Büyükanne Maaşı 2024 & Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?

Büyükanne maaşı uygulaması ilk defa 2018 yılında pilot olarak belirlenen illerde uygulanmış ve çalışan annelerin çocuklarına bakan anne anne ve ya baba annelere devlet tarafından anneanne/babaanneye bakıcı parası olarak adlandırılan maaş ödenmişti. Anneanne babaanne bakıcı parasından yararlanabilmek için bazı şartların sağlanması gerekmektedir. Bu yazımızda anneanne/babaanne parası 2024 şartları, kimlerin alabileceği ve güncel torun bakım parası tutarlarını bulabilirsiniz.

Anneanne/ babaanne maaşı şartları nelerdir ?

Babaanne/anneanne bakıcı parası için aranan şartlar şunlardır;

 • T.C. vatandaşı olmak,
 • Proje kapsamında belirlenen proje illerde ikamet ediyor olmak,
 • Çocuk ile annenin aynı evde, bakacak olan büyükannenin ise anne ve çocuk ile aynı il sınırlarında yaşıyor olması gerekmektedir.
 • Anneanne/babaanneye maaş başvuru tarihi itibariyle çocuğun 3 yaşı yani 36 ayı tamamlamamış olması gerekiyor.
 • Annenin 18 yaşından büyük olması,
 • Annenin SSK kapsamında ve özel sektörde çalışıyor olması, ayrıca anneanne ve babaanneye maaş tarihinden geriye dönük en az 360 gün sigorta primi olması gerekmektedir.
 • Babaanne/anneanneye bakıcı parası başvuru tarihi itibariyle annenin doğum sonrası ücretli analık izin süresini tamamlamış olması ve fiili olarak çalışmaya başlamış olması gerekmektedir.
 • Anne ve babanın aylık ücret gelirinin belirlenen üst limiti geçmemesi ( brüt asgari ücretin iki katını geçmeyecek. 2024 yılı için güncel brüt asgari ücret tutarlarına brüt asgari ücret ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.
 • Anne ile çalıştığı işveren arasında üçüncü dereceye kadar akrabalık olmaması,
 • Bu desteğin verildiği süre boyunca kayıtlı ya da kayıt dışı başka bakıcı çalıştırılmaması gerekmektedir.

Torununa bakana maaş başvurusu nereye, nasıl yapılır ?

Peki büyükanne maaşı başvurusu nasıl yapılır ? Babaanneye/anneanneye maaş parası başvurusu internet üzerinden online olarak yapılabilmektedir. Sistemden torunlarına bakan büyükannelere maaş başvurusundan sonra gereken evraklar elden ya da posta yolu ile bağlı olunan Sosyal Güvenlik Merkezleri’ne gönderilmesi gerekmektedir.

Torun bakma parası başvurusu için gerekli evraklar nelerdir ?

Torununa bakan babaanneye maaş başvurusunda istenen belgeler şunlardır;

 • Anneye ait kimlik fotokopisi,
 • Babaanneye ait kimlik fotokopisi,
 • Çocuğa ait kimlik fotokopisi.
 • Büyükanne maaşı başvuru formu ( çalışan anneye bakıcı yardımı başvuru formu online doldurulup gönderilebilmektedir ),

Büyükannelere bebek bakım parası 2024’te ne kadar ödeniyor ?

Son olarak torun bakma maaşı projesi kapsamında büyük annelere maaş ödemesi aylık olarak 425 TL olarak ödeniyordu. 2024 yılında proje uygulanmadı ve dolayısıyla anneanne ve babaanneye maaş ne kadar sorusunun cevabını da veremiyoruz. 2024 yılında büyükanne parası projesi açılması durumunda babaanne maaşı başvuru güncel şartlarına ve güncel maaş tutarlarına sayfamızdan erişebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Büyükanne Maaşı 2024 & Nasıl Alınır, Şartları Nelerdir?” üzerine 2 yorum
 1. merhaba kızım 10 yaşında anneanne bakıyor ben çalışan anneyim anneanne maaş hakkından faydalanabiliyormu
  teşekkürler

  Yanıtla
Yorum yapın