Cumhuriyet Bayramı Emekli İkramiyesi & 5000 TL 29 Ekim’de Ödenecek

Cumhuriyet Bayramı Emekli ikramiyesi son birkaç gündür gündeme düşen haberlerden birisi. Eğer gerçekleşirse Cumhuriyetin 100. yılında milyonlarca emekliye 29 Ekim ikramiyesi ödenecek. Ayrıca emeklilere 2024/Ocak ayı beklenmeden zam yapılması da gündemde. Peki Emeklilere cumhuriyet ikramiyesi ne zaman ödenecek ve kimler yararlanacak? İşte detaylar.

29 Ekim 5000 tl emekli ikramiyesi kimlere ödenecek?

Emekli 29 Ekim ikramiyesi son birkaç gündür tüm basında dolanan bir haber. Henüz gerçekliği teyit edilmedi ancak alınan bilgilere göre bu yönde bir çalışma yapılıyor. Bu kapsamda tüm emeklilere Cumhuriyet ikramiyesi ödenmesi sağlanacak. Emekli 5 bin TL ikramiyesinin tüm emeklilere hisseleri oranında ödenmesi bekleniyor. Yani kendi adına tam emekli maaşı alan emekliye 5000 TL ödenecekken, dul ve ya yetim maaşı alan emeklilere ise hisseleri oranında ödenmesi bekleniyor.

Memura Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi ödenecek mi?

Cumhuriyet bayramı ikramiyesi memur kadrosunda çalışanlara büyük ihtimalle ödenmeyecek. Beklenti ikramiyenin emeklilere ödenmesi. Ancak henüz netleşmedi. Bu nedenle net olarak ödenmez demek de doğru olmayacaktır.

29 Ekim emekli ikramiyesi ne kadar olacak?

Cumhuriyet Bayramı emekli ikramiyesinin 5 bin TL olması bekleniyor. Henüz tutar ve ödeme zamanı konusunda bir netlik yok ama alınan haberlere göre tüm emeklilere 5000 TL ilave ödeme yapılması ve bu ödemenin de 29 Ekim 2023 tarihinde yapılması bekleniyor.

Emeklilere Cumhuriyet Bayramı ikramiyesi ne zaman yatacak?

Emekliye ek ikramiye ne zaman verilecek sorusunun cevabı henüz net değil. Ancak beklentimiz 01 Ekim 2023 tarihinde Meclis açılınca bu düzenlemenin yapılması ve 29 Ekim 2023 tarihinde ödenmesi.

Emekli maaş zammı da Ekim ayında yapılabilir

Emeklilere normalde Ocak ve Temmuz aylarında TÜFE oranları esas alınarak zam yapılmakta. Alınan bilgilere göre enflasyon oranlarının yükselmesi nedeni ile Ocak ayının beklenmeyeceği ve zammın hemen yapılacağı. Türkiye Büyük Millet Meclisi 01 Ekim 2023 tarihinde açılıyor. Meclis açılır açılmaz yapılacak ilk çalışmaların emekli maaşları için olacağını bekliyoruz.

En düşük emekli maaşı yükseltilecek

Bildiğiniz üzere en düşük emekli maaşı şu anda 7500 TL. Düzenleme ile en düşük emekli maaşının 10.000 TL civarında olacağını düşünüyorum. Bazı haber siteleri 15.000 TL gibi rakamlar belirtmiş ancak ben bu tutarı pek gerçekçi bulmuyorum.

2024 Emekli zammı ne kadar olacak?

2024 Ocak ayında emeklilere bir önceki 6 aylık enflasyon oranında zam yapılacak. Enflasyon beklentisi %40-45 arası. Bu durumda 01 Ocak 2024 tarihinden itibaren emeklilerin alacakları en düşük zam oranı ortalama %40-45 aralığında olacak.

3/5 - (2 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Cumhuriyet Bayramı Emekli İkramiyesi & 5000 TL 29 Ekim’de Ödenecek” üzerine 2 yorum
  1. sevgili meriç ;
    kamu emeklisiiyim fakat istenmeyen bi durumdan cezaevine girmiştim çıktım denetimli serbesliğe tabıyım kamuya yararlı bir işte ucretsiz calışmamam için sigortalı bir işte calışmam gerektiğini söylediler .arkadasımın yanında calışmayı düşünüyorum benim için sigortaya ne kadar ucret ödeyecek ve bu 30 günlükmü olacak bilgi verirseniz memnun olurum.

    Yanıtla
Yorum yapın