2019 SGK Doğum Borçlanması Nasıl Yapılır ?

0

Sosyal Güvenlik mevzuatının kadın çalışanlara tanımış olduğu en önemli haklardan birisi de doğum borçlanmasıdır. Eğer siz de doğum borçlanması yapmayı düşünüyorsanız borçlanma başvurusunu nasıl yapacağız, 2019doğum borçlanması şartları, hesaplama, emekli maaşına etkisi v.s. gibi konularda doğum borçlanması soru cevaplarını bulabilirsiniz..

Doğum borçlanması nedir, 2019 doğum borçlanması şartları nelerdir?

Doğum borçlanması diğer ismi ile çocuk borçlanması sigorta, bağkur v.s. giriş tarihinden sonra doğmuş olması kaydı ile doğum tarihinden sonra kanunen belirlenen sürelerin borçlanılarak emeklilik hizmetinden saydırılması şeklinde tanımlanabilir. Doğum borçlanması yapabilmeniz için;

  • Çocuğun doğum tarihinden önce sigorta, bağkur v.s. kapsamında girişinizin olması gerekiyor. SSK kapsamında staj ya da çıraklık sigorta giriş tarihinden sonra doğan çocuklar için de borçlanma hakkınız var.
  • Borçlanma yapabilmeniz için çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede adınıza prim ödemesi yapılmamış olması gerekir. Eğer doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede prim ödemesi yapıldıysa borçlanma yapamazsınız. 24 aylık süre içerisinde kısmi dönemlerde prim ödemesi yapıldıysa bu durumda da 24 aylık süre içerisinde prim ödemesi yapılmayan dönemler için borçlanma yapabilirsiniz.

Doğum borçlanması hesaplaması nasıl yapılır?

Doğum borçlanması bedeli için ödenecek bir günlük en düşük tutar brüt asgari ücretin günlük tutarının %32’sidir. En yüksek ise bunun 7,5 katıdır. Hesaplamada esas alınacak tutar borçlanma talebinde bulunduğunuz tarihte geçerli olan brüt asgari ücret ve tabi borçlanma tutarları esas alınarak yapılıyor.

Doğum borçlanması ne kadar 2019

Borçlanma talebini 01 Ocak 2019-31 Aralık 2019 tarihleri arasında SGK’ya iletmeniz halinde günlük en düşük 27,28, en yüksek ise 204,60 TL üzerinden borçlanma yapabilirsiniz.

Doğum borçlanması kaç çocuğa yapılır?

Borçlanma en fazla 3 çocuk için yapılır ve doğumdan sonraki 24 aylık süreyi borçlanabilirsiniz. Dolayısıyla her çocuk için en fazla 720 gün olmak üzere toplamda da üç çocuk için 2160 güne kadar hizmet borçlanması yapabilirsiniz.

2019 doğum borçlanması başvurusu nereye ve nasıl yapılır?

Doğum borçlanması nasıl olur, başvuru nereye yapılır sorusunun cevabı son çalışma sigorta durumunuza göre belirlenir. Peki doğum borçlanması başvurusu nereye yapılır;

  • Son çalışmanız 4a ssk ise işveren dosyanızın bağlı bulunduğu SGK’ya,
  • Son prim ödemesi 4b bağkur kapsamında ise bağkur dosyanızın bulunduğu SGK’ya,
  • Son çalışma 4c emekli sandığı ise Kamu Görevlileri Daire Başkanlığı/Ankara’ya başvuru yapabilirsiniz.

2019 doğum borçlanması başvuru evrakları, başvuruda istenen belgeler nelerdir ?

Başvuru için istenen belgeler;

Doğum borçlanması ödemesi nereye ve nasıl yapılır? Doğum borçlanması kaç günde ödenmeli?

Doğum borçlanması başvuru sonucunda SGK size doğum analık borçlanması tahakkuk cetvelini tebliğ edecektir. Tebligatı aldıktan sonra tebliğ tarihinden itibaren en geç 1 ay içerisinde ödemeyi yapmanız gerekiyor.

Doğum borçlanması yaptım ödemezsem ne olur, bir kısmını ödersem ne olur?

