Bloke Konulan Emekli Maaşı Nasıl Alınır ?

Bloke konulan emekli maaşı nasıl alınır ? Bu yazımızda bu sorunun cevabını ayrıntılı olarak bulabileceksiniz. Emekli maaşını en az 12 ay süre ile çekmeyen ya da hesabında hareket olmayanların Sosyal Güvenlik Kurumu emekli güvenlik amacı ile bloke koyar. Bu durumda hem biriken emekli maaşları çekilmez hem de gelecek olan emekli aylıkları bloke kaldırılmadan çekilemez.

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bloke konulan birikmiş ve güncel emekli maaşı tutarlarınızı iade alabilirsiniz. Ancak bunun için dilekçe ile başvuru yapmanız gerekmektedir. Hem birikmiş blokeli emekli maaşı sorgulamasını hem da bloke konulan tutarların iadesi için başvuruyu e-devletten yapabilirsiniz. Yazımızın devamında emekli maaşına bloke konur mu gibi soruların cevabını ve emekli maaş bloke kaldırma konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Emekli maaşı kaç ay çekilmezse geri gider?

Eğer Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da emekli maaşı alıyorsanız 12 ay boyunca maaşı hiç çekmezseniz ya da emekli maaş hesabınızda 12 ay boyunca hiç bir hareket olmazsa emekli maaşınıza bloke konulur ve maaşınız kesilir. Eğer yurtdışında ikamet ediyorsanız ve 12 aydan fazla maaş çekemiyorsanız;

 • Başka bir bankada hesap açarak ya da mevcut hesabınıza düzenli EFT/Havale talimatı verebilirsiniz.
 • Bunun yerine fatura otomatik ödeme talimatı vermek de bloke için çözüm olacaktır.
 • Yukarıdakilerden birisini yaptığınızda maaş hesabınıza bloke konulmayacaktır.

Hareketsiz ve blokeli emekli maaşı nedir?

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı alan birisinin 12 ay boyunca maaşını hiç çekmemesi ya da hesabında bir hareket olmaması nedeni ile emekli maaşına bloke konulması işlemidir. Eğer sizin hesabınızda da bloke varsa yazımızın devamında Sgk emekli maaşı bloke kaldırma işlemini nasıl gerçekleştirebileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı Sorgulama nasıl yapılır?

Emekli maaş hesabında bir hareket olmaması sebebi ile bloke konulan maaşlara yani toplam blokeli alacak tutarlarına e-devletten göz atabilirsiniz ve emekli maaşı bloke sorgulaması gerçekleştirebilirsiniz.

 • Sorgulama işlemini T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile buradan giriş yaparak gerçekleştirebilirsiniz ⇒ bloke konulan emekli maaşı sorgulama.
 • Maaş bloke sorgulama yaptığınızda eğer iade alınacak blokeli ödemeniz varsa e-devletten aşağıda belirtildiği gibi dilekçe vererek iade alabilirsiniz.

Hareketsiz ve Blokeli Emekli Maaşı İade Başvurusu nasıl yapılır ?

Başvuruyu iki şekilde yapabilirsiniz.

 • E-devletten online olarak dilekçe vererek yapabilir,
 • Aşağıda örneğini vermiş olduğumuz dilekçeyi doldurarak elden ya da posta yolu ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Müdürlüğü’ne başvuru yaparak gerçekleştirebilirsiniz.

E-devletten blokeli emekli maaşı iadesi başvurusu

E-devlet üzerinden emekli hareketsiz iadesi başvurusu yapabilmeniz için e-devlet şifrenizin olması gerekmektedir. Hemen e-devlet blokeli emekli maaşı iade başvurusu sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet ile giriş yaparak sgk bloke kaldırma ve iade talebinizi oluşturabilirsiniz.

Blokeli emekli maaşının iadesi için dilekçe örneği

Sgk hareketsiz ve blokeli emekli maaşı iade başvurusunu yukarıda belirtildiği gibi e-devlet üzerinden yapabileceğiniz gibi aşağıda örneği verilen Sgk bloke kaldırma dilekçesi ile SGK’ya elden ya da posta yolu ile de yapabilirsiniz. Hareketsiz ve blokeli emekli maaşı iade başvurusu dilekçe örneğiniz şu şekilde olmalıdır;

 • Kurumunuzun ……………….. T.C. numaralı emeklisiyim. Elimde olmayan nedenlerle emekli aylığımı çekemediğimden emekli maaş hesabıma bloke konulmuş. Blokenin kaldırılarak emekli aylığım ve birikmiş tutarların tarafıma iadesi hususunu arz ederim. 

Ziraat Bankası emekli maaşı bloke kaldırma nasıl yapılır ?

Emekli maaşınızı Ziraat Bankası’ndan alıyorsanız hareketsiz emekli maaşı bloke kaldırmak için başvuruyu;

 • E-devlette hareketsiz ve Blokeli emekli Maaşı iadesi menüsünden yapabilirsiniz.
 • Eğer e-devlet şifreniz yoksa yukarıda örneği verilen maaş iade dilekçesi ile Sgk hareketsiz maaş başvurusu yapabilirsiniz.
 • Her iki durumda başvuruyu nasıl yapabileceğiniz ayrıntılı olarak yukarıda anlatılmıştır.

PTT emekli maaşı bloke kaldırma işlemi nasıl yapılır ?

Emekli maaşınızı PTT’den alıyorsanız ve 12 aydan fazla maaşı çekmediğiniz için bloke konulduysa;

 • E-devlette yer alan hareketsiz blokeli emekli maaşı başvuru menüsünden ya da,
 • Yukarıdaki maaş bloke kaldırma dilekçesi örneği ile başvurunuzu yapabilirsiniz.

Bloke konulan emekli maaşı ne zaman ödenir ?

Dilekçe ile ya da e-devletten başvuru yaptıktan sonra genel olarak ortalama 1,5-2 ay içerisinde hem emekli maaşındaki bloke kalkar hem de biriken ödemeler gönderilir. Biriken ödemeler genellikle Ziraat Bankası’na gönderilmekte. Maaş hesabınıza gelmeyebilir. Bunun için takipte olmanız önem arz edecektir.

Emekli son dakika haberleri kategorimizde emekli maaş zamları ve son dakika gelişmeleri hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Emekli maaşı banka değişikliği bloke nasıl kaldırılır ?

Emekli maaşını başka bir bankaya taşımak isteyenlerin en çok karşılaştığı sorunlardan birisi emekli maaşı taşıma bloke kaldırma işlemidir. Eğer bankadan;

 • Kullanmış olduğunuz bir kredi varsa,
 • Emekli promosyonu aldıysanız ve henüz ödenme süresi dolmadıysa,
 • Ek hesap ya da başka bir borcunuz varsa,

Öncelikle maaş hesabınıza bağlı olan tüm bu borçları kapatmanız gerekiyor. Eğer gerekirse bankaya emekli maaşı bloke kaldırma dilekçesi ile başvurabilirsiniz. Ama genellikle buna gerek kalmıyor. Şubeden ya da son çare olarak çağrı merkezini arayarak maaş taşımak için blokeyi kaldırtabilirsiniz.  Hala banka değişikliği yapamadıysanız emekli maaşı banka değişikliği sayfamızı ziyaret ederek adım adım nasıl taşıma yapıldığı ve emekli maaşı banka değişikliği bloke kaldırma hakkında bilgi bulabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Bloke Konulan Emekli Maaşı Nasıl Alınır ?” üzerine 12 yorum
 1. Merhaba
  Ben Almanyadan yazıyorum
  12 ay hesapta hareket olmadığı için emekli maaşıma bloke konulmuş .
  Blokeli maaşımın tekrar iadesi için e devletten yapabilirmişim
  Ancak başaramadım.
  Buradaki banka şubesindende
  Blokeyi kaldırmam mümkünmü
  Yardımcı olursanız sevinirim.
  Selamlar.

  Yanıtla
 2. mehraba.emekli ayligima yine bloke kondu.senede 3 kere izine gidip bankama ugruyorum.sgk ya yasam belgesi 3 hafta evvel gondedim .internetten buldugum tbazi kurumlare email de gonderdim ,fakat yine bloke kaldirilmamis,
  lutfen insanlik adina bir yetkili bir cevap yazsin,bizim gibi yaslilarin emekli ayligi pesinde kosmasi ,magdur birakilmasi hic de guzel birsey degil .saygilarimla
  cemal mutlu.

  Yanıtla
  • Merhaba. Sizin hesapla alakalı bir sorun vardır. Banka şubenizi ya da hesap numaranızı e-devletten güncelleyin. Ayrıca SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama sisteminden hesabınızı da tanımlayın. Büyük ihtimalle bu sorun ortadan kalkacaktır.

   Yanıtla
 3. Merhaba benim emekli maasima bloke konulmus bir senedir türkiyeye gelemedim Ankara ssk ya dilekcem ulasmis ne kadar sürer tarafima maasimin ödenmesi

  Yanıtla
 4. Merhaba,
  Geçtiğimiz günlerde Yargıtay Hukuk Genel Kurulu’nun 2017/(13)3-1980 esas 2021/829 karar ve 24.06.2021 tarihli kararı ile kredi borcu nedeniyle emekli maaşına bloke konulamayacağı yönünde karar alınmıştı.
  Bu karar, maaş aldığı bankaya kredi borcu olan emeklinin maaş bankasını değiştirememesi engelini ortadan kaldırmakta mıdır?
  Bankalar hâlâ emeklinin maaş aldığı bankaya kredi borcu olması durumunda (düzenli ödenmesine rağmen), maaşını başka bankaya taşımasına engel olarak bloke koymaktadır.
  Bu yasal mıdır? Kişi borcunu ödemeye devam ettiği sürece banka değişikliğini engellemek pek hukuki ve adil değil gibi görünüyor.

  Yanıtla
  • Merhaba. Yargıtay kararı hakkında bilgim yok. Bildiğim kadarı ile bankalar hala bloke koymakta. Eğer Yargıtay’ın bu yönde bir kararı varsa bu hususta düzenleme yapılır ilerleyen zamanlarda.

   Yanıtla
 5. Iyi gunler
  Hareketsiz ,bloke olan maasin iptal ve iade basvurusunu POSTA ile yapmak istiyorum.
  Bana Posta adesini verirmisiniz.
  Not.Maasin bloke olmasi sistem tarafindan oldugu icin sistem tarafindanolusturulan dilekceler iptal edilemez yazisi ekranda cikiyor ve iade basvurusu Kabul edilmiyor.

  Yanıtla
Yorum yapın