Bakıcı Sigortası 2019

Bakıcı sigortası için ödenecek prim tutarı brüt maaş üzerinden hesaplanmakta. Bakıcı sigortası primleri asgari ücrete bağlı olarak artıyor. 2019 yılına ilişkin brüt asgari ücretin belli olması ile birlikte 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arası ödenecek bakıcıya sigorta 2019 prim tutarları da belli oldu.

Bu yazımızda 2019 bakıcı sigorta primlerini öğrenebilir ve evde bakıcı sigortası 2019 başvurusu nereye ve nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Bakıcılara sigorta zorunluluğu

Bebek bakıcı, hasta bakıcısı gibi ev hizmetlerinde ücret karşılığı çalıştırılanların sigortalı yapılması kanunen zorunludur. Sigorta yapılmadığının tespiti durumunda çalıştıran kişiye Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ağır cezalar uygulanmaktadır. Sigorta için başvuruyu nereye ve nasıl yapabileceğiniz konusunda ayrıntıları yazımızın devamında bulabilirsiniz.

Bebek bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Kanunen fiili olarak çalıştırmış olduğunuz bakıcılara sigorta zorunluluğu vardır.  Bu kapsamda sigortalıyı Sosyal Güvenlik Kurumu’na bildirmek ve prim ödemelerini yapmak çok kolaydır. Bakıcıların sigortası ev hizmetlerinde 10 günden fazla diğer adı ile Ek9 kapsamında yapılıyor. Gerekli belgeler ise başvuru formu, çalışan ve işveren kimlik fotokopisi. Bir kere formu verdikten sonra artık bakıcının çıkışını vermediğiniz sürece primler her ay otomatik olarak tahakkuk ediyor.

Başvuru konusunda izlemeniz gereken yol, başvuru için istenen evraklar, başvuru formunu doldururken dikkat etmeniz gerekenler ve daha fazlası için https://sgkbilgisi.com/sgk-bakici-sigortasi-nasil-yapilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hasta bakıcı sigortası 2019

Hem hasta bakıcısı hem de bebek bakıcısı için ödenecek aylık sigorta primleri, teşvik şartları ve başvuru hükümleri bu yazımızda belirtildiği gibidir. Bir fark bulunmamaktadır.

Bakıcı sigorta teşvik

Bakıcıya sigorta için yararlanabileceğiniz üç önemli sigorta teşviki bulunmaktadır. Bu üç teşvikten yararlanabilmek için aranan temel şart prim ödemelerini düzenli ve vadesinde yapmak ve geçmiş dönem sigorta prim borcunuzun bulunmamasıdır. Onun haricinde bakıcılara sigorta teşvik özel şartları herbir teşvik için aşağıda belirtilmiştir.

5510-5 puanlık indirim teşviği

Bu teşvikten yararlanabilmek için prim ödemelerinizi düzenli yapmanız ve geçmiş dönem borcunuzun olmaması gerekiyor. Onun haricinde bir şart aranmaz. Bu teşvikten yararlanabilmek için ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla başvuru formundaki  Teşvikler kısmında 551081. madde teşvik kutucuğunu her durumda işaretleyin.

6111 sayılı kanun teşvik şartları 2019

Bebek bakıcısı sigortası, çocuk bakıcısı sigortası, hasta bakıcı sigortası v.s. gibi ev hizmetlerinde 10 günden fazla kapsamında sigortalı çalıştıran işverenlerin en çok yararlandıkları teşviklerin başında gelir. Bu kapsamda evde çalışana sigorta teşvikinden yararlanabilmeniz için; İşe aldığınız kişinin işe aldığınız tarihten önceki son 6 aylık dönem içerisinde sigortalı çalışmasının olmaması, başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması, 18-29 yaş arası erkek olması ya da bayan olması ( bayanlar için yaş şartı aranmaz) gerekiyor.

Eğer bakıcı teşvik şartlarını sağlıyorsanız 24 ay süre ile bu teşvikten yararlanabilirsiniz. Bakıcıların sigortasını başlatmadan önce İŞKUR kaydını da yaparsanız ilave olarak 6 ay daha teşvik hakkınız olur. Bu durumda toplamda 30 ay bakıcı için sigorta teşvikinden yararlanabilirsiniz.  

Bu bakıcı teşviki için gerekli şartları sağlıyorsanız ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla başvuru formundaki 4447/10. madde kısmını kesinlikle işaretlemelisiniz.

27103 sayılı kanun 2019

Evde bakıcı sgk teşvikleri arasında en önemlisi diyebiliriz. Hem normal işverenlerin yararlanabildikleri hem de evde bakıcıya sigorta yapanların yararlanabildikleri bu teşvik 700 TL bakıcı teşviği olarak da adlandırıldı ve ilk defa 2018 yılında uygulanmaya başlandı. Bu teşvikten yararlanabilmeniz için işe aldığınız bakıcının işe başlama tarihinden önceki son 3 ay içerisinde 10 günden fazla ssk, bağkur çalışmasının olmaması, İŞKUR kaydının olması gerekiyor. Eğer bu şartları sağlıyorsanız primlerin tamamı 15 ay süre ile devlet tarafından karşılanır.

Bu kapsamda normalde teşvikten yararlanma süresi 12 ay. Ancak işe aldığınız kişi 18-25 yaş arası erkekse ya da bayansa ( bayanlarda yaş şartı aranmaz) ya da engelli ise teşvik süresi 18 ay olarak uygulanır. Bu teşvikten yararlanmak için ev hizmetleri ek 9 10 günden fazla başvuru formundaki Teşvikler kısmında 4447-19. madde kutucuğunu işaretlemeyi unutmayın. Yoksa kendiniz ekleyin. Teşvik için ayrıntılı bilgiyi buradaki yazımızda bulabilirsiniz.

Tüm teşvikler konusunda ayrıntılı bilgi, başvuru koşulları ve teşvik tanımlama işlemleri hakkında detayları https://sgkbilgisi.com/sgk-tesvikleri/ sayfamızda bulabilirsiniz.

Bakıcı sigorta primi hesaplama 2019

Yukarıda da belirttiğim üzere evde bakıcı sigortası prim tutarları brüt asgari ücret üzerinden hesaplanmakta. Bakıcı sigorta primi hesaplama ve aylık ödenecek prim tutarları işveren olarak hangi teşvikten yararlandığınıza ve prim ödemelerini düzenli yapmanıza göre farklılık gösterir.

Teşvik durumuna göre bebek bakıcısı sigorta hesaplaması ve aylık ödenecek tutarlar aşağıdaki gibi olacaktır. Bu primler aynı zamanda yabancı çalışanlar için de geçerlidir. Bakıcı prim tutarları aşağıdaki gibidir. Bakıcılar haricindeki diğer ev hizmetleri çalışanlarının aylık sigorta primlerini öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/ev-hizmetlerinde-calisanlarin-sigorta-primi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Prim ödemelerinizi düzenli yapmıyorsanız, geçmiş dönem sigorta prim borcunuz varsa aylık ödeyeceğiniz prim tutarı brüt ücretin %37,5’i olur. Bu kapsamda aylık olarak ödenecek prim tutarı: 959,25 TL,
 • Prim ödemelerinizi düzenli ödüyorsanız ve geçmiş sigorta prim borcunuz yoksa 5510/5 puanlık indirimle birlikte brüt ücretin %32,5’i oranında ödeme yaparsınız. Bu kapsamda aylık prim tutarı 2019 yılında: 831,35 TL olacaktır.
 • Eğer 4447/10. madde ( 6111 sayılı kanun) sigorta teşvikinden yararlanıyorsanız brüt ücretin %17’si oranında prim ödemesi yaparsınız. Bu kapsamda aylık olarak ödeyeceğiniz prim tutarı ise 434,86 TL olacaktır. ( Teşvik şartları aşağıdadır)
 • Eğer işveren olarak ve işe alınacak bakıcı olarak 4447-19. madde teşvik ( 7103 sayılı kanun) şartlarını sağlıyorsanız bu durumda 3. aydan itibaren 15 ay süre ile hiç prim ödemeden sigortalınızı çalıştırabilirsiniz. ( teşvik şartları aşağıdadır)

Önemli:  Asgari ücret desteği sigortalı başına 2019 yılının tamamında devam edecek. Buna göre yukarıdaki prim tutarları üzerinden ayrıca 150 TL asgari ücret desteği indirimi yapılacak.

Yabancı çalışan sigorta primi 2019

Türkiye’de hem hasta bakımı hem de bebek bakımı için yabancı uyruklular yoğun olarak çalıştırılmakta. Dolayısıyla onlar adına ödenecek sigorta primleri de merak edilmekte. Yabancı çalışanların yararlanabilecekleri teşvikler ve ödenecek aylık prim tutarları oturma izni olması koşulu ile aynen yukarıdaki gibidir. Türk çalışanlar ile arada bir fark bulunmamaktadır.

2019 Bakıcı sigorta primleri ile ilgili olarak anlatacaklarımız bu kadar. Konu hakkındaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

3.7
03
Yorumlar (89)
Yorum Ekle
 • Adem Gülpınar

  Merhaba,

  İlk defa hasta bakıcı olarak bir kişi çalıştıracağız.
  İşe alacağımız kişi de işkur’a kayıtlı kadın.
  Hatta bu kişi hastanın başka evde oturan (oğlunun eşi) gelini.

