Besten Nasıl Çıkılır 2020

0

Besten nasıl çıkılır ? Evet bu soru özellikle otomatik olarak bireysel emeklilik sistemine dahil edilenlerin sorduğu soruların başında geliyor. Malumunuz bireysel emeklilik sistemi yani BES çalışanlar için ikinci bir emeklilik hakkı sağlayan devlet katkılı ve avantajlı bir sistemtir. Kişiler kendi isteği ile bu sisteme girebildiği gibi kanuni düzenlemelerde artık çalışanlar otomatik olarak da BES sistemine dahil ediliyor.

Sisteme otomatik olarak dahil edilen çalışanlar ile kendi isteği ile katılmış ve sistemden çıkmak isteyenlerin BES sözleşmelerini nasıl sonlandırabileceği konusunda adım adım ve ayrıntılı bilgileri bu yazımızda bulabilirsiniz.  Bu yazımızda  bireysel emeklilikten nasıl çıkarım konusuna daha ayrıntılı bir şekilde değinmeye çalışacağız. Çıkışın nasıl yapıldığına geçmeden önce dilerseniz maaşınızdan yapılan BES kesintisini öğrenmek için https://sgkbilgisi.com/bes-kesintisi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Zorunlu bireysel emeklilik 2020

Bireysel emeklilik sistemi en az 10 yıl boyunca prim ödemeniz gereken ve 56 yaşına geldiğinizde emekli olabileceğiniz bir sistemdir. Sistemde yatırmış olduğunuz katkı paylarına en az %25 oranında devlet katkısı verilmektedir. Yani siz 200 TL yatırıyorsanız devlet de en az 50 lira vermekte ve bu tutar hesabınıza 250 TL olarak aktarılmaktadır. Hesabınızdaki bu paralar tercihinize göre faizli ya da faizsiz fonlarda değerlenmektedir. Dilerseniz fonların performanslarına göre fon dağılımını kendiniz belirleyebilmektesiniz.

Zorunlu bireysel emeklilik sisteminin normal sistemden tek farkı çalışanların bu sisteme otomatik olarak dahil ediliyor olmasıdır. Tabi otomatik BES’te normal BES’e ilave olarak sistemde kalanlara ilave 1000 TL devlet katkı payı verilmek ve emeklilikte ise biriken paranın %5’i oranında ilave katkı payı verilmektedir. Yani otomatik BES sistemi normal BES’e göre bir adım önde diyebiliriz. Zorunlu bireysel emeklilik şartlarından birisi de 45 yaş altında olmaktır. Eğer 45 yaşın altında iseniz sisteme otomatik olarak dahil edilirsiniz.

Tabi hem otomatik bes hem de kendi katılım sağlayacağınız BES sistemi para biriktirmek ve en azından emeklilikte ikinci bir gelir kaynağı elde etmek adına avantajlı bir sistem. Ama ben yine de kalamam, ödeme gücüm yok diyorsanız bes’ten ayrılma 2020 işlemlerinin nasıl yapılacağını aşağıda bulabilirsiniz.

Zorunlu besin avantaj ve dezavantajları, sistem hakkında ayrıntılı bilgi ve daha fazlası için hemen https://sgkbilgisi.com/zorunlu-bireysel-emeklilik-nedir-nasil-cikilir/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Bireysel emeklilikten ne zaman çıkabilirim ?

Sözleşmeyi tebliğ aldıktan sonra herhangi bir zaman ayrılabilirsiniz. Bunun için süre sınırı yok. Ancak otomatik BES’ten çıkmayı düşünüyorsanız ilk 6 ay içerisinde ayrılmanızı öneririm. Zira ilk 6 ay ayrıldığınızda sisteme adınıza ödenen katkı paylarının tamamını iade alabilmektesiniz.

Besten nasıl çıkılır 2020

Bes ten ayrılma 2020 işlemi oldukça basit. Tabi sistemden ayrılabilmek için hem otomatik BES’te hem de normal BES’te emeklilik şirketi tarafından emeklilik sözleşmesinin size tebliğ edilmesini beklemeniz gerekiyor. Otomatik BES’te sözleşme işveren tarafından da size verilebilir. Bu süreçten sonra artık sistemden çıkış için talepte bulunabilirsiniz. Zorunlu BES’te sisteme giriş tarihinizden itibaren en geç 6 ay içinde ayrılırsanız sizden alınan katkı payları kesintisiz olarak tarafınıza iade edilir. Tabi devlet katkısı verilmiyor.

Sistemden çıkış talebinde bulunmadan önce size tavsiyem öncelikle Bireysel emeklilik şirketinizin çağrı merkezini telefon ile arayın ve sistemden ayrılmak istediğinizi iletin. Ayrılmanız halinde ödediğiniz katkı payının ne kadar olduğunu, ayrılmanız halinde ne kadar kesinti yapılacağını ve devlet katkısına ilişkin kısmın ne kadarının iade edileceğini öğrenin.

Tüm bunların ardından artık talepte bulunabilirsiniz. Sistemden çıkış talebinizi çağrı merkezleri aracılığı ile verebilirsiniz. Çağrı merkezi yetkilisi vereceğiniz mail adresinize BES’ten çıkış ayrılma formunu ve diğer belgeleri gönderecektir. Doldurup imzaladıktan sonra yine çağrı merkezi tarafından size verilen posta adresine doldurup imzaladığınız formları posta yolu ile gönderirsiniz. Talebiniz şirkete ulaştıktan sonra çıkışınız en geç 15 gün içerisinde onaylanır ve ödemeleriniz vermiş olduğunuz banka hesabınıza aktarılır.

Zorunlu bireysel emeklilikten çıkış dilekçesi

Bireysel emeklilik sisteminden ayrılmak için dilekçe ile emeklilik şirketine başvurmanız gerekiyor. Aslında çağrı merkezi ile iletişime geçip sözleşmenizi sonlandırma talebinizi ilettikten sonra ayrılmak için gerekli formlar mail adresinize gönderiliyor. Ama siz bununla uğraşmak istemiyorsanız dilekçeyi aşağıdan indirip doldurarak posta yolu ile gönderebilirsiniz.

Otomatik BES’ten çıkış için bireysel emeklilik ayrılma dilekçesini buradan indirebilirsiniz: otomatik besten çıkış dilekçesi indir

Bireysel emeklilik iptali para iadesi

Çıkış için emeklilik şirketine başvuru yaptıktan sonra katılım payı, devlet katkısı ve kesinti hesaplamasının ardından ödenecek net tutar banka hesabına aktarılmaktadır. Bu süreç değişkenlik gösterse de ortalama 10-15 gün sürmektedir.

Memur bes’ten nasıl çıkılır ?

Malumunuz devlet memurları da otomatik bireysel emeklilik sistemine dahil edilmişti. Hem otomatik sistemde hem de kendisi sisteme dahil olanlarda çıkış usulleri aynı ve yukarıda belirtildiği gibi oluyor.  Telefon ya da dilekçe ile başvuru yaparak besten ayrılma talebinizi iletebilirsiniz.

Bes’ten nasıl çıkılır sms

Bazı bireysel emeklilik şirketlerinde sistemden çıkış kısa mesaj yani sms yolu ile de olabilmekte. Mesaj gönderdikten sonra gelen mesajın onaylanması halinde çıkış süreci başlamakta. Emeklilik şirketinizin resmi sayfasından sms ile bildirimi numarası ve nasıl mesaj atacağınızı öğrenebilirsiniz.

Bes’ten nasıl çıkılır telefon

Bireysel emeklilik şirketlerinin çağrı merkezi telefon numaraları aşağıdaki tabloda verilmiştir.

telefonla bes iptali
bireysel emeklilik iptali için numara

BE

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zorunlu bes ile ilgili sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.