Borçlanma tutarını tebliğ aldıktan sonra 1 ay içerisinde ödediğinizde talebiniz iptal olur. Daha sonra ödemek isterseniz yeniden talepte bulunmanız gerekir. Bu durumda talep tarihinde geçerli olan borçlanma tutarları üzerinden yeniden hesaplama yapılacaktır.

Eğer borçlanma tebliği aldıktan sonra borcun tamamını değil de bir kısmını öderseniz bu durumda da ödeme yaptığınız tutarın karşılık geldiği gün sayısı kadar satın almış olursunuz. Kalan günler için ise daha sonra yeniden borçlanma talebinde bulunabilirsiniz.

Doğum borçlanması başvuru süresi kaç ay?

Başvuru süresi konusunda herhangi bir sınırlama yok. İstediğiniz zaman başvuru yapabilirsiniz.

Doğum borçlanması emekli maaşını yükseltir mi ?

Borçlanmanın yapılacağı tarihe göre emekli maaşı üzerinde etkisi vardır. Eğer borçlanma yapacağınız süre 2000 yılı öncesinde ise emekli maaşına ciddi katkısı olabilir. 2008 sonrası ise herhangi bir katkısı olmayacaktır. Ha şu var tabi tabandan değil de yüksekten ödeme yaparsanız tabi ki ortalama kazancı yükselteceğinden emekli maaşınıza da olumlu yönde etkisi olacaktır.

Doğum borçlanması emeklilik yaşını da düşürecek örnekleri var mı?

Dogum borclanmasi emeklilik yasini geri çeker mi sorusu konu hakkında sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir. Normal durumda borçlanma emeklilik yaşı üzerinde etkiye sahip değildir. Sadece hizmete eklenir. Ancak bu durumun bir istisnası var. Eğer staj/çıraklık sigorta başlangıç tarihinden sonra ve ilk sigorta başlangıç tarihinden önce doğan çocuk varsa bu durumda borçlanma yapacağınız süre kadar giriş tarihi geri çekileceğinden emeklilik yaşı üzerinde etkisi olabilir.

2019 doğum borçlanması sorgulaması nasıl yapılır?

Eğer borcunuzun ne kadar olduğunu sorgulayacaksanız bunu online yapabileceğiniz bir uygulama yok. Ancak borçlanma yaptım ve ödedim hizmetime işlendi mi öğrenmek istiyorum diyorsanız www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ve E devlet şifresi ile giriş yaptıktan sonra Sosyal Güvenlik Kurumu-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü sorgulaması yaparak hizmetlerin işlenip işlenmediği konusunda sorgulama yapabilirsiniz.

Doğum borçlanması affı çıkacak mı, torba yasada dogum borclanmasi ciktimi?

Bildiğiniz üzere sigorta başlangıcından önce doğan çocuklar için normalde borçlanma hakkı yok kadınların. Böyle bir hakkın verilebilmesi için torba kanun ile düzenleme yapılması gerekiyor. Ancak şu an için bu yönde bir düzenleme bulunmuyor.

Doğum borçlanması avantajları nelerdir?

Eğer emekli olabilmek için hizmet eksiğiniz varsa tamamlamanızı sağlar. Onun haricinde şu avantajı var diyebileceğim pek bir şey yok.

Doğum borçlanması asgari ücret üzerinden mi hesaplanıyor ?

Evet yukarıda da belirttiğim üzere hesaplama brüt asgari ücrete göre yapılmakta.

Doğum borçlanması bağkurda kaç gün yapılıyor, 4 b doğum borçlanması şartları ?

4b bağkur kapsamındaki kadınların çocuğun doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede prim ödememiş olması kaydı ile 3 çocuğa kadar 4 b doğum borçlanması hakkı bulunuyor.

Doğum borçlanması banka kredisi ile ödenir mi?

Bazı bankalar borçlanma yapması halinde emekli olabilecek olanlara doğum borçlanmasına banka kredisi verebilmekte. Ancak bu durumda her zaman geçerli olmuyor. Dönem dönem farklılık gösterebiliyor. Onun için şu banka borçlanma için kredi veriyor demek doğru olmayacaktır. İnternetten kendiniz bunun araştırmasını yapabilirsiniz.

Doğum borçlanması konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.