  Anladığım kadarı ile 4447-19.madde teşvikinden yararlanabilmek için tescil açıldıktan sonra tescilin açılmasını takip eden üçüncü aydan itibaren 15 ay süreyle hiç prim ödemiyoruz.

  Peki ilk üç ay için ne kadar prim öderiz.
  İlk üç ay için 5510-81.madde ve 4447-10.madde indiriminden ve çıkarsa 150 TL asgari ücret teşvikinden yararlanmamız mümkün mü?

  Bir de yukarda belirttiğim gibi bakıcının, hastanın gelini olması, 4447-19.madde teşviki olsun yukarda bahsi geçen diğer teşviklerden olsun yararlanmasına engel bir durum teşkil eder mi?

  Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. İlk 3 ay için 4447/10.madde ve 5 puanlık indirimden yararlanırsınız. 150 TL tutarındaki asgari ücret desteğinden de yararlanma hakkınız var. Sonrasında ise 15 ay süre ile 19. Madde teşviğinden yararlanırsınız. Farklı adreste yaşıyorlar ise akrabalık derecesi önem arz etmiyor.

 • Erhan

  Merhaba,
  Çalıştırmayı düşündüğümüz kişi kayınvalidem. şuan ev hizmetlerinde çalışıyor. Teşvikleri 2020 ye kadarmış.bebeğimize bakması için biz sgk sını ödeyerek 700 TL lik teşvikten yararlanabilir miyiz? Tabi iş çıkışını aldırıp 3 ay sonrasında sgk sını başlatmak kaidesiyle. Bir diğer sorum da eğer teşvik olursa ilk üç ay ne kadar ödeme yapılacak?

  • Ömer Meriç

   Merhaba. İş çıkışını verip 3 ay sonra alırsanız ve işveren de değişirse yararlanırsınız. İlk 3 ay 2019 yılı için asgari ücret desteği ile birlikte aylık 681 TL ödersiniz.

   • Erhan

    Çok teşekkür ederim.

 • Seda

  Merhaba

  2017 şubat ayı itibari ile yanımızda çalışan yardımcı için(bebek bakımı) sigorta ödemesi yapmaktayız. Yardımcı daha önce faydalandığı için ilave teşvikten bugüne kadar faydalanmadık. Şuan aylık 659 tl aylık prim ödemesi yapıyoruz. 2019 teşvik kapsamında bu kadının işten çıkışını verip 3 ay sonra eşim adına sigortalatsak 700tl prim teşviğinden faydalanabilir miyiz? Yardımcı kadın 3 aylık sürede işsizlik maaşı alabilir mi? Yada gündemde eski çalışanları kapsayacak bir teşvik söz konusu olur mu? Yeni asgari ücretle nerdeyse 1.000 tl prim ödemesi yapacağız bu rakam bütçemizi çok zorlayacak çıkar yol bulmaya çalışıyoruz 🙁

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Çıkışını verip en az 3 ay beklemeniz halinde 4447-19. Madde teşviğinden yararlanırsınız. Tabi eşinizin adına açtırmanız gerekir. Eğer iş çıkışı verdiğiniz tarihten önceki son 3 yıl içinde en az 600 günü varsa 3 aylık süreçte işsizlik maaşı da alabilir

 • Gülçin

  Merhaba,
  4447/10. Teşvikten devam ediyoruz. Bebeğime annem bakıyor.Çıkışını yapsak 3 sonra eşimin üzerinden tekrar başlatsak 700 TL lik prim den yararlanabilir miyiz acaba? Bir yerde, akrabaya bu teşvik geçersiz diye okudum. Teyid amaçlı size de danışmak istedim. Şimdiden teşekkür ederim

  • Ömer Meriç

   Bildiğim kadarı ile öyle olması gerekiyor. Akraba olmuyor detaylı bakmak lazım.

   • Gülçin

    Peki hocam, teşekkür ederim. Bu konuyu bir şekilde sgk ya soramıyorum çünkü maalesef birçok konuda Yetersiz ya da eksik bilgilendirme yapıyorlar. Sizce net bilgiye nasıl ulaşabiliriz? Sonuçta madem böyle bir teşvik var, neden biz de daha fazla ödeme yapalım öyle değil mi?…

    • Ömer Meriç

     Öncelikle konu hakkındaki genelgeyi okumanızı öneririm. Ön bilginiz olur. Akraba dışındaki diğer şartlar sayfamızda mevcut zaten. Sanki genelgede dediğiniz gibi akraba olmama şartı vardı diye hatırlıyorum.

     • Gülçin

      Gerçekten çok sağolsun. Bu konuları sürekli sizi takip ederek öğreniyoruz. Annem ile ikametgahımız farklı. Şuan aldığımız teşvikte herhangi bir sıkıntı yoktu değil mi? Kadının emekliliğine az kaldı çünkü. İyi akşamlar dilerim Ömer Bey.

     • Ömer Meriç

      Şu anki teşvikte sorun yok hocam ondan eminim. Ama 4447-19.maddede var sanırım. Yarın hatırlatın bir bakayım genelgeye. İyi akşamlar.

     • Gülçin

      Ömer Bey tekrar ben,
      Yeni 700 TL lik teşvikten annem yararlanabilir mi diye genelgeyi okumaya çalıştım. Ancak ya ben hukuki kelimelerden çıkaramadım ya da öyle bir şey geçmiyor. Siz de hatırlatmamı yazınca, hatırlatmak istedim. Bu bilgi birçok sigortalayanı ve sigortalıyı ilgilendireceğini düşünüyorum.

     • Ömer Meriç

      Gülçin Hanım Merhaba tekrar hoşgeldiniz diyelim,
      Ben konu hakkındaki SGK 2018/22 sayılı genelgesine tekrar baktım. Akrabalık derecesi ile ilgili bir hüküm yok. Bu durumda ev hizmetleri için aranan genel şartlardan olan aynı evde ikamet etmemek kaydı ile akrabalık derecesi olanlara sigortalanabilir hükmüne dayanarak bu teşvik kapsamında akrabalık derecesi olanların akraba yanında sigortalı olmasında bir sakınca görünmemekte.

 • Fatma

  Kızımın çocuğuna bakıyorum beni bakıcı sigortası yapabilirmi pirim ödemesini yaparken indirimli teşvik ten yararlanabilirmi

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer farklı adreslerde ikamet ediyorsanız sigortanızı yapabilir. Teşvik şartlarını sağlıyorsanız yararlanırsınız.

 • Cİhan

  Merhaba ,

  Bakıcı için devlet benden 350 TL vergi alıyor fakat min. ödemem maaşı 2019 artışlarıyla kaça geldi.

  Aşağıda kalmamak , cezai bir durum oluşmaması için bilgi rica ederim.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Devlet neden vergi alıyor onu anlamadım ? Prim olmasın o ? Ödemeniz gereken net maaş tutarı en az 1.828,71 TL.

 • Semra

  Mrb ben 2016 yili bakici tesviklerinden 2018 mart ayina kadar yararlandim tesvik bittigi icin yuksek odeme geldigigi icin marttta ssk yi sonlandirdim simdi baslatsak ek 19dan yararlanabilirmiyim birde kiz kardesimin cocuguna baksam ayni tesvik olurmu

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvik için gerekli tüm şartları sağlıyorsanız yararlanırsınız. Engel bir durum yok.

 • Elmira

  Merhaba ben turkmenistanliyim calisma izinli yani sigortali calisyorum aylik mas 2558.40 tl göstermiş is veren sigortani kendin yatir diyolar yani masimdan kescekler ne kadar ödemem gerekiyor . Teşekkürler

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvikten yararlanma durumuna göre ödenecek prim tutarları yazımızda mevcut. Okumanızı öneririm.

 • Gokhan

  Merhaba, çocuklarıma kendi evimde, ayda 10 günden fazla olacak şekilde öz abimin gelini bakacak. Son 1 sene çalışması bulunmuyor ve gerekirse İşkur kaydını da yapabiliriz. Primleri gününde ödemem ve hiç borcum olmaması kaydıyla bir aylık prim ödemem ne kadar olur ? Çalışan açısından ise; başka bir iş yerinde normal sgk lı olarak çalışmak ile ev hizmetlisi / çocuk bakıcısı olarak çalışmak arasında güncel sağlık hizmetlerinden yararlanma açısından ve emeklilik yaşı,emeklilik maaşı vb. şartlar açısından bir fark olur mu ?

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Emeklilik, sağlık hizmetleri v.s. açısından ev hizmetleri ile normal ssklı arasında hiç bir fark yok. İşkur kaydını online olarak yapın çalışanın. Son 3 ay çalışmadıysa 4447-19. madde diğer adı ile 7103 sayılı Kanun teşvikinden yararlanabilirsiniz. İlk 3 ay 680 TL gibi bir rakam ödersiniz. Sonraki 15 aylık sürede primin tamamını devlet öder. En mantıklı teşvik bu şu an için.

   • Gokhan

    Çok teşekkür ederim. Maaşını banka kanalı ile yatırmak zorunda mıyım ? Ve en az 1 aylık asgari ücret mi yatırmam gerekir ? Yoksa maaş için aramızda daha düşük bir tutarda anlaşabilir miyiz ?

    • Ömer Meriç

     Banka kanalı ile yatırmak zorunda değilsiniz. Ödeyeceğiniz maaş kanunen 2019 yılı için 2174,30 TL den az olamaz. Ancak siz farklı tutarlarda anlaşırsanız o sizin aranızda.

 • Şefiye

  Ömer bey merhaba, bakıcılar gelir vergisine tabi midir, bu konuda bilgi verebilir misiniz? Eğer tabi ise gelir vergisini bakıcı mı, işveren mi ödüyor?
  teşekkürler

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır gelir vergisinden muaftır.

 • Şefiye

  Ömer bey tekrar merhaba, bakıcımız evli ve iki çocuklu, eşi çalışıyor, anlaşmamız asgari ücret, fakat hangi asgari ücreti ödeyeceğiz kafamız karıştı, net ödememiz gereken maaş ne olacak yardımcı olur musunuz? teşekkürler.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Gelir vergisinden muaf olduğu için evli ya da çocuklu v.s. olması net maaşı değiştirmez. Ödemeniz gereken net asgari ücret 2019 yılı için 2.174,30 TL.

 • esma tektas

  merhaba
  4447 10.madde tesviginden 3 aydir faydalaniyorum.19.madde tesvigine gecme sansin var mi.tesekkurler…

  • Ömer Meriç

   Çalışanınız gerekli şartları sağlıyorsa dilekçe vererek geçiş sağlayabilirsiniz.

   • Ismail

    Ömer Bey merhabalar,
    4447 10 madde teşviğinden Şubat 2018 tarihinden itibaren yararlanıyorum. Dilekçe ile 19. madde teşviğine geçebileceğimi daha önceki cevaplarınızdan anlıyorum.
    i)19. teşvik misalen başvurum sonucunsa Şubat ayında kabul olursa bu teşvikten yararlanacağım süre 18 ay mı olacak yoksa 10. teşvikten şubat 2018 ve 219 arasında teşvikten yararlandıgım için sadece 6 ay mı yararlanabileceğim.(18 ay dedim cunku çalışanımız evde kadın cocuk bakıcısı)
    ii) 19. maddeye basvuruda onaylanması durumunda Şubat Mart ve Nisan ayı için asgari ücret indirimi ile birlite toplam 640 civarında bir prim mi ödüyor olacağım yoksa direk başlayacaksa teşvik.

    Teşekkürler.

    • Ömer Meriç

     Merhaba. Çalışan işe ilk girişte şartları sağlıyorsa bu ay itibariyle yararlanmaya başlarsınız. 6 ay süre ile yararlanırsınız. 6 ay Boyunca hiç prim ödememeniz gerekiyor. 6 ay sonra yeniden teşvik değişikliği yaparak kalan süre kadar 4447/10. Madde teşviğinden yararlanırsınız.

 • Zeynep

  Merhabalar ben arkadaşımın kızına bakıcılık yapıyorum ama yarim gün ve ben ssk istedim fakat nasıl yapacaklarını bana soruyorlar bana 600tl maaş veriyorlar bundan kesip ssk oducekler bunda ben nasıl bir yol izlemeliyim beni bilgilendirirmisiniz .

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Kaç gün üzerinden bildirim yapılacak? Bakıcı sigortası nasıl yapılır konusunda yazımız var dilerseniz ona bir göz atın.

 • seda

  Merhaba 17 Aralık 2018 tarihi itibari ile 4447/10 teşviğinden yararlanıyorum.(30 ay süre ile tesvikten yararlanabiliyor bakıcı) 19. madde teşviğine geçiş yapmak istiyorum. çalışan kişi farklı adreste ikamet eden ablamdır. ilk sigortalılığıdır. bu durumda 19. madde teşviğini ne kadar ay kullanabilirim, bu teşvik bitince kendisini 10. madde teşviğine geçirebilir miyim?

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde 18 ay. İlk 3 ay yararlanamadığınız için 15 ay. 19. maddeden yararlanma hakkı sona erdiğinde kalan süre kadar da 10. maddeden yararlanmaya devam edebilir.

   • seda

    bu durumda 10. madde ye tekrar geçişi benim üzerimden sağlanabilir mi yoksa eşim üzerinden mi yapılmalı?

    • Ömer Meriç

     Aynı işveren üzerinden devam edecek. İşveren değişikliği olmaz.

 • uğur

  Ömer Bey merhaba,
  10 günden fazla olarak çalışan bakıcımızın teşviklerden yararlandığı için bizden önce prim ödemesi 200 tl civarındaymış. bize başladıktan sonra 2018 prim tutarı teşviklerden yararlanamadığımız için 440 tl ödedik. ancak bu 2019 şubat ayı ile 554 tl ödedik. Maaşıyla beraber prim daha da masraflı olmaya başladı acaba daha düşük prim için teşvikler çıktı mı? nasıl daha düşürürüz?

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Bakıcınızı işe aldığınız tarihten önce İŞKUR kaydı var mıydı ? Bayan mı erkek mi ? Erkek ise kaç yaşında ? Bir de size başlamadan önceki son 3 aylık dönemde sigortası var mıydı ?

   • uğur

    İşkur kaydı yokmuş başka bi yerde teşvikten yararlanarak bakıcılık yapıyormuş. Kendisi Bayan. Bİze başlamadan önce son 3 aylık dönemde kaydı vardı. Teşekkürler şimdiden.

    • Ömer Meriç

     Bu durumda 150 liralık asgari ücret desteği ile birlikte 2019 yılında 680 TL gibi bir rakam ödersiniz hocam. Onun haricinde bir teşvik yok maalesef.

 • Gozde

  Merhaba,

  Ilk defa bakici calistiriyor olacagiz, ancak kendisinin bir onceki calistigi yerden sigortasi varmis, bu durumda tesvikten yararlanabiliyor muyuz? Aylik odememiz gereken tutar ne kadar olur?

  • Ömer Meriç

   Merhaba. En son işten çıkış tarihi ne zaman bakıcınızın ? Bir de İşkur kaydı var mı ?

   • Gozde

    Merhaba,

    Cikisi ocak ayi, iskur kaydindan tam emin degilim ama var sanirim.

    • Ömer Meriç

     Bu durumda herhangi bir teşvikten yararlanamazsınız. 150 liralık asgari ücret desteği ile beraber aylık 680 TL civarında prim ödersiniz.

 • fatih kocaman

  Ömer Bey Merhaba,

  bugün bakıcımızın sigorta başvurusu için SGK gittim. Bir form verdiler formda yararlanılacak teşviklerde 1-)5510 Sayılı kanun 81.madde (1) bendi, 2-)4447 sayılı kanunun geçici 10 uncu maddesi 3-)4447 sayılı kanunun 50 nci maddesi bunlar kutulardan işsaretlenebiliyor.

  ben 4447 19. madde yi aynı anda seçemiyor muyum.En avantajlı hangilerini seçmem gerekiyor,destek olabilir misiniz?

  bakıcımız son 6 aydır prim ödenmemiş ve işkura kayıtlı işsiz.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. 4447-19. madde yazın. Eğer bayan ise ilk 3 ay primi siz ödersiniz. Sonraki 15 ay boyunca primin tamamını devlet öder.

   • fatih kocaman

    Ömer Bey Merhaba,

    bakıcımızın sigortasını teşviklerden de yararlanarak 18/02/2019 tarihi itibariyle başlattım. Bugun 05/03/2019 da borç sorgulaması yaptığımda 340 TL ödeme çıktı. Şubat ayı yarım ay olarak olduğu için mi öyle çıktı, mart ayı ödemesinde daha fazla cıkacak değil mi?

    • Ömer Meriç

     Merhaba. Şubat ayı için 11 günlük prim ve tek sefere mahsus damga vergisi borcudur o. Mart ayında 30 gün üzerinden hesaplar sistem.

 • Metin

  Merhaba,
  Evimizde çalıştıracağımız bakıcı için 4447-10. madde teşviğinden yararlanmayı düşünüyoruz. Bakıcı meslek lisesi mezunu ve işkur kaydı var. Bu durumda 42 ay mı yararlanırız teşvikten. Meslek lisesi mezununa +12 ay teşvik desteği bakıcılık yaptığı durumda da verilir mi acaba? Çok teşekkürler.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Sanırım bakıcılık kursundan mezun değildir :). Diplomasına uygun bir işte istihdamı halinde ilave 24 ay teşvik verilir. Siz alamazsınız.

   • Metin

    Meslek lisesi çocuk gelişimi mezunu. Bu bölümün kodu 5312. Ek9 kapsamında 5312 çalıştırılabilirse ek destek süresi alabiliriz sanırım. Ama formun arkasındaki listede 5312 yok, 5311(evde çocuk bakım elemanı) var.

    • Ömer Meriç

     Ha onu bilemiyorum hocam. Bir SGK’ya danışın isterseniz.

