Bağkur Yapılandırma Başvurusu 2019

474

4b bağkur prim tutarlarının giderek yükselmesi, içinde bulunulan ekonomik durum prim ödemelerini oldukça zorlaştırmakta. 4b bağkur prim borçlarına en son 2018 yılında 7143 sayılı kanun ile yeniden yapılandırma yapılmıştı. Şimdi ise borçlularca gözler bağkur yapılandırma 2019 düzenlemesine çevrildi. Daha önce bağkur affı 2019 başlıklı yazımızda 2019 bağkur yapılandırmasının ne zaman çıkacağı, neleri kapsayacağı v.s. konularında ayrıntılı bilgi vermiştik. Peki bağkur borçları için yapılandırma başvurusu nasıl yapılacak, bağkur yapılandırma son gün ne zaman, bağkur borç yapılandırması nasıl oluyor, borçların ne kadarı silinecek?Yapılandırma başvurusu için gerekli belgeler neler?Bağkur yapılandırma başvuru 2019, bağkur yapılandırma nasıl yapılacak v.s. gibi konularında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını yazımızın devamında bulabilirsiniz.

2019 Bağkur yapılandırması nasıl olacak, bağkur borçları silinecek mi?

Şu an aktif olarak borcunuzu yapılandırabileceğiniz bir yapılandırma kanunu yok. Ancak olası bir 4b bağkur affı yasası ile prim borçlarınızı aşağıdaki şekilde yapılandırabilirsiniz.

 • Ssk bağkur yapılandırma kapsamında peşin ödemede borcunuzun gecikme zammı ve faizinin tamamı silinecek. Eğer bağ kur yapılandırma son ödeme tarihine kadar prim borcunuzu peşin öderseniz anapara üzerinden çok az bir enlasyon farkı ile borcun tamamından kurtulabilirsiniz.
 • Tabi bagkur yapılandırmayı taksitli olarak da yapma hakkınız var. Bağkurda yapılandırmayı 18 eşit taksitle ödeyebilirsiniz. Bagkur yapilandirmasi taksit ödemeleri 2 ayda bir olacağından 36 aya kadar taksitlendirmiş olacaksınız.Taksitli ödemede de gecikme zammı ve faiz siliniyor ancak taksit sayısına ve enflasyona göre anapara üzerinden yeniden borç hesaplaması yapılıyor.
 • Bağkurda dondurulan süreler bağkur borcu yapılandırma 2019 yasası kapsamında yeniden yapılandırılıyor. Böylece ihya hesaplaması cari aylık primler üzerinden değil o dönemki primler üzerinden yapılandırma kapsamında ödenecek ve çok düşük miktarlarla hizmet borçlanması yapabileceksiniz.

Bağkur borçları silinecek mi, 4b bağkur borç dondurma 2019

4b yapılandırma 2019 yasasında yer alabilecek en önemli düzenlemelerden birisi de bağkur prim borçlarının dondurulması düzenlemesi. Getirilecek düzenleme ile belli bir tarihe kadar olan bağkur prim borcunuz silinecek. Tabi borç silinirken borçlu olduğunuz dönemlere ilişkin hizmetler de dondurulacak.

Belirlenen tarihten önce bağkura prim ödemeniz varsa tescil prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle, hiç ödeme yoksa tescil tarihi itibariyle durdurulacak ve kayıtlarınız devam ediyorsa  yeniden başlatılacak. Böylece bağkurda prim borcunu ödeyemeyen ya da hizmete ihtiyacı olmayan binlerce kişi bağkur borcunun tamamından kurtulmuş olacak.

Bağkur borcu yapılandırma başvurusu nereye ve nasıl yapılacak, yapılandırma başvurusu için gerekli belgeler neler?

Yapılandırma çıkarsa 4b bağkur prim borcu yapılandırma başvurularınızı Türkiye genelinde herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden yapabilirsiniz. Bağkur yapılandırma 2019 başvurusunda bağkur yapılandırma formu ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır.

Dilerseniz bağkur borç yapılandırma başvurusunu posta ile de yapabilirsiniz. Posta ile yapılandırma bağkur başvurusu yaparken 4b borç yapılandırma başvuru formunu taahhütlü olarak göndermenizi öneririm.

Son ödeme vadesi geçmiş ve dondurulmamış bağkur prim borçlarınız için bağkur taksitlendirme 2019başvurusunu herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapabilirsiniz. Ancak dondurulan hizmet süreleri için ihya bağkur borç yapılandırma 2019 başvurunuzu bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapmalısınız.

Bağkur yapılandırma için gerekli evraklar nelerdir, 4b bağkur yapılandırma başvurusu için form yeterli mi?

Bağkur yapılandırması için gerekli evraklar sadece başvuru formu değil tabi ki.  Eğer sadece dondurulmamış ve ödeme süresi geçmiş bağkur prim borçlarınız için bagkur yapılandırması başvurusu yapacaksanız yukarıda vermiş olduğumuz  bağkur borç yapılandırması başvuru formu ve kimlik fotokopiniz 4b borcu yapılandırma başvurusu için yeterli olacaktır. Ancak borç sildirme ya da ihya yapılandırma için bağkur başvurusu yapacaksanız bağkur yapılandırma ya da sildirme formu ekine tarım bağkurlular için 2926  Sigortalılık belgesi- Esnaf ya da şirket ortakları için ise 1479-Sigortalılık belgesi ile kimlik fotokopisi eklenmesi gerekiyor. Sigortalılık belgesi başlıklı yazımızdan ilgili formları indirebilirsiniz.

2019 bağkur yapılandırma ödemesi  nasıl yapılır ?

Bağkur borç yapılandırma başvurunuz SGK tarafından onaylandıktan ve ödeme planınız verildikten sonra artık ödemenizi bankalardan, PTT’den, mobil ve ya internet bankacılığından, ATM’lerden 4b Bağkur Geçmiş Dönem/Bağkur 7143 yapılandırma menüsünden T.C. numaranız ile ödeyebilirsiniz.

Bağkur geriye dönük borçlanma çıkacak mı ?

Olası bir bağ-kur affı yasası çıkarsa tarım/çiftçi bağkurlular için tarımsal kesintiye istinaden geriye dönük tescil hakkı verilir. Ancak düzenlemenin 01 Ekim 2008 öncesi vergi kaydı olup da bağkur tescili olmayanları kapsayacağını sanmıyoruz. Ayrıntılı bilgiyi bağkur geriye dönük tescil 2019 başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Bağkur affı 2019 konusundaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
474 Yorum
 1. Ahmet

  Merhaba,
  4b bağkur prim borcu olup 48, maddeden taksitlendirme yapanlar yapılandırmadan faydalanabilir mi? Eğer faydalanabiliyorsak, yasa çıkana kadar mevcut 48. Madde taksitlerini ödemeli miyiz? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yararlabilir. Ödemeye devam etseniz de yararlanırsınız etmeseniz de.

 2. cem almaç

  merhabalar,bağkur borcuna yapılandırma değilde 2015 yılında olduğu gibi güne ihtiyacı olmayıp yaşı bekleyenlerin günlerini dondurup borcunu silme varmı bu torba yasada..yoksa sadece mevcut borçların yapılanmasımı eğer böyleyse hiçbir anlamı yok zaten durumu olsa insanlar öderdi.saygılarımla..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır prim borçlarının tamamen silinmesi ve hizmetlerin dondurulması düzenlemesi yer almıyor kanunda.

   1. cem almaç

    efendim daha önce 2017 yılı içerisinde eski bakan müezzinoğlu isteyenlerin yani güne ihtiyacı olmayanların hizmet günlerininde silinerek borçlarının silineceğini açıklamıştı ve internet sitelerinde bu haber hala duruyor.benim güne ihtiyacım yok yapılandırsam da bunu ödeyecek gücümde yok bunun bir manası yokkı.amaç esnafı rahatlatmaksa isteyenlerin günlerini dondurmaları gerekir..saygılarımla..

    1. Ömer Meriç

     Evet o konuda haklısınız ancak torba yasa tasarısını okudum. Bu düzenleme yer almıyor. Ha sonradan eklenir mi bilemiyorum. Eklenebilir.

 3. şükran samra

  28/02/2000 de isteğe bağlı bağkura kayıt oldum tescil no geldi edevlet üzerinde görünen bir miktar borcum vardı 2016 yılındada onu ödedim benim sorum 2005 de ssk girişim var geçmişe dönük 2000 yılı ile 2005 arasını yapılandırma imkanım varmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır boşta geçen süreleri borçlanma hakkınız yok maalesef.

 4. Selnur

  Merhaba ben yaş olarak ve gün olarak sigortadan emekli olma Hakkı’nı kazandım. Ancak Bağkur a Borcum var. Bağkur borcuma af geliyor mu? Ya da Bağkur borcumu yapılandırıp emekli olabilecek miyim? Tşk

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bağkur borçlarına af geliyor. Dondurulan hizmet süreniz var mı bağkurda?

   1. hüseyin kırdök

    01-02-2018 iti bari ile emeklilik hakkı kazandım ama dondurulmuş hizmetim var ayrıca prim borcumda var dondurulmuş günümü canlandırıp prim borcumu emekliliğime yetecek kadar ödeyip geri kalan prim borcumu sildirebilirmiyim cevabınız için şimdiden teşekkürler…

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Evet yeten kadarını hesaplayın ve ödeyin. Geri kalan kısmı silinir. İyi bayramlar.

     1. hüseyin kırdök

      tekrar merhaba emekli olmam için dondurulmuş günlerimi ödeyip emekli olabilirmiyim mevcut prim borcumun tamamı siliniyormu çok teşekkür ederim cevabınız için

     2. Ömer Meriç

      Merhaba. Dondurulan süreleri yapılandırma kapsamında ödeyebilirsiniz. Dondurulan süre haricinde 2018 Mayıs ayı ve öncesi prim borçları silinir.

 5. İlhan

  Merhaba. Babam çiftçi bağkuru durdurulan sürelerin ihyasından 144 000 TL borcu var. Ödenirse emekli olacak. Buna nasıl bir indirim ve yapılandırma olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhya borçları yeniden yapılandırma kapsamında hesaplanacak. 144 bin liradan çok daha az bir tutar borçlanarak emekli olabilir. Kanunun yayımlanmasını bekleyin.

   1. İlhan

    Teşekkür ederim. Biraz araştırdım; %40 lık bir indirim olacak gibi. Siz kabaca bir yüzde verebilir misiniz indirim tutarı hakkında?

    1. Ömer Meriç

     Bazı dönemler için %40’tan fazla da indirim olacak. İnternette araştırdığınız %40’lık tutar bir önceki düzenleme için geçerli. Bu yeni düzenlemede prim borcunun olduğu döneme göre %90’na kadar bile indirim sağlanabilir. Ama örnek veriyorum 2017 yılına ait bir borç için de indirim belki %10 civarı olacak. Borç ne kadar eski ise o kadar az tutarla kapatılır.

 6. Selnur

  Evet2015 e kadar dondurulan bağkurum var. 2015 ten bu yana olan borcum var. Ama Bağkur a ihtiyacım yok. Sigortadan fazla fazla günüm var.

  1. Ömer Meriç

   O zaman 2015 yılından bu yana olan kısmı yapılandırıp ödemeniz gerekir.

 7. Doruk güngör

  Annem gün ve yaş olarak tamamlamış sgk ya gittiğimde çocuk borçlanması ve ödenmemiş primleri var(bağkur ve isteğe bağlı), ödedikten sonra emekli olabilir dedi. Çocuk borçlanması ve prim borcu 48 bin. Faiz 7 bin civarı, yeni çıkan kanunla faiz affı olacak mı? Şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum borçlanması için herhangi bir indirim olmaz maalesef. Ancak son ödeme vadesi geçmiş bağkur prim borcu varsa bu borçların gecikme zammı ve faizlerinde indirim yapılabilir.

 8. Nihal

  Esinden dul emekli maasi alan daha once hic sgk su olmayan 71 yasinda bir kadin tanidigimin uzerine 4 yillir vergi mukellefligi var bu kisinin bagkur borcu silinebilecekmi odenmesi mi gerekiyor.odenmezse ne olur 71 yasindan sonra emeklisi olmaz sanirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni torba yasada borçların tamamının silinmesi düzenlemesi de var. 31 Mayıs 2018 öncesi borcu sildirir. Bağkuru terk için de vergi kaydını sonlandırması gerekir.

 9. Mustafa

  Merhaba,benim 2014 yılından itibaren bağkur borcum var ve hiç yapılandırmadım ,ne yapmam gerekiyor ,bağkur borcunu halan de ödeyemeyeceğim ,31 mayıs 2018 öncesi borçlar silinecek deniyor ,bunun için başvuru yapmam gerekiyormu sgk ya ,yoksa otomatik olarak borçlar silinecek mi? Silinirse bizim lehimize olurmu ? ,kısaca açıklarmısınız? Saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Herhangi bir başvuru yapmanız gerekmez. 31 Mayıs 2018 tarihine kadar olan borçlar otomatik silinir ve bağkurunuz 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren başlatılır. Ama hiç ödeme yapmadıysanız 50-100 lira yatırın. En azından başlangıç olur.

   1. cem almaç

    merhaba hocam torba yasaya bu eklendimi yani borçların silinmesi hususu daha önce ki yazışmalarımız da 2015 deki gibi borç dondurma ve silme yok sadece yapılandırma var kanunda demiştiniz şimdiki cevaplarınızda 31 mayıs 2018 tarihine kadar olan borçlar otomatik silinir demişsiniz.bilgi verirseniz sevinirim .saygılarımla..

    1. Ömer Meriç

     Evet hocam ilkinde görmedim o düzenlemeyi. Torba yasada borçların silinmesi düzenlemesi de var.

 10. İbbooo

  Merhabalar babam ssk dan emekli olmaya hak kazandı ama günü yetmiyor.bağkurada 1994 yılından girişi var hesaplandığındads 130000 civarı bi borç çıkarmışlardı şimdi yeni gelen yasayla sizce yeni borç kac tl olur ve ssk öderkenki aylardada bağkur borcu çıkıyor bu ayları borçdan düşerlermi şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadar çıkar bilemiyorum ama ssk olan dönemler varsa ssk hizmeti iptal edilebilir hocam. Detaylı incelemek lazım babanızın dosyasını

 11. İbbooo

  İlk zamanlar o borçlar hesaplanmıyordu sonradan babama o dönemleride ödemek istermisin diye sormuşlar dilekçe yazdırmışlar babam da yazmış 2014 2018 arası sigortalı işde çalışmasına rağmen bağkırdanda borç çıkarmşlar 90000 borç 130000 oldu yani sorum şuki sın yapılan işlemin iptali olurmu ö denemi ödemek istemiyorum diye tekrardan dilekçe versek nasıl olur şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Zaten ödemediyseniz sorun olmaz hocam. Yeniden talepte bulunmanız halinde ihya borcu yeni yasaya göre yeniden hesaplanır.

 12. Gokgulll

  Iyi akşamlar benim annem 1994 den tütün koçanindan bağkur kesintisi olmuş annem emekli olabilirmi hiç bağkur ödemesi yapmadık kaç para çıkar peşin ödeyecek olursam az olurmu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni torba kapsamında bu borçların tamamı af kapsamında olacağından normal uygulamaya göre çok daha az borç çıkar. Ama şu kadar çıkar diyebilmek çok zor.

 13. Rabia

  Dondurulan bağkur günlerine ait borçlara taksitlendirme varmı af yasasında.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Taksitlendirme yok. Ama af kapsamına alınıyor. Peşin olarak tek seferde ödemeniz gerekiyor.

 14. Birkan

  Merhaba ömer bey esim 2014 te 7 ay kadar bagkur borcu cikti dukkanimiz iflasindan dolayi odeyemedik su an borc 2 katindan fazla bunu taksitlendirebiliyomuyuz bide diyelim dondurduk silindi ileride istege bagli. Emekli olsun diye odeme yapabiliyomuz yani emeklilik hakki bitiyomu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer ödemez iseniz prim borcu dondurulur. İleride dondurulan bu süreleri borçlanma yolu ile istediğiniz herhangi bir zamanda ödeyerek hizmetten saydırma hakkınız var.

 15. yusuf

  Merhaba.
  2016 yılında mart-nisan-mayıs döneminde 4A lı iken şahıs şirketi açtım fakat 3 ay sonra kapattım. Yani 4a-4b çakışması oldu. şu anda işsizim GSS ödereyek sağlık hizmeti alırken ..geçenlerde hastaneye gittiğimde 4B bağkur bocunuz var diye sağlık hizmeti alamadım.. ( 4a-4B çakışmalarında – Bağkur borcu sıfırlanması gerekmiyor mu ? çünkü o dönemde aynı zamanda 4a ssk primi ödememde vardı)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 4a çalışmanız kendi işyerinizde değilse bağkurun iptal edilmesi gerekir. Bunun için bağkur dosyanızın bulunduğu Sgk ya dilekçe vermeniz gerekir. Eğer çakışma varsa bağkur iptal edilir.

 16. haydar

  Merhaba Ömer bey ,
  Kısa süre 2014-2015 bir iş yeri işlettim ve bağkur borcu oluştu. Sigortalı olarak şu an çalışıyorum. Daha önce taksitlendirdim ancak düzenli ödeymedim. Kalan borcu yapılandıracakmıyız yoksa af geldi silinecek mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer ödemek istiyorsanız yani hizmete ihtiyacınız varsa ödeyebilirsiniz. Ama ben hizmet istemiyorum silinsin derseniz o seçenek de var. Ödemediğinizde otomatik olarak silinecek.

 17. Aysel

  Merhaba babm 1997den çiftçi bağkur girişi var. Ve 200gün kadar prim ödemesi var een son sgkya gittiğimizde faiz vs. İle birlikta 110bin tl borç çıktı. Bu afla durumu ne olur. Af kapsarmı ne derece kapsar. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Afla birlikte büyük oranda düşer borç. Sizin için hesaplanan tutar aylık cari primlerden hesaplanmıştır. Şimdi af kapsamında hesaplanacağından avantaj sağlar.

 18. zafer

  Merhaba Ömer bey
  Ben SGK lı olarak çalışıyor. emeklilik için yaşım doldu. fakat 900 gün primim eksik. 2003 ten bağkura girişim 6-7 yıl kadar . Hiç ödeme yapmadı. Bu bağkurdan sadece 900 günlük pirim ödeyip gerisini sildirsem emekli olabilirmiyim ? Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef ihya borçlanması kısmi olmuyor. Dondurulan sürelerin tamamını borçlanmanız lazım. Ama yasa kapsamında baya bir avantajlı olacak ihya borçlanması. Tamamını borçlanın bence.

 19. Hakan

  Merhabalar 28 yaşındayım 2017 yılı 1. ayında şahış şirketi kurdum 10 ay açık kalan şirketten kalan 10 aylık bağkur borcum var yeni gelicek yasayla birlikte borcum silinirmi ne yapmam gerekiyor ? Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yeni yasa ile borçlarınız otomatik olarak silinir. Birşey yapmanız gerekmez.

 20. Oktay öcal

  İyi çalışmalar Ömer bey. Eşim 27/06/2015 tarihinde (hanım) vefat etti esnaftı kendisi ve bağkur kaydı yoktu benim anladığım 01/10/2008 tarihinden vefat ettiği tarihe kadar yaklaşık yedi yıl ihya edip sizin dediğiniz gibi indirimli ödeyebilirsem ben ve kızıma emekli aylığı bağlatabiliyorum doğrumu düşünüyorum Teşekkür ederim ilginiz için…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer en az 1800 günü varsa ihya ederek emekli olabilirsiniz.

 21. Murat

  Merhaba ben 10 ay oldu iş yeri açalı ama hiç bağkur ödemedim borcum silinecekmi başvuru yapmam gerekirmi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 31 Mayıs 2018 tarihine kadar olan bağkur borçlarının tamamı silinecek.

 22. Oktay öcal

  Ayrıca kendim ssk emeklisiyim ve bunun kızım annesi üzerinden kendisine aylık bağlatmasında sorun teşkil eder mi Teşekkür ederim..

  1. Ömer Meriç

   Sorun olmaz. Sizin hisseniz yüzde 50 olur zaten. Kızınızın da her durumda yüzde 25.

 23. EMİN

  16 AYDIR BAĞKUR BORCUMU ÖDEYEMEDİM 17000 TL BORÇ ÇIKIYOR YAPILANDIRMA YAPMAZSAM BORÇ SİLİNİP GÜNLERİM GİDERMİ ZATEN EMEKLİLİGE DAHA ÇOK

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet eğer borcunuzu yapılandırmaz ya da ödemez iseniz borç silinir ve hizmet dondurulur.

 24. Mustafa

  Merhaba
  Eşim(bayan) 1965 doğumlu 03/04/1997 den bağkur başlangıcı var pirim ödemesi 12 ay kadar başka ödemesi yok yeni yasaya göre ne zaman emekli olur
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer başka prim ödemesi yoksa mevcut gün sayısı ile emeklilik hakkı yok. En az 5400 günü tamamlaması gerekir. Eğer sigortadan devam ederse 3600 gün 58 yaş ile bağkurdan ise 5400 gün 56 yaş ile emekli olur. Eğer bağkur başlangıç tarihinden sonra doğan çocuk varsa 3 çocuğa kadar toplamda da 2160 güne kadar doğum borçlanması yapabilir

 25. Mehmet

  Merhaba hocam 2003 de bağkura girdim kendim kayit ettirdim 2013 kapatırdım hic para ödemedim borcum silindi şimdi yapilandirmada2008 den sonra mi alırlar 2003 den mi alırlar 2008 le 2013 arasını yatırmak istiyorum bu mümkün mü şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2003 yılından itibaren bağkur tescil edildiyse talep etmeniz halinde tamamını ihya etmeniz gerekir.

 26. Muhittin kiran

  1994-2003 yılları arası bağ-kur dan 4300 gün 14380 tl anapara borcum var faiziyle 74000 tl yapıyor yeni yapilandirmayla borcumu faizsiz anapara olarak odeyebilormiyim veya kac tl olarak odeyebilecegim derim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni yasa kapsamında bu borcunuzu peşin olarak tek seferde ödeme kaydı ile yeniden yapılandırabilirsiniz. Ne kadar olur onu hesaplamak zor ama bir hayli avantajlı olur.

 27. Özlem

  Merhabalar,
  Ben “borçların tamamen silinmesi” ile “sonra ödemek üzere hizmet dondurulması” kavramlarını tam anlayamadım. Ben girişimciyim 26 aylık bağkur prim borcum var 4B’den ve bir kısmı 6736 ile yapılandırmıştım daha önce. Şimdi sanırım yapılandırdığım 6736 devam ederken diğer prim borçlarım silinecek öyle mi? Yoksa hepsi siliniyor mu? Şirketim şuanda tasfiye halinde zaten ve primleri ödeyemiyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle ödenmemiş prim borcunuz varsa ve bu borçları 2 ay içerisinde ödemezseniz borçların tamamı silinecek ve borçlu olduğunuz bu dönemlere ait hizmetler de dondurulacak. Dondurulan bu hizmet sürelerini dilerseniz daha sonra borçlanıp hizmetten saydıra bileceksiniz.

 28. kazim

  merhaba babam 1964 doğumlu 1996 da mahsül satmışlığı var bağkur pirimi kesilmiş ozamandan buyana hiç bağkur yatırılmamış 206 da siğorta girişi var 2018 itibariyle 3000 gün siğortası var 70000 lira borç çıkardılar bu yeni torba yasaya göre bu borç ne kadara düşer şimdi emekli olması için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ne kadara düşer hesaplamak zor ama çok avantajlı olacak borçlanma.

 29. kemal

  merhaba hocam 1998 de2005 yılına kadar vergi kaydım vardı ama hiç prim yatırmadım bu borç silinmişti bu çıkacak yasayla tekrar borçlanarak yatırabilirmiyim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yeni yasa kapsamında o dönemleri yapılandırıp ödeyebilirsiniz.

 30. Hüseyin savaş

  Merhaba. Benim 06 05 1994 bagkur girisim var ama hiç pirim ödemedim 2004 ten itibaren aralıksız sgk lı olarak çalışıyorum ama bağkur şimdiye kadar devam ediyor, Bağkuru yapılandırırsam 1994 ten sgk girişim olan 2004 e kadar mı yatiracam yoksa bağkur giriş tarihinden 2018 kadar mı yatıracam? TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 1994 ile 2004 yılları arasını yatırmanız gerekir normalde. Ama yapılandırma çıkmadan önce sosyal güvenlik kurumuna uğrayın. Dosya tescillerinizi bir kontrol etsinler. İstisnai bazı durumlar olabiliyor.

 31. GLCANN

  merhabalar;
  2015 yılının ocak 1 itibariyle bir işletmeyi devraldım babamın sigortasından ayrılıp bağkurlu oldum. 5 ay sonra işletmenin vergi açılışını kapattım. O geçen 5 ay için bağkur borcu birikti bu zamana kadar hiç ödeme yapmadım. bu konu hakkında yardım rica ediyorum doğru yönlendirilmeye ihtiyacım var.
  teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemek ve hizmet kazanmak mı istiyorsunuz yoksa tamamen silinsin kurtulayım mı diyorsunuz

  2. GLCANN

   tamamen kurtulmak istiyorum.

   1. Ömer Meriç

    O zaman bir işlem yapmanız gerekmez. Ödemez ya da yapılandırmaz iseniz zaten borç otomatik olarak silinecek.

    1. GLCANN

     2015den beri hiç ödeme yapmadım her ay faiz biniyor borca. Bu borçtan bi haber ailem o yüzden bir an evel kurtulmak istiyorum.

     1. Ömer Meriç

      Dediğim gibi hocam borç tamamen silinecek.

 32. özlem

  iyi calismalar babamin emekli gunu icin 500 gune ihtiyaci var bagkurda 11 yillik ihya suremiz var yapilandirmadan faydalayip tabiiki tüm silinen gunleri mecberen yetecek gun kadar taksitleri odeyip daha sonrasinda yapilandirma bozulsa taksit tutari kadar odenen gunler gecerli olurmu geri kalan gunler tekrar silinirmi.tsk ederim kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle eğer son ödeme vadesi geçmiş borç kalırsa Yapılandırmada ödemediğiniz kısımlara ilişkin borç silinir ve hizmet dondurulur

   1. GLCANN

    ömer bey;
    borcun tamamen silinmesi için ne kadar süre geçmesi gerekiyor?

    1. Ömer Meriç

     Kanun resmi gazetede yayımlandığı tarihi takip eden ikinci ayın sonunda bu da muhtemelen temmuz 2018 olur borçlar tamamen silinmiş olacak.

 33. Ömer

  Bu gün ku haberler de bağkur dondurma gibi torba yasa da bir haber yok bu konuda bilginiz var mı

  1. Ömer Meriç

   Hocam haberlerde olmaması torba kanunda yok anlamına gelmiyor. Sayfamızda kanunun ilgili düzenlemesini de paylaştık.

 34. Murat

  Merhaba ben 10 ay önce iş yeri açtım ama hiç bağkur ödemedim borcum silinip bağkurum tekrar başlayacakmı borcum silindikten sonra baştanmı bağkurum başlayacak sıfırdanmı borcum sıfırlanacakmı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet eğer hiç ödeme yapmadıysanız tescil tarihi itibariyle kapatılır ve 01 06 2018 tarihi itibariyle yeniden başlatılır. Tüm borç silinir ve hizmet de dondurulur.

 35. Oğuz

  Hocam merhaba öncelikle verdiğiniz bilgiler için çok teşekkürler.benim merak ettiğim konu,bağkur borçları ile birlikte vergi borçlarıda silinecekmi.teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Hocam. Vergi borçlarının tamamı silinmez. Ama yasa kapsamında yeniden yapılandırabilirsiniz. Borç silinmesi sadece bağkur borçları için geçerli. 31 Mayıs 2018 tarihi öncesi bağkur borçları silinecek..

 36. Ömürcan

  Kolay gelsin. Babam 1966 doğumlu. 1994 yılından ise girmis ve 400 gün sigortası var. 2004 yılında ise bagkur baslatmis ve 2 ay yatırmış. Tam olarak hatırlayamıyorum 2014 yafa 2015 yilinda bağkur borcunu ödemeyenlerin borcunu dondurma-silme yaptılar. En son çıkan af ta ise dondurulmuş seneden sonrasını ödedik ve şuan için ödemeye devam ediyoruz. Yaklaşık 5 ay önce de ek-5 e geçti.
  Simdi Sorum şu: 2004 ile 2015 yılı arasında 60.000 tl borç görünüyor.
  Biz bu borcu ödersek babam ne zaman emekli olur?
  1994 yilindan olan sigortasının emeklilik için bi faydası yok mu yani 1994 ile 2004 arasında sigorta bağkur birseyi yok bu arayı borçlanma gibi bisey yapamıyor muyuz ?
  Yaparsak en erken ne zaman emekli olur ?
  Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni yasa kapsamında dondurulan bağkur prim borçları da yeniden yapılandırma kapsamında olacağından babanız çok daha düşük bir miktarla ihya yapabilir. Boşta geçen süreleri borçlanma yolu ile hizmetten saydırma hakkınız yok maalesef. Eğer babanızın ilk sigorta başlangıç tarihini tam olarak yazarsanız net emeklilik hesabı yapabilirim.

 37. Recep

  Merhaba hocam.Eylül 2017 de ssklı çalıştığım işten ayrıldım.2018 Nisan ayında tekrar SSK lı işe girdim.büyükbaş hayvancılık yapıyorum ayrıca tarım Bağ-Kur prim borcum kesilmiş ve borcum birikmiş.2 aydır süt parasından 45 tl kesildi..4500 gibi bir rakam.ben ne yapmalıyım SSK lı çalışıyorum.yardımcı olur musunuz benim nasıl bir yol izlemeliyim.bu borcu ödemeli miyim.kolay gelsin.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer bağkurdan hizmet istiyorsanız ödeyin. Yok benim bağkur hizmetine ihtiyacım yok silinsin diyorsanız ödemeyin. 31 Mayıs 2018 tarihi öncesi bağkur borçları silinecek.

 38. Tahsin

  Merhaba benim 116.000 bin Bağ-Kur borcum çıkıyor yatirinca emekli oluyorum afla nekadar düşer borcum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba ne kadar düşer hesaplamak çok zor ama çok avantajlı olacak. Yasa çıktığında hesaplatın SGK ya.

 39. Kerim tunalı

  Bağkur borcu olanlarda sağlıktan faydalanabilecek fakat 31 12 2018 tarihine kadar diyor , yoksa , devam mı edecek tşkler..

  1. Ömer Meriç

   İlk açıklamada artık borçlu olsalar bile yararlanacaklar demişlerdi hocam. Ama düzenleme nasıl çıkar bilmiyorum. Genelgeyi beklemek gerekir.

 40. Necati

  Eşim 18 mayıs 1962 doğumlu bayan. 28 eylül 1987 esnaf bağkur girişli. 11 seneye yakın 3908 günü var ve 1998 ağustos ayında dondurduk. Eşimin yapılandırması nasıl olacak, o zamandaki pirimdenmi yatırılacak ve peşin yatırırsa emekli olabilirmi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet o zaman geçerli olan prim tutarlarından hesaplanır. Toplamda 15 yıllık hizmet varsa emekli olur eşiniz.

 41. ahmet aydogan yücel

  1987 bagkur girisi 1994 sgk girisim mevcut 1969 ocak dogumluyum 2015 de 7 yil bagkur hizmet yillina ihtiyacim var idi simdi bu yasa ile 7 yili stin alip hizmet birlestirip emekli olabilirmiyim (87 giris yasa takilmiyor diye dusunuyorum).birde 1987 94 arasi satin alma islemi ne kadar bir rakam tutar.hiç bagkur odemesi yapmamisim ama oda sicil vergi dairesi vs sgk kurumda belgeli dosyamda.2015 de borcuna karsilik hizmeti silinenlerdenim.iyi calismalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur başlangıç tarihi tam olarak ne zaman? Eğer o zaman için bağkur tescili varsa ihya yapabilirsiniz. Emeklilik için bağkur ilk giriş tarihini bana net olarak yazmanız gerekiyor.

 42. ahmet aydogan yücel

  son basamak tarihi : 01.12.1987
  meslege baslangic tarihi:10.11.1987

  1. Ömer Meriç

   01.12.1987 giriş tarihine göre SSK kapsamında emekli olabilmeniz için 50 yaşı tamamlamanız gerekir. En erken 2019 yılı doğum tarihinizden itibaren emekli olursunuz bu durumda.

 43. Şenol Arslan

  iyi günler ben yeni market açtım 12/09/2017 de ve sadece 1 ay bagkur yatırabildim su an 4000tl ye yakın borç var bunu nasıl yapılandırıyoruz ve yapılandırma ne zaman başlıyor sgk ya gittim daha basvuru alamıyoruz dediler ? bununla ilgilide bilgi verirmisiniz .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma için başvurular henüz başlamadı. Kanun daha resmi gazetede yayımlanmadı. Yayımlandıktan sonra büyük ihtimalle başvurular Haziran itibariyle başlamış olacak.

   1. Şenol Arslan

    peki bazı yerlerde diyorki 31/05/2018 tarihine kadar olan hizmetler silinecek filan bunun açıklamasınıda yaparmısınız rica etsem hizmet dondurulup borç sıfırlancak gibi yazılar okudum bunların açıklaması nedir acaba ?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Evet öyle olacak. 31 Mayıs 2018 tarihi itibariyle bağkur prim borcunuz varsa bu borcun tamamı silinecek. Tabi borç silinen bu dönemlere ait hizmetlerin de tamamı dondurulmuş olacak. Yani borç silinip hizmet kalmayacak. Hizmet de silinecek. Ama bu hizmetleri sonra borçlanabiliyorsunuz tabi.

     1. Şenol Arslan

      yani benim şu anki 3750tl borcum var bunun faizimi silinecek yoksa komple borç sıfır mı olacak ?

     2. Ömer Meriç

      Eğer ödemek istiyorsanız ve hizmet kazanmak istiyorsanız yapılandırırsınız. Ama ben hizmet de istemiyorum borcum da silinsin derseniz zaten yapılandırma yapmadığınızda borç silinerek hizmet de dondurulacak.

 44. Ihsan

  Merhaba hocam.ben 1988 sigorta ilk giriş yaşım 52 01.06.1966.gün eksik diye emekli olamıyorum sigortadan..1985 sen bagkur başlangıcım var acaba bu yasadan kismi ihya yaparak emekli olma imkanim varmi tesekur ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef kısmi ihya hakkı yok.

 45. özlem

  cvp icin tsk ederim ancak 31.05.2018 tarihi baza alinmiş başvuru suresi haziranda başliyacak biz yine ihya gunun taksitledirip yetcek gunu sayisi kadar peşin odeme yapip emeklilik dilekçesi verebilirmiyiz daha sonrasi kalan gunler yapilandirmayi ihlal etdigimiz icin silinirmi.tsk ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer kısmi ihya soruyorsanız bu mümkün değil. Dondurulan hizmet sürelerinin tamamını borçlanmanız gerekir.

   1. özlem

    ilginiz icin tşk ederim sormak istedigim silinen günlerin hepsini canlandirip yetcek gun kadar taksitleri ödesek kalan kisim tekrardan ihya olurmu yoksa borç devam edipde emeklilik icin odedigimiz taksitler kadar güne sahip olurmuyuz.tsk ederim

    1. Ömer Meriç

     Dondurulan ya da silinen günlerin ihya yapılandırması için başvuru yaptığınızda tüm dondurulan süreler için prim borç hesaplaması yapılır. Bu borcun tamamını peşin olarak ödemeniz gerekir. Eksik ödemeniz halinde geçersiz olur. Yani bir kısmını ödeyim bir kısmı olsun olmuyor maalesef.

 46. Yavuz Şekerci

  Hocam merhaba,ben 12.05.2012 şahıs firması açmakla birlikte,sigortadan bağkura geçmiş oldum.38-39 aydır borcumu ödeyemiyorum.SGK sayfasının prim ödeme bölümünde geçmiş dönem 27.208 TL borcum gözüküyor.Cari dönem ödemesine geldiğimde ise 700.18 tl son ödeme tarihi 31.05.2018..Bu ne anlama geliyor acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Cari dönem prim borcu bu ayın prim borcu anlamına gelir. Geçmiş dönem prim borcu ise son ödeme vadesi geçmiş prim borçlarını ifade eder.

   1. Yavuz Şekerci

    evet hocam biliyorum,daha önce geçmiş dönem borcum 31.000 civarı gözüküyordu sanırım faizler otomatik silinmiş.sormak istediğim şimdiki geçmiş dönem borcumu yapılandıracakmıyım?ve cari dönem borcum olan 700 tl yi ödersem ne olacak.?

    1. Ömer Meriç

     Bir kaç seçeneğiniz var. Dilerseniz ödemezseniz. Bu durumda 31 Mayıs 2018 tarihi öncesi prim borcunuzun tamamı silinir ve hizmet de dondurulur. Ya da ben silinmesini istemem hizmet istiyorum derseniz bu durumda da prim borcunuzu yeniden yapılandırabilirsiniz.

 47. halil

  mereba ömerbey eşımın 2008de ıflas ettık 850gun yapılandırdık ama ödeyemedık 8800 tleydı aceba bu yasada kısmı bagkur cıkacakmı sordum 8800 tl 17bın dedıler ödersem bu yasayla düşecekmı öducemız para bıde kısmı ödenebılırmı tşklr abıcım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kısmi ihya yok maalesef hocam. Dondurulan sürenin tamamını ihya ile borçlanmanız gerekir. Ama normal zamanda çıkan borçtan çok daha düşük borç çıkar.

 48. halil

  bagkur ıhya kısmi cıkarmı ömerbey ve neden bu kadar yazılar var kımse duymuyor bızı

 49. Ercüment

  İyi günler benim babamın tarım bağkurunda 7 ay 20 günlük süresi var yaklaşık 90000 TL borç çıktı bunu da yapılandırmaya alabilir miyiz acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 7 aya nasıl 90000 çıkıyor hocam anlayamadım?

 50. Sebahat

  Merhabalar hocam 24.05.1961 dogumlugum .ilk ise giris tarihim 23.06.1978 de sadece 98 gun sigortam var.daha sonra 2010 da istege bagli sigorta yatirdim 2013 e kadar 1098 gun toplamda.bu af ile emekli olabiliyormuyum geriye donuk borcalarimi toplu kapatabilirmiyim simdiden cok tesekkur ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Cinsiyet nedir erkek mi bayan mı? Bayan iseniz eğer sigorta ilk giriş tarihinden sonra doğan çocuk var mı?

 51. SEVİL

  Merhaba, 1993 yılında ilk ssk nomu aldım toplamda 3041 günüm var bu arada 2016 yılında kayınpederim vefat etti eşim dükkanı 2016 nisan ayında benim üzerime yaptı. Ben SSK lı iken bir doğum yaptım bağkur da bu doğum borçlanmasından faydalanabilirmiyim, 20 ay bağkur borcum var ve bunu yapılandıracam bağkurdan ne şekilde emekli olabilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede sigortalı çalışmanız yoksa borçlanma yapabilirsiniz. Sigorta ilk başlangıç tarihiniz ile doğum tarihinizi ay gün ve yıl olarak yazabilir misiniz ?

 52. SEVİL

  ticaret lisesi mezunuyum staj dönemi sigortalılıktan sayılmadığı için staj tarihini yazmadım.1988 yılında sigorta nomu aldım.01.01.1993 yılında ilk işe başlama doğumdan sonrada 2012 yılına kadar ssklı çalıştım. Yalnız 2012 ve 2014 yılları arasında malüliyet aldım.2 yıl kadar sonra sağlığıma kavuştum ve 2016- 1 nisandan itibaren bağkura geçtim.Çocuğumun doğumundan sonra 3,5 yıl kadar çalışmışlığım var.Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Yerinizde olsam bağkuru yapılandırıp öderim. Sonrasında ise kalan günleri sigortadan devam ederim. Bu şekilde hareket etmeniz halinde 04.01.2019 tarihinden itibaren emekli olabilirsiniz. Tabi toplamda hizmetin en az 5600 gün olması şartı ile. Eğer doğum borçlanması yapma hakkı varsa sigortaya başladıktan sonra yapın borçlanmayı.

 53. SEVİL

  doğum tarihim 04.01.1970

 54. Gülseren Doğan

  Hocam iyi günler, 1964 doğumlu bayanım, tarımla uğraşıyorum. 2005 yılında bu tarafa ziraat odasında çiftçi kaydım var ve TMO ya ve özel sektörlere tarım ürünü buğday sattım. İlçe Tarım Müdürlüğündede çiftçi kaydım da 2005 yılında beri var. 2017 yılı başında çiftçi kaydım dan dolayı Bağkur kaydım yapıldı.(Daha önce kaydım niye yapılmadı anlamış değilim.) 2 ay prim yatırdım ve üretim yaptığım tarım arazinin az olmasında dolayı gelirimin bu prim ödemeye yeterli olmadığından dolayı Bağkurumu dondurdum. Sorum şu; 2005 yılında 2017 yılı arasındaki süreyi prim ödeyerek faydalanabilirmiyim ve bu kanunda da faydalanıp emekli olabilirmiyim. Saygılar….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2005 yılından bu yana satmış olduğunuz tarımsal ürünlerden dolayı bir faturanız var mı elinizde ve bu faturalarda bağkur kesintisi yapılmış mı?

 55. Hulya

  Omer hocam bu ihya hesaplama islemini ve emeklilik islemlerini ne zaman yapabiliriz bilginiz var mi. Yanilmiyorsam kanun yasalasti. Sgk ya gitsek sonuc alabilir miyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kanun yasalaştı ancak daha resmi gazetede yayımlanmadı. Başvurular büyük ihtimalle Haziran’da başlar.

 56. nuran bicer

  Merhaba .babam vefat etti.annemin emekli olmasi icin babamdan bagkur prim borcu yaklasik 54 bin cikmisti.odeyemedik bu yasadan suan faydalanabilirmiyiz..tescil tarihi 04
  10.2000 diyor..sadece 2 ay 29 gun odemesi varmis

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.tabi ki yararlanabilirsiniz. Hem de çok avantaj sağlar sizin için. Takipte kalın hocam yasa başvuruları haziranda başlayacak.

 57. Kenan Kokulu

  Ömer bey merhaba sizi saygıyla selamlıyorum, Ben 15/01/1959 doğumluyum 10/08/1988 tarih itibarıyla 30/12/2006 tarihine kadar şirket ortaklığımdan dolayı 4/b bağkur kaydım var bundan bir ay kadar önce sgk müdürlüğüne dilekçe ile borcumun ihyası için baş vuruda bulundum,dilekçeme istinaden 5770 gün pirim borcum ve 134.660.06 tl borç çıktı bu borcu 3 ay içerisinde ödemem durumunda emekli olacağımı belirten bir tebligat verdiler.Size sormak istediğim şudur yeni çıkan yasadan faydalanmak için haziran ayı başında yeniden müracaat etsem bu borç üç aşağı beş yukarı sizin tahmininize göre kaç liraya düşer cevabınız için şimdiden tşk ederim başarılarınızın devamını dilerim.saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam ne kadar çıkar hesaplamak gerçekten çok zor. Ancak şu kadarını söyleyebilirim ki borç büyük oranda düşer.

 58. halil

  slm ömerbey abı bızım 850gun bagkur sılınmıştı onu alabılıyozmu bırde tarım ek5 vardı 6 ay onuda bu yapılandırmada oluyormu bıde cocuk borclanmasıda gırıyormu borcumuz olsada yanı genede saglıkdan yararlanabılıyozmu bundan sonra tşklr

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çocuk borçları yapılandırma kapsamında değil maalesef. 2018 mart ayı öncesi tüm prim borçlarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz. İhya borçları da dahil.

 59. Orhan

  Benim daha once yapilandirdigim ciftci bagkurum var odemeyedim..bunu tekrar yapilandirma durumum varmi..veya ne yapab ilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yeniden yapılandırabilirsiniz.

 60. Abdullah

  ocak 1972 doğumluyum, Ocak 1991 işe girişliyim 96-98 arasında 900 gün bağkur 240 gün askerlik borçlanabilme hakkım var.emekliliğime 7 yıl var. Borçlanırsam 250 gün prim günüm kalıyor. Düşüncem emekli maaşımın biraz artması için bunları borçlanıp kalan 7 yılı düşük gün yüksek primden devam etmek. Bu bana kazanç sağlar mı? yoksa kalan 7 yılı asgari ücretin biraz üstünde bir primle devam etsem mi kazançlı olurum?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik ve bağkur hizmet süreniz 2000 yılından önce olduğu için borçlanmanız size emekli maaşında büyük avantaj sağlar. Kalan hizmet süreniz için de ne kadar yüksekten prim ödemesi yaparsanız ortalama kazancınızı o kadar yükseltir ve alabileceğiniz emekli maaşına katkısı yüksek olur.

   1. Abdullah

    Teşekkürler, Ama askerliği 2001 yılında yaptım!

    1. Ömer Meriç

     Yine faydası var hocam. 2008 sonrası hizmete göre daha iyidir.

 61. fatma

  Merhaba 1983 doğumluyum, bayanım.. 2005-2010 yılları arasında esnaflık yaptım, ama bağkur primlerini yatırmadım. 2010 dan sonra ara ara ücretli öğretmenlik yapıyorum. Bu yılları borçlanmam bana katkı sağlar mı? yoksa bir yükün altına girmeden normal hayatıma devam etmelimiyim? yada borçlansam ödemesem silinmesini engellermiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemek size kalmış tabi ki. Yaşım daha geçen ben zaten kalan süreleri çalışarak tamamlarım hizmete gerek yok derseniz borçlanmanıza gerek yok. Dondurulan bu süreleri her zaman borçlanarak hizmetten saydırma hakkınız var ancak bu yasada olduğu gibi bu hizmetler her zaman yapılandırma kapsamında olmuyor.

 62. uğur07

  Merhabalar Hocam , Bağkur borcu olmasına reğmen sağlıktan yararlanma ne zaman başlayacak ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. O1 Haziran’dan itibaren başlaması gerekiyor normalde. Ama SGK ne zaman açar sistemi bilmiyorum.

 63. ismail kaytancı

  merhaba hocam 01 05 1989 ssk baslangıcı ve aynı yıl 01 11 1989 bagkıura gectım.3 yıl odeme yaptım.94 yılında maliye terkim var.odalar acık.1997 yılında sırket kurdum 2000 yılında terkim var.tıcaret odasını 2014 yılında kapattım ve bana 2014 yılına kadar prım borcu cıkartıyorlar.dogrumu bu birde hocam maliye kayıtlarımı gecerli yoksa odalarmı.benım bes yıla ihtıyacım var.tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tescil işleminin doğru olup olmadığı konusunda dosya incelemesinin ayrıntılı yapılması gerekir. Belli dönemler için oda kaydı da geçerli oluyor. Maliye olmasa bile oda kaydı devam ediyorsa bağkur da devam ettiriliyor.

 64. zihni şen

  merhaba
  benim 2008 öncesi 3223 gün prim borcum var 2520 günde sigortam son 1270 gün sigorta daha önce hesaplattığıımda bağkur bocu aslı 27000 çıkmıştı şimdi ne kadar öderim emekli olsam ne kadar maaş alırım ilk işe başlama tarihim 1983

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borç ne kadar çıkar hesaplamak çok zor. Yasa çıktığında SGK’ya hesaplatın. Emekli maaşınız 1000 TL civarında olacaktır.

 65. hatice

  Merhaba. 29.08.1966 doğumluyum.1991 .11..04 bagkur girişim var.1993 08 ayında terk. 2 çocuğum var 2000.08.ayda ssk girişim 2007 de çıkışım bulunuyor. 1999 da eşim vefaat etti.ssk dan ölüm maaşı alıyorum.2007 de babam vefaat etti babamdan emekli sandığı maaşı alıyorum. bu yapılandırmadan yararlanıp kendim emekli olursam diğer maaşlardan kesilen olurmu.şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanızdan aldığınız aylık kesilmez aynen devam eder emekli sandığı olduğu için. eşinizden aldığınız aylık düşebilir ama oran ne kadar olur bilemem.

 66. mustafa altın

  Merhaba Ömer bey;
  Yeni kanunda bahsi geçen;
  31 mayıs tan sonra bağkura olan borcununu ödeyemeyenlerin geriye dönük borcu silenecek deniliyor ve bu statüye sahip kişilerin “köy ve mah.muhtarları,kendi adına ve hesabına bağımsız çalışanla,tarımda kendi adı ve hesabına çalışanlardan” olduğu yazmakta..ben ltd şirketi sahibiyken iflas ettim ve 2,5 yıl bağkur borcum var..bu yasadan yararlanabilecekmiyim?
  cevap verebilirseniz çok sevinirim ömer bey…
  teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet siz de kendi adına ve hesabına çalışanlar kısmında yer alıyorsunuz. Sizin de borçlarınızın tamamı silinir ödemezseniz eğer.

 67. fatih karaahmet

  merhaba.benim 4b bağkur girişim 04.10.2000 Durumu #19-Ek-19 Terki olarak görünüyor, yani hiç prim ödemesi yapmadım, bu çıkan yasa kapsamında günlerimi geri alabilirmiyim, alabilirsem ne kadarını alabilirim, teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 31 Temmuz 2018 tarihine kadar dondurulan bağkur hizmetlerinizi yeniden yapılandırma yolu ile borçlanırsınız. Bir hayli avantajlı olur kaçırmayın derim. Ne kadar borç çıkar hesaplamak zor maalesef.

 68. ahmet

  06nisan2018 tarihinde tüm emeklilik şartlarını ssk üzerinden tamamlayıp internet üzerinden başvuru yaptım
  ancak 2012-2017 yıları arasında firma ortağı olduğum için bağkur borcu çıkarıldı 24 aylık borç çıktı yeni kanun öncesi 2aylık emekli maaş hakkımı alabilmem için 16bin kusur ödeme yapmam gerektiğini bildirdiler. bağkurdan herhangi bir hizmet gününe ihtiyacım yok bu bağkur borcu okuduğum kadarı ile 18.07.2018 tarihinde otomatik silinecek mi? borcu ödemediğim için mayıs sonu ile emeklilik başvurum iptal olacakmış bu bağkur borcunun silinmesi için mayıs ayı sonuna kadar herhangi bir dilekçe ile başvuru yapabilir miyim yoksa borç silindikten sonra tekrardan emeklilik başvurusu mu yapmam gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuruya istinaden sildirme hakkını sağlar mı sgk bilmiyorum. Eğer sağlarsa başvuru ile prim borcunuzu Temmuz sonunu beklemeden sildirirsiniz. Aksi halde temmuzu beklemeniz gerekir. Her iki durumda da yeni emeklilik talebi istenir sanırım.

   1. ahmet

    açıklama için teşekkürler, bağkur prim borcunu ödemezsek kesinlikle silinecek değil mi? silinmeyecek gibi ise en azından borcu taksitlendirip hakettiğim emekli aylıklarını almaya hak kazanayım mı?

    1. Ömer Meriç

     Kesin silinecek evet. Ödeyip ödememek sizin takdirinizde hocam. Birşey diyemem bu konuda.

 69. Adnan

  Merhaba Ömer bey, ben 2001 de bağkura giriş yaptım 2004 e kadar ödedim. 2004 _2010 arası ödemedim 2010dan sonrada sigortaya döndürdüm şuan 2004_2010 günleri silinmiş baktırdım 49000 borç çıkmış.Ben silinen günlerin bir kısmını geri alabilirmiyim tamamı fazla oluyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kısmi olarak borçlanma hakkınız yok maalesef. Tamamını borçlanmanız gerekiyor.

 70. Yavuz

  Merhaba Ömer bey, işyeri sahibi olarak 2012 de bağkurlu oldum,2015 e kadar yatırdım.işletmemiz devam ediyor benim 40 aylık prim borcum var şu zamana dek.Ne yapmam gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer silinmesini isterseniz ödeme yapmayın. Hizmet de borç da silinir. Ama yok ben hizmete ihtiyacım var ödeme yapabilirim diyorsanız yeniden yapılandırma başvurusu yapabilirsiniz.

 71. KEMAL ŞAKAR

  HOCAM SLM 2002 YILINDAN SİRKET ORTAKLIĞIM VAR 2014 YILINDA SİRKET TERK EDİLDİ FAKAT MALİYE KAYDI DEVAM EDİYOR BAĞKUR TESCİL AFI BİLDİĞİNİZ ÜZERE 01 08 2008 DEN BAŞLIYOR . BEN 2008 YILINDAN 2014 YILINA KADARMI BAĞKUR TESCİLİ YAPTIRABİLİRİM YOKSA SİRKET 2014 DE TERK EDİLMİŞ OLASINA KARŞIN 2018 YILINA KADAR TESCİL YAPTIRABİLİRİM T.ERERİM SİMDİDEN

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer vergi kaydı devam ediyorsa günümüze kadar olan kısmın tamamını borçlanmanız gerekebilir.

 72. KEMAL ŞAKAR

  ÖMER BEY 01. 08.2008 01.04.2014 TESCİL YAPTIRILMAMIŞ BAĞKUR HAKKIM VAR SİRKET DE MALİ KAYIT DEVAM EDİYOR . 01.04.2014 DEN İTİBAREN HEM AKTİF SSK DEVAM EDİYOR BAŞKA BİR FİRMADA 01,05.2018 KADAR HEM BAĞKUR HEM SSK GÜNLERİMİ KULLANIMA İNKAMIM VAR MI T.EDERİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01.10.2008 tarihinden sonra tescil açılır bağkurda. 31 Mart 2014 tarihinde durdurulur. Hem bağkur hem ssk günlerimi kullanma hakkım var mı sorunuzu pek anlayamadım açıkçası ?

