Bayram Öncesi Emekli İkramiyesi 2019

0

Bayram öncesi emekli ikramiyesi ödemelerinin ne zaman yapılacağı milyonlarca emeklinin merak ettiği konuların başında geliyor.. Emekliler ve dul, yetim maaşı alanlara 2019 kurban bayramı öncesi ikramiye ödemesi yapılacak.

Bu yıl kurban bayramı arefesi 10 Ağustos 2019, birinci günü ise 11 Ağustosta başlıyor. Hal böyle olunca emekliler şimdiden emekli bayram ikramiyeleri ile emekli aylıklarının ne zaman ödeneceğini şimdiden sorgulamaya başladılar.

2019 Kurban bayramı tatili kaç gün olacak ?

Kurban bayramının ilk günü bu yıl 11 Ağustos 2019 Pazar gününe denk gelmekte. Resmi olarak bayram tatili 14 Ağustos 2019 Çarşamba günü sona ermekte. Geriye ise iki gün kalmakta. Turizmciler Perşembe ve Cuma gününün de idari tatil sayılarak kurban bayramı tatilinin 9 güne çıkarılmasını talep ediyor. Henüz Hükümet tarafından kurban bayramı tatili hakkında resmi bir açıklama gelmedi. Ancak tatilin 9 güne çıkarılması beklenmekte. Resmi açıklama yapıldığında buradan duyurusu sağlanacaktır.

Kurban bayramı öncesi emekli maaş ödemeleri 2019

Zaten memur emeklileri maaşlarını aybaşında aldıklarından 01 Ağustos 2019 tarihi itibariyle onların aylıkları ödenmiş olacaktır. Memur emekli aylıklarında bir değişiklik olmayacaktır. SSK ve Bağkur emekli aylıkları her ayın 17’sinden sonra ödendiğinden düşük bir ihtimal de olsa ssk ve bağkur emekli aylıkları da kurban bayramından önce ödenebilir. Konu hakkında resmi açıklama olduğunda duyurusu buradan sağlanacaktır.

Kurban bayramı öncesi memur maaşları 2019

Memur aylıkları her ayın 15’inde yatmakta. Kurban bayramı başlangıcı 11 Ağustos olduğundan ve maaş ödeme tarihine yakın olduğundan memur maaş ödemelerinin kurban bayramından önce ödenmesi gündeme gelebilir. Henüz konu ile ilgili resmi duyuru yapılmadı ancak duyuru gelirse buradan sizlere iletilecektir.

Kurban bayramı öncesi emekli ikramiyeleri 2019

Kurban Bayramı öncesi emekli ikramiyelerinin ödeneceği tarih belli oldu. Resmi açıklama sayın bakan Zehra Zümrüt Selçuk tarafından yapıldı. Yapılan resmi açıklamaya göre;

  • 4a yani ssk kapsamında emekli olanlar ile dul ve yetim maaşı alanlara 08 Ağustos 2019 Perşembe günü,
  • 4b yani bağkur ile emekli sandığı memur emeklilerine ise 09 Ağustos 2019 Cuma günü ikramiye ödemeleri yapılacak.

İkramiye ödemesi bir defaya mahsus olmak üzere;

  • Emeklinin kendisine 1000,00 TL,
  • Tek başına aylık alan dul eşe 750,00 TL,
  • Çocuklarla birlikte aylık alan dul eşe 500,00 TL, çocuklara ise 250 TL,
  • Tek başına yetim aylığı alanlara 500 TL,
  • İş kazası ve ya meslek hastalığı geliri alanlara işgücü kayıp oranı kadar. Yani %10 rapor varsa 100 lira gibi.

İkramiye ödemeleri maaş hesabına otomatik olarak yapılıyor. Bunun için herhangi bir başvuru yapmanıza gerek yok.

Kurban bayramında çalışanlara fazla mesai 2019

4857 sayılı iş kanununa göre bayram tatillerinde çalışan işçilere normal yövmiyesine ilave olarak ek bir yövmiye ödenmesi gerekiyor. Örneğin normal güne ilişkin yövmiye 100 lira ise bayramda ya da diğer resmi tatillerde işçinin çalışması durumunda ödenmesi gereken yövmiye 200 lira olacaktır.

Bayram öncesi maaş ödemeleri ve ikramiyeler konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Yorum bölümünden sorabilirsiniz.


Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.