Çipli Kimlik ile Ehliyet Nasıl Birleştirilir? & Ehliyet, Kimlik Birleştirme Örnek

Çipli kimlik ile ehliyet nasıl birleştirilir? Bu soru 21 Eylül 2020 tarihi itibariyle ehliyetlerin çipli yeni nesil kimliklere yüklenmeye başlaması ile birlikte en çok sorulan soruların başında gelmeye başladı. Ülkemiz teknolojik olarak attığı adımlarla tüm Dünyaya örnek olmaya devam ediyor. Yeni nesil çipli kimlik kartı ile yeni nesil ehliyetlerin verilmeye başlandığı tarihten itibaren milyonlarca kişi ehliyetini ve kimliklerini yeniledi. Şimdi ise hem vatandaşın hem de kolluk kuvvetlerinin işini büyük ölçüde kolaylaştıracak tek kimlik düzenlemesine geçildi.

Ehliyet kimlik birleştirme ile birlikte artık kişiler hem ehliyet hem de sürücü belgesini yanında bulundurmak zorunda olmayacak. Tanımlama ve birleştirme işlemleri ise oldukça basit. Yazımızda ehliyetlerin yeni nesil kimliklere nasıl tanımlanacağı, başvuruların nereye ve nasıl yapılacağı konusunda tüm ayrıntıları bulabilirsiniz.

Ehliyet çipli kimlik kartına nasıl yüklenir?

Yeni ehliyetin kimlik kartına yüklenebilmesi için gerekenler ve takip edilmesi gereken yol şu şekilde;

  • Bu yükleme işleminin gerçekleştirilebilmesi için sürücü belgesinin de yeni olması gerekiyor. Yani hem kimlik yeni olacak hem de sürücü belgesi yeni nesil belge olacak. Sürücü belgeniz yoksa öncelikle yeni sürücü belgesi almanız gerekiyor. Yeni sürücü belgesi nasıl alınır ve raporu nasıl çıkartılır konusunda bilgi için ehliyet sağlık raporu nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.
  • Hem yeni sürücü belgeniz hem de ehliyetiniz varsa tanımlama işlemi için randevu almanız gerekmekte. Randevuyu nasıl alacağınız aşağıda anlatılmıştır.
  • Randevu tarihinde sürücü belgesi ve kimlikle giderek tanımlama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Tanımlama ortalama 5-10 dk sürmekte ve aynı gün gerçekleşmekte.
  • Tanımlama işlemi bittikten sonra artık sadece kimliğinizin yanında olması yeterli olacaktır. Sürücü belgesi taşıma zorunluluğu ortadan kalkmış olacaktır.

Ehliyet, kimlik birleştirme randevusu nasıl alınır?

Ehliyeti kimliğe yükleme için randevuyu online olarak kolayca alabilirsiniz.

  • Öncelikle buradan randevu ana sayfasına giriş yapınız ⇒ Nüfus ehliyet kimlik birleştirme randevusu.
  • Ardından en altta yer alan TCKK’ya Sürücü Belgesi Ekleme menüsüne tıklayın.
  • Burayı tıkladığınızda karşınıza ” Bu işlemi gerçekleştirebilmeniz için Türkiye Cumhuriyeti kimlik kartı (TCKK) ve sürücü belgenizin (Yeni nesil sürücü belgesi)  01.01.2016 tarihinden sonra alınmış olması gerekmektedir. ” uyarısı gelecek. Eğer hem ehliyet hem de sürücü belgesi yeni ise işleme devam edebilirsiniz. Değilse öncelikle belgeleri yenilemek için randevu almanız gerekmekte. Eğer her ikisi de yeni ise KABUL EDİYORUM diyerek işleme devam edin.
  • Açılan sayfada adınızı, soyadınızı, 11 haneli T.C. numaranızı, doğum tarihinizi ve güvenlik kodunu girdikten sonra DEVAM ET diyerek işleme devam edin.
  • Daha sonra randevu almak istediğiniz İl/İlçe Nüfus Müdürlüğü bilgisini seçin.
  • Açılan sayfada randevuyu kimin için almak istediğinizi seçin ve kişi ekleyin.

Eğer henüz harçları yatırmadıysanız ehliyet harcı nasıl yatırılır sayfamızı ziyaret ederek online olarak ehliyet harcını nasıl ödeyebileceğiniz hakkında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Ehliyet kimlik birleştirme randevu e-devletten nasıl alınır?

Randevular için şifre gerekmiyor. Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Müdürlüğü web sayfası üzerinden randevular şifresiz olarak alınabilmektedir. Yukarıda yeni ehliyet, kimlik kartı randevusunu nasıl alabileceğiniz adım adım anlatılmıştır.

Ehliyet ve kimlik yenileme randevu aynı anda alınabilir mi?

Ehliyet ve kimlik yenileme randevunuzu aynı güne alabilirsiniz. Yapmanız gereken randevu saatinden önce harçları yatırmak. Harçları yatırıp ehliyet için de aile hekiminden ehliyet sağlık raporunu aldıktan sonra iki adet biometrik fotoğraf ile birlikte Nüfus Müdürlüğü’ne gitmeniz yeterli olacaktır.

Kimliğe ehliyet ekleme ücreti ne kadar?

İşlemler tamamen randevu ile gerçekleştirilmekte olup randevu alıp gittiğiniz zaman işlem tamamen ücretsiz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir. Randevu gününde ve saatinde zamanında başvuru yapmanız işlemin hızlıca sonuçlanmasını sağlayacaktır.

Ehliyet, kimlik birleştirme son tarih ne zaman?

Birleştirme zorunlu değildir. Ancak henüz yeni ehliyet için başvurunuzu yapmadıysanız başvurmanız gerekmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın