Bağkur Ödeme Kodları ve Açıklamaları

Bağkur ödeme kodları her bir ödeme türü ya da kanalı için belirlenen kodlardır. Bağkurda yapılan her ödemenin Sosyal Güvenlik Kurumu’nda bir kodu bulunmaktadır.  Bağkur ödeme dökümü ya da ekstresi aldığınızda hangi primlerinizin tarafınızca ödendiği, örneğin hangi primin tarım tevkifat kesintisi yoluyla geldiği gibi konularda okurlarımız tereddüt yaşamakta.

Bu yazımızda 4b bağ-kur ödeme kodları ve açıklamaları konusunda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.  Ödeme kodlarına geçmeden önce dilerseniz bağkur giriş ve çıkış işlemlerinde kullanılan terk kodlarına bağkur terk kodları listesi başlıklı yazımızdan göz atabilirsiniz.

4b ödeme dökümü nedir ?

4b sigortalıları eski adı ile bağkur sigortalılarıdır. E-devlette 4b ödeme dökümü olarak görülen menüde ise bağkur kapsamında ödenen primlerin dökümü yer alır. Ödeme kodları ve açıklamaları yazımızın devamında verilmiştir.

Bağkur ödeme listesi nasıl alınır ?

Bağkura başladığınız tarihten itibaren yaptığınız tüm ödemeleri, adınıza kesinti yapılarak borcunuza aktarılan tarımsal kesintileri ve diğer tüm ödemelerin listesini e devlet sistemi üzerinden görüntüleyebilirsiniz. E devlette  bağkur kodlarını da gösterir bağkur hizmet dökümünüze  4b ödeme dökümü menüsünden bağkur ödemelerinize bakabilirsiniz.

Bağkur borç sorgulaması nasıl yapılır ?

Borcunuzun ne kadar olduğunu da e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilirsiniz. E devlet sisteminde 4b bağkur borcu sorgulama menüsünden borcunuza bakabilirsiniz.

Bağkur kodu listesi ve açıklamaları

4B bağkur ödeme listesinde yer alan Sgk ödeme kodları ve ayrıntılı açıklamaları aşağıdaki gibidir. Bağkurda işe başlama, işi bırakma gibi nedenlerle ekstrede görülen terk kodları ve ayrıntılı açıklamaları için ise hemen bağkur terk kodları ve açıklamaları sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • (1)- Prim: Cari ya da geçmiş dönem bağkur prim borcunuzu kendiniz ödediğinizde bağkur hesabında ödemenin karşısında görünen ödeme kodudur. Özetle herhangi bir ödeme kanalından yapmış olduğunuz prim ödemesidir.
 • (2)- 48. madde taksit: 6183 sayılı kanunun 48. maddesine göre taksitlendirilen 4b borçlarınız için ödemiş olduğunuz taksitler bu kodlar görünür.
 • (3)- Ek19-17 Borç: Prim borcundan dolayı dondurulan 2008/05. ay öncesi bağkur borcunuzu ihya ederek ödediğinizde ödeme dökümünüzde bu kod ile görünür.
 • (4)-6111 Yapılandırma: 6111 sayılı kanun kapsamında yapılandırılan ve ödenen 4b taksitleri bu kod ile ödeme dökümünde görünür.
 • (5)-Analık izni borçlanma: Doğum borçlanması yapıp ödediğinizde ödeme dökümünde bu kod ile görünür.
 • (8)- Doğum izni borçlanma: Doğum izinlerini borçlanma yaparak ödediğinizde ödeme dökümünde bu kodla görünür.
 • (9)- Hekimlerin Fahri Asistanlık Süreleri: Hekimler fahsi asistanlık sürelerini borçlanıp bu süreleri ödediklerinde ekstrede bu kodla görünür.
 • (10)- Grev ve Lokavt: Grev ve lokavt süreleri borçlanılıp ödendiğinde ödeme ekstresinde bu kodla görünür.
 • (11)- Toptan ödemenin ihyası: Emekli olamadığı için bağkur primlerinin iadesini alanlardan daha sonra bu süreleri ihya yolu ile borçlananların ödemeleri dökümde bu kodla görünür.
 • (13)- Seçim borçlanması: Seçimler dolayısıyla görevinden ayrılanların seçim sonuçlanıncaya kadar geçen süreyi borçlanıp ödemesi halinde ödemeler bu kod ile yansır.
 • (14)- Tutukluluk hali: Tutukluluk hali ile geçen hizmet sürelerinin borçlanılması ve ödenmesi halinde bu kodla ekstrede görünür.
 • (15)- Ücretsiz doğum izni: Ücretsiz doğum izni sürelerinin borçlanılıp ödenmesi halinde ödemeler bu kodla görünür.
 • (16)- Uzmanlıkta geçen süreler: Uzmanlıkta geçen sürelerin borçlanılıp ödenmesi halinde ödemeler bağkur ekstresine bu kod ile yansır.
 • (18)-Yurtdışı dolar borçlanması: Dolar bazında yapılan ve ödenen yurtdışı borçlanmaları ödeme listesinde bu kodla görünür.
 • (19)- Yurtdışı TL borçlanması: Dolar ya da döviz ile borçlanma kalktığından yapılan ve ödenen tüm yurtdışı borçlanmaları ödeme dökümünde bu kod ile görünür.
 • (20)- Avukatlık ve Staj: Bu kapsamda yapılan ve ödenen borçlanmalara ilişkin ödeme kodudur.
 • (21)-SGDP: Emeklilerin Sosyal Güvenlik Destekleme Primi ödemeleri ödeme dökümünde bu kod ile yer alır.
 • (22)- 48. madde taksit peşinat: 4b prim borçlarını 6183 sayılı kanun kapsamında yapılandırmak için ödenen peşinat bu kodla görünür.
 • (23)- Yurtdışı öğrenim borçlanması: Yurtdışı öğrenim sürelerinin borçlanılarak ödenmesi halinde ödemede bu kodla görünür.,
 • (25)- 6552 Yapılandırma: 6552 sayılı yasa kapsamında yapılandırılıp ödenen 4b prim taksitlerine ilişkin koddur.
 • (26)- Tevkifat:  Tevkifat tarımsal ürünlerden yapılan tarımsal kesintidir. Süt, arpa, buğday, tütün gibi ürünlerin toplam satış bedeli üzerinden eğer borçlu iseniz %2 oranında kesinti yapılır ve bağkur hesabınıza aktarılır. İşte aktarılan bu ödemeler tarımsal kesintilerdir ve 26 ödeme kodu ile görülürler.
 • (28)- İsviçre Prim Transferi: İsviçre’den transfer yolu ile gelen primler bağkur dökümüne bu ödeme kodu ile yansır.
 • (29)-6736 Yapılandırma: 6736 sayılı yasa kapsamında yapılandırılan ve ödenen taksitler bağ-kur ödeme dökümünde bu kodla görünür.
 • (31)-Basamak satın alma: 2008 yılından önceki dönemde bağkurda üst basamağı satın alma düzenlemesi vardı. Sizin de o dönemde varsa bu kodla görünür.
 • (38)-  Afet 48. madde taksit: Afet bölgesi olarak ilan edilen bölgelerde 48. madde taksitlendirmesi yapıp ödeyenlerin ödemeleri dökümde bu kodla yer alır.
 • (39)-  Afet 48. madde peşinat: Afet bölgesi olarak ilan edilen bölgelerde 48. madde taksitlendirmesi yapmak için ödenen peşinatlara ilişkin koddur.
 • (40)- 7020 yapılandırma: 7020 sayılı kanun kapsamında yapılandırılan ve ödenen taksitler dökümde bu kodla yer alır.
 • (41)- Muhtar ödemesi: Bildiğiniz gibi muhtarların primlerini devlet ödüyor. İşte devlet tarafından ödenen primler ödeme dökümünde bu kodla yer alır.
 • (42)- 7143 Yapılandırma: 7143 sayılı kanun kapsamında yapılandırılan ve ödenen taksitler bu kodla ödeme dökümünde yer alır.
 • (43) Geçmiş Dönem Borç tahsilatı: Cari dönem harici primler için ödenen tutarları gösteren koddur.
 • (44) Tarım Dönemsel: Bildiğiniz üzere tarım ( çiftçi) bağkuru için ödeme periyotları 6 aylık olarak belirlendi. Yılın ilk 6 ayı için son ödeme tarihi 31 temmuz iken, yılın ikinci altı ayı için ise 31 Ocak olarak belirlendi. Bu kapsamda ödenen primler Güvence ekranında bu kodla görüntülenecektir.
 • (46) 7256 Yapılandırma: 7256 Yasası kapsamında yapılandırılan primlere ait Sgk 4b borç ödemeleri güvence ekranında bu ödeme kodu ile görüntülenir.
 • (48) 7326 Yapılandırma: 7326 yasası kapsamında yapılandırılan ve ödenen tutarlara ait tahsilatlar bu bağkur ödeme kodu ile görünür.

Bağkur emeklilik şartları nasıldır ?

Bağkurda emekli olacağınız tarih bağkura ve ya diğer sigorta kollarına başlama tarihine göre farklılık gösterir. Ne zaman emekli olacağınızı merak ediyor musunuz ? O zaman hemen bağkur emeklilik şartları tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur kaynak 44 ne demek?

Son dönemlerde en çok sorulan sorulardan birisi de 4b ödeme dökümü kaynak 44 ne demek olmaktadır. Cari dönem içerisinde yapılan yani ödeme vadesi geçmeden yapılan ödeme işlemleri 44 ödeme kodu ile görüntüleniyor.

Bağkur kaynak 43 ne demek?

Son ödeme vadesi geçen yani cari dönem harici ödenmiş primler ödeme dökümünde kaynak 43 kodu ile görüntülenir.

4b ödeme dökümü kaynak 1

Banka kanalı ile yapılan ödemeler “01-Tahsilat kodu” ile görüntülenir.

4.5/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bağkur Ödeme Kodları ve Açıklamaları” üzerine 13 yorum
 1. slm 1999 un 8inci ayinda toprakmahsulleri ofisine kapsul verdim 01.09.1999.da 1.250.000turklirasi kesildi fakat benim bagkur girosimi 01.10.1999.olarak guncellediler busekilde .eyt den yarlanamiyorum ne yapmam gerek.benim zaten bagkur kaydim yanigirisim 01.10.1999 dan beri faalim ama .01.09.1999 anasil cekilebilir

  Yanıtla
 2. Ömer Bey Merhaba;
  1979 doğumluyum. Babamın 1993 yılında ölümü sonrası çiftçilik yaptığımız için Bağ-Kur tevkifatı 1995 yılında benim adıma yapılmış. Evrakları ancak 2023 mart ayında elime geçti ve hemen SGK’ya başvurdum. Şimdi e devletten baktığımda 1995 yılına ait Bağkur ödemesi görünmekte. Ancak sigorta başlangıç tarihi değişmemiş. Ayrıca dilekçe tarihime ait 14.03.2023 için bağkur başlamış. Oysaki ben bir işyerinde zaten sigortalıyım.
  SGK’ya başvursam tescilimi geri çekerler mi.
  Sevgi ve saygılar

  Yanıtla
 3. Bağkur bir içeride bir dışarıda ödüyorum.lakin 2023 de 2 bağkur borcum vardı 3000 ödedim. 2800 3000 arası gözükeceğine 9 bin küsür borç çıkarıyor..müstehak alamıyorum..takip etmesem bafi neyse.borçtada 8 aylık borç diyor.anlaşılır gibi değil

  Yanıtla
  • Merhaba. Bağkur sisteminde cari ve geçmiş dönem menüleri var. Cari ödemeden geçmiş dönem borçlarını göstermiyor sistem. Ondan kaynaklı sanırım sizin problem.

   Yanıtla
 4. 4B Ödeme Dökümünde kaynak kısmında herzaman 1 yazarkan şuan son üç ödemede 44 yazıyor bunun nedeni nedir acama?
  Teşekkürler

  Yanıtla
   • Cevabınız için teşekkür ederim
    Ben ödemelerde bir hata oluştuğunu düşünmüştüm ,ilerde bir sorunla karşılaşmamak için sgk ya gidip sormayı düşünüyordum.Anladığım kadarı ile artık 1 yerine 44 mü yazacak? 44 (tarım dönemsel) yazdığı ve tarımda çalışmadığım için soru işaretleri doğmuştu.
    Tekrar teşekkürler

    Yanıtla
 5. mrb bagkur 43 kod gecmiş donem odemesi yaptım 90 gun fakat 2 hafta oldu ama
  gecmedi odemede 43 olarak gorunuyor gun de yok

  Yanıtla
Yorum yapın