Bloke Konulan Emekli Maaşı Nasıl Alınır ?

0

Bloke konulan emekli maaşı nasıl alınır ? Bu yazımızda bu sorunun cevabını ayrıntılı olarak bulabileceksiniz. Emekli maaşını en az 12 ay süre ile çekmeyen ya da hesabında hareket olmayanların Sosyal Güvenlik Kurumu emekli güvenlik amacı ile bloke koyar. Bu durumda hem biriken emekli maaşları çekilmez hem de gelecek olan emekli aylıkları bloke kaldırılmadan çekilemez.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bloke konulan birikmiş ve güncel emekli maaşı tutarlarınızı iade alabilirsiniz. Ancak bunun için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Hem birikmiş blokeli emekli maaşı sorgulamasını hem da bloke konulan tutarların iadesi için başvuruyu e-devletten yapabilirsiniz.

Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı Sorgulama nasıl yapılır ?

Emekli maaş hesabında bir hareket olmaması sebebi ile bloke konulan maaşlara yani toplam blokeli alacak tutarlarına e-devletten göz atabilirsiniz. Sorgulama işlemini T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile buradan giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz ⇒ bloke konulan emekli maaşı sorgulama. Sorgulama yaptığınızda eğer iade alınacak blokeli ödemeniz varsa e-devletten aşağıda belirtildiği gibi dilekçe vererek iade alabilirsiniz.

Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı İade Başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuruyu iki şekilde yapabilirsiniz.

  • E-devletten online olarak dilekçe vererek yapabilir,
  • Aşağıda örneğini vermiş olduğumuz dilekçeyi doldurarak elden ya da posta yolu ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

E-devletten blokeli emekli maaşı iadesi başvurusu

E-devlet üzerinden başvuru yapabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Hemen e-devlet blokeli emekli maaşı iade başvurusu sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet ile giriş yaparak iade talebinizi oluşturabilirsiniz.

Blokeli emekli maaşının iadesi için dilekçe örneği

İade başvurusunu yukarıda belirtildiği gibi e-devlet üzerinden yapabileceğiniz gibi aşağıda örneği verilen dilekçe ile SGK’ya elden ya da posta yolu ile de yapabilirsiniz. Dilekçe örneğiniz şu şekilde olmalıdır;

  • Kurumunuzun ……………….. T.C. numaralı emeklisiyim. Elimde olmayan nedenlerle emekli aylığımı çekemediğimden emekli maaş hesabıma bloke konulmuş. Blokenin kaldırılarak emekli aylığım ve birikmiş tutarların tarafıma iadesi hususunu arz ederim. 

Bloke konulan emekli maaşı ne zaman ödenir ?

Dilekçe ile ya da e-devletten başvuru yaptıktan sonra genel olarak ortalama 1,5-2 ay içerisinde hem emekli maaşındaki bloke kalkar hem de biriken ödemeler gönderilir. Biriken ödemeler genellikle Ziraat Bankası’na gönderilmekte. Maaş hesabınıza gelmeyebilir. Bunun için takipte olmanız önem arz edecektir.

Emekli son dakika haberleri kategorimizde emekli maaş zamları ve son dakika gelişmeleri hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Bloke konulan emekli maaşı hakkındaki tüm sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.