 73. KEMAL ŞAKAR

  HOCAM ŞÖYLE BAŞTAN İZAH EDEYİM .2002 2014 ARASI SİRKET ORAKLIĞINDAN BAĞKUR KAYDI ACTIRMAK İSTİYORUM 2008 DEN İTAİBAREN 6 YIL HAK SAHİBİYİM 2014 SİRKET TERK EDİLDİ AMA SİRKETİN MALİYE KAYDI DEVAM EDİYOR .BEN 2008 DEN 2018 KADAR BORÇLANIP ÖDEMEK İSTİYORUM . 2014 TEN BERİ AKTİF SIGORTALIYIM 2014 İTİBAREN 2018 YILINA KADAR HEM BAĞKUR GÜNLERİMİ HEMDE SSK GÜNLERİMİ KULLANABİLİRSEM + 2274 GÜN SKK VAR 3600 GÜNDE BAĞKURDAN GÜN ALIP 5874 GÜNDEN EMEKLİ OLMAYI DÜŞÜNÜYORUM 2011 YILINDA BİR KANUN SİRKET ORTAKLARI BAĞKUR KAYITLARI DEVAM EDSEDE BAŞKA BİR YERDE SSK LI OLARAK CAKIŞABİLİRLER DİYE KANUN CIKATMIŞLARDI . BU KANUN HALA YÜRÜRLÜKTEMİ

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Eğer ki 2002 yılında bağkur tescili için başvuru yoksa tesciliniz 2002 yılından itibaren değil 01.10.2008 tarihinden itibaren başlar. 01.10.2008 tarihi ile 28.02.2011 tarihleri arasında sigortalı çalışmanız varsa bu hizmetleriniz çakışmadan dolayı iptal edilir ve bağkur geçerli sayılır. 01.03.2011 tarihinden itibaren ise ssk çalışmanızın olmadığı günler için bağkur tescili açılır. Yani özetle 01.10.2008 tarihinden günümüze kadar her durumda kesintisiz hizmet almış olursunuz.

 74. KEMAL ŞAKAR

  ÖMER BEY ÇOK TEŞEKKÜR EDERİM İLGİNİZE ALAKANIZA HÜRMETLER SAYGILAR

  1. Ömer Meriç

   Saygılar efendim. İyi günler.

 75. Selnur

  Merhaba
  Çıkan torba yasaya göre; yaş ve gün olarak sgk dan emekli olmaya hak kazandım. Ancak Bağkur a borcum var. Hiç prim ödemedim gün olarakta Bağkur a ihtiyacım yok. Bapkur Borcumu sildirip emekli olabilir miyim sgk dan. Tşk

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet tabi ki 7143 sayılı kanun gereği bu mümkün.

 76. ufuk SENFERT

  Merhaba Ömer Bey…2015 bağkur girişim var…2017 aralık ayından beri tam teşhisi koyulamayan ”tahminen menıere ” hastalığım var. Kişisel ihtiyaçlarımı bile yalnız karşılayamıyorum…Bu arada gerek yapılandırılmış olan borcumu , gerek güncel borcumu ödeyemedim…Durumuma bir çözüm yolu varsa bilgilendirirseniz sevinirim…Tecrübelerinizi ben ve buradaki herkezle paylaştığınız için sonsuz teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Allah acil şifalar versin ve yardımcınız olsun. Prim borçlarının 2018/Mayıs ayından önceki kısmı tamamen silinecek. 01 Hazirandan itibaren sıfırdan başlayacak. Eğer amacınız sağlık hizmetlerinden ücretsiz yararlanmaksa 01 Hazirandan itibaren bu mümkün olacak.

 77. hatice dilek

  merhaba 01.01.1963 dogumluyum30.09,1998 de istege bagl ıbagkur prim ödemiye başladım 2008 yılında ssk girişim daha sonra işten çıkıp istege bagkur olarak prim ödemiye devam ettim.bügün itibarıyla8 yıl 3ay ödemem vardogum borçlanması tarih olarak denk gelmedi aradaki boşlugu yeni çıkan kanuna göre borçlanabilirimmi.teşekür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef boşta geçen süreleri borçlanma gibi bir düzenleme yar almıyor kanunda.

 78. İhsan Ateş

  Kısmı ihya yapabilecekmiyiz acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır maalesef kısmi ihya hakkınız yok.

 79. İhsan Ateş

  Sayın hocam sigorta dan 1700 günüm eksik yaş dolu 1985 ve 1998 den mecburi sigortalilik var bagkur….ihya yapıp emekli olabilirmiyim saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bahsettiğiniz dönemler prim borcundan dolayı dondurulduysa ve en az 1700 gün ise tabi ki borçlanıp emekli olabilirsiniz.

 80. ömer yıldız

  slm 4b bağkurluyum 37 aydır bağkur prim borcum var af ve yapılandırmadan nasıl yaralanacağım peşin ödemede gecikme bedeli ile faiz harici ana borcumdanda silinme varmı ve birde taksitlendirme durumunda gecikme bedeli ile faiz silinecekmi nasıl olacak detayını verebilirmisiniz teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Sorularınız hakkında zaten yazımızda bilgi var. Okumanızı öneririm.

 81. ömer yıldız

  slm ömer bey 2000 yılı girişli 4b bağkurluyum ve ssk.ya geçiş yapmak istiyorum geçiş için neler lazım bunu yaparsam yeni yasaya göre hem erken emeklilik yüksek maaşdan yararlanablirmiyim teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sskya geçiş için bir işyerinde çalışmanız gerekir. Bağkura tam olarak başlangıç tarihiniz ne zaman? Askerliği ne zaman yaptınız?

   1. ömer yıldız

    slm bağkur başlangıç tarihi 28/01/2000 de başladım , askerliğimi 1996 yaptım , şirket ortağı olmam yetiyormu

    1. Ömer Meriç

     Yaklaşık 5 ay askerlik borçlanmanız halinde ssk kapsamında 5975 gün 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. En erken emeklilik durumu bu sizin için. Şirket ortağı olmam yetiyor mu sorusunu neden sordunuz? Onu anlamadım.

     1. ömer yıldız

      şimdi bağkurdan emekli olursam kaç yaşında olacağım ,şirket ortağı olmam yetiyor demem ssk ya geçiş için sizin bir şirkette çalışmanız lazım dediğiniz için bu cevabı verdim

     2. Ömer Meriç

      Şirket ortağı olmanız başka bir işyerinde ssk kapsamında çalışmanıza engel değil. Bağkur kapsamında normalde emeklilik için 9000 gün 60 yaşın tamamlanması gerekir. Askerlik borçlanmanız halinde ise 9000 gün ve 58 yaşı tamamlamanız halinde emekli olabilirsiniz.

 82. rukiye bulat

  Merhaba 1700 sigortam var 1986 GİRİŞLİYİM 1400 gün iki çocuk borçlanması yapıp 58 yaş 3600 günden emekli olabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet toplamda 3600 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

   1. Rukiye bulat

    Bu arada yaşım 48 yazmayı unutmuşum

    1. Ömer Meriç

     58 yaşı beklemeniz gerekir.

  2. Rukiye bulat

   Peki 58 uaşımı bekleyecem yoksa dsha önce olabilirmiyim emekli

 83. Aynur gül

  Merhaba ben 1975 doğumluyum. 1995 yılında 4b şirket ortaklığım oldu. 183 gün sonra ortaklardan birine devrettim. Daha sonrada hiç sigorta girişim olmadı .. nasıl bir yol izlemeliyim. 1 doğum var..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin için en erken emeklilik ssk kapsamında. Bağkur giriş tarihinden sonra doğan çocuklar için borçlanma hakkınız var.

 84. Kamil epik

  Mrhb 1996 yılından 2014 yılları arasındaki bağkur günlerimi nasıl alırım vereceğiniz bilgi için tşk ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren Sgk ya başvurarak yeniden yapılandırıp ödeyebilirsiniz.

 85. TACETTİN

  1989 BAĞKUR GİRİŞİM VAR 1996 – 2008 ARASINI SİLDİRDİM ŞU ANDA 4200 GÜNÜM VAR 2011 -2015 ARASI NI BORÇLANABİLİYORUM YAPILANDIRMA HALİNDE NE KADAR ÖDEMELİYİM KOLAY GELSİN

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan süreleri kısmi borçlanma hakkınız yok. Talebiniz halinde tamamı hesaplanır borcun.

 86. Kenan kokulu

  Merhaba ömer bey,
  Ben 15/01/1959 doğumluyum 02/02/1972 tarihinde ssk girişim var 05/05/1988 tarihine kadar parçalı 875 gün ssk pirimim var bu tarihten sonra 30/10/1991 tarihinde şirket ortaklığım nedeni ile 30/10/2006 tarihine kadar bağkurum var 01/11/2006 tarihinden sonra 800 gün ssk lı çalışmam var bu güne kadar şimdi çıkan yasayla ben ssk danmı, bağkurdanmı emekli olacağım en son çalışmam ssk vereceğiniz bilgiye şimdiden tşk ederim saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeni yasada emeklilik ile ilgili bir düzenleme yok hocam. Eğer hizmetinizin son 7 yıllık kısmında ssk ya da bağkur hangisi 3.5 yıldan fazla ise o kapsamda emekli olursunuz.

 87. sezai yalçın

  sayın hocam benim farklı tarihlerde toplamda tek 4 aylık borcum var faiziyle 1900 tl bu borc tamamen silinirmi yine 12 aydan fazla borcu olanları mı kapsar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ay olarak bir sınır yok. Borcun tamamı silinir.

 88. gülay özkan

  İyi günler benim bağkur giriş tarihim 1/09/1995 ve 01/01/2018 e kadar tüm ödemelerim yapıldı ancak 2018 te hiç ödeme yapamadım . Emekli olabilmek için yaş bekliyorum ( 1/07/1972 doğum tarihim)bundan sonra yapılandırma yerine borçları sildirip dondurma yapmam mantıklı mı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2018/Mayıs ayı öncesine ait borç silinir. Ancak kaydınız devam ediyorsa 01 Haziran 2018 tarihi itibariyle yeniden başlatılır. Eğer prim gün sayısını tamamladıysanız yapmanız gereken kaydı da sildirmek. Mantıklı olanı bu.

 89. osman süslü

  sayin yetkili
  1989 ssk girişim var toplamda 4143 gun 1965 dogumluyum emeklilik için 5450 gune ihtiyacım var
  1994-2005 arasi hiç ödeme yapmadigim bagkur günlerimi ihya etmek
  istiyorum .ikemetgahim ankara basvurumu ankara sgk il mudurlugune
  yapabilirmiyim ayrica vergi kaydi belgesi gerekli mi ? eger gerekli
  ise vergi kaydi belgesini de ankara da çikarabiliriyim
  bilgi verseniz sevinirim
  saygilar
  osman süslü

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bağkur dosyanız nerede ise oradaki SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor. Vergi belgesi eklemeniz gerekmez.

 90. Mehmet

  Merhaba Ömer Bey. İsmim Mehmet Deniz.AYDIN/Söke’de ikamet ediyorum.Mesleğim Çiftçilik.Sigorta türüm,tarım.Benim 01.11.1995 ‘ de Bağkur’a girişim var.Benim emeklilik şartım 5400 gün ile 58 yaş ve 9000 gün ile 55 yaşında olmak.Ben bunlardan 5400 gün ile 58 yaş şartıyla emekli olmayı talep ediyor ve istiyorum.Ben 2015 yılında Bağkur borçlarımı ve emekli olma şartlarımı öğrenmek için AYDIN merkezdeki SGK’ya gittiğimde bana direkt olarak ”Sen git 9000 güne tamamla,öylelikle 58 yaşına gelince emekli olursun.”dediler.Beni o zaman ayrıntılı bilgilendirmemeleri üzerine ” Git, sen 9000 güne tamamla,58 yaşında gel.”demeleri üzerine ödemelere devam ettim.2016 yılına kadar gecikmeli de olsa ödemeye devam ettim. 2 yıldır da gerek çocuklarımın üniversite eğitimi gerek tarla ve bahçedeki işlerimden kaynaklı olarak ödemem gereken borçları ödeyemedim.Şu anda da kalan toplam borcum 11.799,56 TL.Ayrıca toplam gün sayım 8130 gündür.Ben en başından beri yaştan emekli olacağım diyerek bana 5-6 yıl önce sırf bu sebep ile benim askerlik borçlanması talebimi bile, abi sen yaştan emekli olacaksın, diye geri çevirdiler.Şimdi anlayacağınız üzere ben yaştan emekli olacağım, diye bu ödemeleri yaptım.07.06.2018 tarihinde 58 yaşıma gireceğim.İstediğim gibi yaştan emekli olacağım.Benim ile çok sağ olsunlar Söke’deki SGK’da bulunan memur arkadaşlar iyi ilgilendiler.Benim,5400 günümü tamamlayıp 58 yaşımı bekleseydim yaş itibari ile emeklilik hakkı kazanacağımı,8130 gün olmasının yani 5400 ile 8130 gün arasındaki 2730 günlük farkın ödemesinin boşuna olduğunu,emekli olunca da bu farkın benim emeklilik maaşıma hiç bir katkısının olmadığını belirttiler.Ben bu 5400 ile 8130 gün arasındaki 2730 günlük farkın ödemeleri ile ilgili olarak ödediğim tutarlar varsa geri iadesini istiyorum veya ödeyeceğim tutarlarda varsa silinmesini talep ediyorum.En kötü maaşıma yansımasını istiyorum.
  5400 gün ile 58 yaşında emekli olacak insanlardan 8130 gün ile 58 yaşında emekli olacak olan benim,bir farkım nasıl yok? Bu sorunun çözülmesini istiyorum.Yardımcı olabilir misiniz Ömer Bey?Ne yapmam gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Toplam prim ödenen gün sayısı üzerinden emekli maaşı hesaplaması olacağından fazladan ödediğiniz günler az da olsa emekli maaşınızı olumlu yönde etkiler. Zaten ödemiş olduğunuz primlerin iadesi söz konusu değil. Eğer 5400 gün ile emeklilikse amacınız kalan prim borcunuzu ödemeyin derim. 2018/Mayıs ayı itibariyle silinecek çünkü.

 91. Fatma

  Merhaba. Dul aylığı almaktayım. Şubat 2018’de bir şirkete ortak oldum, o günden beri bağkur primim gözükmekte. Ve bu primleri ödemedim. Haziran ayı bitmeden hissemi devredeceğim. Öğrenmek istediğim;
  1) Gözüken primleri ödemezsem dul aylığımla veya başka bir icra durumu gerçekleşir mi?
  2) Çıkan düzenlemeyle birlikte primler silinir mi? Silinecekse nasıl faydalanabilirim?

  Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-2018/Mayıs sonu itibariyle tüm borçlarınız silinir ödeme yapmazsanız. Şu an için icra takibi yapılmıyor zaten bağkur prim borçlarına.
   2-Borçlar silinecek. Herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok. Otomatik olarak silinecek.

   1. Fatma

    Teşekkürler Ömer bey,
    Durumum aslında tam olarak şöyle;
    Dul aylığı alıyorum. Gelirin esas amaç olmadığı bir şirkete, emekli olduğumu sandığımdan bağkur primi çıkmaz diye ortak oldum. Fakat bağkur primi dediğim gibi gözüküyor. Ben zaten dul aylığı alıyorum ve emeklilikle ilgili bir planım yok bundan sonrası için. Bu primleri ödeyecek durumda da değilim. Dahası devir işlemleri de bayağı bir zorlayacak. Eğer dediğiniz gibi bağkur primleri icra takibine tabi değilse, sizce hiç devir etmeden devam etsem nasıl olur? Anladığım kadarıyla Haziran borcu da silinmeyecek zaten. Siz olsaydınız yerimde nasıl davranırdınız, kafa rahat olsun için devir yapar mıydınız? Ya da bu şekilde devam eder miydiniz?

    1. Ömer Meriç

     Şu an icra takibi yok ama yapılandırmadan sonra başlar. Benim tavsiyem hizmete ihtiyacınız yoksa ve emeklilik gibi bir düşünceniz de yoksa devir yapmanız.

 92. gülşen saldere

  merhaba 1998 yılında ssk başlangıcım var 2 yıl çalıştıktan sonra çocukların bakımı için işimden ayrıldım 2009 yılında kendi adıma emlak ofisi açtım o günden bu gune kadar bağkurluyum dönem içerisinde 3 defa yapılandırma yaptım ilk taksitler harıç ödeme yapamadım bir önceki yasadan faydalanıp hizmet donduma yeniden açılış yaptım yine ödeyemedim 2013 yılında rahatsızlandım ve rahatsızlığım halen devam ediyor engelli raporu almayada hakkım var arap saçına döndü benim bağkur yani şimdi nasıl bir yol izlemeliyim bilgilerinize sığınırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Engel oranınız yüzde kaç hocam ?

 93. özer keskin

  Selam Ömer bey, 01 Haziran tarihinde yaşı da doldurup ssk dan emeklilik hakkını kazanıyorum.benimde faizi ile beraber toplam 6300 tl bağkur borcum var.bu primlere ihtiyacım yok.ssk ya haziran 1 itibariyle başvurduğumda bu borçları silecekler mi yoksa 31 temmuza kadar bekleyecekmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu husus henüz net değil. Kanunda 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ödenmemesi halinde deniliyor. Sanırım bu tarihi beklemek gerekecek ancak yine de SGK nın yapılandırma genelgesini beklemek gerekir.

 94. KEMAL ŞAKAR

  ÖMER BEY 2008 2014 arası sirket ortaklığım var sirket 2014 de resen terk ama mali kaydı devam ediyor . resen terkten itibaren 2018 yılına kadar bağkur kullanma hakkım kanunen varmı prim günüm eksik terkten sonra da mali kaydını kulannarak 2018 kadar borçlanıp gün almak emekli olmak istiyorum böyle bir inkanım var mı ? yoksa resen tekten sonra bağkur kullanamazsın derlermi ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maliye kaydı devam ediyorsa resen terkten sonraki kısım için de bağkur açılması gerekiyor.