 • Nimet

  Merhaba,

  4447/19 sayılı teşvikte neden 18 ay olmasına rağmen 3 ay kendimiz ödeyip 15 ay yararlanabiliyoruz? Bir de, çocuk bakıcısına net ödememiz gereken aylık askeri ücret ne kadar, 1828 Tl’mi, 2020 TL’ mi yoksa 2174 TL mi?

  • Ömer Meriç

   Agi hariç net asgari ücreti ödemeniz gerekiyor. Yani o da 1828 TL ediyor. Teşvik şartları arasında bu var. İlk tescillerde ilk 3 ay yararlanamıyorsunuz maalesef.

   • Nimet

    Yani bakıcıya ödeyeceğimiz ücret 1828 TL. İlk tescil ne demek? altı ay önce de evimizde bakıcımız vardı ancak onda hiçbir teşvik den yararlanmadık.

    • Nimet

     Agi hariç olayını anlayamadım ?

     • Ömer Meriç

      O kısma takılmayın. 1828 TL ödeyeceksiniz.

    • Ömer Meriç

     Nimet hanım detaylı bilgiler zaten sayfamızda mevcut. Ben burdan anlatmaya kalkarsam 1 sayfaya ancak sığar. Lütfen önce bir şartları okuyunuz.

 • İlkay

  Merhaba ilk defa bebebk bakıcısı çalıştıracağım. Şuan bir anaokulunda sigortalı olarak çalışıyor ve 35 yaşında. Ödemem gereken maaş ve sigorta prim tutarı ne olur? Herhangi bir indirimden faydalanabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Sadece 2019 yılı boyunca 150 liralık asgari ücret desteğinden yararlanırsınız. Aylık prim 680 TL olur.

 • fatih

  merhaba
  4447-19.madde için teşvikten yararlanmak için son tarih nedir acaba?
  Bu ay da devam ediyor eğil mi bu teşvik maddesi.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. 31 Aralık 2020 tarihine kadar işe alınan çalışanlar için ilgili teşvikten yararlanırsınız. Tabi bu 7103 için geçerli. 7166 sayılı kanundan bahsediyorsanız 30 Nisan 2019 tarihine kadar işe alınanlar için geçerli.

 • Çağrı

  Merhaba hocam işsizlik maaşı alan bir kişiyi bakıcı olarak çalıştırma şartları nelerdir? Yani 10 gün bile işsizlik maaşı alsa teşvikten yararlanılabilinir mi yoksa asgari bir zaman dilimi var mıdır? Şimdiden teşekkür ederim.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. 7103 teşviğinden yararlanması için işe aldığınız tarihten önceki son 3 ayda 10 günden fazla sigortalı çalışmamış olması, 6111 teşviğinden yararlanması için de son 6 ay sigortalı olmaması gerek. İşsizlik maaşı teşvik için engel değil. Hatta aranan şartlardan birisi İşkur’a kayıtlı işsiz olmak.

 • MEHMET

  merhaba Ömer bey, ablam eşimi bakıcı olarak 1 mart itibari ile sigorta yaptırdık. bakıcı bütün şartları karşıladığı için 447/10. madde ( 6111 sayılı kanun) teşviğinden yararlanması için o kutucuğu işaretledik. Fakat şu an primi ödemek istediğimizde 867,18 tl bir borç çıkıyor. Bu durumda ne yapmamız gerekiyor. Teşvikten yararlanmadığımız gözükmekte acaba sgk tarafı yanlış yapmış olabilir mi ödeme yapmadan tutarı düşürebilir miyiz tekrar dilekçe vererek teşvikten yararlanma şansımız var mı nasıl bir yol izlememiz gerekiyor.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Ay sonuna kadar bekleyin. Şu an tutarlar yanlış çıkıyor. Eğer düşmez ya da değişmezse Sgkya dilekçe verin ve yeniden teşvikli olarak tanımlansın. Ama sistemsel olduğunu düşünüyorum.

   • MEHMET

    Ömer bey merhaba, sigorta ile görüşmem de 4447-19. madde teşvikinden yararlandığım söylendi. Fakat ben 4447/10 teşvikinden yararlanmak istiyorum. İlk ay prim ödememi henüz yapmadım dilekçe vererek 4447/10 teşvikine geçsem prim ödemem düşer mi acaba yoksa ilk ayı ödemek zorunda mıyım . Teşekkürler

    • Ömer Meriç

     Bağlı olduğunuz SGK ile iletişime geçin isterseniz. Birşey demek yanlış olur. Sistemden yapılması gerekiyor çünkü.

    • Nehir

     Merhabalar , çocuk bakıcılığında bu teşviklerden yararlanabilmek için işverenin çalışıyor olması şartı var mı acaba

     • Ömer Meriç

      Merhaba. Hayır işverenin çalışıyor olma şartı aranmaz.

 • mehmet özgür

  merhaba ömer bey,
  biz mart ayında 4447-19 dan yararlanmak üzere bakıcı sigortası için başvurduk. gelen tebliğgatta 5510 sayılı kanunun ek 9 madde birinci fıkrası kapsamında sigortanı başladığı yazıyor. SGK sitesinde 867.18 tl borç görünüyor. Hangi teşvikten yararlandığımızı nasıl öğrenebiliriz.
  saygılarımla

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu ancak bağlı olduğunuz Sgkdan öğrenebilirsiniz.

 • Ayça

  Merhaba,
  Bakıcı için 19.madde teşviğinden yararlanmak istiyoruz. Ancak ilk 3 ay 680 tl gibi bir rakam ödeniyor sanırım.Sonraki 15 ayı devlet ödüyor demiştiniz.
  Bir de bunu 10. maddeden de yararlanarak daha düşük ödeme imkanımız var mı? Varsa önce 10. maddeyi başlatıp sonra mı 19. maddeyi başlatıyoruz? Bu durumda ilk 3 ay ne kadar ödememiz gerekiyor?
  Çok teşekkürler şimdiden.

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde evet önce 10.madde sonra 19. Madde olsa iyi olur ancak maalesef Sgk sistemi şu an için izin vermiyor. Ayrıca prim ödemesi ilk 3 ay 831 lira olacak. Asgari ücret desteği henüz başlamadı.

   • Ayça

    Çok Teşekkürler Ömer Bey. Geç başlaması durumunda geriye dönük olarak asgari ücret desteğini alabiliyor muyuz peki?
    Kolay gelsin.

    • Ömer Meriç

     Geriye dönük olarak mı? Fiili çalışmanın olduğu günler üzerinden destek hesaplanır. Çalışma yoksa zaten destekten yararlanamazsınız.

 • Ebru

  Omer bey bakickmi 19.md den baslatip toplam 18 ay sonrasinda 10. Md ye gecis yapilabilirmi.bakici iskura kayitli olmasi nedeniyle 30aya tamamlama yapilabilirmi .2020 yili basvuru icinmi belirtilen bir sure yoksa tesvikmi son buluyor.ayrica asgari ucret odemek istiyorum fakat 2020 tl mi 2174 tl mi anlayamadim .tesekkurler..

  • Ömer Meriç

   Merhaba Ebru HANIM. Normalde 19. madde teşviği bittikten sonra kalan süre kadar 6111’den yararlanma hakkınız var ancak SGK sistemi buna müsaade etmiyor. Belirttiğiniz süre son başvuru süreleri. Ödemeniz gereken maaş ise 2174 lira.

 • Gülçin

  Merhabalar,
  Bakıcı için 19. Madde teşviğinden yararlanmak istiyordum. Bilgi almak için SGK danışma hattını aradığımda Nisan 2019 da bu teşviğin bittiğini söylediler. Ama net ifade etmekten de kaçındılar. Ben Eylül’de başlatacaktım bakıcıyı. Gerçekten teşvik alamıyormuyuz artık? Kesim bilgiye nasıl erişebilirim

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Teşvik bitmedi. Yanlış bilgi vermişler. Biten asgari ücret desteği. Siz gerekli şartları sağlıyorsanız Eylülde başlatabilirsiniz. 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek.

   • Gülçin

    Kanun maddesini okudum haklısınız. Peki bu teşvikten yararlandıktan sonra 15+3 ay bitiminde bu bayan bi daha aynı maddedeki teşvikten başka bi işverende yararlanamaz mı? SGK ilçe müdürlüğünü aradım teşvik bitmedi ancak alacağınız bayanın daha önce bu teşvikten yararlanılarak çalıştırılmamış olmadı gerek dedi.

    • Ömer Meriç

     Bu teşvikte öyle bir durum söz konusu değil. Ancak sizde başladığı tarihten önceki son 3 aylık dönemde sigortalı olmaması gerekiyor. Daha önce başka bir işyerinde yararlanmış olması önem teşkil etmiyor.

 • Özkan

  Merhaba
  Haftaiçi 5 gün 3er saat çalışacak biriyle aylık 1000 tl ye anlaşmak üzereyiz. Ne kadar sgk yatırmamız gerekiyor?
  Nasıl yatıracağız?

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 75 saatten yani 10 günden az çalışmış oluyor. Bu yüzden ek 9 10 günden fazla sigorta yaparsınız. Günlük tutarı şu an 1.70 TL.