Bağkur Affı Son Dakika 2019, Bagkur Borcuna Af 2019

4

En son bağkur affı ve bağkur borç sildirme 2018 yılında 7143 sayılı yasa ile getirilmişti. 7143 bağkur affı 2018 düzenlemesi ile 2018/Mart ayı ve öncesindeki Sosyal Güvenlik prim borçlarının gecikme zammı ve faizleri silinmiş ve borçlar 2018 bağkur affı ile yeniden yapılandırılmıştı. Ayrıca 7143 bağkur sildirme 2018 düzenlemesi ile de 2018/Haziran ayından önce ödenmemiş 4b bağkur prim borcu olanların bu borçları silinmiş ve bağkur yapılandırma 2018 yasası gereği borçlu olunan bu sürelere ilişkin hizmetler dondurulmuştu.

2019 yılında bagkur affi çıkar mı sorusu ise şimdiden sorulmaya başlandı. 2019/Mart ayında yapılacak yerel seçimlerden önce ya da sonrasında bağkur için yeni bir  bağkur borcu affı düzenlemesi gündeme gelebilir. Bagkura af 2019 yılında çıkarsa yapılabilecek olası düzenlemeler aşağıdaki gibi olacaktır. Bağkur affı 2019 son dakika gelişmelerini de dilerseniz sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bagkur borcu af 2019, bağkur borç yapılandırma 2019

2019 yılında yeni bir bağkur yapılandırma yasası çıkması halinde ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçlarının gecikme zamları ve cezaları silinir. Silinme işleminden sonra borçlar 18 aya kadar yapılandırma kapsamında taksitle ödenebilir. Bağkura af kapsamında 2019 yılında yapılandırma taksitleri ise 2 ayda bir ödenir.

Bağkur borçları siliniyor mu 2019, bağkur borçları siliniyor 2019

Yukarıda da belirttiğim üzere en son 7143 bağkur borçlarına af yasası ile 2018/Haziran ayı öncesi tüm bağkur borçları silinmiş ve hizmetler dondurulmuştu. Bağkur af 2019 yasası ile 2018/Haziran ayı sonrası bağkur borçlarını ödeyememiş olanların bağkur borçlarının silinmesi ve hizmetlerin de dondurulması gündeme gelebilir.

Bağkur ihya 2019, bağkur ihya affı 2019

Malumunuz bağkurda prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerini borçlanmak istediğinizde dondurulan her ay için ihya hesaplaması talepte bulunduğunuz tarihteki aylık bağkur primleri esas alınarak hesaplama yapılmakta. 7143 bağkur borcu affı 2019 düzenlemesi ile bağkur ihya affı düzenlemesi getirilmiş ve ihya hesaplamasında dondurulan aydaki prim tutarları esas alınarak ve gecikme zamları ile faizleri silinerek hesaplanmasının önü açılmıştır. Dolayısıyla bağkur ihya düzenlemesi ile bağkur ihya borçları yaklaşık %60-70 aralığında düşmüştür. Bağkur prim affı 2019 yılında çıkarsa gelebilecek en önemli düzenlemelerden birisi de bağkur ihya borçlarına af olacaktır.

Geriye dönük bağkur affı 2019 bağkur affı çıktı mı ? 

Bağkur konusunda özellikle geçmişte vergi kaydı, esnaflık kaydı, oda kaydı, şirket ortaklığı v.s. gibi kaydı olup bu kayıtlara istinaden bağkur tescili açtırma hakkı olmayan mağdurlar büyük bir beklenti içerisinde. 01 Ekim 2008 tarihinden önce oda ve ya vergi kaydı olup bağkura hiç tescili açtırmamış olanların bu kayıtlara göre tescil hakkı yok. 2019 yılında çıkabilecek olası bir bağkurlulara af düzenlemesinde geriye dönük bağkur tescil hakkı düzenlemesi çıkar mı bilmiyorum ama büyük bir ihtiyaç olduğu malum. 2019 olası bağkur af düzenlemesinde geriye dönük tescil hakkının da verilmesini ve yer almasını istiyorsanız gündem oluşturmak yarar sağlayacaktır. Geriye dönük bağkur affı 2019 son dakika gelişmelerini sayfamızdan takip edebilirsiniz.

Bağkur borcu taksitlendirme 2019

4b bağkur geçmiş dönem prim borçlarınızı 6183/48. maddesi kapsamında her zaman taksitlendirme hakkınız var. Taksitlendirme için bağkur borç affı 2019 düzenlemesini beklemenize gerek yok. Bağkur 48. madde taksitlendirmesi ile borcun tutarına göre ve seçtiğiniz taksit sayısına göre ödemeniz gereken peşinatı ödedikten sonra borçlarınızı 36 aya kadar taksitlendirebilirsiniz.

Tabi 48. madde taksitlendirmesinde dikkat etmeniz gereken husus şu. Bu taksitlendirme kapsamında faizlerin silinmesi söz konusu değil. Hatta faizli borcun üzerine taksit sayısına göre yeniden tecil/taksitlendirme faizi hesaplanmakta. Ortalama 10 Bin TL lik bir borç için 36 aylık taksitlendirmede taksit miktarı yaklaşık 450-500 TL arasında olabilmektedir.

Bağkur borçlarına af geldimi ilk benim bilgim olsun istiyorsanız sayfamızdan bildirimlere abone olabilirsiniz. Bağkur haberleri 2019 gelişmeleri ve bağkur borç affı konusundaki soru ve görüşlerinizi yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. 


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
4 Yorum
 1. Tuncay

  2013 – 2014 bağkur borcum var 620 gün bu borcumu yapılandıra bilir miyim ? Yapılandırırsam yapmam gerenler neler ve ne kadar borcum çıkar 620 gün için ne isterler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam.
   Şu an geçerli bir yapılandırma yasası yok maalesef. Eğer yeni bir yasa çıkarsa borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.

 2. Hikmet

  Babam vefat ettı annemı emeklı yapmak ıstıyorum ama babam bogkur borcunu yapılandırmamıs yuklu bır para cıkıyo bagkur affı veya baska bor yoku varmı bunun icin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için yeni bir yapılandırma düzenlemesi görünmüyor hocam.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.