Bağkur Tescil Affı Nedir? & Düzenleme Çıkacak mı?

Bağkur tescil affı nedir sorusunun cevabını arıyorsanız doğru yerdesiniz. Geriye dönük bağkur tescil affı 4/b kapsamında oda, vergi ya da şirket ortaklığı gibi kayıtları olup bu kayıtlara göre bağkur tescili açtıramayan binlerce kişinin ortak beklentisi arasında yer almaktadır. Düzenleme çıkarsa EYT ile birlikte binlerce kişi emeklilik hakkına kavuşmuş olacak. Bu içerikte 4/b tescil affının ne olduğu, çıkması halinde kimlerin bu haktan yararlanabileceği hakkında detaylı bilgi bulabilirsiniz.

Bağkur tescil affı nedir?

5510 Sayılı Kanunun yürürlülük tarihinden önce yani 01 Ekim 2008 tarihinden önce eski 1479 Sayılı Kanun uygulanmaktaydı. Bu kanun bağımsız çalışanların yani esnafların, şirket ortakların tabi olduğu kanundu. Bu kanuna göre oda ve vergi kaydı ya da şirket ortaklığı olanlar zorunlu olarak bağkur kapsamına alınmıyordu. Kayıtları başladığında Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile başvurmaları halinde bu kayıtlarına göre bağkur tescil kayıtları başlatılmaktaydı.

5510 Sayılı Kanun’un yürürlüğe girmesinden evvel 01.10.2008 tarihinden önce oda, şirket ve ya vergi kayıtları olanlara 01 Ekim 2008 tarihine kadar tescil hakkı için süre verilmiş, bu tarihe kadar başvuranların başvurusuna istinaden tescilleri başlatılmıştı. 01 Ekim 2008 tarihine kadar kayıtları için tescil başvurusunda bulunmayanların ise bu hakları ellerinden alınmıştı.

Bağkur tescil affı, 01 Ekim 2008 tarihinden önce oda, vergi, şirket ortaklığı kaydı olup bağkur tescil kaydı olmayanlara 5510 sayılı Kanun’la ellerinden alınan tescil hakkının yeniden verilmesi olarak tanımlanabilir. Tescil affı düzenlemesi çıkması durumunda binlerce kişi 01.10.2008 tarihinden önceki kayıtlarına istinaden Sosyal Güvenlik Kurumu’nda geriye dönük bağkur tescil hakkından yararlanabilecekler.

Bağkur tescil affı kimleri kapsıyor?

Bağkur tescil affı,

  • 01 Ekim 2008 tarihinden önce oda, vergi, şirket ortaklığı kaydı olmasına rağmen bu kayıtlarına göre bağkur açtıramayanları kapsayacak.
  • Çıkarılacak yasal düzenleme ile bu kapsamda olanlara geriye dönük tescil hakkı verilebilecek.
  • 04.10.2000 tarihine kadar başvurusu olmayanların kayıtlarına göre en fazla 04.10.2000 tarihi ve sonrasında başlatılabilecek.
  • Torba yasaya eklenmesi muhtemel bu düzenleme hakkında daha fazla bilgi için torbada geriye dönük bağkur tescili içeriğimizi ziyaret edebilirsiniz.
Yeni torba yasada Bağ-Kur sicil affı var mı?

Hayır, yeni yasada bağ-kur sicil affı düzenlemesi yer almıyor. Ancak ilerleyen dönemlerde olası olarak çıkarılması beklenen düzenlemeler arasında yer alıyor. Bağkur tescilinde mağduriyet bitiyor mu hep beraber göreceğiz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın