Çalışanların Ölüm, Evlilik, Babalık İzni Kaç Gün ?

Sigortalı çalışanların mazeret izinleri 4857 Sayılı İş Kanunu ile düzenlenirken emekli sandığı kapsamında çalışan devlet memurlarının mazeret izin hakları ise 657 Sayılı Devlet Memurları Kanunu’na göre düzenlenmektedir. Bu yazımızda hem sigortalılar hem de memurlar için babalık, ölüm, evlilik gibi mazeret izni kaç gün sorularının cevaplarını bulabilirsiniz.

Mazeret izni nedir ?

Hem sigortalı çalışan işçilere hem de devlet memurlarına yıllık izin hakları haricinde çeşitli nedenlerle ve Kanunda belirtilen sürelerle kullandırılan ilave izinler mazeret izni olarak tanımlanır. Çalışanların çeşitli nedenlerle mazeret izni alma hakları bulunmaktadır. Başlıca mazeret izin türlerini şu şekilde sırayabiliriz;

  • Ölüm/cenaze izni,
  • Doğumdan kaynaklı olarak babaya verilen babalık izni,
  • Evlilik izni.

Yukarıdakilere ilave olarak henüz yıllık izin hakkı doğmayan aday memur ya da sigortalı çalışanlara amir onayı ile acil ya da gerekli hallerde kısa süreli mazeret izninin verilmesinde de Kanunen sakınca bulunmamaktadır.

Ölüm izni kaç gün ?

SSK kapsamında çalışanlar için sgk ölüm izni i iş kanunu esas alınarak belirlenir. 4857 Sayılı İş Kanunu’na göre  işçinin mazeret izni anne, baba, kardeşi, çocuğunun ölümü halinde üç gündür. İşçilerin ölüm izinleri iş günü olarak değil gün olarak hesap edilir. İşçiye verilen cenaze izinleri ayrıca yıllık izin süresinden düşülemez.

Memur ölüm izni kaç gündür ?

657 ölüm izni süresi işçilere göre daha iyi ve fazladır. Ölüm izni memurun anne, baba, kardeşi ya da çocuklarının ölümü halinde 7 gün olarak kullandırılır. Aynı şekilde eşinin anne, baba, kardeşlerinden birisinin vefatı durumunda da memura ölüm izni verilir. Memurun ölüm izni 657 Sayılı Kanun’la tanınan mazeret izin haklarından birisidir. Kurumum memurun talebi halinde memur mazeret iznini kullandırmak zorundadır. 657 mazeret izni yıllık izin süresinden düşülemez.

Memur kayınpeder ölüm izni kaç gün ?

Peki memur kayınbabaya ölüm izni kaç gün ? Kayınpeder ölüm izni kaç gün sorusu da sık sorulan sorular arasında yer almaktadır. Memurlarda ölüm izni kayınbabanın vefatı durumunda da verilir. Ne yazık ki işçinin kayın pederinin vefatı durumunda işçiye ölüm izni verilmemektedir.

Evlilik izni kaç gün?

Gelelim nikah izni kaç gün sorusunun cevabına. Sigortalı çalışan işçilerde evlilik izni memurlara göre daha azdır. İşçiler için evlilik izni süresi 3 gündür. İş kanunu evlilik izni mazeret izin haklarındandır ve sigortalının yıllık izin süresinden düşülemez. Ayrıca bu sürelerde işçilerin maaşları tam olarak ödenir. Maaş süresi boyunca işçinin maaşından herhangi bir kesinti yapılamaz. Kadın çalışanın evlenmesi halinde işyerinde evlilik parası ödenmesi gerekmektedir. Hemen işyerinde evlilik parası ne kadar başlıklı yazımızı ziyaret ederek bu ödenekten nasıl yararlanabileceğinizi öğrenebilirsiniz.

Memur evlilik izni kaç gün ?

657 evlilik izni ise memurun evlenmesi ve talep etmesi durumunda 7 gündür. Amir bu talebi uygun görmek zorundadır. Henüz memurun adaylığı onaylanmamış olsa bile evlilik durumunda bu mazeret izni talebinin karşılanması gerekmektedir.

Evlenen çiftlere birçok kurum tarafından yardım ödenmektedir. Evlilik nedeni ile karşılıksız olarak ödenen evlilik yardımı şartları ve tutarlarına hemen Evlilik Yardımı sayfamızı ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

Babalık izni kaç gün ?

Babalık izni iş kanununa göre 5 gündür. İşçinin evlat edinmesi ya da eşinin doğum yapması durumunda babalık izni 5 gün olarak kullandırılır. Doğumdan kaynaklı olarak işveren işçinin mazeret izni talebini gerçekleştirmek zorundadır. Bu süreler yıllık izinden düşülemez ve ayrıca bu sürelerde işçinin maaşından herhangi bir kesinti yapılamaz.

Babalık izni memurlar da evlat edinme ya da doğum halinde 10 gündür. Memur babalık izni doğum tarihinden itibaren 10 gün olarak kullandırılır. Bu süre yıllık izin hakkından indirilmez ve bu süreler için maaştan herhangi bir kesinti yapılmaz.

Doğumdan kaynaklı olarak yapılan çocuk yardımı, doğum parası, emzirme yardımı gibi tüm yardımları, şartlarını ve güncel tutarları tek yazıda topladık. Hemen doğum parası ne kadar sayfamızı ziyaret ederek alabileceğiniz doğum yardımı tutarlarını öğrenebilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın