Bebek Bakıcı Ücretleri 2019

6

Çalışan annelerin en büyük sorularından birisi  bebeklerine kimin bakacağıdır. Bebek bakıcıları özellikle çalışan anneler için büyük önem arz etmektedir. Zira anne bebeğini gözü kapalı teslim etmek ister. 2019 yılına yaklaştığımız şu günlerde bebek bakıcısı 2019 maaşları merak konusu olmaya başladı. 2019 asgari ücretin belli olması ile birlikte çalışanlara ödenmesi gereken asgari maaş tutarları da belli oldu. Bebek bakıcı ücretleri ödenirken asgari ücretin dikkate alınması gerekmektedir. Zira Kanunen asgari ücretin altında maaş ödemek yasaktır. Yazımızda 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arası ortalama bebek bakıcısı maaşları konusunda bilgi sahibi olabilir, ayrıca bakıcı sigortası nasıl yapılır konusunda da bilgi bulabilirsiniz.

Bebek bakıcısı asgari ücret ne kadar 2019

Malumunuz bebek bakıcıları da dahil tüm ev hizmetleri çalışanları gelir vergisinden muaftırlar. Bu yüzden net maaş hesaplaması yapılırken bebek bakıcıları için asgari ödenecek maaşın asgari geçim indirimi hariç olarak yapılması gerekmektedir. 2019 yılında asgari ücret net olarak asgari geçim indirimi hariç 2174.30 TL olacaktır. Bu durumda tam zamanlı olarak ay içerisinde çalışan bebek bakıcısına kanunen ödenmesi gereken maaş 2.174.30 TL ‘den az olamaz.

Tabi belirttiğimiz tutar kanunen zorunlu olan tutardır. Çoğu ailenin bebek bakıcısına ödeyeceği miktar bunun çok çok altında olabilmekte. Bu yüzden bebek bakıcılarına ortalama olarak ödenen en düşük maaş 600 TL’den başlamakta ve 4000-5000 gibi rakamlara ulaşabilmektedir. Ödenecek bakıcı fiyatı ailenin takdirine, bulunduğunuz bölgedeki fiyat politikasına, işinizde ne kadar uzman olduğunuza v.s. gibi birçok kritere göre farklılık göstermektedir.

Tekrar hatırlatmakta fayda olacağını düşündüğüm için ödenmesi gereken net maaşın asgari ücretten az olmaması gerektiğini belirtmek isterim.

Evde bakıcı sigortası nasıl yapılır ?

Bakici sigortasi için SGK’ya bildirim ve prim ödeme işlemleri oldukça kolaydır. Bakıcı sigortası ev hizmetlerinde Ek 9 10 günden fazla çalışanlar kapsamında yapılmaktadır. Bebek bakıcısı sigortasını yaptırmak istiyorsanız Ek 9 10 günden fazla çalışanlar başvuru formu ile SGK’ya bir defa başvurmanız yeterli olacaktır. Bakıcı sigorta teşvik şartları ve sgk bakıcı sigortası nasıl yapılır konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olmak için bakıcı sigortası nasıl yapılır başlıklı yazımızı okumanızı öneriyorum.

Bakıcıya sigorta teşvik şartları nelerdir ?

Evde bakıcıya sigorta yaptıracaksanız devletin sağlamış olduğu bakıcı sgk sigorta prim şartlarını bilmeniz faydanıza olacaktır. Bebek bakıcısı sigortası için yararlanabileceğiniz iki önemli teşvik bulunmaktadır. Bunlardan birisi 7103 Sayılı Kanunla getirilen 4447-19. madde teşviği diğeri ise 4447/10. madde sigorta prim teşviği.

4447-19. madde sgk bakıcı sigortası teşvik şartları

Bu teşvik bakıcıya 700 TL sigorta desteği olarak da adlandırılan teşvik. Bu kapsamda bakıcı sigortası devletten tamamen karşılanmakta. Yani bakıcınız bu teşvik şartlarını sağlarsa 15 ay boyunca 1 lira bile prim ödemeden bakıcıların sigortasını sağlamış olursunuz. Bebek bakicisi için bu teşvikten yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor;

 • İşe almış olduğunuz bebek bakıcılarının işe girdiği tarihten önceki son 3 aylık dönemde 10 günden fazla sigorta ya da bağkurunun olmaması,
 • İşe aldığınız tarihte İŞKUR’da işsizlik kaydının olması gerekiyor.

Yukarıda belirtilen iki şartı sağlamanız halinde bakici sigorta priminin 15 ay boyunca tamamı devlet tarafından karşılanır.

4447-10. madde bebek bakıcı teşvik şartları

Bakıcınız için yararlanabileceğiniz bir diğer önemli sigorta teşviki ise 4447/10. madde diğer adı ile 6111 sayılı kanun teşviğidir. Bu teşvikten yararlanabilmek için;

 • İşe aldığınız kişinin işe girdiği tarihten önceki son 6 aylık dönemde sigortalı çalışmasının olmaması,
 • Daha önce başka bir işyerinde bu teşvikten yararlanmamış olması,
 • 18-29 yaş arası erkek olması ya da bayan olması. Bayanlarda yaş artı aranmaz.

Yukarıdaki şartları sağlamanız halinde 24 ay süreyle primin yaklaşık %60’lık kısmını devlet öder. Eğer kişiyi İŞKUR’a da kaydederseniz teşvik süresi 30 aya çıkar.

Teşvikli ve teşviksiz bebek bakıcı aylık sigorta primleri konusundaki bilgiyi 2019 bakıcı sigorta primleri başlıklı yazımızda bulabilirsiniz.

Bebek bakıcısı ücretleri ve bakıcı sigortası konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
6 Yorum
 1. aliyar

  asgari ücret 2020 lira olarak belirlendi bu durumda çocuk bakıcısına kanunen en az kaç lira maaş ödememiz gerekiyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. AGİ hariç net asgari ücret tutarını ödemeniz gerekiyor. Bu da 2019 yılı için en düşük 1828,00 TL.

 2. Alper

  Merhaba Ömer Bey,
  Ev hizmetleri çalışanları gelir vergisinden muaf ise, Ocak ayı için asgari ücret için çıkan 326,20 TL gelir vergisi ile birlikte 1828+326,20=2154,20 TL ödenmesi gerekmez mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Hesaplama yanlış yapılmış. Gerekli düzeltme yapıldı. 2174.30 TL den az olamaz. Brüt ücretten sadece sgk işçi payı yani yüzde 14 ve işsizlik prim payı yüzde 1 kesinti yapılması gerekiyor.

 3. Uğur Gündüz

  Ömer Bey Merhaba,

  Yazınızı ve yorumları okudum fakat kafam çok karıştı; 10 günden fazla çalışan çocuk bakıcımız için 2.020,90 TL ‘ mi, 1.828 TL mi yoksa 2.174,30 TL mi ödeme yapmalıyız?

  İyi çalışmalar dilerim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Uğur BEY.2174,30 lira ödemeniz gerekiyor.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.