Bedelli Askerlik Yapanlar Kıdem Tazminatı Alabilir mi ?

0

Bedelli askerlik kıdem tazminatı boyutu herkes için kafa karıştırıcı olabilmekte. Malumunuz kıdem tazminatı alabilmek belirli şartlara bağlanmıştır. Kendi isteğinizle işten çıktığınızda ya da işveren sizi kusurlu bir durumla işten çıkardığında tazminat ödenmesi kanunen zorunlu değildir. Kendi isteğiniz dışında işten çıkarsanız ya da işveren sizi işten çıkarırsa ve işyerindeki çalışma süreniz de 1 yıldan fazla ise bu durumda tazminat ödenmesi zorunludur. Tabi kıdem tazminatı alma ile ilgili farklı istisnai durumlar da mevcuttur. Tüm bu istisnai durumlar ve tazminat alma püf noktalarına https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-almanin-puf-noktalari/ sayfamızda yer vermiştik.

Bedelli askerlik yapanlara kıdem tazminatı ödenecek mi, bedelli askerlik yapanlar işyerinde izinli mi sayılacak ve izin işlemleri nasıl olacak soruları bedelli askerlik yapanlar ve işverenleri tarafından sıklıkla sorulmakta. İşte biz de bu yazımızda bedelli askerlik nedeniyle işten ayrılma halinde tazminat ödenip ödenmeyeceği ve bedelli askerlik yapanların izin işlemleri konusunda bilgi vereceğiz.

Bedelli askerlik yapanlar izinli sayılacak

7146 sayılı Kanunla bedelli askerlik yapanların bedelli askerlik süresi boyunca (21 gün) ücretsiz izinli sayılacağı düzenlemesi getirildi. Buna göre askerlik sevk belgesini alanlar bunu işyerine ibraz edecek ve askerlik başlangıç tarihi itibariyle ücretsiz izin süreleri başlayacak.

Bedelli askerlik eksik gün kodu nedir  ?

Ücretsiz izin süresi boyunca çalışanlara işveren tarafından kanunen maaş ödenmesi zorunlu değil. Bedelli askerlikten dolayı ücretsiz izinli olarak bildirilecek çalışanlar için SGK Hizmet bildirimi “21-Ücretsiz İzin” eksik gün kodu ile bildirilecek.

Tabi izin konusunda çok tereddüt yok ancak tazminat ödenmesi konusunda kafalar baya karışık. Gelelim bu hususa;

Bedelli askerlik tazminat şartları

Normalde askerlik sebebi ile işten ayrılma halinde işçinin çalışması da en az 1 yıl ise kıdem tazminatının işveren tarafından ödenmesi zorunludur. Burada iki durum ortaya çıkmakta. Eğer çalışan bedelli askerlik sebebi ile işten ayrılmak istiyorsa ve işyerindeki kıdemi de en az 1 yıl ise işverenin tazminat ödemesi gerekiyor. Ancak çalışan 7146 sayılı kanunla verilen askerlik süresi boyunca ücretsiz izinli sayılma hakkından yararlanacak ve askerlik bitiminde de işine dönecekse bu durumda tazminat ödenmesi gerekmiyor.

Tabi bu bizim görüşümüz ve kanuna uygun olan da bu. Ancak farklı görüş bildirenler de var ve bu konuda net bir hüküm yok. Özetle bedelli askerlik sebebi ile işten ayrılacaksanız işveren tazminatınızı ödemeli aksi durumda ödenmesi gerekmiyor. Askerlik tazminatınızı hesaplamak için hemen https://sgkbilgisi.com/kidem-tazminati-hesaplama/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bedelli askerlik dönüşünde işe başlama nasıl oluyor ?

Ücretsiz izinli olarak bedelli askerlik yapanlar askerlik dönüşü işine başlamak zorunda. Bedelli askerlik nedeni ile tazminatını alarak işten ayrılanlar ise askerliğin resmi bitiş tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde işverenine müraacat ederek iş başvurusu yapabilir. İşveren boş kadro olması halinde askerlik dönüşü işe alım için başvuran işçisini kanunen işe almak zorundadır.

Bedelli askerlik süresi borçlanma yapılabilir mi ?

Geçtiğimiz dönemlerdeki bedelli askerlikte sadece bedel ödenmiş ve askerlik yapılmamıştı. Ancak 2018 yılında çıkan düzenlemeye göre bedelli askerlik yapacaklar 21 gün süre ile askerlik yapıldı. Dolayısıyla bu 21 günlük süreyi dilerseniz ileride borçlanma yolu ile hizmetten saydırma hakkınız var.  Askerlik borçlanması başvurusu için gerekli belgeler ve güncel borçlanma tutarları için https://sgkbilgisi.com/askerlik-borclanmasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bedelli askerlik ve normal askerlik SGK işlemleri konusundaki sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.