2019 Doğum Parası Alma Şartları Nelerdir ?

0

Çalışan ya da çalışmayan kadınlara doğum halinde devlet tarafından doğum parası, çocuk yardımı adı altında bir çok ödeme yapılmaktadır. Bunlardan birisi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen emzirme yardımı, bir de çalışan anneye ödenen analık parasıdır. Bu yazımızda ise Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen 2019 doğum parası almak için gerekli şartlar, doğum parası almak için ne yapmalı ve doğum yardımı konusuna ayrıntılı olarak değineceğiz.

2019 doğum parası şartları nelerdir?

Doğum parası almanın şartları aslında çok da ağır değil. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bu yardım bir defaya mahsus olarak anneye ödenmekte. Bu yardımdan yararlanabilmek için sigortalı çalışma, emekli olma, bağkurlu olma v.s. gibi şartlar aranmamakta ve herkese ödenmektedir. Doğum parası almak için en önemli şart ise annenin Türk vatandaşı olmasıdır. Bunların haricinde bir şart aranmaz.

2019 doğum parası başvurusu nereye yapılır?

Doğum parası alabilmek için başvurularınızı;

  • İlçede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine,
  • İlde de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine ya da bağlı bulunduğunuz Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz.
  • Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da doğum yardımından yararlanabilmektedir. Bu durumdaki kişilerin ise ödeme için Konsolosluklara başvuru yapması gerekmektedir.
  • Kamu kurumlarında çalışan devlet memurları da başvurularını kendi Kurumlarına yapabilir.

2019 doğum parası sorgulaması nasıl yapılır?

Maalesef henüz online olarak doğum parası sorgulaması yapabileceğiniz bir sistem bulunmamaktadır. Doğum parası sorgulama e devlet sisteminden de yapılamamaktadır.

Dogum parasi nereden cekilir, hangi bankadan alınır?

Doğum yardımı ödemeleri PTT’ye gönderilmektedir. Başvurunuzu yaptıktan 2 ay sonra kimliğiniz ile birlikte herhangi bir PTT şubesinden ödemenizin gelip gelmediğini sorgulayabilir geldiyse alabilirsiniz.

Doğum parası alabilmek için gerekli evraklar nelerdir?

Doğum parası başvuru evraklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Doğum parası formu. Doğum parası almak için dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz >> doğum parası başvuru formu
  • Anne kimlik fotokopisi,
  • Çocuk kimlik fotokopisi,

2019 doğum parası ne zaman yatar?

Doğum parası alma süresi başvuru yaptığınız yerin iş yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir. Ortalama olarak ödenme süresi 1,5-2 ay arası sürmektedir.

2019 doğum parası ne kadar ?

Hesaplama çocuk sayısı esas alınarak yapılıyor.

  • Birinci çocuğa 300,00 TL,
  • İkinci çocuğa 400 TL,
  • Üçüncü ve sonrası çocuklara ise 600 TL ödeme yapılıyor.

Doğum parası babaya mı ödenir anneye mi?

Yukarıda da belirttiğim üzere bir defaya mahsus olmak üzere anneye ödenir.

Doğum parası bağkurlulara da ödenir mi?

Evet. Yukarıda belirlenen tutarlarda bağkur kapsamındakiler de yardımdan yararlanabilir.

Doğum parası başvurusu internetten yapılıyor mu?

Doğum parası başvuru online olarak yapılamamakta. Yukarıda belirttiğim üzere doğum parası talep formu ile ilgili Müdürlüklere başvuru yapmanız gerekiyor.

Doğum parası başvuru süresi

Çoçuk doğum parası almak için belirlenen bir süre bulunmuyor. Çocuğun doğum tarihinden itibaren 5 yılllık zaman aşımı süresi bulunmaktadır.

Dogum parası calısmayan kadına ödenir mi?

Çalışma şartı aranmadan tüm kadınlara ödenir.

Doğum parası doğumdan önce mi sonra mı alınır?

Doğum parası doğumdan önce alınır mı, doğum parası doğumdan sonramı alınır gibi sorular konu hakkında sıklıkla sorulmaktadır. Doğum parasını alabilmeniz için öncelikle doğumun gerçekleşmiş olması ve çocuğun nüfus kaydını da yapmış olmanız gerekiyor. Dolayısıyla doğum yardımı doğum gerçekleştikten sonra alınabilmekte.

Doğum parası hakkındaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.