Bağkur Yapılandırma Başvuru 7440 & Adım Adım

Bağkur yapılandırma başvuru 7440 sayılı yasa kapsamında devam ediyor ve son başvuru tarihi ise 31 Mayıs 2023 olarak belirlendi. Büyük ihtimalle 30 gün uzatılacak ama siz yine de son başvuru tarihi 31 Mayıs 2023’müş gibi kabul edin ve bu tarihe kadar başvurunuzu yapın. Başvurular e-devletten yapılabildiği gibi başvuru formu ile bağlı olunan sosyal güvenlik merkezlerinden de yapılabilmektedir. Bu içerikte e-devletten ya da formla nasıl başvuru yapabileceğiniz hakkında adım adım bilgi verilecektir.

7440 Bağkur’da hangi borçları kapsıyor?

7440 yasası ile;

  • 2022/Aralık ayı ve öncesi ödenmemiş bağkur prim borçlarının gecikme zamları ve faizleri siliniyor.
  • Bu borçlar yeniden yapılandırılarak peşin, 12 taksit/24/36 ve 48 taksit seçenekleri ile ödenebiliyor.
  • Taksit ödemeleri 2 ayda bir yapılabiliyor.

7440 da Bağ-kur ihya var mı?

7440 Sayılı yasada bağkur kapsamında 2021/05 dönemi ve öncesinde dondurulan hizmeti olan bağkurluların en büyük beklentisi ihya yapılandırmasıydı. 7440 sayılı yasada dondurulan hizmet sürelerinin canlandırılması için ihya düzenlemesi yer almadı. Yasa sadece 2021/05 ve 2022/Aralık ayı arası ödenmemiş primlerin faizinin silinmesi ve bu borçların taksitlendirilmesi düzenlemelerini içeriyor.

7440 bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?

Yapılandırma başvurusu için iki seçeneğiniz var. Birincisi ve en kolayı e-devletten online olarak yapmak. SGK onayına gerek kalmadan doğrudan borcunuzu yapılandırmış oluyorsunuz. Aşağıda e-devletten ya da başvuru formu ile adım adım nasıl başvuru yapabileceğiniz anlatılmıştır.

1-E-devletten bağkur 7440 yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?

E-devletten bağkur yapılandırma başvurusu için aşağıdaki adımları takip ediniz;

  • İlk olarak buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle yapılandırma başvuru ekranına giriş yapınız: E-devlet 7440 bağkur yapılandırma başvurusu.
  • Ekrana giriş yaptıktan sonra “YENİ YAPILANDIRMA TALEBİ” kısmına tıklayın.
  • “Yapılandırmak İstediğiniz Tescil Türü” bölümünden “Bağ-Kur Sigortalı Aktif” kısmını seçiniz.
  • “Yapılandırma ödemesini yapmak istediğiniz ödeme seçeneği seçiniz.” kısmından kaç taksitle ödemek istiyorsanız seçim yapın.
  • “Yapılandırmamı e-Devlet’ten onayladım ve ödeme planını elden aldım. Ödeme planının tarafıma tekrar tebliğ edilmesine gerek bulunmamaktadır. Ödeme planında bir değişiklik olması durumunda, yeni oluşacak olan ödeme planının tarafıma tebliğ edilmesini istiyorum.” kutucuğunu işaretledikten sonra “YAPILANDIR” diyerek işlemi tamamlayabilir, ödeme planınızı pdf olarak indirebilirsiniz.

2- Başvuru formu ile bağkur yapılandırma başvurusu

E-devlet şifreniz yoksa yapılandırma başvuru formu ile başvurunuzu elden ya da posta/kargo yolu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz. Formu buradan indirebilirsiniz: Bağkur yapılandırma başvuru formu indir. Formu doldurup imzaladıktan sonra elden ve ya posta ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne verebilirsiniz.

7440 bağkur yapılandırma ne zaman son?

7440 Sayılı yasa kapsamında bağkur borçları ile diğer tüm Sosyal Güvenlik prim, idari para cezası gibi borçların yeniden yapılandırılması için son başvuru tarihi 31 Mayıs 2023 tarihi olarak belirlenmiştir. 1 ay uzatılması durumunda ki uzatılması kesin gibi görünüyor son başvuru tarihi 30 Haziran 2023 olacaktır.

4/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın