Doğum Parası Şartları

0

Doğum parası şartları doğum yapan anne ve çocuk sahibi olan babaların araştırdığı konuların başında gelir. Çalışan ya da çalışmayan kadınlara doğum halinde devlet tarafından doğum parası, çocuk yardımı adı altında bir çok ödeme yapılmaktadır. Bunlardan birisi Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen emzirme yardımı, bir de çalışan anneye ödenen analık parasıdır.

Bu yazımızda Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen  doğum parası almak için gerekli şartlar, doğum parası almak için ne yapmalı ve doğum yardımı konusuna ayrıntılı olarak değineceğiz. Yazımıza geçmeden önce hamilelik ve doğumdan kaynaklı olarak doğum öncesi ve sonrası yapılan tüm yardımları https://sgkbilgisi.com/dogum-parasi-ne-kadar/ sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Doğum parası

Doğum parası almanın şartları aslında çok da ağır değil. Öncelikle şunu belirtmek gerekir ki bu yardım bir defaya mahsus olarak anneye ödenmekte. Bu yardımdan yararlanabilmek için sigortalı çalışma, emekli olma, bağkurlu olma v.s. gibi şartlar aranmamakta ve herkese ödenmektedir. Doğum parası almak için en önemli şart ise annenin Türk vatandaşı olmasıdır. Bunların haricinde bir şart aranmaz.

Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşı anneye de yardım ödenmekte. Onlar için de çalışma ya da çalışmama şartı aranmadan koşulsuz olarak ödeme sağlanmakta.

Çoğul doğumlarda doğum yardımı

Çoğul doğum yani ikiz, üçüz, dördüz gibi doğumlarda doğum parası çocuk sayısı esas alınarak ödenir. Örneğin ikiz ise ve ilk çocuklarsa çocuk başına 300 TL ve toplamda 600 TL ödeme yapılır. Ayrıca son yapılan düzenleme ile ikiz ya da üzeri doğumlarda annelere çocuk başına 24 ay süre ile aylık 150 TL ödeme yapılıyor. Örneğin ikiz çocuk sahibi olduysanız en az 24 ay süre ile 300 TL ödeme alabileceksiniz. Bunun için de başvurularınızı Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Müdürlüklerine yapmanız gerekiyor.

Doğum yardımı başvuru süresi

Doğum olduktan sonra öncelikle çocuğu nüfus kayıt işleminin tamamlanmış olması gerekmektedir. Nüfus kaydı olmadan doğum yardımı başvurusu yapılamaz. Nüfus kaydı yapıldıktan sonra herhangi bir zaman başvuru yapılabilir. Doğumdan sonra başvuru süresi 5 yıldır. Ödeme 5 yıllık zaman aşımına tabidir. Yani doğumdan sonraki 5 yıl içerisinde herhangi bir zaman başvuru yapabilirsiniz.

Doğum yardımı başvurusu

Doğum parası alabilmek için başvurularınızı;

  • İlçede Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına ya da Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine,
  • İlde de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Müdürlüklerine ya da bağlı bulunduğunuz Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz.
  • Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşları da doğum yardımından yararlanabilmektedir. Bu durumdaki kişilerin ise ödeme için Konsolosluklara başvuru yapması gerekmektedir.
  • Kamu kurumlarında çalışan devlet memurları da başvurularını kendi Kurumlarına yapabilir.

Çoçuk doğum parası sorgulaması

Sorgulama işlemini anne T.C. numarası ve e devlet şifresi ile e devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz. Sorgulama yapmak için hemen https://www.turkiye.gov.tr/aile-ve-sosyal-politikalar-dogum-yardimi-basvuru-sonucu-sorgulama sayfasından e devlet ile giriş sağlayabilirsiniz.

Doğum parası hangi bankadan alınır ?

Doğum yardımı ödemeleri PTT’ye gönderilmektedir. Başvurunuzu yaptıktan 2 ay sonra kimliğiniz ile birlikte herhangi bir PTT şubesinden ödemenizin gelip gelmediğini sorgulayabilir geldiyse alabilirsiniz.

Doğum parası için gerekli evraklar

Doğum parası başvuru evraklarını şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Doğum parası formu. Doğum parası almak için dilekçe örneğini buradan indirebilirsiniz >> doğum parası başvuru formu
  • Anne kimlik fotokopisi,
  • Çocuk kimlik fotokopisi,

Doğum parası ne zaman alınır ?

Doğum parası alma süresi başvuru yaptığınız yerin iş yoğunluğuna göre farklılık göstermektedir. Ortalama olarak ödenme süresi 1,5-2 ay arası sürmektedir.

Doğum parası ne kadar ?

Hesaplama çocuk sayısı esas alınarak yapılıyor.

  • Birinci çocuğa 300,00 TL,
  • İkinci çocuğa 400 TL,
  • Üçüncü ve sonrası çocuklara ise 600 TL ödeme yapılıyor.

Doğum için ödenen SGK emzirme yardımı hakkında bilgi için https://sgkbilgisi.com/sgk-emzirme-yardimi-ne-kadar/ sayfamızı, SGK doğum rapor parası için ise https://sgkbilgisi.com/analik-parasi-analik-is-goremezlik-odenegi/ sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum parası hakkındaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.