Bağkur Çalışmadığına Dair Bildirim E Devletten Yapılabilecek

0

Malumunuz 4b bağkur kapsamındakilerin de Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan istirahatli olduğu sürelere ilişkin geçici iş göremezlik ödemesi alma hakkı bulunmakta. Bağkurlulara rapor parası ödenebilmesi için normalde çalışmadığına dair bildirim formu ile elden Sosyal Güvenlik Kurumu’na çalışmazlık bildirimi yapılması gerekiyor. Son düzenleme ile artık bağkur çalışmazlık bildirimleri e devlet sistemi üzerinden de yapılabilecek.

Hangi bağkurlular sgk rapor parası alabilir ?

4b bağkur kapsamında isteğe bağlı bağkurlular ile şirket ortakları haricindekilere Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından geçici iş göremezlik ödemesi yapılabilmekte. İşgöremezlik ödemesi hastanede yatarak tedavi görülen süreler için bildirim şartı aranmadan yapılır.

Ancak iş kazası ve ya meslek hastalığı halinde ve ya kadın bağkurlunun analık raporu alması halinde SGK tarafından rapor parası yapılabilmesi için çalışmazlık bildiriminin SGK’ya yapılması gerekiyor. Bugüne kadar manuel olarak elden yapılan bildirim işlemleri ardık e devlet sisteminden kolayca yapılabilecek.

E devlet sisteminden bağkur bildirim işlemi için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer şifreniz yoksa herhangi bir PTT’den temin edebilirsiniz.

Bağkur rapor parası alma şartları nelerdir ?

İş kazası sonucu geçici iş göremezlik istirahat ödemelerinde belli bir gün şartı aranmaz. 1 güne bile ödeme yapılır. Tabi ki geçmiş dönem prim borcunuzun da olmaması koşulu ile.

Analık sgk rapor parası ödemelerinde ise ödeme alabilmeniz için doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük bağkur şartını sağlamanız ve geçmiş dönem borcunuzun da olmaması gerekiyor. Bu şartları sağlamanız halinde SGK tarafından ödeme yapılır.

Bağkur rapor parası hesaplaması nasıl yapılır ?

Hesaplama yapılırken son 3 ayın ortalama brüt kazanç toplamı son 3 ayın gün sayısına bölünür. Günlük prime esas kazanç ortalamasının 2/3’ü 1 günlük ödeme olarak yapılır. Yatarak tedavi görüldüyse 1/2’si ödenir.

Örneğin esnaf bağkurlu için brüt prime esas kazanç 2019 yılı için 2558,40 TL. Analıktan dolayı rapor alan kadına bir günlük için ödenecek tutar 56,85, toplamda da 112 gün için ödenecek tutar 6370 TL olacaktır.

E devletten bağkur çalışmadığına dair bildirimi nasıl yapılır ?

Bildirim işlemi oldukça basit. Öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş sağlayın. Ardından Sosyal Güvenlik Kurumu-4B İş Göremezlik Raporu Çalışmazlık Beyan İşlemleri menüsüne giriş sağlayın. Dilerseniz https://www.turkiye.gov.tr/sosyal-guvenlik-is-goremezlik-raporu-calismazlik-beyan-islemleri bağlantısını internet tarayıcınıza yapıştırarak direk ilgili menüye giriş yapabilirsiniz.

İlgili menüye giriş sağladığınızda beyan listesi ile almış olduğunuz geçici iş göremezlik raporu önünüze gelecektir. Zaten sistemde raporun başlama tarihi mevcut olacaktır. Siz sadece raporun bitiş tarihinden bir sonraki günü girerek bildirim işlemini tamamlayacaksınız.

Örneğin 01.02.2019-15.03.2019 tarihleri arasında analıktan dolayı geçici iş göremezlik raporunuz varsa bu raporu seçerek işbaşı tarihini 16.03.2019 seçerek bildirim işlemini tamamlayacaksınız.

Bağkur rapor parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Bildirim işleminin ardından ödemenizin yapılıp yapıldığını sgk rapor parası sorgulama yaparak öğrenebilirsiniz. E devlet sisteminde sorgulama işlemini https://www.turkiye.gov.tr/4ab-isgoremezlik-odemesi-gorme bağlantısı aracılığı ile kolayca yapabilirsiniz.

Bağkur rapor parası hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.