Beden Eğitimi Öğretmeni Maaşı 2024 & Zamlı ve Güncel

Beden eğitimi öğretmeni maaşı başlıklı bu yazımızda bugün beden eğitimi öğretmeni ne kadar maaş alır sorusunun cevabını vermeye çalışacağım. Yazımızın devamında güncel zamlarla birlikte beden eğitimi ve spor öğretmenliği maaş tutarları hakkında bilgi verilecektir. Beden öğretmeni maaşı ne kadar sorusunun cevabına geçmeden önce dilerseniz öğretmen maaşı ne kadar sayfamızdan genel olarak öğretmen maaşlarına göz atabilirsiniz.

Beden hocası nasıl olunur?

Beden eğitimi öğretmeni olabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekmektedir;

  • Öncelikle en az lise mezunu olmanız gerekmektedir.
  • Daha sonra TYT bölümünde Türkiye genelinde ilk 800.000 kişi arasına girmeniz gerekmektedir.
  • Sınavda gereken puanı ve sıralamayı aldıktan sonra üniversitelerin beden eğitimi öğretmenliği ile ilgili açılan sınavlara katılmanız sınavlarda istenen spor, boy ve diğer gereklilikleri yerine getirmeniz gerekiyor.
  • Beden eğitimi öğretmeni olabilmek için üniversitelerin  Egzersiz ve Spor Bilimleri, Antrenörlük Eğitimi, Engellilerde Egzersiz ve Spor Eğitimi , Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği, Spor bilimleri, spor yöneticiliği bölümlerinden mezun olmanız gerekmektedir.
  • Bu aşamayı da geçtikten sonra üniversiteyi başarı ile tamamlamanız gerekiyor.
  • Son olarak da KPSS’den başarılı olmanız ve devlete atanmak için minimum puan şartını sağlamanız gerekiyor.

Beden öğretmeni maaşı

Beden eğitimi maaşı devlette 657 Sayılı Kanun esas alınarak kademe ve derece tablosu kapsamında hesaplanır. Özel okul beden eğitimi öğretmeni maaşı ne yazık ki devletteki kadar yüksek değildir ve neredeyse asgari ücret tutarında maaş ödemesi yapılmaktadır. Aşağıdaki tabloda devlette ve özelde ödenen ortalama maaşlar hakkında bilgi verilmiştir. Yazımızın devamında ayrı başlıklarda devlet ve özel sektör için maaşlar ayrıntılı olarak verilecektir.

01 Ocak 2024 tarihinden itibaren net maaş tutarları ortalama olarak aşağıdaki gibi olacaktır;

Devlette Beden Eğitimi Öğretmeni maaşı ek ders dahil40.000-42.000 TL
Özel okul beden eğitimi öğretmeni maaşı17.500-18.000 TL arası

Beden hocası maaşı devlette ne kadar?

Beden eğitimi öğretmeni maaşı 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren net 34.431,00 TL olarak belirlenmiştir. Bu maaş bekar ve çocuksuz ve yeni atanan öğretmene ödenen net maaştır. 4. derece 1. kademeye kadar ödenen net maaş bekar öğretmen için bu tutardadır. 4. derece 1. kademedeki öğretmen için maaş tutarı değişmektedir. Öğretmen evli ise ve çocuk varsa net maaşı 36.000 TL civarında olacaktır. Ayrıca ortalama 7000-8000 TL ek derse ile birlikte aylık net maaş tutarı 40.000-42.000 TL civarına kadar çıkmaktadır.

Sözleşmeli beden eğitimi öğretmeni maaşı

Sözleşmeli beden eğitimi öğretmeni maaşı güncel olarak net 34.431,00 TL’dir. Sözleşmeli öğretmenlerin kadrolu öğretmene göre maaş olarak farkı bulunmamaktadır. Ek dersler ile birlikte net beden eğitimi öğretmenliği maaşı ortalama 40.000-42.000 TL civarına kadar çıkmaktadır.

Besyo maaşları özelde ne kadar?

Besyo maaşları özel sektörde hiç de iç açıcı değildir. Özel okullarda, spor salonlarında, eğitim merkezlerinde istihdamı olan beden eğitimi öğretmenlerine genellikle asgari ücretin %10-15’i üzerinde maaş ödemesi yapılmaktadır. Tabi yüksek maaş alanlar da vardır ancak ortalaması güncel olarak 17.500-18.000 TL aralığındadır.

Almanya beden eğitimi öğretmeni maaşı

Almanya’da beden eğitimi öğretmenliği maaşları güncel olarak aylık 3000-4000 euro civarındadır. Almanya’da öğretmen maaşları asgari ücretin yaklaşık iki katıdır ve birçok Avrupa ülkesine göre çok daha iyidir.

Beden Eğitimi Öğretmeni Nasıl Olunur ve maaşı ne kadar hakkında bilgi vermeye çalıştım. Bir görüşünüz ya da öneriniz varsa yorum bölümünden bildirebilirsiniz.

Beden eğitimi öğretmeni kaç saat çalışır?

Haftalık çalışma süreleri genellikle 30 saattir. İlave kurslarla ve ek derslerle ders saati 40 saatin üzerine kadar çıkabilmektedir.

Beden eğitimi Öğretmenliği kaç yıl?

Lisans eğitimi veren 4 yıllık bir bölümdür. Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği bölümünden mezun olmanız gerekmektedir.

Besyo okumak zor mu?

Aslında zor değil ancak spor fazla olduğu için buna hazırlıklı olmalı ve her şeyden önce bu bölümü sevmelisiniz. Yoksa sizin için zor olur.

5/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın