Bakıcı Sigortası 2018 Primleri

315

Ücretli çalışan herkesin Kanunen ücret ödeyen kişi tarafından 4a eski ismi ile ssk kapsamında sigortasının yapılması zorunludur. Bu durum bebek bakıcıları, hasta bakıcıları için v.s. de geçerlidir. Bakıcı için sigorta tescilinin ek9 ev hizmetleri kapsamında yapılması ve bu kapsamda sigorta bildiriminin yapılarak bakıcı sigorta priminin ödenmesi gerekmektedir. Daha önce ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi 2018 başlıklı yazımızda ev hizmetlerinde çalışan kişiler için işverenlerin 2018 yılında ödeyecekleri sigorta primi tutarları, ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2018 teşvik şartları konusunda ayrıntılı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise evde bakıcı sigortası 2018 yılında ödenecek en düşük ssk primi, bakıcı sigortası nasıl yapılır, bakıcılar için sigorta prim teşvik şartları, bebek bakıcısı sigorta primi ne kadar v.s. konularında bilgi bulabilirsiniz.

Bakıcıların ve ev hizmetlerinin sigorta primlerini 18 ay boyunca devlet ödüyor. Detaylar bakıcı desteği 2018 başlıklı yazımızda. 

Bakıcı sigortası nasıl yapılır, hasta bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Sgk bakıcı sigortası nasıl yapılır sorusu bu konu hakkında özellikle sorulan soruların başında geliyor. Bakıcı sgk işlemleri nasıl olur, bakıcıya sigorta nasıl yapılır? İşte bebek bakıcı sigortası nasıl yapılır konusunda izlemeniz gereken yol.

Yanınızda çalışan bakıcının sigorta girişi ve bildirimlerini yapmak eskisi kadar zor değil. 01 Nisan 2015 tarihinde getirilen ev hizmetleri diğer ismi ile Ek9 sistemi ile bakıcınızın sigortasını Sosyal Güvenlik Kurumu’na kolayca bildirebilirsiniz. Eğer bakıcınız ay içerisinde 75 saatten yani 10 günden az çalışıyorsa ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar kapsamında, 75 saatten yani 10 günden fazla çalışıyorsa bu durumda ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında bildirmeniz gerekiyor.

 • Ay içinde 10 günden az çalışan bakıcınızın bildirimini E devlet sisteminden kolayca kendi T.C. numaranız ve bakıcının T.C. numarasını girerek yapabilirsiniz. E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4a 10 günden az süreli işveren başvuru ve Sorgulama menüsünden bildirimi yapabilirsiniz. 10 günden diğer bir ifade ile 75 saatten az çalışan için ödeyeceğiniz prim tutarı yalnızca brüt asgari ücretin günlük tutarının %2’sidir. 10 günden az kapsamında olan çalışan sadece iş kazası ve meslek hastalığına karşı sigortalıdır. Bu sigorta ile emekli olamaz. Tabi bakıcı dilerse takip eden ayın sonuna kadar prim ödemesi yaparak hizmetini 30 güne tamamlayabilir. Böyle bir hak da bulunmaktadır.
 • Ay içinde 75 saatten/10 günden fazla çalışan bakıcı için sigorta bildirimini Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışankar kapsamında yapmanız gerekiyor. Başvuru için bir defaya mahsus ev hizmetleri 10 günden fazla çalışanlar başvuru formu ile başvurmanız yeterli. Bir değişiklik olmadığı sürece her ay beyan ettiğiniz tutarlar üzerinden sistem prim tahakkukunu otomatik olarak yapar. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz: ⇒ ev hizmetleri başvuru formu

Ayrıntılı bilgiyi sgk bakıcı sigortası nasıl yapılır başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

Bakıcı sigorta primi hesaplama 2018, yabancı bakıcı sigorta primi 2018 tutarları

 • Eğer bakıcınız ay içerisinde 10 günden/75 saatten az çalışıyorsa bir günlük çalışması için ödeyeceğiniz prim tutarı 1,35 TL dir.
 • Eğer 10 günden fazla/75 saatten fazla çalışıyorsa ödenecek bakıcı sigorta primi sigorta prim teşviklerine göre farklılık gösterir. İşveren sigorta prim indirimlerinden yararlanma durumuna göre ödenecek aylık prim tutarı farklılık gösterir. Asgari ücret sigorta primi 2018 adlı yazımı ayrıntılı bilgi için okumanızı tavsiye ederim.

Şimdi gelelim ödenecek 2018 bebek bakıcısı sigorta primlerine;

Yukarıda da belirttiğim üzere bebek bakıcısı sigorta primi hesaplaması brüt asgari ücrete göre yapılıyor. Buna göre bakıcı sgk primi hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır.

 1. Eğer işveren prim borcunu düzenli ödemiyorsa, her ayın prim borcunu takip eden ayın sonuna kadar yatırmıyorsa herhangi bir kanuni indirimden yararlanamaz. Bu durumda ödenecek prim aylık olarak 761, TL olur
 2. Eğer işveren her ayın prim borcunu en geç takip eden ayın sonuna kadar ödüyorsa 5510/yüzde 5 lik sigorta indiriminden yararlanır. Bu durumda ödencek aylık prim tutarı asgari ücret desteği ile birlikte 2018 yılında 559,00 TL olacaktır.
 3. Bakıcı ve ya ev hizmetleri sigortalısı için en önemli teşvik kanunlarından birisi olan 4447/10. madde diğer adı ile 6111 teşvikinden yararlanıyorsa asgari ücret desteği ile birlikte ödenecek aylık sigorta primi 245,00 lira olacaktır. Tabi bu teşvik için de prim borcunun olmaması ve primlerin düzenli ödenmesi şartı aranır.

Diğer ev hizmetleri sigorta primi 2018 ve yabancı bakıcı sigorta primi tutarları da yukarıda belirtildiği gibidir. Bakıcı için 2018 en düşük sigorta primi 4447/10. madde kapsamında asgari ücret desteği de dahil olmak üzere 245,00 TL dir.

Bakıcı sigorta prim teşvik şartları 2018

Bakıcı sigorta teşvikli olursa ödeyeceğiniz prim tutarı da düşük olur.Teşvikli bebek bakıcısı sigorta hesaplama tutarları yukarıdadır. Sigorta priminden yararlandığınızda prim ödemesinin yarı yarıya düştüğünü görebiliyoruz. Teşvikli bakıcı sigortası hesaplaması için aşağıda belirtilen şartları sağlamanız gerekiyor.

Bakıcıya sigorta 2018 teşvik şartları şu şekildedir;

 • Eğer bakınız işe aldığınız tarihten önceki son 6 aylık dönemde çalışmadıysa, daha önce 4447/10. madde teşviğinden herhangi bir işyerinde yararlanmadıysa, 18-29 yaş arası ise (bayanlar için yaş şartı aranmaz) 24 ay süre ile primlerin yarısını devlet öder. Eğer bakıcı olarak işe aldığınız kişi İŞKUR’a kayıtlı işsizse ek olarak 6 ay daha teşvikten yararlanırsınız. İŞKUR’a işsiz kaydı yoksa bile www.iskur.gov.tr adresinden çalışanınız adına işsiz kaydı girin. Ek 6 ay daha teşvikten yararlanmanızı sağlar. Diğer sigorta prim teşvikleri için 2018 sgk teşvikleri başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Bakıcı sigorta primi ödemesi nasıl yapılır?

Bebek bakıcısı sigorta primi ev hizmetinde çalışanların sigortası kapsamında ödendiğinden 2018 bakıcı sigortası primlerini de bankada Ek9 yani ev hizmetleri menüsünden ödemeniz gerekiyor. Ödeme işlemini herhangi bir bankadan, PTT şubesinden, mobil ya da internet bankacılığından T.C. numaranız ile ödemeniz gerekiyor. Eğer bakıcınız;

 • Ev hizmetlerinden 10 günden az çalışan kapsamında sigortalı ise SGK Ödeme işlemleri- Ek9 10 günden az çalışan menüsünden,
 • Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışan kapsamında ise SGK Ödeme işlemleri-Ek9 10 günden fazla çalışanlar menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Bakıcı desteği 2018 yılında devam ediyor mu?

Geçtiğimiz yıllarda devlet tarafından çalışan annelere bebek bakıcısı için maaş ve sigorta primi desteği yapılmaktaydı. Şu an için bu proje 2018 yılında devam etmiyor.

Evde çalişanlarin sigortasi 2018 ve bakıcı sigorta primleri konusunda kafanıza takılanları yazının sonundaki Soru Sor/Görüşünü Paylaş kısmından bize sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
315 Yorum
 1. Derya

  Bebeğimize bakması için bir bakıcı ile anlaştık. Ayda 15 gün sigorta yapılacak. Teşvik şartlarını sağlıyor. Ne kadar prim öderiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tüm teşvik ve asgari ücret desteği ile birlikte 130 lira civarında prim ödersiniz.

 2. Salih

  Merhaba eşim çocuk bakıcılığı yapıyor , sigortasının 30 günlük yattığını sanıyorduk ama 1300 küsür liradan 20 günlük yatıyor muş . Sigorta sı tam yatsa ne kadar , şimdi ne kadar prim yatar öğrenebilirsiniz. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Salih BEY,
   Eşiniz sigorta prim indiriminden yararlanıyor mu ? Teşviklerden yani.

 3. SALİH

  MERHABALAR BEN NİSAN 12’Sİ İTİBARİYLE HASTA BAKICIYA SİGORTA YAPTIRDIM. NİSAN’DAKİ ÖDEMEM GEREKEN PRİMİ NE ZAMAN YATIRMAM VE NE ZAMANA KADAR YATIRMAM GEREKİYOR. TEŞEKKÜRLER…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ayın primini takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekir. Yani 2018 Nisan ödemesini 31.05.2018 tarihine kadar ödemelisiniz. Sistemde borç 01 mayıstan sonra görünür.

 4. Evrim Kayahan

  İyi günler. Bir süre sonra ücretsiz iznim bitiyor. Bir bakıcıyla anlaştık. Sigorta yapmak istiyorum. Son 6 ay içinde sigortası yok. Ben devlet memuruyum fakat eşim sigortalı. Sigorta ödemesinde prim teşviğinden yararlanabilirmiyiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvikte sizin durum önem teşkil etmiyor. Önemli olan çalışanın teşvik şartlarını sağlaması. Eğer son 6 ay çalışmadıysa ve daha önce de teşvikten yararlanmadı ise tabi ki yararlanabilirsiniz.

 5. SALİH

  Merhabalar
  Bugün internet şubesine nisan ayının primini ödemek için girdim son ödeme tarihi 01.05.2018 gözüküyordu. Teşvikten yararlandığım için korktum.hakkımın yanmaması için. neden öyle gözüktüğü ile ilgili bir bilgi verebilirmisiniz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeyeceğiniz gün olarak görünür son ödeme tarihi. Normalde son ödeme tarihi 31 Mayıs 2018.

 6. Yasemin kendirli

  Cocuguma baktirmak icin bir bakici ile anlastim. Son 6 aydir sigortasi yok. 30 gun uzerinden yatiracagim. Size birkac sorum var:
  1. Sigorta baslangici icin nereye basvurmaliyim?
  2.Tesvik alip alamayacagim ne zaman nasil belli olur?
  3.maasini asgari ucret mi gostermeliyim? Oyle gostersem bile elden istedigim kadar maas verebilirim degil mi?
  4.Asgari ucret indirimi bu yil devam ediyor mu? Tesvik alirsam 30 gun icin ne kadar prim.oderim?
  Cok tsk ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Sigorta başlangıcı için ek 9 10 günden fazla başvuru formunu dolduracaksınız. İşveren ve sigortalı kimlik fotokopilerini de ekleyip bağlı bulunduğunuz Sosyal güvenlik merkezine vereceksiniz.
   2- Başvuru formunda 4447/10.madde ile 5510 yüzde 5 lik kısmı işaretleyin. Eğer bakıcı teşvik şartı sağlıyorsa zaten indirimden yararlanırsınız.
   3- Aslında asgari ücret üzerinden ödemeniz gerekir. Asgari geçim indirimi hariç hesaplanacağı için en az 1450 TL maaş ödemeniz gerekir.
   4- Asgari ücret desteği 2018 Eylül ayına kadar devam edecek. Teşvikle birlikte aylık 245 TL ödeme yaparsınız 2018 yılı için.
   SAYGILAR.

   1. hasan

    merhaba, teşvik’in bittiği söyleniyor ? Şu an devam ediyor mu

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Hangi teşvikten bahsediyorsunuz hocam ?

 7. Yasemin kendirli

  Oncelikle cok tsk ederim. 2 sorum daha olacakti. Bakicimiz eylul ayinda işe başlayacak. Benim Eylul ayinda sgk mudurlugune basvurmam gerekiyor degil mi? Ve ilk prim.odemesini Ekim ayinda yapacagim.
  Dlger sorum; Asgari ucret indirimi eylul ayina kadarsa bize denk gelmeyebilir degil mi? Eger uzatilirsa da bakicimizin yaşi 46. Bununla.ilgili bir durum soz konusu mu? Cok cok tsk ederim.tkr.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Evet Eylül ayında işe giriş tarihinden bir kaç gün önce başvuru yapabilirsiniz. Her ayın primini takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekir. Eylül ayında başlarsa ilk primi 31 Ekim 2018 tarihine kadar ödemeniz gerekir. Asgari ücret desteği Eylüle kadar. Siz yararlanamazsınız. Ancak bakıcı bayansa, daha önce teşvikten yararlanmadıysa ve size başladığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde sigortalı çalışmadıysa teşvikten yararlanırsınız. Aylık prim 345 TL olur.

 8. Halim

  Ömer Bey merhaba, ek 9 10 günden fazla şubat ödemesini unutmuşum ve mart ayı borcu ile birlikte 30 Nisan günü 1.443,50TL ödedim. Bugün nisan dönemi ödemesi için baktığımda borcumun 777,37TL olduğunu görüyorum. 2 yıldır ilk defa ödemeyi unutuyorum, 1 dönem ödemeyi unuttuğum için artık ödeme tutarım 659TL değil 777TL mi olacak ve 100TL asgari ücret indirimini hiç alamayacak mıyım? Çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır bir dönem ödenmedi diye teşvik haklarınız sona ermez. Bundan sonra düzenli ödediğinizde yeniden 659 olarak ödersiniz. Ayrıca asgari ücret desteğinden de yararlanırsınız. Ödediğiniz tutar daha sisteme geçmediğinden öyle görünüyordur muhtemelen.

 9. semra

  merhaba ben devlet bakıcı desteğinden yararlanarak 26.12.2016 tarihinden beri bakıcımızın sigortasını ödüyoruz.sorum 2017 aralık ayına 202 tl yatırdım.o tarihten bu yana 345 yatırıyorum.teşvik priminden yararlanmaya devam edebilirmiyim,sgk yı aradığımda artık ödemelerin bu şekilde olacağını söylemişti.Ayrıca işsizlik maaşının şartlarını yerine getirirsek işsizilik maaşı alabilirmi,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvikten yararlanmaya devam ediyorsunuz eğer 345 TL çıkıyorsa. Asgari ücret desteği ile beraber 245 TL ödersiniz 2018 Eylül ayına kadar. İşsizlik maaşı başlıklı yazımızdan işsizlik maaşı şartlarına göz atmanızı tavsiye ederim.

 10. Alev

  Merhaba.1-2 aydır yabancı bir bakıcıyla anlaştım anneme bakması için.ancak bugün digorta yaptırmam gerekiyormuş onu söyledi.600 dolar bide 350 tl vermem gerekiyormuş her ay bu 600 dollar 1 yıllıkmış neyi kapsar bu 600 dolar ve her ay 350 tl ben pek anlamadım açıklayabilirmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ben de anlayamadım sorunuzu 😊

 11. Şerife

  Merhaba bende bakıcımı eylül ayonda başlatacaktım o zaman ağustosun 25 i falan gibi başlatırsam teşvikten faydalanacağım. Peki 2.5 yıl mı sadece 2019 a kadar mı faydalanacağım bir de teşvikleri tam anlayamadım asgari ücret teşviği başka birşey mi 345 ve 245 rakamları var tam anlayamadım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret desteği farklı hocam. Bu destek 2018/09. aya kadar sürecek ve sigortalı başına 100 lira aylık indirim sağlıyor. Eğer sizin bakıcı yazımızda belirtilen 4447/10. madde sigorta prim teşvik şartlarını sağlıyorsa en az 24 ay süre ile teşvikten yararlanır. Bir de girişini yapmadan önce İŞKUR’a online olarak kaydını yaparsanız toplam teşvik süresi 30 ay olacaktır.

   1. birkan

    merhaba 9. aya kadar demek ağustosun sonuna kadar girip yapılmış olması mı demek acaba? yoksa eylül ayında giriş yaptırma yeterli midir

    1. Ömer Meriç

     Merhaba hocam. Sorunuzu anlayamadım maalesef

 12. Şerife

  Merhaba acaba evdeki çocuk bakıcıma maaşını banka yoluyla mı yatırmam gerekir yoksa ekden verebilir miyim

  1. Ömer Meriç

   Elden verebilirsiniz sorun olmaz.

 13. Mert ERDİ

  Merhaba,

  Düzenli ödediğimiz primi geçen ay ödemeyi atlamışız. Bu ay ödemek yapmak istediğimde 2 ay toplamı 1118 TL borç çıktı. Normalde 345 TL ödüyorduk. Sanırım gecikme olduğu için 559 TL borç çıktı.. Öğrenmek istediğim bundan sonra hep 559 TL mi ödeyeceğiz? Yoksa önümüzdeki ay normal ödememize mi geçeceğiz? Yukarıda benzer bir sorun için cevabınızı gördüm fakat orada tutar farklıydı. Şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer ödeme yapmadıysanız geçen ayın prim borcu indirimsiz olarak tahsil edilir. Bu da aylık 700 TL. Bu borcu kapattığınızda kalan süre kadar teşvikten yararlanmaya devam edersiniz. 2018 eylül ayına kadar ödemeniz gereken aylık tutar 245 TL normalde asgari ücret desteği ile birlikte.

 14. Mert Erdi

  Cevabınız için teşekkürler.. asgari ücret desteğinden bahsatmişsiniz 245 TL ödenme olarak. Ama biz hep 345 ödedik. İndirim için başvurumu yapmak gerekiyor yoksa şartlarımı var?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Hayır başvuru yapmanız gerekmiyor. SGK daha sisteme yüklemedi destek tutarlarını. Normalde 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ödemeniz gereken aylık tutar 245,00 TL. Aradaki 100 liralık fark daha sonra prim borçlarınıza toplu olarak mahsup edilecek. Bunu takip edin siz.

 15. Ruveyda

  Merhaba çocuk bakıcılığı için ise başlayacağım 30 mayıs 2018 tarihinde teşvikle ssk yaptıracaklarını söylediler bende muhtemelen şartları kapsamıyorum ne yapmam gerekli hangi talepte bulunabilirim..34 yaşındayım ve en son 2. Ayda 16 günlük prim ödenmiş 1,082.40 – yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu durumda 4447/10. Madde teşvikinden yararlanma hakkınız yok. Yapılacak birşey yok bu hususta.

 16. emre

  biz de sigortali işci başlattık ek 9 .10 günden fazla 40 günlük 899 lira ödedim 6 ay önce ssksı yoktu işcimizin teşvikten yararlanırmı birde ay 31 cekiyosa 29 unda borcu ödeyebiliyormuyuz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvik için diğer gerekli şartları da sağlıyorsa yararlanır. Başvuru formunda 4447/10. madde teşvik kısmını işaretlemediniz mi?

 17. yasemin

  Merhabalar
  Hafta içi 08-18 saatleri arasında çalıştırmak üzere bir bakıcıya sigorta yapabilmemiz için ödememiz gereken sigorta prim ücreti hakkında bilgi alabilir miyim? Teşvik ve asgari geçim indirimi nedir faydalanabiliyor muyuz?
  Bakıcı daha önce sigortalı değil.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ev hizmetlerinde 10 günden fazla kapsamında bildirim yapmanız gerekiyor çalışanı. 4447/10. madde sigorta prim teşvikinden yararlanırsınız. 24 ay boyunca primin yarısından fazlasını devlet öder. 100 lira asgari ücret desteği ile birlikte 2018/Eylül ayına kadar aylık 245,00 TL, sonrasında ise 345 TL ödersiniz.

 18. SALİH

  merhabalar size 2 soru sormak istiyorum
  1.si teşvikten yararlandığımız sigortalı bakıcımızı iş sonu verdiğimizde yapmamız gereken bişey varmı evrak verme gibi.
  2 si yeni bakıcı bulduğumuzda onda teşvikten yararlanabiliyormuyuz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Ev hizmetleri Ek 9 10 günden fazla başvuru formundaki ilgili alanları doldurarak bu formla SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor.
   2-Yeni bakıcı gerekli şartları sağlıyorsa yararlanabilirsiniz.

 19. Ruhan Küçük

  Evde Yaşlı annemize bakımı yaptırılan yabancı nın ssk durumu ;
  Merhaba Öner bey,
  Alzheimer hastası yatalak Annemize yabancı bakıcı bakacak. Daha önce sigortalı calışmamıs. Biz sigorta yapmak istiyoruz. Bunun için bu teşvikten ( 4447/10 ) yaralanabiliyoruz sanırım. 15 gün biri gelecek, 15 gün başka biri gelip calısacak. 2 ayrı kişiyi sigorta yapıcaz bu tesvik indiriminden ikisi de yararlanabilirmi ? . Ve aylık sigorta primi ayrı ayrı ne kadar ödememiz gerekiyor. En az Brüt ucret ne kadar ödeme göstermemiz gerekiyor. .yıllık İzin günleri nasıl olacak bilgi verir musiniz. İlk kez vasvuru tapıcaz be yapmamız , nereye basvurnamız gerekiyor. E-devletten direkt olabiliyor mu neler gerekli bilgi vetirseniz. Teşekkürler.😊

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ikisi için de ayrı ayrı ek 9 10 günden fazla çalışanlar başvuru formunu doldurup çalıştıracak kişi kimlik fotokopisi ve çalışanların kimlik fotokopileri ile bağlı olduğunuz Sosyal güvenlik merkezine başvuru yapacaksınız. Eğer her ikisi de teşvik şartlarını sağlıyor ise her ikisi için de ayrı ayrı yararlanabilirsiniz. 15 gün için ortalama ödeme 150 TL civarıdır. Yıllık izin hakkı 1. Yıldan sonra başlar. 1 yıldan sonra en az 14 gündür yıllık izin hakkı. Aylık brüt ücret 2029.50 TL den günlük de 67.65 TL den az olamaz.

 20. songül

  merhaba yengem engelli babama bakıyor.ve devlet bakıcı maaşı yatırıyor. yengem daha önce hiç çalışmadı isteğe bağlı pirimini kendi yatırırsa 4447/10. madde diğer adı ile 6111 teşvikinden yararlanırmı.teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şartları sağlıyorsa yararlanır tabi ki.

 21. oktay

  Merhaba,
  daha önce teşvik kapsamında çalıştırdığımız bakıcımız işten ayrıldı. 2-3 ay sonra şartları taşıyan bakıcı alırsak teşvikten faydalanbilirmiyiz?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yararlanabilirsiniz.

 22. kerim a.

  Merhaba, kaynanam çocuğuma bakacak sigortasında 2 yıl eksik günü olduğu için emekli olamıyor yanımda bakıcı olarak çalışıyor gözükse aylık ne kadar prim ödememiz gerekir kendisi uzun süredir çalışmıyor ayrıca bende normal şartlarda ssk lı çalışan biriyim. ayrıca çocuk bakıcısı değilde evde hizmetli olarak falan yada başka bir iş olarak göstermem bişey fark ettirirmi doğru soruyu sorduğumdan da emin değilim derdim az prim ödeyip kaynanamı emekli edebilmek beni yönlendirirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kaynana 4447/10. madde teşvik şartlarını sağlıyor sanırım. http://www.iskur.gov.tr adresinden işsiz kaydı da yapın. Bu durumda 24 ay süre ile teşvikten yararlanır ve en düşük bu kapsamda prim ödemesi yaparsınız. Meslek kodu farketmiyor. Ev hizmetleri kapsamında bildirim yapacaksınız.

 23. sema

  Merhaba birbucuk yıldır bakıcım var ve tesfikten yararlanıyorum sigortaodemesını yanı) bakıcı işten ayrılırsa ona tazmınat ödemem gerekıcekmi.cunkı bende maaslı calısanım.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteği ile ayrılırsa zorunluluk yok. Ancak siz çıkartırsanız kanunen ödemeniz gerekir.

 24. emin demir

  merhaba
  evde bebek bakıcısı çalıştırıyoruz. Son 2 aydır sigortalı ve tüm desteklerle birlikte 345TL ödüyoruz. Ben sigorta başlangıcı yaptırırken (04-nisan2018 de) 250 tl cıvarı ödeyeceğimi söylemişlerdi. Sanırım Sizin bahsettiğiniz bu asgari ücret yardımı şu anda 2 aydır ödeme yaptığım halde uygulanmıyor. SGK ya başvurduğumda 99 tl lik bu destek için onay gelmediğini söylediler. Onaylanırsa geriye yönelik mahsup edilir mi dediğimde net cevap alamadım. Bu konuda bana söylenen doğru mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet mahsup geriye dönük olarak yapılacak. Geçmiş asgari ücret destek tutarları bu ay sonuna kadar sisteme yansır diye düşünüyoruz.

 25. Cengiz Türen

  İyi günler. 4447/10 dan daha önce yararlanmış olan bir bakıcı için ayda net 1300 tl üzerinden anlaşırsak eğer ve haftada 5 gün olacak şekilde gelirse. Düzenli ödersek eğer 18,65 X o ay geldiği gün sayısı – 100 TL olacak şekilde mi öderiz primini? Yoksa 5 gün 6 gün farketmez aylık diye hesaplayıp 559,58 TL mi ödemek durumunda kalırız?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Gün olarak sizin beyan önemli. 30 gün bildirirseniz sistem her ay 30 gün üzerinden tahakkuk yapar. 20 bildirirseniz 20 gün üzerinden yapar. Ödenecek prim tutarları da teşvik durumuna göre yazımızda belirtilmiştir.

 26. mehmet yilmaz

  merhaba,ben yeğenime bakıcılık yapacağım primlerim tam yani 30 günlük odenirse kaç lira ödenmeli,teşvikten yararlanabilir miyim?bunun için nereye başvuru yapmalıyım…teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu soruların hepsinin cevabı var sayfamızda. Bir göz atın isterseniz.

 27. Tolga

  İyi günler 03 temmuz itibariyle bebeğimizin ablasının primini 291,75 tl olarak yatırmış bulunmaktayım. Önceki aylarda 345,03 tl yatırıyordum. Rakamın 245 tl olmasını bekliyordum. Sebebini öğrenebilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret desteğinden kaynaklı muhtemelen. SGK ile görüşün sistemden baksınlar bir. Eksik olmasın sıkıntı olur sonra.

   1. tolga

    Ömer bey 2 gün sonra tekrar sisteme girdiğimde 345 e tamamlayacak şekilde borç çıkarılmış (54 TL). Sistemden tekrar bakmasam muhtemelen ödeme yapamayacağımdan teşvik den de olacaktım. Yani ben sadece bebek bakıcımız için bunlarla uğraşıyorum. Yanımda çalışanların olduğu şirketim falan olsa insan kafayı yerdi sanırım. Tamamen bakkal hesabıyla yönetiliyormuş gibi geliyor sanki kurum.

    1. Ömer Meriç

     Hocam maalesef SGK iş yoğunluğu fazla olan bir Kurum. Bu tür hataların oluşması gayet normal. Ama dediğim gibi bekleyip ay sonuna kadar ödememenizi öneririm.

 28. Semra

  Merhabalar,asgari ücret desteği sisteme yüklenmiş.Ben Ocak ve Mayıs araliginda 345 TL odemistim.5 ay olarak odedigim fazla ödenekleri hesaptan ne şekilde dusecekler.haziran ödemesi olarak 245 lira görünüyor.simdiden cevabınız için teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yılın ilk 5 ayına ilişkin asgari ücret destek tutarlarının bu ay sonuna kadar sisteme yüklenmesini bekliyoruz. Beklemenizi öneririm.

   1. emin demir

    Evet evelki gün baktığımda 246 TL görünüyordu, bugün baktım ve 55,32TL (2 aylık asgari ücret destek tutarı düşülmüş halde) göründü. Hemen ödedim. Sonra yorumları okudum Tüh diyerek, Acaba ay sonunu mu bekleseydim SGK bir hata yaptıysa ya, bana yüklemesinler bu hatanın faturasını!!??

    1. Ömer Meriç

     MErhaba tekrar. Bugün itibariyle düzelmiş sanırım. Ödediğiniz tutar doğru sanırım. Ama tedbir amacıyla ay sonuna doğru borç sorgulaması yapın tekrar. Borç yok diyorsa sorun yok.

 29. Mukaddes demirci

  Merhabalar
  Bu ay borcum görünmüyor sanırım tek ben değilim yorumlara bakınca bunla karşılaşan eğer 5 ay boyunca ödediğimiz 100 liralık indirim düşülürse temmuz ayında da ödeme olmayacak mı?
  Ayrıca ödeme şekillerinde e-devlet üzerinden görmedim başka bir siteden de böyle ödeme yapılmadığını okudum.gerçi yatırıldığı görünüyor ama yine de kafam takıldı bu şekilde ödeme bana problem yaratır mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 5 aylık asgari ücret desteği yaklaşık 500 lira. Asgari ücret desteği ile birlikte temmuzda ödemeniz gerken tutar da 559 TL. Bu durumda sistemde 50 TL civarında bir borç görüyorsanız bu doğru demektir.

 30. Döne

  Mrb ben çalışanımız çocuğuma ve işlerinde yardımcı olcak bayan calistircagim evimde kendisi borçlu bağkurda ben ona ilk defa ssk yaptırmak istiyorum 30 gün tm şeklinde yatcak en düşük pirim ne öderim ve ne yapmam gerekiyor yardımcı olurmusunuz teşekkür ederim dimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4447/10. Madde şartları sağlanıyorsa ondan yararlanırsınız. Sayfamızda detaylı şartları mevcut. Bu teşvik kapsamında şu an aylık en düşük prim tutarı 245 tl.

 31. Işıl

  13 aylık bebeklerim için ilk defa bebek bakıcısı ile çalışacağız. Hafta içi 5 gün çalışacaktır. Bebek bakıcısının önceki iş yerinden düzenli olarak sgksı yatmaktadı. Yasadan yararlandığını ve 350 tl civarinda bir ödeme yapıldığını kendisi bize iletti . Aşağıdaki sorularım konusunda yardımlarınızı rica ederim.
  1) ilk defa bakıcı çalıştıracağımız için sgkya hangi evraklarla başvurmamız ve hangi sgk müdürlüğüne başvurmamız gerekir? Bebekler annemin evinde bakılacak
  2) bizde daha önce çalıştığı iş yerinde olduğu gibi 350 tl civarında mı ödeme yaparız? Bu şekilde yapabiliyorsak başvuru sırasında neye dikkat etmeliyiz?
  3) ağustos sonuna kadar diğer çalıştığı evde devam edecek, eylül başımda bizimle çalışmaya başlayacaktır? Bu durumda ne zaman sgkya başvuru yapmam gerekir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Ek 9 10 günden fazla formu ile başvuru yapacaksınız. İşveren ikamet adresinin bağlı bulunduğu SGK’ya vermeniz gerekiyor bu formu.
   2-Eski işyerinde 4447/10. madde teşviğinden yararlanmış sanırım. Sizde yararlanamaz. Aylık olarak 100 liralık asgari ücret desteği ile beraber 559 TL ödersiniz. 2018 Ekim ayından sonra ise 659 TL.
   3-Sizde başladığı tarihi takip eden ay sonuna kadar başvuru yapmanız gerekiyor.

 32. uğur

  merhabalar bakıcı sigortası konusunda bir kaç soru soracağım? Bakıcımızla 2250 tl karşılığında ayda 20 gün çalışma konusunda anlaştık. bizden önce başka bebeğe bakıyormuş ve sigortası da yapılıyormuş. 3 çocuk annesi ve 37 yaşında kendisi. İlk defa bakıcı çalıştırıcağımızdan nasıl bir yol izlemeliyiz teşviklerden yararlanmak için ayrıca bu yıl içinde bize aylık toplam maliyetini nasıl hesaplarız? yardımlarınızı bekliyoruz teşekkür ederiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bakıcınızı ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında bildirmeniz gererekiyor. Ek9 10 günden fazla çalışma başlıklı yazımızdan bildirim işlemleri ve teşvik şartları konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. 20 günlük sigorta için ödeyeceğiniz aylık tutar (teşvikten yararlanamayacağı için) 2018 yılı sonuna kadar 370 lira civarı olacatır.

 33. Mithat

  Eczanede çalıştırılmak üzere yabancı işçi istahdam edicem.İlk defa çalışacak..Bayanın HEMŞİRE Diploması mevcut..Çalışma izni alınacak..sigorta primi teşviklerile kaçlira öderim.Şimdiden Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer işveren olarak siz de 4447 10. Madde teşvik şartlarını sağlıyorsanız bu teşvikten yararlanırsınız. Şu anda bu teşvik kapsamında aylık prim tutarı 245 tl. Ekim ayından sonra ise 345 TL.

 34. Pelin Torbaoğlu

  Merhaba , ikiz bebeklerime bakmak için bir yardımcıyla anlaştık. Aylık 1300 tl artı sigorta diye düşünüyoruz. Şöyle ki yardımcımızın 96 yılından sigorta girişi var .onun dışında sadece bir iki gün sigortası yatırılmış. Pazar günleri dışında haftada altı gün bizimle çalışacak . Ne kadar sigorta öderiz ? Herhangi bir destek/ yardım var mıdır acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Belirttiğiniz durumda çalışanınız için 4447/10. madde teşviğinden yararlanabilirsiniz. Online olarak İşkur kaydını da yapın. Toplamda 30 ay süre ile primin yaklaşık %60’lık kısmını devlet öder. Şu an aylık prim tutarı bu teşvik kapsamında 245,00 TL.

 35. Hakan

  Selamlar öncelikle yazınız için teşekkür ederim. Bebeğinize haftada 5 gün bakıcısı bakıyor. Şuan 1000 TL ücret veriyoruz. Ordu merkezde ikamet ediyoruz. Bakici mızın sigortasını yaptırmak istiyorum. Daha önce hiç sigorta kaydı yok. En uygun nasıl yaptirabiliriz. Ayda ne kadar odenir? Asgari ücretin altında ücret vermemiz herhangi bir konuda bize sorun yaratır mı? Birde bakıcınin eşi sigortalı. Sağlık hizmetlerinde eşinin sigortasından faydalanıyor. Bizim sigorta yaptırmanız bu durumu etkilermi ? Etkilerde nasıl etkiler. Yada ilerde sigorta yapamazsak yine eşinin sigortasından faydalanabilirmi? Çok soru sordum hakkınızı helal edin. Şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bakıcınızı ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında çalıştırabilirsiniz. İşkur’a işsizlik kaydını da yaparsanız 30 ay süreyle primin yarısından fazlasını devlet karşılar. Şu an bu teşvik kapsamında aylık prim tutarı 245 TL civarında. Bu sigorta kapsamında giriş yaptığınızda bakıcı kendi sigortasından yararlanmaya başlar. İşten ayrıldığında ise yeniden eşinin sigortasına geçer. Ev hizmetleri 10 günden fazla başlıklı yazımızdan bildirim işlemini nasıl yapabileceğiniz konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

 36. Gamze

  Merhaba yabancı uyruklu bakıcılar sigorta teşviğinden yararlanabilirler mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalışma izni varsa yararlanır.

 37. Ayhan Soydan

  Daha önce SGK’dan emekli olmuş bir hasta bakıcı için sigorta primi yatırılır mı? Kendisi şuan SGK’dan emekli maaşı alıyor. Mantiken, emekli olduğu için emeklilik primi yatırılmaz diye düşünüyorum. Beni aydınlatabilirseniz minnettar kalırım. Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yaptırabilirsiniz. Sigorta kodu 02- sosyal güvenlik destekleme primine tabi çalışan olacak. Diğer türlü maaşı kesilir.

   1. Ayhan Soydan

    Geri dönüşünüz için çok teşekkürler. Bakıcı olacak kişi emekli, yinede sigorta yaptırmak zorunda mıyım?

    1. Ömer Meriç

     Evet emekli olsa bile kanunen yapmak zorundasınız. Ama dediğim gibi 02 kodu ile bildirim olmalı buna dikkat edin. Aksi halde emekli maaşı kesilir.

     1. Ayhan Soydan

      Çok teşekkürler. Son bir şey sormak istiyorum. 2500 TL gibi bir maaş alacak olan bakıcı için 02 bildirim kodu ile ne kadar sigorta yatırmak gerekir acaba?

     2. Ömer Meriç

      Bana kalırsa çok masraf etmeyin sigorta primi için. Asgari ücret üzerinden 10 günden fazla bildirim yapın yeterli. Sadece sorun olmasın diye sigortalılık açısından. Emekli kişinin de ihtiyacı yok nasılsa bu sigortaya.

 38. ademir

  Merhaba eşim ve ben çalışıyorum. bebeğimiz için anneme bakıcı sigortası yaptırabilir miyim. Şartları nelerdir. teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Farklı adreste ise yapılabilir. Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında bildirim yapabilirsiniz. Sayfamızda nasıl yapıldığı ve şartları mevcut.

   1. ademir

    merhaba hocam peki teşvik şartlarını sağlayıp sağlamadığını nasıl öğrenebiliriz? sigortaya gittik başvurmadan öğrenemezsin dediler ve son çalıştığı zaman sonrasında 6 ay beklemeli diyorlar. böyle mi gerçekten

    1. Ömer Meriç

     Evet işe başladığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde çalışmamış olması gerekiyor. Sgk daha önce teşvikten yararlanıp yararlanmadığına bakabilir aslında. İşveren servisi ile görüşün baksınlar sistemden.

 39. Mine Açılan

  Merhabalar Eylül ayı itibariyle bebek bakıcısı çalışmaya başlatacağız.Teşvik şartlarını sağlamakta.Ancak ağustos ayında sigortasını başlatırsak asgari ücret indirimden faydalanabilir miyiz 30 ay boyunca?Yoksa yine 345 lira mı öderiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4447/10.madde teşvik şartlarını sağlıyorsa 345 TL normalde. Asgari ücret desteği 2018 Ekim ayına kadar uygulanacak. O döneme kadar ayda 245 tl ödersiniz. Sonrasında ise 345 TL.

 40. Esra Uras

  Mrb,Ekim ayı itibariyle 2500tl’ye bebeğim için yatılı yabancı bir bakıcı ile anlaşmayı düşünüyoruz.Kendisinin 2 Ekim’de oturma izni bitiyormuş.Bu durumda çalışma izni alıp sigortalı yapmamız gerekiyor.Haftada 1 gün izin kullanıcak biz pirimlerini kaç güne göre ve ne kadar yatırmalıyız?Ve teşvikden yararlananilirmiyiz önceden sigortalı çalışmamış ama oturma izni varmış.Bu durum teşvik için engel mi?Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvik şartlarını sağlıyorsa yararlanır teşvikten.ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında asgari ücret üzerinden sigorta bildirimi yapabilirsiniz.

 41. Hakan

  Selamlar, cavabınız için teşekkür ederim. Asgari ücretin altında ücret vermemiz bizim için bu gün yada ilerde sorun olur mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam tekrar. Şikayet olursa sorun olur tabi. Eğer 30 gün üzerinden sigorta bildirimi yapacaksanız maaşını da net asgari ücret kadar ödemeniz gerekiyor.

 42. DENİZ YILDIZ

  Merhabalar. Bakıcımıza sigorta yaptırmak istiyorum . AZ önce sgk müdürlüğünden geldim. 1) Bana çıkarılan rakam 240 tl prim +150 tl stopaj yaklaşık 400 tl civarı bir rakam oldu. Stopajı her ay biz mi yatırıyoruz yoksa sadece primimi yatırcaz.
  2) eylül ayında sigorta yaptırırsam teşvikten faydalanabilirmiyim? Eylül ekim gibi teşvik bitiyormuş galiba. Teşvik biterse ekim ayında daha fazla bi ücret mi öderim yoksa teşvikli ücreti haketmiş sayılıp 245 tl mi devam eder??

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ev hizmetleri kapsamında bildirim yapacaksınız. Gelir vergisinden muaf ve stopaja tabi değil hocam yanlış bilgi verilmiş size. 4447/10. Madde teşvik şartlarını sağlıyorsa aylık ödemeniz gereken prim tutarı 345 TL. Asgari ücret desteği ile 245 tl ye düşer. Ekim ayından sonra başlamanız halinde teşvik sona ermiş olacağı için aylık ödeyeceğiniz tutar 345 TL olur.

 43. Ademir

  Hocam peki bakici olacak kişi 54 oranında engelli raporu var. Bunun teşvikte indirimi olur mu yararlanabilir miyiz

  1. Ömer Meriç

   Engel raporunun sigorta primi üzerinde etkisi yok hocam. Ama 4447/10. Madde haricindeki teşvikler için işinize yarayabilir.

 44. E_Koç

  Merhaba
  Eylül ayında bebeğimiz için bakıcı çalışmaya başlayacak. Eylül-Aralık arası 4 ay İçin 1600 tl, 2019 senesi içinde 1800 tl maaş anlaştık. Kişi teşvik indirimini sağlıyorsa veya sağlamıyorsa da bu 2 farklı maaş dönemi için ne kadarlık sigorta ödememiz gerekir. Şimdiden teşekkür ederiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret üzerinden teşvikli ve teşviksiz prim tutarları yazımızda verilmiştir. Buna göre hesaplama yapabilirsiniz. Asgari ücretle sigorta bildirimini yapabilirsiniz.

 45. Gül

  Eşim yüzde yüz engelli bende ona bakıyor bakım parası aliyom pirim yatırıp bende emekli olmak istiyom olurmu bir de ne kadar pirim öderim saygılar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli olabilmeniz için en az 15 yıl yani 5400 günlük hizmet süresini tamamlamanız gerekiyor. Kendi isteğiniz ile prim ödeyerek emekli olabilirsiniz. Toplu borçlanma durumu yok.

 46. Deniz Aydoğdu

  Merhaba.Kizimiz için bir bakıcı ile anlaştık. 1200+ sigorta şeklinde.Hafta sonları çalışmayacak. ortalama 20 günlük bir sigorta olacak. kendisi daha öncesinde dışarıdan yatırıyormus.bu durumun maliyeti ne kadar olur ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Taşıdığı teşvik şartlarına göre ödenecek prim tutarı farklılık gösterir. Öncelikle teşvik şartı sağlayıp sağlamadığına bakmak gerekir.

 47. Sibel

  Merhaba gecen ay prim borcu devlet tarafindan ödenmisti bu ay gittik borc görünmedigini söylüyorlar nedendir acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret desteğinden kaynaklı muhtemelen. Eğer 4447/10. madde prim teşviğinden yararlanıyorsanız bu ay da borç çıkmayabilir. SGK’dan teyit ettirmenizi öneririm.

 48. Zerrin Babacan

  Teşvikten faydalanıyorum geçen ay prim ödemesi çıkmamıştı bu ay da bankada borcum gözükmüyor Sgk daki arkadaşlarda net bilgi veremiyorlar . Beyan üsulü mü ödemem lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret desteği bu ay da borcunuza mahsup edilmiştir. Beyan usülü ödemenize gerek yok.

 49. Fatih

  Hocam merhabalar bakıcı ile 1000 tl + SGK olarak anlaştık bakıcımız teşvik şartları sağlıyor haftanın 6 günü çalışacak eşim ile ben devlet memuruyuz bizim ödememiz gereken en az SGK tutarı nedir ve SGK yı yaparken maaşını anlaştığımız 1000 tl olarak mı göstereceğiz yoksa asgeri ücret mi göstereceğiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında 30 gün üzerinden bildirmeniz gerekiyor. Teşvik şartlarını sağlıyorsa aylık 345 TL ödersiniz. Sigortayı maaş üzerinden bildiremezsiniz çünkü asgari ücretin altında çalışmış oluyor. Saat hesabına göre 30 gün bildirmeniz gerekiyor.

 50. Arzu

  Hocam merhaba;suan 2.5 aylik bebegim var.aralık 2018 de ise başlayacağım. Bu tarihte başlamak üzere haftanın 5 günü calismasi için bakıcı ile gorustum.bakıcı sigorta prim teşvik şartlarını taşıyor. Aralıkta ise başlattığımız zaman prim tesvikinden yararlanabilecek miyiz?sigorta primi için aylık ödemeniz gereken prim tutarı 345 TL. Asgari ücret desteği ile 245 tl mi olacak yoksa daha farklı bir prim mi odeyecegiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aralık 2018 tarihinden önce teşvik şartlarını sağlamış olursa yararlanırsınız teşvikten. 2018 sonuna kadar 345 TL. Sonrasında ise 2019 Brüt asgari ücretin artışı ile birlikte ödeyeceğiniz prim tutarı da artar.

 51. Arzu Özhan

  Bebeğimize bakması için bir bakıcı ile anlaştık.30 gunluk sigorta yapılacak. Teşvik şartlarını sağlıyor. Ne kadar prim öderiz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ekim ayına kadar aylık 245 TL, sonrasında ise 345 TL ödersiniz.01.01.2019 tarihinden itibaren de asgari ücrete göre zamlanır.

 52. DİDEM ASTAN

  EVDE ÇALIŞACAK OLAN BAKICININ TEŞVİK İNDİRİMİNDEN YARARLANIP YARARLANMADIGINI NASIL ÖĞRENEBİLİRİZ

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SGK işveren servisinden öğrenebilirsiniz.

 53. SEMRA

  MERHABA MERİÇ BEY ,BEN IKI AYDIR TEŞVİKTEN YARARLANDIĞIM İÇİM PRİM ÖDEMİYORUM. BU AYDA ÖDEME CIKMADI BIR SORUN OLAMAZ DEĞİLMİ

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu ay çıkması gerekir normalde. SGK’dan sorgulatın borç/alacak durumunuzu.

 54. Hilal

  Merhaba, evimizde 3 aydır bakıcı çalışıyor. Primlerimi de düzenli ödüyorum. Bugün, bu ay ödemem gereken prim borcumu kontrol ettiğimde 1.47 TL borç göründü. İlerleyen zamanlarda tekrar mı kontrol etmeliyim, neden bu kadar az borç çıkıyor, bir problem olur mu? (İlk aklıma gelen asgari ücret desteğinin geçmişe dönük olarak yanısıtlması oldu ama 1.47 tl yine de çok az)

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4447/10. madde teşviğinden mi yararlanıyor?

   1. Hilal

    Hayır, daha önce yararlandığı için teşvikten faydalanamıyoruz malesef.

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda 1,47 TL çıkması normal değil hocam. Asgari ücret desteğinden yararlansanız bile 450 TL gibi bir rakam çıkar. Ha daha önceki bir çalışmadan dolayı SGK’^dan alacağınız varsa durum değişir. Biraz bekleyin. Ayın 20’sine doğru yeniden sorgulama yapın. Aynı tutar çıkıyorsa SGK ile görüşün.

 55. Tolga

  Ömer bey iyi günler bakıcımızın primini düzenli ödemekteyiz geçen ay 53 tl borç çıkardılar. Teşvik dolayısıyla olduğunu düşündük ve ay sonuna kadar sistemden kontrol ettim başka borç çıkmadı. Eylül ayında ilk sorgulamamda 248 tl ertesi gün sorgulamamda borç yoktur bu sabah ki sorgulamada ise 688 tl borç çıktı. Sanırım SGK da birileri benimle fena dalga geçiyor. Ne yapmam lazım sgk ya gidersem hangi birimle görüşmem lazım. Çünkü ben bunların hesap sistemini hiç anlamış değilim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam tekrar. Sistemsel bir sıkıntı var sanırım. Sizin durumda olan çok kişi var biraz bekleyin ay sonuna doğru tekrar sorgulayın.

 56. özge

  Merhaba. Annem bebeğime bakmak için başka şehirden Ankaraya gelecek. Ben de ona sigorta yapmak istiyorum 30 günden. daha önce hiç çalışmadığı için herhangi bir sigortası olmadı. 50 yaşında. teşvikten yararlanmam mümkün mü? teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet teşvikten yararlanabilir. Ancak adresini taşımayın annenizin. Aynı adreste ikamet edince olmuyor ev hizmetleri sigortası.

 57. Nursel

  Merhaba,ablama bebeğimi baktırmak istiyorum.Kendisi daha önce hiç çalışmadı teşvikten faydalanabilir miyim,30 gün üzerinden ödemem gereken prim ne kadar olur? Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet teşvikten yararlanabilir. Teşvikli ve teşviksiz aylık ve günlük prim tutarları yazımızda mevcuttur.

   1. özge

    Çok teşekkür ederim. iyi çalışmalar diliyorum.

 58. Gulsah çakır

  Merhaba hocam
  Ben işe başlıyacagım kayinvalidemi bakıcı olarak işe alırsam teşvikten yararlana biliyormuyum iş kuru kaydı var ve 8 aydırda işsiz ne kadar prim ödemem gerekiyor
  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvik şartları sağlanıyorsa yararlanır. Hangi teşvik şartlarını sağlıyorsa prim tutarı ona göre hesaplanır. Teşvikli ve teşviksiz prim tutarları yazıda mevcut.

 59. Sinem

  Merhaba hocam, bakicimizin Ağustos ayı SGK boldirgesinde görünüyor, ama bugüne kadar borç çıkmıyordu,şimdi 245 t çıkıyor ne yapmam gerekir.sgk yi arıyorum ulaşamıyorum.odemeyi bu ay yapmazsam bir sıkıntı olur mu.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer teşvikten yararlanıyorsa 245 TL doğru. Ödeme yapmazsanız teşvikli kısmı iptal edilir. Ödemeniz gerekiyor.

 60. Özlem

  Merhaba,
  1 Ocak 2019 dan geçerli cocuk bakıcımız için çalışma izni alıp çalıştırmaya başlayacağız. Bu durumda asgari ücretten sözleşme yapıp primini biz ödeyeceğiz. %5 lik prim teşviğinin dışında teşvikler devam ediyor mu? Çalışana ne kadar ödeyip kendim ne kadar ödemem gerekecek acaba? Teşviklerin süresi nedir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvikli aylık prim tutarları yazımızda mevcut. Daha önce sigortası yoksa 4447/10. madde teşviğinden en az 24 ay süre ile yararlanırsınız. Bu teşvik ile ilgili detaylı şartlar da sayfamızda mevcut.

 61. sinem

  hocam ağustos ayı bildirgede ödenmiş görünüyor. ama borç da çıkıyor ne yapmalıyım.

  1. Ömer Meriç

   Kesin borç ve alacak bilgisi için SGK’ya uğramanızı öneririm. Sistemden bakılması gerekiyor.

 62. Tolga

  Ömer beybugün sgk ya gittim alllakbullak olan aklım katmerlendi. Memur tarafıma tahakkuk listesi verdi. Listenin içinden çıkamıyorum. Listede her ay için iki satır var biri işsizlik diğeri prim. İşsizlik tahakkukta 60,89tl, prim tahakkukta ise 700,18 tl yazıyor. 5 puan yararlandığım indirim 101,47tl, asgari ücret ind. yaralandığı 53,28tl ( ki bu rakamın her satırda 99,90tl olması gerektiğini düşünüyorum. ), teşvik tutarı sütununda ise 314,57tl yazıyor. Bu rakamlardan ödemem gereken rakama nasıl ulaşıyorum bir de neden asgari ücret indirimi 53,28tl neden 99,90tl değil. Cevaplarsanız sevinirim. Bu arada son iki aya kadar 345 ödedim sondan bir önceki ay 25tl, son ay 238 tl borç çıktı. Halbu ki 99,90 tl * 9 ay alacağım var sanıyordum. İşin içinden sgk ya giderek bile çıkamıyorum maalesef.

  1. Ömer Meriç

   Hocam aslında işin içinden çıkılır da SGK size listeyi vermiş göndermiş. Bana elinizdeki belgenin fotolarını sgkbilgisi@gmail.com adresine gönderir misiniz bir bakayım ben de.

 63. Tolga

  Ömer bey gönderdim çok teşekkürler.

 64. Cenk

  3 yaşında çocuğum var. Bakıcı arıyorum. Herkes sigorta istiyor. İlk defa sigorta yaptıracağım. Bu yardım sigorta VS. nasıl faydalanır. Eşim ve ben devlet memuruyum.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Teşvik şartları sayfamızda mevcut. Eğer çalıştırmak istediğiniz kişi daha önce teşvikten yararlanmadı ise teşvikli prim tutarı aylık 245 TL şu an.

 65. ercan

  merhaba, benimdw bir yabanci calisanim var . sgk odemeainde bankaya baktigimda 1400 tl borc cikti odedim iki gun sonra yine kontrol ettim bu sefer 1200 tl gorundu. normalde 540 lira oduyordum . bunun sebebi sizce nedir

  1. Ömer Meriç

   Hocam merhaba. Sistem hatası sanırım. Bu ara sizin gibi sorun yaşayan bir çok kişi var. Bağlı olduğunuz SGK’ya uğramanızı öneririm.

 66. özhan

  Ömer Bey merhaba,
  Bizim de çalışan ablamız geçen hafta işe başladı ve ben bu hafta içinde sigortasını başlatacağım.öncelikle hakkını yememek için sigortasını eylül ayının 1’inden itibaren göstermek istiyorum bunu yapabilir miyim?bir de teşvik şartlarını sağlıyor ve 345 tl ödeyeceğimizi düşünüyorum.ancak bu teşvikten 2 yıl yerine 30 ay yararlanmak için işkurda işsiz kaydı yapmanız gerek diye belirtmişsiniz.sgk’ya gitmeden önce bunu yapmak istiyorum ancak işkurun sitesine girdiğimde direk işsizlik kaydı oluştur diye birşey görmüyorum.üyelik kaydı oluştur şeklinde bir seçenek var. üyelik kaydı oluşturduğumda işsizlik kaydı da oluşturmuş mu sayılırım?yoksa ek olarak başka birşey daha mı yapmam gerekir?yanıtınız için şimdiden teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Eylül itibariyle başlatabilirsiniz. 30 Eylül 2018 tarihine kadar başvuru süreniz var. İşkur kaydını iş arayan kısmından üyelik kaydı yapmak suretiyle tamamlayabilirsiniz. Ancak şuna dikkat etmeniz gerekiyor. SGK’ya başvuru yapmadan önce işsizlik kaydının onaylanmış ve danışman atanmış olması gerekiyor. Aksi halde SGK sistemi bu kaydı görmüyor. Bu şekilde yapmanız halinde 30 ay süre ile teşvikten yararlanabilirsiniz.

   1. özhan

    hızlı dönüşünüz ve açıklayıcı cevabınız için çok teşekkürler..

 67. Şerife

  Merhabalar, sigorta priminin yarısını devletin ödediği teşvik hala devam ediyor mu? Yazılarınızda 2018 de devam wtmeyecek demiştiniz..

  1. Ömer Meriç

   Bahsettiğiniz teşvik 4447/10. madde teşviği ise devam ediyor. Şartların sağlanması halinde devam eder.

 68. Habibe

  Hocam merhaba biz şuan teşvikten yararlanıyoruz ,Ekim de bitecek diye biliyorum.Tesvik suremizi 6 ay uzatabilir miyiz.suan da işkur a kayıt actirsam faydalı olurmu.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır hocam işe alınmadan önce yapılması gerekirdi bu işlemin.Teşviki uzatma gibi bir durum söz konusu değil maalesef.

 69. Tolga

  Ömer bey iyi günler geçenlerde bir soru sormuştum ve sizlerinde aklını karıştırmıştım. Bugün SGK ya uğradım tekrar bana söylenen şu oldu. Her Asgari Ücret Teşvikinden faydalanacak işverenden 99,90TL indirim olacak diye bir şart yok. Durum aynen şöyle; Asgari Ücret Teşvik Genelgesi kapsamında bence devlet kesinlikle vatandaşı kurnazlıkla kandırıyor. Şöyle ki; yanımızda çalışan ablamız 15/09/2017 tarihinde iş başladı. Ekim 2017 ayında kendisine 16 günlük prim ödediğimizden Asgari Ücret İndirimi olarak 58,28 TL uygulanmış sonraki aylarda ise sene sonuna kadar 99,90 TL uygulanmış. Genelgede (ki gerçekten bir şey anlamak mümkün değil) 2018 öncesi tescil edilen işyeri diye bir bölüm var işin özeti oradaki maddelereden birine dayandırılarak benim için 2018 yılının ilk 9 ayı (2017-9ncu ayda başladığından ablamız) 99,90 TL yerine 58,25 TL indirim uygulanacak/uygulandı. Görevliye sordum 2017 eylül ayında ablamız 15 i değilde 26 ında işe başlasaydı bende 3,33tl*5gün indirimden faydalansaydım 2018 ilk 9 ay 15TL küsür mü asgari ücret teşvik indirimden faydalanacaktım dedim. Evet dedi !!! Eğer bu yıl 9 ay olmayıp 12 ay faydalandırsaydı bu indirimden devlet 10ncu aydan itibaren 99,90TL indirim olacakmış. Gördüğünüz üzere 345-99,90TL 245TL ödeyeceksiniz beklentisi herkes için geçerli olmuyor. bu durumda benim şansızlığım 2017 eylülde olduğu gibi değilde 16 gün eksik (aslında değil tabi ki) yatırmış olmam. O zaman tam 30 günden yatırsaymışsım. bu gün 42TL*9 ay avantajlı olacakmışım. Ancak devletin bu şekilde uyanıklığına şaştım kaldım doğrusu.

  1. Ömer Meriç

   Hocam doğru cevap verilmiş size. Ben aslında sorduğum arkadaşa da özellikle 2017 yılında 30 günden az çalışma bildirimi olan ay var mı diye bak dedim. Genelgeye göre asgari ücret desteği tutarı doğru. Zaten herkes 245 TL ödeyecek diye bir şey yok. Asgari ücret desteğinden tam yararlanılması ve 30 günlük tam bildirim halinde 245 TL ödeniyor.

 70. Tolga

  Ömer bey sizce de ilk ayı baz alarak tutarı belirlemeleri haksızlık değil mi ben zaten ilk ay hariç diğer tüm aylar 30 gün üzerinden yatırıyorum. Devlet her şekilde mantıksızda olsa bi yolunu buluyor kendini haklı/kazançlı çıkartacak durumu.

  1. Ömer Meriç

   Valla mantıklı ya da mantıksız hocam genelgede yazan o maalesef. Bir önceki yıl aynı dönemde çalışan varsa o dönem esas alınıyor yoksa takip eden ilk aydaki çalışma gün sayısı esas alınmakta.

 71. Usame

  Bakıcı sigortasını yaptırdım, bir kaç ay 345 lira gibi bir ücret ödedim. Sonra bu miktar 85 liraya düştü, diğer ay tekrar 345 ve bu ay da 1700 lira görünüyor. Bunun mantıklı bir açıklaması var mı. Bir de ayın başında baktığımda çıkan fiyatla ortasında baktığım fiyat değişik çıkıyor. Ne yapmam lazım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Sistemsel hatadan kaynaklı. Geçen ay yatırmış olduğunuz primler hesaba geçmemiş Sgk emanet hesaplarında bekliyor.otomatik olarak geçmesi gerekir geçmez ise Sgk muhasebe birimi ile görüşün.

 72. Öner

  Merhaba, bebeğimiz için bakıcı arıyoruz.
  Görüştüğümüz kişi daha önce hiç Sigorta yaptırmamış ve 52 yaşında. Herhangi bir ayın ilk günü itibariyle işe başlatasam, teşvikten yararlanarak sadece 245 TL prim mi ödemem gerekiyor?
  Teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Asgari ücret desteği uygulaması sona erdi. Dolayısıyla şu an başlamanız halinde teşvik şartlarını da sağlıyorsa ortalama aylık 345 TL prim ödemesi yaparsınız.

 73. zeynep

  merhabalar,
  Kızıma günlük 2-3 saat bakması için bir bakıcı ile anlaştık. ilk işi kendisinin daha önce hiç çalışmamış.. ne kadar bir sigorta primi ödememiz gerekir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4447/10. madde teşvikinden yararlanır o zaman. Aylık 345 TL primi var.

 74. ZEYNEP ALIN

  MERHABA
  ŞUAN TEŞVİK ŞARTLARINI SAĞLIYORUZ VE ORTALAMA AYLIK 345 TL PRİM ÖDEMESİ YAPACAĞIZ . DEVLETİN BİZE VERECEĞİ BU PARALARDA AYLIK OLARAK DEĞİŞECEK Mİ YOKSA NE KADAR ÖDEME YAPARSAK OKADARINI MI ALACAĞIZ

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Devletin verdiği paradan kastınız nedir Zeynep HANIM ?

 75. ZEYNEP ALIN

  700 tl bakıcı sigortası parasını kastetmiştimm.

  1. Ömer Meriç

   Bakıcı ile ilgili maaş desteği devam etmiyor diye biliyorum. Sadece gerekli şartları sağlayanların 700 liralık sigorta priminin tamamını devlet ödüyor.

 76. Şerife

  Merhaba ben kamu çalışanıyım evimeilm kez sigortalı bakıcı alacagıım işe alacağım kişi işkura kayıtlı ve önceden hiç sigortası yok 4447/19 teşvikinden yararlanabiliyor muyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet söz konusu teşvik için sigortalı için aranan diğer şartları da sağlıyorsanız tescil tarihinden itibaren 3. aydan başlayarak teşvikten yararlanırsınız.

 77. Zerrin B.

  Merhaba , çocuk bakıcılarında işten çıkartılmalarda kıdem tazminatı işler mi ? İşten çıkarmalarda kıdem tazminatı ödemesi yapmamız gerekiyor mu ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tazminat için gerekli şartlar sağlanıyorsa evet ödemeniz gerekir.

   1. Zbabacan

    Ev hizmetlerinde çalışanlar iş kanunu hükmünde değerlendirlmediğindden kıdrm tazminatı kapsamında değerlendirilmemesi gerekmiyor mu?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Ev hizmetlerinde yapılan işlerin tamamı iş kanunundan muaf değildir. Bu durumun bazı istisnaları vardır. 4857 Sayılı İş Kanununa göre ev hizmeti çalışanı olmasına rağmen çocuk/bebek bakıcıları iş kanununa tabidir ve dolayısıyla kıdem tazminatı ödenmesi gerekir şartlar sağlanıyorsa.

 78. Özdemir Ş.

  Merhaba Ömer Bey. Çocuguma bakması için bir bakıcıyla anlaştım. 30 gün üzerinden sigorta yapacagım. bu konuyla ilgili size sorularım olacak. Yanıtlarsanız çok sevinirim. Çalışacak kişi son 6 ay içinde hiçbiryerde çalışmamış ve diğer şartları sağlıyor.
  1. İşe giriş formunda 3 tane seçenek var. 5510 sayılı Kanunun 81 mad. 1. bendi – 4447 sayılı kanunun geçici 10. mad. -4447 sayılı kanunun 50. mad. biz bu kutucuklardan hangişsini veya hangilerini işaretleyecegiz.
  2. Bulunduğumuz yerdeki SGK müdürlüğüne gittim ve oradaki memur 650 tl gibi bir sigorta masrafınız olur dedi. Bu yasayı ve indirim konusunu sgk memurlarına nasıl anlatırız acaba.
  3. 1 ekim günü sgk ya gitsem aynı gün için işe giriş yapabilirmiyiz.

  cevaplarınız için çok teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-5510/81 ve 4447/10. madde seçeneğini işaretleyin.
   2-Eğer 4447/10. madde teşvik şartlarını sağlıyorsa çalışan aylık ödemeniz gereken tutar 345 TL . Arkadaş bilmiyordur.
   3-Aynı gün giriş yapılabilir.

 79. Mert

  Merhaba. Bu ayki borcu ödemek için sorgulama yaptıgımda 3.05 TL borc gözüküyor. Bu normal midir? Yoksa önceki ödemelerden mahsup mu ediliyor acaba.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Önceki fazla ödemeden mahsup olabilir. Ancak ay sonuna doğru yeniden sorgulama yapmanızı öneririm. Ek9 sistemi biraz sıkıntılı maalesef.

 80. sevinch

  Merhaba hocam ben 29.06.2018 ek9 Mad.10 günden fazla sigorta girisliyim,Ben de teşvikten yararlanabiliyormuyum?net aylık prim ödemeniz nekadar olması gerekir,bankaya geçen ay gittim 1 400TL gibi borç göründü,yardımcı olurmusunuz lütfen, tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Teşvikli ve teşviksiz prim tutarları ve teşvikten yararlanma şartları yazımızda belirtilmiştir. Okumanızı öneririm.

 81. Semra

  Merhaba ,1ekim girişli bakicimizin, devlet destekli prim ödemesi için işkur kaydı yaptirmamiza gerek varmı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşkur kaydı gerekiyor evet.

 82. Sinem

  Merhaba hocam, bizim 23 aydır devam eden bakicimizin işkur kaydı yok.suanda işkur kaydi yaptırarak devletin prim desteğinden faydalanmam mümkün mü.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşe giriş tarihinden önce yapılması gerekirdi İşkur kaydının. Şu an olmaz maalesef.

 83. eda

  Asgari ücret ile evde bakıcı çalıştırmayı düşünüyorum. Sgk primini teşvikten yararlanabilirsek aylık 345 tl olarak ödemem gerekecek değil mi? Yani bana maliyeti: net asgari ücret artı sgk primi olacak. Yoksa brüt ücretten yapılan kesintileri (asgari geçim indirimi, gelir vergisi, damga vergisi) de ödemem gerekiyor mu?
  Bir de sadece belirli bir süre bakıcıya ihtiyacım olduğu için tazminat ödememe gerek kalmadan bakıcının işten ayrılmasını nasıl sağlayabilirim. Şimdiden çok teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 4447.10 madde teşviği şartlarını sağlıyorsanız 345 TL ödersiniz aylık. Net asgari ücret ev hizmetlerinde asgari geçim indirimi hariç hesaplanıyor. Yani 1450 TL civarı. Gelir vergisinden muaf olduğu için gelir vergisi kesilmez ve agi ödenmez. Eğer 1 yılı tamamlamadan çıkış verirseniz tazminat ödemeniz gerekmez. Ancak 1 yıldan fazla çalışacak ise ve çıkışı siz verecekseniz tazminat denmesi gerekir. Belki bunu aranızda bir sözleşme ile halledebilirsiniz.

 84. bahar

  Merhaba 3 ekimde işe başlayan bakıcım için ayda 12 gün 900 tl maaşı bildirerek sigorta başvurusu başvuru yaptık.Dün tebligat geldi sigorta başlamıştır diye ;şu an kaç para çıktığını görmek ve ödeme yapmak için sisteme girdiğimde borç yoktur çıkıyor. SGK yı aramalı mıyım aylık tutarı SGK ya gidip asgari olarak mı düzeltmem gerekiyor teşviği büyük ihtial sağlamıştır ücret ortalama ne kadar çıkar?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ekim ayı borcu 01 Kasım 2018 tarihinden itibaren tahakkuk eder. Şimdi göremezsiniz sistemde. Eğer teşvikli olarak başvuru yaptıysanız sistemde de öyle görünür. 1 Kasımdan sonra tekrar sorgulama yapın.

 85. Orçin

  Ömer Bey merhaba. 01 Ekim tarihi ile evde çocuk bakım hizmeti almaya başladık. hafta sonları hariç olarak çalışacak.
  Öncelikle sorum teşvik olarak 4447/10. işaretlememiz 5510/81 ‘i de kapsar mı ayrı ayrı mı işaretlememiz gerekir.
  Bir diğer sorum Sigorta başvuru formunda yer alan aylık çalışma gün sayısı ve asgari ücret Sigorta Primine Esas Günlük Kazanç Tutarına hangi değerleri işlememiz gerekiyor? Bilgilendirmeleriniz için şimdiden teşekkür ederim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hem 5510 kısmını hem de 4447/10. Madde kısmını işaretleyin. Eğer 30 gün üzerinden bildirim yapacaksanız 30 yazın 30 günden az olacaksa kaç gün bildirecekseniz onu yazın. Prime esas kazanç kısmına ise 67.65 TL yazın. Asgari prim tutarı bu.

 86. Pınar Aksu

  Türkmenistan uyruklu işvereni olduğum tam zamanlı anneme bakan bir bakıcımız var, geçen ay 490₺. bu ay 825₺ sigorta primi ödedim, bu pirim bedeli doğrumudur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğru olduğunu düşünmüyorum. Biraz daha bekleyin. Ay sonuna doğru tekrar sorgulama yapın. Eğer sorun devam ederse ödemeden önce Sgk ile görüşün.

 87. Ceyda

  Merhaba, yanımda çalışan bayana Eylül başında SGK girişi yaptırdım. 17 Eylül işe giriş tarihi. Bu ay 14 Ekim son ödeme tarihli 143 Tl borç çıktı. 6111 nolu teşvikten faydalanmışız.internette her yerde Mart 2018 tarihinde çıkan torba yasada 700 tl devlet teşviği haberleri var. Şartlara uyum sağlandığında 3.aydan itibaren bu destekten faydalanabileceğimiz yazıyor. Ancak SGK görevlisi böyle bir bileğisin bulunmadığını her ay 286 Tl prim ödeyeceğimizi söylemekte. Çıkan haberler doğru mu değil anlamadım? YARDIMCI olursanız sevinirim. Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunun için 4447-19. madde teşvik şartlarını sağlıyor olmanız gerekiyor. 4447-19. madde teşvik şartları yazımızdan bilgi edinebilirsiniz. Eğer şartları sağlıyorsanız SGK’ya dilekçe ile başvurun. Teşviği 4447-19. madde olarak değiştirsinler. Böylece 15 ay süre ile sigorta primlerinin tamamı devlet tarafından ödenmiş olacak.

   1. Ceyda

    Hızlı dönüşünüz için çok teşekkür ediyorum. Bu ay için ödedim 143 TL iade ederler mi?

    1. Ömer Meriç

     İadesi olmaz. Teşvik değişikliği başvuru tarihinden itibaren geçerli olur. Zaten 4447-19. madde teşviği de işe giriş tarihini takip eden 3. aydan itibaren başlıyor. Bence siz o tarihe kadar 6111 kapsamında ödeyin. 3. ayın sonunda teşviğin 7103 yani 4447-19. madde olarak değiştirilmesini talep edin.

 88. Ceyda

  ‘Bence siz o tarihe kadar 6111 kapsamında ödeyin. 3. ayın sonunda teşviğin 7103 yani 4447-19. madde olarak değiştirilmesini talep edin.‘ deme nedeniniz eğer 3 ay dolmadan 4447-19 a geçersem 245 Tl den fazla mı prim borcum çıkar? (6111 nolu teşvik aylık 245 Tl ödeme yansıtıyormuş)

  1. Ömer Meriç

   Fazla çıkar evet. Aylık 559 TL çıkar. Ama 3 ay dolduktan sonra başvuru yaparsanız 3.aydsn itibaren prim ödemeden yararlanırsınız. Umarım sgk bu talebinizi kabul eder. Zira ev hizmetleri sistemi gelişmiş değil sgknın

 89. Ceyda

  Eğer ben geçtiğimiz yıllarda sigortalı işçi çalıştırıyor olsaydım 3 ay beklemeden , ilk ay itibariyle 4417-19 dan faydalanabilir miydim ? Bir de şu an 6111 den faydalanırken hiç bir müracaatta bulunmadan 3 ay dolduğunda 4417-19 devreye girer mi?

  1. Ömer Meriç

   O zaman 1 işçi ilave olması gerekirdi. Yani ilave aldığınız işçi için hemen yararlanırdınız. Devreye girmesi gerek ama dediğim gibi top SGK da.

 90. Ceyda

  Gerçekten bugün çok duamı aldınız. Her soruya bu kadar detaylı , hızlı ve doğru cevap alabilmek … SGK 170 ve görevlileri bile bu kadar yardımcı olmuyor. Çok ama çok teşekkürler, emeklerinizin karşılığını alabilmeniz dileğiyle 🙏🏻

  1. Ömer Meriç

   Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Saygılarımla. İyi günler dilerim.

 91. Zeynep

  Merhaba kasım ayında bebek bakıcılığı yapacağım devlet teşvikinden yararlanırmıyım devlet nekadarını öder sigortamın

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Daha önce herhangi bir yerde çalştınız mı ? İşe giriş tarihinden önceki son 3 ay sigortanız var mı ? Daha önce başka işyerinde 4447/10. madde yani 6111 teşviğinden yararlandınız mı?

 92. Ceyda

  Ömer Bey merhaba, fazla mesai ile ilgili danışabiliyor muyum size? Ulaşabileceğim bir numara var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba tabii buradan sorabilirsiniz Ceyda hanım. Telefon ile bilgi vermiyorum maalesef.

 93. Aysun

  Hıcam merhabalar, yaklasık 1 yıldır calısan bakıcımız var , tesvıkten faydalanmıyoruz , odemelerım duzenlı , bu ay 781tl borcum gorunuyor, dıger aylardada 680 lıra gıbı bır rakam odedım, sadece yuzde bes destektenmı faydalanıyorum, asgarı ücret ındırımındendr daydalanmak için nr yapmam getekır , teşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret desteğinden yararlanmak için bir şey yapmanız gerekmez aslında. Sistem desteği otomatik verir. Konu hakkında SGK ile görüşmenizi öneririm.

 94. Defne

  Evde bakıcı calıştırmaya baslayacagız bakıcının daha önce hiç sigortası olmamış ek olarak %40 özürlü, sigorta priminde ek bir indirim saglar mı özürlü olması? Cok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır ek indirim sağlamaz. 4447-19. maddeden yararlanın bence. 15 ay primin tamamını devlet öder.

 95. Aysun yeni

  Merhaba,
  Oğlum için bakıcımız 1 kasımda işe başlayacak. Daha önce 2009-2011 yılları arasında bir iş yerinde çalışmış SGKsi asgari ücretten tam olarak yatırılmış yaklasık 2,5 yıl.
  1-Şu anda İşkur’da iş arıyor/issizdir diye bir kayıt kendisi yaptırmamış ama yine de var mıdır? Daha önce çalıştığı için?
  2- 24 ay teşviği 30 ay yapmak için İşkur’a şimdi başvursa 1 Kasım’da hemen sigorta primi ödemeye başlasak 30 ay olarak yararlanılabiliyor mu?
  3- Teşvik süresi dolmadan bizden ayrılırsa başka bir işyerinde de yararlanabilir mi? Bakıcımızın da mağdur olmasını istemem çünkü.

  Teşekürler şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-İşkur kaydı yoksa bile online olarak http://www.iskur.gov.tr adresinden kolayca yapabilir.
   2-İşe girişten önce İŞKUR kaydını yaparsanız hemen yararlanır.
   3-Bu teşvikten sadece bir kez yararlanılır. Sizden ayrılırsa başka işyerinde yararlanamaz.

   1. Aysun yeni

    Çok teşekkürler cevap için, bir şey daha soracaktım, bakıcı ablamızın 2009-2011 yılları arasında 2.5 yıllık ödenmiş primleri var, 1959 doğumlu yani önümüzdeki yaz 60 olacak. 2.5 yıl da bizde çalışsa hangi koşullarda emekli olabilir, ne kadarını toplu yatırabilir SGK primlerinin?
    Teşekkürler şimdiden

    1. Ömer Meriç

     Merhaba tekrar. Öncesinde herhangi bir sigortası yoksa emekli olabilmesi için en az 5400 günü tamamlaması gerekiyor. Aksi halde emekli olamaz. Primleri toplu olarak borçlanma hakkı yok maalesef.

 96. Deniz

  Merhaba Bakıcımız 15 ağustosta başladı. Eylül başında sigortasını yaptım. Eylül sonunda 167 tl ödedik. Ancak bu ayda 163 tl geldi ödedim bugün. 245 olması gerekmiyor muydu?? Bi hata mı olmuştur sizce?? Çoknteşekkürler, iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ağustos ayı için ödediğiniz tutar doğru. Ancak bu ay neden 163 TL çıktı onu anlayamadım. İki ayın asgari ücret desteği bu aya yansımış olabilir. Emin olabilmek adına SGK ile görüşmenizi öneririm.

 97. Şefiye

  merhabalar , kasım ayı itibarı ile çalıştırmak üzere bir bakıcı ile anlaştık. Son 6 ay içerisinde sgk girişi var, fakat son 3 ay çalışmamış, bu durumda biz hangi teşvikten yararlanabiliriz 4447/10 veya 4447/19 mu , yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 19.madde teşviğinden yararlanırsınız.

 98. Defne

  Merhaba,
  1.Bakıcımız %40 özürlü olduğundan mı primin tamamını 15ay boyunca devlet öder dediniz acaba?
  2. Birde işssizlik kaydı yapıp süre uzatabiliyor muyuz? 3. 10. Madde ile 19.madde arasında ne fark var?
  4. Bu tesvikten yaralanmak için girişi nasıl yapıyoruz edevletten acaba
  5.1 kasımda çalışmaya baslayacak bakıcının sgk kaydını ne zamana kadar yapmamız gerekir
  6. Maaşı elden verebiliriz değil mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Hayır. 4447-19. madde teşvik şartlarını sağlıyorsa yararlanır. Özür durumu ile ilgisi yok.
   2-İşsizlik kaydını yapmak zorundasınız zaten. Yoksa teşvikten yararlanamazsınız. Süre uzamaz.
   3-Detaylı olarak buradan yazmam zaman alır. sayfamızda hepsi için şartlar ayrıntılı var.
   4-E devletten giriş yok. Ev hizmetleri 10 günden fazla başvuru formu ile başvurmanız gerekiyor.
   5-Kasım sonuna kadar başvurmanız gerekiyor.
   6-Maaşı elden verebilirsiniz.

 99. Defne

  Cok teşekkür ederim Ömer bey, ozaman biz aylık 345tl prim ödüyor olacagız diye anlıyorum. Birde 30ay boyunca yararlanabilir miyiz önceki yazıları okudumda, yoksa 2020 sonunda tesvik bitiyor mu

  1. Ömer Meriç

   30 ay süre ile yararlanırsınız. 2020’de bitecek olan başvuru süresi. 2020 son başvuru gününde başvursanız bile teşvik süreniz ne kadarsa o kadar yararlanırsınız.

 100. Ceyda

  Merhaba,
  17.09.2018 de sigorta başlattık. 6111 nolu teşvik çıkmış. Geçen ay 143,29 TL ödedim. Bu ay 345,03 TL borç çıktı. Tutar doğru mudur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet doğru. Eylül ayındaki kısmi olarak hesaplanmış. 14 günlük yani. 345 TL olan kısım da aylık olarak hesaplanmış tutar.

 101. Serdar İNAN

  Merhaba, asgari ücret üzerinden anlaştığım bakıcıma aylık maaşı olarak 1450,91 TL mi yatırmalıyım, yoksa ben 1603,12 TL yatırıp 152,31 (agi) yi ssk bana geri mi ödeyecek

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. AGİ hariç yani 1450,91 TL yatırmanız gerekir. Gelir vergisinden muaf oldukları için AGİ ödenmez.

 102. Aysun

  Merhaba
  12 kasımda işbaşı yaptıracağım bakıcı ekim ayında sigortalı olarak çalışmış ve ayrılmış. Bu durumda teşvikten yararlanabilmem için kendisiyle anlaşıp 3 ay sonra teşviğe başvuracak şekilde sigortadan işe girişini yapmak istiyorum.
  1)Son sigortalı olduğu tarihten itibaren 3 ay mı saymalıyız?
  2) Bu durumda prim ödemesi ne kadar olacaktır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer 4447-19. madde teşviğinden bahsediyorsanız yararlanabilmeniz için sizde başladığı tarihten önceki son 3 ay içinde 10 günden fazla sigortalı çalışmamış olması gerekli. Bu şartı ve diğer gerekli şartları sağlamanız halinde ilk 3 ay primi siz ödersiniz. Sonraki 15 ay boyunca primin tamamını devlet öder.

 103. hilmi acı

  gülderen acı merhababen daha önceden sgklıydım evlendikten sonrahiç çalışamadım engelli bir çocuğum oldu şimdi çocuk bakıyorum bu indirim teşvik piriminden nasıl yararlanabilirim sigortamıtamamlayıp emekli olmak istyorum yaşım 55

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu teşvik indiriminden yararlanabilmeniz için bir işyerinde ya da ev hizmetleri kapsamında bir işveren yanında sigortalı olmanız gerekiyor.

 104. zeliha

  merhabalar meriç bey.
  şuan için 345 sigorta primi ödeyerek bakıcımız ile çalışıyoruz.iş kur kaydını yeni yaptırdık.24 ay olan 245 liralık devlet desteğini 6 ay daha uzatabilirmiyim.(yazınızdan işkur kaydı yoksa bile çalışırken yapılabilir maddesine istinaden soruyorum). Yada Bakıcımıza çıkış yapıp 3 ay sonra geri işe alsak devlet desteğinden faydalanabilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Daha sonra yapılabilirde kastımız işe almadan önce. Şu an yapsanız bile teşvik hakkı 6 ay daha uzamaz maalesef.

 105. meltem

  Merhaba,
  Annem için hasta bakıcı alacağız.10 günden fazla çalışma süresi olacak.Daha önce sigortası varmış. Ek9 belgesini dolduracağız. Bunun dışında yapmamız gerekenleri belirte bilir misiniz? Aylık ne kadar sigorta ödemesi olur?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta prim tutarları teşvikli ve teşviksiz olarak yazımızda mevcut. Ayrıca teşvik şartları da yazılmıştır. Buna göre bir hesaplama yapabilirsiniz.

 106. Gulshod Bazarova

  Merhaba Hocam. Ben yabancıyim. 2014 oturum izin 2015-2016 çalışma izin sigortalı çalıştım. 2017 de sağlık sorunlarimdan dolayi oturum izni aldım çalışmadım. 2018 da çocuk bakıma işe girdim ve çalışma iznina başvurdum. Sigortalı olursam nekadar öderim ve nelerden yararlana bilirim? Önceden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda sigorta prim teşviklerinden yararlanma şartları ve teşvik kapsamında ödenecek sigorta primleri konusunda bilgi verilmiştir. Öncelikle yazımızı okumanızı ve anlamadığınız bir yer olursa yeniden iletişime geçmenizi öneririm.

 107. Nejla

  Mrb ben 10 senedir herangivi Bi yerde çalışmadım şimdi çocuk bakıcılığı işine başlıycam işverenimin ne kadar sigorta ödemesi gerekiyor bana

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvikli ve teşviksiz prim tutarları yazımızda mevcut.

 108. Tufan

  Merhaba, bakıcı dediğimiz kişi sadece çocuk bakıcısı mı olabilir? Ev temizliğinde çalıştırışan kişiye de 10 günden fazla kapsamında sigorta yaptırılabilir mi? Bu primler emeklilik primi olarak kullanılabilir mi? Özet olarak gün eksiği olan bir kişi isteğe bağlı ssk ödemek yerine bu şekilde bakıcı gibi görünüp primi ödenip emeklilik hakkı kazanır mı? Yanıtlarsanız sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki olabilir. Ev hizmetlerinde çalışan herkes bakıcı, temizlikçi, gündelikçii bahçıvan v.s. ev hizmetlerinde 10 günden fazla kapsamında sigortalı olabilir. Ek 9 10 günden fazla çalışanlar başlıklı yazımızı okumanızı öneririm. Şuna dikkat etmeniz gerekiyor yanlız. Aynı evde oturan ve birinci dereceye kadar akraba olanlar ev hizmetleri sigortalısı olamaz.

 109. Orçin

  Ömer Bey merhaba, öncelikle daha önce sormuş olduğumuz sorulara verdiğiniz cevaplardan ötürü teşekkür ederim. Konu ile ilgili iki sorum daha olacak.
  Birincisi; bebek bakıcımız bu ay 15 gün sağlık raporu aldı. Prim ödemesini 15 gün üzerinden mi yoksa tam mı yapacağım. Ayrıca benim ya da bakıcımızın rapor bildirimi yapmamız gereken bir yer var mıdır?
  İkincisi, sağlık nedenlerinden dolayı bakıcımız önümüzdeki aydan sonra işe devam edemiyecek. İşten ayrılma başvurusunu işveren olarak sadece bizim imzamızla yine sgk’dan bildirge üzerindeki kısmı doldurarak mı yapacağız? Cevaplarsanız sevinirim.
  Saygılar,

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 30 gün üzerinden bildirim yapabilirsiniz. Size kalmış. Dilerseniz raporlu olduğu gün sayısı kadar eksik gün de bildirebilirsiniz. Rapor bildirimini SGK’ya yapacaksınız. Çalışmazlık bildirim formu ile yapmanız gerekiyor işveren olarak. İş çıkışını Ek 9 10 günden fazla çalışanlar başvuru formu ile işveren olarak siz yapabilirsiniz.

 110. Kenan

  Selamlar;
  30 Kasım itibariyle çocuğumuza yarım gün bakacak ( 8-13 ) bakıcıyı işe başlatağız;
  1-Sigorta ödemesi icin Sigortaya mi yoksa işkurami basvuracağız?Tesvik ile ilgili hangi kurumla konuşmamız gerekiyor?hangi teşvikten faydalanabiliriz? Yaklaşık aylık 110 -120 saat calisacak? Kişi ilgili kurumlara teşvik için ondan bildirim yapacak mi?
  2- Kişi 50 yaşında ve 4 sene daha prim borcu var biz hangi bedelle sigorta ödeyeceğiz ; calisilan güne göre ödemek istiyoruz
  3- ödemesini elden yapabilirmiyiz;sonraki dönem için sorun yaşamamak adına imzalı evrak alalım mı? Sözleşme yapalimmi?
  4- işi bizim talebimiz ile biraktirdigimizda tazminat hakkı varmı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam.
   İşkur ile bir işiniz yok. Sadece kişinin online olarak İşkur kaydını yapın. Başvuru Sgk ya yapılacak.
   Teşvik şartları ve teşvik kapsamında ödenecek prim tutarları yazımızda ayrıntılı olarak belirtilmiştir. Buna göre yorum yapabilirsiniz.
   Toplam çalışma saatini 7.5 ile bölün. Çıkan gün sayısı kadar ay içinde bildirim yapmanız gerekir.
   Maaşı zaten elden ödemelisiniz. Belge alabilirsiniz güvenmiyorsanız. Siz çıkış verirseniz ve tazminat için gerekli şartlar sağlanıyorsa tazminat ödemeniz gerekir.

 111. fatma

  20 .9.2018 tarihi itibarıyla ek 9 . 10 günden fazla prim ödüyorum. bakıcının daha önceden isteğe bağlı sigortası var. daha önceden hic bir teşvik almamış. ssk dan form doldururken teşvikli demiştik.kuralları taşıyordu ama biz işkur kaydı yaptırmadık bilmiyorduk. 559 tl ödedik .şimdi. 659 ödedik. sorum. teşfikten yararlana bilmek için ne yapabilirim tek hatam işkura kayıt yaptırmamak primleri düzenli ödendi cevap verirseniz çok sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hangi teşvik için şartlar sağlanıyor ve başvuru formunda hangi teşviği işaretlediniz ?

 112. Zeyneb

  Merhabalar. Çocuk bakıcı olarak işe girmişim ssk da yabancilara 10 günden fazla seçenek olmadığını dediler sadece tam 30 gün olması gerekiyor muş. Ay sonunda kaydımı yaptığım için 6 gün prim tutarı 103 TL oldu. 30 gün prim tutarı ne kadar olacağını bilgi alamıyorum. Ve hafta sonlari da hesaplaniyor mu acaba Yardımcı olur musunuz.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Zeynep HANIM.
   Hangi teşvikten yararlanıyorsunuz ?

 113. Hülya

  Merhaba lar hocam çocuğumun bakicisı haftada 5 gün çalışıyor. Daha önceden kendi istege bağlı sigortasını yatiriyormuş fakat son 6- 7 aydır yatırmiyor .Ben sigortasını yapmak istiyorum en düşük ne kadar öderim acaba.iyi çalışmalar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yazımızda da anlatıldığı üzere ödenecek prim tutarı yararlanacağı sigorta prim teşvikine göre değişir. Hangi teşvik için şartları sağlıyor acaba?

 114. AYŞEGÜL

  merhaba,benim işkur kaydım var.özel eğitim alan bir otizm li cocukla birlikte gölge öğretmenlik yapıyorum.Annesi bankada müdür.olarak görev alıyor.sigorta ödemeleri için devlet desteğinden faydalanabilirmi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigorta girişiniz yapıldı mı yapılacak mı ? Ayrıca hangi teşvikten bahsediyorsunuz onu da bilmem gerekli.

 115. AYSEGÜL

  SİGORTA GİRİŞİM YAPILMADI.700 LİRA DEVLET DESTEĞİ OLARAK SORMAK İSTİYORUM

  1. Ömer Meriç

   700 tl bakıcı desteği şartları başlıklı yazımızı okumanızı öneririz.

 116. ademir

  Merhaba annem için bakıcı sigortası yaptırmak istiyorum. adres farklılığı gerekli mi ve en düşük ne kadar prim yatırırım, işkura kaydı var teşviklerden yararlanabilir mi teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bakıcının annenizde akrabalık derecesi yoksa aynı adreste olabilirler. Sorun olmaz. Sayfamızdan teşvik şartlarına bakınız. Hangi teşvik şartlarına uyuyorsa tüm teşvikler bazında ödenecek aylık prim tutarları da belirtilmiştir.

 117. Semra

  Hocam merhaba ben 345Tl prim ödemesi yapıyordum.kasim ayı ödemesini 31.12.2018 de yaptım.bugun baktığımda 1090Tl borç çıktı. Geç ödediğimiz için olabilirmi .yada teşvik bittiği için mi böyle görünüyor.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sistemden kaynaklı büyük ihtimalle. Biraz daha bekleyin. Geç ödeme yok. Normalde zaten 31 Aralık 2018 son tarih.

 118. Fatma

  Çocuk bakıcı 30 günluk sigorta primi 2019 da ne kadar emekli olduğunda SSK sanki bağkur sanki emekli olmuş oluyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 2019 bakıcı primleri yazımızda hepsi mevcut.

 119. Zeynep

  Merhabalar 345TL prim ödemesinin teşvik bitiminden sonraki ödemesi ne kadar olacaktır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret desteği ile birlikte 2019 yılında ödeyeceğiniz aylık tutar 681,35 TL olacaktır.

 120. Sinem

  Merhaba hocam,sigortalı ev çalışanimin çıkışını vermek ve işsizlik maaşı almasını sağlamak için hangi yolu iizlemem gerekir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşsizlik maaşı alabilmesi için işten çıkış verdiğiniz tarihten önceki son 3 yılda en az 600 gün sigorta primi olması gerektiğini unutmayın. Çıkış işlemi için ek 9 10 günden fazla başvuru formunda yer alan işten çıkış bilgileri kısmını da doldurarak Sgkya verin. Çıkış nedeni işveren tarafından fesih olsun ki maaş alabilsin.

 121. Yasemin

  Merhaba, 2019 yılı için bakıcı teşvik var mıdır?

  Evimde çalışan bakıcı için sgk yaptırmak istiyorum.
  Çalışanın sgk başlangıcı mevcut. Ben sgk sını 30gunden yatırdığımda prim gününe sayılıyor değil mi?

  2019 brüt askeri ücret ğzerinden mi sgk primi ödüyoruz? Bu nekadar bi mebladır?

  Bilgi için teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sayfamızda teşvikli ve teşviksiz 2019 prim tutarları mevcut. Ayrıca teşvik şartlarına da sayfamızda göz atabilirsiniz. Öncelikle işveren ve çalışan olarak hangi teşvik kapsamında şartları taşıdığınızı tespit etmek gerekir. 10 günden fazla kapsamında bildirim yaptığınızda kişinin emekliliğine sayılır.

 122. Serkan

  Merhaba Hocam,
  Benim çocuğuma ablam bakıyor ve kendisi uzun bir süredir işsiz.
  1- Ben bakıcılık kapsamında kendisini sigortalatabilir miyim?
  2- Herhangi bir teşvikten yararlanabilir miyim?
  Bilgi verebilirseniz sevinirim.Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   Tabi ki yapabilirsiniz. Ayrı adreslerde yaşıyor olmanız gerekiyor. 4447/19.madde teşviği şartlarını sağlıyorsa en avantajlı o. İşkura kaydedin ablanızı. Bu teşvikte ilk 3 ay primi siz ödersiniz. Sonraki 15 ay primin tamamını devlet öder.

 123. Beyza

  Merhaba.10 günden fazla çalışan çocuk bakıcısı için teşvikten yararlanıyordum.Ancak bir ay gecikme sebebi ile sigorta primi 700 TLlere çıktı ve üst üste bindi borcumu ödeyemedim 7000TL oldu.Tamamını kapatırsam teşvik devam edecekmiş.Bu biriken borcu taksitlendirme yapılandırma gibi bir şansım oluyor mu acaba? Teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef şu an yapılandırma hakkınız yok.

 124. MANSUR

  SELAM
  EŞİM ANNE BABAMA BAKIYOR ANNEM SİGORTA YAPMAK İSTİYOR.KAYİNVALİDE GELİNİNE SİGORTA PRİMİ ÖDEYEBİLİRMİ.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Farklı adreste ikamet ediyorlarsa olur.

 125. pınar

  merhaba
  yaşlı annem ve babamın bakımı için Türk bir kadını aylıkcı olarak asgari ücretten işe başlatacagım.Daha önceden sigortası varmış aylık ne kadar prim ödemem gerekiyor.cevabınız için şimdiden teşekkürler kolay gelsin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Önceden sigortası varmış derken en son hangi tarihte çalışmış ve kaç gün bildirilmiş ? Daha önce çalıştığı işyerinde 4447/10. madde teşviğinden yararlanmış mı ? İşkur’a işsiz kaydı var mı ? Ödeyeceğiniz prim tutarı bunlara göre farklılık gösterir.

 126. Esma TEKTAŞ

  Günaydın,
  17.10.2018 tarihinde bakıcıma sigorta yaptım.200,345,345 tl ödeme yaptım.Ocak ayında 434 tl borç bilgisi ile karşılaştım.3 ay ödeme yaptıktan sonra prim ödemeleri 15 ay boyunca devlet tarafından karşılanıyor denilmişti neden bu şekilde oldu.Ödemeleri her ayın ilk haftasında yaptım.Birde 4447-19.maddeden bahsediliyor.Başvuru yaptığımda başvuru formunda böyle bir ibareyi içeren kutucuk yoktu.Şimdi ne yapıcam ödemeye devam mı edeceğim.Lütfen acil yardım….

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvik değişikliği için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe vermeniz gerekiyor. Eğer 4447-19. madde işaretlemesini yapmadıysanız otomatik olarak bu teşvike geçemezsiniz. Vakit kaybetmeden bağlı olduğunuz SGK’ya dilekçe vererek teşviğin 27103 yani 4447/19. madde ile değiştirilmesini talep edin.

 127. MEHMET

  Ömer bey Merhaba, eşim ablamın çocuğuna bakıyor, Eşim 3 aylık hamile 2 senedir sigortası yoktur şu an bakım sigortası yaptırmak istiyoruz. 4-5 ay tam olarak aylık prim ödendiği takdirde eşim doğum iznine çıkarak doğum parası alabilir mi. (4 aylık doğum izni parası ) Yararlanabilirse eğer ablam sigorta yaptırırken devlet teşvik’inden yararlanarak sigorta primlerini devlet karşılaması doğum iznine çıkarken doğum parası almasına bir engel teşkil eder mi. Cevaplarınız için teşekkürler .

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.Doğum parası alabilir. Teşvikten yararlanma işveren ile ilgilidir. Doğum parası almak için engel olmaz.

 128. AYSEGÜL

  merhabahocam,ben sigortamı kendim ödemek istiyorum.bunun şartları nelerdir.ne yapmam gerekir.Ne kadar prim öderim.teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İsteğe bağlı sigorta 2019 başlıklı yazımızı okuyun bir isterseniz.

 129. aysegul

  merhaba bugun sgk dan ek 9 formunu doldurarak bakici icin sigorta basvurusunda bulundum. Ancak bakicim daha once 2017yilindan temmuz 2018 e kadar baska bir cocugun bakiminda bulunup is vereni tarafindan sigortalanmis. SGK daki yetkililer benim basvuruma prim destegi saglayamayacaklarini cunku daha onceki is veren tarafindan bu destegin kullanildigini ifade ettiler. Ancak yontemeligi inceledigimde bu haktan bir kez faydalanabilinecegi ibaresi yer almiyor. Sorum su: bakici daha once prim desteginden faydalandigi bir iste calisip o isten ayrildiysa farkli bir is veren ayni bakiciya prim tesviginden faydalanabilir mi? Simdiden cok tesekkur ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer bahsettiğiniz teşvik 4447/10. Madde teşviği ise sadece bir kez yararlanma hakkı var çalışanın. Eğer kişinin sizde başlangıç tarihinden önde İşkur kaydı varsa ve son 3 ay sigortası yoksa 4447/19.madde teşviğinden yararlanın.

 130. Leyya

  Merhaba 4447/10 desteğinden faydalanan işveren ,işten çıkarttıgi işkur kaydı olan 3 ay sigortasız olan aynı işçi için 4447/19 teşviğinden faydalanabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet diğer şartlar da sağlanıyorsa yararlanmada sakınca yok.

 131. ademir

  Merhaba Ömer bey, bebeğim için anneme bakıcı sigortası yaptıracağım. Önceki çalıştığı yerden çıkış tarihinin 6 ay dolmasını beklerken eski çalıştığı yer bilgimiz olmadan aralık ayında 1 günlük giriş çıkış yapmış. şimdi nasıl olacak yine mi 6 ay bekleyeceğiz ya da teşviklerden mi yararlanamayacağız. bilgi verebilir misiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer İşkur kaydı varsa 4447-19. madde teşviğinden yararlandırın. İlk 3 ayı siz ödersiniz. Sonraki 15 ayın tamamını devlet öder.

   1. ademir

    işkur kaydı var ama sigortalatmadan önce 6 ay işsiz olma durumu aranır mı yine. Çünkü şimdi başlatacaktık, baktık ki aralıkta girdi-çıktı yapmışlar

    1. Ömer Meriç

     Yok. 4447-19. madde diğer adı ile 7103 sayılı teşvikte son 6 ay şartı yok. Sadece son 3 ay içerisinde 10 günden fazla çalışmamış olması şartı aranıyor.

     1. ademir

      Ömer bey peki 4447-19 nolu teşvikte şehir ya da herhangi başka bir şart, kısıtlama var mı. Şart sadece son 3 ay içerisinde 10 günden fazla çalışmamış olma şartı mı var.

     2. Ömer Meriç

      Ev hizmetlerinde aynı şehirde ikamet şartı var. Farklı şehirde ikamet edenler mantıken ev hizmetinde çalışamaz. 4447/19. madde teşvik şartları başlıklı yazımızdan ayrıntılı şartlara göz atabilirsiniz.

 132. ademir

  Ömer Bey aynı şehir ama farklı ikamet tamam. 4447/19 yazınızı okudum. teşvik şartlarında işverenin özel sektörde faaliyette bulunması lazım diyor. ben ve eşim kamu personeliyiz. bu engel teşkil eder mi

  1. Ömer Meriç

   Hayır engel teşkil etmez.

 133. ademir

  Ömer Bey merhaba, sizin de yardımlarınızla annemi 4447/19 teşvikinden yararlanarak girişini dün yaptık. sigortadan 959 TL ödemesi olacağı söylendi 3 ay boyunca. Bu tutar normal mi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Neden 959 TL.? 5510 5 puanlık indirimi uygulanması gerekiyor. Bununla birlikte 830 TL civarına düşer. Ayrıca 150 TL da asgari ücret desteği var yani ilk 3 ay 680 TL ödemeniz gerekir.

   1. ademir

    Ömer bey peki bu durum ödeme yaparken düzelir mi yani 680 Tl mi borç çıkar yoksa sigortadan düzeltilip sisteme o şekilde mi giriş yapılmalı

    1. Ömer Meriç

     Ödeme yaparken otomatik olarak düzelir hocam.

     1. ademir

      5 puanlık indimle birlikte uygulama;
      4447 sayılı kanunun 19uncu maddesinde, bu maddeyle sağlanan destek unsurlarından yararlanmakta olan işverenlerin; bu teşvikten yararlanılan ayda aynı sigortalı için diğer sigorta primi teşvik, destek ve indirimlerden yararlanamayacağı hüküm altına alınmıştır.
      Dolayısıyla, bu teşvik ile diğer sigorta primi teşviki kapsamına giren sigortalılar için aynı dönemde, herhangi birinden yararlanılacak ve aynı dönem için beş puanlık indirimle birlikte uygulanmayacaktır. Bu yazı çıktı Ömer bey karşıma sanırım 5 puan indirim uygulanmayacak

     2. Ömer Meriç

      Aynı dönem değil ama sizinki hocam. İlk 3 ay 19. maddeden yararlanmayacaksınız ki. 4. aydan başlamak üzere yararlanacaksınız.

 134. Nejdet

  Merhaba ,ev çalışanı olarak sigortası ödenen kişi gerekli şartları yerine getirirse işsizlik maaşı alabilir mi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Tabi ki alabilir hocam. İşsizlik primi de ödeniyor onlar adına.

 135. Zeynep

  Merhaba hocam,2016 Aralık ve 2019ocak arası sigorta primlerini ödeyerek bir ablayla çalıştık .Ocak 22de cikis verdik.iskurdan işsizlik maaşı başvurusu yaptı.ama dün red cevabı aldık.iskuru aradığımızda nihai red olarak açıklama yaptı.isverenin işsizlik primi ödememiş olabileceğini söyledi.arastirmalarini istedim. Başka bir sebep olabilir mi hocam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgk hizmet dökümü alarak bir bakın. Ev hizmetlerinde işveren prim ödemediği zaman sistemde hizmet görünmez. Bundan kaynaklı olabilir.

   1. zeynep

    hocam tekrar merhaba, öğrendiğim bir bilgiyi sizinle paylaşmak istedim.işsizlik maaşı alabilmek için iş çıkış evraklarını ev çalışanı işkura teslim etmesi gerekiyormuş.Bizim red cevabı buna istinaden oluşmuş.

    1. Ömer Meriç

     Merhaba Zeynep HANIM. Sorunuzu çözmenize sevindim. Ayrıca paylaşım için teşekkürler.

 136. ademir

  Merhaba Ömer bey 4447/19 kapsamında 867.18 TL borç çıktı sgk ödemelerinde ve son ödeme tarihi de bugün. tesadüfen baktığımda gördüm bugün de yatmazsa teşvik tehlikeye girecek. subat 25 te başlatmıştık mart sonuna kadar değil miydi son günü.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Banka sisteminde sorgulama yaptığınız tarih son ödeme tarihi olarak görünür. Ancak neden 867 TL onu anlayamadım eğer 25 Şubatta başladıysanız sadece 4 günlük prim çıkması gerekir. 31 Marta kadar ödeme süreniz var. Daha sonra banka sisteminden tekrar sorgulama yapın. Aybaşı olduğu için hata veriyor olabilir.

   1. ademir

    25 şubatta işlemini yaptık ama 1 şubattan işe giriş yaptılar sanırım. son ödeme tarihi korkuttu bugün ödeyecem yoksa teşviki iptal edebilirler.

    1. Ömer Meriç

     Yok yok:). Sorgulama tarihi son ödeme tarihi olarak görünüyor. İçiniz rahat olsun ay sonuna kadar bekleyin ödeme yapmayın.

     1. ademir

      Ömer bey ne olur ne olmaz diye ödedim. asgari ücret ve 5 puanlık indirim için de sgk müdürlüğüne gittim sordum. Tam bisey diyemediler öyle birşey varsa sistem zaten ona göre hesaplar dediler. artık hayırlısı

     2. Ömer Meriç

      :). Hayırlısı olsun hocam.

 137. MEHMET

  Merhaba Ömer bey, bakım sigortası yaptırdık ve 1 mart itibari ile sigorta başlatıldı. Bu kişinin primlerinin ne zaman ödememiz gerekiyor , internet üzerinden hangi adresten ödeyebiliriz. İşveren sigorta prim adresinden ödeme yapmak istediğimiz de borç bulunmuyor fakat Sgk bize aynı ayın 20sinden itibaren ödeme yapmamız gerektiğini söylüyor. Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 01 Martta başladıysanız ilk tahakkuk 01 Nisandan sonra oluşur. Ay bitmeden borç tahakkuk etmez. Ödemeyi de sgk-ek 9 10 günden fazla prim ödemesi menüsünden işveren tc numarası ile yapacaksınız.

 138. Nejdet

  Merhaba hocam,daha önce asgari ücret teşviginden faydalanarak sigorta ödemesini yaptığımız bakıcımizin çıkışını verdik.eylulde aynı kişiyle başlasak 700liralik prim devlet desteği teşviginden faydalanabilir miyim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşveren değişikliği yapmanız gerekiyor. Diğer şartları da sağlıyorsa yararlanırsınız.

 139. Zeynep

  Merhaba
  Bakıcımızla eğer anlaşırsak 20 gün çalışacağız ayda
  Nekadar prim ödeyeceğiz
  İlk defa birini çalıştıracağız teşvik olurmu olursa nekadar olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sayfamızda 2019 yılı için aylık sigorta primi ve teşvik şartları detaylı mevcut. Göz atmanızı öneririm.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.