Devlet Hastanesi ve Özel Hastane Muayene Ücretleri 2019

01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında devlet hastanelerinde, özel hastanelerde, sağlık ocaklarında muayene olmanız halinde ödeyeceğiniz muayene ücretleri konusunda yazımızda ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz. Hastane muayene ücreti için taban tutarlar Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenmektedir. Tabi özel hastane ya da devlet hastanesi muayene ücretleri Sosyal Güvencenizin olup olmadığına göre de farklılık gösterebilmekte. Genel Sağlık Sigortası konusundaki gelişmeleri GSS-Genel Sağlık Sigortası kategorimizden takip edebilirsiniz.

Devlet hastanesi muayene ücreti ne kadar 2019

Devlet hastanelerinde muayene ücreti herhangi bir sağlık güvenceniz varsa her bir muayene için 6 TL dir.  Bu ücret çalışan iseniz sizden eczanelerde ilaç alırken tahsil edilir. Eğer emekli iseniz emekli maaşınızdan kesilir.  Yeşil kartlılardan bu muayene ücreti alınmaz.

Özel hastane muayene ücreti 2019

Özel hastanelerde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından belirlenen taban muayene katılım payı 15 TL dir. Özel hastaneler her bir muayene için sizden en az 15 TL alırlar ancak doktorların muayene ücretleri her hastaneye, muayene olunacak birime, doktorun branşına, unvanına ( uzman, doçent, profosör) göre farklılık gösterir. Özel hastanenin 15 TL tutarındaki muayene ücreti hastane tarafından muayene için giriş yaparken sizden tahsil edilir.

Özel hastanelerde dahiliye, çocuk doktoru, kadın ve doğum doktorları gibi en çok muayene olunan birimlerde genelde ortalama muayane ücreti 75 TL civarındadır. Tabi yukarıda da belirttiğimiz üzere bu tutar hastaneden hastaneye farklılık gösterir. Örneğin hastanenin çalıştığınız Kurum, sendikanız ya da işyeriniz ile anlaşmanız varsa sadece 15 TL almakta ya da bunu bile almamakta.

Sigortasız özel hastane muayene ücretleri 2019

Eğer sosyal güvenceniz yoksa özel hastane sizden muayene ücreti ile tahlil ve tetkiklerin tamamını talep edebilir. Sigortasız muayenelerde özel hastane ücreti ortalama 100-150 lira civarından başlamaktadır. Ayrca tahlil/tetkik yapılması halinde de her bir işlem için ücret talep edilmektedir. Bunun için muayene olmadan önce hastane muhasebe biriminden bilgi almanızı öneririz.

Sağlık ocağı muayene ücreti 2019, aile hekimi muayene ücreti 2019

Sağlık ocakları, aile hekimlikleri v.s. birinci basamak Sağlık Hizmet Sunucusu olarak tanımlanır. Buradaki muayeneler ücretsizdir. Aile hekiminize muayane olmanız, ilaç yazdırmanız, iğne yaptırmanız v.s. gibi durumlarda sizden herhangi bir muayene bedeli talep edilmez. Ayrıca Sosyal Güvenceniz yoksa bile aile hekiminize ücretsiz olarak muayene olabilirsiniz ve sağlık ocağı muayene ücreti alınmaz. Tabi ilaç yazması halinde ilaçların ücretini cebinizden ödemeniz gerekiyor.

Profesör muayene ücretleri 2019

Eğer muayane olduğunuz profösör devlet hastanesinde çalışıyorsa sadece 6 lira tutarındaki muayene katılım payını ödersiniz. Başka bir ücret talep edilmez. Ancak özelde profosöre muayene olacaksanız biraz kesenin ağzını açmanız gerekiyor. Özelde profosör muayene bedeli ortalama 250 TL den başlamaktadır. 1000 TL hatta daha üzeri ücret isteyenler bile vardır. Bu tamamen özel hastanenin ya da profosörün kendisine bağlıdır. Yani burada bir sınır yoktur.

Devlet hastanesi ameliyat fiyatları 2019

Eğer sosyal güvenceniz varsa devlet hastanesinde ameliyat olmanız halinde sizden herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak aktif güvenceniz yoksa yapılacak operasyona göre sizden ücret talep edilir. Talep edilecek bu ücret tutarı yapılacak operasyona ve operasyonu yapacak doktorun branşına göre farklılık gösterir. Hastane mutemet servisinden sigortasız ameliyat için ne kadar para ödeyeceğinizi öğrenebilirsiniz.

Özel doktor muayene ücretleri 2019

Özel doktorların muayene ücretleri için belirlenen bir sınır yoktur. Genelde en az 100 liralık bir muayene ücretleri vardır. Muayene olmadan önce doktorun sekreteri ile görüşerek ödemeniz gereken ücret konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz. Çünkü her özel doktorun ücreti farklı farklı olabilir.

Acilde muayene ücreti ne kadar 2019

Acil servislerde özel ya da devlet hastanesi farketmeksizin muayene ücretsizdir. Tabi burada önemli olan durumun aciliyet gösteriyor olması. Örneğin trafik kazası, kalp krizi, beyin kanaması v.s. acil haller olarak tanımlanabilir. Acil serviste görülen tedavi süresi boyunca herhangi bir güvenceniz olmasa bile hastane sizden yatak parası, muayane parası v.s. talep edemez. Ancak acil durum sona erdikten ve normal polikliniğe alındıktan sonra hastane sizden ücret talep edebilir. Eğer güvenceniz varsa zaten devlet hastanelerinde herhangi bir ücret talep edilmez. Ancak özel hastanelerde güvenceniz olsa bile yatış parası ve muayene ücreti talep edilebilmekte.

Devlet hastanesi sigortasız muayene ücreti 2019

Eğer aktif sosyal güvenceniz yoksa devlet hastanesinde muayene olabilirsiniz ancak bunun için bedel ödemeniz gerekir. Muayene bedeli yaklaşık 35-40 TL arasındadır. Ayrıca tahlil/tetkik istenmesi halinde ayrıca ücret ödemeniz gerekebilir. Muayene olmadan önce hastane mutemet servisinden konu hakkında detaylı olarak bilgi almanızı öneririz.

Devlet hastanesi enjeksiyon ücreti 2019

İğne yani enjeksiyon için devlet hastanesi tarafından herhangi bir ücret talep edilmez. Güvenceniz olmasa bile iğnenizi ücretsiz olarak yaptırabilirsiniz.

Üniversite hastanelerinde muayene ücreti 2019

Üniversite hastanelerinde ve bağlı tedavi merkezlerinde her bir tedavi için muayene ücreti en az 8 TL dir. Tabi profosör v.s. gibi branşlarda muayene olmanız ya da opere edilmeniz halinde farklı ücretler talep edilebilir.

Özel hastane/devlet hastanesi muayene ücreti sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemini e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-4A/4B/4C Muayene Katılım Payı Sorgulama menüsü aracılığı ile kolayca sorgulama yapabilirsiniz.

Devlet hastanesi tahlil ücretleri 2019

Eğer sosyal güvenceniz varsa tahlik/tetkikler için ücret talep edilmez. Ancak sigortasız olarak yaptıracaksanız tahlile/tetkike göre farklı ücretler çıkabilir. Bunun için en net bilgiyi tahlil yaptıracağınız hastane mutemet servisinden alabilirsiniz.

Yeşil kart muayene ücreti 2019

Yeşil kartlılarsan aile hekimliklerinde, sağlık ocaklarında, devlet hastanelerinde muayene ücreti alınmaz. Muayene katılım payından muaftırlar. Ancak yeşil kartlıların özel hastanelerde muayene olması halinde muayene ücretinin, tahlil ve tetkik ücretlerinin tamamını kendi cebinden karşılaması gerekiyor. Yani yeşil kart özel hastanede hiç bir şekilde geçerli değildir.

Özel hastane tahlil ücretleri 2019

Eğer sigortanız varsa genelde özel hastaneler muayene ücreti haricinde tahlil ücreti almamakta. Ancak alıp almamak hastanenin kendi belirlediği politikaya bağlı. Örneğin bazı hastaneler kan tahlilleri için ortalama 15 TL civarında bir ücret talep edebilmekte. Zaten röntgen, MR gibi tetkikler ücretli yapılmakta.

İlaç katılım payı 2019

İlaç katılım bedeli çalışanlarda ya da aktif olarak prim ödeyenlerde %20’dir. Örneğin ilaç bedeli 100 lira tuttuysa siz bunun 20 lirasını cebinizden ödersiniz ve bu eczane tarafından tahsil edilir.

Emeklilerde ise katılım payı %10’dur. İlaç katılım bedeli emeklilerde emekli maaşından kesilmekte. Eğer sürekli kullandığınız rapora tabi ilaçlarınız varsa bunlar için ilaç katılım bedeli ödemezsiniz. İlaç raporu sorgulama başlıklı yazımızdan ilaç raporunuzun ne zamana kadar devam ettiği konusunda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Gss ile özel hastanede muayene 2019

Eğer sosyal güvenceniz GSS yani genel sağlık sigortası ise özel hastanelerde yukarıda belirtilen muayene tutarları ile muayene olabilirsiniz. GSS için özel hastanelerde farklı tutarlar uygulanmaz. Diğer sigortalılarla eşit yani. Ancak GSS kapsamında prim ödememiyorsanız yani yeşil kartlı iseniz özel hastanede geçerli olmaz.

İşyeri hekimi muayene ücreti 2019

İşyerinin farklı bir politikası yoksa işyeri hekimleri için muayene bedeli talep edilemez.

Gss ilaç katkı payı 2019

GSS kapsamında ilaç katkı payı %20’dir.

Emekli muayene ücreti 2019

Emekli için ilaç katılım payı %10’dur. Muayene bedelleri ise yukarıdaki gibidir.

Muayene ve ilaç katılım payı konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Yorumlar (0)
Yorum Ekle