Cvv Kodu Nedir, Öğrenme: Ziraat Mobil, Kredi Kartı Güvenlik Kodu Silinmiş

CVV kodu kredi kartı kullanıcısı olan herkes duymuştur. Her kredi kartında yer alan bu kod genelde online alışveriş esnasında istenmektedir. Tabi bu kodun ne olduğunu bilmeyenler araştırma içerisine girmekte. Bu yazımızda CVV kodunun ne olduğu, cvv kodu öğrenme ve silinmişse yenisinin nasıl alınabileceği gibi konu hakkında merak ettiğiniz tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Cvv nedir ?

CVV kredi kartı ve ya banka hesap kartı ön ya da arka yüzünde yer alan üç ve ya dört haneden oluşan bir koddur.  Card Verification Value kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. Güvenlik amaçlı olarak kullanılan koddur.

Cvv kodu nedir ?

CVV kodu tüm banka ve kredi kartlarının ön ya da arka yüzünde yer alan güvenlik kodudur. Online alışveriş sırasında bu kod olmadan alışveriş tamamlanamaz. Aslında güvenlik kodu da denilir ve alışverişin güvenli yapılması için istenen koddur. Bu kod olmadan alışveriş yapılamaz. Dolayısıyla kişi kart bilgilerine ulaşsa bile güvenlik kodu yani Cvv kodu bilgilerini bilmeden kart ile online alışveriş yapamaz.

Banka kartı güvenlik kodu nedir ?

Banka kartının ön ve ya arka kısmında yazılmış olan üç ya da dört haneli rakamlardan oluşan koddur. CVV kodunun diğer adı zaten güvenlik kodudur. Türkçe ismi güvenlik kodudur.

Kredi kartı Cvv kodu silinmiş nasıl alabilirim ?

Kimi durumda kart üzerindeki bu kodlar kartın eskimiş olmasından ya da başka bir sebepten silinmiş olabilir. Bu durumda bu kart sanal alışveriş için kullanılacaksa yenilenmesi ve mevcut kartın iptal edilmesinden başka bir çözüm bulunmamaktadır. Müşteri hizmetlerinden ya da çağrı merkezinden bu kodun öğrenilmesi mümkün bulunmamaktadır.

Cvv kodu nasıl öğrenilir ?

Yukarıdaki örnek resimde bu kodun yer aldığı tüm örnekler verilmiştir. Sizin kartınızda çok büyük ihtimalle en üstteki kartta yer alan yani kartın arka yüzündeki alanda yer alır. Çok az kartta en alttaki karttaki bölümde yer alır. Diğer kartların hepsinde arka yüzde yer alır. Zaten kod silindi ise yeni kart alınması gerekiyor.

Kredi kartı güvenlik kodu nerede yazar ?

Kartların çok büyük bir kısmında güvenlik kodu kartın arka yüzünde yer alır. Az da olsa bazı kartların ön yüzünde yer alabilmekte. Aşağıda verilen örnek resimde cvv kodunun yer aldığı kısımlar verilmiştir.

güvenlik kodu nerede yazar

Cvv kodu nedir Ziraat 1 ve 2. karakteri ?

Ziraat Bankası Türkiye’de en çok müşterisi olan banka olduğundan Ziraat cvv kodu nedir sorusu sıklıkla sorulmaktadır. Ziraat Bankasının tüm kredi kartı ve bankamatik kartlarında CVV kodu kartın arka yüzünde yukarıdaki birinci resimdeki gibi alanda yer almaktadır. Eğer Ziraat Kartınızın cvv kodu silinmiş ise ziraat bankası cvv kodu öğrenmek için bankaya uğramanıza ya da çağrı merkezini aramanıza gerek yok. Bu kod silindiyse yeni kod verilmiyor. Her kartın bir güvenlik numarası vardır ve bu kart üzerinde yazar. Dolayısıyla ancak kartın yenilenmesi halinde yeni gelen kartla işlem yapılabilecektir.

Ziraat mobil cvv kodu öğrenme

Bir üst başlık olan Ziraat bankası cvv kodu nedir bölümünde Ziraat Bankası CVV kodunun ne olduğundan bahsettik. Eğer gerçek bir kart varsa CVV kodunu mobil ya da internet bankacılık kanalları üzerinden öğrenebilmeniz mümkün değildir. Bu nedenle kart olmadan cvv öğrenmek mümkün değildir. Ancak sanal bir kartınız varsa mobil ya da internet bankacılığı kanallarından koduna bakabilirsiniz.

Yapı kredi cvv kodu öğrenme

Yapı ve Kredi Bankasının kredi kartları ve banka kartlarında güvenlik kodu kartın arka yüzünde ve yukarıdaki örnek resimde yer aldığı gibi yer alır. Kart üzerindeki kod silindi ise ya da okunamıyor ise bankanıza müracat ederek yeni kart çıkartmanız gerek. Online olarak kredi kartı cvv öğrenme imkanı olmadığından mevcut kart ile internetten alışveriş yapamazsınız.

Cvv kodu nedir Halkbank ?

Halk Bankasının kredi kartı ve bankamatik kartlarında CVV kodu kartın arka yüzünde yer alır. Kod silindi ise ve kart cvv öğrenme imkanı yoksa Halk Bankası çağrı merkezinden ya da bankadan başvurarak yeni kart talebinde bulunabilirsiniz.

İş bankası cvv kodu öğrenme

Türkiye İş Bankası CVV kodu kredi kartının ya da bankamatik kartının arka kısmında bulunur. İş bankası kartınızın güvenlik kodu silinmiş ve ya okunabilir durumda değilse bankanıza başvuru yaparak yeni kart talebinde bulunabilirsiniz. Mevcut kartla alışveriş yapamazsınız. Dilerseniz mobil ya da internet bankacılık kanallarından sanal kart oluşturarak alışveriş yapabilirsiniz.

Mobil bankacılıktan cvv öğrenme

CVV nerede yazar bölümünde ayrıntılı olarak anlattığım gibi CVV kodu karta özel bir koddur ve kartın üzerinde yazar. Fiziki kredi ya da bankamatik kartınızın kodunu mobil bankacılık kanalı ile öğrenemezsiniz. Kartın yanınızda olması gerekir. Ancak sanal kart kullanıyorsanız bu durumda cvv kodu nerede yazar sorusunun cevabını mobil bankacılıkta bulabilirsiniz. Mobil bankacılıkta kredi kartı cvv kodu öğrenme için Kartlarım-Sanal Kartlarım-Kart Bilgileri adımlarını takip edebilirsiniz.

CVV olmadan alışveriş yapılır mı?

Online alışveriş için CVV kodu zorunludur. Bu kod olmadan doğrulama yapamaz ve alışverişi tamamlayamazsınız.

1/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın