Bağkur Primi Ne Kadar Oldu 2021 ( Güncel )

37

Bağkur primi ne kadar oldu ?  Asgari ücret üzerinden hesaplanan aylık 4b Bağkur güncel prim tutarları, peşin ödeme indirimi şartları ve konu hakkında kafanıza takılanlar hakkında yazımızda ayrıntılı bilgi verilecektir. Bu yazımızda 2021 bağkur primi ne kadar olacak, çiftçi bağkuru aylık ne kadar ödeniyor, esnaf bağkur prim ne kadar oldu sorularınızın ve bağkurla ilgili diğer tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

2021 bağkur primi hesaplaması nasıl yapılır ?

Bağkur prim hesaplama tablosuna göre prim hesaplaması brüt asgari ücret üzerinden yapılmakta. Dolayısıyla asgari ücretin artışı ile beraber bağkur primleri de artmakta.

 • Esnaflar, şirket ortakları, avukatlar kısaca vergi ya da ticari mükellefiyetinden dolayı prim ödemek zorunda olanlar indirimsiz olarak en düşük brüt asgari ücretin %34,5’i, primleri düzenli ödemesi halinde ise 5 puanlık indirimle birlikte %29,5’i oranında prim ödemektedirler.
 • Tarım bağkurlular 2021 senesi itibariyle brüt asgari ücretin 28 günlük kısmının %34,5’i oranında prim ödemekte. 2023 yılında çiftçi bağkurlu da 30 tam günlük asgari ücret üzerinden ödeme yapacak.
 • İsteğe bağlı bağkurlular için bağkur prim oranı en düşük brüt asgari ücretin %32’sidir.
 • Ödenecek en yüksek yani tavan prim tutarları ise yukarıda hesaplanan primlerin 7,5 katıdır.Dilerseniz en düşük ve en yüksek bağkur primlerini yüzde 5 indirimli ve indirimsiz olarak ayrı başlıklar altında verelim.

2021 bağkur primleri ne kadar oldu ?

Hesaplamanın nasıl yapıldığı konusunda değindikten sonra şimdi her bir bağkur kolu kapsamında ödenecek aylık en düşük ve en yüksek prim tutarlarına ayrı başlıklar halinde değinelim. Geçmiş yıllar bağkur prim tablosunu göz atmak için yıllara göre bağkur primleri sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Esnaf bağkur primi ne kadar 2021

 • Bağkur aylık ödemenizi düzenli yapıyorsanız ve geçmiş döneme ait borcunuz yoksa 5 puanlık indirim ile ödeyeceğiniz en düşük bağkur ödemesi 1055,36 TL,
 • Aylık bağkur ödemesini düzenli yapmıyorsanız ve geçmiş döneme ait borçlarınız varsa bu durumda ise ödeyeceğiniz bağkur ücreti aylık olarak 1234,23 TL olacaktır.

2021 çiftçi bağkur primi ne kadar ?

 • Eğer geçmiş döneme ilişkin çiftçi bağkuru primi borcunuz yoksa, prim ödemelerinizi düzenli yapıyorsanız yüzde 5 indirim ile ödeyeceğiniz en düşük tarım/çiftçi 2021 bağkur primleri aylık olarak 985,01 TL,
 • Geçmiş dönem borcunuz varsa ve tarım bağkur priminizi düzenli yapmıyorsanız son bağkur primi zammı ile birlikte aylık en düşük tarım bağkuru primi ise 1151,96 TL olacaktır.
 • Tarım/çiftçi bağkuru kapsamında ödenecek aylık en yüksek bağkur primi tutarı ise yukarıda belirtilen tutarların 7,5 katıdır. 

İsteğe bağlı bağkur primi 2021

İsteğe bağlı bağkurlular 5 puanlık indirimden yararlanamıyor. İsteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödeyenler aylık en düşük brüt asgari ücretin %32’si, en yüksek ise bunun 7,5 katı oranında prim ödemesi yaparlar. Bu kapsamda ödenen primler bağkur hizmeti olarak sayılır ve bu kişiler 9000 günle normal emeklilik, 5400 günle de yaş haddinden emeklilik hakkı elde ederler.

 • İsteğe bağlı bağkur fiyatları 2021 yılında bağkur asgari primi 1144,80 TL en yüksek ise 8586,00 TL dir.
 • Ek 5 ssk, ev hanımı sigortası ve diğer isteğe bağlı sigorta kollarında ödenen en düşük bağkur basamak ücretleri için isteğe bağlı sigorta primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Şahıs şirketi bağkur primi 2021

Şirket ortaklarının ödeyeceği en düşük aylık prim tutarı indirimli olarak brüt asgari ücretin %29,5’i, indirimsiz olarak ise %34,5’idir. En yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Esnaf bağkur primi ile tutarlar ve hesaplanma şekli aynıdır. Buna göre;

 • Prim ödemesini düzenli yapanlar için aylık 5 puanlık indirimli minimum bağkur primi; 1055,36 TL, 
 • Ödeme vadesi geçmiş prim borcu olan ve prim ödemelerini düzenli yapmayanlar için ise 2021 yılı bağkur primi 1234,23 TL olacaktır.

Avukat bağkur primi 2021

Avukatların güncel aylık bağkur prim tutarları şu şekildedir;

 • Prim ödemesini düzenli yapan için 5 puanlık indirimle bağkur 1.basamak prim tutarı;1055,36 TL, 
 • Düzenli primini ödemeyen ve son ödeme vadesi geçmiş prim borcu olanlar için ise indirimsiz bağkur prim tutarı :1234,23 TL.

Basit usul bağkur primi ne kadar 2021

Basit usul işveren bağkur primi tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

 • Düzenli prim ödeyen ve geçmişe ilişkin prim borcu olanlar için aylık bağkur taban primi 1055,36 TL,
 • Geçmiş dönem borcu olan ve borçlarını düzenli ödemeyenler için aylık bağkur ücreti ise 1234,23 TL olacaktır.

En düşük bağkur primi ne kadar 2021

4b bağkur kapsamında en düşük bağkur minimum prim tutarı yapılan bağkur kolu ev hanımları için isteğe bağlı bağkurdur. Ev hanımları bu kapsamda düşük bağkur primi ödeyerek emeklilik hakkına sahip olabilmekteler. Ev hanımları için ödenen en düşük prim tutarları için ev hanımı sigorta primi ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur tavan primi 2021

Yukarıda en düşük ve en yüksek 4b basamak ücretleri verilmiştir. En yüksek prim en düşük primin 7,5 katını geçememekte. Nedeni ise emeklilikte mali dengenin sağlanması. Zira en yüksek prim sigortalıya bırakılsa maddi durumu iyi olanlar fazlaca yükselterek yüksek emekli maaşı alma yoluna giderler. Bu yüzden tavan belirlenmiştir.

1. basamak bağkur primi ne kadar ?

Bağkurda basamak düzenlemesi kaldırılmış olup aylık taban ve tavan tutarlar belirlenmiştir. Aşağıda en düşük ve en yüksek aylık bağkur primi tutarları verilmiştir.

Bağkur peşin ödeme indirimi 2021

İsteğe bağlı bağkur haricindeki bağkurlular bağkur düzenli ödeme indiriminden yararlanma hakkına sahiptirler. Bağkur erken ödeme indiriminden yararlanabilmeniz için;

 • Prim ödemelerinin ve varsa yapılandırma/taksitlendirme ödemelerinin düzenli yapılması teşvik için yeterlidir.
 • Ayrıca bir başvuru yapmanıza gerek bulunmamakta.
 • Yukarıda indirimli ve indirimsiz prim tutarları hakkında bilgi verilmiştir.

Bağkur basamak prim listesi 2021

Bağkur basamak tablosu uygulaması 01 Ekim 2008 tarihi itibariyle kaldırıldı. 2008/Ekim döneminden önce ilk tescilde bağkurlular en düşük basamaktan prim ödemesine başlamakta ve prim ödemesi yapmaya devam ettikçe bağkur prim basamakları bir üst basamağa geçmekteydi.

Yürürlükteki uygulama ise farklı. Buna göre belirlenen taban tutarların hesaplaması yukarıdaki gibi. Taban tutar esas alınarak bağkur tescili açılan kişiler isterlerse e devlet üzerinden ya da Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvuru yaparak tabanın 7,5 katına kadar aylık primini yükseltebilmekte ve alacakları maaş da buna göre artabilmekte.

Bağkur borcu ödenmezse ne olur 2021

Her ayın bağkur borcunu takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekiyor. Yani 2021/Mart ayına ait bağkur primini 30 Nisan 2021 tarihine kadar ödemeniz gerekir. Bağkur son ödeme tarihine kadar ödeme yapmadığınızda belirlenen tutarlarda gecikme zammı ve faizi uygulanır. Ayrıca bu şekilde 2 aya ait bağkur priminizi ödemezseniz sağlık güvenceniz kapanır ve sağlık hizmetlerinden de yararlanamazsınız.

Bağkur ödemesi nasıl yapılır 2021

Bağkur prim borçlarınızı T.C. Kimlik numaranız ile Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı bankalara, mobil ve internet bankacılığından ve kredi kartı ile prim ödeme sisteminden ödeyebilirsiniz. Bağkur prim ödeme menüsü aşağıdaki gibidir;

 • Ödeme vadesi geçmemiş aylık cari primleriniz için SGK Ödemeleri-Bağkur prim
 • Ödeme vadesi geçmiş prim borçları için ise: SGK ödemeleri-Bağkur geçmiş dönem

Bağ kur primi ödemesini dilerseniz SGK kart ile prim ödeme sisteminden kredi kartınız ile online olarak da ödeyebilirsiniz. Bunun için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • SGK kart ile prim ödeme sistemine T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile giriş yapın. Sisteme buradan giriş yapabilirsiniz >> SGK kart ile prim ödeme.
 • Sisteme giriş sağladıktan sonra Sorgu Türü: 4b Sigortalı Tahsilatları
 • Sorgu Tipi kısmında cari borçlar için Bağ-Kur Cari Dönem, ödeme vadesi geçmiş borçlar ve yapılandırılmış borçlar için için ise Bağ-Kur Geçmiş Dönem menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Bağkur son ödeme tarihi 2021

Her ayın bağkur ödeme tarihleri için son tarih takip eden ayın sonudur. Örneğin Nisan ayı bağkur prim tutarını ödemek için son tarih 31 Mayıstır. Bağkur sigorta primi ödemesi yapmadığınızda ne olacağı konusunda yazımızın devamında bilgi verilmiştir.

Bağkur prim ödemesi yapılabilen bankalar 2021

Bağkur prim ücreti ödemesini yapabileceğiniz başlıca bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • PTT,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Garanti Bankası,
 • TEB,
 • SGK ile anlaşmalı diğer bankalar.

Bağkur prim borcu sorgulama 2021

Prim borcunuzun ne kadar olduğunu ve bağkur primi sorgulamasını e devlet sisteminden yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • 4B Hizmetleri
 • 4b Borç bilgisi menüsünden sorgulama yapabilirsiniz.
 • Bağkur prim sorgulamasını buradan yapabilirsiniz: ⇒ bağkur borcu sorgulama
 • Sorgulama sonucunda 2021 bağkur ne kadar borcunuz var öğrenebilirsiniz.

Bağkura zam geldi mi 2021

Bağkur prim zammı asgari ücret artışına göre belirlenir. Aylık bağkur fiyatı tutarları asgari ücret esas alınarak hesaplandığından asgari ücretin artışına bağlı olarak da bağkur basamakları ve prim ödemeleri belirlenir. Güncel olarak prim tutarları yukarıda verilmiştir.

Yıllara göre/geçmiş bağkur primleri

Yıllar itibariyle asgari ücret artışına bağlı olarak gerçekleşen en düşük aylık bağkur prim tablosu aşağıda verilmiştir.

2020 yılı bağkur primleri
Tarım/Çiftçi BağkuruTeşvikli 781,36 TL,Teşviksiz: 913,80 TL
Esnaf/Şirket OrtağıTeşvikli: 868,18 TL Teşviksiz: 1015,33 TL
İsteğe Bağlı Bağkur941,76 TL
2019 yılı bağkur primleri
Tarım/Çiftçi BağkuruTeşvikli 653,99 TL,Teşviksiz: 764,84 TL
Esnaf/Şirket OrtağıTeşvikli 754,61 TL,Teşviksiz: 882,51 TL
İsteğe Bağlı Bağkur818,56 TL
2018 yılı bağkur primleri
Tarım/Çiftçi BağkuruTeşvikli 498,91 TL,Teşviksiz:583,48 TL
Esnaf/Şirket OrtağıTeşvikli 598,70 TL,Teşviksiz: 700,17  TL
İsteğe Bağlı Bağkur649,44 TL
2017 yılı bağkur primleri
Tarım/Çiftçi BağkuruTeşvikli 419,49 TL,Teşviksiz: 490,59 TL
Esnaf/Şirket OrtağıTeşvikli 524,00 TL,Teşviksiz: 613,23 TL
İsteğe Bağlı Bağkur568,80 TL
2016 yılı bağkur primleri
Tarım/Çiftçi BağkuruEn düşük 435,63 TL
Esnaf/Şirket OrtağıEn düşük: 568,21 TL
İsteğe Bağlı Bağkur527,04 TL

37 Yorum
 1. Berber

  Esnafa zulüm dür bu !
  Bağkura basamak getirin, küçük esnaf la büyük holding fabrikalar sahibi işveren lerin aynı kefeye konulup herkesi eşit gören zihniyete lanet olsun.. ayıp bu yaptığınız

 2. Eşref

  Esnaflara acıma yokmu geçen yıl 350 TL bu yıl 150 bu ne yaaa biraz insaf yaaa esnafları eziyorsunuz küçük esnaf kalmicak yakinda inşallah görürsünüz

 3. Hasan

  Çiftçi perişan ümüğünü sıkmışsınız 860 tl olurmu ne birde emeklilik mezarda olunacak yazık

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 860 TL değil. 760 TL. Eğer düzenli öderseniz 5 puanlık indirimle 654 TL ye düşmekte.

 4. arzu

  belki de zammın sebebi halkın çoğu primini ödeyemesin sigortalı olmadan ödedikleri paralar bizim cebimizde kalsın düşüncesi olabilir.

 5. Bedri

  Bütün bunların dışında
  Her ünitede de Büyük mağazalar yerine şahsi marketlerden alışveriş yapmayı bi düzene getirmeliyiz… indirime aldanmakla gidiyorlar farkında olmadan ucuz ürüne de fazla para verip alıyorlar
  Alışverişi ben mağazadan yapmam ki komşumuz esnafımız kazansın

 6. GARİP ESNAF

  küçük esnaf krediye ulaşamıyor.zaten işi iyi olsa ne gerek.üstüne de bu prim yarı emekli maaşı gibi…emekliye ver acısını küçük esnaftan çıkar.

 7. Sadi

  ALLAH tan korkun ya 750 tl bağkur ödemesi ne ya temelli elimizde ne var ne yok hepsini alında sizde kurtulun bizde kurtulalım

 8. Mehmet YILDIZ

  Hocam evde bakim ucreti alan kisinin sigortasi devlet tarafindan karsilaniyormu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik primini soruyorsanız karşılanmıyor. Sağlık sigortası primi ödeniyor sadece.

 9. Hakan

  Allah tan korkun be bu çiftçi ne kazaniyorda nasıl ödesin bu parayı oturduğunuz yerden zam yapmak kolay siz gelin bakalım gecinin çiftçi cin in parasıyla gecinebilyoniz mu.asgari ücrete zam yapyonuz miletin cebinden ne istiyonuz suriyeliler herşey bedava yaşasın biz

 10. Gokhan

  Bir çifci olarak burdan muhalefete sesleniyorum acil olarak gündeme getirmelisiniz yoksa bu hükümet çiftçiyi bitirecek böylemi desteklenir çiğci ey hükümet yazıklar olsun nasıl ödeyeceğiz bu pirimi hiç düşünmüyorsun

 11. Ferhat

  Allah aşkı için gıt kanagat geçinen küçük bir esnafım 154 lira ne demek. Asgari ücreti yükselttinizde bizim günahımız neydi acaba esnaflıgı bırakmak istiyorum iş yok ne yapacagımı şaşırdım umarım başkanımız buna bir el atar

 12. nervin geyhan

  Bağkur borcunu ödeyecektim rakamı görünce şok geçirdim. Küçük esnaf zaten çok zor durumda ne kazancı var ki 750 tl ödesin.Asgari ücretin artması Bağkurlu olanı neden ilgilendiriyor. Millette para yok bir şey alamıyor bu nedenle küçük esnafın geliri düştü. 200 tl zam yaparken insan elini vicdanına koyar. El insaf diyorum.Bu kadar insafsızlık olmaz..Ne yazık ki kendi milletini düşünmeyen bir ülkede yaşıyoruz.

 13. ali

  bağkur peşin ödenirse 598 tl den 754 tl yükseltildi yani bu % 26 artış demek esnaf o kadar mağdur ki siftaf olmadan dükkan kapatıyoruz kimin umrunda kaldı ki ssk lı vatandaşlar ihbar ve kıdem tazminatı alır 7000 prim günü ile emeklilik prim günü doldurur ( bağkurda 9000 prim günü ) en önemlisi işsizlik maaşı alır esnaf ne alır hiç bir şey, birde odalara aidat sorunu var hiçbir yararı olamamalarına rağmen aidat alırlar bir kere duydunuz mu bağkur artışı için bir şey dediler mi ? yok efendim kredi alırsak ver krediyi esnafa aracısız halkbank vakıfbank ziraatten odalara aidat kaldırılsın bakan diyor ki esnafa kredi vericez tamam da esnafı borçlandırmayın esnafa çözüm bulun esnaf zaten borç yükü altında hala borçlandırma çabasındasınız yazık çok yazık sorunlarımızı inşallah birileri duyar da çözüm bulur saygılar.

 14. ..

  Bende evden eve nakliyat taşımacılık yapmaktayım valla ay sonu ödüyorum değişik rakamlar ama bunun bir sabiti yokmu bunlar ne yapıyor anlamıyorum değişik değişik rakamlar geliyor 800 ise 800 gelmeli bunlar kara borsa gibi 850 gibi falan rakamlar nabız atar gibi.

 15. Hamit

  Bu nasıl hesap anlayışı Allah tan korkun böyle zam mi olur çift ci cilik mi bıraktınız ki çiftçi bu parayı odeyebilsin asgari ücrete zam yapmayın arkadaş sanki cebinizden yapiyonuz asgari ücreti de bakurluya yüklüyonuz

 16. Mehmet

  Bu kadar zam olur mu? Ben bir esnaf olarak, kazancımız eskisi kadar yok artık.. Ayakta zor duruyoruz. Esnaf zor durumda, devletin bir destek yapması gerekiyor, yoksa küçük ve orta esnaf, yok olmak durumunda…. Allah yardımcımız olsun!

 17. özcan

  bunlarda hiçmi allah korkusu yok esnaf kiradır vergidir işçi parasıdır ugraşıyor birde ssk primlerini yükseltiyorlar hükümet zenginlere destek olcagına esnafa destek olsun esnaf şiftahsız kapatıyor esnafı düşünen yok yokyok allah bunları bildigi gibi yapsın esnaf odalarıda bi boka yaramıyor sesleri çikmıyor biraz esnafın sesini duyurun

 18. altan

  Esnafım ve cok maduruz 754,61 nasıl ödüyelim.599tl den nasıl bu kadar yükselebilir.Zor durumdayız.

 19. şeref atacan

  Bu nasıl bişey arkadaş hayattan bezdirdiler yemin ederim.Asgari ücretliye veriler zammı siftahsız dükkan kapatan esnafın sırtına yüklemek insafsızlıktır vicdansızlıktır dinle imanla islamla bağdaşmaz..

 20. muhammet

  Benim dükkan var isitme engelliyim önce 600 tl dır simdiye 755 tl nedi bu yazıklar olsun 650 tl yap

 21. Mustafa

  Öncelikle ben bağkurlu değilim ama köyde duran kardeşimin bağkurunu yardımlaşarak ödemeye çalışıyoruz. Mevcut olanda zorlanırken şimdi nasıl olacak bilemedim.Çifçi bağkur 498 tl den 654 tl ye yani %30 zamlanmış.EL İNSAF diyorum.biran önce buna el atılmalı bence ya düşürülmeli yada diğer işverenlere uygulanan PRİM DESTEĞİ gündeme gelmelidir. Böyle olursa çifçi heray gelir olmadan nasıl ödeyecek bir yol gösterin.

 22. Abdulmuttalip

  Küçük esnafı hiç dusunmuyormusunuz bagkur primlerini düşürmenizi istiyoruz ve bütün küçük esnafda istiyor devletin başındakiler sesimizi duyun artik çok para kazanmıyoruz.

 23. Adem t.

  Böyle Bişi olurmu ya 156 tl zammı olur ya yazıktır günahtır hakımı helal etmem, Artık esnafta kalmaz.

 24. Hakan

  Yazıklar olsun esnaf bağkur nasıl ödesin insanların yuvasını yikiyosunuz hayatı Ece felç ettiniz

 25. Muhsin

  Mahalle arasında basit bir esnafım. Dükkan kiram 600tl. Bağkur primim ise 754 tl olmuş. İnşallah tez zamanda küçük esnaflara bir düzenleme gelir. Beddua etmeyim şimdi ama 754 tl yi duyunca çok sinirlendim. Devlet baba elini küçuk esnafın cebinden çek artık.

 26. Ercan

  Hep zam hep zam çitçi ölsünmü yani 2018 de 498 tl idi çitçi bağkur şimdi baktım 654 tl 154 tl zam koymuş bunu nasıl ödesin çiftçi çiftçiyi öldürdünüz yazık yani.

 27. Ali

  mrhb Ben evde iki engelliye bakıyorum.şuan isteğe bağlı bağkur yatırıyorum verdiği maaş 1180tl evde 6 kişiyiz ve şimdi 820tl olmuş isteğe bağlı bağkur nsl ödeyeceğiz.Hiç bir işe calışamıyoruz bir yerden verdiğini bizden geri alıyo en azından hastaya bakanın sigortasinın yarısını devlet karşılarsa íyi olmaz mı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet haklısınız. Primler gerçekten yükseldi. Umuyoruz ki Hükümetimiz işverene verdiği asgari ücret desteğini bağkurluya da versin.

 28. Hakan

  Bir esnaf olarak cok zordurumdayiz saolsun devlet bizi daha da zor duruma sokuyor. 860 lira nedir ya. Boyle gidersen kapaticaz. Ama kimin umrunda. Allahinizdan bulun.

 29. ömer

  kardeşim esnaf zaten zor durumda milletin çeki yazılıyor senet protosto oluyo yüklenin esnafa alırsınız bundan sonra oyu bune ya 818 tl bagkur olurmu ev kredisimi ödüyoz

 30. Musa

  Asgeri ucretin yarisi kadar bagku odüyecegiz bizden alip asgeri ucreti yukseltti esnafa cok guzellik yaptilar sagolsunlar suriyeliler bedava hastaneden yararlaniyolar maas aliyolar soylenecek soz bulamiyoruz Allahlarindan bulsunlar

  1. murat

   insanlar işte bu kadar cahil.neymiş bizden alıp asgari ücretliye veriliyormuş.arkadaş biraz et yiyin hep ot yemeyin.asgari ücretlide 2020 yılı itibari ile 1100 lira vergi ödüyor.2324 lira işçiye kalanı devlete peki kim ödüyor bunu? işveren.yani devletin çalışana bir desteği yok.

 31. Vedat

  Gerçekten el insaf diyorum çiftçi nereden bulsun her ay 654 tl yi sizin derdiniz ülkede çiftçi bırakmamak galiba 6 tl mazot 654 tl bagkur prim taksiti en düşük traktör fiyatı 100 bin TL ondan sonra bekleki çiftçi ayakta kalsın bu politikalarla çiftçi falan kalmaz bu ülkede yiğit muhtaç olmuş kuru soğana der durursun

  1. şeref atacan

   Aynen güzel kardeşim..Asgari ücretliye yapılan zammı siftahsız dükkan kapatan ve hasat mevsimi dışında geliri olmayan esnaf ve çiftçinin sırtına yüklemek vicdansızlık insafsızlık hatta ve hatta ahlaksızlıktır..Bu anlayış dinle imanla islamla bağdaşmaz…

 32. Mustafa

  Allahtan korkun çiftçi nasıl ödesin hakkım zehir zıkkım olsun

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.