Devlet Memuru Maaşları Ne Zaman Yatar 2024

Devlet memuru maaşları ne zaman yatar?  Özellikle ilk defa memur olanların ya da ataması yapılacaklar ile adayların cevabını en çok merak ettiği soruların başında memurlar ne zaman maaş alır sorusu gelmektedir. 657 memur maaşları kanunen belirlenen tarihlerde ödenmektedir. Memurlara erken maaş ödemeleri ise genellikle ramazan ya da kurban bayramlarından önce olabilmektedir. Bu yazımızda memurların maaş ödenme tarihleri ve maaşlar hakkında merak edilen soruların cevaplarını bulabilirsiniz.

657 memur maaşı ne zaman yatar ?

Peki memur maaşları ne zaman yatar?  Memurların maaşları her ayın 15’inde ödenir. Ayın 15’i gece yarısından sonra maaşları anlaşmalı banka hesaplarına aktarılır. Genellikle gece yarısından hemen sonra çoğu bankadan maaşların çekilebilmesi mümkün olabilmektedir. Devlet memurluğundan ne zaman emekli olacağınızı merak ediyor musunuz ? Hemen memurların emeklilik şartları tablosu sayfamızı ziyaret ederek ne zaman emekli olabileceğiniz hakkında hesaplama yapabilirsiniz.

Memur maaşları neden ayın 15’inde yatar ?

Devlet memurlarının maaşları ay başında peşin olarak ödeniyor. 657 Sayılı Kanun’a göre memurların maaşının her ayın başında peşin olarak ödenmesi düzenlemesi yer almaktadır. Memurlar için ayın başı her ayın 15’i iken sonu ise diğer ayın 14’üdür. 657 Sayılı Kanundaki maaşlar her ayın başında peşin ödenir hükmü gereğince memur maaşları her ayın 15’inde ödenmektedir.

Memur maaşları saat kaçta yatar Ziraat Bankası ?

Memurun çalıştığı Kurum ile banka arasındaki protokoller gereği genellikle memur maaş ödemeleri her ayın 10’u itibariyle anlaşmalı bankaya gönderilmektedir. Banka bu parayı belli bir süre kullanmaktadır. Memurların hesaplarına ise ayın 14’ünü 15’ine bağlayan gece yarısından sonra aktarmaktadır. Ziraat Bankası’ndan maaş alanların genellikle maaşları gece 00.30 civarı hesaplara aktarılabilmektedir.

Memur maaşları saat kaçta yatar Halkbank ?

Maaşlarını Halkbank’tan alanlar da ayın 14’ünü 15’ine bağlayan gece saat 00.01 itibariyle almaya başlayabilmektedirler. Bazı kurumların ödemeleri daha geç hesaba aktarılabilmektedir. Ancak genellikle gece 00.30 itibariyle para hesapta görünebilmekte ve maaş hesaplarında işlem yapılabilmektedir.

Hemşire maaşı ne zaman yatar ?

Sözleşmeli ya da kadrolu fark etmeksizin hemşire maaşları her ayın 15’i itibariyle maaşlara yatmaktadır. Hemşire maaşları birçok kriter esas alınarak farklılık gösterebilmektedir. 2024 yılı için güncel maaşlara hemşire maaşları ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

Memur maaşları neden ayın 15’inde yatar?

Memurlar için her ayın başı 15’i, her ayın sonu da 14’ü olacak şekilde hesaplanır. Bu nedenle maaşları her ayın 15’inde yatar.

Doktor maaşları ayın kaçında yatıyor?

Kamuda kadrolu ya da sözleşmeli olarak görev yapan hekimlerin aylıkları her ayın 15’inde banka hesaplarına aktarılır.

Memur emekli maaşları ne zaman yatıyor ?

Emekli memurlar ayın kaçında maaş alır sorusunu da yanıtlayalım. Devlet memurlarının emekli maaşları her ayın başında ödenir. Ölüm tarihinden sonra yatan maaşlar çekilemez. Bu maaşların çekilmesi durumunda hak sahiplerine borç olarak oluşturulur. Ölüm tarihi ve ya öncesinde hesaba aktarılan maaşlar varsa bunlar çekilebilir. Memurluktan emekli olduğunuzda ne kadar emekli maaşı alabileceğinizi merak ediyor musunuz ? Hemen memur emekli maaşı hesaplama sayfamızı ziyaret ederek ne kadar emekli maaşı alabileceğiniz hakkında hesaplama yapabilirsiniz.

Memur ilk maaşını ne zaman alır ?

Peki memur ilk maaşı ne zaman yatar ? Devlet memurluğuna ilk defa atananlar atamaların yapıldığı tarihten sonraki ilk ayın 15’inde maaşlarını alırlar. Bir maaş peşin olarak ödenir ve göreve başladığı tarihle ayın 14’üne kadar geçen süre için ayrıca ödeme yapılır. Örneğin 18 Ocak’ta ataması yapılan birisi 15 Şubat tarihinde ilk maaşını alır. Bu tarihte ilk maaşı peşin ödenir ve ilave olarak 18-15’i arasında geçen 27 günlük süre için ayrıca ödeme yapılır.

Memur maaşları peşin mi ödenir ?

Memur maaşları peşin olarak ödenir. Yukarıda da belirttiğimiz gibi devlette memur maaşları her ayın 15’inde peşin olarak ödenir. Göreve yeni başlayan memurlara ayın 15’inde maaşı peşin olarak ödenir. Vefat, emeklilik ya da başka bir sebeple görevden ayrılma durumunda peşin ödenen maaşlar talep edilmez

Memurların 15 günlük maaş farkı nasıl hesaplanır ?

Memurlara her yıl Ocak ve Temmuz aylarında zam verilir. Zam oranı geç açıklandığı ve memur maaşları peşin olarak ödendiği için 15 Aralık-31 Aralık arası ile 15 Haziran-30 Haziran arası maaş zam farkları sonradan 15 günlük maaş farkı olarak ödenir. Örneğin net maaşı 10.000 TL olan birisine %10 zam verildiğinde maaş zammı 1000 TL olur. 15 günlük maaş farkı ise bunun yarısı yani 500 TL olarak sonradan ödenir.

Açığa alınan memurun maaşı nasıl hesaplanır ?

Açığa alınan devlet memurlarına açıkta geçen süre boyunca maaşının 2/3’ü ödenir. Örneğin 10.000 TL maaş alan bir memura açığa alınması halinde bunun 6666,00 TL’si ödenir. Memurun göreve iadesi halinde açıkta geçen süre için ödenmeyen 1/3’lük kısım memura toplu olarak ödenir.

Devlet memur maaşları 2024

Kurumlara göre memur maaşları farklılık göstermektedir. 2024 yılında ortalama memur maaşları en düşük 32.000-33.000 TL civarına çıkmıştır. Çalışılan Kurum ve kadroya göre maaşlar 43-45 bin TL ve daha üzeri rakamlara çıkabilmektedir. En düşük devlet memuru maaşı 2024 yılında 32.300,00 TL civarındadır.

Devlet maaşları ne zaman yatıyor?

Konuyu genel olarak toparlamak ve özetlemek gerekirse kamuda memur, işçi, sözleşmeli personel olarak çalışanların maaşları her ayın 15’inde ödenmektedir. İlave ödemeler, ek dersler gibi ödemeler ise ayın 15-20’si arasında yapılmaktadır.

Memur maaşları bankaya ne zaman yatar?

Memur maaşları her ayın 15’inde gece yarısından sonra banka hesaplarına yatar.

Devlet memur ilk maaş çift mi?

Memurlar göreve başladıkları ayın maaşını peşin olarak alırlar. Ayrıca başladığı tarihe göre hesaplanan gün kadar da yine aylıklarını alırlar. Örneğin ayın 20’sinde göreve başlayan memur diğer ayın 15’inde bir tam bir de 25 günlük maaş alır.

Sözleşmeli memur maaşı ne zaman alır?

Sözleşmeli memurların maaşları da kadrolular gibi her ayın 15’inde banka hesaplarına aktarılır.

Yeni başlayan memur ne zaman maaş alır?

Göreve yeni başlayan memurlar göreve başlama tarihini takip eden ilk ayın 15’inde maaşlarını alırlar.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın