Bağkur Primi Ödemesi Nasıl, Nereye Yapılır ?

0

Bağkur primi ödemesi için birçok seçenek bulunmaktadır. 4b bağkur ödemelerinin son tarihi, ne zaman ve ne şekilde ödeneceği 5510 Sayılı Sosyal Güvenlik Kanunu’na göre düzenlenmektedir.

Eğer çiftçi iseniz, esnaflık kaydınız ya da şirket ortaklığınız varsa v.s. ve ücret karşılığı herhangi bir işte sigortalı olarak çalışmıyorsanız zorunlu olarak 4b kapsamında bağkur primi ödemesi yapmanız gerekiyor. Bağkur nereye ödenir, bağkur ödeme son günü, bağkur cari dönem prim nedir gibi 4b bağkur prim ödemeleri konusunda merak edilen tüm sorularınızın cevabını bu yazımızda bulabilirsiniz.

4b borcu nedir ?

5510 Sayılı Kanuna göre kendi adına ve hesabına bağımsız çalışan çiftçiler, esnaflar, şirket ortakları ve isteğe bağlı bağ kur prim ödemesi yapanlar sigortalı sayılırlar. Kanunun 4/b bendi kapsamında sigortalı sayıldıklarından 4b sigortalısı olarak da adlandırılırlar. Dolayısıyla 4b olarak görünen borç bağkur borcudur.

Bağkur primi sorgulaması nasıl yapılır ?

4b bagkur a prim borcunuzun ne kadar olduğunu ve tescil bilgisi konusunda e devlet sisteminden online olarak sorgulama yapabilirsiniz. Tabi bu işlem şifresiz yapılamıyor. e devlet şifrenizin olması gerekiyor. Eğer daha önce E devlet şifresi almadıysanız ya da şifrenizi hatırlamıyorsanız en bayakın PTT merkezine giderek yeni şifre temin edebilirsiniz. Bağkur prim borcu sorgulaması için lütfen aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu-4b Hizmetleri-4b Borç durumu menüsünden prim borç sorgulaması yapabilirsiniz.

Bağkur primi borç sorgulamasını buradan yapabilirsiniz >>>> bağkur primi sorgulama

Bağkur primi hesaplaması nasıl yapılır ?

Aylık bağkur prim hesaplaması ve ödenecek en düşük prim ile en yüksek prim tutarları brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor.

 • Esnaf ve ya şirket ortaklarının ödeyeceği aylık en düşük prim tutarı brüt asgari ücretin %34,5’i üzerinden hesaplanıyor. Ödenecek en yüksek aylık tutar ise bunun 7,5 katı oluyor. Eğer yüzde 5 puanlık bağkur primi indiriminden yararlanıyorsanız bu durumda aylık en düşük prim tutarı brüt asgari ücretin %29,5’i, en yüksek ise bunun 7,5 katı olarak hesaplanır.
 • Tarım bağkurlular ise aylık en düşük 2020 yılında günlük brüt asgari ücretin 27 günlük tutarının %34,5’i kadar prim ödemesi yapmakta. En yüksek çiftçi bağkur primi ise bunun 7,5’i kadar ödeme yapılabiliyor. Tarım bağkurlular da 5 puanlık bağkur indiriminden yararlanıyor. Bu durumda ise aylık olarak 2020 yılında günlük brüt asgari ücretin 27 günlük tutarının %29,5’i oranında, en yüksek ise 7,5 katı oranında ödeme yapabiliyorlar.
 • Önemli not:Tarım bağkuru kapsamında olanlar 2020 yılında günlük brüt asgari ücretin 26 günlük tutarı üzerinden prim ödüyorlar. Bu 27 gün her yıl 1 puan arttırılacak ve en nihayetinde tarım bağkurlu birisi de 2023 yılında aylık brüt ücret üzerinden prim ödemesi yapacak.
 • İsteğe bağlı bağkurlular aylık en düşük brüt asgari ücretin %32’si oranında prim öderler. En yüksek ise bunun 7,5 katıdır.

Bağkur prim ödeme kodları

Bağkurda her bir ödeme türünün sistemde tanımlı kodu vardır. Ödeme kodları ve açıklaması aşağıdaki gibidir:

 • (01)- Aylık prim ödemesi anlamına gelir. Banka kanalı, atm, mobil bankacılık v.s. gibi kanallardan yaptığınız tüm ödemeler bu kodla görünür.
 • (02 )- 48. Madde Peşinat. Bağkur borçlarınızı 6183 sayılı kanun gereği taksitlendirmek için ödenen peşinat kodudur.
 • (03)- Ek 19- 17 Borç: 2008 öncesi dondurulan bağkur sürelerinizi borçlanıp ödediğinizde bağkur hesabınızda bu kod ile görünür.
 • (06)- Askerlik borçlanması: Bağkurda askerlik borçlanması için yapılan ödemeler bu kodla görülür.
 • (26) Tevkifat: Satmış olduğunuz tarımsal ürünlerden yapılan kesintiler bağkur hesabınızda 26 ödeme kodu ile görülür.

Bağkurda her bir başlangıç ve işi terk etme hesabınızda terk kodları ile görünür. Bağkur dökümünüzde yer alan kodların ne anlama geldiğini öğrenmek için hemen https://sgkbilgisi.com/bagkur-terk-kodlari-listesi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur primi indirimi nedir, kimler yararlanır ?

4b bağkur kapsamında eğer son ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz yoksa ya da geçmiş borçlarınız yapılandırma/taksitlendirme kapsamında ise ve harici aylık primlerinizi de düzenli ödüyorsanız 5 puanlık indirimden yararlanırsınız. Prim indiriminden yararlanabilmek için tek şart primlerinizi düzenli ödemek ve son ödeme vadesi geçmiş borcunuzun olmamasıdır.Bağkur prim indiriminden isteğe bağlı kapsamında prim ödemesi yapan dışındaki tüm bağkurlular yararlanır. Prim borcunu taksitlendiren/yapılandıran ve ödemelerini düzenli yapanlar da indirimden yararlanabilmekte.

5 puanlık indirimli ve indirimsiz aylık güncel bağkur prim tutarları için https://sgkbilgisi.com/bagkur-primi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur primi ne zaman ödenir ?

Her ayın bağkur prim borcu ödemesini takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekir. Örneğin 2019/Nisan ayına ilişkin 4b borcunuzu son ödeme tarihiniz 31 Mayıs 2019’dir. Prim ödemesi takip eden ayın sonuna kadar yapılmadığında gecikme zammı ve faizi işlemeye başlar.

İki aydan fazla yukarıda belirtilen şekilde ödeme yapılmadığında ise hem bağkurlunun kendisinin hem de sigortasından yararlanan kişilerin sağlık sigortaları kapanır.

Bağkur primi nereden ödenir ?

Bağkur prim borçlarınızı tüm banka ve PTT şubelerinden, ATM’lerden, mobil ve ya internet bankacılığından ya da kredi kartınız ile Sosyal Güvenlik Kurumu kredi kartı ile prim ödeme sisteminden T.C. numaranız ile ödeyebilirsiniz. Ödeme menüleri ise aşağıdaki gibidir.

 • Aylık bağkur cari primi için: SGK tahsilatları-4b bağkur prim
 • Geçmiş dönem ve ya yapılandırma kapsamındaki prim borçları için: SGK tahsilatları-4b bağkur geçmiş dönem,
 • Bağkur 48. madde taksit peşinatı için: SGK tahsilatları-Bağkur taksit peşinatı,
 • 6183/48.madde taksitleri için ise: SGK tahsilatları-Bağkur 48.madde taksit ödemesi. 

Bağkur primi alan bankalar

Aşağı yukarı Türkiye’de şubesi olan tüm bankalar ve ya PTT’ler bağkur prim tahsilatı için yetkilidir. En çok şubesi olan ve ağırlıklı olarak bağkur prim tahsilatı yapan bankalar şunlardır;

 • Ziraat Bankası,
 • Halk Bank,
 • Vakıf Bank,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Akbank,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Deniz Bank,
 • Garanti Bankası,
 • Şeker Bank,
 • Türkiye Ekonomi Bankası,
 • Ve diğer tüm bankalar.

ATM’den bağkur ödemesi nasıl yapılır ? 

ATM’ler üzerinden de bağkur prim tahsilatı ödenebilen bir çok banka vardır. ATM’den bağkur primi ödenebilen başlıca bankalar Ziraat Bankası, Halk Bank ve Vakıf Banktır. Diğer bankaların da çoğunda ATM üzerinden prim ödenebilme imkanı bulunmaktadır. ATM’den bağkur prim ödemesi için;

 • Geçmiş dönem prim borcu için SGK Ödemeleri-4b/Bağkur geçmiş dönem ödemesi,
 • Aylık cari prim 4b bağkur prim tahsilatı için ise SGK Ödemeleri-4b/Bağkur prim menüsünden ödeme yapabilirsiniz.
 • Bağkur prim yatırma işlemi T.C. numarası üzerinden yapılmaktadır.

Bağkur 48.madde taksitlendirme ödemesi nasıl yapılır ? 

Bildiğiniz üzere son ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçlarının her zaman 6183 sayılı kanunun 48. maddesine istinaden taksitlendirme imkanı bulunmaktadır. Bu taksitlendirme kapsamında senelik taksit farkı/faiz oranı yaklaşık %12’dir. Taksitlendirme yapabilmeniz için öncelikle SGK’nın hesapladığı peşinatı ödemeniz gerekir. Bağkur taksit peşinatını bankalarda; bağkur taksit peşinatı/ bağkur 48. madde taksit peşinatı menüsünden ödeyebilirsiniz.Yine 48. madde kapsamında taksitlendirilen bağkur borcuna ilişkin sgk 48.madde taksitlendirme ödemesini bağkur taksit ödemesi ya da 48. madde taksit ödemesi menüsünden ödeyebilirsiniz. Bağkur taksitlendirme ödemelerini düzenli olarak her ay yapmanız gerekmektedir.

Kredi kartı ile bağkur prim ödemesi nasıl yapılır ? 

SGK kart ile prim ödeme sisteminden bağkur prim borcunuzu ödeyebilmeniz için e devlet şifrenizin olması gerekiyor. E devlet şifresi sahibi olduğunuzu varsayarak online bağkur ödemesini nasıl yapabileceğiniz konusunda anlatıma geçiyorum. Bağkur prim borcu kredi kartı ile ödemek için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Bağkur primi kredi kartı ile ödemek için öncelikle SGK kredi kartı ile ödeme sistemine giriş yapın. Sisteme buradan giriş yapabilirsiniz: sgk kart ile prim ödeme
 • Sisteme giriş yaptıktan sonra aylık bağkur cari prim ödemesi için Sorgu Türü: 4b Sigortalı Tahsilatları-Bağ-Kur Cari Dönem menüsünden, geçmiş dönem ve ya yapılandırma kapsamındaki prim borçlarınızı da Sorgu Türü:4b Tahsilatları-Bağkur Geçmiş dönem menüsünden T.C. numaranız üzerinden ödeyebilirsiniz.

Dilerseniz 4b ödeme yapma işlemini talimat vererek kolayca gerçekleştirebilirsiniz. Hemen bağkur otomatik ödeme talimatı sayfamızı ziyaret ederek prim borçlarınızı için nasıl talimat verebileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Sgk 4b ödeme dökümü alma

Bağkur kapsamında yapmış olduğunuz tüm ödemelere bağkur ödeme dökümünü E devlet sisteminden kolayca alabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra;

 • Sosyal Güvenlik Kurumu,
 • 4b Hizmetleri,
 • 4b Ödeme dökümü
 • menülerini takip ederek ödeme listenizi e devlet sisteminden alabilirsiniz.

Bağkur primi zammı 

Bağkur primleri brüt asgari ücrete göre hesaplanıyor. Hesaplamanın nasıl yapıldığı ve kimin asgari ücret üzerinden hangi oranlarda prim ödemesi yaptığı hakkında detaylara yukarıda değindik. Bağkur prim zammı asgari ücrete gelen zam oranında olmakta.

Asgari ücret genellikle tüm yıl geçerli olacak şekilde belirlenmekte. Durum böyle olunca ödenecek en düşük ve en yüksek prim tutarları da buna göre tüm yıl aynı oranlar üzerinden ödenmekte.Yıllara göre bağkur zammı ve yıllara göre prim tutarları için https://sgkbilgisi.com/yillara-gore-bagkur-primleri/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur primi arttırmak için ne yapılmalı ?

Herhangi bir kapsamda bağkurunuz açıldığında siz ek bir başvuru yapmazsanız en düşük aylık primlerden yani tabandan tesciliniz başlatılır. Tabi tabandan prim ödemenin birçok dezavantajı bulunmaktadır. Emekli maaşınızın düşük olmasına neden olur. Eskiden olduğu gibi bağkurda basamak olayı yok. 01.10.2008 tarihinden itibaren bağkur basamak olayı kalktı.Eğer ben emeklilikte yüksek maaş almak istiyorum ve primleri yüksekten ödeyebilirim diyorsanız aylık taban tutarın 7,5 katına kadar priminizi yükseltebilirsiniz.

Bağkur prim yükseltme başvurusunu iki yolla yapabilirsiniz;

 • E devlet sisteminden başvuru yaparak.
 • Form ile bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya başvuru yaparak.

Bağkur yüksek prim ödemek için E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4b Hizmetleri-4b (Bağkur) Günlük Kazanç Beyanı girişi menüsünden prime esas kazanç tutarı yazarak prim yükseltme başvurusu yapabilirsiniz.Prime esas kazanç beyan formunu doldurarak dosyanızın bağlı bulunduğu SGK’ya elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.Bağkur primi arttırma dilekçesini buradan indirebilirsiniz > > > > bağkur prime esas kazanç beyan formu indir. Bağkur basamak yükseltme talebinin verildiği tarihten itibaren prim yeni prime esas kazanç üzerinden hesaplanacaktır.

Bağkur prime esas kazanç ne yazılmalı

Bu kısma günlük brüt kazancı yazmanız gerekiyor. Örneğin 2020 yılında aylık brüt kazanç 2943,00 TL, günlük ise 98,10 TL dir. Siz tabandan ödemek istiyorsanız bu durumda buraya 98,10 TL yazmanız gerekir. Ödeyeceğiniz aylık prim tutarı buraya yazacağınız tutarın 30 ile çarpılması sonucu bulunan tutarın %34,5’idir. Tabi düzenli ödemede yüzde 5 indirimle %29,5’idir.

Örnek : Ali BEY 4b esnaf bağkurludur ve aylık prim ödemesi 2020 yılı için indirimsiz 1015,33 TL, indirimli olarak ise 868,00 TL dir. Ali BEY primini yükseltmek istemekte ve beyan kazanç kısmına 110 lira yazmıştır. Bu durumda ödenecek aylık prim hesaplaması şu şekilde olacaktır; İndirimsiz olarak: 30*110*%34,5= 1138,50 TL. 5 puanlık indirimli olarak ise: 30*110*29,5= 973,50 TL olacaktır.

Bağkur primi azaltma

Yukarıda da belirttiğim üzere ilk tescilde siz ek bir başvuru yapmadıysanız zaten tesciliniz taban yani en düşük bağkur tutarlarından açılmıştır. Ancak siz yukarıda anlattığım şekilde bağkur primlerinizi yükseltmek için başvuru yaptıysanız ve bağkur primi çok yüksek olduğundan ödeyemiyorsanız, tekrar düşürmek istiyorsanız bu durumda yukarıda vermiş olduğum dilekçe ile ya da e devlet sisteminden başvuru yaparak aylık prim ödemenizi düşürebilirsiniz. Eğer tabandan ödemek isterseniz buraya talep tarihinizde geçerli olan brüt asgari ücretin günlük tutarı yazın.

Mevcut primi yani ilk tescilde açılan prim oranının altında prim ödenmesi mümkün değildir. Belirlenen tutar kanunen ödenmesi gereken taban tutardır. Ancak belirlenen tutardan primin düzenli ödenmesi halinde 5 puanlık indirim sağlanmaktadır.

Bağkur prim borcu dondurma

2008/04. aydan önce prim borcu 60 aydan fazla olan, 2015/04. aydan önce ise 12 aydan fazla olanların prim borçları silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştu. Aynı şekilde 2018/Haziran ayı prim borcu olanların da geçmiş tüm borçları silinmiş ve hizmetleri dondurulmuştu.

Bağkur prim borcu silinmesi ve hizmetlerin dondurulması her zaman olan bir durum değil. Torba yasa ile bu kanuni düzenlemenin getirilmesi gerekir. Önümüzdeki yıllarda yeni bir bağkur prim borçlarının silinmesi düzenlemesinin çıkmasını bekliyorum.Güncel bağkur affı gelişmeleri ile bağkur borcunuzu dondurmak için başvuru yapmak üzere https://sgkbilgisi.com/bagkur-affi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bağkur prim canlandırma nedir ?

4b bağkur ihya ya da canlandırma yukarıda belirttiğim gibi prim borcundan dolayı silinen dönemlerin borçlanma yoluyla yeniden hizmetten saydırılması işlemidir. İhya talebinde bulunduğunuzda dondurulan her aylık prim için talepte bulunduğunuz tarihte geçerli olan aylık bağkur primleri kadar ödeme yaparsınız.

Dondurulan bağkur hizmetlerinizi canlandırma başvurusu yapmak ve başvuru için gerekli evrakları indirmek için https://sgkbilgisi.com/silinen-bagkur-gunlerini-geri-alma/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Geç ödemede bağkur prim cezası

Son ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borçlarınız için aylık %2 sabit gecikme zammı uygulanır. Ayrıca enflasyona göre de ilave gecikme faizi hesaplanır. Uygulanacak faiz sabit değildir yani değişkendir.

Bağkur primi çalışan işçiden az olamaz mı ?

Eskiden hem esnaf olup hem de yanında işçi çalıştıran bir işverenin eğer çalışanın brütü asgari ücretten fazla ise işveren de işçinin brüt kazancı üzerinden prim ödemek zorunda kalıyordu. Ancak bu düzenleme torba yasa ile kaldırıldı. Yani işçi 5000 brüt kazançla çalışırken siz brüt kazanç üzerinden prim ödemesi yapabilirsiniz.

Bağkur ssk prim çakışması halinde hangi sigorta geçerli sayılır ?

Eğer 01.03.2011 tarihinden sonra hem bağkur hem de ssk aynı anda işlediyse ssk geçerli sayılır. Bağkur prim borcunuz varsa silinir. Fazla ödeme varsa tarafınıza iade edilir.01.10.2008-28.02.2011 tarihleri arasında ssk ve bağkur çakışması varsa bu durumda ssk ya da bağkurdan hangisi önce başlıyorsa o geçerli sayılır diğer sigorta kolundaki hizmet iptal edilir. 01.10.2008 tarihinden önceki dönemler için de durum aynen böyledir.

Dışarıdan bağkur ödemesi yapmak ve isteğe bağlı sigortalı olmak için hemen isteğe bağlı sigorta başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

4b bağkur cari dönem prim tahsilatı (devirsiz) ne demek ?

Son ödeme vadesi geçmemiş ilgili dönem içerisindeki borç cari dönem prim tahsilatı olarak adlandırılır. Bu prim süresinde ödendiğinde gecikme zammı ve faiz uygulanmaz ve dolayısıyla devirsiz olarak tanımlanır.

Bağkur prim ödeme işlemleri hakkındaki tüm sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.