Çipli Kimlik ile Ehliyet Nasıl Birleştirilir ?

0

Çipli kimlik ile ehliyet nasıl birleştirilir ? Bu soru 21 Eylül 2020 tarihi itibariyle ehliyetlerin çipli yeni nesil kimliklere yüklenmeye başlaması ile birlikte en çok sorulan soruların başında gelmeye başladı. Ülkemiz teknolojik olarak attığı adımlarla tüm Dünyaya örnek olmaya devam ediyor. Yeni nesil çipli kimlik kartı ile yeni nesil ehliyetlerin verilmeye başlandığı tarihten itibaren milyonlarca kişi ehliyetini ve kimliklerini yeniledi. Şimdi ise hem vatandaşın hem de kolluk kuvvetlerinin işini büyük ölçüde kolaylaştıracak tek kimlik düzenlemesine geçildi.

Ehliyet kimlik birleştirme ile birlikte artık kişiler hem ehliyet hem de sürücü belgesini yanında bulundurmak zorunda olmayacak. Tanımlama ve birleştirme işlemleri ise oldukça basit. Yazımızda ehliyetlerin yeni nesil kimliklere nasıl tanımlanacağı, başvuruların nereye ve nasıl yapılacağı konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Ehliyet çipli kimlik kartına nasıl yüklenir ?

Yeni ehliyetin kimlik kartına yüklenebilmesi için gerekenler ve takip edilmesi gereken yol şu şekilde;

 • Bu yükleme işleminin gerçekleştirilebilmesi için sürücü belgesinin de yeni olması gerekiyor. Yani hem kimlik yeni olacak hem de sürücü belgesi yeni nesil belge olacak. Sürücü belgeniz yoksa öncelikle yeni sürücü belgesi almanız gerekiyor. Yeni sürücü belgesi nasıl alınır ve raporu nasıl çıkartılır konusunda bilgi için ehliyet sağlık raporu nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
 • Hem yeni sürücü belgeniz hem de ehliyetiniz varsa tanımlama işlemi için randevu almanız gerekmekte. Randevuyu nasıl alacağınız aşağıda anlatılmıştır.
 • Randevu tarihinde sürücü belgesi ve kimlikle giderek tanımlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tanımlama ortalama 5-10 dk sürmekte ve aynı gün gerçekleşmekte.
 • Tanımlama işlemi bittikten sonra artık sadece kimliğinizin yanında olması yeterli olacaktır. Sürücü belgesi taşıma zorunluluğu ortadan kalkmış olacaktır.

Ehliyet ve sürücü belgesi birleştirme randevusu nasıl alınır ?

Randevuyu online olarak kolayca alabilirsiniz.

 • Öncelikle buradan randevu ana sayfasına giriş yapınız ⇒ Nüfus ehliyet kimlik birleştirme randevusu.
 • Ardından en altta yer alan TCKK’ya Sürücü Belgesi Ekleme menüsüne tıklayın.
 • Burayı tıkladığınızda karşınıza ” Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı (TCKK) ve sürücü belgenizin (Yeni nesil sürücü belgesi)  01.01.2016 tarihinden sonra alınmış olması gerekmektedir. ” uyarısı gelecek. Eğer hem ehliyet hem de sürücü belgesi yeni ise işleme devam edebilirsiniz. Değilse öncelikle belgeleri yenilemek için randevu almanız gerekmekte. Eğer her ikisi de yeni ise KABUL EDİYORUM diyerek işleme devam edin.
 • Açılan sayfada adınızı, soyadınızı, 11 haneli T.C. numaranızı, doğum tarihinizi ve güvenlik kodunu girdikten sonra DEVAM ET diyerek işleme devam edin.
 • Daha sonra randevu almak istediğiniz İl/İlçe Nüfus Müdürlüğü bilgisini seçin.
 • Açılan sayfada randevuyu kimin için almak istediğinizi seçin ve kişi ekleyin.
 • HES KODU‘nu da girdikten sonra randevu işlemini tamamlayabilirsiniz. Hes kodunuz yoksa e-devlette hes kodu üretme ve listeleme sayfasından hemen yeni kod oluşturabilirsiniz.

Ehliyeti yeni kimliğe yükleme ücretli mi, ücreti ne kadar ?

İşlemler tamamen randevu ile gerçekleştirilmekte olup randevu alıp gittiğiniz zaman işlem tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Randevu gününde ve saatinde zamanında başvuru yapmanız işlemin hızlıca sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Yeni kimlik ehliyet tanımlama hakkındaki sorularınızı yorum kısmından sorabilirsiniz. 


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.