Emeklilik Borçlanması Kredisi 2018

22

Bağkurdan emekliliği prim günü ve yaş olarak hak ediyorsunuz ancak prim borcunuzu ödemediğiniz için emekli olamıyor musunuz? İşte tam da size göre bir düzenleme şu anda hayata geçirildi. Ziraat Bankası ile Sosyal Güvenlik Kurumu arasında emekli olamayanlara kredi ile emeklilik düzenlemesini içeren önemli bir protokol imzalandı. Emeklilik kredisi de diyebileceğimiz ziraat bankası bağkur borç ödeme kredisi 2018 ile prim borcundan dolayı emekli olamayan, prim borcunu kendi imkanları ile ödeyemeyen binlerce kişiye kredi sağlanacak ve emeklilik hakkına kavuşmaları sağlanacak. Peki nedir bu ziraat bankası bagkur kredisi 2018 son başvuru tarihi ne zaman? Banka kredisi ile kimler emekli olacak? Ziraat Bankası emeklilik kredisi için gerekli şartlar neler? Bağkur emeklilik kredisi 2018 konusunda tüm detaylar haberimizde.

06 Haziran 2018 tarihli önemli değişiklik

7143 yasa gereği prim borcunu yapılandırıp ödeyen kişilere emeklilik kredisi verilmesi imkanını sağlayan yeni kredi protokolü 31 Mayıs 2018 tarihinde SGK ve Ziraat Bankası arasında imzalanmıştır. Yeni emeklilik kredisi konusunda detaylı bilgiyi SGK yapılandırma emeklilik kredisi başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Yazının devamında anlatılan kredinin süresi 31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle sona ermiştir. 

Emekli primi ödeme kredisi 2018 kimler başvurabilir?

Sosyal Güvenlik Kurumu ile Ziraat Bankası arasında imzananan emeklilik kredisi 2018 protokol gereği emekli olamayanlara verilecek krediden prim borcu olup prim borcundan dolayı emekli olamayan, borcunu ödemesi halinde emekliliği hak edebilecek tüm esnaf ve tarım bağkurlulara kredi imkanı sağlanacak.

Yani kredi ile emeklilik 2018 düzenlemesinden yararlanabilmeniz için emeklilik için gerekli olan prim günününü ve yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor. Önünüzdeki tek engel ise prim borçlarınız olacak ve bu borçlar için de size emeklilik borçlanması için kredi tahsis edilecek.

Bağkur kredisi 2018 protokolü kapsamında kredi 48 aylık olarak verilecek, faiz oranı 1,28 olacak. Kredi blokesi olan esnaflar da krediyle emeklilik 2018 hakkından yararlanabilecek.

Ziraat bankası emekli kredisi 2018 son başvuru tarihi ise 31 Mayıs 2018 olacak. Ancak gerekli görülürse banka kredisi ile emeklilik 2018 son başvuru tarihi  2 defa uzatılabilecek.

Hangi bağkur borçları için kredi verilecek, yurt dışı borçlanması için emeklilik kredisi verilecek mi?

Emeklilik kredisi kapsamında kredi verilebilecek borç türleri;

Son ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçları:

Son ödeme vadesi geçmiş, gecikme zammı ve faizi uygulanmış prim borçlarınız için kredi imkanı sağlanacak.

İlgili kanunlar gereği dondurulan ve ihya yani canlandırma ile borçlanılacak prim borçları,

2015/04 dönemi öncesinde bağkur prim borcu 12 aydan fazla olanlar ile 2008/04 döneminde bağkur prim borcu 60 aydan fazla olanların prim borçları silinmiş hizmetler ise dondurulmuştu. Bu kapsamda dondurulan hizmetleri ihya diğer ismi ile canlandırma yolu ile yeniden borçlanabilmektesiniz. Bu kapsamda dondurulmuş her bir aylık bağkur hizmeti için ödeyeceğiniz borçlanma tutarı 700 TL olacaktır. Hesaplama aylık cari bağkur primi üzerinden yapılmaktadır. Esnaf bağkur primi 2018 yılı için 700 TL dir.

Ziraat bankası doğum borçlanması kredisi 2018 doğum borçlanması için veriliyor mu?

Kadınların sigorta ya da bağkur girişinden sonra doğan 3 çocuğa kadar doğum borçlanması hakkı vardır. Doğum borçlanması için 2018 yılında ödeyeceğiniz en düşük borçlanma tutarı günlük 21,65 TL dir. Doğum borçlanması için çıkartılacak prim borcuna da kredi tahsis edilecek.

Askerlik borçlanması

Askerlik borçlanması yaparak emekliliği hak edecek durumda iseniz günlük 21,65 TL den borçlanma yapabilirsiniz. Askerlik borçlanması da kredi kapsamında.

Yurt dışı borçlanması yaparak emekli olabilecek durumda olanlara kredi verilmeyecek.

Emeklilik kredisi başvurusu  nereye yapılacak, nasıl bir yol izlenmeli?

Başvuru için öncelikle Sosyal Güvenlik Kurumu’na giderek (tabi bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne) prim borçlarınızı ödemeniz halinde emekli olabileceğinizi, alabileceğiniz emekli maaşını ve toplam borç tutarını gösteren yazıyı almanız gerekiyor. Bu yazı ile birlikte en yakın Ziraat Bankası şubesine giderek kredi başvurusu yapacaksınız. Banka başvuruyu tamamlayıp krediyi onayladıktan sonra krediye bloke koyarak bunu Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirecek. Kredi prim borcuna mahsup edildikten sonra emekli maaşınız bağlanacak ve bu Ziraat Bankası’na bildirilecek. Ziraat Bankası her ay emekli maaşınızdan kredi borcunuzu kesecek.

Emeklilik kredisi ile ilgili süreç genel olarak bu şekilde. Tabi farklı uygulamalar da olabilir. Bunun için affınıza sığınıyorum..

Hiç prim günüm ve kaydım yok Bağkur toplu ödeme emeklilik hakkından yararlanabilir miyim?

Kredili emeklilik 2018 düzenlemesinden yararlanabilmeniz için esnaf, tarım ya da şirket ortaklığı v.s. kayıtlarınıza istinaden tescilinizin olması ya da bunlara istinaden geriye dönük olarak tescil kaydı hakkınızın olması gerekiyor. Hiç prim gününüz yoksa ya da kanunen geriye dönük olarak da bağkur açtırabilme hakkınız yoksa bağkurlulara kredi ile emeklilik hakkından yararlanabilmeniz mümkün değil. Özetle bağkur affı 2018 ziraat bankası kredisinden tescili olan ya da en azından geriye dönük kayıtları olup bu kayıtlara istinaden tescil hakkı olanlar yararlanabiliyor.

2018 yılında bağkur affı olacak mı?

Şu an için gündemde yeni bir bağkur affı düzenlemesi görünmüyor. Af konusundaki anlık gelişmeleri bağkur affı 2018 başlıklı yazımızdan takip edebilirsiniz.

Emeklilik borçlanma kredisi konusundaki sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor/Görüşünü Paylaş kısmından bize sorabilirsiniz.Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
22 Yorum
 1. Sevgi

  Ömer bey babamın 52 bin liraya yakın bağkur borcu var.. Banka bunun hepsini öder mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağlanacak emekli maaşına göre kredi tutarı belirlenir. Hepsini ödemeyebilir.

 2. Bülent günoglu

  Pirim borcundan emekli olamayana kredi protokol imzalandı çalışma ve sosyal güvenlik Bakanı basıntoplantısında borcundan dolayı emekli olamayan esnafa sicil sorgulama yapılmayacak dedi bankaya müracat ettim sicil lim çıktı bende bakanımız sicil sorgulama yapılmayacak dedi diyorum ama emekli olmak için krediyi vermediler bu nasıl protokol imzalandı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet sicil sorunu olanlara bakılmıyor diye biliyorum ben de. Sgk ile görüşün bence siz.

 3. cem

  ben gıttkm SGK yaa adamlar yalan haber inanmayın Dior bır başkası evt var diyor dıyerı ben bilmem eşim bılır Dior ark sanki babalarının hayrına yapıyorlar vatandaşla ilgisizlik belli nekdr olduğu ve yapılan hıc bır şeyde bilgileri yok

  1. Ömer Meriç

   Hocam TBMM kanun tasarıları bölümüne girin. Görürsünüz düzenlemeleri.

 4. cem

  benım düzenlemeye ıtırazım yok ömer bey sorun SGK daki memurlar devletin yaptığı hıc bır işten haberleri yok olsa da işine geleni yapıyorlar

 5. Kader

  Ben ziraat bankasina gittim SGK yada emekli maasima istinaden doğum borçlanması için SGK ili anlasnasi yokmuş sadece Bağkur la anlaşması varmış

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet ssk kapsamında olanlara yok.sadece bağkur kapsamında olanlar için veriliyor kredi.

 6. kader

  daha önce varmıydı anlaşması ben şu anda emekli başvurumu yapacaktım ama krediçekemediğm için yapamıyorum ziraat bankasıyla anlaşmasına güveniyordum ve bu durum bizi zor duruma soktu

  1. Ömer Meriç

   Yok yok maalesef. Yani bu kredi sadece bağkurda prim gününü tamamlamış ancak prim borcundan dolayı emekli olamayanlar için geçerli. Önceden de yoktu.

 7. murat çelik

  ssk kapsamında olan kişiler için de yakın zamanda aynı kanunun veya kredilendirmenin çıkma şansı varmıdır acaba bilginiz varmı ömer bey

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için yok ama olabilir tabi ki.

 8. kenan uygun

  ben sigortadan emekli olacagım mühendisim ayrıca kendi şirketimde var bagkurluyumda emekliligimi sigortadan haketmiş olmakla birlikte bagkur prim borcumvar ziraat bankası sigortadan emekli olacağım dan dolayı kredi vermiyor haksızlık değilmi düzenleme yapılacakmı böyle bir durum torba yasada varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Maalesef yok böyle bir düzenleme.

 9. Emrullah kayisli

  1958 doğumluyum 89 Bağkur kaydim var geriye dönük ihya borçlanması hesaolattim kurum bana 112000 tl borç cikardibanka bana 40 bin maximum çıkar dedi 1295 maaş gösterilmiş bu borç tahminimce bu meblağ faizli bu torba yasasindan faydalanabiliyormuyum emekliligimde dolmuş

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Torba yasa ile bir hayli düşer borcunuz. Kredi imkanından da yararlanırsınız.

 10. cem

  01.03.1978işe giriş SGK olarak 1470 ve bağkur olarak 522 gün yatırılmış tır sordum bana toplu olarak 36 bin tl para yatır emekli ol dediler bundan hariç nasıl emekli yapabilirim bilgisi olan varmı kışı annem çocuk borçlanması uç çocuk olur dedi ama baska şekilde emekli nasıl olur tam net bilgisi olan varmı

 11. Derya

  iyi günler annemin 1990 bağkur kaydı var.1994 te sicili kapatılmış. Ama 1998 kadar yine ticarete devam etmiş.2014 ‘den şu ana kadar da bağkur aktif .geriye dönük sicil affi var mı.bu çıkan afla emekli olabilir mi kendisi 59 yaşında.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirttiğiniz dönem için bağkur tescil kaydı hiç yapılmadıysa maalesef torba yasada bununla ilgili yeni bir düzenleme yok.

 12. Süleyman

  Merhabalar bagkurdan emekli olabilir yazısı alıp ziraat Bankasına 25 temuzda gittim esnafim 1981 girişli ssk yim bagkura geçtim şartlar uygundu fakat memurun bana kredi kartı borcunuz yada icralık olayiniz varsa size kredi verilmez denildi 45 milyon bana odenemecegini öğrendim esnafa verilebilecegini başından öğrenmiştim ama olmadı kart borcunuzu icralık olayinizi kapatın 1 buçuk yıl sonra anca kredi alabileceğimi söylediler bir esnafın siciline bakılmaksızın kredi verilmiyormu nasıl bir yol izlemem gerekir yaşım 56. Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu kredi sözleşmesi imzalanmadan önce sicili bozuk olanlara da kredi verilebileceği beyan edilmişti ama sizin gibi mağdur çok. Verilmiyor maalesef.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.