Bağkur Primi 2020

37

Bağkur primi tutarları belli oldu. 2020 en düşük bağkur primi ve en yüksek bağkur primi belli oldu. Malumunuz bagkur primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. 2020 asgari ücretin belli olması ile birlikte 01 Ocak 2020 tarihi ile 31 Aralık 2020 tarihleri arasında ödenecek 2020 bağkur primi tutarları da belli oluyor.

Peki 2020 bağkur primleri ne kadar oldu?  En düşük bağkur primi 2020,  tutarları ile en yüksek bağkur prim 2020 tutarları konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2020 bağkur primi hesaplama

Bağkur prim hesaplaması yani ödenecek en düşük aylık prim hesaplaması brüt asgari ücret esas alınarak yapılmakta. Dolayısıyla asgari ücretin artışı ile beraber bağkur primleri de artmakta. Esnaflar, şirket ortakları, avukatlar kısaca vergi ya da ticari mükellefiyetinden dolayı prim ödemek zorunda olanlar indirimsiz olarak en düşük brüt asgari ücretin %34,5’i, primleri düzenli ödemesi halinde ise 5 puanlık indirimle birlikte %29,5’i oranında prim ödemektedirler.

Tarım bağkurlular 2020 senesi itibariyle brüt asgari ücretin 27 günlük kısmının %34,5’i oranında prim ödemekte. 2023 yılında çiftçi bağkurlu da 30 tam günlük asgari ücret üzerinden ödeme yapacak. Primleri düzenli ödeyenler ise 26 günlük brüt asgari ücretin %29,5’i oranında bağkur öderler.

İsteğe bağlı bağkurlular brüt asgari ücretin %32’si oranında prim öder ve bu kapsamda prim ödemesi yapanlar herhangi bir indirimden yararlanamazlar.

Ödenecek en yüksek yani tavan prim tutarları ise yukarıda hesaplanan primlerin 7,5 katıdır.

Dilerseniz en düşük ve en yüksek bağkur primlerini yüzde 5 indirimli ve indirimsiz olarak ayrı başlıklar altında verelim.

Bağkur prim 2020

Hesaplamanın nasıl yapıldığı konusunda değindikten sonra şimdi her bir bağkur kolu kapsamında ödenecek aylık en düşük ve en yüksek prim tutarlarına ayrı başlıklar halinde değinelim.

2019 yılı ve öncesi bağkur prim tutarlarını bakmak ve yıllara göre bağkur prim tablosunu göz atmak için https://sgkbilgisi.com/yillara-gore-bagkur-primleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Çiftçi bağkur primi ne kadar 2020 ?

Eğer geçmiş döneme ilişkin bağkur prim borcunuz yoksa, prim ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız yüzde 5 indirim ile ödeyeceğiniz en düşük tarım/çiftçi 2020 bağkur primleri aylık olarak 781,36 TL, geçmiş dönem borcunuz varsa ve prim ödemelerinizi düzenli yapmıyorsanız aylık en düşük prim tutarınız ise 913,80 TL olacaktır.Tarım/çiftçi bağkuru kapsamında ödenecek aylık en yüksek bağkur primi tutarı ise yukarıda belirtilen tutarların 7,5 katıdır. 

Esnaf bağkur primi ne kadar 2020

Bağkur aylık ödemenizi düzenli yapıyorsanız ve geçmiş döneme ait borcunuz yoksa 5 puanlık indirim ile ödeyeceğiniz en dusuk bagkur primi 868,18 TL, aylık bağkur ödemesini düzenli yapmıyorsanız ve geçmiş döneme ait borçlarınız varsa bu durumda ise ödeyeceğiniz bağkur ücreti aylık olarak 1015,33 TL olacaktır.

En yüksek şirket ortağı/esnaf bağkur primi de aylık olarak yukarıda belirtilen tutarların 7,5 katı olacaktır.

İsteğe bağlı bağkur primi 2020

İsteğe bağlı bağkurlular 5 puanlık indirimden yararlanamıyor. İsteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödeyenler aylık en düşük brüt asgari ücretin %32’si, en yüksek ise bunun 7,5 katı oranında prim ödemesi yaparlar. Bu kapsamda ödenen primler bağkur hizmeti olarak sayılır ve bu kişiler 9000 günle normal emeklilik, 5400 günle de yaş haddinden emeklilik hakkı elde ederler.

İsteğe bağlı aylik bagkur ucreti 2020 yılında en düşük 941,76 TL en yüksek ise 7.063,00TL dir.

Ek 5 ssk, ev hanımı sigortası ve diğer isteğe bağlı sigorta kollarında ödenen en düşük prim tutarları için https://sgkbilgisi.com/istege-bagli-sigorta-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

En düşük bağkur primi 2020

4b bağkur kapsamında en düşük prim ödemesi yapılan bağkur kolu ev hanımları için isteğe bağlı bağkurdur. Ev hanımları bu kapsamda düşük bağkur primi ödeyerek emeklilik hakkına sahip olabilmekteler. Ev hanımları için ödenen en düşük prim tutarları için https://sgkbilgisi.com/ev-hanimi-sigortasi-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebirsiniz.

Bağkur basamak prim listesi 2020

Bağkurda basamak uygulaması 01 Ekim 2008 tarihi itibariyle kaldırıldı. 2008/Ekim döneminden önce ilk tescilde bağkurlular en düşük basamaktan prim ödemesine başlamakta ve prim ödemesi yapmaya devam ettikçe bir üst basamağa geçmekteydi.

Yürürlükteki uygulama ise farklı. Buna göre belirlenen taban tutarların hesaplaması yukarıdaki gibi. Taban tutar esas alınarak bağkur tescili açılan kişiler isterlerse e devlet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yaparak tabanın 7,5 katına kadar aylık primini yükseltebilmekte ve alacakları maaş da buna göre artabilmekte.

Bağkur borcu ödenmezse ne olur 2020

Her ayın bağkur borcunu takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekiyor. Yani 2020/Mart ayına ait bağkur primini 30 Nisan 2020 tarihine kadar ödemeniz gerekir. Bağkur son ödeme tarihine kadar ödeme yapmadığınızda belirlenen tutarlarda gecikme zammı ve faizi uygulanır. Ayrıca bu şekilde 2 aya ait bağkur priminizi ödemezseniz sağlık güvenceniz kapanır ve sağlık hizmetlerinden de yararlanamazsınız.

Bağkur primi nasıl ödenir ?

Bağkur prim borçlarınızı T.C. Kimlik numaranız ile Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankalara, mobil ve internet bankacılığından ve kredi kartı ile prim ödeme sisteminden ödeyebilirsiniz. Bağkur prim ödeme menüsü aşağıdaki gibidir;

 • Ödeme vadesi geçmemiş aylık cari primleriniz için SGK Ödemeleri-Bağkur prim
 • Ödeme vadesi geçmiş prim borçları için ise: SGK ödemeleri-Bağkur geçmiş dönem

Bağkur prim ödemesini dilerseniz SGK kart ile prim ödeme sisteminden kredi kartınız ile online olarak da ödeyebilirsiniz. Bunun için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • SGK kart ile prim ödeme sistemine T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın. Sisteme buradan giriş yapabilirsiniz >> SGK kart ile prim ödeme
 • Sisteme giriş sağladıktan sonra Sorgu Türü: 4b Sigortalı Tahsilatları
 • Sorgu Tipi kısmında cari borçlar için Bağ-Kur Cari Dönem, ödeme vadesi geçmiş borçlar ve yapılandırılmış borçlar için için ise Bağ-Kur Geçmiş Dönem menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Bağkur prim ödemesi yapılabilen bankalar 2020

Bağkur prim ödemesini yapabileceğiniz başlıca bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • PTT,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • TEB,
 • SGK ile anlaşmalı diğer bankalar.

Bağkur primlerinizi ödeyemiyor musunuz ? Ödemenin nereden yapılacağını bilmiyor musunuz ? O zaman öğrenmek adına https://sgkbilgisi.com/bagkur-primi-odeme-islemleri/ sayfamızı ziyaret etmelisiniz.

Bağkur prim borcu sorgulama 2020

Bagkur prim borcunuzun ne kadar olduğunu ve bağkur primi sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • 4B Hizmetleri
 • 4b Borç bilgisi menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.

Bağkur prim sorgulamasını buradan yapabilirsiniz: ⇒ bağkur borcu sorgulama

Sorgulama sonucunda 2020 bağkur ne kadar borcunuz var öğrenebilirsiniz.

Bağkurda geriye dönük tescil hakkı bekleyenlere müjdeli haber torba yasadan gelebilir. Geriye dönük bağkur affı ne zaman çıkacak, nasıl olacak ve kimler yararlanacak. Tüm bu bilgileri öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/bagkur-geriye-donuk-borclanma-cikacak-mi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur primi, emeklilik şartları ve maaşı konusundaki tüm sorularınızı aşağıdaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

37 Yorum
 1. Mustafa

  Allahtan korkun çiftçi nasıl ödesin hakkım zehir zıkkım olsun

 2. Vedat

  Gerçekten el insaf diyorum çiftçi nereden bulsun her ay 654 tl yi sizin derdiniz ülkede çiftçi bırakmamak galiba 6 tl mazot 654 tl bagkur prim taksiti en düşük traktör fiyatı 100 bin TL ondan sonra bekleki çiftçi ayakta kalsın bu politikalarla çiftçi falan kalmaz bu ülkede yiğit muhtaç olmuş kuru soğana der durursun

  1. şeref atacan

   Aynen güzel kardeşim..Asgari ücretliye yapılan zammı siftahsız dükkan kapatan ve hasat mevsimi dışında geliri olmayan esnaf ve çiftçinin sırtına yüklemek vicdansızlık insafsızlık hatta ve hatta ahlaksızlıktır..Bu anlayış dinle imanla islamla bağdaşmaz…

 3. Musa

  Asgeri ucretin yarisi kadar bagku odüyecegiz bizden alip asgeri ucreti yukseltti esnafa cok guzellik yaptilar sagolsunlar suriyeliler bedava hastaneden yararlaniyolar maas aliyolar soylenecek soz bulamiyoruz Allahlarindan bulsunlar

  1. murat

   insanlar işte bu kadar cahil.neymiş bizden alıp asgari ücretliye veriliyormuş.arkadaş biraz et yiyin hep ot yemeyin.asgari ücretlide 2020 yılı itibari ile 1100 lira vergi ödüyor.2324 lira işçiye kalanı devlete peki kim ödüyor bunu? işveren.yani devletin çalışana bir desteği yok.

 4. ömer

  kardeşim esnaf zaten zor durumda milletin çeki yazılıyor senet protosto oluyo yüklenin esnafa alırsınız bundan sonra oyu bune ya 818 tl bagkur olurmu ev kredisimi ödüyoz

 5. Hakan

  Bir esnaf olarak cok zordurumdayiz saolsun devlet bizi daha da zor duruma sokuyor. 860 lira nedir ya. Boyle gidersen kapaticaz. Ama kimin umrunda. Allahinizdan bulun.

 6. Ali

  mrhb Ben evde iki engelliye bakıyorum.şuan isteğe bağlı bağkur yatırıyorum verdiği maaş 1180tl evde 6 kişiyiz ve şimdi 820tl olmuş isteğe bağlı bağkur nsl ödeyeceğiz.Hiç bir işe calışamıyoruz bir yerden verdiğini bizden geri alıyo en azından hastaya bakanın sigortasinın yarısını devlet karşılarsa íyi olmaz mı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet haklısınız. Primler gerçekten yükseldi. Umuyoruz ki Hükümetimiz işverene verdiği asgari ücret desteğini bağkurluya da versin.

 7. Ercan

  Hep zam hep zam çitçi ölsünmü yani 2018 de 498 tl idi çitçi bağkur şimdi baktım 654 tl 154 tl zam koymuş bunu nasıl ödesin çiftçi çiftçiyi öldürdünüz yazık yani.

 8. Muhsin

  Mahalle arasında basit bir esnafım. Dükkan kiram 600tl. Bağkur primim ise 754 tl olmuş. İnşallah tez zamanda küçük esnaflara bir düzenleme gelir. Beddua etmeyim şimdi ama 754 tl yi duyunca çok sinirlendim. Devlet baba elini küçuk esnafın cebinden çek artık.

 9. Hakan

  Yazıklar olsun esnaf bağkur nasıl ödesin insanların yuvasını yikiyosunuz hayatı Ece felç ettiniz

 10. Adem t.

  Böyle Bişi olurmu ya 156 tl zammı olur ya yazıktır günahtır hakımı helal etmem, Artık esnafta kalmaz.

 11. Abdulmuttalip

  Küçük esnafı hiç dusunmuyormusunuz bagkur primlerini düşürmenizi istiyoruz ve bütün küçük esnafda istiyor devletin başındakiler sesimizi duyun artik çok para kazanmıyoruz.

 12. Mustafa

  Öncelikle ben bağkurlu değilim ama köyde duran kardeşimin bağkurunu yardımlaşarak ödemeye çalışıyoruz. Mevcut olanda zorlanırken şimdi nasıl olacak bilemedim.Çifçi bağkur 498 tl den 654 tl ye yani %30 zamlanmış.EL İNSAF diyorum.biran önce buna el atılmalı bence ya düşürülmeli yada diğer işverenlere uygulanan PRİM DESTEĞİ gündeme gelmelidir. Böyle olursa çifçi heray gelir olmadan nasıl ödeyecek bir yol gösterin.

 13. muhammet

  Benim dükkan var isitme engelliyim önce 600 tl dır simdiye 755 tl nedi bu yazıklar olsun 650 tl yap

 14. şeref atacan

  Bu nasıl bişey arkadaş hayattan bezdirdiler yemin ederim.Asgari ücretliye veriler zammı siftahsız dükkan kapatan esnafın sırtına yüklemek insafsızlıktır vicdansızlıktır dinle imanla islamla bağdaşmaz..

 15. altan

  Esnafım ve cok maduruz 754,61 nasıl ödüyelim.599tl den nasıl bu kadar yükselebilir.Zor durumdayız.

 16. özcan

  bunlarda hiçmi allah korkusu yok esnaf kiradır vergidir işçi parasıdır ugraşıyor birde ssk primlerini yükseltiyorlar hükümet zenginlere destek olcagına esnafa destek olsun esnaf şiftahsız kapatıyor esnafı düşünen yok yokyok allah bunları bildigi gibi yapsın esnaf odalarıda bi boka yaramıyor sesleri çikmıyor biraz esnafın sesini duyurun

 17. Mehmet

  Bu kadar zam olur mu? Ben bir esnaf olarak, kazancımız eskisi kadar yok artık.. Ayakta zor duruyoruz. Esnaf zor durumda, devletin bir destek yapması gerekiyor, yoksa küçük ve orta esnaf, yok olmak durumunda…. Allah yardımcımız olsun!

 18. Hamit

  Bu nasıl hesap anlayışı Allah tan korkun böyle zam mi olur çift ci cilik mi bıraktınız ki çiftçi bu parayı odeyebilsin asgari ücrete zam yapmayın arkadaş sanki cebinizden yapiyonuz asgari ücreti de bakurluya yüklüyonuz

 19. ..

  Bende evden eve nakliyat taşımacılık yapmaktayım valla ay sonu ödüyorum değişik rakamlar ama bunun bir sabiti yokmu bunlar ne yapıyor anlamıyorum değişik değişik rakamlar geliyor 800 ise 800 gelmeli bunlar kara borsa gibi 850 gibi falan rakamlar nabız atar gibi.

 20. ali

  bağkur peşin ödenirse 598 tl den 754 tl yükseltildi yani bu % 26 artış demek esnaf o kadar mağdur ki siftaf olmadan dükkan kapatıyoruz kimin umrunda kaldı ki ssk lı vatandaşlar ihbar ve kıdem tazminatı alır 7000 prim günü ile emeklilik prim günü doldurur ( bağkurda 9000 prim günü ) en önemlisi işsizlik maaşı alır esnaf ne alır hiç bir şey, birde odalara aidat sorunu var hiçbir yararı olamamalarına rağmen aidat alırlar bir kere duydunuz mu bağkur artışı için bir şey dediler mi ? yok efendim kredi alırsak ver krediyi esnafa aracısız halkbank vakıfbank ziraatten odalara aidat kaldırılsın bakan diyor ki esnafa kredi vericez tamam da esnafı borçlandırmayın esnafa çözüm bulun esnaf zaten borç yükü altında hala borçlandırma çabasındasınız yazık çok yazık sorunlarımızı inşallah birileri duyar da çözüm bulur saygılar.

 21. nervin geyhan

  Bağkur borcunu ödeyecektim rakamı görünce şok geçirdim. Küçük esnaf zaten çok zor durumda ne kazancı var ki 750 tl ödesin.Asgari ücretin artması Bağkurlu olanı neden ilgilendiriyor. Millette para yok bir şey alamıyor bu nedenle küçük esnafın geliri düştü. 200 tl zam yaparken insan elini vicdanına koyar. El insaf diyorum.Bu kadar insafsızlık olmaz..Ne yazık ki kendi milletini düşünmeyen bir ülkede yaşıyoruz.

 22. Ferhat

  Allah aşkı için gıt kanagat geçinen küçük bir esnafım 154 lira ne demek. Asgari ücreti yükselttinizde bizim günahımız neydi acaba esnaflıgı bırakmak istiyorum iş yok ne yapacagımı şaşırdım umarım başkanımız buna bir el atar

 23. Gokhan

  Bir çifci olarak burdan muhalefete sesleniyorum acil olarak gündeme getirmelisiniz yoksa bu hükümet çiftçiyi bitirecek böylemi desteklenir çiğci ey hükümet yazıklar olsun nasıl ödeyeceğiz bu pirimi hiç düşünmüyorsun

 24. Hakan

  Allah tan korkun be bu çiftçi ne kazaniyorda nasıl ödesin bu parayı oturduğunuz yerden zam yapmak kolay siz gelin bakalım gecinin çiftçi cin in parasıyla gecinebilyoniz mu.asgari ücrete zam yapyonuz miletin cebinden ne istiyonuz suriyeliler herşey bedava yaşasın biz

 25. Mehmet YILDIZ

  Hocam evde bakim ucreti alan kisinin sigortasi devlet tarafindan karsilaniyormu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik primini soruyorsanız karşılanmıyor. Sağlık sigortası primi ödeniyor sadece.

 26. Sadi

  ALLAH tan korkun ya 750 tl bağkur ödemesi ne ya temelli elimizde ne var ne yok hepsini alında sizde kurtulun bizde kurtulalım

 27. GARİP ESNAF

  küçük esnaf krediye ulaşamıyor.zaten işi iyi olsa ne gerek.üstüne de bu prim yarı emekli maaşı gibi…emekliye ver acısını küçük esnaftan çıkar.

 28. Bedri

  Bütün bunların dışında
  Her ünitede de Büyük mağazalar yerine şahsi marketlerden alışveriş yapmayı bi düzene getirmeliyiz… indirime aldanmakla gidiyorlar farkında olmadan ucuz ürüne de fazla para verip alıyorlar
  Alışverişi ben mağazadan yapmam ki komşumuz esnafımız kazansın

 29. arzu

  belki de zammın sebebi halkın çoğu primini ödeyemesin sigortalı olmadan ödedikleri paralar bizim cebimizde kalsın düşüncesi olabilir.

 30. Hasan

  Çiftçi perişan ümüğünü sıkmışsınız 860 tl olurmu ne birde emeklilik mezarda olunacak yazık

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 860 TL değil. 760 TL. Eğer düzenli öderseniz 5 puanlık indirimle 654 TL ye düşmekte.

 31. Eşref

  Esnaflara acıma yokmu geçen yıl 350 TL bu yıl 150 bu ne yaaa biraz insaf yaaa esnafları eziyorsunuz küçük esnaf kalmicak yakinda inşallah görürsünüz

 32. Berber

  Esnafa zulüm dür bu !
  Bağkura basamak getirin, küçük esnaf la büyük holding fabrikalar sahibi işveren lerin aynı kefeye konulup herkesi eşit gören zihniyete lanet olsun.. ayıp bu yaptığınız

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.