Çocuğun Sgk’ya Kaydı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

0

Çocuğunuz olduğunda sağlık hizmetlerinden yararlanabilmesi için yeni doğan bebek sigorta kaydı işlemini yaptırmanız gerekiyor. Daha önce yeni doğan bebek sgk kaydı nasıl yapılır başlıklı yazımızda yeni doğan bebek ssk işlemleri ile çocuğun sgk kaydı nasıl yapılır konularında ayrıntılı bilgi vermiştik.

Aslında yeni doğan çocuğu sgk’ya bildirme işlemi oldukça basit. Ancak nasıl yapılacağı bilinmediğinde hepimiz için zor olabilmekte. Yeni doğan çocuğun sigorta işlemleri konusunda yazımızdan devamında ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz.

Yeni doğan çocuğun sgk kaydı nasıl yapılır ?

Yeni doğan sgk kaydı yapmadan önce yapmanız gereken çocuğun nüfus kaydını yapmak. Aslında son düzenleme ile doğum hastaneler tarafından Nüfus Müdürlüklerine bildiriliyor ancak bu işlem bazen uzun zaman alabiliyor. Siz elinizdeki doğum raporu ile birlikte bağlı olduğunuz Nüfus Müdürlüğüne uğrayarak çocuğu nüfusa kaydettirin. Kayıtlı ise de geçici kimlik belgesini alın.

Nüfustan geçici kimlik belgesini aldıktan sonra bu belge ile size en yakın Sosyal Güvenlik Merkezi’ne gidin. Burada GSS ve ya Rehberlik servisinden sıra alarak yeni doğan bebek sağlık sigortasını açtırmak istediğinizi söyleyin. Çocuğu sigortaya kaydetme başvurusu için geçici kimlik belgesi haricinde bir belge istenmez.

Yeni doğan bebek için sgk işlemlerinin son aşaması SGK memuru tarafından yapılacaktır. Sizden kayıt için bir form almadan sadece bebeğin T.C. numarası ile SGK Spas sistemi diğer adı ile Sağlık Aktivasyon ve Provizyon Sisteminde T.C. Kimlik Numarası ile Sigortalı güncelleme yapacak. Bu işlemin ardından çocuk varsa otomatik olarak baba üzerine, babanın güvencesi yoksa annenin varsa anne üzerine geçecektir.

Eğer anne ve babanın her ikisinin de aktif güvencesi yoksa çocuk 18 yaş altı sigorta kapsamında yeşil kartlı olarak otomatik tescil edilir ve bu sigortadan yararlanır. Baba ya da anne bağkurlu, gssli, isteğe bağlı sigortalı v.s. ise ve borcu olduğundan yararlanamıyorsa da çocuk 18 yaş altı olduğu için borçlu olduğu anne ya da babası üzerinden yararlanabilir.

Yenidoğan sgk kaydı sorgulaması nasıl yapılır ?

Çocuğu sgk ya kaydettirme ya da yeni doğan bebeğin sigortaya kaydından sonra sosyal güvencesinin ne olduğu konusunda sorgulamayı online olarak yapabileceğiniz bir uygulama maalesef yok. Yeni doğan bebeğin sgk kaydının talebini ya da yeni doğan sgk kaydı sorgulamasını e devlet sisteminden de yapamazsınız.

Yeni doğan bebeğin sosyal güvencesini açtırmak için yapmanız gereken yukarıda da bahsettiğimiz gibi vakit kaybetmeden Sosyal Güvenlik Merkezi’ne uğramak. Yeni doğan bebeklerin sağlık güvencesi hakkındaki işlemler yukarıdaki gibi. Şimdi gelelim yeni doğan SGK ve doğum parası ile diğer hususlar konusunda çok sorulan sorular ve cevaplarına.

Bebeklerin sigortası otomatik yapılacak mı ?

Çocuğumun sgk kaydı otomatik oluyor mu diye soran okuyularımız oluyor. Kayıt işlemi maalesef otomatik olmuyor. Yenidoğan sgk kaydı için yukarıdaki yolu izlemeniz gerekiyor.

Memurun yeni doğan çocuğu sgk’ya bildirme işlemi nasıl olur ?

Devlet memurları için de yeni doğan sigorta kayıt işlemleri yukarıda belirtilen hükümler çerçevesinde olacaktır. Öğretmen yeni doğan çocuğu sgk’ya kayıt işlemi de aynı şekilde olmalıdır.

Yeni doğan bebek sgk yardımı ne kadar ?

Yeni doğanlar için devlet tarafından çeşitli yardımlar ödenmektedir. Bu yardımlar türk vatandaşı olmak koşulu ile bir defaya mahsus ödenen doğum yardımı, ssk ve ya bağkur kapsamındakilere doğum yardımına ilave olarak bir defaya mahsus ödenen sgk emzirme yardımı, çocuk parası diğer adı ile aile yardımı olarak nitelendirilebilir.

Ayrıca ssk ve bağkur kapsamındaki kadınlara yukarıdakilere ilave olarak yeni doğan bebek sigorta parası diğer adı ile sgk analık doğum parası da ödenmektedir.

Yeni doğan bebek nerelere bildirilir ?

Öncelikle ilk yapmanız gereken nüfusa uğrayarak kayıt yaptırmak. Oradan da yeni doğan bebek bildirimi için SGK’ya uğramanız gerekiyor. Emzirme yardımı şartlarını sağlıyorsanız SGK da bunu da hallettikten sonra doğum yardımı için Sosyal Hizmetler Müdürlüğü’ne uğrayın. Son olarak da sigortalı çalışıyorsanız asgari geçim indirimi bildirim formu ile işverene başvuracaksınız. Hepsi bu kadar.

Yeni doğan SGK ve diğer işlemleri hakkında kafanıza takılanları yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.