Bakıcı Sigortası 2018 Primleri

Ücretli çalışan herkesin Kanunen ücret ödeyen kişi tarafından 4a eski ismi ile ssk kapsamında sigortasının yapılması zorunludur. Bu durum bebek bakıcıları, hasta bakıcıları için v.s. de geçerlidir. Bakıcı için sigorta tescilinin ek9 ev hizmetleri kapsamında yapılması ve bu kapsamda sigorta bildiriminin yapılarak bakıcı sigorta priminin ödenmesi gerekmektedir. Daha önce ev hizmetlerinde çalışanların sigorta primi 2018 başlıklı yazımızda ev hizmetlerinde çalışan kişiler için işverenlerin 2018 yılında ödeyecekleri sigorta primi tutarları, ek9 10 günden fazla prim ödemesi 2018 teşvik şartları konusunda ayrıntılı bilgi vermiştik. Bu yazımızda ise evde bakıcı sigortası 2018 yılında ödenecek en düşük ssk primi, bakıcı sigortası nasıl yapılır, bakıcılar için sigorta prim teşvik şartları, bebek bakıcısı sigorta primi ne kadar v.s. konularında bilgi bulabilirsiniz.

Bakıcıların ve ev hizmetlerinin sigorta primlerini 18 ay boyunca devlet ödüyor. Detaylar bakıcı desteği 2018 başlıklı yazımızda. 

Bakıcı sigortası nasıl yapılır, hasta bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Sgk bakıcı sigortası nasıl yapılır sorusu bu konu hakkında özellikle sorulan soruların başında geliyor. Bakıcı sgk işlemleri nasıl olur, bakıcıya sigorta nasıl yapılır? İşte bebek bakıcı sigortası nasıl yapılır konusunda izlemeniz gereken yol.

Yanınızda çalışan bakıcının sigorta girişi ve bildirimlerini yapmak eskisi kadar zor değil. 01 Nisan 2015 tarihinde getirilen ev hizmetleri diğer ismi ile Ek9 sistemi ile bakıcınızın sigortasını Sosyal Güvenlik Kurumu’na kolayca bildirebilirsiniz. Eğer bakıcınız ay içerisinde 75 saatten yani 10 günden az çalışıyorsa ev hizmetlerinde 10 günden az çalışanlar kapsamında, 75 saatten yani 10 günden fazla çalışıyorsa bu durumda ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışanlar kapsamında bildirmeniz gerekiyor.

 • Ay içinde 10 günden az çalışan bakıcınızın bildirimini E devlet sisteminden kolayca kendi T.C. numaranız ve bakıcının T.C. numarasını girerek yapabilirsiniz. E devlet sisteminde Sosyal Güvenlik Kurumu-4a 10 günden az süreli işveren başvuru ve Sorgulama menüsünden bildirimi yapabilirsiniz. 10 günden diğer bir ifade ile 75 saatten az çalışan için ödeyeceğiniz prim tutarı yalnızca brüt asgari ücretin günlük tutarının %2’sidir. 10 günden az kapsamında olan çalışan sadece iş kazası ve meslek hastalığına karşı sigortalıdır. Bu sigorta ile emekli olamaz. Tabi bakıcı dilerse takip eden ayın sonuna kadar prim ödemesi yaparak hizmetini 30 güne tamamlayabilir. Böyle bir hak da bulunmaktadır.
 • Ay içinde 75 saatten/10 günden fazla çalışan bakıcı için sigorta bildirimini Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışankar kapsamında yapmanız gerekiyor. Başvuru için bir defaya mahsus ev hizmetleri 10 günden fazla çalışanlar başvuru formu ile başvurmanız yeterli. Bir değişiklik olmadığı sürece her ay beyan ettiğiniz tutarlar üzerinden sistem prim tahakkukunu otomatik olarak yapar. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz: ⇒ ev hizmetleri başvuru formu

Ayrıntılı bilgiyi sgk bakıcı sigortası nasıl yapılır başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

Bakıcı sigorta primi hesaplama 2018, yabancı bakıcı sigorta primi 2018 tutarları

 • Eğer bakıcınız ay içerisinde 10 günden/75 saatten az çalışıyorsa bir günlük çalışması için ödeyeceğiniz prim tutarı 1,35 TL dir.
 • Eğer 10 günden fazla/75 saatten fazla çalışıyorsa ödenecek bakıcı sigorta primi sigorta prim teşviklerine göre farklılık gösterir. İşveren sigorta prim indirimlerinden yararlanma durumuna göre ödenecek aylık prim tutarı farklılık gösterir. Asgari ücret sigorta primi 2018 adlı yazımı ayrıntılı bilgi için okumanızı tavsiye ederim.

Şimdi gelelim ödenecek 2018 bebek bakıcısı sigorta primlerine;

Yukarıda da belirttiğim üzere bebek bakıcısı sigorta primi hesaplaması brüt asgari ücrete göre yapılıyor. Buna göre bakıcı sgk primi hesaplaması aşağıdaki gibi olacaktır.

 1. Eğer işveren prim borcunu düzenli ödemiyorsa, her ayın prim borcunu takip eden ayın sonuna kadar yatırmıyorsa herhangi bir kanuni indirimden yararlanamaz. Bu durumda ödenecek prim aylık olarak 761, TL olur
 2. Eğer işveren her ayın prim borcunu en geç takip eden ayın sonuna kadar ödüyorsa 5510/yüzde 5 lik sigorta indiriminden yararlanır. Bu durumda ödencek aylık prim tutarı asgari ücret desteği ile birlikte 2018 yılında 559,00 TL olacaktır.
 3. Bakıcı ve ya ev hizmetleri sigortalısı için en önemli teşvik kanunlarından birisi olan 4447/10. madde diğer adı ile 6111 teşvikinden yararlanıyorsa asgari ücret desteği ile birlikte ödenecek aylık sigorta primi 245,00 lira olacaktır. Tabi bu teşvik için de prim borcunun olmaması ve primlerin düzenli ödenmesi şartı aranır.

Diğer ev hizmetleri sigorta primi 2018 ve yabancı bakıcı sigorta primi tutarları da yukarıda belirtildiği gibidir. Bakıcı için 2018 en düşük sigorta primi 4447/10. madde kapsamında asgari ücret desteği de dahil olmak üzere 245,00 TL dir.

Bakıcı sigorta prim teşvik şartları 2018

Bakıcı sigorta teşvikli olursa ödeyeceğiniz prim tutarı da düşük olur.Teşvikli bebek bakıcısı sigorta hesaplama tutarları yukarıdadır. Sigorta priminden yararlandığınızda prim ödemesinin yarı yarıya düştüğünü görebiliyoruz. Teşvikli bakıcı sigortası hesaplaması için aşağıda belirtilen şartları sağlamanız gerekiyor.

Bakıcıya sigorta 2018 teşvik şartları şu şekildedir;

 • Eğer bakınız işe aldığınız tarihten önceki son 6 aylık dönemde çalışmadıysa, daha önce 4447/10. madde teşviğinden herhangi bir işyerinde yararlanmadıysa, 18-29 yaş arası ise (bayanlar için yaş şartı aranmaz) 24 ay süre ile primlerin yarısını devlet öder. Eğer bakıcı olarak işe aldığınız kişi İŞKUR’a kayıtlı işsizse ek olarak 6 ay daha teşvikten yararlanırsınız. İŞKUR’a işsiz kaydı yoksa bile www.iskur.gov.tr adresinden çalışanınız adına işsiz kaydı girin. Ek 6 ay daha teşvikten yararlanmanızı sağlar. Diğer sigorta prim teşvikleri için 2018 sgk teşvikleri başlıklı yazımı okumanızı tavsiye ederim.

Bakıcı sigorta primi ödemesi nasıl yapılır?

Bebek bakıcısı sigorta primi ev hizmetinde çalışanların sigortası kapsamında ödendiğinden 2018 bakıcı sigortası primlerini de bankada Ek9 yani ev hizmetleri menüsünden ödemeniz gerekiyor. Ödeme işlemini herhangi bir bankadan, PTT şubesinden, mobil ya da internet bankacılığından T.C. numaranız ile ödemeniz gerekiyor. Eğer bakıcınız;

 • Ev hizmetlerinden 10 günden az çalışan kapsamında sigortalı ise SGK Ödeme işlemleri- Ek9 10 günden az çalışan menüsünden,
 • Ev hizmetlerinde 10 günden fazla çalışan kapsamında ise SGK Ödeme işlemleri-Ek9 10 günden fazla çalışanlar menüsünden ödeme yapabilirsiniz.

Bakıcı desteği 2018 yılında devam ediyor mu?

Geçtiğimiz yıllarda devlet tarafından çalışan annelere bebek bakıcısı için maaş ve sigorta primi desteği yapılmaktaydı. Şu an için bu proje 2018 yılında devam etmiyor.

Evde çalişanlarin sigortasi 2018 ve bakıcı sigorta primleri konusunda kafanıza takılanları yazının sonundaki Soru Sor/Görüşünü Paylaş kısmından bize sorabilirsiniz. 

Yorumlar (271)
Yorum Ekle
 • Derya

  Bebeğimize bakması için bir bakıcı ile anlaştık. Ayda 15 gün sigorta yapılacak. Teşvik şartlarını sağlıyor. Ne kadar prim öderiz.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Tüm teşvik ve asgari ücret desteği ile birlikte 130 lira civarında prim ödersiniz.

 • Salih

  Merhaba eşim çocuk bakıcılığı yapıyor , sigortasının 30 günlük yattığını sanıyorduk ama 1300 küsür liradan 20 günlük yatıyor muş . Sigorta sı tam yatsa ne kadar , şimdi ne kadar prim yatar öğrenebilirsiniz. Teşekkürler.

  • Ömer Meriç

   Merhaba Salih BEY,
   Eşiniz sigorta prim indiriminden yararlanıyor mu ? Teşviklerden yani.

 • SALİH

  MERHABALAR BEN NİSAN 12’Sİ İTİBARİYLE HASTA BAKICIYA SİGORTA YAPTIRDIM. NİSAN’DAKİ ÖDEMEM GEREKEN PRİMİ NE ZAMAN YATIRMAM VE NE ZAMANA KADAR YATIRMAM GEREKİYOR. TEŞEKKÜRLER…

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Her ayın primini takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekir. Yani 2018 Nisan ödemesini 31.05.2018 tarihine kadar ödemelisiniz. Sistemde borç 01 mayıstan sonra görünür.

 • Evrim Kayahan

  İyi günler. Bir süre sonra ücretsiz iznim bitiyor. Bir bakıcıyla anlaştık. Sigorta yapmak istiyorum. Son 6 ay içinde sigortası yok. Ben devlet memuruyum fakat eşim sigortalı. Sigorta ödemesinde prim teşviğinden yararlanabilirmiyiz.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvikte sizin durum önem teşkil etmiyor. Önemli olan çalışanın teşvik şartlarını sağlaması. Eğer son 6 ay çalışmadıysa ve daha önce de teşvikten yararlanmadı ise tabi ki yararlanabilirsiniz.

 • SALİH

  Merhabalar
  Bugün internet şubesine nisan ayının primini ödemek için girdim son ödeme tarihi 01.05.2018 gözüküyordu. Teşvikten yararlandığım için korktum.hakkımın yanmaması için. neden öyle gözüktüğü ile ilgili bir bilgi verebilirmisiniz?

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeyeceğiniz gün olarak görünür son ödeme tarihi. Normalde son ödeme tarihi 31 Mayıs 2018.

 • Yasemin kendirli

  Cocuguma baktirmak icin bir bakici ile anlastim. Son 6 aydir sigortasi yok. 30 gun uzerinden yatiracagim. Size birkac sorum var:
  1. Sigorta baslangici icin nereye basvurmaliyim?
  2.Tesvik alip alamayacagim ne zaman nasil belli olur?
  3.maasini asgari ucret mi gostermeliyim? Oyle gostersem bile elden istedigim kadar maas verebilirim degil mi?
  4.Asgari ucret indirimi bu yil devam ediyor mu? Tesvik alirsam 30 gun icin ne kadar prim.oderim?
  Cok tsk ederim.

  • Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Sigorta başlangıcı için ek 9 10 günden fazla başvuru formunu dolduracaksınız. İşveren ve sigortalı kimlik fotokopilerini de ekleyip bağlı bulunduğunuz Sosyal güvenlik merkezine vereceksiniz.
   2- Başvuru formunda 4447/10.madde ile 5510 yüzde 5 lik kısmı işaretleyin. Eğer bakıcı teşvik şartı sağlıyorsa zaten indirimden yararlanırsınız.
   3- Aslında asgari ücret üzerinden ödemeniz gerekir. Asgari geçim indirimi hariç hesaplanacağı için en az 1450 TL maaş ödemeniz gerekir.
   4- Asgari ücret desteği 2018 Eylül ayına kadar devam edecek. Teşvikle birlikte aylık 245 TL ödeme yaparsınız 2018 yılı için.
   SAYGILAR.

   • hasan

    merhaba, teşvik’in bittiği söyleniyor ? Şu an devam ediyor mu

    • Ömer Meriç

     Merhaba. Hangi teşvikten bahsediyorsunuz hocam ?

 • Yasemin kendirli

  Oncelikle cok tsk ederim. 2 sorum daha olacakti. Bakicimiz eylul ayinda işe başlayacak. Benim Eylul ayinda sgk mudurlugune basvurmam gerekiyor degil mi? Ve ilk prim.odemesini Ekim ayinda yapacagim.
  Dlger sorum; Asgari ucret indirimi eylul ayina kadarsa bize denk gelmeyebilir degil mi? Eger uzatilirsa da bakicimizin yaşi 46. Bununla.ilgili bir durum soz konusu mu? Cok cok tsk ederim.tkr.

  • Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Evet Eylül ayında işe giriş tarihinden bir kaç gün önce başvuru yapabilirsiniz. Her ayın primini takip eden ayın sonuna kadar ödemeniz gerekir. Eylül ayında başlarsa ilk primi 31 Ekim 2018 tarihine kadar ödemeniz gerekir. Asgari ücret desteği Eylüle kadar. Siz yararlanamazsınız. Ancak bakıcı bayansa, daha önce teşvikten yararlanmadıysa ve size başladığı tarihten önceki son 6 aylık dönemde sigortalı çalışmadıysa teşvikten yararlanırsınız. Aylık prim 345 TL olur.

 • Halim

  Ömer Bey merhaba, ek 9 10 günden fazla şubat ödemesini unutmuşum ve mart ayı borcu ile birlikte 30 Nisan günü 1.443,50TL ödedim. Bugün nisan dönemi ödemesi için baktığımda borcumun 777,37TL olduğunu görüyorum. 2 yıldır ilk defa ödemeyi unutuyorum, 1 dönem ödemeyi unuttuğum için artık ödeme tutarım 659TL değil 777TL mi olacak ve 100TL asgari ücret indirimini hiç alamayacak mıyım? Çok teşekkürler

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır bir dönem ödenmedi diye teşvik haklarınız sona ermez. Bundan sonra düzenli ödediğinizde yeniden 659 olarak ödersiniz. Ayrıca asgari ücret desteğinden de yararlanırsınız. Ödediğiniz tutar daha sisteme geçmediğinden öyle görünüyordur muhtemelen.

 • semra

  merhaba ben devlet bakıcı desteğinden yararlanarak 26.12.2016 tarihinden beri bakıcımızın sigortasını ödüyoruz.sorum 2017 aralık ayına 202 tl yatırdım.o tarihten bu yana 345 yatırıyorum.teşvik priminden yararlanmaya devam edebilirmiyim,sgk yı aradığımda artık ödemelerin bu şekilde olacağını söylemişti.Ayrıca işsizlik maaşının şartlarını yerine getirirsek işsizilik maaşı alabilirmi,

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvikten yararlanmaya devam ediyorsunuz eğer 345 TL çıkıyorsa. Asgari ücret desteği ile beraber 245 TL ödersiniz 2018 Eylül ayına kadar. İşsizlik maaşı başlıklı yazımızdan işsizlik maaşı şartlarına göz atmanızı tavsiye ederim.

 • Alev

  Merhaba.1-2 aydır yabancı bir bakıcıyla anlaştım anneme bakması için.ancak bugün digorta yaptırmam gerekiyormuş onu söyledi.600 dolar bide 350 tl vermem gerekiyormuş her ay bu 600 dollar 1 yıllıkmış neyi kapsar bu 600 dolar ve her ay 350 tl ben pek anlamadım açıklayabilirmisiniz

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Ben de anlayamadım sorunuzu 😊

 • Şerife

  Merhaba bende bakıcımı eylül ayonda başlatacaktım o zaman ağustosun 25 i falan gibi başlatırsam teşvikten faydalanacağım. Peki 2.5 yıl mı sadece 2019 a kadar mı faydalanacağım bir de teşvikleri tam anlayamadım asgari ücret teşviği başka birşey mi 345 ve 245 rakamları var tam anlayamadım

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret desteği farklı hocam. Bu destek 2018/09. aya kadar sürecek ve sigortalı başına 100 lira aylık indirim sağlıyor. Eğer sizin bakıcı yazımızda belirtilen 4447/10. madde sigorta prim teşvik şartlarını sağlıyorsa en az 24 ay süre ile teşvikten yararlanır. Bir de girişini yapmadan önce İŞKUR’a online olarak kaydını yaparsanız toplam teşvik süresi 30 ay olacaktır.

   • birkan

    merhaba 9. aya kadar demek ağustosun sonuna kadar girip yapılmış olması mı demek acaba? yoksa eylül ayında giriş yaptırma yeterli midir

    • Ömer Meriç

     Merhaba hocam. Sorunuzu anlayamadım maalesef

 • Şerife

  Merhaba acaba evdeki çocuk bakıcıma maaşını banka yoluyla mı yatırmam gerekir yoksa ekden verebilir miyim

  • Ömer Meriç

   Elden verebilirsiniz sorun olmaz.

 • Mert ERDİ

  Merhaba,

  Düzenli ödediğimiz primi geçen ay ödemeyi atlamışız. Bu ay ödemek yapmak istediğimde 2 ay toplamı 1118 TL borç çıktı. Normalde 345 TL ödüyorduk. Sanırım gecikme olduğu için 559 TL borç çıktı.. Öğrenmek istediğim bundan sonra hep 559 TL mi ödeyeceğiz? Yoksa önümüzdeki ay normal ödememize mi geçeceğiz? Yukarıda benzer bir sorun için cevabınızı gördüm fakat orada tutar farklıydı. Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer ödeme yapmadıysanız geçen ayın prim borcu indirimsiz olarak tahsil edilir. Bu da aylık 700 TL. Bu borcu kapattığınızda kalan süre kadar teşvikten yararlanmaya devam edersiniz. 2018 eylül ayına kadar ödemeniz gereken aylık tutar 245 TL normalde asgari ücret desteği ile birlikte.

 • Mert Erdi

  Cevabınız için teşekkürler.. asgari ücret desteğinden bahsatmişsiniz 245 TL ödenme olarak. Ama biz hep 345 ödedik. İndirim için başvurumu yapmak gerekiyor yoksa şartlarımı var?

  • Ömer Meriç

   Merhaba tekrar. Hayır başvuru yapmanız gerekmiyor. SGK daha sisteme yüklemedi destek tutarlarını. Normalde 01 Ocak 2018 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere ödemeniz gereken aylık tutar 245,00 TL. Aradaki 100 liralık fark daha sonra prim borçlarınıza toplu olarak mahsup edilecek. Bunu takip edin siz.

 • Ruveyda

  Merhaba çocuk bakıcılığı için ise başlayacağım 30 mayıs 2018 tarihinde teşvikle ssk yaptıracaklarını söylediler bende muhtemelen şartları kapsamıyorum ne yapmam gerekli hangi talepte bulunabilirim..34 yaşındayım ve en son 2. Ayda 16 günlük prim ödenmiş 1,082.40 – yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden tesekkurler

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Bu durumda 4447/10. Madde teşvikinden yararlanma hakkınız yok. Yapılacak birşey yok bu hususta.

 • emre

  biz de sigortali işci başlattık ek 9 .10 günden fazla 40 günlük 899 lira ödedim 6 ay önce ssksı yoktu işcimizin teşvikten yararlanırmı birde ay 31 cekiyosa 29 unda borcu ödeyebiliyormuyuz

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvik için diğer gerekli şartları da sağlıyorsa yararlanır. Başvuru formunda 4447/10. madde teşvik kısmını işaretlemediniz mi?

 • yasemin

  Merhabalar
  Hafta içi 08-18 saatleri arasında çalıştırmak üzere bir bakıcıya sigorta yapabilmemiz için ödememiz gereken sigorta prim ücreti hakkında bilgi alabilir miyim? Teşvik ve asgari geçim indirimi nedir faydalanabiliyor muyuz?
  Bakıcı daha önce sigortalı değil.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Ev hizmetlerinde 10 günden fazla kapsamında bildirim yapmanız gerekiyor çalışanı. 4447/10. madde sigorta prim teşvikinden yararlanırsınız. 24 ay boyunca primin yarısından fazlasını devlet öder. 100 lira asgari ücret desteği ile birlikte 2018/Eylül ayına kadar aylık 245,00 TL, sonrasında ise 345 TL ödersiniz.

 • SALİH

  merhabalar size 2 soru sormak istiyorum
  1.si teşvikten yararlandığımız sigortalı bakıcımızı iş sonu verdiğimizde yapmamız gereken bişey varmı evrak verme gibi.
  2 si yeni bakıcı bulduğumuzda onda teşvikten yararlanabiliyormuyuz?

  • Ömer Meriç

   Merhaba.
   1-Ev hizmetleri Ek 9 10 günden fazla başvuru formundaki ilgili alanları doldurarak bu formla SGK’ya başvuru yapmanız gerekiyor.
   2-Yeni bakıcı gerekli şartları sağlıyorsa yararlanabilirsiniz.

 • Ruhan Küçük

  Evde Yaşlı annemize bakımı yaptırılan yabancı nın ssk durumu ;
  Merhaba Öner bey,
  Alzheimer hastası yatalak Annemize yabancı bakıcı bakacak. Daha önce sigortalı calışmamıs. Biz sigorta yapmak istiyoruz. Bunun için bu teşvikten ( 4447/10 ) yaralanabiliyoruz sanırım. 15 gün biri gelecek, 15 gün başka biri gelip calısacak. 2 ayrı kişiyi sigorta yapıcaz bu tesvik indiriminden ikisi de yararlanabilirmi ? . Ve aylık sigorta primi ayrı ayrı ne kadar ödememiz gerekiyor. En az Brüt ucret ne kadar ödeme göstermemiz gerekiyor. .yıllık İzin günleri nasıl olacak bilgi verir musiniz. İlk kez vasvuru tapıcaz be yapmamız , nereye basvurnamız gerekiyor. E-devletten direkt olabiliyor mu neler gerekli bilgi vetirseniz. Teşekkürler.😊

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Her ikisi için de ayrı ayrı ek 9 10 günden fazla çalışanlar başvuru formunu doldurup çalıştıracak kişi kimlik fotokopisi ve çalışanların kimlik fotokopileri ile bağlı olduğunuz Sosyal güvenlik merkezine başvuru yapacaksınız. Eğer her ikisi de teşvik şartlarını sağlıyor ise her ikisi için de ayrı ayrı yararlanabilirsiniz. 15 gün için ortalama ödeme 150 TL civarıdır. Yıllık izin hakkı 1. Yıldan sonra başlar. 1 yıldan sonra en az 14 gündür yıllık izin hakkı. Aylık brüt ücret 2029.50 TL den günlük de 67.65 TL den az olamaz.

 • songül

  merhaba yengem engelli babama bakıyor.ve devlet bakıcı maaşı yatırıyor. yengem daha önce hiç çalışmadı isteğe bağlı pirimini kendi yatırırsa 4447/10. madde diğer adı ile 6111 teşvikinden yararlanırmı.teşekkür ederim.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Şartları sağlıyorsa yararlanır tabi ki.

 • oktay

  Merhaba,
  daha önce teşvik kapsamında çalıştırdığımız bakıcımız işten ayrıldı. 2-3 ay sonra şartları taşıyan bakıcı alırsak teşvikten faydalanbilirmiyiz?

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Evet yararlanabilirsiniz.

 • kerim a.

  Merhaba, kaynanam çocuğuma bakacak sigortasında 2 yıl eksik günü olduğu için emekli olamıyor yanımda bakıcı olarak çalışıyor gözükse aylık ne kadar prim ödememiz gerekir kendisi uzun süredir çalışmıyor ayrıca bende normal şartlarda ssk lı çalışan biriyim. ayrıca çocuk bakıcısı değilde evde hizmetli olarak falan yada başka bir iş olarak göstermem bişey fark ettirirmi doğru soruyu sorduğumdan da emin değilim derdim az prim ödeyip kaynanamı emekli edebilmek beni yönlendirirseniz çok sevinirim şimdiden çok teşekkürler.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Kaynana 4447/10. madde teşvik şartlarını sağlıyor sanırım. http://www.iskur.gov.tr adresinden işsiz kaydı da yapın. Bu durumda 24 ay süre ile teşvikten yararlanır ve en düşük bu kapsamda prim ödemesi yaparsınız. Meslek kodu farketmiyor. Ev hizmetleri kapsamında bildirim yapacaksınız.

 • sema

  Merhaba birbucuk yıldır bakıcım var ve tesfikten yararlanıyorum sigortaodemesını yanı) bakıcı işten ayrılırsa ona tazmınat ödemem gerekıcekmi.cunkı bende maaslı calısanım.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Kendi isteği ile ayrılırsa zorunluluk yok. Ancak siz çıkartırsanız kanunen ödemeniz gerekir.

 • emin demir

  merhaba
  evde bebek bakıcısı çalıştırıyoruz. Son 2 aydır sigortalı ve tüm desteklerle birlikte 345TL ödüyoruz. Ben sigorta başlangıcı yaptırırken (04-nisan2018 de) 250 tl cıvarı ödeyeceğimi söylemişlerdi. Sanırım Sizin bahsettiğiniz bu asgari ücret yardımı şu anda 2 aydır ödeme yaptığım halde uygulanmıyor. SGK ya başvurduğumda 99 tl lik bu destek için onay gelmediğini söylediler. Onaylanırsa geriye yönelik mahsup edilir mi dediğimde net cevap alamadım. Bu konuda bana söylenen doğru mu?

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Evet mahsup geriye dönük olarak yapılacak. Geçmiş asgari ücret destek tutarları bu ay sonuna kadar sisteme yansır diye düşünüyoruz.

 • Cengiz Türen

  İyi günler. 4447/10 dan daha önce yararlanmış olan bir bakıcı için ayda net 1300 tl üzerinden anlaşırsak eğer ve haftada 5 gün olacak şekilde gelirse. Düzenli ödersek eğer 18,65 X o ay geldiği gün sayısı – 100 TL olacak şekilde mi öderiz primini? Yoksa 5 gün 6 gün farketmez aylık diye hesaplayıp 559,58 TL mi ödemek durumunda kalırız?

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Gün olarak sizin beyan önemli. 30 gün bildirirseniz sistem her ay 30 gün üzerinden tahakkuk yapar. 20 bildirirseniz 20 gün üzerinden yapar. Ödenecek prim tutarları da teşvik durumuna göre yazımızda belirtilmiştir.