4b bağkur hizmetleri de dondurulmuştu. Yine 2008’de çıkan yasa ile 2008/04 dönemi ve öncesinde 4b bağkur borcu 60 aydan fazla olanların bu borçları siinmiş ve hizmetler dondurulmuştu.

Prim borcundan dolayı dondurulan bu süreleri bağkurlular dilerlerse cari prim üzerinden ihya yolu ile borçlanarak hizmetten saydırabilmekte. Ama hesaplamaya GSS primleri de dahil edildiğinden ihya için çıkartılan prim borcu miktarı yüksek olmakta ve dolayısıyla bağkurlunun bu borcu ödeme durumu olmamakta.

Bildiğiniz üzere 01.10.2008 tarihinden önce vergi kaydı, oda kaydı, esnaflık kaydı, şirket ortaklığı kaydı olup bağkur tescili olmayanların bu kayıtlara istinaden bağkur tescili yaptırma hakları yok. Bu durumda olanlar da yeni bir düzenleme beklemekte.

Yukarıdakilerden özetle bağkurluların bagkur affi 2018 ile ilgili bekledikleri düzenlemeleri şöyle sıralayabiliriz;

 • Bağkur prim borçlarına yeni bir af gelmesi, yapılandırma imkanı sağlanması
 • Prim borcu 12 aydan fazla olanlara borçlarını sildirme ve dondurma hakkı verilmesi,
 • Bağkur ihya borçlarında hesaplama şeklinin değiştirilerek çıkartılan borç miktarının esnetilmesi,
 • 2008 öncesi oda, vergi kaydı v.s. istinaden geriye dönük bağkur tescil hakkı verilmesi.
 • Bağkur prim borçlarının yeniden yapılandırılarak gecikme zammı ve faizlerinin silinmesi.

Peki 2018 yılında çıkan torba yasada bağkur borç yapılandırma 2018 düzenlemesi var mı, bağkur ihya affı çıkacak mı, bağkur sildirme 2018 yılında çıkacak mı? İşte cevabı.

Milyonlarca bağkur prim borçlusunun beklediği müjdeli haber Başbakan Binali YILDIRIM tarafından verildi. 30 Nisan 2018 tarihli Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası konuşan Başbakan Yıldırım 31 Mart 2018 tarihi ve öncesi tüm sigorta prim borçları, bağkur prim borçları ve vergi borçlarının yeniden yapılandırılacağı ve affa uğrayacağı müjdesini verdi. Müjdesi verilen 7143 sayılı yeni bağkur affı yasası 18 Mayıs 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi. Yeni  af yasası konusundaki bilgileri yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bağkur yapılandırma başvurusu nereye ve nasıl yapılacak, gerekli belgeler neler konusunda bağkur yapılandırma başvurusu 2018 başlıklı yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Af konusunda ayrıntılı bilgiyi yazımızın devamında bulabilirsiniz.

2019 yılı SGK ve bağkur affı gelişmelerini SGK affı 2019 başlıklı yazımızdan takip edebilirsiniz.

Bağkur affı 2018, bağkur faiz affı 2018?

Yukarıda da belirttiğim üzere 7143 sayılı yeni bağkur yapılandırma yasası 18 Mayıs 2018 tarihli resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girdi.. Böylece Bağkur borçlarına af 2018 yılı içerisinde çıkar mı, bağkur faizleri silinecek mi, bagkur affı 2018 ne zaman çıkar sorularının cevabı da yasanın resmi gazetede yayımlanması ile birlikte belli oldu. Bagkur affi 2018 konusundaki gelişmeler için bizi takipte kalmanızı öneririz.

Çıkan yeni bağkur borcu yapılandırma 2018 düzenlemesi ile;

 • 2018 Mart ayı ve öncesi bağkur prim borçlarının gecikme zammı ve faizleri silinecek. 36 aya kadar taksitlendirilerek ödenmesi sağlanacak.
 • Prim borcunu yapılandıran ve taksitlerini düzenli ödeyen bağkurlu sağlıktan yararlanma hakkına sahip olacak.
 • Ayrıca prim borcundan dolayı sağlık hizmetlerinden yararlanamayanlara prim borcu olsa dahi sağlıktan yararlanma imkanı sağlanmış olacak.
 • Getirilecek en önemli düzenleme ise ihya borçları için olacak. Mevcut uygulamada bağkurda durdurulan/dondurulan hizmet sürelerinizi borçlanmak istediğinizde hesaplama aylık cari primler üzerinden yapılıyor. Kanunla getirilecek düzenleme ile dondurulan bağkur prim borçlarının ihyası da yapılandırma kapsamına alınacak. Böylece düşük prim tutarları üzerinden borçlanma yaparak hizmeti borçlanabileceksiniz.
 • Yine diğer bir önemli düzenleme ise 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki tüm borçların silinecek olması. Detaylı bilgi aşağıda.

Bağkur prim borçlarının tamamı silinecek, hizmet dondurulacak!

Geldik 7143 sayılı torba yasada bağkurlular ile ilgili en can alıcı düzenlemeye. Eğer 31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle son ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borcunuz varsa ve  bağkur prim borcunuzu 27 Ağustos 2018 tarihine kadar yapılandırmaz ya da ödemez iseniz 31 Mayıs 2018 tarihi öncesindeki tüm bağkur prim borcunuz silinecek ve borçlu olduğunuz sürelere ilişkin bağkur hizmetleriniz de askıya alınacak yani dondurulacak. Eğer vergi, oda v.s. gibi kayıtlarınız devam ediyorsa bağkur 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden başlatılacak. Yani özetle bağkurda temiz ve borçsuz bir sayfa açmış olacaksınız. Tabi ki şunu yine hatırlatmadan geçemeyeceğim. Borcun silinmesi demek hizmetin kalacağı anlamına gelmiyor. Tekrar belirtmek gerekirse prim borçları silindiğinde hizmet de silinecek.

27 Ağustos 2018 tarihini beklemeden dilekçe ile SGK’ya başvuru yaparak 2018/Mayıs ayı ve öncesi prim borcunuzu sildirebilir ve hizmetlerinizi dondurabilirsiniz. Bağkur prim borcu sildirme dilekçesini buradan indirebilirsiniz >>> bağkur sildirme dondurma dilekçesi indir

 • 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki dönemde bağkura hiç prim ödemesi yapmadıysanız bağkur tescil tarihi itibariyle dondurulup kaydınız devam ediyorsa 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden başlatılacak.
 • 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki dönemde prim ödemeniz varsa prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle bağkur durdurulacak ve 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren yeniden başlatılacak.

Bir örnekle bunu somutlaştıralım isterseniz.

Örnek:

Esnaf Ahmet BEY 01 Ocak 2016 tarihinden beri bağkurludur ve hiç prim ödemesi yapmamıştır. Eğer torba yasa yayımlandıktan sonra Ahmet BEY iki ay içerisinde prim borcunu yapılandırmaz ya da ödemez ise Ahmet BEY’in tüm bağkur prim borçları silinecek, 01 Ocak 2016 tarihi itibariyle terk kaydı girilecek ve vergi kaydı devam ediyorsa 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağkuru yeniden başlatılacak.

Bu düzenleme özellikle prim borcunu ödeme durumu olmayan ya da bağkur hizmetine ihtiyacı olmayan binlerce kişi için ilaç gibi olacak. Dondurulan bu süreleri daha sonra dilerseniz canlandırma diğer ismi ile ihya yolu ile borçlanabilir ve hizmetinizden saydırabileceksiniz. Detaylı bilgi için bağkur dondurma 2018 başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bağkur yapılandırma başvuruları ne zaman başlayacak, son başvuru tarihi ne zaman? 

7143 sayılı yasa kapsamında bağkur prim borç yapılandırması için başvurular 04 Haziran 2018 tarihi itibariyle başladı. Bağkur prim borçları için yapılandırma son başvuru tarihi ise 27 Ağustos 2018 olacak.

Torba yasada bağkur ihya borçlarına af  var mı, bağkur ihya 2018 affı başvuruları başladı mı ?

Bir önceki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet MÜEZZİNOĞLU bağkur ihya hesaplamasına genel sağlık sigortasının dahil edilmeyeceğini ve hesaplamanın %34,5 yerine %20 oranında yapılması düzenlemesinin getirileceği müjdesini vermişti. Ama bugüne kadar bu konuda somut bir gelişme yaşanmamıştı. Düzenleme ile bağkur ihya borcu neredeyse %40 düşmüş olacaktı. Yukarıda belirtilen gibi bir düzenleme olmayacak ama daha iyi bir düzenleme 7143 sayılı torbada yer alıyor. İhya borçları da yukarıda belirttiğim gibi yapılandırma kapsamına alınıyor. Böylece ödeyeceğiniz ihya borç tutarları yapılandırma kapsamına alınacağından düşük tutarlarlarla hizmet borçlanması yapabileceksiniz.

Bağkur prim borç yapılandırma başvurusu ile dondurulan bağkur hizmetlerini yeniden yapılandırma başvurunuz için başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >> bağkur yapılandırma başvuru formu indir

Bağkur ihya affı 2018 ile özellikle de Ziraat Bankası ile emeklilik kredisi anlaşması sağlanan bu dönemde çıkacağı için binlerce kişi düzenlemeden yararlanarak emeklilik hakkı kazanabilir.Konu hakkında bağkur emeklilik kredisi 2018 başlıklı yazımızdan ayrıntılı bilgi edinebilirsiniz.

Bağkur 2008 öncesi geriye dönük tescil hakkı verilecek mi, geriye dönük bagkur affi varmi 2018?

Yukarıda da belirttiğimiz üzere 01.10.2008 tarihinden önce vergi kaydı, esnaflık kaydı, şirket ortaklığı v.s. kaydı olmasına rağmen 01.10.2008 tarihine kadar Sosyal Güvenlik Kurumu’na başvuru yaparak bu kayıtlarına istinaden tescilini yaptırmayanların şu an için o kayıtlara istinaden geriye dönük tescil hakları yok. Bu konuda bir çok mağdur olmasına rağmen düzenlemenin yapılması çok zor görünüyor. Ayrıca bu hususta açılan davaların da neredeyse hepsine red veriliyor.

2018 12 aydan fazla bağkur borçları silinecek mi, bağkur borcu dondurma 2018 ?

Bu aralar en çok sorulan soruların başında bağkur borçları siliniyor mu 2018’de düzenleme çıkacak mı sorusu geliyor. Bağkur dondurma 2018 düzenlemesi yukarıda da ayrıntılı anlattığım üzere yeni torba yasada yer alıyor. Bu düzenleme ile 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki tüm prim borçlarının tamamı silinecek ve hizmetler dondurulacak.

2015 yılında çıkartılan yasada da  12 aydan fazla olan prim borçlarının silinmesi ya da hizmetlerin dondurulması sağlanmıştı. .Bağkur borç sildirme 2018 düzenlemesi ile binlerce bağkurlu prim borcunu sildirebilecek. Ayrıca prim borçlarının silinmesi için 12 ay şartı da aranmıyor. 1 aylık bile prim borcunuz varsa bu borç silinecek.

Bağkur borcu taksitlendirme 2018 nasıl yapılır ?

4b bağkur prim borçlarınızı her zaman taksitlendirebilme hakkınız bulunmakta. Taksitlendirme ile yapılandırmayı birbirine karıştırmamamız gererekir. Yapılandırmada gecikme zammı ve faizlere silinerek anapara üzerinden ödeme yapılırken taksitlendirmede gecikme zammı ve faizi dahil toplam borca ayrıca taksit farkı uygulanmakta ve taksitlendirme o şekilde yapılmakta.

Bağkur borcu taksitlendirmesi 6183 Sayılı Kanunun 48. maddesine göre yapılıyor. Taksitlendirme ile ilgili bilmeniz gerekenler ve borcunuzu taksitlendirmek için izlemeniz gereken yol şu şekilde;

 • Bağkur taksitlendirmede senelik faiz oranı yaklaşık %12 civarıdır. Yani 15 bin liralık bir prim borcunu 12 ay taksitlendirmek istediğinizde toplam borcunuz 16800 TL olur ve aylık taksit tutarınız da 1400 TL olur.
 • Taksitlendirme yapabilmeniz için ön başvurunuzu bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmanız gerekiyor. Orada zaten size başvuru formlarını verirler.
 • Ön başvurunun ardından SGK sizden taksit peşinatını yatırmanızı ister.
 • Herhangi bir bankaya belirtilen tutarı T.C. numaranız üzerinden 4b bağkur taksit peşinatı menüsünden yatırdıktan 1 gün sonra SGK’ya giderek taksitlendirme işlemini tamamlayabilir  ve ödeme planını alabilirsiniz.
 • Taksit peşinatını yatırdıktan sonra taksitlendirme tamamlandıktan itibaren hem siz hem de bakmakla yükümlü olduğunuz kişiler sağlık hizmetlerinden yararlanmaya başlayabilir.
 • Taksit ödemeleri her ay yapılıyor. 2 taksidi ödemediğinizde taksitlendirme bozulur.

Diğer SGK borçlarına af var mı, sgk borç yapılandırma 2018  yılında çıkacak mı, sgk borcu yapılandırma 2018  ne zaman çıkacak konularında bilgiyi sgk borçları siliniyor mu 2018 başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

Gelelim bağkur borç affı 2018, bağkur borcu sildirme 2018 ve 2018 bağkur yapılandırma konularında en çok sorulan bazı sorular ve cevaplarına.

Tarım bağkur prim affı 2018 yılında çıkacak mı, tarım çiftçi 2018 bağkur affı var mı?

Yeni bağkur borcu affı 2018 yasası ile tüm bağkurlular bu düzenlemeden yararlanır. Yani bağkur borcu sildirmeden esnaf yararlanır çiftçi bağkurlu yararlanamaz diye birşey olmaz.

Bağkur prim borcu affı 2018 kapsamında borçların tamamı silinir mi?

Önceki yıllar bagkur affı düzenlemelerinde olduğu gibi 2018 bağkur borç affı ile de isteyen 31 Mayıs 2018 tarihi öncesi prim borçlarının tamamını sildirebilecek.

Ayrıca dileyen bağkur borcunu yeniden yapılandırabilecek. Yapılandırma kapsamında gecikme zamları ve faizleri silinir. Anapara üzerinden enflasyon oranlarına göre yeniden hesaplama yapılır. Yani bugüne kadar hiç bir af yasasında borçların tamamı silinmedi. Bu durum sadece bağkur borç sildirmede geçerli olur. Tabi bu durumda yukarıda da belirttiğim gibi hizmetler de siliniyor.

Bağkur borç silme 2018 ile kaç aylık borçlar silinir?

2015 yılında çıkan düzenlemede 2015/04. döneminden önce 12 aydan fazla prim borcu olanların borçları silinmiş hizmetleri dondurulmuştu. 2008 yılında ise borcu 60 aydan fazla olanların borçları silinmişti. Yeni torba yasada ise ay sınırı aranmadan 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki prim borçlusu olunan dönemlerdeki bağkur borçlarının tamamen silinmesi düzenlemesi yer alıyor.

İsteğe bağlı bağkur borcu dondurma 2018 nasıl yapılır, isteğe bağlı bağkur prim yapılandırma 2018 ?

İsteğe bağlı 4b bağkur kapsamında ödenmemiş prim borcunuz 12 aydan fazla ise zaten bu borçlar otomatik siliniyor ve hizmetiniz de iptal ediliyor. İsteğe bağlı bağkur borcunu sildirmek için 2018 bağkur borcu yapılandırma düzenlemesini beklemenize gerek yok. Bunun için dosyanızın bulunduğu SGK ile görüşmenizi önerebilirim.

01.10.2008 öncesi tarihler için geriye dönük bağkur tescili 2018 yılında çıkar mı?

Bu konuda çok fazla mağdur var ancak çıkar mı derseniz ben çok zor olduğunu düşünüyorum. Tabi ki belli olmaz ama gerçekten zor bir ihtimal.

Bağkur borcumu sildirmek istiyorum 2018 nasıl silinir?

Bağkur sildirme 2018 düzenlemesi torba yasada yer alıyor. Söz konusu düzenleme ile 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki prim borçlarınızı sildirebilirsiniz.

Torba yasada ihya borçlarına af var mı,?

18 Mayıs 2018 tarihind resmi gazetede yayımlanan 7143 sayılı torba yasada ihya borçlarına da af var.

Bağkur borç faizleri silinecek mi?

Bağkur af 2018 düzenlemesi ile gecikme zamları ve faizleri silinir.

Esnaf bağkur borç dondurma 2018 nasıl yapılır?

Torba yasa ile 31 Mayıs 2018 tarihi öncesindeki bağkur prim borçlarınızı sildirebilir ve hizmetlerinizi dondurabilirsiniz.

Ödenmediği için hizmeti silinen bağkura af varmı 2018

Bildiğiniz üzere eskiden ilk bağkur tescili açtırdığınızda hizmet hakkı elde edebilmeniz için prim ödemesi yapmanız gerekirdi. Eğer prim ödemesi yapmadıysanız geriye dönük hizmet alma hakkınız olmuyor. Bu yönde bir düzenleme çıkma ihtimali de zor görünüyor.

Bağkur affı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
543 Yorum
 1. Mustafa

  Bağkur ihya borcum var. ihya borçlanmasına af var mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef şu an ihya borçları için yeni bir af düzenlemesi yok.

 2. Hasan

  12 ay bagkur borcum bulunmaktadir dondurmak istiyorum acaba cikacak afta yararlanabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hasan hocam. Şu an için gündemde yeni bir bağkur affı düzenlemesi yok. Ancak seçimlerden önce çıkmasını bekliyorum. Eğer çıkarsa tabi ki sildirebilirsiniz. Bizi takipte kalın lütfen.

 3. Bülent Altınbaş

  Bağkur Borcum Var ödeyemiyoruz Aylık
  14.000 TL Borcum Var Esnaf Olarak Cumhurbaşkanı mızdan Başbakanı mizdan Yardım Bekliyorum Af Gelsin Esnaf Rahat Nefes Alsın

 4. Gül

  Bağkur günleri bize sorulmadan silindi. %10peşin gerisini taksit yapın dedik normal borçlar gibi ihya borcu peşin ödenir denildi. Kredi çekemiyorum. Ama taksitle ödeyebilir. Cumhurbaşkanım bizi duysun. Daha önceki alarmda bizi unuttunuz bari şimdi unutmayın. Ödemeyi ülkeme katkıda olsun diye şimdi çok çok istiyorum. Bu arada emekliliğine çok var.

 5. Rabia

  İhya borçlarını %10peşin gerisini taksitle ödeme düzenlemesi çıkar mı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Biraz zor sanırım ama ihya borç hesaplama şekli değiştirilebilir. Bu ihtimaller arasında. Mevcut düzenlemede ihya borcu hesabında gss primi de dahil hesaplanıyor. Bu kaldırılırsa ihya borçları ortalama yüzde 30 düşer.

 6. Rabia

  İhya borçları ile ilgili seçim öncesi dikkat çekmek için herkes bimer veye cumhurbaşkanlığı sitesine talepte bulunsun lütfen. İhya borcuna yapılandırma istiyoruz

 7. Mustafa

  Slm.Bağkura yüklü miktarda borcum var.Umarım bağkur borçları için torba yasa çıkarda şu borçları sildirebiliriz.saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Mustafa Bey..
   Yeni bir af yasası çıkmasını bekliyoruz biz de ama ne zaman çıkar bilinmez. Saygılar bizden.

 8. ozkancik

  bagkurihyaicinaf cikmazsaoylarnereyeaffigetirene

 9. kenan

  sayın büyük devlet büyüklerine rica ediyorum 1995 te vergiye mükeleftim ancak bağkur tescilim yok ve tescil kaydı kanunu çıkarıtısalar çok menun olurum saygılarımla

 10. hakan

  Keşke Geriye dönük bağku tescil tekrar çıksa da babam emekli olsa.

 11. Yakup biçer

  2012 yılı eylül ayında dükkanını kapattım o doneme ait suan faizleriyle birlikte 5.500 tl pirim borcum var 2013 yılında tekrar 4a kapsamında kamuda şirket işçisi olarak halen çalışmaya devam efiyorum bu borçtan nasıl kurtulabilirim acaba beni aydinlatirsaniz çok sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borcun tamamı silinmez. Ancak anapara üzerinden prim borcunuzu 36 aya kadar taksitlendirme yaparak taksitle ödeme yapabilirsiniz.

 12. mustafa

  geriye dönük bağ kur tescil çıkmasını bekliyoruz mağdur olan esnafların sesini duyun lütfen 25 yıldır vergimi düzenlı olarak ödüyorum ama bağ kur kaydım hiç yok benim gibi bekleyen binlerce kişilerın sesıni duyun

 13. Yeşim

  Merhaba eşimin 7 aydir bagkur borcu var..bunu peşin yatirinca hem gecikme borçu ve faizi silinir mi ..ilginize teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2018 mart ayı öncesi prim borcunu yeniden yapılandırabilirsiniz. Gecikme zammı ve faizi silinir. Anapara üzerinden peşin ödemede enflasyonun sadece yarısını öderseniz.

 14. mustafa

  eşim 11-09-1986 yılında iş yerini açtı 10 yıl ödenmiş prım günü var silinmiş 10 yıl- sonrada 5 yıl var ihya ile 15 yıl alma zorunlumu gerekli 5 yıl yetiyormu halen bağkur devam ediyor nasıl emekl olurum byn yaşım 50

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sorunuzu tam anlayamadım daha açık sorabilir misiniz lütfen.

 15. Ahmet geyik

  1990 Bağkur girişim var bunu hesaplatim 129 milyar borcum çıktı bunun için sizlerde yorum istiyorum affta yaralana bilir miyim sizlerde yorum bekliyorum af çıkarsa bu borç nekadara düşer

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhya borçlarına af yok maalesef. Sizin borç düşmez şimdilik.

 16. mustafa çetin

  merhaba, 80 bin tl bağkur borcum var, faziz ve gecikme zamı silinirse, 80 bin tl kac paraya düşer, ihya zaten, şu an tarım sortaya geçtim,2021 de emekli olucam, normalde ,bağurdan emekliğim doldu, ama 80 bin tl yüzünden ,olamıyorum, düzgün bir af çıkarsa, saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur ihya borçlarına herhangi bir indirim yok. Zaten cari aylık primler üzerinden hesaplanıyor. İhya borçlarına af yok maaelesef.

 17. mehmet ali

  merhaba babam 01.05.1990 tan beri işyeri var fakat girişi 2008 de oldu daha öncesinde hiç prim yatırmamış geriye dönük borçlanmayla emekli olabilirmi geri dönük borçlanır ise ne kadar öder yeni çıkan afta böyle bir düzenleme gelecekmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkurda dondurulan süreler için de af uygulanacak. Babanızın emeklilik için 60 yaşı ve 9000 günü tamamlaması lazım. Eğer 2008 yılında başlamışsa yani.

 18. mustafa

  silinen 15 yıl tamamını ihya etmek zorunlumu 11-09-1986 bağkur girişi hala aktıf borçtan 8 yıl önce 10 yıl silindi 3 yıl öncede 5 yıl silindi eşim 11-09-1968 doğumlukilin yılların tamamını alırsak borç 120 milyon ne yapmamız gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Evet tamamını ihya etmek zorunlu. Kısmi ihya yapma hakkınız bulunmuyor maalesef. İhya borçları yapılandırma kapsamına alınıyor. Yeni yasa ile daha az borç ödemesi yaparsınız. Yasanın çıkmasını bekleyin derim ben size.

 19. bulent

  dondurulan 4000 bin gün (90 bin tl)borç çıkmıştı.bana 2,bin gün yetiyor acaba kısmi ödeme çıkacakmı?? şimdiden tesekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Kısmi ödeme zor hocam.

 20. Nurhaya

  Merhaba tarım bakuru borçlarına af varmı 93 ten bu yana hiç ödenmedi faizlerler silinir mi mıhafiget belgesi aldık toplam borç 130 milyar ana parayı sadece odesek 25 bin acaba af gelirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet tüm bağkur borçlarına af var. Dondurulan süreler için de af geliyor. Bizi takipte kalın.

 21. Arafat ayaz

  Merhaba Ömer bey bir sorum olacak bu torba yasasında Bağkur ihya borcuna af varmı bizim 115 bin TL borcumuz var dondurulmuş Bağkur yani ihya borcuna af varmı şimdi bizim tek umudumuz bu seçimler ve borcumuz silinecekmi bilgi verirseniz sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bu torbada ihya borçlarına da af var. Borç silinmez tabi ama normal uygulamaya göre çok daha az borç çıkar ihyada.

 22. Arafat ayaz

  Merhaba Ömer bey peki bizimki çiftçi Bağkur u bu bizim içinde geçerlidir değilmi

  1. Ömer Meriç

   Tabi ki tüm bağkurlular için geçerli.

 23. Arafat ayaz

  Peki ne zaman bir netice alırız ne zaman sonuçlanacak resmi gazetede ne zaman onaylanacak

  1. Ömer Meriç

   En geç Haziran başından itibaren yeniden yapılandırma başvuruları alınmaya başlanır. Bizi takipte kalın.

 24. Arafat ayaz

  Çok teşekkür ederim içime su serptiniz sağolun allah razı olsun

 25. Murat

  Merhaba Ömer bey Bağkur a8 yıl borcum var bu yıllarımı geri almam için benden 67tl istiyor bu çöpe atılan günler için af varmı günlerimi geri alabilirmiyim saygılar

 26. Murat

  Merhaba kenerda duran Bağkur günlerimi geri almam için 67tl istiyorlar bunun için yasa varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bağkur dondurulan süreler için yapılandırma var. Borcunuz daha düşük olur. Yasanın çıkmasını bekleyin.

 27. soner

  mrb babam 1994 2004 arasi tarimla ugrasti basvuru yaptik 3400 gun var 60bin civari bi borc cikti .babam 2004 te vefat etti bu surelerden annem olum ayligi alabilirmi alirsa nekadar bi aylik olur.olum ayligi icin 1800 gun gerekiyor biz 3400gunu yapilandirip odesek alacagi maasin miktari artarmi yoksa olum ayligi sabitmi trskrler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam.
   Dondurulan süreyi kısmi olarak borçlanma hakkınız yok. Tamamını borçlanmanız gerekir. Yeni yasa kapsamında ihya borçları da af kapsamına alınacağından çok daha düşük bir miktarla borçlanma yapabilir ve annenizin emekli olmasını sağlayabilirsiniz. Anneniz ne kadar maaş alır onun hesabını yapmam zor maalesef.

 28. soner

  tsk ederim hocam olum ayligi sabitmi olur yani 1800 gun yatiranla iki kati yatiran aynimi olur 5400 gun 15yil uzerinden emekli olan ciftci bagkurlu 600 800 tl bi maas aliyorsa bizimkisi cok dusuk olmazmi 500 tlden az olurmu bunu cok merak ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Sabit aylık olmaz hocam. Gün sayısına göre bağlanan maaş değişir. Ama çok farklı olmaz tabi. Sizin hizmet 1994-2004 yılları arasında olduğundan maaş biraz daha yüksek olur. Anneniz tek başına aylık alacaksa hissesi yüzde 75 olur. Bence en az 750 TL bağlanır. Torba yasa ile bu fırsat bir daha gelmez. Borç çok çıkmaz.. Hazır ziraat bankası da kredi veriyorken yararlanın hocam.pişman olmazsınız inan.

 29. Hulya

  Hocam merhaba annemin 1998 tarim bagkur tescili var 2015 de bu sureleri dondurduk ve o gunden beri prim odemesi yapiyor. Gecen yil 82.000 tl ihya borcu cikti. Yeni cikan torba yasays gore bu borcta azalma olur mu olursa ne kadar ihya borcu cikar
  Tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yeni yasa ile azalma olur. Ama ne kadar çıkar hesaplamak zor. Yasa çıktığında bakalım tekrar o zaman hesaplarız sizin için.

 30. İbrahim

  Hocam iyi günler 1992 yılında esnaf Bağ-Kurum var 6 aylık bağkur görünüyor yeni çıkan torba yasadan yararlanıp emekli olabilirmiyim yaşım 56 peşin ödeme yaptığım da faizim %90’nı silinir mi cevaplarsanız sevinirim teşekkür ederim iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gecikme zammı ve faizin tamamı silinir. Sadece enflasyon farkı ödersiniz. O da peşin ödemede sadece yüzde 10 olur. Çok cuzi bir tutarla borcu kapatırsınız.

 31. soner

  tsk ederim omer bey verdiginiz bilgiler icin 1994 te bagkur pirimi 5 .10 lira civarinda bisey ogunden buyana enflasyon yuzde 1000 artmis ortalama pesin odemede enflasyon farki 10lira cikiyor 5lirada ana borc 15 lira yapiyor yani 15×12 =180 tl gbi bi rakam cikiyor bu sekildemi hesaplanacak baya dusuyor ozamn boylesyse

  1. Ömer Meriç

   Evet o dönemki ana prim üzerinden hesaplama yapılacak. Baya bir düşecek tabi. Kanun yayımlandığında hesaplama yaparız yine.

 32. Mehmet

  16 Ay Bağkur Borcumu 48.Maddeden Yararlanarak 10 Taksitle Bugüne Kadar Düzenli Bir Şekilde Ödedim Ana Parayı Ödemiş Oldum Şuan Faizleri Ödemekteyim Kalan Borcum 4000 TL Torba Yasasında Af Çıkarsa Şayet Benim Borcum Tamamenmi Silinir Yoksa Kalan 4000 TL nin Faizimi Silinmiş Olur Aydınlatırsanız Sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle borcunuz olursa ve 2 ay içinde ödemez iseniz tamamı silinir hizmet de dondurulur. Tabi dilerseniz kanun kapsamında yeniden yapılandırma hakkından da yararlanabilirsiniz.

 33. İbrahim

  1989 bağkur girisliyum yapilandirma oldu nasil olacak bu durumum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba İbrahim BEY.
   Durumunuzu ayrıntılı anlatırsanız yardımcı olabiliriz.

 34. cüneyt

  ömer bey 2 sene öncesine kadar düzenli ödediğim esnaf bağkur borcumu yaklaşık 2 yıla yakındır ödeyemiyorum biriken borçlarımı tekrar yapılandırabilirme hakkım varmı şuan eğer varsa faizi silinirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni yasada var evet. Haziran ayı içerisinde başvurular başlamış olur. Borcu yeniden yapılandırabilirsiniz.

   1. cüneyt

    tşk ederim ömer bey cevabınız için muhtemelen belirli bir peşinat ile yapılandırma yapılıp kalan tutar taksitlendirilir peki faiz silineceği için ödeyemediğim 2 sene gün olarakta silinecekmi?

    1. Ömer Meriç

     Peşinat ödemeniz gerekmez. Ancak şu var tabi 31 Mart 2018 tarihi öncesi borçlar yeniden yapılandırma kapsamında olacak. 2018 Nisan ve sonrasını ayrıca ödemeniz gerekir. Eğer yapılandırıp ödeme yaparsanız günleriniz silinmez. Ancak yapılandırmaz ya da ödemezseniz 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki prim borçlarınız da hizmetleriniz de silinir.

 35. Ali

  Mrb bnm babamin 1993 girisli tarim bagkur girisi var2011 e kadar ama hic odenmedi dondurup sigorta odenmeye baslandi bu torba yasayla baguru ihya edip yatirabilirmiyiz hizmet saydirip ve yasa cikmadan ihya etmelimiyiz uzun suruyormu ihya etmek affi kacirmamak acisindan

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yasa kapsamında ihya borçlarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz. Yasa Haziranda başlar başvurular. Son başvuru tarihi 31 Temmuz 2018 olacak. Yasa yayımlandıktan sonra başvuru yapabilirsiniz.

 36. Ali

  Merhaba omer bey benim mart 2016 da is yeri actim ve ekim 2016 da kapattim bagkur borcumu yapilandirdim ama odeyemedigim icin iptal oldu bu bagkur borcunu sildirebilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 31 Mayıs 2018 tarihine kadar olan borç silinir. Ama hizmet de silinir bilginiz olsun.

 37. Haluk

  Merhaba hocam 2004 yılından 129 gün borcum görünüyor ( 3800 lira) … yasa çıkınca bu borcu yapılandırabilir miyim.. şu an emekli sandığındayım 5 yıldır. Bağkuru hiç ödemesem borcum silinir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hiç ödemezseniz silinir borç. İsterseniz yapılandırma da yapabilirsiniz.

 38. ibrahim

  Hayirli günler hocam babam 1963 d SSK baslangici 1981 ile 2600 SSK var 1989 bağkur girişle 5800 bağkur var ama bağkur yapilandirma olmuş hic ödenmemiş nasil yapmaliyim şimdiden tesekkur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanız yeni yasa kapsamında bağkur prim borçlarını yeniden yapılandırıp ödeyebilir. Bağkur girişi ne zaman?

   1. ibrahim

    1989 da hocam

    1. Ömer Meriç

     Af babanız için avantajlı olur. Ama emeklilik durumunu ayrıca değerlendirmek lazım tabi.

 39. Mesut

  Merhaba Ömer bey benim 1989 yılından sigorta girişim var sigorta günüm şuan 3700 gün Bağkur günüm 11.yıl 4 ay borcum faiz dahil 36.500₺ anapara 1.650₺ borç günün 7 ay daha önce 12 aydan az olduğu için sildiremedim borcumu yeni kanında borcum silinirmi eğer silinirse benim için emekli maaş açısından avantaj olurmu yaşım 48 yani 3 yıl var emekli olmama teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet eğer borcu yapılandırmaz ya da ödemez iseniz borç silinir. Bağkur hizmetine ihtiyacınız yoksa sizin için avantajlı olur tabi ki.

 40. turgay

  6736 da yapılandıranlarda ödemek istemiyorsa yapılandırmayı bozmak mı lazım.yapılandırma borcunun silinmesi için.

  1. Ömer Meriç

   Evet yeniden yapılandırma için bozulması gerekir.

 41. Mutlu ulus

  Selamun aleykum . Babam in borcu ocak tan önce sorduğum da 60 milyardi. Ocaktan sonra şubat gibi sordum 80 milyar olmuş. 3600 a yakın günü var. Beş altı aydır ödemiyoruz. 1960 doğumlu. Bize yaklaşık ne kadar borç çıkar. Yaşını doldurdu bu arada. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar borç çıkar bilemem ama 80 bin liradan daha düşük çıkacağı kesin.

 42. Abdullah"

  Merhaba Ömer bey babamın1994 den itibaren çiftçi bağkur girişi var 2014 den itibaren de düzenli pirimleri ödüyorum 1994 ile 2014 yılları arası borcu af dan yararlanabilir mi 20 yıllık borcu 130 bin tl tutuyor af dan faydalanırsak bu rakam ne kadar düşer

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar düşer bilmiyorum ama çok avantajlı olur sizin için ihya borçlanması.

 43. Arafat ayaz

  Merhaba hocam Bağkur ihya borcu TBMM den geçtimi şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Takip edemedim hocam. Mecliste görüşmesi devam ediyor daha torba yasanın. Ama bağkur ihya ile ilgili maddesi görüşüldü mü bilmiyorum. Geçer ama merak etmeyin.

 44. soner

  iyi calismalar hocam bana 1994 2004 arasi ciftci bagkur pirimleri lazim yardimci olabilirmisin yani 1994 te nekadar pirim kesiliyordu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef şu an elimde bir kaynak yok bununla ilgili. İnternetten araştırın isterseniz.

 45. Elif

  Merhaba Hocam, babamın 1990 yılında sadece 1 ay ödenmiş isteğe bağlı bağkur kaydı var. Bir daha hiç ödeme yapılmadı, yaşı 69 , anapara üzerinden yapılandırma vs. Yapılabilir mi? Emekli olma şansı var mı? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef isteğe bağlı sigorta 12 aydan fazla ödenmediğinde hizmet iptal olmakta. Geriye dönük ödeme şansı yok.

 46. aytac

  slm ömer hocam 01.02.2014 yılından bu gune kadar bagkurluyum sadece ilk 2 ay bagkurumu ödedim daha sonrasında hiç ödemedim. bu gelecek yapılandırma ile sadece bu gunden geriye dönük 12 aylık bölümü ödesem geriye kalan kısmı sildirme durumum olurmu saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Siz kanun çıkmadan önce 12 aylık kısmı faizi ile birlikte hesaplayıp ödeyin. Geri kalan kısma ait borç silinir ve hizmet dondurulur

   1. aytac

    bugunden geriye dönük 12 aylık borcu ödeyebiliyorum yani. geri kalan kısmı da kanun çıkınca borcu sildirip hazırandan sonra tekrar ödemeye devam mı etmeliyim hocam

    1. Ömer Meriç

     Evet. Eğer 12 aylık kısmı almak istiyorsanız ödemeniz gerekiyor. Kanun yayımlandığında en geç 2 ay içerisinde ödemeniz gerekir.ödemez iseniz borçlu olan dönemlerin tamamı dondurulur.

 47. Hatice

  Slm devlet hastanesinde bakinamadim ucret cikiyor esimin yaklasik 12 13 milyar borcu var bizim napmamiz gerek tsk

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer acil ise eşiniz bağkur borcunu 6183/48. Madde kapsamında taksitlendirsin. Peşinat öder 500 lira gibi bir rakam. Ama en erken yarın yararlanırsınız. Geçmiş olsun.

 48. Hatice

  Acil hastaneyede yatmam lazim kanama var saglik guvencesi olmadigi icin eve gonderildim

 49. Hatice

  Ama simdi nasil odicez mesai bittti benim bi an once yatmam lazim yoksa komaya girersin dedi doktor paramiz yok diye ölcez yani

  1. Ömer Meriç

   Maalesef bugün için yapılacak birşey yok. En erken yarın olabilir. Acilden giriş yapın. O şekilde yatırmaları gerekir sizi. Eşiniz de bağkuru halleder yarın.

 50. Hatice

  Peki doktor yatis verdi acilden nasil yapcaz ki yardimci olurmusunuz yani acile gidip napmamiz lazim

 51. Hatice

  Acilden giris yaptim diyelim yarin da 500 odedi esim diyelim ucretsiz bakinabilcekmiyiz peki muayene olabilirmiyiz

  1. Ömer Meriç

   Acilden giriş yapın en azından acil serviste müşahede altında olursunuz. Eğer eşiniz yarın itibariyle halleder ise yarın için sizden ücret talep edilmez.zaten sizi acil servisten normal odaya almadıkları sürece bir ücret talep edemezler. Acilde de ilgilenirler.

 52. Hatice

  Bu 500 sadece birgun icinmi gecerli ki beni doktor kac gun yatiracak belli degil yani cvb lariniz icin gercekten cok tsk.ederim 1 haftada yatabilirim kafam karisti

  1. Ömer Meriç

   Ben 500 ü tahmini söyledim. Peşinat tutarı daha az da olabilir daha fazla da. Ama aşağı yukarı dediğim kadar olur. 36 ay taksit seçsin. En düşük peşinat 36 ay taksitte çıkar. Gelecek ayın sonuna kadar yararlanırsınız

 53. GÜLTEN

  Annemin 2015 Mayıs ayından itibaren borcu var. Bağkur borcundan dolayı sgk 15 gün içinde ödeme veya taksiti ödeme yapmamızı borcu ödeme yapmamamız durumunda icra takibi yapacağını beyan eden evrak yollamışlardı.Bağkur icra takibi yapan birime giderek seçimden önce af çıkması durumunda aftan yararlanmak istediğimizi söyledim.Bağkur icra birimide af çıkma durumu olasıya kadar eski bağkur borcu olarak her ay para ödememizi belirtti. 30 Nisan 2018 günü 700 tl ödeme yaptım. Aynı günün akşamı af çıktı. Çıkan afla bağkur borcu silinirmi.Bağkur dan çıkmak için ne zaman başvuru yapmamız lazım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle ödenmemiş bağkur prim borcunuz var ise ve yeni torba yasa resmi gazete yayımlandıktan sonra iki ay içerisinde bu borcu ödemezseniz prim borcunuz silinir ve hizmet dondurulur.

 54. soner

  iyi calismalar omer bey bu dondurulmus surelere ihya yapilandirmasi varmi yoksa duyum mu .icerigini gorebildinizmi paketin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Duyum değil hocam kesin bilgi. Torba yasada var bu madde. Duyum üzerine haber yazmam hocam..

 55. Arafat ayaz

  Merhaba hocam bir sorum olacak hani bizim borcumuz 115 bin tl eğer bu dondurulmuş Bağkur ihya borcuna af geldiğinde hani Başkanımız yüzde 90 gibi Borçlar silinecek bu yüzde 90lık borç silmede bizde yararlanırmıyız

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borcun anaparasını her durumda ödemeniz gerekiyor. İhya borcunu peşin Ödeyeceğiniz için enflasyon farkında yüzde 90 indirim olur ki bu da çok faydalı olur sizin için.

 56. ibrahim

  İyi günler hocam babam SSK dan 1261 güne tabi olarak eksik günü var bagkurdan eksik günü tamammlaya bilimi bağkur hic ödenmemiş yapilandirma olmus

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer son 3.5 yılı ssk kapsamında tamamlamanız gerekiyorsa bağkurdan hizmet alamazsınız. Ama genel anlamda hizmete ihtiyacınız varsa bağkur ihya yapabilirsiniz. İhya da kısmi borçlanma hakkınız yok. Dondurulan sürelerin tamamını borçlanmanız lazım

 57. Ahmet geyik

  Hocam babamın 1990 bakgur grisi var kömür ocaklarından biraz yatmisi var ve bakgur 2 sefer yapılandırma yaptı ama oduyemedi sizlerden yorum istiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanızın hizmet bilgilerini ayrıntılı yazabilir misiniz.

 58. Arafat ayaz

  Merhaba hocam 94 girişim var sadece 5 bin tl gibi bir ödeme yaptım 2014 dondurdum ihya yaptım ve bu son asgari zammından sonra 113 bin lt oldu şimdi hocam benim tahmini borcum ne kadar kalır şimdiden teşekkür ederim bilgi verirseniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borç ne kadar çıkar hesaplamak imkansız gerçekten. Ama çok daha az çıkacak. Yasa çıktığında gidin hesaplatın sgk ya.

 59. bekir

  merhaba hocam bagkur borclarım var ödeyemiyorum aile olarak saglıktan yararlanamıyoruz ne yapmam gerekir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Yeni yasada düzenleme var. Eğer aciliyetiniz yoksa onu bekleyin. Yeni yasa ile artık prim borcunuzu ödemeseniz bile sağlıktan yararlanacaksınız.

 60. Murat

  Merhaba Ömer bey Bağkur da çöpe atılan günlerim var ana para 18000 tl şu anda 67000tl oldu bu yasa dan yararlanabilirmiyim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yeni yasa kapsamında dondurulan prim borçlarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz. Normal duruma göre daha az borç çıkar.

 61. Atilla

  Ben 16haziran2017 de yeni is yeri actim bugune kadar bagkur prim borcunu ödemedim koah hastasıyım sağlık hizmeti alamiyorum borcumdan dolayı yeni yasadan nasil faydalanabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni yasadan sizin Beklentin nedir tam olarak?

 62. Arafat ayaz

  Merhaba hocam bu Bağkur ihya borcu TBMM sunuldumu sunuldumu sunulduysa hayırlısıyla en geç bize ne zaman hayırlı haber gelir ilginiz için teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. TBMM de görüşülüyor. Yasa en geç bu ay sonuna kadar yayınlanır. Haziran itibariyle de başvurular başlar.

 63. Gamze

  Hocam merhaba benimde bagkur borcum var ve sildirmek istiyorum fakat bugün açıklanan ekonomi haberini okudum orada yapilandirmadan bahsediliyor ama sildirme af maddesi yok acaba sildirme olmama ihtimali varmı tesekkurlee

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam. Siz haberlere bakmayın.Önüne gelen birşeyler söylüyor işte. Ben torba kanun tasarısını tek tek okudum. Sildirme düzenlemesi de var merak etmeyin. Yasa çıkınca borcunuzu ödemediğinizde zaten borç otomatik olarak silinir

 64. gazi

  bağ-kur zorunlu olmamalıdır. benim 8800 günüm var , ssklı 5525 gün ile emekli oluyor.neden bağ-kur zorunlu ? bu eskimiş yasa değişmeli , üstelik 19000 lira borcum var.Hanımım da 25000 borcu var , siz bizi sigortalıyormusunuz yoksa sigortasız yaşatıyormusunuz.? sağlıktanda faydalanamıyor, hastaneye gittiğimizde 250 liradan aşağı düşmüyor….yarın emekli olursam bana 600-700 lira maaş vereceksinizde güzel huzurlu mutlu mu yaşayacağım.??? bu yasa kalkmasını ve bağ kur primlerinin silinmesini beklemekteyiz.. Sosyal Güvenlik Bakanıma Saygılar….

  bağkur primlerini silinmesi çok önemli sorunları ortadan kaldıracak, aile ye huzur getircektir.Mutluluk getirecektir.kim bu işe vesile olmuşsa her kimse onlara . teşekürler…….ekonomik engellerden birisi bağ-kur dur. işine yatırım yapmayı engelleyen sistemin birinci sorunudur.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Kanunda zaten bağkur borçlarının silinmesi düzenlemesi var içiniz rahat olsun.

 65. şükrü

  Merhaba Hocam;
  Babam 1964 doğumlu ve 1987 bağkur girişi olup o günden bugüne bağkur borcu mevcut.şuanda tahmini borcu 150.000 tl civarlarındadır.Benim sormak istediğim babama çıkan bu borç bugün ki aylık prim borcu üzerinden.Bu yasa çıkarsa örneğin babamın 1987 yılındaki borcu o yılkı primden mi hesaplanacak yada her yıldaki bağkur borcu o yılın priminden mi hesaplanarak gelecek.çok tşker cevaplarınız için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu anda ihya hesaplaması bugün için geçerli aylık primler üzerinden yapılıyor. Bu yasal düzenleme ile hesaplama her yılın ve ayın geçerli primleri üzerinde hesaplanacak. Örneğin 1997 yılında bağkur primi aylık 50 lira diyelim. 50 lira üzerinden hesaplanacak. Tabi gecikme zammı ve faizi olmayacak ama enflasyon farkı hesaplanacak. Peşin ödemeniz gerektiği için de enflasyon farkında yüzde 90 indirim olacak.

   1. şükrü

    Çok tşk ediyorum Hocam.İlginiz ve alakanız takdire şayan…

    1. Ömer Meriç

     Ben teşekkür ederim. SAYGILAR..

 66. soner

  Bir önceki Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sayın Mehmet MÜEZZİNOĞLU bağkur ihya hesaplamasına genel sağlık sigortasının dahil edilmeyeceğini ve hesaplamanın %34,5 yerine %20 oranında yapılması düzenlemesinin getirileceği müjdesini vermişti. Ama bugüne kadar bu konuda somut bir gelişme yaşanmadı. Düzenleme ile bağkur ihya borcu neredeyse %40 düşmüş olacaktı. Yukarıda belirtilen gibi bir düzenleme olmayacak ama daha iyi bir düzenleme torbada yer alıyor. İhya borçları da yukarıda belirttiğim gibi yapılandırma kapsamına alınıyor. Böylece ödeyeceğiniz ihya borç tutarları yapılandırma kapsamına alınacağından düşük tutarlarlarla hizmet borçlanması yapabileceksiniz. bu konuyu soracaktim omer bey ilk dediginiz degilde ins yeni yapilandirma olur

  1. Ömer Meriç

   Yenisi var hocam zaten torbada.

   1. soner

    ilginiz icin tesekkur ederim

 67. Zuhal Çam Yiğit

  Merhaba Hocam eşimin 3.5 yıl prim günü eksik. 2009 da iş yerini kapattı. Yaş tamam. Ama prim günü eksik. Bu konuyla ilgili yani prim günü eksiği satın alma çıkabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu torba kanunda yok ama ilerleyen zamanlarda çıkar mı derseniz biraz zor gibi. Ama belli de Olmaz

 68. Arafat ayaz

  merhaba hocam bağkur ihya borcu TBMM den geçtimi şimdiden teşekkür ederim

 69. Arafat ayaz

  herkes geçti diyor varmı böyle birşey size sormak daha garanti

  1. Ömer Meriç

   Daha komisyonda hocam. Ama geçer merak etmeyin.Haziran itibariyle başlar başvurular.

  2. Ömer Meriç

   Hocam şimdi yine baktım. Mecliste kabul edilmiş. Şimdi Cumhurbaşkanı onayına gönderilecek.Cumhurbaşkanı onaylandıktan sonra yasa resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girecek.

 70. murat

  hocam bağkur borç silme tasarıda yokmuş sadece muhtarlara varmış doğrumu

  1. Ömer Meriç

   Yok hocam olur mu öyle şey. Tüm bağkurlular için var.

 71. hülya

  merhaba 4050 gün ssk primim var geçen sene işsiz kaldığım için ev hanımı olarak isteğe bağlı bağkur girişi yaptırdım..10 aydır herhangi bir ödeme yapamadım malesef..12 ay ödeme yapmazsam silineceği söylendi sadece bir aylık bir ödeme yapsam hizmet devam edermi…ikinci sorum ise toplam primimin dolmasına 3,5 yıl var ne kadar daha bağkurdan ödeme yapıp ssk ya geçiş yaparsam ssk üzerinden emekli olabilirim,,,ssk giriş:1992 yaş:43 prim:4050 artı ödenmeyen 10 aylıkta isteğe bağlı borcum var bilgi verirsenz çok sevinirim ne yapacağımı bilmiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 12 aylık süre dolmadan prim ödemesi yaparsanız iptal olmaz. Toplam borcunuzun 12 ayı geçmemesine özen gösterin. Diğer Sorunuza gelince. Bağkur kapsamında 3.5 yılı tamamlamadan sigortaya geçerseniz problem olmaz. Önemli olan 3.5 yılı tamamlamamak.

 72. hülya

  biraz önceki yorumun devamı…bazı arkadaşlar bağkura hiç bulaşma bırak borcun silinsin diyorlar ama 10 aylık süre 300 gün kadar süre boşa gitmesin istiyorum…zaten ssk lı bir iş bulana kadar ara boşluğum olmasın diye isteğe bağlı yaptırmıştım…lütfen bana yol gösterin

  1. Ömer Meriç

   Bağkuru ödeyin derim. İsteğe bağlı bağkur yerine ek 5 tarım sigortası da ödeyebilirsiniz.

 73. hülya

  ek 5 tarım sigortası için tarım işçisi olduğunuza dair bir yazı imzalatıyorlar eğer olmadığınız ortaya çıkarsa emekliliğim iptal olacağına ve ödenen paraların hazineye kalacağına dair imza alıyorlar yoksa daha önce ek5 yaptırmıştım fakat bu uygulama yeni çıkmış böyle olunca bende cesaret edemedim…peki bağkura bir aylık ödeme yapsam en azından hizmet iptal olmaması için olurmu ve ssk ya en geç ne zaman geçersem ssk şartlarında emekli olurum

 74. hülya

  pardon kusuru bakmayın cevap vermişsiniz çok ama çok teşekkür ederim..örnek veriyorum yani 2 yıl bağkur yatırsam sonra ssk ya geçsem oluyor galiba

  1. Ömer Meriç

   Evet olur tabi ki. Önemli olan 3.5 yılı tamamlamadan sskya geçmeniz

 75. hülya

  hocam son olarak bir soru daha sorabilirmiyim…şimdi ben ssk lı bir iş bulamazsam ve sürekli olarak bağkurdan ödeme yaparsam bağkur şartlarından emekli olursam ssk girişime göremi emekli olurum yani primi bağkurdan yatırırsam yine 49 yaşındamı emekli olurum yoksa şartlarım değişir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Öyle bir şey yapmayın sakın. Emeklilik şartlarınız bağkura geçer. Bağkur ssk girişinizi kabul etmez ve çok geç emekli olursunuz.

 76. murat

  2006 tarım bağkur girişim var 2015 ten 2017 ye kadar primleri yatırmadım.2017 de kamu personeli olarak atandım ödemediğim 2 yıl prim borçlarım var silinir mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam. Evet tabi ki silinir. 31 Mayıs öncesi borçlar otomatik olarak silinecek.

 77. Gamze

  Hocam iyi günler tekar bir sorum olacaktı bugün okuduğum yazida bagkur prim borcu sildirme konusunda köy ve mahalle mubtarlari diye yer alıyor acaba sadece onlar icinmi geçerli olucak birde sgk yi aradigimda doğru düzgün net bir bilgi alamıyorum hocam yardımcı olursanız sevinirim tesekkurlee

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır 4b kapsamında yani bağkur kapsamındaki herkes için geçerli. Sadece isteğe bağlı bağkurlular istisna kapsamında. Sadece muhtar diye bir düzenleme olmaz.

 78. Cihan

  eylül 2014 yılında açmış olduğum dükkanımı mayıs 2017 yılında kapattım. Dükkanımın aktif olduğu süre zarfında hiç bir bağkur primini yatıramadım. Acaba bu yeni çıkan yasada bu prim borçlarında silinmesi mümkün mü?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet hocam 31 Mayıs 2018 tarihinden önceki tüm borçlar silinecek.

 79. TUNCAY MORALI

  Hocam iyi geceler ben 03/12/1969 dogumluyum sigorta girişim 20/08/1988 sigorta başlangıç sigorta pirim ödeme 2975 günüm var 2005 den bu yanada bagkurluyum bagkuruda 31/03/2014 kadar ödeme yaptım yani 9 yıl 3ay pirim günümü ödedim şu anda bagkura 36 aylık pirim borcum var yani 25.000tl ben bu borcu sildirirsem bagkurdan ayrılıp ssk geçip 3.5 yıl ssk da görev yapar isem sıkıntısız wmekli olabilirmiyim acaba çok teşekkür ederim vereceginiz cevaptan dolayı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Evet en mantıklısı bu sizin için. Siz hiç vakit kaybetmeden sskya başlayın.3.5 yıl sonra emekli olursunuz.

 80. soner

  mrb omer bey yapilandirmayla ilgili tasari meslisten gectimi tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet mecliste kabul edildi. Ama daha Cumhurbaşkanı tarafından onaylanmadı.

 81. mustafa çetin

  MERHABA af var diyorsunuz 2018 önceki tüm borçlar silinecek diyorsunuz vesiare, ben alo 170 aradım, böyle durum yok diyolar, daha her hangi bir resmi açıklamada yok, af konusunda,benim 27 ayım kaldı sigorta ödüyorum 5525 tabiyim, ama bağkurdan emeklilim dolu normalde,80 bin tl borcum olduğu için emekliolamıyorum, keşke af cıksa eskisi gibide yarıya düşse emekli edilip maaşımızdan kesilse, bağkura geçer emekli olurum öyle yarısı silinse falan, Saygılar,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Evet daha yok ama çıkacak. Mecliste kabul edildi. Gelecek aydan itibaren geçerli olur. Buyrun kanuni düzenlemeye madde 76’ya bakın. Kanun tam metni için TIKLAYIN.

 82. Tansu

  Merhaba 1992 bağkur kaydım var daha sonra 1993 de ssk girişi ile çalışmaya devam ettim. Bağkur prim borçlarını ödemenin emeklilik yaşına bir faydası olurmu. 53 iken 52 mi olacak?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur başlangıç tarihini tam olarak yazabilir misiniz bir de sigorta giriş tarihini.

   1. Tansu

    Merhaba Bağkur başlangıç tarihim 01.01.1992 Bağkur bitiş tarihi 20.08.1992 ve SSK başlangıç tarihim 01.01.1993 bağkurdan dolayı 400 tl prim borcu faizleriyle birlikte 2500 tl olarak yansıtmışlar , şimdi çıkacak afta bu borcu ödememin emeklilik yaşımda 1 yıl avantajı olacakmı acaba?

    1. Ömer Meriç

     Özür dilerim cinsiyet erkek mi bayan mı onu belirtmemişsiniz.

     1. Tansu

      Rica ederim erkeğim

 83. hamdi yiğit

  hocam merhaba benim babamın bağkur borcu ortalama 120 bin tl .bu borc suankı prim ücretiyle hesaplandı yeni yasaya göre bu prim borcları geçmiş yılların prim ücretiyle mi hesaplanacak. hayırlı günler hocam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet hocam borç hangi yıla ve ya aya aitse o yılın/ayın geçerli prim tutarları üzerinden hesaplanacak. Babanız için çok avantajlı olacaktır borçlanma.

 84. hamdi yiğit

  cok tesekurler hocam. Ne zaman gelir bu yasa

  1. Ömer Meriç

   Haziran itibariyle başlamış olur muhtemelen başvurular.

 85. soner

  mrb omer bey kanuna baktim ihya borclari pesin olarak ilk taksit suresinde odenir diyor.pesin odesekte sadece gecikmelerin tamami silinir ufe uzerinden aylik artisa gore hesaplanir diyor.pesin odemede yuzde 90 indirim gozukmuyor ihya borclarina .9 madde a.b fikrasi uyganmaz diye bi bakabilirmsnz

  1. Ömer Meriç

   Düzenlemeyi bekleyelim hocam. Peşin ödemede %90 indirim var diye biliyorum. Şu an için tasarıyı yeniden inceleyebilme zamanım yok maalesef.

 86. soner

  mrb omer bey 9 .madde 3.fikra a ve b bendi uygulanmaz diyor ihya borclarinda bu maddelerde ufe uzerinden yuzde 90 indirim vermicekler anlamina gelmiyor mu

 87. mustafa çetin

  merhaba tekrar ilginiz ve seri cevap için kalpten tşk, diyelim ki sizin dediğiniz gibi önümüzdeki aydan geçerli, örnek 80 bin tl ihyaya takılmış borcu olan bağkurlu, için eskisi gibi 80 bin telnin yarısı silinir yarısını emekli edilerek maaşından kesinti yapılarak ,bağkur emeklisi olabilirmi,80 bin tl öyle 3 ayda ödenemz, anca fazinisi silerler yarıya düşürürler, 40 bin ye düşer bana derki sen emeklisin sana 700 tl aylık kredi ömdesi verebelirim buda 36 ayda örnej 36 bin tl yapar, 4 bin tl sen bul gel,YADA SİZCE NASIL OLUR LÜTFEN BİLGİ, BENİM GİBİ ÇOK MAĞDUR VAR, YAŞIM 52

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Ziraat Bankası ile devam eden kredi protokolü var emekli olacaklar için. Muhtemelen o uzatılır. Normalde bu ay sonu bitiyor ama uzatılır diye düşünüyorum.bu durumda alacağınız emekli maaşına göre size kredi tahsis edilir.

 88. Ahmet Güney

  2017 _ 2018 arasında bağkur prim borcum var , buna istinaden SSK dan emeklilik hakkini kazandim borcumu odeyince maaş baglanicak ben bu aftan nasıl faydalanabilirim yada nasıl bir yol izleyebilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Af kapsamında prim borcunuzu peşin olarak yapılandırıp tek seferde ödeyebilirsiniz. Sizin için en iyi seçenek budur.

 89. Gokgul

  Merhaba ömer bey öncelikle çok sağolun herkese yardımcı oluyorsunuz karşılıksız bu devirde tebrik ederim benim sorun annem 1994 den bağkur girişi var 98 e kadar hiç ödeme yapmadık geçen ki afda 33 bin peşin para ve 1 buçuk yıl yatırıp emekli olacaktı ama yapamadık simdi ise 2 ay var demis takipçi annem emekli olabilirmi ne yapmam lazım lütfen yardımcı olun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Severek yapıyorum bunu gerçekten.Eğer annenizin toplam hizmet süresi en az 5400 gün ise ve de 56 yaşını tamamladıysa bağkurda dondurulan süreleri ve diğer hizmetleri yeni yasa kapsamında yapılandırıp emekli olabilir.

 90. Tansu Akın

  Merhaba Bağkur başlangıç tarihim 01.01.1992 Bağkur bitiş tarihi 20.08.1992 ve SSK başlangıç tarihim 01.01.1993 bağkurdan dolayı 400 tl prim borcu faizleriyle birlikte 2500 tl olarak yansıtmışlar , şimdi çıkacak afta bu borcu ödememin emeklilik yaşımda 1 yıl avantajı olacakmı acaba? Cinsiyet: erkek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik yaşınıza bir katkısı olmuyor maalesef.

   1. Tansu

    Ozaman hepsi silinecek anladığım kadarıyla ödeme yapmaya gerek yok değilmi

    1. Ömer Meriç

     Yani emeklilik yaşınızda bir değişiklik olmuyor. Dolayısıyla hizmete ihtiyacınız yoksa ödemeniz de gerekmez.

 91. Cihan

  Hocam peki daha önceden yapılandırılmış borçlarda bu yasa kapsamında silinir mi

  1. Ömer Meriç

   Evet Mayıs ayı sonu itibariyle yapılandırılmış ancak ödenmemiş borç varsa onlar da silinir.

 92. Arafat ayaz

  Merhaba hocam öncelikle ramazan şerifiniz mübarek olsun hayırlı bol bereketli ramazanlar sayın cumhurbaşkanımız Bağkur ihya borcuna gelen düzenlemeyi imzalamadımı imzalarsa eğer hayırlısıyla resmi gazetede ne zaman yayımlanır ilgi ve alakanız için çok teşekkür ederim saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba size de hayırlı ramazanlar hocam. Büyük bir ihtimalle bu hafta yayımlanır resmi gazetede.

 93. ahmet

  mrb ciftci bagkuruna 9 yil 7 ay dondurulmus suremiz var yapilandirmada gecikme zamlari silinecek ama enflasyona gore arttirilcak yine cok yuksek cikiyor.yuzde 90 enflasyon farkinin silinmesi ihya borclari icin gecerlimi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba evet ben geçerli diye biliyorum hocam. Genelge çıktığında yeniden değerlendirme yapalım bu konuda.

 94. ahmet

  sizin paylastiginiz kanun metnini inceledim tabi siz bu konulari bizden iyi biliyorsunuz. 7.maddenin 8 inci fikrasinda dondurulmus sureler 2ay icinde pesin olarak odenirse dondurulmamis gibi kabul edilir .odemeler ise 7.maddenin 1.fikrasina gore yapilir.bu odemelerde 9.maddenin 3.fikrasinin a ve b bentleri uygulanmaz.9.uncu maddeye baktigimizda a bendi pesin odemede yuzde 90 indirim yapilir maddesi var. b bendinde ise ilk iki taksit suresinde odenmesi halinde yuzde 50 indirim ufe uzerinden.burda ne anlamaliyiz.rica etsem 5 cdakkanizi ayirip bakarmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Hocam bunu yarın hatırlatın bakayım bir inceleyim detaylı.

 95. ahmet

  tsk hocam iyi geceler

 96. ahmet

  omer bey dun aksam hatirlatin demistiniz . bagkur ihya borcuna ufe uzerinden yuzde90 indirim varmi yok mu diye

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Bahsettiğiniz kanunun 9. maddesinin ilgili maddeleri şu şekilde;
   a) Bu Kanunun yayımı tarihini izleyen ikinci ayın sonuna kadar ilgili idareye başvuruda bulunmaları,

   b) Maliye Bakanlığına, Gümrük ve Ticaret Bakanlığına, il özel idarelerine, belediyelere ve YİKOB’lara bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ilk taksitini bu Kanunun yayımı tarihini izleyen dördüncü aydan, Sosyal Güvenlik Kurumuna bağlı tahsil dairelerine ödenecek tutarların ise ilk taksiti bu Kanunun yayımı tarihini izleyen üçüncü aydan başlamak üzere ikişer aylık dönemler hâlinde azami on sekiz eşit taksitte ödemeleri,

   şarttır.
   Görüldüğü üzere muaf tutulan a ve b maddesi hesaplama şeklinden bahsetmiyor. Bu durumda %90’na varan indirim bu borçlar için de geçerli oluyor kanaatimce.

 97. Arafat ayaz

  merhaba hocam sayın cumhurbaşkanımız bu bağkur ihya borcunu imzalamadımı saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet hocam imzaladı. Yasa bugün yayımlandı resmi gazetede.

 98. Arafat ayaz

  pazartesi günü gidip borcumu öğrene bilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Yok hocam daha hemen başlamaz acele etmeyin.

 99. Hulya

  Kanunun yayimlandigi tarihi takip eden aybasindan itibaren baslar yapilandirma diyor kanunda biraz once okudum

  1. Ömer Meriç

   Evet Haziran itibariyle başlayacak işte.

 100. Gamze

  Hocam borcumuzda siliniyor degilmi imzalanan yasaya göre rahatsız ediyorum k.bakmayın tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK konusundaki tüm sorularınızı her zaman sorabilirsiniz, kesinlikle rahatsız olmam. Evet Bağkur prim borçlarının tamamı silinecek.

 101. ahmet

  iyi caliamalar omer bey .dondurulmus sureler icin sgk yi aradim .dondurulmus sureleri taksitle odeme gbi bi hakkimiz yok iki ay icinde nakit odenmesi gerekiyor .enflasyon farkina gore tekrar hesaplanacak enflasyon farkinin tamamini aliyorlar pek de avantajli olmuyor 1994 deki 10lira simdi 3500 lira kanunu okurken dikkatli okuyup paylasmak gerekiyor saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Enflasyon farkının tamamı ödenmez peşin ödemede. İndirim yapılır. Yoksa bir anlamı kalmaz affın doğru mudur ?

 102. ahmet

  sorumu yayinlamidiniz ?

 103. hakan

  omer bey dondurulmus sureler icin enflasyon farkinda yuzde 90 indirim varmi yokmu .zaten bu borclar pesin odenmek zorunda

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Peşin ödemede indirim olacak hocam. Kanunu okuduğum ve anladığım kadarıyla %90 olması gerekir. Tabi enflasyon farkı için geçerli bu tutar.

 104. ahmet

  allah razi olsun hocam ins oyledir

 105. mustafa çetin

  Sayın hocam, bizim gibi yıllardı çile çekmiş ve mağdur edilmil insanlara zaman ayırdığınız için dualarımız sizinle,örnek olarak yazıyorum lütfen sizde olabilirli cevap yazın, peşin ödeme de 100%90 inidirm diyor, mesala 80 bin tl faizli herşey dahil, 100½90 indirimle peşin ödersek bu kaç paraya düşer, birde ikinci şık yapılandırılırsa 100% indirim var diyor, örnek borcumuz birikmiş haliyse 80 bin tlei tşk ederim şimdiden,, TAhmin yürütün ona göre hazırlık yapıcaz,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Şimdi şöyle prim borcunuz normal şartlarda bugünki bağkur prim tutarları üzerinden hesaplanmakta idi. Ancak bu yasa ile her bir ay için hesaplama o dönem geçerli olan bağkur primleri üzerinden yapılacak ve bu primler için gecikme zammı ve faizi alınmayacak. Uygulanacak olan enflasyon farkının ise sadece yüzde 10 luk kısmı tahsil edilecek. Bu da çok ciddi bir avantaj sağlayacak. Ama borcunuz şu kadar olur demek ve hesaplamak imkansız. Biraz daha bekleyin zaten Haziran itibariyle sgk hesaplama işlemlerini yapmaya başlar.

 106. Harun

  Slm sayin hocam heralde herkes fiskobirlikten emekli olmus kimse yazmiyor babam 1958 dogumlu fiskoya 1996 ve 97de findik vermis bagkur kesintisi var yaklaşık otaeihten buyana 260 ay borc oluyor hic odeme yapmadik fiskodan olan kesintiden haric bu yasada bize bisu varmi emeklilik yani biz hic odeme yapmadimiz icin bize geriye donuk odeme ihya faiz gecikme zamni affi varmi varsa cikan yasaya gore ihtimal olarak nekadar odeme yapmamiz gerekir yaklasik olarak yani bizim hizmet sürelerimizde silindimi geriye donuk hizmeti alip emekli olabilirmiyiz simdiden ts ederim kafanizu sisirdim affola…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet hocam dondurulmuş hizmet süreleri için ihya yapılandırma affı var. Bu yasayı sakın kaçırmayın derim zira böyle bir düzenleme bir daha zor çıkar. Babanızın borcu için çok ciddi avantaj sağlar bu size. Ayrıca Ziraat bankasından kredi tahsis edilerek emeklilik hakkı da olur

 107. Ferdi

  2000 yılından bu tarihe kadar Bağkur primlerini ödeyemiyorum faizi ile birlikte sürekli katlanıyor borcumu yatırdığım takdirde emekli olabiliyorum aklıma takılan soru şu primler mi silinecek yoksa borç mu silinecek eğer prim silinecekse ben emekli olamam fakat borcun faizi silinirse parayı yatırıp emekli olabiliyorum birde peşin ödemede indirim yapılacak mı ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin hizmete ihtiyacınız olduğu için ihya borç yapılandırması yapmanız gerekir hocam. Borcun silinmesi ve hizmetin dondurulması tamamen farklı bir işlem.

 108. serdal açarı

  2016 mart ayından itibaren bağkurluyum, 1 mayıs itibariyle işyerini devrettim, bu dönemlerdeki bağkur prim borçlarını hiç ödemedim. o dönemlerdeki borç ve faizi tamamının silinmesini istiyorum. hizmet önemli değil silisin. sadece borç ve faizleri ödemek istemiyorum. şu durumda ilk olarak neyapmamız gerekiyor. sırasıyla belirtirmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Ödeme yapmadığınız takdirde zaten borç otomatik olarak silinecek ve hizmet de dondurulacak. Bir başvuru yapmanız gerekmez.

 109. ahmet

  (8) Köy ve mahalle muhtarları, kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlar ile tarımda kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanlardan, 5510 sayılı Kanuna, 2/9/1971 tarihli ve 1479 sayılı Esnaf ve Sanatkârlar ve Diğer Bağımsız Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kurumu Kanunu mülga hükümlerine ve mülga 17/10/1983 tarihli ve 2926 sayılı Tarımda Kendi Adına ve Hesabına Çalışanlar Sosyal Sigortalar Kanununa göre tescilleri yapıldığı hâlde prim borçları nedeniyle daha önceki ilgili kanunları uyarınca sigortalılık süreleri durdurulmuş olanlardan bu Kanunun yayımı tarihi itibarıyla ihya edilmemiş olanların kendileri veya hak sahipleri, bu Kanunun yayımı tarihini takip eden ay başından itibaren iki ay içinde Kuruma müracaat ederek, durdurulan sigortalılık süreleri için ödeyecekleri prim tutarının, sigortalılık süreleri durdurulmamış gibi değerlendirilerek bu maddenin birinci fıkrası hükümlerine göre hesaplanmasını talep edebilirler. Hesaplanan borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmesi hâlinde durdurulan süreler sigortalılık süresi olarak değerlendirilir. Hesaplanan borcun tamamının ilk taksit ödeme süresi içinde ödenmemesi hâlinde ihya işlemi geçerli sayılmaz ve bu fıkra kapsamında ödenmiş olan tutarlar ilgilinin başkaca prim borcunun bulunmaması kaydıyla faizsiz olarak iade edilir. Bu fıkra hükümlerinin uygulanmasında bu Kanunun 9 uncu maddesinin üçüncü fıkrasının (a) ve (b) bentleri hükümleri uygulanmaz.

 110. ahmet

  omer bey madde 9 3.uncu fikra a ve b bentleri uygulanmaz diyor ustte attigim kanuna gore bi bakarmisiniz 3.Kanun hükümlerine göre hesaplanan tutarlar peşin veya taksitler hâlinde ödenebilir.

  a) Hesaplanan tutarların tamamının ilk taksit ödeme süresi içerisinde peşin olarak ödenmesi hâlinde katsayı uygulanmaz ve,

  1) Fer’i alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarların (bu Kanunun 4 üncü maddesine göre fer’i alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar ile birlikte hesaplanan gecikme faizi dâhil) %90’ının tahsilinden vazgeçilir.

  2) Bu Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında olan ve bu Kanun kapsamında yapılandırılan idari para cezalarından %25 indirim yapılır.

  3) Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması hâlinde fer’i alacak yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutardan (bu Kanunun 7 nci maddesinin dördüncü fıkrası kapsamındaki alacaklar hariç) %50 indirim yapılır.

  b) Hesaplanan tutarların tamamının ilk iki taksit ödeme süresi içinde ödenmesi hâlinde katsayı uygulanmaz ve,

  1) Fer’i alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutarlar (bu Kanunun 4 üncü maddesine göre fer’i alacaklar yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutar ile birlikte hesaplanan gecikme faizi dâhil) üzerinden %50 indirim yapılır.

  2) Bu Kanunun 1 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi kapsamında olan ve bu Kanun kapsamında yapılandırılan idari para cezalarından %12,5 indirim yapılır.

  3) Yapılandırılan alacağın sadece fer’i alacaktan ibaret olması hâlinde fer’i alacak yerine Yİ-ÜFE aylık değişim oranları esas alınarak hesaplanacak tutardan (bu Kanunun 7 nci maddesinin dördüncü fıkrası kapsamındaki alacaklar hariç) %25 indirim yapılır.

 111. ahmet

  omer bey gecende sordum ama siz baska maddeye baktiniz sanirim dondurulmus birclarda 9.maddenin 3.uncu fikrasinin a ve b bentleri uygulanmaz ne demek.
  9. maddeyide yolladim size

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Ahmet BEY.
   Dilerseniz SGK’ya sorun. Benim değerlendirmem daha önceki gibi.

 112. Emin

  Hocam merhaba,yazıda yaziyor olabilir ama ben göremedim,size sorum,haziranın ilk haftasında sgk’borcumu sildirmek için gidersem hemen silerler mi yoksa iki ayın dolmasını mı beklemem lazım.?,ikinci sorum taksitlendirme yaparsam,taksitlendirmenin başlaması için borcun ne kadarını ödemem lazım cevaplarsanız çok sevinirim,şimdiden teşekkür ediyorum.yazınız sayesinde baya bilgilendik…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru üzerine silinir mi bilmiyorum kanunda iki ay içerisinde ödemeyen ya da yapılandıran diyor. Başvuruya istinaden durdurulur yazmıyor.
   Yapılandırma/taksitlendirme için bir peşinat ödemeniz gerekmiyor. Ancak 2018/Mart ayı öncesi borçlar yapılandırma kapsamında olduğundan 2018 Nisan ayından bu tarafa kadar olan borcu ilk taksit son ödeme tarihine kadar ödemeniz gerekir.

 113. Hasan hüseyin

  Babam 01 02 1962 dogumlu 2004mayıs ayından itibaren4-b tarım bagkuru ödüyor ve marmarabirlikten bagkur kesintisi yapilan1994 yılına geriye çekip emekli olma durumumuz nedir.bilgi verebilirmisiniz ayrıca nasıl bir yol izlememiz gerekir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 1994 yılına çekilirse ve babanız askerliğini de 1994 yılından önce yaptıysa askerlik de borçlanması halinde toplamda 25 yıllık hizmet ile emekli olabilir. Bence bu fırsatı kaçırmayın derim. Kesinti faturası ve bir dilekçe ile SGK’ya geriye dönük tescil için başvurmanız gerekiyor. SGK geriye çekme işlemini yaptıktan sonra ihya yapılandırma başvurusu yapmanız gerekiyor. Tüm bunların en geç 31 Temmuz 2018 tarihine kadar gerçekleşmesi gerekiyor.

 114. halil

  günaydın ömerbey eşim 1971 li 1989 işe girişi 3200 gun ssk var 2005-2008 arası 570 gun bagkurumuz var 850 gunde sılınen bagkurumuz var bız ne yapipta emekli olabılıeız saolun sız cok ılgılenıyonuz 2 tanede oglumuz var

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eşinizin sigorta giriş tarihini tam olarak yazabilir misiniz ?

 115. halil

  sorumu yayınlamadınız yınede solun

  1. Ömer Meriç

   Tüm sorular yayımlandı Halil BEY. Eğer cevaplanmayan bir sorunuz varsa tekrar sorabilirsiniz.

 116. Filiz

  Merhaba benim çocuğun babası vefat etti Sgk 3800 günü var son iki yıl Bağ-Kur’lu olduğu içim Sgk yetim maaşı bağlanmadı Bağkur 2 yıl 18300 borç ödeyin yetim maaşı o zaman bağlanır dedi Bağkur 2450 gün ödenmiş var bu borç silinir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 2018/Mayıs ayı öncesi bağkur borçları siliniyor. Sizin borç da silinir.

 117. Gülten

  Bağkur borçları 31 mayıs 2018 siliniyorsa, bağkurdan çıkış yapmak için şirket ortağı olarak hisseleri ne zaman devretmemiz gerekir. Hayırlı Ramazanlar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu tamamen size kalmış ne zaman terk edeceğiniz yani.

 118. Gülten

  Bağkur hakkından vazgeçip eşinin sağlık güvencesinden yararlanmak için ne zaman hisse devri yapmamız gerekir?

  1. Ömer Meriç

   Bu durumda Mayıs ayı bitmeden bu işlemi yapın.en azından bağkur prim borcunuzun tamamından kurtulmuş olursunuz.

 119. Arafat ayaz

  Merhaba hocam ben 94 bağkur girişim var yaklaşık 5 bin tl gibi bir para ödedim sonra bir ara yapılandırma yaptım ödeyemedim 2014 yılında dondurdum san asgari ücret zammından sonra borcum 113 bin olmuş dün sordum sizin borç gözükmüyor dondurduğunuz için borcum ne kadar olur dedim dondurduğunuz günleri satın alacaksınız diyor hadi satın aldım diyelim peki hocam af bunun neresinde

 120. Arafat ayaz

  Merhaba hocam bağkur girişim 94 yılında yaklaşık 5 bin tl gibi bir ödeme yaptım sonra da yapılandırma yaptım ödeyemedim 2014 yılında dondurdum sonra son asgari ücret zammından sonra borcum 113 bin TL oldu dün sordum borcunuz gözükmüyor dondurduğunuz için bana diyor ki dondurduğunuz günleri satın alacaksınız peki hocam ben bunu satın alırsam af bunun neresinde şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Normalde dondurulan süreler şimdi geçerli bağkur primleri üzerinden hesaplanıyordu. Bu kanunla her yılın bağkur primi ait olduğu dönemin tutarlarına göre hesaplanacak ve yeniden yapılandırma kapsamında olacak. Af derken borcun tamamı silinmez anapara her zaman ödenir.

 121. Önder

  Hocam merhaba bağkura 25.000 tl borcum var borcumu sildirsem yads hizmetleri dondursam sağlık hizmetinden faydalana bilirmiyim.yoksa yapılandırma yapıp ilk taksiti yatırarak mı sağlık hizmetinden faydalanırım üstümde ticarı plaka var

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Haziran 2018 tarihinden sonra sağlıktan prim ödemesi yapmadan ücretsiz olarak yararlanabileceksiniz.

 122. Mert

  Hocam merhaba bağkur borçları silinicekmi,yoksa yapılandırma mı olacak yeni af yasasıyla .2015 yılından itibaren bağkur borcum var ve sağlık hizmetinden faydalanamıyorum
  Sağlık hizmetinden nasıl faydalana bilirim kolay gelsin hocam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma da var sildirme de. Hatta hiç bir şey yapmazsanız sağlıktan ücretsiz yararlanma da var. Yok yok yani.

 123. Önder

  Hocam merhaba üstümde ticari plaka var 2016 yılından itibaren bağkur primlerini ödeyemedim ve sağlık hizmetinden faydalana mıyorum.yeni çıkan vergi affı yasasıyla bağkur prim borcumu sildire bilirmiyim .sildirdiğm zaman da sağlık hizmetinden faydalana bilirmiyim üstümde ticari plaka olduğundan her ay bağkur primi taahkuk ediyor hocam prim borçları sildirsem yada dondursam sağlık hizmetinden hemen faydalana bilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Evet prim borcunuz olsa bile zaten 31 Aralık 2018 tarihine kadar ücretsiz sağlık hizmeti alabilirsiniz.

 124. Tolga

  Merhaba bağkur prim borcum var sağlık hizmeti alamıyorum bağkur prim borcunu sildirsem yada dondursam haziran ayı itibariyle sağlık hizmetinden faydalana bilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7143 sayılı kanuna göre dediğinizin olması gerekiyor. Ama sgk sisteme ne zaman tanımlar bilmiyorum.

 125. bulent

  hocam benim sormak istediğim çakışan bağkur , ssk am var bu kanun geçerlimi .Meclis’e gelecek tasarıyla, Bağ-Kur sigortalısından GSS’li ve prim borçlusu işverene kadar 5.5 milyon kişinin gecikme zammının yarısı silinip borç 36 taksite bölünecek.
  İşte detaylar.

  1- Gerek 1479 sayılı Bağ-Kur, gerek 2926 sayılı Tarım Bağ-Kur ve gerekse 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince SGK’ya 24 aydan çok Bağ-Kur prim borcu olanların hem borçları, hem de borçlu oldukları sigortalılık süreleri silinecek. Mesela, BağKur’a (4/B) 10 yıllık 55 bin lira borcu olan birisinin hem 55 bin liralık Bağ-Kur borcu hem de 10 yıllık Bağ-Kur’luluk süresi silinecek.
  2- Bağ-Kur’un hem borcunun hem sigortalılık süresinin silindiği dönemlerde SSK çalışması varsa, Bağ-Kur süresi silindiği için artık SSK ile Bağ-Kur çakışması ortadan kalkacağından, esasen Bağ-Kur ile çakıştığı için geçersiz olan SSK prim ödeme günleri de yasal ve geçerli hale gelecek.
  İHTİYAÇ OLAN KISIM BORÇLANILABİLECEK
  3- Emeklilik için prim gün sayısına ihtiyaç duyanlar, tamamını değil silinen süreden dilediği kadarını canlandırıp ödeyebilecek. Mesela, 10 yıllık Bağ-Kur süresinin 3 yılına ihtiyaç olursa bu kısmını ödeyip süresine ekletebilecek.
  4- Bağ-Kur’a 24 aydan çok prim borcu olanlar, borcu sildirmek yerine ödemek isterlerse de ana para borcu sabit kalmak kaydıyla, gecikme zamlarının yüzde 50’si silinerek 36 aya kadar taksitle de borcu ödeme hakkına sahip olacak. Öte yandan 24 aydan az borcu olanların sildirme hakkı olmadığı için bu kişiler de gecikme zammın yarısını sildirerek borçlarını 36 ay taksitle ödeyebilecekler.

 126. bülent

  hocam bu kanun geçrlimi.????

  1- Gerek 1479 sayılı Bağ-Kur, gerek 2926 sayılı Tarım Bağ-Kur ve gerekse 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu gereğince SGK’ya 24 aydan çok Bağ-Kur prim borcu olanların hem borçları, hem de borçlu oldukları sigortalılık süreleri silinecek. Mesela, BağKur’a (4/B) 10 yıllık 55 bin lira borcu olan birisinin hem 55 bin liralık Bağ-Kur borcu hem de 10 yıllık Bağ-Kur’luluk süresi silinecek.
  2- Bağ-Kur’un hem borcunun hem sigortalılık süresinin silindiği dönemlerde SSK çalışması varsa, Bağ-Kur süresi silindiği için artık SSK ile Bağ-Kur çakışması ortadan kalkacağından, esasen Bağ-Kur ile çakıştığı için geçersiz olan SSK prim ödeme günleri de yasal ve geçerli hale gelecek.
  İHTİYAÇ OLAN KISIM BORÇLANILABİLECEK
  3- Emeklilik için prim gün sayısına ihtiyaç duyanlar, tamamını değil silinen süreden dilediği kadarını canlandırıp ödeyebilecek. Mesela, 10 yıllık Bağ-Kur süresinin 3 yılına ihtiyaç olursa bu kısmını ödeyip süresine ekletebilecek.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hocam bunu nereden buldunuz ?

 127. bülent

  2003 yeni çıkacak kanun diye okudum aslı varmı ?.benim ssk da çalışdığım yılarda bağkurumu kapatmamıştım (ılk kurum geçerli diyorlar) onun için ödenmiş 1600gün ssk mı dondurduğum bağkur yıllarına sayıyorlar bu çakışan günlerimi dondurduğum bağkurdan çıkartıp ssk ya sayılırmı böyle bir kanun varmı.?

  1. Ömer Meriç

   Belirttiğiniz gibi yeni bir düzenleme yok. 7143 sayılı kanunla getirilen yeni tüm düzenlemeler konusunda yazımızda bilgi verilmiştir. Haricinde bir şey yok.

 128. Emin

  Merhaba hocam geçen gün yazdım görmediniz herhalde,şimdi benim 20 ay bağkur borcum var bu borcu hemen sildirebilirmiyim,?
  Yada yapılandırırsam hemen sağlık hizmetinden faydalanmam için ödeme yapmam gerekir mi.? Çok teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hemen sildirme şansınız olur mu bilmiyorum. Ama normalde bu kanun gereği 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren ücretsiz sağlık hizmeti verilecek. Prim borçlusu olsanız bile yani.

 129. Gokgulll

  Hayırlı geceler ömer bey yine ben kusura bakma seni rahatsız ediyorum simdi annem e devektten baktım 1 yıl 10 ay 28 gün prim borcu diyir 20.07 1994 giriş var bağkur gün yetmiyor diye annme birde ek5 yapılmış 51 günlük son ödem bu ay sonu şimdi asıl sorum
  1 annem emekli olabilecek mi
  2 bu ek 5 de gözüken 991 tl borç bu ay sonu ödenmesi yazıyor ödemesek af la buu borç silinirmi
  3 birde toplam bor 3 bin küsür cezası 1750 küsür diyir Ne Olacak ömer bey benim bu halim biraz matematik sorusu gibi oldu seviyorum bu isi dediğin için sorduk inan sgk da bile bu kadara yardımcı olup cevap vermiyorlar hakkını hella et bi yardımcı olda mübarek ramazan ayındayız ölmüşlerin ruhuna bi k.kerim hatmi okuyuvereyim onlarda istifade etsinler hep dünyalık olmasın ahiret tarafda var sonuçta

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar tekrar :). Sıkıntı yok her zaman sorabilirsiniz. Hatta SGK ile ilgili sıkıntısı olan kim varsa bana yönlendirebilirsiniz. Hiç problem değil. Gelelim sorunuzun cevabına.
   1-Anneniz SSK’dan 3600 günle emekli olur. Toplamda 3600 günü tamamlaması gerekir.
   2-Ek 5 borçlarının silinmesi söz konusu değil maalesef. 2018/Mart ayı öncesinde değilse yeniden yapılandırma hakkınız da yok.
   3-Sanırım bahsettiğiniz bu borç bağkurda doğru mu? Bu borcu yeni yasa kapsamında yeniden yapılandırma hakkınız var.
   Dualarınızı eksik etmeyin yeter. İyi ramazanlar.

 130. Gokgulll

  Evet ömer bey bağkur annem 1964 doğumlu yani bu ek 5 ödedikten sonramı yapılandırma yapabilirz birde tahmini kaç para çıkar bi tahmini fikriniz soylermisiniz çok teşekkür ederim dualarım seninle hz allah işlerini rast getirisn ins

  1. Ömer Meriç

   Yok ek 5 tarım sigortası prim borcunu ödemeden bağkuru yapılandırma hakkınız var. Bunun Ek5 ile ilgisi yok.

 131. ahmet

  merhaba.eşim. 4b li
  işe başlama 07,02,1992.işi bırakma 05 2013 arada boşluk var tekrar kapattık dükkanı sonra geri açtık toplam gün sayısı ise 1382 çıkmaktadır.şimdi dükkanımız yok. .eşimin doğum tarihi ise 01.01.1966. bağkur u geri kalan günü borçlanıp emekli olabilirmi .aydınlatmanızı rica ederim hocam teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. 07.02.1992-2013/05 tarihleri arasında hizmet kesintisiz mi ? Yani aradaki süre prim borcundan dolayı mı donduruldu ?

   1. ahmet

    hayır hocam geçim sıkıntısı çalıştıramadık kapattık .ara boşlugunu yatıralım dedim önceki yıllarda yapılandırma yaptım oda çok çıktı hiç yatırmadım hizmet dökümünde borcu yok gözüküyor.

    1. Ömer Meriç

     Yani toplamda eşiniz 7200 günü tamamlayabilirse emekli olabilir. Dondurulan hizmet süresi ne kadar onu bilmek gerekir. Yasa kapsamında yeniden yapılandırıp ödemek size avantaj sağlayacaktır.

     1. ahmet

      hocam eşim için yani 5818 gün pirim borcunu banka kredisi kullanarak yatırsak bağkur onu kabul edermi ve emeklı maaşı bağlanırmı.

     2. Ömer Meriç

      5400 gün ile emeklilik için 56 yaşı tamamlaması gerekir hocam. Ama toplamda 7200 günle hemen emekli olabilir. 5818 günle 56 yaşı tamamlayacak özetle emekli olamaz yani.

 132. murat

  resmi gazetede ne zaman yayınlanır acaba

 133. murat

  ne zaman resmi gazetede yayınlanır bir bilgi varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 18 Mayısta yayımlandı hocam. Başvurular 01 Haziran 2018 itibariyle başlayacak.

 134. hakan

  iyi calismalar hic odenmemis dondurulmus sureler hesaplanirken suanki pirim uzerinden hesaplaniyordu. yapilandirmayla birlikte ufe uzerinden yeniden hesaplanacak fakat bu borclarda yuzde 90indirim olmayacak 100 bin borcu olan 60 bine dusecek ortalama cok akil isi degil borclanmak sizin gorusunuz nedir tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yi-üfe’de dediğiniz gibi %90 indirim olmayacak ama yine de normal hesaplamaya göre büyük oranda indirim sağlayacak bu düzenleme.

 135. hakan

  hocam yukaridaki sorularda hep yuzde 90 ufeye pesin odemede indirim var demisiniz .yuzde 90 indirim olmayacak kanisina nerden vardiniz

  1. Ömer Meriç

   Kanuna tekrar baktım da hesaplamada bazı istisnalar var. Bir SGK genelgesi çıksın da bakalım tekrar hocam. Çünkü net olarak hangi borçlar için %90 indirim olacağını anlayamadım gerçekten.

 136. nuri

  hocam babam vefat etti çiftçi bağkurundan geriye dönük başvuru yaptık annemi emekli etmek istiyoruz dosya onaylandı 38.000 TL prim borcu çıktı bu çıkan torba yasada bizim durumu kapsıyor mu kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Evet kapsıyor tabi. O çıkarılan borcu ödemeyin. Yeni yasaya göre yeniden hesaplanır ve daha düşük borç çıkar.

 137. İbrahim

  Merhabalar hocam BABAM 1960 doğumlu 1986 çiftçi 1999 esnaf bagkuru var hic para yatirmamis nasıl yazıldı öylece kalmış şimdi 6 yıl kadarda ssk si var biz. Yapilandirma yapabiliyormuyuz. Yapabiliyorsak peşin ödemede nasıl bir durum söz konusu.
  Birde önceden yapılandırılmış borçları bu yasa kapsiyormu? Biraz fazla soru oldu hakkınızı.helal edin.
  yardımcı OLURSANIZ sevinirim hayırlı ramazanlar .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Evet babanız prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerini yapılandırma kapsamında borçlanabilir. Hatta çok da avantajı olur. Ben kaçırmayın derim. 2 taksit ile ödeyebilirsiniz.

 138. mustafa çetin

  slm doğum yılım 01/04/1966 bağkur->-26/09/1990 bağkur girişliyim, 60 ayı geçen borçlar ihyaya edilmiş durumu biliyorsunuz, sadece ödenmiş günleri saymış, 11yıl -6ay-27 gün toplam bağkurum var yatmış,09-08-2017 de taım ek 5 sigortaya geçtim,10 aydır ödüyorum ortalama toplam bağkur ve ssk 4550 günüm var, sizden ricam bu ikisi toplandığında ne zaman emekli olabilirim yeniyasalara göre, iki hizmet birleştirildiğinde, son 3buçuk yılımı ek 5 ssk ile tamamliycam ,Saygılar tşk şimdiden, allah razı olsun bizler için yaptıklarınızdan,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 tarım sigortasında en az 3.5 yıl süre ile prim ödemeniz ve toplamda da 5525 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Bağkurda dondurulan süreleri ihya etmenize gerek yok.

 139. Arafat Ayaz

  Merhaba hocam bu okuduğum size yazılan soru ve cevaplara bakıyorumda şimdi bu dondurulmuş bağkur ihya borçların faizleri % 90 silinecekmi yoksa dediklerinin başka şekildemi halledecekler anlayışınız için teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Hocam bu konuda tam bilgim yok. Genelgeyi bekleyip görelim.

 140. mustafa kurban

  Merhaba, babamın 1988 yılında vergi kaydı var ancak, Bağ-Kur kaydı yok, dolayısıyla hiç Bağ-Kur ödemesi de yapmadı, geriye dönük borçlanma ihtimali var mıdır, torba yasalarla gelen aflar bu konuyu da kapsıyor mu? şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu düzenleme yok. İleride çıkar mı bilemiyorum.

 141. Osman

  Selam hocam.şuan benim 25 bin tl borcum var bagkura 1 haziranda baş vuru yapmadan kendiliginden silinirmi borç yoksa baş vurumu yapmam gerekli .borç larımı sildirmem için tşk ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru şartı yok. 31 Temmuza kadar ödeme yapmazsanız otomatik silinecek.

 142. Mustafa

  Hocam selamün aleyküm
  Benim 2012 yılında bağkur borcum var 8 aylık 2017 bağkur torba yasasından yararlanamadim.12 ay olmadığı için şimdiki yasa hangilerini kapsıyor.dondurulmus bağkur ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Şimdiki yasada 1 ay bile borcunuz olsa borç silinecek. 12 ay şartı yok. Hizmet de dondurulacak tabi.

 143. murat

  borç sildirmek için sgk ya gitmeye gerek var mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır gitmeniz gerekmez. 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ödeme yapmadığınızda otomatik olarak silinir.

 144. ArafatAyaz

  Merhaba hocam önerneğin haziranda borcumu öğrenip ödedim bana engeç ne zaman maaş bağnanır. Bir sorumda şu hocam şimdi ben aftan yararnalıyorum ya faizler silinecek burda diyorlarki faiz silindiği için maaşın az olur normel çiftçi maaşı almazsın doğrumudur ilgi ve alakanız için teşekkürederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borcunuzun olmaması ve emeklilik şartlarını da sağlamanız kaydı ile emekli maaşınızı talepte bulunduğunuz tarihi takip eden ay başından bağlanır. Faizlerin silinmesinin maaş düşmesi ile bir ilgisi yok hocam.

 145. mehmet

  2012 yılında 6ay 4b prim borcum..var sonrasında cıkış yaptım .. bu yeni torba yasadan yaralanıp borçlarım silinirmi acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet dilerseniz yeniden yapılandırıp ödeyebilirsiniz. Ödemez ya da yapılandırmazsanız 2018/Mayıs ayı sonuna kadar olan tüm prim borçlarınız silinir.

 146. Muhammet

  Hocam merhaba. Annem 1993 1997 yılları arasında bakkal işletti o zamanlar hapis cezası olduğu için dondurdu. 1954 doğumlu şuanki yasaya göre emekli olabilirmi
  Eksik olan prim günüñü mü tamamlaması mi gerekir yoksa eksik primı ödeyerek emekli olabilir mi ne yapmami lazım

  Allah razı olsun sizden şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Anneniz bağkurda toplamda 5400 prim gün sayısını tamamlaması halinde emekli olabilir. Eğer sadece 1993-1997 yılları arasında varsa hizmeti emekli olma şansı yok maalesef.

 147. ******

  Bu sabag sgk’ya gittim 1haziran olmasına rağmen borcumu yapılandırmak istiyorum hastahaneye gitmem lazım dedim “daha birşey yok” dediler,TR de düzenli olan tek şey;dizensizliktir,birkez daha bunu anladım.

 148. Arafat ayaz

  Merhaba hocam bu sabah ssk gittim borcumu öğrenmeye bize henüz böyle bir bilgi gelmedi dedi siz 1 haziranda başvurular başlıyor dediniz şimdi bize böyle birşey ulaşmadı diyorlar başvurular ne zaman başlar hocam teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanunen 01 Haziran itibariyle başlaması gerekiyor. Ama maalesef daha sistemleri açamadılar. Beklemekten başka yapacak bir şey yok maalesef.

 149. İlkay

  Merhaba Ömer Bey, 1 Haziranda genelge çıkacak ve şartların ne olacağı belli olacak demiştiniz. Genelge yayınlandı mı? Dondurulan bağkur borçları bu yapılamdırmaya dahil mi? Peşin ödemede enflasyon farkının %90’ı silinecek mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Genelge daha yayımlanmadı ama taslağa göz atma şansım oldu. Peşin ödemede %90 indirim var uygulanacak farkta.

 150. Arafat ayaz

  Son sorum hocam ne zamana kadar beklemeliyiz

  1. Ömer Meriç

   Maalesef bunu ben de bilmiyorum ama en geç 1 hafta 10 gün içerisinde başlar diye umut ediyorum.

 151. Mesut

  Merhaba ben bugün Sgk ile görüştüm 6 Haziran da başlayacak mış yapılandırma

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. İnşallah öyle olur. Teşekkürler bilgi için.

 152. İlkay

  Teşekkürler Ömer Bey bir sorum daha olacak 2 gün önce sgk’ya gittim ve bana bir çıktı verdiler bu çıktıda hangi tarihte ne kadar ödeme yapıldığı yazıyor. 19 terk kodu ile hizmetler dondurulmuş durumda ve 2000 tl fazla ödemem bulunuyor. Sgk daki kişi bu fazla ödemeyi saydırabileceğimi söyledi bu saydırma işlemi nasıl oluyor, o dönemki tutar üzerinden mi düşülecek yoksa faiz eklenerek mi düşülür? Ayrıca tescil tarihi 1982 ancak 1997 tarihine kadar ödeme yapılmamış sonrasında bir dönem ödeme yapılmış, bu fazla ödeme tutarı 1982-1997 arasından mı düşer yoksa son ödeme tarihinden günümüze doğru mu düşer? Kusura bakmayın biraz uzun oldu ancak anlatabildim şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar hocam. Fazla ödemeniz en eski borca mahsup edilir. Dondurulan süreleri yapılandırma kapsamında ihya yapacaksanız bu borçlarınıza da mahsup edilebilir.

 153. soner

  iyi calismalar omer bey genelge taslagina nasil ulasabiliriz dondurulmus surelere yuzde 90 indirim varmi ufede

  1. Ömer Meriç

   Merhaba var evet hocam. Genelge haftaya yayımlanacak biraz daha sabredin.

 154. Arafat ayaz

  Merhaba hocam 1 hafta 10 bekleyin diyorsunuz bu çalışma 31 mayıs ve 31 temmuz aralarında geçerli olacaktı 10 gün sonra bayram bayramdan sonra seçim peki bu çalışma nasıl olacak olan gene bu garibana olmayacak dedi hocam teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Haklısın hocam da yapacak bir şey yok maalesef beklemekten başka.

 155. T.T

  6736 bağkur yapilandirip odemeye devam edenler geri kalan borcu odemek istemiyorsa ne yapmak gerekir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kalan 2018 Mayıs ayı öncesi ödenmemiş prim borçları silinir.

 156. Arafat Ayaz

  Merhaba hocam daha bu bağkur ihya yapılandırma borcu ile ilgili bir haberiniz varmı ne yapmamız gerek ikeamiyeler konuşuluyor imar affı konuşuluyor sanki bu bağkur ve ssk yutuldu lafı bile edilmiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma başvuruları 04 Haziran 2018 tarihi itibariyle başladı. Sayfamızda yapılandırma başvuru formlarını indirerek başvuru yapabilirsiniz.

 157. Emin

  Merhaba ömer hocam genelge ne zaman yayınlanacak belli oldu mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. En geç bu hafta içinde yayımlanır. Eğer bağkur için soruyorsanız başvurular başladı.

 158. Yasemin

  Babam 11 yıl Bağkur ödedi ödenmemiş Bağkur borcu 14 yıl babamın 14 yıl Bağkur borcu silinir mi emekli olma şansı varmı Bağkur borcu yüzbini geçiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur prim borcu silinir ama hizmet de dondurulur. Babanızın ilk bağkur giriş tarihi ne zaman ve doğum tarihi ne zaman? Ay, gün ve yıl olarak yazın lütfen.

 159. Emin

  Bağkur borç silme/yapılandırma başvuruları başladı mı hocam,eminmisiniz.?benim için biraz önemli o yüzden ısrarla soruyorum,kusura bakmayın.

  1. Ömer Meriç

   Hocam başvurular başladı. Başvuru alınıyor ama daha sistem açılmadı. Sistemin açılması da 1 haftayı bulur sanırım.

 160. Hatice

  Hocam ihya yapilandirmasi da basladi mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvurular başladı ama ihya borçlarının yapılandırılması ile ilgili uygulama henüz açılmadı.

 161. Emin

  Peki gün içinde gitsem borcumu hemen sildirebilirmiyim yani?

  1. Ömer Meriç

   Şu an için sistem açılmadı. Açıldığında hemen işlem yapılması da başvuru yaptığınız Sgk nın iş yoğunluğuna bağlı.

 162. Yiğit

  İyi akşamlar. Bizim bağkurdan 9700 günümüz var. Bu 700 gün maaşa ne kadar etki eder 100 lira falan? Çünkü 13 14 bin lira ödeme çıkacak, sildirmeli miyiz? İyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ben olsam sildirirdim. Öyle 100 lira falan arttırmaz. Tercih sizin.

 163. sinan

  merhaba şirket hacizlik bağkur sgk borçları otomatik başvuru olmadan siliniyor mu anonim şirketinde yönetim kurulu üyeliğim yüzünden büyük sgk borcu bunlar otomatik olarak silinecek mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bağkur borcundan bahsediyorsanız evet silinecek. 2018 Mayıs ayı öncesi prim borcu olması şartı dışında bir şart aranmaz. Ama sgk borcu derken işçi sigorta prim borçlarından bahsediyorsanız bu borçların silinmesi söz konusu değil maalesef.

 164. Sinan

  Merhaba bir sorun daha olacak Peki anonim şirket borçları varsa kişinin SGK vergi dairesine yönetim kurulu üyeliğinden bu emekli olmasına engel mi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4a ssk işveren prim borçları emekliliğe engel değil ancak emekli olduktan sonra emekli aylığından kesilebilir.

 165. Arafat ayaz

  Merhaba hocam ihya borcu daha açılmadı diyorsunuzya peki ssk dairesi dün aradı gelin başvuru yapabilirsiniz dedi şimdi anlamadım açılmadıysa nasıl gelin diyor ilginiz için teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Başvuru yapabilirsiniz. Ama işlem hemen yapılmaz. Sistem açılıncaya kadar beklersiniz.

 166. Arafat ayaz

  Peki borcumu öğrene bilirmiyim hocam bugün hocam

  1. Ömer Meriç

   Bir uğrayın hocam da zor.

 167. Buket Tuzcu

  Merhaba Ömer Bey, borç sildirmek için başvuru dilekçesini hazırladım. Ankara Keçiören’de ikamet ediyorum. Keçiören SGK’ya gitmem yeterli mi başvuru için yoksa Çankaya’da bulunan Sgk İl Müdürlüğü’ne mi gitmem gerekecek ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur dosyanız nerde ise oraya başvurun. Ancak daha sistemler açılmamış. Acele etmeyin.

 168. Arafat ayaz

  Dilekçemi verdim hocam ne kadar doğru bilemem umarım bir sorun çıkmaz inşallah bayramdan önce gelir dilekçe vererek doğru bir kararmıdır hayırlısı olsun dilekçe vererek dondurulmuş işlemim bozulmaz değilmi hocam

  1. Ömer Meriç

   Sorun olmaz rahat olun. Dilekçenizi verebilirsiniz.

 169. İlkay

  Biraz önce bir sgk müdürlüğünü aradım yapılandırmanın bayramdan sonra başlayacağını söylediler.

 170. Eyup

  Merhaba iyi akşamlar hocam babam 01/05/1997 tarihinde SSK başlangıcı günü doldu ama yaş bekliyor .04/02/1965 doğumlu .yeni yasaya göre emekli olabilirim.nezaman emekli olabilir.tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni yasada erken emeklilik ile ilgili bir düzenleme yer almıyor. Babanızın toplam prim gün sayısı ne kadar? Askerliğini ne zaman ve kaç ay yaptı?

 171. hakan

  mrb omer bey yuzde 90indirim varmi dondurulmus surelerde sgk aradim gerekli bilgiyi alamadim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu konuda ben de kesin bir bilgiye sahip değilim henüz.

 172. eylul

  mrb omer bey dondurulmus sureler odenirken yuzde 90 ufe uzerinden indirim varmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bu konuda net bilgi sahibi değilim maalesef.

 173. Emin

  Arkadaşlar yapılandırma başlamış ama borç silme daha yok haberiniz olsun.

 174. Emin

  Merhaba hocam size son bir soru sorabilirmiyim;bugün borcumu yapılandırdım,bayramdan sonra bu borcu tamamen silme şansım olacak mı yoksa ödemek mi zorundayım,eğer ödeyemezsem ne olur.?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer yapılandırmayı ödemezseniz bozulur. 2018 Mayıs ayı öncesi prim borcunuz olacağından otomatik olarak silinebilir.

 175. bülent

  donduduğum bağkur günü 3300gündü ama 3800gün oldu .bu günler içerisinde ssk da500gün çakışıyordu bende 2014 de dilekçe verdim çakışan günlerimin ssk da geçmesi için.ama ilk kayıtlı olduğum bağkur olduğu için bağkur,a saydılar.acaba yeni çıkan yasada böyle bir imkan varmı.?birde kısmi ödeme varmı.şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Mart 2011 tarihinden sonra bağkur ve ssk çakışması varsa ssk hizmeti esas alınır. Ssk hizmeti düşüldükten sonra kalan hizmet bağkurda değerlendirilir. Çakışma halinde önce başlayan sigortanın esas alınması ise 28.02.2011 tarihinden önceki hizmetler için geçerlidir.

   1. bülent

    evet hocam 2008-2009 yılları ssk çakışması var.olmuyor demekki.? üzüldüm
    birde yeni çıkan torba yasasında ihtiyacımız kadar gün alabilirmiyiz?dondurduğum gün 4000-tutarı 90bin,di şimdi dilekçe verecem tahmini ne kadar olur.?1998-2009 yılları arası bağkurumu dondurmuştum.son 7yılın 3,5 yılını ssk yaptım 1500 gün oldu yaş tamam ssk dan emekli ola biliyorum değilmi?.şimdiden teşekkürler.

    1. Ömer Meriç

     Dondurulan sürenin tamamını borçlanmanız gerekiyor. Borçlanma başvurusu yapmadan önce Sgk ya net bir emeklilik hesabı yaptırın. Sizin iş karışık hocam ben buradan olur ya da olmaz diyemem.

 176. Hüseyin BAŞOĞLU

  Merhaba,Babam 1958 doğumlu çifçi bagkuru ödüyoruz.geçtiğimiz yıllarda çıkan afta olan borcumuzun bir kısmını yapılandırma yapıp taksit ile ödedik,geriye 12600 tl kalmıştı bir ay önce hesaplattıgımda 57000 tl çıktı. şuan ki çıkan yasa da yüzde doksan faiz sildirme dogrumudur .ne zaman kesin yürürlüğe girer bilgi alabilirmiyim .Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur ihya borçları için enflasyon farkında yüzde 90 indirim yok. Ama yeniden yapılandırma kapsamında olacak. Önceki çıkan borca göre daha avantajlı olur sizin için.

 177. Sinan

  Merhaba Ömer bey 2015 yılında çiftçi bagkurumu yapilandirdim fakat malum ciftcilikden kazancım olmadığı için ödeyemedim 2017 mayıs ayında sigortalı ise girdim ve şu anda sigirtaliyim geçmişe dönük on altı bin küsür bağkur prim borcum var bu borcu sildirmem mümkün mü teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet prim borcunuzun tamamını sildirebilirsiniz hocam. Ama borçlu olduğunuz döneme ait hizmetlerin de dondurulduğunu unutmayın.

 178. Alper

  Merhaba Hocam, 36 ay birikmiş bağkur prim borcum var, Borcun silinmesini bekleyip bundan sonra düzenli ödemeyi düşünüyorum.

  Peki Haziran ve Temmuz aylarına ait bağkur primlerini vadesinde ödersek bu ücretler ödendiği aya mı işlenir, yoksa birikmiş borca mı mahsup edilir? Yani düzenli prim ödemelerine hemen başlanmalı mı, yoksa Ağustos ayını mı beklemeliyiz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Ağustos ayını beklemeniz gerekmez. Bayramdan sonra dilekçe ile başvuru yaparak borcun tamamını sildirin. 01 Haziran 2018 den itibaren başlar bağkur yeniden. Haziran primini yatırdıktan sonra 01 Temmuz 2018 tarihinden itibaren sağlıktan yararlanırsınız.

 179. Arafat ayaz

  Merhaba hocam ihya borçlarına % 90 indirim yok diyorsunuz peki ben 2014 den beri dondurmuşum 113 bin TL borcum var indirim yo ise ben salı günü dilekçemi verdim yani ben af yok ise 113 bin TL mi ödüyeceğim teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Enflasyonda indirim yok. Onun haricinde borçlar yapılandırma kapsamında olacak. 113 binden daha az bir borç çıkar.

 180. Soner

  omerbey dondurulmus surede yuzde 90indirim var mi yokmu bir var diyosunuz bir yok diyosunuz ta ilk kanun yayinlandiginda olmucagini soylemistim size

  1. Ömer Meriç

   Hocam son ve kesin olarak söylüyorum yok maalesef. Genelgeyi bekliyordum ondan kesin konuşamadım.

 181. enver

  Merhaba Omer Bey,babamin ssk girisi 1972, 1640 gun sigorta primi var ve askerligi borclanirsa 900 gun gelefek toplamda 1360 gune ihtiyaci var yastan emekli olabilmesi icin,babamin ayni zamanda esnaflik yapti fakat bagkur kaydi yok esnaf kaydi vergi nosu var ve vergilerini odemis hep,bagkura girisi olmadigi icin bu sureyo borclanamiyoruz,acaba bagkur kaydi olmayanlara af cikti mi? birde 1 yil istege bagli odemisti onuda yarim birakti bu afla birlikte istege bagli odemelerdeki primleri yapilandirabilirmiyoz emeklilik icin gerekli 1360 gunu tamamlamak icin?simdiden tesekkurler ilginize

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ekim 2008 öncesi vergi kaydı süreleri için bağkur tescil hakkı yok. İsteğe bağlı sigorta husununa gelince bağkur dosyasının bulunduğu Sgk ile görüşün. Bir bakılsın dosyadan.

 182. murat

  borç sildirme için dilekçe ne zaman verebiliriz hocam.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Muhtemelen gelecek hafta açılır. Ya da en köyü ihtimalle bayram sonuna kalır.

 183. hasan

  Hocam başvurular alındı mı Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borç yapılandırma için başvuru yapabilirsiniz. Henüz sildirme ya da ihya yapılandırma ekranları açılmadı.

 184. ALİ

  merhaba hocam. ihya yaptırdığımız borç gününde ödenmezse bağkur çıkan borcu otomatik olarak dondurur mu yoksa borç katlanarak devam mı eder teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhya talebiniz iptal edilir ve borç tekrar dondurulur. İleride yeniden ihya yapmak isterseniz talep tarihinde geçerli olan aylık prim tutarları üzerinden yeniden hesaplama yapılır.

 185. mehmet

  hocam merhaba babam 15.02 1960 doğumlu. 1993 te bağkur girişi var 1998 e kadar düzenlli ödedi sonrasını ödeyemedi ve haliyle günleri otomatik olarak donduruldu en son sgk ya 3 ay önce gittik ve 130 bin civarında bir boç çıktı şimdi yeni yapılanmada babam nasıl yararlanabilir günleri ihya edersek indirim alabilirmiyiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yapılandırmadan kaynaklı indirim olur. Ama toplamda ne kadara düşer bilemiyorum.

 186. İlkay

  Merhaba Ömer Bey, ihyada enflasyon farkında indirim olmayacağı için daha az bir tutarla emekli olabilmek için birşey soracağım. 1982 yılında bağkur kaydı olan birisi kısmi emeklilik ile en az 5400 prim günü ve 55 yaş ile emekli olabiliyor diye biliyorum, şimdi ihya için başvuru yapıldığında 9000 prim gününe ni tamamlanır yoksa en az 5400 prim günü doldurulacak şekilde bir işlem yapılabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhyada dondurulan hizmet süreleri üzerinden değerlendirme yapılır. Dondurulan sürenin tamamını borçlanmanız gerekir. Kısmi borçlanma hakkınız yok maalesef.

   1. İlkay

    Peki şuanki prim günü 5400-9000 gün aralığında ise bu durumda ne yapılmalıdır, ihya işlemi yapılması gerekiyor mu yoksa bu şekilde emekli olunabilir mi? Ayrıca dondurulan tüm hizmet süresi borçlanılır dediniz iş yeri kapanana kadarki sürenin tamamı borçlanıldığında 9000 günü geçerse yine tamamını mı borçlanmak gerekiyor yoksa 9000 güne tamamlamak yeterli midir?

    1. Ömer Meriç

     Dondurulan sürenin yine tamamını borçlanmanız gerekir. 9000 gün üzerinde diye tam 9000 güne tamamlanmaz.5400 günle de emeklilik hakkı var tabi ki. Bağkur giriş tarihi tam olarak ne zamandı?

     1. İlkay

      Bağkur giriş tarihi 20/04/1982 dir. 1997-2003 yılları arasında 50 ay prim yatırılmış ve 2100 tl civarında fazla ödeme var, bu fazla ödeme mahsup edilmemiş durumda. Bu fazla ödeme en eskiden ve o dönemki tutardan mahsup edilirse 5400 prim gününü geçeceğini düşünüyorum. Bu arada önceki yapılandırmalarda işlem yapmadığımızdan 19 terk kodu ile bağkur hizmeti dondurulmuş durumda, mahsuplaşınca 5400 günü geçerse hizmet dondurulmuş durumda olduğundan ihya zorunlu hale gelir mi? Sizide çok uğraştırıyorum kusura bakmayın. Cevaplarınız için teşekkür ederim.

     2. Ömer Meriç

      Eğer mahsuplaştırma yapıldıktan sonra 5400 gün tamamlanırsa ayrıca ihya yapmanıza gerek kalmaz. Sizin işlemler hep dosya üzerinde ve standart cevabı olmayan işlemler. Dolayısıyla bağkur dosyanızın olduğu sgk dan daha net bilgi alabilirsiniz

 187. ahmet

  mrb dondurulmus surelerde kesin olarak yuzde 90indirim yokmu genelgeye gore hocam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kesin olarak yok hocam.

 188. KADİR

  mrhblr 20/02/1969 dogumluyum 01/06/1986 ssk girişim 140 gün pirim ödemişligim var.15/01/1992 bagkur girişim halen aktif bagkurluyum bugün itibari ile 26yıl 4 ay 20 gün bagkur pirim günüm ve buna baglı 21 ay pirim borcum var haziran 2018 dahil bu borcumu sildirme hakkım varmı?emekli olabilmem için 52 yaşı bekliyecem lakin saglıktan faydalanamıyorum borcu sildirip haziran ayı pirimini yatırsam saglık hakkı kazanırmıyım?borcumu sildirsemde 9000 gün emeklilik günümü doldurmuş oluyorum 52 yaşına kadar yansıtılcak pirimleri ödemesemde emekli olurmuyum yardımlarınız için çok teşekkür ederim saygılar sunarım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2018 Mayıs ayı öncesi prim borçlarınızın tamamını sildirme hakkınız var. Tabi borçlu dönemlere ait hizmetler de dondurulur. Dondurulduktan sonra 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren yeniden başlayacaksınız. Haziran primini yatırmanız halinde 1 Temmuz 2018 tarihi itibariyle sağlıktan yararlanırsınız. Kaydınız devam ediyorsa emekli olacağınız tarihe kadar prim ödemesi yapmak zorundasınız. Ya da kaydınızı sildirip genel sağlık sigortası kapsamına geçeceksiniz.

 189. İlkay

  Ömer Bey babamın eski işyerinden kalma vergi borcu var biz bu yapılandırmadaki ihya ile dondurulmuş primleri ödeyip prim gününü doldurduğumuzda babam emekli olabilir mi yoksa vergi borcu emekliliğe engel midir? Eğer vergi borcu emekliliğe engel değilse babam emekli olunca vergi borcundan dolayı maaşına haciz konulur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi borcu emekliliğine engel değil. Ancak vergi dairesi tarafından icra takibi başladıysa emekli maaşından emekli olduktan sonra 1/4 oranında kesinti yapılma ihtimali yüksek.

 190. Tuncay Emanet

  7143 sayili yasaya gore Bagkur Borcumu yapılandırmak için müracaat formunu nereden bulabilirim ?
  Yasaya gore uygulama Haziran 4-2018 de baslanmlamis ve muracaatlar alinmaya baslanmis oldgunu ogrendim. Bu formu internetten bulma imkanim varmi ?
  Bu konuda yardimlariniz bekliyorum ve bu vesile Ramazan Bayraminiz kutlar hairlara vesile olmasini temenni ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur yapılandırma başvurusu başlıklı yazımızda var hocam başvuru formu.
   Hayırlı bayramlar.

 191. EROL

  merhaba 08.07.1960 doğumluyum. 1977 sigorta girişim var. 5354 gün bağkur ödedim. 31.05.2018 e kadar da 37 ay borcum var. 08.07.2018 de 58 yaş 5400 gün şartından emekliliği hak ediyorum. Dilekçe verip bu 37 ay borcu sildirip, sadece haziran ve temmuz primini ödeyip emekli olabilir miyim diye SGK ye sordum. Ancak borçların silinmediği 38 ay borcun tamamını ödemem gerektiği söylendi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçlar siliniyor hocam. Daha sistem açılmadı. Bayramdan sonra dilekçenizi verin sildirin. Boşu boşuna ödemeyin.

 192. tülay

  merhaba
  Annem 1960 doğumlu ve 15/01/2014 bağkur girişli ve 04/05/2018 çıkış yaptı . Bu süre zarfında bir defa pirim yatırıldı geriye kalan 36 ay prim borcu var. Annem babamdan dolayı dul emekli aylığı almaktadır ve bağkur a ihtiyacı yoktur. Şu durumda 25 milyar borç gözükür. Ömer bey annemin bağkurdan emekli olması mı faydalı karlıdır yoksa bağkur borç sildirme affı mı? teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu süreçte sildirmesi daha avantajlı görünüyor hocam. İleride ihtiyacınız olursa dondurulan bu süreleri yeniden borçlanıp hizmetten saydırma hakkınız var.

 193. Arafat ayaz

  İyi bayramlar hocam size ve bu affı getiren büyüklerimize çok teşekkür ederim ve ALLAHIMA binlerce kez şükürler olsun benim 113 bin tele borcum 29.900 tl olmuş ben dilekçemi verdim başvurum geldi bayramdan sonra ödeyip emekli olacağım inşallah bu kadar düşmesini beklemiyordum

  1. Ömer Meriç

   Evet hocam ben size dedim baya bir düşecek diye. Hayırlı olsun.

 194. Soner

  afarat ayaz hocam borcunuz baya dusmus hangi yillar arasi kac gun borca 29bin cikti cewap verirseniz sewinirim

 195. Soner

  omer bey mrb 113 binlik borc 29 bine dusuyorsa ihyada yuzde 90indirim var sanki baska turlu dusermi yukarida arafat ayaz isimli arkads yazmis bizimde 50.60 bin arasi borc var normalde

  1. Ömer Meriç

   Yüzde 90 indirim yok ama yeniden yapılandırma kapsamında olduğundan bir hayli avantajlı oluyor.

 196. Arafat ayaz

  Merhaba soner bey benim girişim 96 da merhaba ömer bey benim 5806 günden emekli oldum peki bana aylık ne kadar gelir Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Tarım mı esnaf mı hocam?

  2. Hakan

   Arafat bey selam,113 bin tele borcunuza 29.900 tl geldiğini belirtmişsiniz toplam kaç aylık borcunuz vardı veya toplam kaç gün borcunuz vardı,bilgi verebilrimisiniz lütfen

 197. soner

  hocam yarin sgk ya gitsek ciftci bagkuru dondurulmus sureler icin hesaplatma yapabilirmiyiz

  1. Ömer Meriç

   Evet yapıyorlar hocam.

 198. Hakan

  Merhaba kolay gelsin,Bağkurla ilgili sorum olacaktı,benim 1999 dan 2006 ya kadar 2800 gün civarında aşağı yukarı 94 ay bağkur borcum var,ihya yapmak istersem benim asgari veya azami borcum ne kadar çıkar,şimdiden teşekkür ederim,bilgilerinize arz ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borç hesaplaması yapabilmem imkansız maalesef. SGK’ya hesaplatabilirsiniz.

 199. Arafat ayaz

  Merhaba hocam tarım bağkur

  1. Ömer Meriç

   En iyi ihtimalle 800 TL civarında maaş bağlanır.

 200. İlkay

  Merhaba hocam sgk ile görüşürken emekli maaşının ne olacağı hakkında bilgi verilmiyor mu, kredi çekmek için maaşın ne kadar olacağı önemli. 1982 girişli esnaf bağkurlu 9000 prim günden emekli olan birisi ne kadar emekli maaşı alır?

  1. Ömer Meriç

   Emekli maaşı ortalama 1000-1200 TL aralığında olur. Siz SGK’ya emekli olacağınızda ne kadar maaş alabileceğinize dair dilekçe veriyorsunuz zaten. Onlar da size yazı veriyor. Yazıda alabileceğiniz maaş belirtiliyor ve siz bu yazı ile kredi başvurusu yapabiliyorsunuz.

 201. soner

  sgk yi aradim borcu hesaplattim 1994 temmuzdan 2004 ocaga kadar 3200 gune 8752 lira cikti cok avantajli

 202. Hatice

  Dun sgk ya gittim sistemin daha oturmadigi icin islem yapamayacaklarini soyleyip gonderdiler acaba dogru mu yazi istedim vermediler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çoğu SGM yapıyor ama sizin işlem ne tam olarak?

 203. Arafat ayaz

  Merhaba hakan bey benim 96 girişim var sadece 4 bin tl ödemiştim ve 2014 dondurdum sonra bu yıl 113 bin tl borcum çıktı ve bu aftan sonra borcum 29 900 indi yani hasabı siz yapın toplamda 5806 gün ile emekli oldum

 204. Hatice

  Ihya icin gitmistim omet bey. Bayramdan sonra arayacaklarını soylediler

  1. Ömer Meriç

   Bayramdan sonra olur o zaman. İyi bayramlar şimdiden.

 205. Arafat ayaz

  İyi bayramlar hocam ben borcumu yatırdıktan sonra ne zaman sağlıktan yararlanırım eşim hamile özel biraz yağlı oluyor

  1. Ömer Meriç

   Siz yapılandırma mı yapmıştınız? İlk taksidi ödedikten sonra yararlanırsınız.

 206. soner

  mrb omer bey yeni yapilandirmaya pazartesi basvuracagiz odemeyi iki ay beklemeden hemen odeme sansimiz varmi hemen odersek bu ay itibariyle mi maas almaya baslanacak yoksa 31agustosu beklemek zorundamiyiz odeme icn.bu durumda kurban bayrami ikramiyesi alacakmiyiz .dondurulmus sureleri odeyerek anneme olum ayligi baglatacaz kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Ödemeyi hemen yapabilirsiniz. Aylık şartları sağlanıyorsa bu ay bitmeden maaş başvurunuzu da yapın. 01 Temmuz 2018 tarihinden itibaren maaş bağlanır. Kurban Bayramı için ikramiye alabilirsiniz.

 207. Arafat ayaz

  Yapılandırma yapmıyacağım peşin ödüyeceğim inşallah

  1. Ömer Meriç

   Ödedikten sonra yararlanırsınız.

 208. soner

  iyi bayramlar omer bey babam 2004 subat ayinda vefat etti.1994 temmuz ayinda bagkura tescil kaydi var .biz bu yapilandirma ile 1994 le 2004 arasini borclanip oducez 3250guncikiyor tek maas alacak olan annem nekadar olum maasi alir ciftci bagkurundan

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 800 TL olur sanırım. Yapılandırma fırsatını kaçırmayın. İyi bayramlar.

 209. İbrahim

  İyi günler ömer bey , 1962 dogumluyum1984 girişli bagkurluyum, 1996 da terk edilmiş , 11 yıl 8 ay 26 gün primim var , ekstra olarak 1990 da SSK giriş ile 1714 gün prim ödemisligim var ve bu durumda çakışmalar söz konusu, bugünün affı ile , ssk odemeleri bagkura olan borcumdan düşürebilir mi , ve borç seviyem asa yukarı ne çıkabilir . tesekkur ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım bağkur ssk dan önce başlıyor. Bu durumda çakışmadan dolayı ssk hizmetinin iptal edilebilir. Sgk ile görüşmeniz faydanıza olacaktır.

 210. Soner

  mrb omer bey yukarida nekadar maas aliriz diye sormustum 1994 2004 arasi 3250 gunle sadece annem olum maasi alacak diye tarim bagkurundan.
  800 tl civari olur diye cewap verdiniz .
  arafat adli arkadas 1996 dan buyana 5800gunu var onada 800 tl olur dediniz .bu bizimki hesaplanirken olum maasi oldugu icin farklimi hesaplaniyor onun pirim gunu bizden baya fazla merak ettim tesekkur ederim cevabiniz icin cok dua aliyorsunuz allah razi olsun

  1. Ömer Meriç

   Emekli maaşının prim günü ile ilgisi yok. Prim ödenen dönemler ve prime esas kazanç ile ilgili. Sizin prim ödenen dönemler 2008 yılından önce olduğundan emekli maaşı biraz daha yüksek olur.

 211. Emir

  1998’in 9, ayın 1.den itibaren Maliye kaydımız vardı 2008’de Bağkurlu olmak için dilekçe verdik daha sonra 2008 öncesi bağkurlarımız silindi ne yapmamız gerekir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2008 öncesi dönem için bağkur tesciliniz varsa yapılandırma kapsamında ödeyebilirsiniz.

 212. ahmet

  merhaba, eylül 2017 de işten çıkarıldım ve nisan 2018 de yeni işe başladım. bu süre zarfında bağkur açılmış ve borç yazılmış 3000 ana para ve 724 lira ceza uygulanmış . ben bu paraları sildirebilir miyim ya da sadece ana para üzerinden yapılandırmaya gidebilir miyim? bir de işsizlik zamanında işsizlik odenegi ve işsizlik sigortası yapılmıştı bana. nasıl bir yol izlemeliyim??

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dilerseniz sildirebilirsiniz. Eğer ödeyim hizmetten sayılsın derseniz yeniden yapılandırma hakkınız da var. İşsizlik ödeneği aldığınız süre boyunca aktif bağkur varsa ve İŞKUR tarafından bu tespit edilirse ödenen işsizlik maaşları geri istenir bilginiz olsun.

   1. ahmet

    yapılandırmada taksite böldüğümüz zaman faiz uygulanıyor mu? birde ben izmir de çalışıyorum bagkur kayıdım usak ta bir dilekçe ile hallolur mu?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Taksit farkı alınır sadece faiz yok. Eğer prim borç yapılandırma yapacaksanız herhangi bir SGK dan başvuru yapabilirsiniz. Dondurulan süreler için ihya yapılandırması yapacaksanız bunun başvurusunu bağlı olduğunuz Sgk merkezine yapmanız gerekiyor. Başvurunuzu elden ya da posta yolu ile yapabilirsiniz.

 213. Gökhan bozçalar

  Babamın 2001 yılı tarım bağkur kaydı var. 300 gün ödemesi var. 2017 yılı babam vefat etti. Annem Affan yararlanıp emekli olabilir mi. Ziraat bankası kredi verirmiş.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenize aylık bağlanabilmesi için en az 1800 gün prim gerekiyor. Eğer babanızın borçtan dolayı dondurulan hizmet süreleri varsa canlandırıp emekli edebilirsiniz.

 214. Gökhan bozçalar

  Annem 66 yaşında. Ziraat bankası emekli olması için kredi verir mi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik için gerekli şartlar sağlanıyorsa verilir. Yaş sınırı yok.

 215. mustafa çetin

  slm ömer bey, çok emeğiniz geçiyor bizlere , teşekkürle ödenmezde, sorum olucak, tahmin etmeniz yeterli mesela 100 bin tl borç yeni af ile kaç tl ye düşer, emekli edilip maaşından kesilcek nakit yok, ve örnek banka dermi şu paraya kadar veririm şu kadarnı sen bul getir, örnek 100 bin tl 60 tl düştü, banka ne kadarnı verir, saygılar, lütfen açıklayıcı cevap mümkünse,

  1. Ömer Meriç

   Hocam bunun için standart bir cevap yok. Çıkacak borç ve ya alınacak maaş kişiden kişiye değişir. Herkes aynı dönemde başlamadı ya da herkes aynı dönemleri borçlanmıyor. Onun için özür dileyerek bu sorunuzu cevaplayamayacağımı belirtmek isterim.

 216. Soner

  mrb hocam nihayet 3397 gun 1994 2004 arasi borcu kapattik 8752 lira 60 bine yakindi eski borcumuz .baya emeginiz gecti yaklasik 2aydir baya sorumu cewapladiniz hakkinizi helal edin insallah anneme 750 tl ve ustu maas baglanir

 217. Diren

  Ömer bey merhaba ,İsteğe bağlı bağkurla ilgili borçların silinmesi hakkında ki sorulara anlaşılır cvp lar vermiştiniz.

  İsteğe bağlı bağkur borcu dondurma 2018 nasıl yapılır, isteğe bağlı bağkur prim yapılandırma 2018 ?

  İsteğe bağlı 4b bağkur kapsamında ödenmemiş prim borcunuz 12 aydan fazla ise zaten bu borçlar otomatik siliniyor ve hizmetiniz de iptal ediliyor. İsteğe bağlı bağkur borcunu sildirmek için 2018 bağkur borcu yapılandırma düzenlemesini beklemenize gerek yok. Bunun için dosyanızın bulunduğu SGK ile görüşmenizi önerebilirim.

  Bu yazıyı şimdi sgkbilgisi.com dan aldım.Yani otomatik olarak silinecekmiş bu yazıya göre.Kafam allak bullak oldu doğrusu.
  Yurtdışında olduğum için kuruma gidip konuya kesin bir netlik kazandıramıyorum.Silinse şayet 01 06 2018 den itibaren primlerimi ödeyip devam edebilirmiyim?
  Birde toplam borcu nakit olarak verilse %90 indirim olacağı doğrumudur? 25 000 borcum var indirimle 2500 vermem gerekicek.Sağlık desteği konusunda çok mağdur durumdayım.Bilgi desteğinize çok ihtiyacım var.Lütfen açıklayıcı cvp verirseniz çok sevinirim.Saygılar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. İsteğe bağlı bağkur kapsamında 12 ay prim ödemesi yapmadığınızda prim borçları silinir ancak o dönemlere ilişkin hizmet de silinir. Diğer bağkurlular için geçerli olan borç sildirme düzenlemesi isteğe bağlı bağkurda geçerli değil. Yapılandırma yaptığınızda borcun %90’nı değil anapara üzerinden uygulanan faizin %90’nı siliniyor.

 218. mustafa çetin

  Sayın yönetici, bizlerden biri yapılandırma yapınca paylaşa bilirmi, ne kadar borcu var,kaç paraya düştü, kaç ay taksit, banka ne kadarını karşılıyor, örnek 80 bin tl borcunuz 40 bin tlye düştü, banka 36 bin tl veriyor -4 bin tl bul gel giibi,

  1. Ömer Meriç

   Evet yapan arkadaşlar paylaşımda bulunabilirse diğer arkadaşlar da fikir sahibi olabilir.

 219. murat

  bağkur borç sildirmek için başvuru yapmak gerek mi

  1. Ömer Meriç

   Başvuru yapmanız halinde başvuru üzerine, yapmadığınızda ise 31 Temmuz 2018 tarihi itibariyle otomatik olarak silinecek.

 220. METİN ALTAN

  Merhaba; eniştemin doğum tarihi: 22.02.1960 sigorta başlangıcı 14.11.2006 GÜNCEL PRİM GÜNÜ: 2.161 ancak kendisi askerliğini 03.11.1980 – 03.07.1982 tarihleri arasında 20 ay olarak yapmış, Bunun yanında Kasım 1985 tarihinde de Bağkur başlangıcı var. Ama prim ödememiş. Soru-1 Bağkur borçlanması yaparak emekliliğini öne çekebilir mi Soru-2 askerlik borçlanması yaparak emekliliğe hak kazanabilir mi. şimdiden çok teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Eğer bağkurda tescil yapılmışsa o dönemi borçlanabilir ve bağkur giriş tarihi sigorta başlangıcı olarak esas alınır. Dolayısıyla erken emekli olabilir.
   2-Askerlik borçlanması emeklilik şartlarını değiştirmez.

   1. METİN ALTAN

    çok teşekkür ederim. o zaman 31.07.2018 tarihine kadar en yakın sgk ya gidip bağkur yapılandırma dilekçesi vereceğiz. ödemeyi yapınca emekli olabilir. ayrıca askerlik borçlanmasını yaparsak emeklilik şartlarını değiştirmez ama emekli aylığı fazla bağlanır anladığım kadarıyla. mümkünse aşağı yukarı bağkur ve askerlik borçlanma miktarı ne kadar olur bir de askerlik borçlanma ödemesinin yüzde kaçını sgk geri ödüyor. Teyid ederseniz sevinirim. saygılar…

    1. Ömer Meriç

     Hocam hemen emekli olabilir demedim. Gerekli şartları sağlaması halinde askerlik borçlanması ve bağkur ihya ile birlikte emekli olabilir. Erkene çeker anlamında erken emekli olur dedim. Bağkurdaki hizmeti kaç gün, ne kadar gün borçlanması gerekiyor bunlar önemli. Sgk ya uğrayın ve detaylı hesaplatın.

 221. Diren

  Meriç bey,isteğe bağlı bağkur primlerim 52 aydır ödemiyorum.E-devlet ten bakınca aktif sigırtalı gözüküyorum.25 bin ana para,faiz cezayla 32bin civarında.
  Eğer 12 aydan çok olanların siliniyorsa,bu ne zaman olacak,
  Borçların otomatik silinmesini beklemeden,daha erken nasıl yapabilirim.Şayet silinen son tarihten sonra,sağlıktan yararlanabilmem için sigortalılığımın devamı istiyorum.Yani eski borçlardan kurtulduktan sonra primleri ödemeye devam edebilirmiyim ?

  1. Ömer Meriç

   Borcunuzu ödememeniz ya da yapılandırmamanız halinde 31 Temmuz 2018 tarihi itibariyle silinecek. Bu süreyi beklemeden vermiş olduğumuz formla başvuru yaparak hemen de sildirebilirsiniz. Silindikten sonra aktif kaydınız devam ediyorsa 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağkur yeniden başlar. 01 Temmuz 2018 tarihinden itibaren sağlıktan yararlanabilirsiniz.

 222. HATİCE ALTAN

  merhaba, ablam 25.07.1966 doğumlu. sigorta başlangıcı 20.02.2010. gün sayısı 1323 .(06.02.1989, 23.08.1991 ve 16.12.1995 doğumlu) .3 çocuğu var. Acaba doğum borçlanması ile emekliliği öne çekilebilir mi. sigorta başlangıcı acaba ilk çocuğun doğum tarihi mi olur.? doğum borçlanması da acaba askerlik borçlanması ücretin den mi hesaplanıyor. yoksa daha mı az, daha mı çok. teşekkürler, kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta başlangıç tarihinden önce doğan çocuklar için maalesef doğum borçlanması hakkı yok. Günlük borçlanma tutarı askerlik ile aynı. Ancak giriş tarihinden sonraki doğumlar borçlanma kapsamında.

 223. Selcuk

  Selamlar omer bey bağkur ihya yapilandirma yapanlar lütfen burdan paylaşabilir mi kaç senesinden kaç senesine kadar rakam ne çıkıyor bizimde az çok fikrimiz olur lütfen İHYA EDENLER PAYLAŞSIN …ÖMER BEY SİZDEN DE ALLAH RAZI OLSUN ÇOK SAOLUN

 224. esra

  iyi günler dilerim 8 aylık prim borcum var butık ısletıp kapatmıstım . yapılandırma ıcın nasıl bır yol ızlemem gerekır .ınternet uzerınden yapılandırma ıcın basvuru yapıla bılıyormu .butıgım ızmırdeydı ızmır vergı daıresıne mı gıtmem gerıkıyor yada benım yerıme baska bırı gıtse yapabılırmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur yapılandırma başvurusunu internetten yapamazsınız. Elden formla bağlı bulunduğunuz SGK’ya yapabilirsiniz.

 225. soner

  mrb yeni yapilandirmayla birlikte babadan annem olum ayligini haketti .ben dewlet memuruyum benim emekli sandigindan faydalaniyor emekli olduktan sonra benim sgk dan mi yararlanacak yoksa bagkurdan babam adina mi sagliktan faydalacak bize bu konuda oneriniz nedir tesekkur ederim

  1. Ömer Meriç

   Emekli maaşı üzerinden yararlanır sizden yararlanamaz artık.

 226. Arafat ayaz

  Merhaba hocam ben borcumu ödedim ama bugün 60 lira daha borç geldi ve sistemler kapadıldı borçlarda yanlış hesaplamalar yapıldı diyor bana artık borç çıkarmı bundan korkuyorum Teşekkür ederim bilginiz için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Böyle birşey ilk defa sizden duydum. Bilmiyorum inanın. Sgk ile görüşseniz iyi olur.

 227. Selim

  91 yılında giriş yapmış ve daha önce hiç pirim ödememiş bir kişi bu kanunla alakalı başvuru yapmış. Ve emekli olması için 45 bin TL ödemesi yeterlimiş. İki yıl önce araştırdığında ödemesi gereken 130 binmiş. Bu kadar indirim olabiliyor mu gerçekten 130 bin 45 e düşer mi hiç pirim ödemeyen bir vatandaşın borcu.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yapılandırma kapsamında olduğundan düşer hocam. Düşüyor yani.

 228. soner

  arafat ayaz hocam nasil yanlis hesaplanmis borclar kim dedi size nekadR daha istediler cok ilginc bizede baya az cikti 3400 gune 8752 lira

 229. Arafat ayaz

  Bilmiyorum hocam ben 30 bin tlmi yatırdım 2 hün sonra 60 li daha yatıracaksınız dedi 60 tlyi yatırdım ama sistemler kapadıldı borçlarda yanlış hesaplamalar yapıldı dedi sgk gittim bizimle alakalı değil Ankara bu hatayı yapmış umarım borç gelmez diye dua edin sgk bana böyle dedi 150 bin tl olan birine 15 bin tl borç çıkmış bunun gibi bir çok insan varmış

 230. Abdullah"

  Ömer hocam babamın 94 den 2014 arası bağkur borcu hesaplattim 40 bin lira borcu çıktı babamın toplam 8530 gün oldu askerliği de yatırsam 500 gün hemen emekli olup maaş almaya başlayabilir mi babam 66 doğumlu şuan 52 yaşında 9000 bin günü olan yaşa takılır mi? Hayırlı şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Babanızın bağkur başlangıç tarihi tam olarak ne zaman ve askerliğini ne zaman yaptı?

 231. Kaan Kadıoğlu

  1967 doğumlu ve ssk lı olarak çalışmaktayım toplam 4600 günü primim var. 2000 öncesi 9 sene vergi mükellefiyetim vardı (1988 başlangıcı) mahkemeye verdim davayı kazandım şuan temyize gitti.Şuan prim günü yaklaşık 800 gün eksik olduğu için emekli olamıyorum.57 yaşında emekli olacaktım ama kazandığım için temyizden gelince hemen emekli olabiliyorum.Bu kazandığım dokuz sene yaklaşık 75 – 80 bin TL tutacak.Bu ödeyeceğim para emekli maaşında bir faydası olurmu ? Veya ihtiyacım kadar kısmı ödeme yapabilirmiyim ? Şuan emeklilik günüm bir sene geçtiği için mahkemeyi kazandıktan sonraki günlerin maaşını alabilirmiyim veya mahkemeye versem alabilirmiyim.Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer mahkemeyi kazanırsanız o sürelerin tamamını ödemeniz gerekir. Kısmi borçlanma hakkınız olmaz. Bu süreleri ödemeniz emekli maaşınıza artı yönde katkı sağlar. Maaş ise mahkeme kararı kesinleştikten sonra bağlanır. Geriye dönük bağlanmaz.

 232. mustafa çetin

  merhaba bu gün bizim arkadaşa cevap geldi ss k ya gitik, 10 yıllık boç 31 bin tl ye düştü,kısacası günü yılı pirimi yaşı tutan emekli olur, banak hepisini ödüyor,

 233. .

  Hocam ben bayramdan önde borcumu yapaılandırmıltım,borcun faizi silindi,şimdi ben bu borcu son ödeme tarihinde kadar ödemez isem ne olur. Onu merak ediyorum,teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemezseniz yapılandırma iptal edilir. 2018 Mayıs ayı öncesi prim borçlarınızın tamamı silinir ve hizmet dondurulur.

   1. .

    Yapılandırdığım borcun tamamı mı silinir yoksa e devlette yansır mı hocam,ben tam anlamadım.

    1. Ömer Meriç

     Yapılandırma kapsamında olsun ya da olmasın 2018 Mayıs ayı öncesi borç varsa silinir.

 234. Abdullah"

  1994 ün 8 ayında bağkur girişi var 1986-1987yılları arasında askerlik yapmış şuan 8530 prim günü var askerliği yatırsak kaç yaşında emekli olabilir babam 1966 doğumlu 52 yaşında birileriniz için şimdiden teşekkür ederiz saygılar

  1. Ömer Meriç

   Normal şartlarda askerlik borçlanması yapmadığınızda 55 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Askerliği borçlanmanız halinde ise 54. Hemen emekli olma şansınız yok maalesef.

 235. Hulya

  10 gun once sgk ya gittim ihya icin form doldurtup arayacaklarini soylediler. Ne arayan ne soran oldu ondan sonra. Carsamba gittigimde islemleri baslattim. Persembe grlip emekli olabilir yazisi vereceklerdi. Ancak dun gittigimde islemlerin durduruldugunu secimden sonra gelmem gerektigini soyleyip gonderdiler. Bu nasil is anlamadim .benim durumumda olan var mi sgk ne yapiyor 1 aydir sistemi oturtamadilar

 236. mustafa çetin

  MERHBA ömer bey, SAYGI DEĞER DOSTLAR İYİ OKUYUN,YAŞ ŞARTI PİRİM ŞARTI GÜN DOLDURANLAR KESİNLİKLE EMEKLİ OLUYOR, 113 BİN TL 31 BİN TLYE DÜŞTÜ VE SİZDEN HİÇ PARA TALEB EDİLMİYOR DOĞRU ZİRAHAT BANKA İŞLEM TAMAM, 4 YIL VADELİ KRDEİ HERKESİN BURCUNA BU 4 YILI GEÇMİYCEK ŞEKİLDİ DÜŞÜRÜYORLAR,, AMAÇ SİZLERİ EMEKLİ ETMEK, ONLAR FARKINDA HERŞEYİN ,

 237. Yilmaz karagülle

  Ömer bey merhaba devetin bakanlıgı devletin bankası bloke koyup sgk ödeme yapacak burya kadar dogru sizden ricam esnaflık yapıp icra haciz olan bagkur emekli adayları gibi bende kredi kuşllanamıyorum 1.5 yıl geçti borcu kapatıp emekli olamıyorum benim durumumda olanlar masıl emekli olur 170 hattı arıyoruz net cevap yok paran varsa emekli olursun sicilin temizse kredi alırsın bu durumu inceleyip cevaplarsanız memnun olurum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ben de bilemiyorum gerçekten. Yapılan açıklama sicil sorunu olanların da kredi kullanabileceği yönündeydi. Ama sizin gibi sorun yaşayan çok kişi var. Çözümü için SGK ile görüşmenizi tavsiye ederim.

 238. Gokgul

  Merhaba ömer bey benim sorum biraz değişik ama yardımcı olursanız sevinirim ben ssk li çalışanın esin ev hanımı benden faydalanıyor ben eşime bağkur yazdırma istiyorum ne yapmam lazım hiç bi bilgim yok birde yazdrinca benden faydalanamaz mi hani sadece bi bağkur girişi yaptırıp sonra tekrar benden bakilabilirmi bu konulara bilgi verebilirmisiniz teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı bağkur kapsamında giriş yapılabilir. Bağkuru aktif olduğu sürece sizden yararlanamaz. Terk ettikten sonra sizden yararlanma hakkı olur

 239. Özdemir

  Merhaba Ömer bey ben Kasım 2008 den beri aktif olarak tarım bagkur lüyum Ekim 2017 den itibaren 9 aylık prim borcum birikti bagkur borc silme formu doldurup gerekli yere bıraktım 9 aylık borcum silinir mi bu aftan yararlanabilirim yım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet silinir tabi hepsi.

 240. Gokgulll

  Ömer bey tesekkur ederim ek 5 yazınızı okudum yani en uygun bağkur isteğe bağlı olanmi sanki sizin yazıda 3 tane bağkur sisteminden bahsediyorsunuz sizin tavsiyeniz bu 3 icerisinde en uyugunu hangisi ilk defa giriş yapacak birisi olarak

  1. Ömer Meriç

   İlk defa ise farketmez. İsteğe bağlı bağkur olabilir. En sorunsuz olanı o ilk tescil açısından.

 241. mehmet

  merhabaa ömer bey kolay gelsin benim su ben 1962 sogumluyum 03/11/1993 bağkur tescil kaydım var benim iyha hesaplamışı nasıl işler yani 1993 sen hangi tarihe kadar hesaplanır iyha hesaplamsı şimdiden tşkler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet prim borcundan dolayı dondurulan tüm süreler dahil edilerek hesaplama yapılır.

 242. Arafat ayaz

  Merhaba hocam bildiğiniz üzere ben 2i30 bin tl yatırdım sonra 2 gün sonra 60 tl daha yatırdım 3 gün sonra sgk aradı gelin emeklilik işlemini başlatalım imzan gerekli dosyanın konyaya göndermem gerek dedi imzaladım ve ziraat bankaya gittim emekli maaşı için hesap istedim sizin hesabınız bizde var şimdi hocam benim sorularım şu bana artık borç çıkarmı. Maaşım ne zaman başlar ve sağlıktan ne zaman yararlanırım. Parayı yatıralı 8 gün oldu. Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Bu sorularınızın hepsini keşke Sgk ya sorsaydınız. Tekrar borç çıkar mı bilemem. Eğer emekli maaşını hak ediyorsanız 01 Temmuz 2018 tarihinden itibaren bağlanır.

 243. mustafa çetin

  Sygı değer Bağkur ve Sigortalı kardeşlerim, bu kadar sorunumu koro halinde ömer beye iletiyoruz başını şişiriyoruz,oda bizleri kırmadan sabırla cevap veriyor, O KOCMAN YÜREKTEN BİR TEŞEKKÜRÜ HAK EDİYOR HEPİMİZİN ADINI KALBTEN TŞK SEVİLİYORUSN KARDEŞİM,ASLINDA EMEK TEŞEKKÜRLE ÖDENMEZDE,bu zamanda bban dinlemez derdini, yeni nesilde sevgi saygı yok gibi,

  1. Ömer Meriç

   Hocam bu içten teşekkürün herşeye bedel. Ben teşekkür ediyorum :))

 244. Gokgulll

  Merhaba omer bey istege bagli bagkur yatiracak olursak aylık kac para yatirmamiz lazım birde bağkur ihya da hesaplamalarda sıkıntımı var bilginiz varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı bağkur aylık primi 649 lira. İhya hesaplaması konusunda bir bilgim yok maalesef.

 245. osman

  ömerr bey selamlar
  ihya işlemmim tamamlanmıiş 03,1994-12,2004 arasında ihya sonucu 15600 tl ödeneceek rakam var deiler yanlız bu rakam peşin ödeme faiz düşüldükten sonra mı yoksa ana para artı faiz mi ögrenemedim mektup bugun yada yarın postaya verilir gelince ögrenirsin dediler sizden sorun sööylenen rakam 90% faiz indirimli halimi yoksa toplam mı çözemdim görüşleriniz bizim için çok önemli

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirtilen tutar sizin ödemeniz gereken toplam tutar. Yapılandırma kapsamındaki son hali yani.

 246. mustafa çetin

  MERHABA GÜZEL İNSAN ÖMEER MERİÇ VE HERKES, 64 bin tl- 14 bin tlye düşdü-130 bin tl 33 bin tlye düştü-98 bin tl 24 bin tlye düştü, bu kişiye göre değişiyor, eski borç, 2008 veya daha sonraı borçlarda bu kadar düşmüyor, burda amac 99 öncekileri emekli edebilmek, Saygılar dilerim amacım destek olmak,

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar değerli okurum :).
   SAYGILAR.

 247. Arafat ayaz

  Merhaba hocam 12 gün parayı yatıralı hala sağlıktan gözükmüyoruz siz yatırır yatırmaz faydalanırsınız demiştiniz birse benim üzerimde yeşil kart var bunu iptal etmem gereklimi yoksa otomatik olarak bağkur devreye girermi teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer problem devam ediyorsa SGK ile görüşün. Sistemi açacak olan onlar.

 248. mustafa çetin

  Merhaba, benim yapılandırma çıkmış 58 bin tl borcda düştü, ek 1 doldur dediler, en son ssk 3-5 gün sonra çağıracak, emekli olmuştur diye bankaya gönderecek, bana hepsini taksiklendirirmi, acaba, bağkurdan 25 sene den emekli sayılacak, sisizn anliycanız emekliliği hakettim, banaka kaldı iş, ek 5 ödüyorum bu arada, farzedelim ki, banka vermedi, benim tarım ek 5 aynen devam edermi, 2 ay sonra bu yapılandırma ölürmü, saygılar-10 tleye kadar bulurum banka 45 binini ödese üstü ayarlanır, bilmiyorum, banka ne diycek,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Banka size bağlanacak emekli maaşına göre kredi verir. Hepsini karşılayacağını sanmıyorum. Eğer banka vermezse tabi ki ek 5 tarım sigortaya devam edebilirsiniz. Son ödeme tarihi olan 31 Ağustos 2018 tarihine kadar ödeme yapmadığınız takdirde yapılandırmanız iptal olur.

 249. Gokgull

  Omer bey annem e devletten 4b hizmet bilgisini baktığımda 5 bin borç vardı sıfır gözüküyor birde ek 17 ve 19 tamamlanmamış yazıyor be demek oluyor simdi bu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur dosyanızın bulunduğu Sgk ile görüşün hocam. Sistemden bir bakılsın. E devlet kayıtları ile uyuşmayabilir Kurum kayıtları.

 250. Selcuk

  Selamlar omer bey esnaf bagkur ihya sonucu 2006 dan 2013 kadar 2580 gün 32 bin 390 tl çıkarmışlar çok yüksek geldi bana bir hata olmuş olabilir mi 2. Sorum isyerimi 2008 de kapatmıştım vergi dairesinden şirket olduğu için ticaret odasına kapatılmadıgi için bağkur devam etmiş 2013 kadar vergi dairesinden görüntülenme kağıdı aldım 2008 de kapanmış göründüğünden biz ticaret sicile bakarız vergi dairesinden kapanış bizi ilgilendirmez deniliyor sicil devam ettiği için ticaret odası kaydıni onlar baz alıyormuş bununla ilgili yapabileceğimiz birşey varmı ticaret odasına gittim mahkemeye verebilirsin dediler vergi dairesinden kapatılmış şirket direk online bilgi verseler mağdur olmucam bukdar da ödeme çıkmazdı ne yapabilirim 2012 nin 3. Ayından beri de sigortalı olarak çalışıyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çıkartılan borç konusunda bir şey diyemem. Yanlış olabileceğini düşünmüyorum zaten sistem hesaplıyor.ama yine de fazla olduğunu düşünüyorsanız itiraz edebilirsiniz. Diğer hususa gelince. Eğer ticaret odası kaydını sildirmediyseniz maalesef dava açmaktan başka yapabilecek bir şey yok.

 251. ali yiğit

  selamlar ömer bey ben 1992 de bağkura giriş yaptım yaklaşık 4 yıl bağkurda kaldım hiç prim yatırmadım 2012 den beri ssk lı çalışmaktayım . edevletten bakınca sicil no çıkıyor yatırılan prim 0 gözüküyor bu borçu ödeyip emeklilik yaşını öne çekebilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer bağkur hizmet süreniz borçtan dolayı dondurulduysa bu süreleri ihya ederek yani canlandırarak hizmetten saydırabilirsiniz. Bu durumda emeklilik girişiniz öne çekilmiş olacaktır. Eğer böyle bir imkan varsa bu yapılandırma fırsatını kaçırmayın. Büyük avantaj sağlıyor.

 252. Gökhan bozçalar

  Babam 1954 doğumlu 27.04.2017 yılında vefat etti. Tarım bağkurlu 60 gün kaydı vardı. İhyadan başvuru yaptık 21000 lira borç çıktı. Tek maaşa hak sahibi annem. Ziraat bankası kredi vermeyecekmiş. Bilginiz varmı. Ödendiğin de ölüm tarihinden bu yana maaş alabilir mi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır ölüm tarihinden itibaren alamaz. Borcu ödedikten sonra emekkilik talebinde bulunduğunuz tarihi takip eden ay başından itibaren bağlanır maaş. Kredi konusuna gelince o konuda net bilgi sahibi değilim.

 253. Duygu

  Merhabalar Öner’e bey babam 53 yaşında ve 1995 den başlayan çiftçi Bağkuru kaydı var.2014 te bağkur ödemesini dondurmuş.2 ay önce borç toplamını hesaplattığında 62000 tl çıkmış bu yasadan faydalanabiliyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yararlanır. Borcu yaklaşık yarı yarıya düşer.

 254. Aslı Şahan

  Merhaba,
  Benim soruma yardımcı olabilir misiniz bilmiyorum, belki yönlendirirsiniz diye size de danışmak istedim. Lütfen olasi yardımlarınızi esirgemeyin,

  Sorum şu, amcam 57-58 yaşlarında yaklaşık 35 yıldır küçük bir dükkanı var ve orda kundura yapıyor, (el işçisi)Ancak bu 35 yillik süreçte hiçbir sgk-bağkur kaydi yok. Yapilmis ama geri sildirmiş o dönemki şart ve bilgisizlikle.
  Ancak 35 küsür yıllık meslek hayatinin yüzlerce şahidi var.

  Şuan bu kaydi eksiklikler yüzünden emekli olamiyor
  Ankilozan Spondalit hastasi ve artik mesleğini de icra edemiyor.

  Amcama ait bu 35 yıllık süreçte farkli islerden kaynaklı vergi levhası var. Vergi levhasi var ama başka kaydi yok. Bu tarz evraklar elimizde mevcut.

  Kendisi Hatayin bir ilçesinde ikamet etmekte çok uğraştı çıkar yol aradi ama emeklilik imkani bulamadı. 

  Belki de yeterli bilgiye ulaşamadı. Ilçe küçük ve bilgi verecek kişi kısıtlı.

  Ona yardimci olabilmek adina, var olan vergi levhalari vs ile emeklilik yolu açılabilir mi. Bu 35 yıllık calisma hayati nasıl kanıtlanabilir. Mahkeme yolu vs hangisi uygundur denenebilir?

  Benimde bilgim yok ve nereye başvurulur ne yapilir bilemiyorum. 

  Siz belki bilen birine yönlendirirsiniz. Gerçekten maddi şartları da artık çok zorluyor,

  Ve 35 küsür yıllık çalışma hayatını öylesine geçirmiş gibi.

  Çok rica ederek fikri yardimlarinizi bekliyorum. Gerekli olduğu taktirde başka bilgi ve belgeleri sizle paylaşabilirim.

  Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Aslı HANIM.
   Şimdi öncelikle amcanız 01.10.2008 tarihinden önce bağkur tescili için hiç bir başvuru yapmadıysa şimdi o tarihleri için borçlanma hakkı ya da tescil hakkı yok. Eğer durumu bu şekilde ise 01 10 2008 tarihi sonrası dönemlerde devam eden vergi kaydına istinaden bağkur açtırabilir. Öncesi için mahkemeye verseniz bile bir şey değişmez. Ama dediğim gibi eğer öncesi için tescili yoksa.

 255. soner

  1994 -2004 arasi Bagkur ölum maaşina baswurduk maaş baglanmis yuzde 10 saglik kesintisi olacakmis bu normal mi toplam 10yildan az oldugu icin 1999 2004 arasi 5yil kesecez dediler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba doğrudur hocam. Böyle bir uygulama var.

 256. Arafat ayaz

  Merhaba hocam parayı yatıralı 1 ay olacak daha sağlıktan yararlanamıyorum soner beye maaş bile bağlanmış ben sağlıktan daha yeşil kart olarak gözüküyorum nasıl olacak sgk sordum belli olmaz belki 3 ay sonra maaş ile gelebilir belki 1 buçuk ay sonra maaş ile gelebilir ilginiz için teşekkür ederim saygılar bizden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maaş bağlanana kadar beklemekten başka yapılacak bir şey yok hocam.

 257. mustafa

  4 senedir bağkurluyum 2 sene önce yapılandırma yapıp sadece 2 taksit ödeyebildim, 20000 TL civarı borcum çıkıyor şuanda bağkur sisteminde bu borçlar şimdi kesin olarak silinecek mi ? 31 temmuza kadar başvuru yapılmazsa prim günleriyle beraber borçlarda silinecek diye söylemişsiniz fakat herkes farklı birşey söylüyor maalesef bu konuda, hocam kesin mi silineceği yapılandırma yapmıyorum silinecek diye ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Kesin silinecek. Kesin olmayan bir haber paylaşmayız.

 258. Hakan

  Merhaba Ömer bey, tekrar rahatsız ediyorum kusura bakmayın. Babama emekli olabilmesi için 40 bin tl borç çıkarmışlar. Biz bu parayı peşin olarak ödeyebilir miyiz? Peşin ödersek bir avantajı olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Zaten bağkurda dondurulan sürelere ait borç ise peşin ödemeniz gerekiyor. Çıkartılan borçta ek bir indirim yapılmaz. İndirilmiş hali o zaten.

   1. Hakan

    Bizi Ziraat Bankasına yönlendirdiler. Banka dosya masrafları dahil 20.bin tl’ye kredi veriyor. Biz borcumuzu peşin ödemek istiyoruz. Bize verilen kağıtta ”kredili emeklilik” yazıyor. Böyle bir zorunluluk yok değil mi?

    1. Ömer Meriç

     Kredili emeklilikten kasıt borcun kredi yolu ile ödenmesi. Peşin ödeyeceksiniz zaten siz emeklilik için.

 259. Hakan

  Pardon ben yanlış yazmışım. Ziraat Bankası 40.bin tl olan borcu dosya masrafı +faizlerle karşılarız dedi. Bu da dosya masrafı ve faizlerle 40.bin tl’lik borç 60.bin tl oluyor. 4. sene boyunca maaştan kesinti yapacaklarmış. Bizde dediğiniz gibi peşin ödemek istiyoruz bu durumda. Yani taksitlendirme gibi bir zorunluluk yok değil mi?

  1. Ömer Meriç

   Kredi için taksitlendirme zorunluluğu yok. Peşin ödeyebilirsiniz. Size kalmış.

 260. Murat

  Borç sildirme başvurusu yaptım ama e devlette gözükmüyor ne zaman yansır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Silindiyse bile e devlet sistemine geç düşüyor.Teyidini SGK’dan yapabilirsiniz.

 261. Erol

  Merhaba. 1978 SSK girişim 1120 günüm ssk dan var. Daha sonra Bağkur tarım a geçtim ve Bağkur dan 4300 gün ödedim. Toplam 5400 günü geçti. 8 temmuz da 58 yaşını doldurdum. Bağkur dan 58 yaş 5400 gün şartından emekliliği hakkettiğim için emeklilik dilekçesi verdim. Görevli dilekçeleri aldı ve başka birşey yapmaya gerek olmadığını beklememizi söyledi. Bağkur ile ssk günlerin birleşmesi için dilekçe vermemiz gerekli miydi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yok birleşme Kurum tarafından yapılır. Sizin bir şey yapmanıza gerek yok. Bir sorun yoksa maaşınız bağlanır.

 262. mustafa çetin

  108 bin tlden 58 bin tlye düştü, banka 47 bin tl veriyor, 11800 tl sini ben yatırcam, emekli oldum, bana bağlanan maaş bağkurdan esnaf-1412 tl-bin dörtyüz on iki tl maaş bağladılar,sizlerin çok başını ağrttık sorunlarımızla, ne kadar teşekkür etsek azdır, kahvediklerin başını şişirdik akşama,yetmedi eve geldik habire size yazdık, Sanki sgk nın dert babası sizsiniz, Sizi çok seviyoruz, elimizden dua gelir, rabbim seni ve sevdiklerini üzmesin, dua ile başarılar

  1. Ömer Meriç

   Hocam Allah razı olsun. Dualarınız yeter bize. Güle güle ve hayırlı günlerde yiyin inşallah maaşınızı. Çok mutlu etti mesajınız beni. Bundan sonra da yanınızdayız. Sosyal Güvenlik konusunda merak ettiğiniz her şey için buradayız. Saygılarımla iyi günler dilerim.

 263. mustafa çetin

  ömer hocam,bilgi paylaşayım müsadenizle, mesala 1990 yılında bağkura kayıt olan iki esnaf, birisi 25 sene vergi ödüyor , ama sadece 2 sene bağkur ödüyor, 23 sene ödemiyor, diğeri 2 sene bağkur ödeyip iş yerini kapatıyor, ikisininde mesela 120 bin tl borçları var, 2 sene ödeyipte 23 sene dükkanı kapatmayanın borcu 60 bin tlye düşüyor, ama dükkanı vergiyi kapatanın 23 senelik borcu, 28 bin tl ye düşüyor, sebebi, çalışamamış fakir gözüküyor, diğeri ,çalışmış gözükdüğü için aynı indirim almıyor, durum tam da budur, mesela ben 4666 günü 58 tlye satın alıyorum ihya, 25 sene iş yerim kapanmadı, ama diğeri kapattığı için iş yerini, 5222 günü 28 bin tlye alıyor,, aslında adaletsizlik, saygılar,, KAFASINA TAKILAN ARKADAŞALARA BİLGİ,, ÖAAŞLARDA DA FARK EDEBİLİYOR, BENLE AYNI ŞARTŞARDA EMEKLİ OLAN BİRİ 1200 TLYE MAAŞ BAĞLADILAR, AMA BENİM 1412 TL,, SSK ÖDEDİM 11 AY O FARKETTİRMİŞTİR,

 264. Arafat ayaz

  Merhaba Ömer bey bildiğiniz üzere ben 19 haziranda parayı yatırdım ama ne sağlıktan nede maaştan ses çıkmadı bayram ikramiyeleri bayramdan önce yatacakmış bunun için bu ikramiyeyi almak için ne gerekli ne bir kart ne bir hesap vermediler maaşımın yattığını bilmem için ne yapmam gerek yada bankadan mı bana bilgi verecekler bilmiyorum bilgi verirseniz çok sevinirim allah razı olsun sizden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Maaş bağlanma süreci biraz uzun sürebilir. Ne durumda olduğunu Sgk dan öğrenebilirsiniz. Bayram ikramiyesi de alırsınız ama ne zaman ödenir bilemem. Net bilgi için SGK ile görüşün.

 265. Arafat ayaz

  Tekrar Merhaba hocam bir sorumda şu şimdi aylık başlangıcı dilekçeği verdiğim gün mü başlar yoksa parayı yatırdım yatırdığım zaman mı başlar. Dilekçemi 5 haziranda verdim parayı 19 haziranda yatırdım

  1. Ömer Meriç

   01 Temmuz 2018 tarihinden itibaren bağlanır maaş.

  2. Ömer Meriç

   01 Temmuz 2018 tarihinden itibaren bağlanır maaş. Büyük bir ihtimalle bu ay alırsınız. 2.5 aylığı ve ikramiye peşin ödenir.

 266. T.T

  Merhaba bağkur borcum hala silinmemiş.neden olabilir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. SGK ya uğrayın. Sanal terk kodunu gerçek koda çevirmeleri gerekiyor.

   1. T.T

    Hocam gerçek koda dönüşturulmesi için mutlaka gitmemiz mi lazım.77 sanal kodun durumuna uyuyorum.otomatik olacak mi bu işlem yoksa

    1. Ömer Meriç

     Evet SGK’ya gitmeniz gerekiyor bunun için.

 267. ali

  mrb 19 yıldır bağkurluyum 17 yıl bağkur ödedim 2 lık borcum silindimi dondurluldumu anlamadım 15 bin tl .şuan ssk lı çalışıyorum ssk girişim erken olduğu için ssk dan 3 buçuk yıl ssk pirimi ödeyecem sorum şu emekli olacağım zaman bu dondurulan veya silinen borç ödenecekmi ? saygılar..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2018 Haziran öncesi prim borçlarınız varsa bu borçlar silindi ve hizmet de donduruldu. Eğer hizmete ihtiyacınız yoksa bu süreleri canlandırmak zorunda değilsiniz.

 268. soner

  mrb tarim bagkurdan annem babam adina maasa baglandi 1068 tl ama 958 yaiyor sordugumuzda 5 yil kesilecek diyor sgk saglikla ilgili bi kesintiymis bu normal mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kesintinin tam olarak neden kaynaklandığını SGK’dan öğrenin lütfen. Ne olduğunu bilemedim.

 269. Hüseyin BAŞOĞLU

  Merhaba,

  Bir sorum olacaktı; Annem şuan 52 yaşında ve bir yıldır sigortalı işte çalışıyor fakat eskiden 1991/1992 yılında tütün koçanı(faturası) üzerine kayıtlı idi, bu kayıtla birlikte geri bağkur’a geriye dönüş için başvuru yapsak ve ödenmemiş günlerinin primini ödesek emekliliğe hak kazanırmıyız.

  Kaç yaşında emeklilik hakkı doğar ?

  Babam aynı şekilde faturası vardı 1993 e geri dönüş yaparak geçtiğimiz ihya yasasında primleri ödedik ve şuan emekli aynı şekilde 1991 veya 1992 ye dönüş sağlanabilir mi ?

  Yardımınızı rica ederim çok teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. 1991 ve 1992 yıllarında bağkur kesintisi yapılmıyordu. Dolayısıyla o tarihteki tütün koçanı ile geriye dönük tescil hakkınız bulunmuyor.

 270. GÜLTEN

  Merhaba .2008 sgk girişim var ama ondan sonra hiç pirim yatmadı şimdi pirim yatırmaya başlandı geriye dönük pirimlerimi ödeyip ve kaç yıl daha pirim ödeyip emekli hakkım olur şimdiden sagolun

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Geriye dönük olarak prim ödeme şansınız yok maalesef. Eğer sigorta başlangıç tarihinden sonra doğan çocuk varsa ancak onlar için doğum borçlanması yapabilirsiniz.

 271. salih eskici

  2013 temmuzda 4 b isteğe bağlı bağkur yaptım 1 ay yatırdım terk etmiş sigortalı gözüküyodum 2018 mart 26 sında tekrar başlattılar otarihten sonra düzenli ödüyorum benim anlamadım 2013 temmuz ile 26 mart 2018 arasını neden ödeyemiyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kaydınızı mı silmiştiniz ? Ondan olabilir mi ? Bağkur dosyanızın olduğu SGK’ya sorarsanız daha net cevap alabilirsiniz bence.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.