 95. cüneyt

  slm ömer bey 2015 ten beri bağkur ödeyemiyorum ve biraz borcum birikti haliyle eğer yapılandırma yapmazsam borç silinecek buna istinaden hizmetde silinecek demişsiniz yani 2,5 yılım gidecek peki ilerde bu 2,5 yıl yine karşıma çıkacakmı sonuçya yaş beklemek zorundayız yani yapılandırmakmı daha mantıklı yoksa borcun silinmesimi silinecek olan 2,5 yılın bana zararı ne olacak ileride tşk

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Önünüzde iki seçenek var. İsterseniz prim borcunuzu yapılandırıp ödersiniz. Eğer ödeme durumunuz yoksa 31 Temmuz 2018 tarihine kadar ödeme yapmaz ya da yapılandırma başvurusunda bulunmaz iseniz 2018 Mayıs ayı öncesi tüm borçlarınız silinir ve hizmet dondurulur. Borçtan dolayı dondurulan bu hizmet sürelerini daha sonra isterseniz borçlanıp hizmetten saydırabilirsiniz. Ancak emekli olacağınızda illa ki borçlanmak da zorunda değilsiniz.

 96. osman süslü

  01,09,1994 bagkur kayıt oldum 1994-2005 arasında 124 ay bagkur gunum var ancak hiç ödemediğimden dondurulmuş ihya etmek istiyorum ilk kaydın yapıldığı yerdemi başvuru yapacağım yoksa herhangi bir yer olabilir mi? ikemetgahım etimesgut Ankara iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur dosyanızın bulunduğu Sosyal Güvenlik Merkezine başvuru yapmanız gerekir.

 97. erdal akyol

  Merhaba, yukarıda okudum fakat yine de sormak istiyorum. 2003 – 2005 yılları arasında İnternet Cafe açtım ve işlettim. Tüm kayıtlarım ve belgelerim duruyor. Fakat Bağkur girişim yok. Afların 01 Ekim 2008 öncesini kapsamadığını yazmışsınız. Bu dönem için hiç mi şansım yok?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Maalesef 01.10.2008 tarihi öncesi için bağkur açtırma hakkınız yok.

 98. Ercan avcı

  Mrb hocam benim 8 ay 1900 bagkur borcum var faizle 5000 tlye yakin olmus ne yapmaliyim ve ne olacak yardimci olursaniz sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yeniden yapılandırıp ödeyebilirsiniz. Eğer 31 Temmuz 2018 tarihine kadar yeniden yapılandırma başvurusu yapıp ödemezseniz borcun tamamı silinir ve hizmetiniz de dondurulur.

 99. Yakup Cemli

  ben bağkur borçumu hemen yatırsam ne zamana beli olur ne zamn emekli olurum birde bügün başladi degil mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma başvuruları henüz başlamadı. SGK sistemi açmadı daha. Eğer emekliliği hakediyorsanız prim borcunuzun tamamını ödeyip emeklilik başvurusu yaparsanız emekli maaşınız 01 Temmuz 2018 tarihi itibariyle bağlanmış olacaktır.

 100. ASLI

  Merhaba , Ne yazıkki 2012 den beri dönem dönem bağkur borçlarım oldu bir asra 2015 yılında bağkur yapılandırmasından yararlanıp önceki 3 seneyi dondurmuşturm. Şimdi hiç başvuru yapılmazsa 31 marttan öncekiler silinecek daha sonra emekli olmak için istediğimizde ödemek koşulu ile günlerimizi kullanabileceğiz doğru mu anlıyorum ? bir diğer sorum da Başvuru yapmadığımız takdirde 31 marttan öncekiler silinecek diğer daha sonra hazıran itibariyle giriş görünecek peki ödememeye devam ettiğimizde sağlıktan faydanalanabilecekmiyiz? Bu yeni düzenlemedeki yeni fark sağlık hizmetleri konusunda faydalanabilmemiz sanırım 2 aydan fazla borcu olanlarda yararlanabilecek mi artık ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2018/Mayıs öncesi borçların tamamı silinecek. 2015 yılındaki ile aynı. Hizmetler de dondurulacak. Daha sonra dilerseniz bu süreleri borçlanarak hizmetten saydırabileceksiniz. 31 Aralık 2018 tarihine kadar prim borcunuzu ödemeseniz bile sağlıktan yararlanabileceksiniz.

   1. ASLI

    31 Aralık 2018 sonrası bagkur prim borcu devam ederse sağlıktan yararlanma da bitecek mi ? Bir de eşim ssk çalışan ben bağkurlu şahıs firmasıyım onun üzerinden baktırılabiliyormuyum? ya da Doğum için onun sgk anlaşmasından yararlanıp hizmet alabilirmiyim?

    1. Ömer Meriç

     01 Ocak 2019 tarihinden itibaren biter sağlıktan ücretsiz yararlanma. Aktif bağkurlu olduğunuz sürece eşinizin sigortasından yararlanamazsınız.

 101. Hulya

  Merhaba omer bey . Biraz once sgk dan ciktim daha basvurular baslamadi dediler. Kanunda bugun baslayacak diyor ama değil mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet kanunen başvurular başladı ama SGK henüz sistemi açamadı. Biraz daha beklemeniz gerekiyor.

 102. eser sarı

  selamlar ömer bey.
  ,
  benim xxx ltd şti isminde ticarethanem vardı ve yanımda 10 kişi çalışmaktaydı ve ekonomik kriz nedeniyle şirket kapandı..bu yüzden geriye dönük 3 yıl bağkur borcum var.
  sgk dan emekli olabilmek için gün/yaş/pirim doldu fakat bağkur borcum olduğu için emekli edilmedim..
  elinize dilinize sağlık konuyla ilgili yazılarınızın tamamını okudum ve bende yeni çıkan yasa ile borcum silinir diye umuyorum,
  fakat şöylede bir söylenti duyuyorum..bu yasadan ken.ad.çalışanlarla çiftçi esnaf ve sanatkarlar yararlanabilir… yanında eleman çalıştıran x isimli ltd veya anonim şirketi ortağı yada sahipleri yararlanamaz deniyor!
  şunun için soruyorum; şayet böyle ise pirime ihtiyacım olmadığı halde en azından yapılandırma fırsatını kaçırmayayım..yardımcı olabilirseniz sevinirim

  meslek hayatınızda başarılarınızın devamı dileğiyle

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Söylentilerin hiç birine aldanmayın. Öyle şey olmaz. 2018 Mayıs ayı öncesi prim borcu olan tüm bağkurluların borçları silinecek. Tek istisnası isteğe bağlı sigortalılar. Sizinki de silinecek merak etmeyin.

 103. Atanur

  Merhaba, geçen yıl yapılandırma yaptırdım, bu da silinirmi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırmayı ödemediyseniz ve 2018 Mayıs öncesi prim borcunuz varsa silinir.

 104. ALİ AYDIN

  hocam mrblar benim babamın 1350 gün ssk sı var 550 gün askerliği var yaşı 57 bağkur prim borcu 115000 bin tl bu ihyadan nasıl yararlanabiliriz sanırım 1500 güne ihtiyacı var bunu bağkurdan nasıl karşılayabiliriz en temel soru nasıl en kısa zamanda emekli olabilir şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Babanızın hizmet bilgilerini ayrıntılı olarak yazabilirseniz ne zaman emekli olabileceğini konusunda hesaplama yapabilirim. Bağkurda kısmi hizmet ihyası söz konusu değil. Hizmetin tamamını borçlanmanız gerekiyor. Ama yapılandırma kapsamında prim borcunuz bir hayli düşer.

 105. Mutlu

  İyi günler bağkur yapılandırma başvurusu başladı mı? İyi çalışmalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Evet 04 Haziran 2018 tarihi itibariyle başladı.

   1. Mutlu

    Teşekkür ederim.

 106. tayyar yiğit

  bağkurum ve sigortam toplam 7877 gun 52 yasındayım 119 ay askıda gunum var eksik gunlerimi askıda olan yeteri kadarını yani 1123 gunu satın alabilirmiyim emekli olmam için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bağkurda dondurulan sürenin tamamını almanız gerekir. Kısmi borçlanma hakkınız yok.

 107. Emrullah kayisli

  89 Bağkur girişim var ihya yasasindan faydala n abililme imkanım varmı bunu ziraat Bankası kredi veriyomu kurumla bnka arsinda anlaşma varmı çünki ben emekliligim dolmuş durumda

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet dondurulan süreleri yasa kapsamında yapılandırabilirsiniz. Ziraat Bankası ile devam eden kredi sözleşmesi var. Eğer emekliliği hak ediyorsanız kredi tahsis edilebilir.

 108. İbbooo

  Merhabalar ömer hocam oranlar belli oldumu 100000 borç nerelere düşüyor örnek varsa paylaşabilirmisiniz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Borcun ait olduğu döneme göre değişir bu. Oranlar belli ama hesaplamak imkansız. Gelecek hafta SGK’ya gidin sistemden hesaplasınlar.

 109. yusuf

  Hocam selamlar..yazıları okudum..gercekten tüm sorulara tek tek cevap vermişsiniz..çok teşekkürler hakkınızı hell edin öncelikle zaman ayırdıgınız için.sorum şu.1988 girişliyim.emekliliği hakettim herhangi bir sorun yok günle ilgili.ihya aldım gecen ay ödnmemiş pirim borclarım çıktı. 56 ay sanırım ve cıkan rakam 45.000 tl civarlarında.sizden ince hesap istemiyorum,malum çok yogunsunuz.ama bu af kapsamında bu rakam peşin ödemeyle nelerelere düşer,kaba da olsa bir rakam söylemeniz münkünmüdür..çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Bu işi yani insanlara yardım etmeyi seviyorum. İstediğiniz zaman Sgk konusundaki sorularınızı sorabilirsiniz. Gerçekten hesaplamak imkansız. Şu kadar çıkar diyemiyorum maalesef ama normalden daha az çıkar bundan eminim.

   1. yusuf

    Çok teşşekürler..Hakkınızı helal edin.Allah gönlünüze göre versin herşeyi 🙂

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. Cümlemizin hocam :). İyi günler.

 110. DİLEK

  MERHABA
  2018 YILI YAPILANDIRMA YASASINDAN SGK VERGİ VE BAĞKURBORÇLARIM İÇİN YARARLANMAK İSTİYORUM. 2017 YILINDA BAĞKUR YAPILANDIRMAMIZ ÖDEMENİN AKSAMASINDAN DOLAYI BOZULDU. BU DURUM YENİ YASADAN YARARLANMA HAKKIMI ETKİLERMİ
  İYİ GÜNLER

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır etkilemez. Prim borçlarınızı yeniden yapılandırabilirsiniz.

 111. figen özbay

  MERHABA
  EŞİM 2000-2005 YILLARI BAĞKUR BORÇLARINI SİLDİRMİŞTİ.ŞU AN YAPILANDIRMADAN FAYDALANMAK İSTİYORUZ.ÖDEYİP SSK DAN EMEKLİ OLMAK İSTİYORUZ.FAKAT VERGİ BORCUMUZ VAR.BU SORUN YARATIR MI

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır vergi borcu emekliliğe engel değil. Ama emekli olduktan sonra maaşından 1/4 oranında kesinti yapılabilir.

 112. Kerim tunalı

  Bağkur borcu olsa bile sağlıktan faydalanacaksınız dendi bunun belli bir süresi var mı geçici olarak mı bu faydalanma tşklrr..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 31 Aralık 2018 tarihine kadar olması gerekiyor.

 113. nesrin ünder

  bağkura ihtiyacım yok esimin ssk sıda yok emekliliği 51 de hakediyorum.aynı zamanda esnafım bağkur ödemeden yası bekleyene kadar saglıktan nasıl faydalanırım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Esnaflık devam ettiği sürece zorunlu olarak bağkur ödemek zorundasınız. Aktif bağkurlu iken prim borçlarınızı düzenli ödemediğiniz sürece sağlıktan yararlanma hakkınız yok.

 114. savas

  hocam oncelikle tesekkurler ediyorum bu faydalı bilgilerinizi bizimle paylastıgınız için allah razı olsun bu aziz mubarek gunlerde ….. sorum su ben 51 yasındayım 2009 yılından 4 aylık pirim borcum var ve daha oncesinde pirim odemişligim yok 2015 yılından bu yana da sigortalı calışıyorum yani pirimim az bu 4 aylık pirimi odesem emeklilik de bana bi faydası olurmu olmazsa dediginiz gibi hiç odemeyim silinicek se

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Ödemenizi tavsiye ederim. Şimdi yapılandırma kapsamında ödüyorsunuz ve avantajlı olur. İleride borçlanmak istediğinizde daha fazla prim çıkar.

 115. Mehmet

  Merhaba hocam 2015 yılındaki bağkur affında 2015 yılı önceki borçlarım için yapılandırma yada dondurma dilekçesi vermemiştim bu çıkan yasada 2015 yılı öncesi borçlarım yapılandırma kapsamına girer mi? Ben 2007 yılından 2018 yılına kadar sigorta primi yatırmadım esnafım işyerim aktif olarak çalışmaktadır şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2007 ve 2015 yılları arasında dondurulan hizmet sürelerinizi yeniden yapılandırma kapsamında ihya edebilirsiniz.

   1. Mehmet

    Hocam tşk ederim cavapınız için 2015 yılındaki yapılandırma kapsamında dondurma dilekçesi vermemiştim vermesemde yapılandırma kapsamına girer mi? Hocam çok teşekkür ederim iyi akşamlar.

    1. Ömer Meriç

     Dilekçe vermenize gerek yok. 31 Temmuz 2018 tarihine kadar yapılandırma yapmaz ya da ödemezseniz borç otomatik olarak silinir.

 116. Osman Aydin

  Iyi gunler. Bagkur borcum 8 aylık. Yani 8 ay once açtım dükkanı. 1 yil dolmadı. Ben de yararlanabiliyor muyum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hem sildirme hakkından hem de yeniden yapılandırma hakkından yararlanırsınız.

 117. ahmet

  31 temmuzu beklemeden borcu sildirmek için birşey yapamıyor muyuz? evraklar içeride borçtan dolayı emekli olamadım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sayfamızda iki aylık süreyi beklemeden durdurma ve sildirme dilekçesi var. Bununla SGK’ya başvurarak 31 Temmuz tarihini beklemeden tüm borcu sildirebilirsiniz.

 118. SEMİH

  Merhaba , babamın 77 senesinde askerlik ondan önce ve sonrada sistemde görülebilen 600 günlük sigorta ödemesi görünüyor fakat çalışmış olsa da zamanında (80-90 lı yıllar) hiç sigortaları yatırılmamış. Şimdi babam 63 yaşında geri kalan emeklilik günün parası hesaplatılıp , ödenerek Babamı emekli yapabilirmiyiz? yapabiliyorsak bu durumda yine ziraatin emekli olacaklara verdiği destek kredisi kapsamında olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Boşta ve çalışılmadan geçen sürelerin borçlanılarak hizmetten saydırılması düzenlemesi bulunmuyor. Yapamazsınız maalesef.

 119. erhan

  Merhaba da önce yapılandırılmış borçlarda bu kapsamda mı silinecek mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet talep dilekçesinde var zaten daha önce yapılandırma ya da taksitlendirme yapılan borçlar da silinecek.

 120. Sandalos

  Bağkur borcunu sildiren yada yapılandıran varmı, paylaşabilirmisiniz? Özellikle sildiren oldumu?
  Bi de hocam sizce 31 temmuzu bekleyelimmi yoksa şimdi gidip sildirme yada yapılandırma yaptıralımmı? Sizce hangisi bizim faydamıza olur? Birde hastaneye gidelim mi, ücretsiz muayne olabilirmiyiz şu an? Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam daha sistem açılmadı. Yapılandırma yapılıyor ama sildirme uygulaması başlamadı. Ücretsiz muayene yok maalesef. Prim borcunuzu yapılandırıp ilk taksidi ödemeniz halinde sağlıktan yararlanabilirsiniz. Sildirme ya da yeniden yapılandırma kararını verme size bağlı.

 121. Sandalos

  Merhabalar.. yapılandırma yada borç sildiren varmı arkadaşlar? Hocam sizce şimdimi başvuru yapalım borç sildirmeye yoksa bekleyelimmi 31 temmuza kadar? Bide hocam hastaneye gidelimmi, ücretsiz muayne olabiliyormuyuz şuan, açıldımı sistem? Teşekkürler

 122. Sandalos

  Sistem açılmadı diyorsunuz, peki ne zaman açılacak yada açılacak mı? Bu af sadece yapılandırma affı olmasın hocam? Peki şimi yapılandırsam ilk taksitini yatırsam ve sonra sistem açılacak diyorsunuz ya o yapılandırma da silinecekmi? Ya açılmazsa sistem? Sizce ne yapalım? Yapılandıralımmı, borçların sildirmek için sistemin açılmasını mı bekleyelim? Öneriniz nedir????

  1. Ömer Meriç

   Hocam sanki Sgk benim. Sistem ne zaman açılacak diye soruyorsunuz. Yapılandırma da var sildirme de. Tercih sizin ister sildirir ister yapılandırırsınız.

 123. Rufina

  Merhabalar.Benim Bağkur başlangıç tarihimden bu yana tam 10 yıl oluyor, yalnız SGK hizmetim 7 yıl 11 ay26 gün isteğe bağlı ve 249 gün SSK var.Topladigimizda yine 10 sene çıkmıyor,yani 14 ay eksik ve bu süreyi yapılandırmak amaçla Avcılar SGK merkezine gittim, yalnız bana borcunuz gözükmüyor dediler.Bence bir yanlışlık var.Yardimci olurmusunuz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Neyin borcu çıkmıyor. Soruyu daha anlaşılır sorabilir misiniz lütfen.

 124. ertan

  Merhaba ömer bey; babamın 1978 yılında bağkur girişi var ve bugüne kadar 3 basamak yükseltilmiş görünüyor. Bundan bir önceki yapılandırma yasasından taksitlendirme yaptırdık. 165.000 civarında borcu öderseniz emekli olabilir dediler. Şuanda 38 ay prim ve 26.000 TL borç görünüyor yeni yapılandırma ile ihya olarak mı başvuru yapacağız? Çünkü bir önceki yapılandırmada basamak ve borçların tamamını sıfırlamışlardı. Babam 1956 doğumlu nasıl emekli olabilir? yardımcı olabilirmisiniz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım 26 aylık borç dediğiniz 2015/05 dönemi ve sonrasına ait borç. 2015/05 dönemi öncesi prim borçları dondurulmuştu. Şimdi babanız hem ihya yapılandırma yapmalı hem de 2015/05 dönemi sonrası borçları yapılandırıp ödemeli ki emekli olsun. Bayramdan sonra Sgk ya uğrayarak ne kadar ödeyeceğiniz konusunda hesaplama yapılabilir.

 125. Kamil Can

  İyi günler Hocam Bağkur prim borçlarını dondurdugumuzda borç faizinde düşme oluyor mu yoksa ayni mi kalıyor bir de daha sonra ihtiyaç olduğunda bunu ödemek istediğimizde şu an ki borç miktarına göre mi yoksa o yılda ki enflasyon oranına göre mi iyi çalismalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borç silinmede anapara ve faiz dahil tüm borç silinir. İleride borçlanmak istediğinizde ise o dönemde talep tarihinizde geçerli olan aylık prim tutarları esas alınarak hesaplama yapılacak.

 126. mete

  Merhaba, yorumlara şöyle bir göz gezdirdim. Tek tek basmakalıp cevap vermeden herkesin talebi ile ilgilendiğiniz için tebrik ederim.

  Benim de yasa ile ilgili bazı sorularım olacak. Belirtildiği üzere Mayıs öncesi bağkur borcu silinince geçmişe dönük günler de gidiyor ve hizmet donduruluyor.

  1) Peki hizmet tekrar açtırıldığında geçmiş günleri ödemek mümkün oluyor mu? Misal 3 yıl sonra hizmetin tekrar açtırılması istedi, geçmişe dönük ödenecek tutar faizli mi hesaplanacak?
  2) Bağkur dondurulsa bile vergi ödeyerek firma açık kalabiliyor mu?
  3) Yapılandırma yaptırıp ödemesi yapılsa, Haziran ve sonrasındaki aylar ödenmezse hizmet gene otomatik dondurulacak mı, yoksa borç yazmaya devam mı edecek?

  Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- Dondurulan süreleri her zaman borçlanma yolu ile hizmetten saydırma hakkınız var. Bu süreler için yeniden ihya hesaplaması borçlanma talebinde bulunduğunuz tarihte geçerli bağkur primleri üzerinden yapılır.
   2-vergi kaydı devam ediyorsa 1 Haziran 2018 tarihinden itibaren yeniden başlatılır bağkur.
   3. Yapılandırma yapıp ödemediğinizde yapılandırma bozulur. 2018 Mayıs ayı öncesi prim borcu olacağından ödediğiniz kadar hizmet kalır ve gerisi yine dondurulur.

 127. ALİ

  Ömer hocam. diyelim ki benim 10 yıllık bağkur ihya edilecek borcum var fakat bana 5 yıl lazım bunun 5 ylılını
  ödesem kalan 5 yılı sistem dondur mu ,emekli olduğumda kalan 5 yılıda ödememimizi isterler mi teşekkürler .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan sürenin tamamını borçlanmanız gerekir. Kısmi olarak borçlanma hakkınız yok maalesef.

 128. Emrullah kayisli

  89bagkur girişim var 7143 yasası ci madan once 2 ayonce 9535 günüm çıktı hala işyeri var 112000 tl borcum çıktı şu andaki af yasasında takriben nekadar düşer maaş 1295 tl hesp edilmişti banka 35 bin verebiliriz dedi af uygulandığı takdirde tahminen miktar nekadar düşer tşkler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödenecek ihya borcu ve ya maaş hesabı yapamam maalesef.

 129. ALİ

  Ömer hocam.tamam dondurulan sürenin tamamını borçlanabiliriz.
  benim öğrenmek istediğim ben 10 yılın 5 yılını ödesem ödediğim günleri sayarlar mı kalan 5 yılı sistem dondurur mu ödemediğim 5 yıl emekli olmama sorun olur mu teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Hayır tamamını ödemediğinizde iptal olur ihya. Ödediğiniz kadarının sayılması gibi bir hak söz konusu değil.

 130. KEMAL ŞAKAR

  HOCAM SELAM GERİYE DÖNÜK BAĞKUR İYHA BORÇLANMASI 2008 YILINDA 2008 BAĞKUR PRİMİ ÜZERİNDEN HESAPLANIP ÜZERİNE ENFİLASYON FARKIMI UYGULANACAK YOKSA 2008 YILI İÇİN ŞU AN GÜNLÜK BAĞKUR BORÇLANMA OLAN 21,64 ÜZERİNDEN Mİ HESAP EDİLECEK BU KONU HAKINDA HERKEZ FARKLI BİR YORUM GETİRİYOR .TEŞEKKÜR EDERİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2008 yılı primleri üzerinden hesaplama yapılarak enflasyon uygulanacak hocam.

 131. Yiğit

  Merhaba iyi günler, sgk telefonu açmıyor. Bir bilginiz var mı dilekçeyi geçen hafta verdik ama sistem açılmamıştı şuan 4b bağkur yapılandırma sistemi açık mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borç yapılandırması yapılıyor. Ama siz sildirme ya da ihya yapılandırması için bekliyorsanız henüz ona başlamadı SGK.

   1. Yiğit

    Yok yok sadece borç yapılandırması. Yapılandırma dilekçesini verdik, sistem açık olmadığı için işleme girmedi geçen hafta, o yüzden borcu ödeyemedik, emeklilik dilekçesi vericez ondan.

    1. Ömer Meriç

     Yapılandırma sistemi açıldı hocam. Sgk ya uğrayın hızlandırın işlemi.

 132. Hulya

  Merhaba ihya sistemi de acildi mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 12 Haziran 2018 tarihi itibariyle açıldı. İhya yapılandırma işlemi yapılıyor.

 133. cengiz ince

  merhaba bağkur malulen emeklilik ihya yapılandırma şartları ne oldu kuruma gittim şu anda daha güncelleme olmdı sisteme düşmedi dendi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bugün itibariyle başladı.

   1. cengiz ince

    teşekkür ederim saolun hayırlı bayramlar

    1. Ömer Meriç

     İyi bayramlar dilerim.

 134. cengiz ince

  merhaba bağkur malulen emeklilik ihya yapılandırma şartları ne oldu kuruma gittim şu anda daha güncelleme olmdı sisteme düşmedi dendi ihtiyaç kadar gün borçlanması varmı teşakür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İhtiyaç kadar gün borçlanması hakkınız yok maalesef. İhya yapılandırması için başvurular bugün itibariyle başladı.

 135. Hulya

  Cok tesekkur ederim Omer Bey. Her sorumuza cevap veriyorsunuz.

  1. Ömer Meriç

   Rica ederim. İyi günler dilerim.

 136. cem almaç

  çok değerli hocam borç dondurma içinde sistem açılmadı diyorlardı açıldımı acaba..sağlık için bekleyen çok insan var ..saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef açılmadı daha hocam

 137. İBBOOO

  Merhabalar yapılandırma yapan hiç varmı arkadaşlar oranlar nasıl 100000 borç var uğrayamadm sgk ya nerelere düşer dönem 1994 2004 arası hesaplatan varsa yada ömer hocamızın bilgisi varsa yardımcı olursanız sevinirim

 138. cüneyt

  slm ömer bey borcumuzu yapılandırmayıp sildirdikten sonra ağustos 2018 den itibaren tekrar prim ödemek istesek nasıl olacak saygılar

  1. Ömer Meriç

   Silinince 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren başlarsınız hocam. Ağustos değil.

 139. Fatma

  Merhabalar. Ben 3 ayligima mecburiyetten dukkan acmak zorunda kaldim ve 3 ay sonra kapattim. 1800 tl prim borcum var. Benim simdi ne yapmam gerekiyor. Silinecek yoksa yapilandirmami gerekir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma hakkınız da var sildirme hakkı da. Tercih sizin.

   1. ali

    merhabalar. bende fatma hanımın durumundayım yapılandırma veya sildirme hakkımı nasıl kullanabilirim. nerelere başvurmalıyım

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Yazımızda nasıl yapacağınız ayrıntılı anlatılmıştır. Okumanızı öneririm.

 140. emine

  meraba ben babamın önceden atölyesi vardı ve bağkurluydu yada sonra kapattı atölyeyi ama bağkur borçları duruyo şimdi ssk dam emekliye hak kazandı tabi bağkur günleri dahil olarak onların primini yatırmamız lazım onun için ne kadarlık bi indirim olabilir ve ihtiyacımız olan gün kadar peşin ödersek olur mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan sürenin tamamını borçlanmanız gerekir. İhtiyaç olan kadar ödeme yapılamıyor. Faizlerin tamamı siliniyor. Çok avantajlı oluyor yapılandırma.

 141. SERHAT

  Ömer Bey Merhaba,
  Ben 4a dan 1 Ağustos 2018 gününde emekliliğe hak kazanıyorum. Ancak son 21 aydır ticari bir aracımın olması sebebiyle zorunlu bağkurlu sayıldım ve birikmiş prim borcum bulunmakta. Ticari aracımıda çalıştırmadan tutmaya devam edeceğim. Bu durumda prim borcumu sildirebilir miyim, emekli olabilir miyim, emekli olduktan sonra bağkur devam eder mi? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2018/Mayıs öncesi tüm borçları sildirebilirsiniz. Devam eden vergi kaydı varsa ve sigrotalı da çalışma yoksa 01 Haziran 2018 tarihi ile 31 Temmmuz 2018 tarihleri arasında tahakkuk edecek primleri ödemeniz gerekiyor. Emekli olduktan sonra bağkur primi ödemezsiniz.

 142. GÜRKAN TİRYAKİ

  Hocam bağ kur ihyası yaptırıp, SSK dan emekli olabilirim. Hangi banka ile anlaşma yapılacak bilgi var mı,tşk

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ziraat Bankası ile emeklilik kredi anlaşması imzalandı.

 143. cem almaç

  çok değerli hocam öncelikle geçmiş bayramınız mubarek olsun..borç dondurma da sistem açıldımı acaba..saygılarımla..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sizin de mübarek olsun hocam. Daha açılmadı.

 144. IBBOOO

  Buğün yapılandırma dilekçemizin sonucunu aldık 1994-2013 yılları arası 122000 olan borcumuz 29800 tl ye düştü.

  1. KEMAL ŞAKAR

   IBBOO BEY BU HESABLAMA GERÇEKMİ ? EĞER GERCEKSE HAYIRLI EMEKLİLİK SİZE DARISI BAŞIMIZA

 145. IBBOOO

  Tabiki gerçek babam için bu çok uğraştık ama karşılığını alacagız inşallah 6400 gün yapılandırdık 1994-2013 arası 122000 di borç 29800 e düştü ziraat 60 ay 1’28 orandan kredi veriyomş inşallah başvurunca sonucuda yazarım heyecanlıyız😀
  Ömer bey ayrıca babama ne kadar maaş bağlarlar 2013 yılından beri sigortalı olarak çalışıyor sigortadan 51 yaşında emekli olacak bağkır yapılandırmayı öderse yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Hocam tarım bağkur mu babanızın borçlanma yaptığı süre?

 146. IBBOOO

  Evet tarım bağkru 6300 gün falan yapılandırdık 1994 2013 arası bide 2013 den günümüze sigortalı olarak madende çalışıyor ne kadar maaş alır merak ettim

  1. Ömer Meriç

   Ortalama 800-1000 TL arasında maaş alır hocam.

 147. Muharrem

  Hocam benim 2013den 7 aylık bağkur prim borcum var kendi dükkanım dan daha sonra iflas ettim kapattım şu an koah hastasıyım saklı çalışıyorum 7 ay prım borcumu yapılandırmak istiyorum mümkünmüş askerlik ödemesinde bu af kanunun içine girermi yani askerliğe ödersem emekli olucam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Askerlik borçlanma af kapsamında değil. Bağkur prim borçlarınızı yapılandırabilirsiniz.

 148. fuat özden

  selam aleyküm ömer bey ben,m sormak istediğim soru şu benim 1996 maliye girişim dolayısıylada bağkura kayıt olmuşum 2004 yılında maliyeyi kapattım bağkura hiç gitmedim ödemede yapmadım 2008 bağkurda 32 bin lira borcum gözüküyordu daha sonra bu borcun silindiğini gördüm şimdi benim bağkura tescil,im yapılmış mı bu yasadan yararlanıp bende borçlanabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet borçlanma hakkınız olur. Dondurulan prim sürelerinizi yeniden yapılandırabilirsiniz.

 149. Nural ZENGİN

  Üstat,Selamlar,Kolay gelsin. 17.10.1969 doğumluyum. SSK ‘lı olarak ilk işe giriş tarihim.19.06.1987 dir.SSK Toplam gün sayım:1168 gün,1 çocuğum var doğum borçlanması yapmadım.01.10.2008 tarihi itibariyle Bağ Kur tescilim var ama,aynı tarihte terk görünüyor.Bağ-Kur tescil tarihi itibari ile ihya talebinde bulunabilirmiyim ?.Emeklilik için güne ihtiyacım kalırmı?Teşekkür eder saygılar sunarım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur vergi kaydından dolayı mı? Eğer öyle ise vergi kaydını ne zaman sonlandırdınız?

 150. Nural ZENGİN

  Üstat Merhaba,Vergi kaydından dolayı değil.SSK’lı isteğe bağlı sigortalı iken,01.10.2008 tarihi itibariyle Bağ Kura Resen BağKur tescilim yapılarak ,devam edip etmeyeceğim sorulmuştu..Bende işlemin sonlandırılmasını istemiştim.BağKur da 01.10.2008 tarihi itibariyle terk olarak işlenmiş,Sistemde halen BağKur kaydım var ve 01.10.2008 tarihi itibariyle terk yazıyor.Saygılarımla,

  1. Ömer Meriç

   Eğer isteğe bağlı sigortada prim borcundan dolayı kapandı ise o süreleri borçlanıp hizmetten saydırma hakkınız yok. Bunun için en net cevabı Sgk dan alırsınız.

 151. Gülizar Taşçı

  Internet üzerinden bağkur borçlarını yapılandırmak için başvuru yapabilirmiyiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır olmuyor. Form ile başvuru yapmanız gerekiyor.

 152. özlem

  iyi calismalar ömer bey 19 haziranda başbakan esnaf buluşmasinda bagkur ihya gunleri icin bir aciklama yapdi tüm günlerin alinmasina gerek yok yetcek kadar alinmasi makul biz bu sorunu duzeltiriz demişdi.sizin duyumunuz ve bilginiz varmi bu konuda beklemekmi gerek sizce kolay gelsin.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef bu yönde bir düzenleme yok. Dondurulan sürenin tamamını ihya etmeniz gerekiyor.

 153. İBRAHİM ÖZEN

  96 ÇİFÇİ BAĞKURUM VARDI 2008 DE YAPILANDIRMADA BORCUMU ÖDEDİM DAHA SONRA 95 KAYITLI ESNAF KAYITLI BAĞKUR NUMARAMI BULDUM BENSADECE 95 YILINI BORÇLANMAK İSTİYORUM BANA ÇİFÇİ BAĞKURUN İPTAL OLUR DİYORLAR NEYAPMAMLAZIM ÖYLE OLURSA FAKINIMI ÖDEMEM LAZIM ÖDERSEM NEKADAR FARK ÖDERİM

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 1995 yılından sonra da kayıt devam ediyorsa ve bu kayıtlar çiftçi bağkuru süresi ile de çakışıyorsa bu durumda tarım bağkuru iptal edilebilir. Arada fark çıkar ama yapılandırma kapsamında olacağından borçlanmanız avantajlı olur.

 154. Sezgin yıldırım

  Merhaba benim 1989 bagkur girisim var fakat suan prim gunum 6000 görünüyor geriye donuk prim gunlerim dondurulmus veya silinmis bunu dilekçe ile geri isteme ve prim günlerime katma gibi bir şansım var mi bu konuda ne yapmam gerekiyor bilgi verirseniz cok sevinirim teşekkür ederim

 155. ibrahim

  selam hocam. annem 10.11.1965 doğumlu. 1996 1997 1998 1999 2000 2001 yıllarında tütün teslim etmiş çıktı ve 2001 yılından bu yana ziraat odasına kayıtlı.21.06.2018 tarihinde sgk ya başvurduk yasadan yararlanalım diye. sgk dan memur bu bilgiler dilekçe önce izmirden cevap gelecek sonra yapılandırma olacak dedi. izmirden cevap 2 aya anca gelir dedi o zamana kadar 31.07.2018 tarihi yani son başburu tarihi doluyo. annemin bu duruma göre günü dolsa bile 4,5 ay yaştan eksiği kalıyor. acaba zmanında yapılandırmayı yapabilsek sadece yaş mı bekleriz.yapamazsak 31 temmuz son sürenin uzatılması mümkün olabilir mi? son olarak kaç tl borcu çıkabilir..tşkler iyi günler hocam..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Siz 31 Temmuz 2018 tarihine kadar yapılandırma başvurusunu da yapın. Dosyada dursun. Büyük ihtimalle yapılandırma başvuru tarihi 31 Ağustos 2018 tarihine ertelenir. Ödeme için son tarih de 30 Eylüle ertelenir. Tabi bu arada siz tanıdık varsa kesintilerin işlenmesini hızlandırın. Yoksa İzmir de 2 ayda bile sonuçlanması zor. Borç konusunda bir hesap yapamam.

 156. Hakan

  Hocam merhaba şuan 4B bağkur sisteminde Terk Etmiş Sigortalı gözüküyorum 25.01.2017 girişim var 10 aylık borcum birikmiş. Okuduğum haberlerde temmuza a kadar başvurularınızı yapın diyorlar. benim bu borcumun tamamının silinmesi için ne yapmam gerekiyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru yaparsanız başvuruya istinaden hemen silinir. Başvuru yapmaz ve borcunuzu da ödemezseniz 31 Temmuz 2018 itibariyle otomatik silinir. İster başvuru yapın ister bekleyin. Farketmez.

 157. Yusuf sarı

  Merhaba hocam. 1963 doğumluyum. 1984 de esnaf bağkur girişim. Günüm normalde tamam ama ben hiç bağkur ödemedim. Geriye doğru ihya yapsam banka bana, tüm borçlarıma emeklilik kredisi açarmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır tüm borçlar için kredi verilmez. Alabileceğiniz maaşa göre 48 ay için maksimum kredi tutarı ödenir.

 158. hacı mehmet çıkrıkcı

  merhabalar 2005 2007 yıllarından bağkur borcum var 19 ay bursada ikamet edıyorum k maraş sgk ya telefonla ulaştım borcumu peşin ödeyebileceğimi taksıtlendirme olmadını söylediler memurmu yanlış bilgi verdi tasitlendirme yapamazmıyım ve bu borcumu bursa sgk dan yapılandıramazmıyım saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Dondurulan hizmet sürelerinin ihyasında borç ödemesi tek seferde ve peşin olarak yapılır. Taksit hakkınız yok. Başvuru formunu doldurarak posta yolu ile bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya gönderebilirsiniz.

 159. hacı mehmet çıkrıkcı

  ömer bey merhabalar bir iş yerinde 18 ay sigortasız çalıştımiş mahkemesinde çalıştımı kanıtladım alacaklarım çıktı ama mahkeme 4 yıl sürdü mahkeme karaını acıklamadan 7 ay önce çalıştım işyerini devretmişler ama resmi olarak değil çalıştım işyerinin ünvanı duruyor resmiyette ama boş adresleri terk yada iflas göstermemişler ben bu çalıştım sürelerin sigorta günlerini sgk günlerime ekletebilirim saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncelikle avukatınız mahkeme kararı ile birlikte karar veriliş tarihinden en geç 10 gün içerisinde işvereninize başvurmalı. Eğer işveren prim belgelerinizi SGK’ya ibraz etmezse bu durumda mahkeme kararı ile beraber SGK’ya dilekçe ile başvuru yapmanız gerekir.

 160. Enis erdem

  Merhaba. 1964 doğumluyum 1992 yılından çiftci bağkuruna kayıtım var. Kayıt olduğumdan beri pirim borcu ödemedim. 2016 ‘daki yapılandırmada 120 000 tl borç çıktı. Acaba bu simdiki aftan yararlanabilir miyum?
  Teşekkür edrim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yararlanabilirsiniz. SGK’ya giderek yapılandırma kapsamında ne kadar borcunuz olacağını hesaplatabilirsiniz.

 161. Ercan

  Babam Bağ-Kur 4b 1990 kayıtlı ve 56 yaşinda.Hiç prim ödemesi yok ve bu yüzden donduruldu.Babamın emekli olma ihtimali var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merbaba. 1990 yılından beri günümüze kadar kesintisiz devam eetmişse borçlanıp emekli olabilir.

 162. Barış

  Merhaba, annemin 01,09.1984 – 10.01.1990 tarihleri arasında Mecburi Sigortalılık adı altında bağkur kaydı var. 10.01.1990 – 21.02.1991 tarihleri arasında Yeniden İsteğe Bağlı Sigortalılık adı altında tekrar bağkur kaydı var. (Toplam Hizmet Süreniz: 6 yıl 5 ay 20 gün) 1965 doğumlu annem için ne yapmamız gerekiyor? ne zaman emekli olur ve ne kadar daha prim yatırmamız gerekiyor? Aldığı dul maaşına bir etkisi olurmu? Herhangi bir kesinti vb. gibi,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annnenizin emekli olabilmesi için en az 5400 günü tamamlaması gerekir. Belirttiğiniz hizmet sürelerine göre emeklilik hakkı bulunmuyor. Emekli olursa dul maaşı %75 hisse yerine %50 hisseye düşer.

   1. Barış

    Cevabınız için teşekkür ederim. Peki sizce 5400 günü tamamlayıp emekli olması mantıklımı? Dul maaşı 1860tl şu an yeni zamla 2000 olsa %50 ye düşünce 1300 civarı bir maaş alacak sanırım. en düşük bağkur maaşı ne kadar bilgim yok ama sizce mantıklımı?

    1. Ömer Meriç

     Bence gerek yok ama tercih sizin. 5400 bağkurla alacağı maaş 600 lira zaten aradaki fark gitmiş oluyor. Farkeden bir şey yok.

 163. orhan

  1994 yılında bağkur kaydım var 2005 kayıt çıkışı yaptım sonra tekrar üye oldum pirm borcum var 1965 doğumluyum ne zaman emekli olabilirim birde bu yapılandırmada borcumu yapılandırsam taksitlimi yoksa peşinmi ödeyeceğim teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurulan hizmet sürelerini ve diğer prim borçlarını yapılandırma hakkınız var. Dondurulan sürelere ilişkin yapılandırma borcunu peşin diğer kısmı taksitle ödeyebilirsiniz. Bağkur tam başlangıç tarihini yazarsanız ne zaman emekli olabilirsiniz hesaplayalım.

 164. yaşar

  merhabalar 2000 yılından buyana çaykurda çay cüzdanım var tarım bağkuru prim kesmiş ara ara yapılandırması varmı .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet tescili o tarihe çekip borçlarınızı yapılandırma kapsamında ödeyebilirsiniz.

 165. Ergün

  Merhaba

  2002-2015 tarihleri arasında dondurulmuş bağkur günlerim var. Yapılandırmadan faydalanıp bunu ödemek istesem tahmini ne kadarlık bir tutar çıkar.
  Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu konuda hesap yapamıyoruz maalesef.

  2. KEMAL ŞAKAR

   55.000 TL YE YAKIN BİR BORÇ ÇIKAR BENİM 13 YIL 48.000 TL CIKTI SİZİN TARİHLER DAHA GÜNÇEL YAPILANDIRMA YAPTIRAN ARKADAŞLAR BİLGİ VERSE HERKEZ KARŞILAŞTIRMA YAPABİLİR .

 166. Hayri Çağlar

  Merhaba, eşim 1976 doğumlu ve 1994 yılında pancardan Bağ-Kur kesintisi var. Birkaç yıl önce bağkur tescil kaydını yaptıracaktım. Ancak emeklilik yaşına daha çok zaman olduğu için bağkur tescil kaydını emeklilik yaşı geldiğinde yaptırmamı, aksi halde borç çıkacağını tavsiye ettiler.

  Yeni çıkan yapılandırma yasasına göre şuan tescil kaydını yaptırmazsam, daha sonra kayıt yaptıramayacağıma dair bir söylenti var.

  1) bu söylenti doğru mu?
  2) bu söylentiden bağımsız olarak, şuan kayıt yaptırıp çıkan borcu yapılandırip ödersem, bağkuru dondurabilir miyim?
  3) Dondurduktan sonra emeklilik yaşına kadar prim borcu çıkar mı?
  4) Eğer şuan yapılandırma yapmaz isem, emeklilikte yaşı geldiğinde bana 1995’den emekli yaşını hakettiği yıla kadar olan yıl kadar mı borç çıkar? Yoksa emeklilik için gerekli olan prim süresine denk gelecek kadar mı borç çıkar?
  5) Son sorum 1995 yılında Bağ-Kur girişli kadın sigortalı kaç yaşında emekli olur? Daha erken emekli olabilmesi için başka alternatifler (son 3,5 yıl SSK primi yatırmak gibi) var mı?

  Anlayışınıza sığınarak çok soru sordum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ediyorum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Tescili her zaman için yaptırma hakkı var. Ama bu yapılandırma büyük avantaj sağladığından öyle söylemişlerdir.
   2-Şu an tescil açtırıp ödeme yapabilirsiniz. Eğer kaydı devam ediyorsa bağkur da devam eder. Donduramazsınız.
   3-İkinci cevapta verdim cevabını.
   4-Eğer kaydı geriye çektiğiniz tarihe kadar devam ediyorsa evet emeklilik yaşı geldiği süreye kadar borç çıkartılır.
   5-Tam giriş tarihini yazarsanız hesaplarım. 50-51 yaş olur. Sigortaya geçmesi halinde daha erken emekli olmaz. Gerek yok buna.

   1. Hayri Çağlar

    Öncelikle cevapladiğınız çok teşekkür ederim.

    Eşim 19.05.1976 doğumlu, pancardan Bağ-Kur kesintisi 1994 yılında yapılmış. Ancak kayıt 1995 Mayıs tarihinden itibaren yapılıyormuş sanırım. Pancar kooperatifi kaydı ise 1992 tarihinde yapılmış. Bunun bir önemi var mı bilmiyorum.

    Buna göre emeklilik yaşı ne olur?

    1. Ömer Meriç

     Hemen emekli olma şansı yok eşinizin. Ancak borçlanma yapabilir ve girişi kesinti tarihine çekilir. En eski kesinti tarihi biliniyorsa ona göre net emeklilik yaşı hesabı yapılabilir.

 167. ilhan

  Merhaba,
  7020 yapılandırma da 2016 yılına ait borcumu 12 ay yapılandırdım, yapılandırmaya girmeyen 1.086tl kısmı bıraktım. Anladığım kadarıyla 1086 tl borç 2016 yılı olduğu otomatik silinecek. Bu tamam yapılandırdığım kısımdan vazgeçip ödenmemiş günleri sildirme ve bu yapılandırmayı ödememe durumu olabilir mi? Çünkü 5.300 gün 4a hizmetim var zaten, Ve halen çalışmaktayım… Teşekkürlerimle…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yapılandırma kapsamındaki ve yapılandırma kapsamında olmayan tüm borçlarınızı sildirebilir ve hizmeti dondurabilirsiniz. Dilekçe ile talepte bulunmanız yeterli.

 168. Hakan

  Hocam merhaba sizlere daha öncede yazdım her sorumada cvp verdiniz öncelikle teşekkür ederim, aklımı kurcalayan uykularımı kaçıran yazılar okuyorum, 10 aylık bağkur borcumunun toplamı
  6.808,63 TL Cezası 1.146,38 TL okuduğum farklı yerlerde sadece cezanın silineceği yazıyo ve birde 12 ayı doldurmuş olmamız gerekiyormuş diye okuyorum siz bana hiç bişey yapmanıza gerek yok otomatik olarak sıfırlanıcak borcunuz demiştiniz. sanırım başvuru tarihleride son buluyo hiç bişey yapmadan beklemeye devam ediyimmi yoksa başvurumu yapmam mı gerekicek çok kafamı kurcalıyor hocam, birde silinmezse başvuru şansımıda kaybedersem veya ters bi durum olursa die çok endişeleniyorum. tekrar tekrar teşekkür ederim her soruma verdiğiniz cvp lar için, iyi çalışmalar diliyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Kendinize bir kahve yapın benden uzanın kanepeye keyfinize bakın :). Rahat olun 2018/Haziran öncesi anapara ve gecikme zammı dahil tüm prim borcunuz silinecek. Başvuru yapmanıza da gerek yok. Ha içiniz rahat edecekse başvuru da yapabilirsiniz. Dilekçenizi verebilirsiniz. Ama otomatik olarak da yapılacak bu işlem.

 169. Özgül

  Merhaba Ömer bey, benim 01.08.1998 girişli 12yıl 26 gün ssk 5 yıl 2ay 26 gün bağkurum var.ancak 21 ay bağkur borcu vardı.2016 yılında yapılandırıldı fakat hiç ödeme yapılamadı.Bu durumda borçlu günleri sildirebiliyor muyum.Sildirmelimiyim.Emeklilik için ne yapmalıyım.Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tüm vadesi geçmiş bağkur prim borçlarınızı sildirebilirsiniz. Bence bağkur hizmetine ihtiyacınız yok. Emeklilik için toplamda 55 yaş ve 5975 günü tamamlamanız gerekiyor. Dilerseniz eksik hizmet sürelerinizi sonra çalışarak, isteğe bağlı sigorta ödeyerek ya da varsa sigorta girişinden sonra doğan çocuk borçlanma yaparak ödeyebilirsiniz.

 170. Yasemin Kardan

  Merhaba geçmiş dönem bağkur prim borcumu yapılandırdığımda ana para borcuma 6-9 ve 12 ay taksite uygulanacak faiz ne kadardır acaba. Örneğin 1000 TL ana borç üzerinden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Faizden ziyade taksit farkı eklenir. Ona genelgesinden bakmak gerekir. Taksit farkı tablosu var. Oradan bakın.

 171. Fulya Kuncak

  Merhaba
  Ssk bağkur yapılandırma kapsamında peşin ödemede borcunuzun gecikme zammı ve faizinin tamamı silinecek. Eğer bağ kur yapılandırma son ödeme tarihine kadar prim borcunuzu peşin öderseniz anapara üzerinden çok az bir enlasyon farkı ile borcun tamamından kurtulabilirsiniz.
  Bu paragrafı birazdaha alabilirmisiniz. Peşin ödemede sadece ana borç mu ödeniyor yoksa vade farkı alınıyor mu? Enflasyon farkı nakit ödemelere de uygulanıyor mu?
  Teşekkürler…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Peşin ödemede anaparaya ek olarak oluşacak enflasyon farkının sadece %10’nu ödüyorsunuz. Yani diyelim ki 1000 TL anapara borcunuz varsa ve buna 400 lira da enflasyon uygulandı. Peşin öderseniz 400 liranın sadece %10’luk kısmını ödersiniz. Bu da 40 TL yani toplamda 1040 TL ödersiniz.

 172. Seray bozkurt

  Merhaba, 2016 yılında işyeri açtım. 5 ay sonra kapattım. Bu süre içerisinde hiç bagkur primi yatirmadim.. yapilandirma basvurusunda bulunmazsam bu 5 aylik prim borcu tamamen silinir mi? Saygilar…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Herhangi bir başvuru yapmasanız bile borcunuzun tamamı otomatik olarak silinir.

 173. Rukiye

  Merhabalar 1992 yılında sigorta girişim var1997 yılına kadar ara ara çalışmışlığım var son bir yılda tam çalıştığım günüm 770 2011 yılından 2017 yılına kadar esnaflık yaptım mecburi sigortalılık dönemimden 9 ay6000 TL borcum var 51 yaşındayım sigorta döneminden sonra bir doğum yaptım geriye dönük yapılandırma veya borç ödeme yoluyla emekli olabilir miyim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta giriş tarihiniz ile doğum tarihinizi tam olarak yazabilir misiniz?

 174. Serkan

  Merabalar hocam babam 1962 dogumlu 2013 bagkur kayitli 2008 den sigorta girisi var simdi yeni kanunda emekli olma hakki varmi? teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Mevcut durumda hakkı yok. Ancak eski dönemlere ilişkin bağkur kesinti faturası falan varsa ona istinaden emeklilik hakkı olabilir. 2008 girişine göre emeklilik hakkı yok.

 175. ŞUAYİP

  İYİ GÜNLER HOCAM BABAM 7143 4B BAGKUR YAPILANDIRMASI YAPTI . 15 YILLIK BİR PRİM BORÇUNUN YAPILAN DIRMASI. BU BORÇUN 120.000 BİN GİBİ DİYORLAR .İNDİRİMLE 60.000 İNECEK SÖYLEMİŞLER.
  BU DOGRUMUDUR PRİM 2000 İLE 2015 ARASI DEDİLERKİ PTT İLE KAGIT GÖNDERİLECEK AMA HALA ULAŞMADI. 31 TEMUZDA SON BAŞVURULAR. BU BORÇ 31 TEMUZDAMI ÖDENECEK YOKSA ONDAN SONRA MI .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer yapılandırma başvurunuzu yaptıysanız sorun yok. Başvuru için son tarih 31 Temmuz. Ama ödeme için son tarih 31 Ağustos. 60 bin TL den daha az çıkar borç. Arada kontrol edin e devlet sisteminden.

 176. Dilek kılır

  ACil!!!!! Benim 5200 lira Bağkur borcum var 2 yaşında ki kızımın Doğum parasını almadım o da yaklaşık 5000 lira civarında bugün SGK ya gittim borcunu sildir ödeme dedi sildirirsem Bağ-Kur’dan bu parayı alabilirmiyim birde raporlu olduğum sürede işyerinin açıktı ve sigortalı elemanlarım vardı bu Doğum parası almama engel mi ne yapsam bugün son gün

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sildirdiğinizde doğumdan önceki son 1 yıl içerisinde 90 gün şartını sağlıyor musunuz ? Bu şart önemli. Eğer bu şart sağlanmıyorsa SGK analık ödemesi yapamaz. Sigortalı işçi olması engel değil doğum parasına.

 177. meltem

  merhaba,
  Agbim bağkur borcu yapılandırması için vergi dairesine gitti fakat taksit olmaz tebligat gelecek 3 ay içindede tamamını ödemeniz gerekir demiş ve abimin başvrusunu o şekilde almış neden taksit olmadı acaba tek seferde ödemek çok zor olacak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur borcu yapılandırması vergi dairesinden değil SGK dan yapılıyor. Bahsettiğiniz borç ihya yapılandırması ise 31 Ağustos 2018 tarihine kadar peşin ödenmesi gerekiyor.

 178. elif

  merhaba, annem 1961 dogumlu. 1994 yilinda bagkur girisi var ancak hic odeme yapilmamis. su an bunu yapilandirma ve toplu odeme sansimiz var mi? tesekkurler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kaydın devam ettiği süreleri ihya yapılandırması kapsamında borçlanma hakkı olur. Bunu SGK ile görüşmenizde fayda var.

 179. Osman

  Hocam 03.07.1977 doğumluyum 07.03.95 bağkur girişim var yaklaşık 10 yıl pirim ödedim yani 2004 yılına kadar sonra ödiyemedim 2016 yılına kadar dükkanım devam etti. 2016 yılında kapattım iş yerimi ben emekli olacağım zaman bu ödiyemediğim günleri ödeyebilirmiyim yoksa silinecekmi bu günlerim ve bu durumda ne zaman hangi koşullarda emekli olabilirim. Şimdiden cevabınız için çok teşekkür ederim hocam saygılar sunuyorum kalın sağlıcakla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Prim borcundan dolayı dondurulan hizmet sürelerini her zaman borçlanma hakkınız var. Bağkurdan emeklilik için toplamda 9000 günü tamamlamanız gerekir. Yaş için gün içinde tekrar hatırlatın yaşa da bakalım.

 180. Alev

  Merhaba omer bey ben dukkan actik kendime yeni kapattim.bagkur tarihim 04.10.2017 ay sayisi 10 ay bunun için yapılandırmaya başvurmam gerekiyormu.yoksa kendiliğinden silinirmi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Herhangi bir başvuru yapmasanız da otomatik silinir. Dilerseniz dilekçe ile de sildirebilirsiniz.

 181. musa altın

  Merhaba Ömer bey;
  bugün sabah e devletten baktığımda 4b borcumun tamamı silinmişti..elbette sevinerek çıktısını aldım..fakat az önce tekrar e devletten baktım borcum yeniden sisteme işlenmiş..yani olduğu gibi duruyor bunun sebebi nedir acaba?
  teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Sistem hatası olabilir ya da Sgk tarafında bir güncelleme yapılmış olabilir. SGK ya giderek teyit ettirin.

 182. Çetin

  Merhaba Ömer bey,
  posta yolu ile yaptığım yapılandırma başvuru sonucunu şu an e devletten göremiyorum, acaba son başvuru tarihi uzatıldığı içinmi göremiyorum, 27.08.2018 tarihi itibari ilemi faiz silinmiş olacak, şu an herşey aynı duruyor…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Henüz SGK tarafından işlem yapılmamış olabilir. İştem tamamlanınca sistemde yapılandırılmış borcu görebilirsiniz.

 183. GŪL ÖZAY

  01 06 1992 dükkân açïlïşım var 31 05 1995 arasi vergi kaydim var bagkur girisim yok daha sonradan 25 05 2004 ve 31 12 2009 arasi tekrar dukkan acilisim ve bagkur girisim var simdi basvursam geriye donük 3 yili yapilandirabilirmiyim yada dava acarsam kazanabilirmiyim emsal kararlar var yardimci olusaniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01.10.2008 tarihinden önceki dönemler için bağkur kaydı yoksa şu an açtırma hakkınız yok maalesef. Bununla ilgili emsal kararlar yok maalesef.

 184. Adem çakır

  Merhaba efendim babam bağkur borç yapılandırma yaptı 1 ay önce hala bi haber gelmedi 16 bin 480 lira ödedik ne zaman bilgi verirler birde biz nerden öğrenebilirim teşekür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emeklilik başvurusunun ne durumda olduğunu mu soruyorsunuz anlamadım?

 185. Gülfiye Kilichan

  Bag Kur borclarimi e Devlet sifrem ile yapilandirma yapabilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef e devlet sistemi üzerinden bağkur yapılandırma başvurusu yapılamıyor.

 186. Serpil ay

  Merhabalar benim eşim vefat etti Bağkur borç yapılandırma yasasında ölüm aylığınıda kapsıyormu daha önce çıkmıştı bu yasa son çıkan yasada varmı bilgilendirirseniz sevinirim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer banka kredisinden bahsesiyorsanız ölüm maaşı için kredi verilmiyor. Ama yapılandırmayı kendi imkanlarınız ile ödeyerek emekli olabilirsiniz.

 187. erkan

  Merhaba. Babamın sgk dan 1976 girişli 1293 günü bağkurda ise 1991 girişli 6 yıl 8ay 22 günü bulunmaktadır.(toplam 3745) yeni yasa ile emeklilik durumu nedir ne kadar ödemesi gerekli başvuru yapıldıktan sonra banka kredisine nezamana kadar başvurabiliriz. Zahmet olmazsa bilgi verebilirmisinizi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Babanız kaç doğumlu?

   1. erkan

    1953 doğumlu

    1. Ömer Meriç

     Babanız bağkur kapsamında 5400 günü tamamlaması halinde emekli olur.

 188. ÖMER

  YAPILANDIRMA SÜRESİ UZAYACAKMI ACABA ANNEMİM YASI TUTMADIGI İÇİN BANKA KREDİ VERMİYOR PARAYI TOPARLAYAMADIK BAYRAM TATİLİ GİRİYOR ARAYADA

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son başvuru süresi uzamaz tekrar. Ödemek için de 31 Ağustos 2018 tarihine kadar süreniz var.

 189. Hayri Çağlar

  Merhaba Ömer Bey,
  Eşim 1976 doğumlu ve 1994 yılında pancardan kesinti yapılmıştı. Yapılandırma çıkınca eşimin hem bağkur tescilini yaptırdim hem de yapılandırma dilekçesi verdim. Bize 7200 gün prim karşılığı 38.000 TL borç çıktı. 51 yaşıni doldurduğunda emekli olacağını, artık yaşını doldurana kadar prim ödemeyeceğimi söylediler.

  Emeklilik yaşına daha uzun süre var.
  -Ben bu parayı şimdi yatırmalımıyım?
  -Yoksa emeklilik yaşı yaklaştığında çıkacak olası bir yapılandırmayı mı beklemeliyim?
  -Eger yatırmaz isem 7200 prim günü hakkımız kaybolur mu?

  Tavsiyenize göre hareket etmek istiyorum. Cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer paranız varsa ödeyip beklemenizi öneririm. Böyle bir fırsat bir daha gelir mi bilemiyorum. İhya borçları normalde yapılandırma kapsamına alınmıyor. Bu yapılandırmada istisna oldu. Ha ödemezseniz ileride herhangi bir dönem bu 7200 günü borçlanma hakkınız var. Bu hakkınız yanmaz.

   1. Hayri Çağlar

    Teşekkür ederim Ömer Bey.
    Sorulara tek tek cevap veriyorsunuz, hem de hiç vakit geçirmeden. Bu kadar alakadar olmanız gerçekten takdir edilecek davranış. Sizi tebrik ve takdir ediyorum. Tekrar çok teşekkür ederim.

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim hocam iyi günler dilerim.

 190. Hakan

  Hocam merhaba 4b 10 aylık bağkur borcum vardı, yasayla birlikte silinen borcu bugün itibariyle tekrar baktığımda geri gelmiş gözüküyor bunun nedeni nedir ne yapmam gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Sistemsel bir hata olabilir. SGK ile görüşmenizi öneririm.

   1. Ferhat gezer

    Iyi günler Ömer bey bağkur yapılandırma yaptık 20000 cikti ödediğimiz zaman hemen emekli mi olucaz

 191. Enes

  Hocam merhaba.. amcamın hanımı dul maaşı alıyor ..artık her ay alacaklarına .. amcamın borcunu yapilandirdik 21.000 TL borç çıktı .. bunu ödeyecek gücü yok .. ben memurum kredi çekip ben ödersem bu sefer de ben çok zor durumda kalacağım .. ama kendi çocukları olmadığı için bize çok iyilikleri dokundu.. iki arada kaldım bir daha böyle bir fırsat gelmez diye.. yengem de 73 yaşında .. bir tavsiye de bulunur musunuz ? Görüşlerinizi almak istedim ..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Borcu ne borcu tam olarak? Anlayamadım.

   1. Enes

    Bağkur hocam.. amcam vefat ettiği için banka kredi vermiyor.. benim kredi cekmem gerek ..ama bu sefer de ben çok zorlanacagim başka giderlerim olduğu için.. zaten dul maaşı alıyor yengem .. yani bu işe girmeye gerek var mı ki iki arada kaldim

    1. Ömer Meriç

     Dul maaşı dediğiniz Kaymakamlığın verdiği maaş sanırım. Eğer ödeme durumunuz varsa bağkurdan emekli olması daha mantıklı ama tabi sağlayacağı avantaj ve dezavantaja kendiniz karar vermelisiniz.

 192. Ferhat gezer

  Iyi günler bağkur yapılandırması yaptık 20000 TL borç çıktı son ödeme 30 Ağustos diyorlar sskdaki memurlara başvuru yaptık kredi için 30 ağustosa kadar çıkmaz diyor hakkimiz gidermi . Bu şekilde emekli olmuş mu oluyoruz maaştan mi kesilecek krediler yoksa ödeme bittikten sonrami emekli olucaz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yapılandırma son ödeme tarihi 31 Ağustos. Bu tarihe kadar banka kredinizin onaylanıp borcunuza aktarılması gerekiyor. Eğer emekliliği hak ediyorsanız borcu kapattıktan sonra emeklilik başvurusu yapabilirsiniz.

 193. Ferhat gezer

  Cevabınız için çok teşekkür ederim bizim dosyamiz İstanbul cagaloglundaymis bulunduğumuz yer Biga Çanakkale bulundigimiz SGK da kredi basvuruzu için ek 2 belgesi alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Bağkur dosyanızın olduğu yerde yapılması gerekiyor bu işlemin. Siz ek 1 dilekçesini doldurun ve dosyanızın bulunduğu Sgk ya taahhütlü olarak gönderin hemen.

 194. Ferhat gezer

  Kolay gelsin bagkur borcunu kredili ödemek için bulunduğumuz bölgedeki SGK na ek 2 için başvuru yaptık ama biz vermeyiz dosyaniz neredeyse orası verecek dedi bu bilgi doğru müdür

 195. Mehmet

  Slm hocam benim annem 97 den pancar ektiği için tarım Bağ-Kur undan yapılandırma yaptık dilekçe yazıp kayıtlı oldugu merkeze tahutlu gönderdik gerek yazılı gerek telefon la halen bildirilmedi zaman daraldi ne yapmamız lazim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. SGK Da özellikle sizin bu işlem ile ilgili aşırı bir yoğunluk var. Ödeme süresi uzatılmazsa baya bir kişi bu konuda mağdur olacak. Tavsiyem Sgk ile görüşerek işlemi hızlandırmaya çalışmak.

 196. Songul korkut

  Ben yapilandirmada cikan rakami ödiyecegim hangi bankaya yatirmak lazim, ve hitmetimdonmus olacak mi, 1100 gun eksigim var

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Herhangi bir bankaya ödeme yapabilirsiniz. Bağkur geçmiş dönem menüsünden ödeme yapmanız gerekiyor.

 197. selin

  -Merhaba Ömer Bey.Babam haziranda yapılandırma başvurusunun dosyalarını SGK’ ya verdi.Fakat edevletten bakıyoruz tahakkuk kaydı yok diyor neden olduğunu bilemiyoruz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru yaptığınız Sgk ile görüşmenizde fayda var hocam dosyanın durumu ile ilgili olarak.

 198. Mehmet Çetin

  Ömer bey. Yaklaşık 6 yıllık bir bağkur borcum var. Ve is yeri su an faal olarak çalisir durumda.Dondurmak ve hiç ödeme yapmadan şirketi kapatmak istiyorum. Böyle bir şey mümkün mü?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2018 Haziran ayı öncesi tüm borçlarınız silinir. Ancak 01 Haziran 2018 tarihi ile şirketi kapattığınız güne kadar olan kısım silinmez ödemeniz gerekir.

 199. ferhat özlü

  25.06.2015 tarihinden bağkura 533 TL borcum var herhangi bir başvuru yapmama gerek var mıdır silinmesi için ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Başvuru yapmanıza gerek yok otomatik silinir.

 200. Ltf

  Merhaba tescil kaydı 1.1.1998 olan Bağkur sigortasının 96 yılında pancardan dolayı kesinti var. geriye dönük tescil ve yapılandırma için son başvuru günü başvuruda bulunduk. Tescil 1996 yılına alınmış sistemde ancak henüz yapılandırma sonucu yaklaşık 22 aylık dönem için ne kadar borç çıktığı belli değil . NE yapmamız lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son ödeme tarihi 31 Ağustos 2018. Eğer uzatılmazsa yapılandırmanın bu tarihe kadar sonuçlanıp ödenmesi gerekiyor. Sgk ile görüşerek yapılandırmayı bir an önce sonuçlandırın.

   1. Ltf

    Bugün sorduk , 2018 in ilk 5 ayını dondurarak 01.06.2018 den yeniden başlatmış tescili , bu ayları yapılandırma dönemi sonrası yeniden açabileceğimiz söylendi , normal mi bu durum ? Ödemek olarak da cüzi bi miktar çıktı şimdilik

 201. Ümit Altan

  Merhaba Ömer Hocam, iyi geceler. 10 ocak 1963 doğumluyum. 1 ağustos 1987 de SSK girişim var. 1 mart 1993 te Bağkur girişi var. Yapılandırmadan 4,000 günüme karşılık 58,500 Lira talep edildi.Paranın tam temin edemedim. Yarın 25,000 Lira ödeme yapacağım. SSK danda ağustos 2018 sonu itibariyle 2558 günüm var. 2016 dan 330 gün, 2017 den 360 gün ve 2018 den 240 günüm var.Yatırdığım bu 25,000 lira karşılı bağkurdan kaç günümü ödemiş olabilirim? Eğer 2,000 gün ödemişsem 2019 Temmuz sonunda sadece askerliğimi borçlanıp ödeyerek emekli olabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur ihya yapılandırmasını kısmi olarak ödeyemezsiniz. Ancak 2015/04 dönemi öncesi yapılandırma tutarını ödemeniz yeterli oluyorsa onu yatırın sadece. 2015/05 ve sonrasını sildirin. Emeklilik için ayrıca hesaplama yapılması gerekir ayrıntılı olarak.

 202. Orhan

  Benim ciftci bagkur una borcum var ama yapilandirma yapamadım..ilk sorum yapilandirma yapmadığım için borçlarımı ne olacak ..ikinci sorun yapilandirma yapmadim hastaneye gidip muayene olmam için para ilemı muayene olabilirim..bagkura girişim 2003..yılı 13yil ödeme yaptım..4-5 yıl borcum var

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2018/Haziran ayı öncesi prim borcunuzun tamamı silinecek ve borçlu olduğunuz döneme ait hizmetler dondurulacak. Eğer kaydınız devam ediyorsa 01 Haziran 2018 tarihinden itibaren bağkur yeniden açılacak. 31 Aralık 2018 tarihine kadar devlet hastanelerinde ücretsiz muayene hakkınız var. Borcu ödemeseniz bile. Ama ilaçları para ile alırsınız

 203. Enes

  Yapılandırma ve ödeme tarihi bitti mi ? Ödeme tarihi ne zamana kadar di ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Yapılandırma son başvuru tarihi 27 Ağustos’ta sona erdi. İlk taksit son ödeme süresi de 07 Eylül 2018 tarihinde sona erdi.

   1. Ened

    Hocam uzatılır mi peki ödeme tarihi bilginiz var mı b??

    1. Ömer Meriç

     Hocam normalde 31 Ağustos’tu zaten son ödeme tarihi. 07 Eylül 2018 tarihine uzatılmıştı. Tekrar uzatılması söz konusu değil.

 204. T.T

  Merhaba bagkur borcum 28 ağustosta silinmişti.sonra tekrar borcum gözukuyor. 17 aylik pirim borcum gozukuyor.neden olabilir…

 205. Serhan

  25 Temmuz 2018 tarihinde şahsen ve e-devletten emeklilik için başvurdum. 31 Temmuz itibariyle işyerimden çıkışımı aldım. Üzerime ticari bir araç kayıtlı olduğundan Bağkur (4B) devam ediyor gözüküyordu. Git gellerden sonra Ağustos ayı prim borçumu sildirdim. Ancak şimdi, 25 Temmuz’da değil 1 Ağustos’ta başvurman lazımdı diyerek, yeni tarihli başvuru yapmam gerektiğini ve 1 Ağustos’tan yeni başvuru tarihine kadar geçen süredeki emeklilik maaşımı da alamayacağım söylendi. Ne yapabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. 25 Temmuz 2018 tarihi itibariyle emekliliği hak etmiyor muydunuz ?

   1. Serhan

    1 Ağustos tarihinde hakediyordum.

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda talebi 1 ağustos tarihi ve sonrasında vermeniz gerekiyordu. Yapılacak bir şey yok. Yeniden talepte bulunmanız gerekir. Ödenmeyen aylıkları da alma hakkınız olmaz. Emekli maaşınız yeni talebi verdiğiniz ay başı itibariyle bağlanır.

 206. AYNUR

  MERHABA ÖMER BEY.. BEN 1995 4B BAĞKURLUYUM. 183 GÜN. SONRASINDA HİÇ SİGORTA GİRİŞİM OLMADI. 1975 DOĞUMLUYUM VE BAĞKUR GİRİŞİNDEN SONRA 1 DOĞUM VAR.NASIL BİR YOL İZLEMELİYİM. KAÇ YAŞINDA VE KAÇ YIL ÇALIŞMALIYIM. GERİYE DÖNÜK HİZMET BORÇLANMASI YAPABİLİRMİYİM. 1 GÜN DAHİ BAĞKUR GİRİŞİ OLANLAR EMEKLİ OLABİLECEK DİYE Bİ YAZI OKUMUŞTUM BÖYLE BİRŞEYİN OLMASI MÜMKÜNMÜ…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağkur giriş tarihinden sonra doğan 3 çocuğa kadar her çocuk için 720 gün olmak üzere toplamda 2160 güne kadar doğum borçlanması yapabilirsiniz. Bağkurdan emeklilik için en az 5400 günü ssk kapsamında emeklilik için ise en az 3600 günü tamamlamanız gerekir. Şu an bahsettiğiniz gibi yasal bir düzenleme çıkmadı.

 207. mine

  Merhaba Ekim ayının 21 inde ilk emekli maaşımı alacağım kağıdı geldi. İşsizlik maaşı da bugün yatmış, onu çekmemde bir sakınca var mı ? teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İŞKUR’a sormanızı öneririm hocam.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.