2022 Doğum Parası Ne Kadar Oldu ?

214

Doğum parası ne kadar sorusu anne ya da baba olanlar tarafından sıklıkla sorulan soruların başında gelmektedir.  Doğum yapan anneye ve çocuğun babasına çeşitli Kurumlar tarafından doğum yardımı, emzirme parası, çocuk parası v.s. adı altında ödeme yapılmaktadır.

Bu yazımızda tüm Kurumlar tarafından ödenen doğum yardımı tutarları ve şartlarını öğrenebilir ayrıca konu hakkında sık sorulan bağkurlu işveren doğum parası alabilir mi, hamilelikte çalışamaz raporu kaçıncı haftada alınır gibi konu hakkında sık sorulan soruların cevabını bulabilirsiniz.

2022 doğum parası ödemeleri nelerdir ?

Doğum nedeni ile ödenen yardımları şöyle sıralayabiliriz;

 • 1-Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından bir defaya mahsus ödenen doğum yardımı,
 • 2-Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bir defaya mahsus ödenen emzirme parası,
 • 3-Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından sigortalı çalışan anneye ödenen analık doğum parası,
 • 4-Doğumla birlikte işyerinden alınacak ve her ay maaşla birlikte ödenecek aile yardımı diğer adı ile asgari geçim indirimi

1-Doğum yardımı nasıl alınır 2022

Doğum yardımı olarak da adlandırılan bu yardımı alabilmeniz için Türk vatandaşı olmanız yetiyor. Doğum yardımı başvuru dilekçesi anne ve çocuğa ait kimlik fotokopisi ya da geçici kimlik belgesi fotokopisi ile başvurularınızı Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüklerine, İlçede Sosyal Hizmet Merkezlerine ya da Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına başvuru yapmanız gerekiyor.

Eğer yurt dışında yaşıyorsanız doğum yardımı dilekçesi ile konsolosluğa başvurunuzu yapabilirsiniz. Hemen doğum yardımı alma şartları sayfamızı ziyaret ederek hem doğum parası başvuru formunu indirebilir hem de daha ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

2022 doğum yardımı ne kadar ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan bu ödenek ilk defa 15.05.2015 tarihi ve sonrasında doğan çocuklar için ödenmektedir. Birinci çocuk için 300, ikinci çocuk için 400 lira, üçüncü ve sonrası için 600 liradır.  Yardım bir defaya mahsus ödenir.

Doğum yardımı hangi bankadan alınır ?

Doğum yardımı PTT’den alınır. Annenin T.C. numarasına yatar. Başvuru tarihinden sonra ortalama olarak 2-3 ay içerisinde ödeme PTT’ye gönderilmektedir. PTT’ye gönderildikten sonra Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden kimlik ile alınabilir.

Çalışmayan anneye doğum parası 2022

Herhangi bir kapsamda çalışmayan anneye Türk vatandaşı olması koşulu ile başka bir şart aranmadan yukarıda belirtilen doğum yardımı ödenmektedir. Eğer eşi çalışıyorsa ayrıca SGK’dan emzirme parası da alabilirler.

2.çocuğa doğum parası 2022

İkinci çocuk için ödenecek doğum parası 2022 yılı için 400 liradır. Yukarıda da anlattığımız üzere birincisi için 300 ve üçüncüsü için ise 600 liradır.

PTT doğum parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yapılan doğum yardımı ödemesine ilişkin sorgulamayı e-devlet şifreniz ile buradan gerçekleştirebilirsiniz ⇒ doğum yardımı sorgulama.

2- SGK Emzirme yardımı 2022

Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emzirme parası alabilmeniz için sigortalı çalışıyor ya da bağkur kapsamında prim ödüyor olmanız gerekiyor. Çocuğun doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 gün sigorta ya da bağkur varsa yardımdan yararlanırsınız. Bağkur kapsamında iseniz ödeme vadesi geçmiş borcunuzun olmaması gerekir.2022 SGK emzirme parası tutarı 300 TL dir. SSK/Bağkur emzirme parasından yararlanmak için başvuru şartı aranmıyor. Ancak doğumun olduğu hastane tarafından emzirme raporu girişi yapılması gerekiyor.

Bu ödeme bir defaya mahsus yapılıyor. Yukarıdaki doğum yardımı ile birlikte emzirme parası da alabilirsiniz. Bu yardım devlet memurlarına ödenmiyor. Emzirme yardımı başvurusu yapmak, başvuru nasıl yapılır konusunda bilgi sahibi olmak ve daha fazla bilgi için hemen emzirme yardımı nasıl alınır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

3- Çalışan anneye doğum parası 2022

SGK analık parası sigortalı çalışan kadın ile bağkurlu kadına ödenmektedir. Bu yardımdan yararlanabilmeniz için doğumun olduğu tarih itibariyle aktif sigortalı/bağkurlu olmanız ve doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az  90 gün olması gerekiyor. Bağkurlu iseniz ödeme vadesi geçmiş prim borcunuz olmayacak.Bu şartları sağlamanız halinde günlük analık rapor parası ödemeniz brüt kazancınızın 2/3’ü oranında olacak ve 112 günlük yardım alabileceksiniz.

Doğum parası almak için ne kadar sigortalı olmak gerekir 2022

Hem bağkurlular için hem de ssk kapsamında çalışanlar için SGK analık ödemesinden yararlanabilmek için doğum tarihinden önceki 1 yıl içerisinde en az 90 günlük prim ödemesinin olması şartı aranmaktadır. Emzirme yardımı için ise bu süre 120 gündür.

2022 doğum rapor parası ne kadar ?

Aşağıda 2022 yılında asgari ücretli çalışan birisi için örnek doğum izni parası hesaplaması yapılmıştır. Doğum rapor parasının ne kadar olacağı brüt maaşa göre hesaplanıyor. Brüt maaşınız asgari ücret üzerinde ise doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazanç toplamı ve gün sayınızı yazının sonundaki yorum bölümünden bize yazın ne kadar ödeme alacağınızı hesaplayalım.  Dilerseniz hemen rapor parası hesaplama sayfamızdan kendiniz de hesaplama yapabilirsiniz.

SGK doğum parası hesaplama 2022

2022 yılının tamamında brüt asgari ücret 5004,00 TL olarak uygulanacak. Buna göre doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazancınız 2022 yılı içerisindeyse ve asgari ücret ile çalışmakta iseniz 1 günlük analık ödemesi tutarı 7111,20 TL, toplamda 112 günlük ssk doğum parası yani analık ödemesi tutarı da 12.454,00 TL olacaktır.

SGK analık yardımı için başvuru yapmanıza gerek yok. Doğum öncesi analık raporu ile doğum sonrası analık raporu hastane tarafından sisteme eksiksiz girilirse ve işvereniniz tarafından çalışmazlık girişiniz zamanında yapılırsa ödemeniz de zamanında yapılacaktır. SGK doğum rapor parası alabilmek için birtakım şartları sağlamanız önem arz etmekte. Belirtilen bu doğum parası alma şartlarını sağlamazsanız ödeme alamazsınız.

Bağkurlu anneye doğum parası 2022

SGK analık diğer adı ile doğum rapor parası ödemesinden 4b bağkur kapsamında prim ödemesi yapan anneler de yararlanabilmekte. Bu kapsamda bağkurlu anneye bağkurlu doğum parası ödeme yapılabilmesi için bağkur geçmiş dönem prim borcunun olmaması ve doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az ödenmiş 90 günlük sigortasının olması gerekiyor. İsteğe bağlı bağkurlular ile şirket ortağı kapsamındaki bağkurlulara ödenmemektedir. Hesaplama yukarıdaki gibi yapılmaktadır.

SGK doğum parası ne zaman alınır ?

Ödemenin yapılabilmesi için doğumun gerçekleşmesi ve doğum sonrası raporun sisteme girilmesi gerekmektedir. Doğum öncesi rapor sona erdikten sonra işveren çalışmazlık bildirimi yapar ve hamilelik parası ödemesi bildirimden itibaren ortalama 10-15 gün içerisinde yapılır. Doğum sonrası rapor için de işveren kısmi olarak bildirim yapabilir ya da raporun tamamı bittikten sonra da bildirim yapabilir. Bu durumda da işveren bildirimi ardından ödemeler yapılır.

Sgk doğum parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen doğum raporu parası sorgulamasını e-devletten yapabilirsiniz. E-devlette rapor parası sorgulama sayfasından T.C. ve e-devlet şifreniz ile giriş yaparak sorgulama yapabilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

214 Yorum
 1. seher

  merhaba ömer bey kendi işyerim var bagkurluyum hamileligim sorunlu gecti ve bebegimi 29 haftalık dunyaya getirdim bagkura hiç borcum yok hastaneden iş göremezlik raporunuda aldım ama rapor parasını tek seferde almak istiyorum bu dönemde hazıranı buluyor. ama ben bu dönem içinde bagkura para yatıramıycagım borclanacagım . rapor sıstemden onayladıgımızda parasını alabılırmıyız yoksa rapor sonuna kadarda bagkuru yatırmamız gerekmı .burasını anlamadın rapor gunune kadar bagkur borcum yoktu. tesekur ederım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeme tarihi itibariyle borcunuzun olmaması gerekiyor. Yani borçlarınızı düzenli ödemeniz gerek. Bence doğum öncesi raporu onaylayın e-devletten o ödensin. En azından onunla da bağkuru ödersiniz.

 2. Oğuzhan

  Merhabalar eşim 1 yıllık sigortalı çalışan Nisan 1 de doğum iznine ayrılacak rapor parası hesaplanırken son 3 ayı 2022 yılı içerisinde 9 ayı 2021 yılı bu hesaplama 2022nin brüt ücreti üzerinden mi yapılır 12 ay mi alinir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum raporunun başladığı tarihten önceki son 12 aylık kazanç ve gün sayısı esas alınarak hesaplama yapılacak.

   1. Oğuzhan

    12 aylık kazancı esas alırsak 2021 asgari ücret düşük olduğu için 2022 yılı günlük brüt ücretten hesaplanıyor diye duymuştum sgk günlük asgari ücretin altında ödeme yapmıyor o yüzden yine 2022 günlük brüt ücret alınıyor diye biliyorum doğru mudur peki teşekkür ederim bu arada cevaplarınız için

    1. Ömer Meriç

     Yok brüt ücretin altında da ödeme yapıyor. Son 12 aylık kazanç ve gün ortalaması esas alınarak ortalama ne ise ona göre ödeme hesaplanıyor.

 3. dilek gngr

  kçö alan biri nasıl olacak mart2020 beri kçö alıyor şimdi doğum yaptı rapor parası alırmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son 1 yıl içerisinde 90 gün şartını sağlamıyorsa alamaz maalesef.

   1. Fatmanur

    Omer by merhaba 1 bucuk yildir ozel sektorde sgk li çalışıyorum asgari ücretle. Ancak gebeligimin riskli olmasi sebebi ile 2 aydir raporluyum 1 adet 30 gunluk heyet raporum ve parca parca toplamda 30 gun daha raporum bulunmakta. Suan 22 haftalik gebeyim 32. Haftada doğum iznim baslayacak. Doğum parasi odenegim de 2 aydir calismam gereken donemde raporlu oldugum icin maas alamadim. Sgk rapor odememi sagladi sadece. Bundan dolayi bi kesinti olacak mı dogum parasi icin?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Çalışmadığınız için işveren zaten maaşınızı ödemez. Bunun dışında SGK rapor aldığınız tarihten önceki son 12 aylık süredeki toplam kazancı gün sayısına böler. Her gün için bu tutarın 2/3’ünü öder. Muhtemelen şu anda aldığınız günlük ödeme tutarı ile aynı olur doğum için ödenecek günlük tutar.

 4. Rümeysa

  Merhabalar, 32. Haftada hastaneden rapor aldıktan sonra hastane sistem üzerinden SGk’ya raporu gönderiyormuş daha sonra işverenin bildirimde bulunması gerekiyormuş ancak ben bağkurluyum kendim işveren olarak rapor aldıktan sonra herhangi bir bildirimde bulunmam gerekiyor mu? Nasıl bir yol izlemeliyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Çalışmazlık bildirimini kendiniz yapmalısınız. Çalışmazlık bildirimini e devlet şifrenizle 4b çalışmazlık bildirim ekranından yapmanız lazım. Doğum olduktan sonra doğum öncesi raporu , doğum sonrası bittikten sonra ise doğum sonrası raporu onaylamanız lazım.

   1. Zilan

    Merhaba bnde bağkurluyum 32 haftalıkken doğum izin raporumu aldım sgk gittim başvurmk için gelemene gerek yok otamatik olrak hastanede zatn grişin yapılıyor dendi e devletten ise raporum gözüküyor lakin en alt kısmında beyan yok yazıo beyan vermeme rağmen olmuyor sizce ilerde bi sıkıntı yaratırmı bu bana yani bi sorunla karşılaşmk istemiorum doğum izin bitiş tarihi yıl olrak 0001yazıo norml mı bu?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba Zilan Hanım. Herşey olması gerektiği gibi. Doğum olduktan sonra doğum öncesi raporu hastane girsin. Sonrasında siz doğum öncesi rapor için e devletten çalışmazlık bildirimi yapacaksınız. Aynı şeyi doğum sonrası rapor için de yapmanız gerekiyor.

     1. Zilan

      Cvp verdiğiniz için çol tşk ederim?vergi lehbasına sahibim peki aylık bağkur ödeniğim 1055₺ nekdr analık parası alabilirm acaba?

     2. Ömer Meriç

      Rica ederim. Toplam 112 günlük istirahat için 8500 TL civarında ödeme alırsınız.

 5. DİLEK GÖKCE

  Merhaba. Ben 35 haftalık hamileyim. 2020 eylülden bugüne kadar aktif şekilde çalıştım. Her ay 30 gün üzerinden primim yattı. Şimdi doğum için işten ayrılıcam fakat çıkışım da olacak. Benim doğum parası alma şansım nedir? Var mıdır ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Rapor devam ediyor olsa bile işten çıkış tarihini takip eden 9’uncu güne kadar ödeme yapılır. Sonrası için ödenmez.

 6. Eda ilhan

  SGK daki işlemler bittikten kaç gün sonra ödeme yapılır

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hangi ödemeyi soruyorsunuz Eda HANIM ?

 7. İsmail Bıçakcı

  Merhaba Ömer bey öncelikle ilgi ve alakanıza teşekkür ederiz
  Eşim 1 Ocak 2020 tarihi itibariyle 4 b esnaf Bağkur lu 90 gün prim şartımız doldu ve borcumuz yok şu anda 36 haftalık hamile Mayıs ayınin ilk haftasında dogumumuz olacak dokdorumuzdan 8 Nisan tarihi itibariyle rapor alsak 4 ay olan isgormezlik ödeme sinden 3 ay mı yararlanabiliriz malum 32 ci hafta yı kaçırdık

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet 4 haftalık kısmına ödeme yapılmaz. 36. Haftada alırsanız toplamda 4 hafta doğum öncesi ve 8 hafta doğum sonrası olmak üzere toplam 12 haftalık doğum parası alırsınız.

 8. Seda

  Ucretli ogretmenim. 32. Haftada dogum iznine ayrilmadan once 91 gun sigortam yatmış görünüyor. Acaba dogum parası alabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihinden önceki son 1 sene içerisinde 90 gün şartını sağlarsanız ve çıkış yapılmazsa, ayrıca yazımızda belirtilen diğer şartları da sağlarsanız alırsınız.

 9. Dilber

  Merhaba ben işveren bağkurluyum 2ay önce doğum yaptım Doğum parası alamıyormuyum? raporlu olduğum aylarda bağkur ödemedim. Borçlu çıkmışım raporlu olunca nasıl borçlu oluyorum.nereye başvuru yapmam gerekiyor

  Matt

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum öncesi 32 haftada rapor almış olmanız ve doğum sonrasında da yine aynı şekilde doğum sonu raporunu almanız gerekirdi. Eğer almadıysanız ödeme alamazsınız. Ayrıca prim borcunu sıfırlamanız gerekiyor rapor alabilirseniz.

 10. Berna

  Merhaba 32 haftama kadar son bir yıl içerisinde toplam 84 gün ssk ödendi şuan çalışmıyorum 28 haftalık hamileyim son 4 hafta isteğe baglı bagkur ödersem dogum raporu parasını alabilirmiyim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır isteğe bağlı bağkurda analık primi ödenmiyor. Bu yüzden alamazsınız.

 11. Pembe

  Bn tam olarak anlatmak istedim. Ocak ayi 6 gün sigorta primi ödendikten sonra Ocak ayından 18 gün kısa çalışma ödeneği olarak eksik gün gösterildi. Şubat ayı tamamen kısa çalışma ödeneği olarak uygulandı. Mart ayı da bugün yani 9 Mart a kadar kısa çalışma ödeneği olarak uygulandı. Ve bn bu sürede rapor alamadım. Bugün çalıştığım yerden çıkış alıp başka bir şirkette sigortalı olarak giriş yaptırdım. Yarından itibaren de 35. Haftada çalışabilir raporu alacağım.bnm alacağım para ne kadar ?

 12. perdan

  Merhabalar. Ben bağkurluyum ve kendi ofisim var. Genç girişimci desteğinden yararlanıyorum şu an. İlk 1 yıl bağkurum devlet tarafından ödeniyor. Doğum parası almak için belirtilen tüm şartları taşıyorum. Eylül ayında doğum yapacağım. Ben de doğum parası alabilir miyim? Alabilmek için ne yapmam gerekiyor ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet alabilirsiniz. 32. haftada doğum öncesi raporu, doğum olduğunda da doğum sonrası rapor almanız gerekmekte.

 13. Safiye

  Tekrar merhaba. Tahmini dogum tarihi 20.04.2020 bugun 32 hafta calisamaz raporu aldim. Esim 32. Haftada sigortali olmam.icin primimi yatrdi. Son 50 gun olarak Mart ayı heralde yatirilmiyor. Subatta tahmini 2059 tl 21 gun. Ocak 2844 tl 29 gun. Kasım aralik ayı boş . Ekim 3411 tl 30 gun . eylül 2558 tl 30 gün .agustos 2699 tl 30 gun . bu sekilde devam ediyor. Asgari ucret uzerinden brut yatiyordu

  1. Safiye

   Yani son 50 gun toplam prim günü ve 4903 tl son 3 aylik toplam brut kazanç

   1. Ömer Meriç

    Bu durumda 112 gün için ortalama 7300 lira tutarında ödeme alırsınız.

    1. Safiye

     Çok tesekkur ederim Ömer bey. Her sorumda çok aciklayici bir sekilde yardimci oldunuz. Allah razı olsun.

     1. Ömer Meriç

      Umarım yardımcı olabilmişimdir.iyi anlamlar.

 14. Safiye

  Ömer Bey merhabalar. Onceki gunlerdede yazmistim. Bugun 32. Hafta is goremez raporumu hastaneden aldim. 2019 yili icinde 300 prim gunum var. 2020 yilindan 3 ocaktan bugune kadar toplam 50 prim gunum oluyor. Ocak ayı primim 29 gun uzerinden 2844 tl yatmis . Subatin 21ine kadar olan suredede tahmini brut prim 2000 tl civari yatarsa ne kadar odeme alabiliyorum? Iyi calismalar.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şöyle yapalım. Tahmini doğum tarihinden önce geriye doğru giderek prim yatan ayların toplam kazancı ve toplam gün sayısını yazar mısınız ?

 15. Gökçen

  Merhaba, öncelikle bu detaylı yazı için teşekkür ederim. Ben bağkurluyum. Kendi iş yerim var, serbest meslek mensubuyum ve 2 senedir aktif vergi mükellefiyim. Taban rakamdan ödememi yapıyorum. Son dönemlere ait ödenmemiş primlerim mevcut. Haftaya 32.haftam doluyor rapor için doktoruma gidicem. Size bir kaç sorum olacak;

  1. Hastane değilde özel muayenehanelerden alınan doğum öncesi raporlarda sgk sistemine otomatik kaydoluyor mu yoksa benim raporu sgk ya götürmem mi gerekiyor ?
  2. Doğum öncesi raporda çalışabilir şeklinde alınabilirmi, ve ne zamana kadar çalışabilir alınabilir? daha sonrasında tekrar çalışamaz almam gerekirmi? Yani sormak istediğim son 90 günün primleri baz alınacağından, ben bu 90 günün hepsini 2020 yılı primlerinden hesaplanabilmesi için çalışabilir mi alınmalı diye sormak istiyorum aslında.
  3. Ödenmemiş prim borçlarımı, bu ödemeyi alabilmek için en geç ne zamana kadar ödemeliyim ? Doğumdan sonrada ödesem olurmu ?
  4. Bu ödeme bize ne zaman ve ne şekilde yapılıyor. Tüm raporlar bittikten sonramı alabiliyoruz?
  5. Son olarakta bağkurlular bu ödemenin dışında başka ne gibi destekler alabiliyorlar.

  Biraz Çok sordum ama şimdiden teşekkürler.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba.
   1- özel muayenehanenin sgk ile sözleşmeli olması gerekiyor. Büyük ihtimal yoktur. Raporu elden vermeniz gerekebilir.
   2- doktor raporu ile 37. Haftaya kadar çalışabilirsiniz. Bunun için 32.haftada doktora giderek 37. Haftaya kadar çalışabilir raporu almalısınız. 37.haftada ise giderek doğum öncesi raporu almalısınız. Bu durumda kullanılmayan 5 hafta doğum sonrasına aktarılır.
   3- doğumdan sonra öderseniz de olur. Önemli olan sgk ödeme yaparken prim borcu olmaması.
   4- Doğum olduktan sonra doğum öncesi raporu ödenir. Doğum sonrası rapor bittikten sonra da doğum sonrası rapor ödenir.
   5- ilave olarak bir defaya mahsus Emzirme Yardımı 202 TL olarak ödenir. Ayrıca sosyal hizmetlere başvuru yaparak doğum yardımı ödemesi de alabilirsiniz.

   1. Gökçen

    İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim. bir iki takıldığım nokta var.

    – 32.haftada çalışabilir raporu aldım, 37. haftada da doğum öncesi raporu almayı planlıyorum diyelim. Bebek 37. haftayı beklemeden 36. haftada doğarsa ve ben 37. haftayı beklediğim için çalışamaz raporu henüz alamamış olursam nasıl bir durum oluşur?

    – Diğer takıldığım konu ise doğumdan hemen sonra doğum öncesi rapor parasını almazsam veya henüz prim borçlarımı ödemediğimden dolayı alamazsam ve Doğum sonrası, doğum raporum bitmeden prim borcumu kapattıktan sonra doğum öncesi almadığım/alamadığım parayıda rapor bitiminde alabiliyormuyum yoksa o hakkımı kaybediyormuyum ?

    1. Ömer Meriç

     Merhaba.
     1-Beklenenden önce doğarsa doğum sonrası raporu verilir. Bu durumda doğum öncesi kullanılmayan izin süresi doğum sonrasına aktarılır. Yani sorun olmaz.
     2-Prim borçlarınızı ne zaman öderseniz SGK o zaman ödeme yapar. 5 yıllık zaman aşımı var. Yani rapor biter bitmez ödenecek diye bir zorunluluk yok.

     1. Gökçen

      Teşekkür ederim Ömer bey hem içim rahatladı hemde böyle detaylı bilgi bulabileceğim bir siteyi öğrenmiş oldum. Başarılar ve kolaylıklar diliyorum.

     2. Ömer Meriç

      Ne demek rica ederim. Destek için her zaman buradayız. Saygılarımızla.

 16. şeyma

  İyi günler Ömer Bey. Benim 32. haftam martın 3 ünde doluyor , doğumumda nisan 28 gözüküyor. ben 3 martta izne cıkarsam eğer son 3 ay olarak hesaplanan sigorta primim ocak şubat mart olarak mı hesaplanır yoksa aralık ocak şubat olarak mı.? bunu sorma amacım aralık bürüt ücret 2500 ocak sonrası 2900 olduğu için. bu konuda herhangi bir fikriniz var mıdır acaba? bu arada 3 yıldır sigortam eksiksiz yatıyor yani 90 günü her halukarda tamamlıyorum…

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Mart ayında 3 günlük prim yatarsa ocak, şubat ve mart ayları esas alınır hesaplamada.

   1. şeyma

    Genelde sigortalar işyerinde ay bittikten 15 gün sonra yatırılıyor, ama kesin yatırılıyor yani üzerinden 1 ay geçmiş olsa dahi sgk bunu göz önünde bulundurur mu peki?

    1. Ömer Meriç

     Tabi bulundurur. Sıkıntı olacağını sanmam.

 17. gamze

  merhabalar hocam dükkanım var bağkurluyum vergi mükellifi değilim(basit usul) dükkanımı yeni açtığım için ( 6 ay oldu ) şuanda 30.haftamdayım doğum ücreti alabilirmiyim 32. haftamda rapor alsam..Birde 1 yıl bağkurum devlet tarafından teşfikli

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Vergi mükellefisini:). Sadece kapsam basit usül. 90 gün şartını sağladığınız için rapor parası alırsınız. 32.haftada doğum öncesi rapor alın.

 18. şeyma

  İyi akşamlar Ömer Bey. doğum öncesi rapor bitince o kısmın parasını aldık diyelim, diğer doğum sonrası izin bitene kadar doğum sonrası ücretinin ödemesi yapılmıyor mu peki?

  1. Ömer Meriç

   Parça parça bildirim yapılırsa raporun tamamı bitmeden Sgk da parça parça ödeme yapar. Yani tamamının bitmesini beklemeniz gerekmiyor.

 19. Dilara

  Merhaba. Ben bagkurluyum kendi isyerim var ve 32. Haftamda izne cıkıyorum (3 hafta sonra) dogum parası ne kadar alabilirim? Ve bunu nereden ögrenebilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 112 gün için 7300 lira ödeme alırsınız. Doğum öncesi 32.haftada rapor almanız gerekiyor. Rapor elektronik ortamda düşüyor zaten Sgkya. Doğum öncesi rapor bitip yani doğum olduğunda hastane doğum sonrası raporu girecek. Bu süreçte doğum öncesi rapor için kendiniz e devlet sistemi üzerinden çalışmazlık girişi yapacaksınız. Böylece sgk doğum öncesini ödeyecek. Doğum sonrası rapor sona erdikten sonra da aynı şekilde sonrası için bildirim yapacaksınız. Sgk ödeme yapacak.

 20. Zeynep

  Merhabalar. Ücretli öğretmen olarak çalışıyorum. Haziran 19da okul kapanıyor, Haziran 2 gibi 32 haftam doluyor. 32. haftada rapor almak yerine, 37. haftaya kadar çalışabilir raporu alıp ise devam etsem, yine analık ödemesi yapılır mı? Okul tatile girince çıkışım da verilmiş oluyor malum. Nasil bir yol izlemeliyim sizce bu süreçte?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşten çıkış verildikten sonraki dönemler için zaten ödeme alamıyorsunuz. 32. haftada ayrılmanız halinde okul bitiminde çıkış verileceğinden 32. haftadan okulun bittiği tarihi yani çıkışınızın verildiği tarihi takip eden 9. güne kadar ödeme yapılacaktır. Bilginiz olsun.

 21. Damla

  Merhaba ben şuan 37. Haftamdayım 32. Haftada çalışabilir raporu aldım 31 aralıkta izne ayrıldım ücretli öğretmenlik yapıyodum doğum parası hesaplanırken son 3 ayın brüt maaşı toplaniyo ben son 3 ayın içine aralığı dahil edecekmiyim yoksa aralıktan önceki 3 ayı mi hesapliycam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğumun olduğu tarihten önce prim ödenen son üç ayın kazancına bakılır. Aralıkta prim ödendi ise Aralık da dahil edilir. Ancak ücretli öğretmenlikte rapordan dolayı çıkış veriliyor diye biliyorum. Eğer çıkış verilirse çıkış tarihine kadar olan kısım ödenir sadece.

 22. ayfer

  merhabalar 32.haftada çalışabilir raporu aldım şuan 37.haftadayım istiharat başlangıç tarihim 2 aralıktır.işe giriş tarihim ise 9 eylüldür.
  Eylülden 22 gün ekimden ve kasımdan 30 ar gün ssk gün olacak.Toplamda 82 gün oluyor.Aralıkta 8 gün primim yatsa işveren istiharatlı sürede çalışmamamıştır kutucuğunu işaretleyerek 8 gün daha prim gösterse tam 90 gün oluyor bu şekilde rapor parası alabilir miyim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum öncesinde 90 gün şartını sağlamış olursanız tabi ki alabilirsiniz.

 23. Mustafa

  Merhaba eşim doğumuna 3 hafta kaldı eşim dogum yaptıktan ne zaman sonra rapor parası alabilir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum öncesi raporu doğum olduktan sonra işveren onaylasın. İşveren onayından ortalama 15 gün sonra alabilirsiniz.

 24. Handan

  Merhaba 18 mart 2019 da 37 haftalık olduğum icin rapor aldım ve 26 martta doğum yaptım. Asgari brüt ücret ile çalışıyordum. Bugün itibari ile iş yeri henüz onay vermediği için henuz yatan para yok 180 t haricinde. Bu durumda isyerinin illaki onay vermesi beklenir mi? 2. İse doğum parasını toplu hemen alabilirmiyiz? Yoksa her ay sirketin onay vermesimi gerekli..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşveren her durumda onaylamak zorunda. Doğum öncesi raporun bitim tarihini takip eden ayın 23 üne kadar bildirim yapılmalı. Doğum öncesi tek seferde ödenir. Sonrası ise işveren parça parça onaylarsa parça şekilde, bitiminde tek seferde onaylarsa toplu olarak ödenir.

   1. Handan

    Bugun fark ettigimiz bir durum daha var omer bey. Ben kamu kurulusuna bağlı sirkette çalışıyorum ve 37. Haftaya kadar da çalıştım. Lakin 32. Haftada çalışır raporu almak gerekiyormuş. İlk doğum olduğu için ne hastane verelim dedi nede sirket rapor istedi bilgimiz yoktu. Şimdi 26.03 tarihinde doğum olmuştu ise dönüş 02.06.2019 tarihi gözüküyor. Bu durumda 5 haftalık iznim ne olacak nasıl yaparım da düzeltirim. Sgk da çalıştığım belli sigorta maaş yatmış gözüküyor. Haatane gevmise yönelik islem olmaz diyor sizce nasıl nir yol izlemeliyim!

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Eğer 32. Haftada hastanede giriş varsa aslında rapor yazılabilir. Doktor muayenesi varsa yani. Doktora kalmış bu durum.

     1. Handan

      EVET giris var 33. Hafta da var 18 subat ve 26 şubat da var 37. Hafta izni 18 martta. Siz oluyor görüşünde iseniz. Ben tekrar basvurida bulunayım hastaneye..

     2. Ömer Meriç

      O tarihli giriş olduğu için doktor rapor düzenleyebilir hocam geriye dönük. Sorun olmaması lazım.

     3. Handan

      Hocam tekrar merhaba sonradan34. Hafta itibari ile rapor düzenlendi. Sgk ya manuel gönderildi. 20 günlük ucret yatırdılar. Lakin sonradan 34. Haftada alınan rapor rapor bitis tarihi olan 02.06.2019 tarihine ekleyemiyormuş. Yani 3 haftanın parasını aldık ama iznini almak için ne yapamak lazım..

     4. Ömer Meriç

      Merhaba. İznini almaktan kasıt nedir Handan HANIM. Anlayamadım kusura bakmayın.

     5. Handan

      Ömer bey yukarıda da yazığım gibi 37. haftaya kadar çalıştım 38. haftada doğum yaptım. 32. haftada alınması gereken raporu almayı unuttuk. bu sebeple sizlere yazdığım gibi hastaneye giderek muayene olduğum tarih 34. hafta olduğu için 34. hatadan 37. haftaya kadar çalışır raporunu analık raporundan sonra almış oldum.
      yani doğum öncesi iznimin 3 haftasını kurtarmış oldum ve sgk ücretini yatırdı. Ancak normal analık rapor 03.06.2019 tarihinde bitiyor. doğum öncesi 3 haftayı doğum sonrasına nasıl aktarılır. sgk diyor ki bizlik birşey yok biz ücretini yatırdık. Bu durumda doğum öncesi 3 haftalık doğum raporunu doğum sonrasını nasıl aktarabiliriz.

     6. Ömer Meriç

      Anladım. Bu durumda hastanenin düzeltme yapması gerekiyor. Hastane sistemden düzeltsin. Eğer sistem izin vermezse raporu düzenleyip üst yazı ile Sgkya göndersin. Böylece 3 haftalık kısmı da kurtarmış olursunuz.

     7. Handan

      Sizin söylediğiniz gibi sistem izin vermedi ve manuel olarak düzenlediler ve sgk ya gönderdiler. Sgk bunu kabul etti 3 haftalık doğum öncesi çalışır raporuna istinaden 21 günlük ücreti yatırdılar. Ancak doğum sonrası analık izin tarihimde herhangi bir değişiklik olmadı. bizzat konuştum sgk ile ama sonuc alamadım galiba anlatamadım biz izine karışamayız diyorlar omer bey anlamış değilim

     8. Ömer Meriç

      Evet izne sgk karışmaz zaten. Bu doğru. Siz bu raporu işyerinize verin ve durumu izah edin bence.

 25. Emel hanım

  Ömer bey 27 haftalık gebeyim doğum parası için ne zaman rapor almam gerekli.
  Ben bağkurluyum fakat 10 aylık bağkur borcum var bunu sgk’dan taksitlerdirme yapsam doğum parası almamda bir problem olmaz değilmi.
  Bağkur ödemesi aylık 700 tl gözüküyor ben brüt maaşımı bilmediğimden doğum yardımı tutarını hesaplıyamıyorum.
  Şimdiden teşekkürler cevaplarınız in

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 32.haftada doğum öncesi rapor almanız lazım. Doğum olduğunda da doğum sonrası alacaksınız. Prim borcu varken ödeme yapılmaz. Taksitlendirme olsa bile ödeme yapılmaz. Tarım mı esnaf mı bağkur?

   1. Emel hanım

    Vergi mükellefiyim

    1. Ömer Meriç

     Toplamda 6300 lira gibi bir rakam ödenir. Dediğim gibi borcu yatırmanız gerekiyor.

     1. Emel hanım

      Raporlarımı aldım fakat bağkur borcum olduğundan doğum yardımı alamadım 6 ay sonra bağkur borcumu ödedim doüum yardımını alabilirmiyim ?

     2. Ömer Meriç

      Evet alabilirsiniz. Siz raporları alın öncelikli ve olmazsa olmaz şart o.

 26. Aslı

  Merhaba, ben 2014ten beri aynı işyerinde çalışıyorum. Tüp bebek tedavisi ile ikizlere gebe kaldım ve riskli olduğu için doktorum tedaviden ağustos 2018den beri işgöremezlik raporu veriyor ve mayısta doğumum olacak inşallah.. Analık hakkı parasını alabilir miyim alabilirsem nasıl hesaplancak bilgi rica ediyorum.. Sigortam hala devam ediyor..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İşveren çıkış vermediği sürece analık ödemesi de alırsınız. Hesaplama en son bildirilen brüt kazanç ortalaması üzerinden yapılır. Günlük olarak brüt maaşın 2/3 ü üzerinden 126 günlük ödeme alırsınız. Hastalıktan dolayı aldığınız rapor için ödenen günlük tutar ile aynı olur günlük ödeme.

   1. Aslı

    Yani 2018 brüt maaşı üzerinden mi alırım analık ücretini

    1. Ömer Meriç

     Yatan son kazanç 2018 ise evet 2018 yılına göre hesap yapılır.

 27. ELİF

  Merhaba
  15 Ocak 2019 da Doğum yaptım, hastane Doğum ve emzirme için bilgilerimi giriş yaptı ancak doktorum Doğum öncesi raporu sistemde Yok. Doğum sonrası ve emzirme için ödenek alamaz mıyım ?

  Teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum öncesi neden yok. Sonradan giriş yapılabilir. Sadece doğum sonrası ve emzirme parası da ödenir de bana kalırsa doğum öncesini de girdirin doktora.

   1. ELİF

    Teşekkürler cevap verdiğiniz için.Dr um özel Dr hastanenin Dr u değil kendisi girmemiş aslında raporum var elimde. 32. Haftaya ait raporum var

    1. Ömer Meriç

     Geriye dönük girilebilir. Bence hastanenin rapor merkezi ile görüşüp girdirin. Çok kaybınız olur yazık.

    2. ELİF

     Merhaba
     Hastane ile görüştüm ancak benim dr um hastanede misafir hekim olarak görünüyor hastaneye bağlı olmadığı İçin biz öncesi için rapor giriş yapamayız dedilee malesef kaybım çok büyük tahmin ediyorum ama ne yapabilirim bilmiyorum

     1. Ömer Meriç

      Anladım. Bir çözümü olması gerekir. Öyle şey mi olur. Eğer elimizde Manuel olarak düzenlenmiş bir rapor varsa hastaneden SGK ya verilmek üzere üst yazı alın. Sisteme girilemediğini ve manuel ödenmesi gerektiği yazsın yazıda. Bu şekilde çözülür.

   2. ELİF

    Birşey yapılabilir mi bilmiyorum

 28. Bahar

  Merhaba. Ben 11 ocakta doğum iznine ayrıldım 9 şubatta doğum yaptım bugün e devletten analık parası olarak 2000 TL ye yakın bi ödeme olduğunu gördüm bunun sebebi nedir acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum öncesi kısma aittir çok büyük ihtimalle. Bağlı olduğunuz SGK’yı arayıp teyit edebilirsiniz.

 29. Bagkur

  Merhabalar ben yaklasık 1 yıldır bagkurluyum prım borcum yok ve 10.12.2018 de 2. Cocugum dunyaya geldı. Bagkura gıttım hastane sısteme gırıs yapmıs bebek 2 aylık olunca tekrar gelın dedıler ve benı gonderdıler. Sorum şu ki ben hala bagkuru mu odemeye devam edıcekmıyım. Toplam ne kadar ödeme alabılırım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet bağkuru ödemeye devam etmeniz gerekiyor. Tarım bağkurlumusunuz vergi kaydından dolayı mı bağkurlusunuz ?

   1. Bagkur

    Öncelikle geri dönüş yaptıgınız için cok tesekkurler.Kendi adıma işetmem var şahıs işletmesi bundan dolayı bagkurluyum

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda yaklaşık 6300 TL civarında doğum parası alırsınız. 32. doğum öncesi rapor ile doğum sonrası raporu eksiksiz aldıysanız tabi.

   2. Zilan

    Merhaba bnde bağkurluyum 32 haftalıkken doğum izin raporumu aldım sgk gittim başvurmk için gelemene gerek yok otamatik olrak hastanede zatn grişin yapılıyor dendi e devletten ise raporum gözüküyor lakin en alt kısmında beyan yok yazıo beyan vermeme rağmen olmuyor sizce ilerde bi sıkıntı yaratırmı bu bana yani bi sorunla karşılaşmk istemiorum doğum izin bitiş tarihi 0001 yazıyor oyüzdn beyanda bulunamıorm doğumum daha gerçkleşmedi 36ci haftadym napmam gerek acaba ve bn bağkura 1055₺ ödeme yapıorım vergi lehbasına sahibim sizce nekdr bi ödeme olur bana şimdiden tşk ederm

 30. muradiye

  merhabalar Analık parası için bir kaç sorum doğumun Nisan sonunda gözüküyor 32. haftada rapor alırsam 120 günlük siğortam 2019 da tamamlanmamış oluyor. Rapor alınca 37. haftaya kadar uzatabiliyorum galiba bu kezde doğum sonrasında ki işe başlama sürem uzayacak mı. Birde ben iş görememezlik girişi yapınca iş veren işten çıkartırsa analık parası iptal mi oluyor . işveren bu süreçte aylık ne kadar siğorta ücreti yatıracak.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her durumda doğum öncesi son 1 yıl içinde en az 90 gün ssk şartını sağlamanız gerekiyor. Aksi halde sgk ödeme yapmaz. 37. Haftaya kadar çalışmanız halinde doğum öncesi kullanmadığınız 5 haftalık izin hakkınız doğum sonrasına aktarılır. Dolayısıyla işe başlama tarihiniz uzar. İşveren çıkış verirse sgk çıkış tarihine kadar ödeme yapar. Çıkış tarihinden sonrası için ödeme yapılmaz.

 31. Duygu

  Merhaba 3500 TL brüt maaş alınca doğum parası ne kadar oluyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 112 gün için yaklaşık 8700 TL civarında ödeme alırsınız.

 32. Melis

  Merhabalar 7 ay önce iş yerimden ayrıldım , Doğumum 20 Nisan 2019 da olacağını söyledi doktorum .. bugün başka iş yerinde sigortamı başlatsam Doğum yardımından faydalanabilir miyim ? Yen’i iş yerinde sadece 2 aylığına çalışmış olcam

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum öncesi son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta şartını sağlıyorsanız alabilirsiniz sorun olmaz.

   1. Sultan

    Merhabalar size bir sorum olacak ben suan 6 aylik hamileyim şuan rapor alsam 32.hafta da da dogum raporu alsam bu sure zarfında sigorta primimi iş yeri ödemeyecek ama çıkış da yapılmayacak analık parasi alabilirmiyim

    1. Ömer Meriç

     Merhaba. Evet alabilirsiniz. Hastalık raporu eksik gün olarak sayılmaz gün hesabında.

 33. ömer

  mrb lar eşim doğumdan önce 100 gün sigortalı olarak çalıştı şuan doğum iznin de doğum izni bittikten kaç gün sonra analık doğum parasını alacak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk rapor bittikten sonra işveren onay versin sgk 15 gün içinde ödeme yapar. Doğum sonrası rapor için de işveren bildirim yaptıkça sgk ödeme yapar parça parça.

 34. Duygu

  Merhaba mayıs sonu gibi doğum olacak, hesaplama şubat, mart ve nisan ayının brüt kazancı üstünden mi yapılır? Ve bu parayı ne zaman alabiliriz doğum izni bittikten sonra mı? Teşekkürler şimdiden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet hesaplama dediğiniz ayların kazancı üzerinden yapılır. Doğum öncesi raporu ayrı ve sonrası raporu için ayrı ödeme yapılır.

 35. Sevki

  Merhaba esim kucuk butik isletiyor ocak 2019 itibari ile gecmis bagkur borcunu odedim mart 20 itibari ile 32 haftalık hamile olacak inşallah dogum parasi ne kadar aliriz. Doğum izni kullanirken bagkur primini biz mi yatiracagiz . 120 gun süreçte ayni sekilde bagkur primini bizmi odeyecegiz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet primleri düzenli ödemeniz gerekiyor. Ortalama 6000 TL civarında bir rakam alırsınız.

 36. Sinem

  Merhaba, düzenli olarak bir iş yerinde iki yıl boyunca çalıştım. Fakat sözleşmem bittiği için işten çıkmak zorunda kaldım. İşim bittiği zaman 27 haftalık hamileydim. Çalışmanın süresini bildiğim için kendime başka bir iş buldum ve sigorta çıkışımın yapıldığı gün Yeni işimle sözleşme yapıtım ve SGK girişim aynı gün içerinde yapıldı. Yeni bir işe başlamam sorun oluşturur mu? Doğum yardımından faydalanabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hayır sorun oluşturmaz merak etmeyin. Alabilirsiniz.

 37. asya

  eşim 20haftalık hamile işsizlik maaşı alıyordu şimdi sigorta girişi yapsam doğum parası alabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 gün şartını sağlarsa alabilir.

 38. Elif

  Merhabalar
  Kısmetse Mart ayı içerisinde Doğum yapacağım. Doğum tarihinden önceki bir yıl içinde (2018 Mart-2019 Mart) arası toplam 51 günlük SGK prim ödemem var. 8 Şubat itibariyle işe başladım doğumumda tahmini 22 Mart gibi olacak. SGK dan analık parası alabilecek miyim? Acil cevap yazarsanız sevinirim eğer olmayacaksa duruma göre işten bile çıkabilirim. İlginiz için şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer işveren doğum tarihinden önceki sürelere ait primleri bildirirse alabilirsiniz. Eksik bildirirse alamazsınız.

 39. Melis

  Merhaba aylık brüt kazancım 6500 tl. Toplam ne kadar alacağım Doğum parası ?

  1. Ömer Meriç

   Toplamda 16 bin lira civarı alırsınız. Eğer aylık brütünüz 6500 TL ise tabi.

 40. Melis

  Merhabalar son 6 aydır çalışmıyorum ancak son 1 yıla ait 120 günden daha fazla prim ödemem bulunmakta , Doğum 1 mayıs gibi olacak bu durumda analık ücreti alabilecek miyim ? Aldığım maaş 7300 tl idi , alacak isem topmada ne kadar alabileceğim ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum parası alabilmeniz için aktif çalışan olmanız gerekiyor. İş çıkışınız verildiği için 90 gün şartını sağlasanız da alamazsınız.

   1. Melis

    Peki Doğumun 15 Nisa’n gibi olması bekleniyor , şuan başka işe girip tekrar sigortamı başlatsam yararlanabilir miyim ? 15 Nisa’na kadar Yen’i iş yerinde 90 günü tamamlayamam eski iş yerimdeki primlerden faydalanabilir miyim?

    1. Ömer Meriç

     Bir yıl içerisinde 90 gün olması önemli. Aynı işyerinde olmasa da olur. Yeniden girişinizin yapılması ve rapor süresi boyunca çıkışınızın verilmemesi halinde yardımdan yararlanabilirsiniz.

     1. Melis

      Rapor süresi boyunca dediğiniz 112 günlük Doğum izninden bahsediyorsunuz değil mi ? Ayrıca son işyerinde aylık gelirim 7300 tl idi Yen’i gireceğim yerde 6000 olması durumunda hangisine göre hesaplanacak

     2. Ömer Meriç

      Evet 112 güblük süreçten bahsediyorum. Doğum tarihinden önceki son 3 aylık kazanca bakılır. Son 3 ayda kazanç yoksa en son bildirilen kazancın ortalamasına göre hesaplama yapılır.

     3. Melis

      Son 3 aylık brüt kazancım 6000”se ne kadar alabilirim ?

     4. Ömer Meriç

      Eğer öyle ise brüt kazancınız asgari ücret üzerinden bildiriliyordur. Günlük olarak alacağınız ödeme tutarı 45 lira olacaktır.

 41. Duygu

  Merhaba mayıs 2019 da doğum olucak inşallah. 32 haftada da gidip 37 haftaya kadar çalışabilir izni almayı düşünüyorum. 37 haftadan itibaren izne ayrılınca doğum sonrası iznim ne kadar oluyor tam olarak? Hastaneden doğum öncesi ve doğum sonrası için ayrı ayrı mı rapor almam gerekiyor yoksa hastanede sisteme otomatik hesaplanarak mı giriliyor ne zamana kadar izinli olduğum ? Mavi kartlı SSK lı çalışanım maaşım brüt 7300 TL alacağım doğum parası ne kadar olur? Cevaplarsanız sevinirim şimdiden teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda doğum izni her durumda 112 gün yani 16 haftadır. 32. haftada doktordan 37. haftaya kadar çalışabilir raporu almanız gerekiyor. Doğum sonrası izin ise tabi doğumuntam süresinde olduğunu varsayarsak 8+5 hafta olacaktır. Bunlar hastane tarafından sisteme girilir. Sistem otomatik hesaplar izni. 7300 TL brüt varsa yaklaşık 18200,00 TL analık ödemesi alabilirsiniz.

 42. Azize

  Mrb lar analık iş görememezlik ücreti almamız için 90 günlük sigorta gününü doldurduktan sonra izlememiz gerekeni yol nedir gerekli işlemleri hastane ve işyeri muhasebesi yaparmı ve doğum öncesi doğum sonrası raporu izin raporumudur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 32.haftada doğum öncesi raporu ya da 37.haftaya kadar çalışabilir raporu almanız gerekir. Raporlar zaten hastane tarafından girilir. Rapor bitiminde işveren tarafından onaylanır ve Sgk gerekli kontrolleri yaparak ödemenizi yapar.

 43. AYFER

  MERHABALAR,
  29 HAFTALIK HAMİLEYİM.32.HAFTAMDA ÇALIŞABİLİR RAPORU ALIP 37.HAFTAMA, MARTIN 24 ÜNE KADAR ÇALIŞACAĞIM.DOĞUMUM 14 NİSAN OLARAK GÖZÜKÜYOR YANİ 40.HAFTAM O ZAMAN DOLUYOR.ŞİMDİ BENİM 2 Mİ YOKSA 3 AYIM MI 2019 DAN HESAPLANACAK.ASGARİ ÜCRETE ÇALIŞMAKTAYIM.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ocak, Şubat ve Mart 2019 primleri hesaplamada esas alınır. Tamamı 2019 yani.

 44. Zeynep sağır

  Peki is yerinden beni isten cikardgi icin tazminat talep edebilirmiyim.

  1. Ömer Meriç

   Eğer en az 1 yıllık çalışma varsa alabilirsiniz. Yoksa alma hakkınız yok maalesef.

 45. zeynep sağır

  merhaba şuanda 11+3 haftalık hamileyim ama iş verenim küçülme sebebiyle 31.01.2019 tarihinde işime son vericeğini beyan etti işe başlangıç tarihim 07.06,2018 tarihi doğum parasından yararlanabilirmiyim bunun için bir bilgi alabilirsem .

  1. Ömer Meriç

   Zeynep HANIM merhaba.
   İşten çıkışınız olacağı için maalesef yararlanamazsınız. Yeni bir işyerine başlayarak 32. haftada doğum öncesi izne ayrılmanız halinde ödemeniz yapılabilecektir.

   1. Zeynep sağır

    Peki benim dogum parasindan yararlanabilmem için 32. Haftdan once mi sigortam olmasi gerekir sonra mi

    1. Ömer Meriç

     32. haftadan önce olursanız doğum raporunun tamamı için ödeme alırsınız. Sonrasında olursanız geç olduğunuz süre kadar ödemeniz eksik ödenir.

 46. Gamze

  Merhaba suan 6 aylik hamileyim.13 eyllde hamile oldugumu ogrendikten 1.5 ay sonra dusuk tehlikemin oldgnu ogrendim.ekim 13den beri raporla iyilesneye calisiyorm.yil basinda yeni biraz toparlayup 20 gun calistim doktor 10 gun daha rapor verdi bu raporlar doguma kadar devam ederse toplu dogum parasi almamda sakinca cikartirmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihinden önce en az 90 gün ssk olursa ve işveren çıkışınızı vermezse sorun olmaz. Ama şu var tek doktor en fazla 20 güne kadar rapor verebilir. Sonrasında SGK hastalıktan dolayı rapor parası ödemez. Heyet raporuna çevrilmesi gerekir.

 47. Sezer

  Merhaba eşim ücretli öğretmen olarak görev yapıyor okul 14 haziranda kapanacak yaklaşık olarak 28 haftalık hamile oluyor ve işten çıkaracaklar okul kapandığı için analık parası almaya hakkı varmıdır. Ya da analık parası alabilmesi için ne yapmamız gerekir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Analık ödemesi için aktif çalışıyor olması gerekiyor. Ücretli öğretmenlik bittikten sonra bir yerde işe girsin. 4 hafta çalıştıktan sonra 32. haftada doğum öncesi rapor alsın. Bu şekilde doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 haftalık ödeme alabilirsiniz. Tabi bu süreçte yeni girdiği işyerinin çıkış yapmaması gerekiyor.

 48. Marina

  Merhaba 4 ocak 2019 da dogum yaptim 2018 de burut maasim 2400 liraydi ortalama ne kadar dogum parasi alabilirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama 5400 TL rapor parası alırsınız.

 49. Necla

  Merhaba.son 3 aylık çalışma süremiz Doğum tarihinden önceki üç ay mı Doğum iznine ayrıldığımız tarihten önce üç ay mı baz alınıyor acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 3 ay olması gerekiyor.

   1. Necla

    Demek istediğim son 3 aylık maaşımıza göre hesaplanan alacağımız SGK ödemesinde izne ayrıldığımız tarihten önceki üç aylık maaş mı Doğum yaptığımız tarihten önceki üç aylık maaş mı baz alınıyor

    1. Ömer Meriç

     Demek istediğinizi anladım. Doğum tarihinden geriye doğru adınıza prim ödenen son 3 aylık kazanca göre yapılır. Örneğin doğum 2019 Nisan ayında oldu diyelim. 2019 Mart ve Şubat ayları eksik olsun. Bu durumda ocak ,aralık ve kasım prime esas kazancı ve gün sayısı esas alınır.

 50. Betül

  Merhaba ben kendi dükkanımızda eşime yardım ediyorum ve Mayıs’ın ortasında Doğum yapıcam şimdi sigortamı başlatsam yani 90gün olunca Doğum parası alabiliyormuyum iş görememezlik raporu alınca

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Direk SGK tarafından denetime tabi tutulursunuz. Ödeme yapılmaz ayrıca hakkınızda soruşturma açılır.

 51. Merve

  Merhaba 01.10.2018 de işe başladım. Brüt asgari ücret 2029.50 tl idi 2019 15 Haziran da doğumum var Allah izin verirse 32. Hafta dolana kadar çalışacağım. Rapor aldığımda ne kadar doğum ücreti alabilirim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödemeniz 2019 brüt üzerinden yani 2.558,00 TL üzerinden hesaplanır. 112 gün için alabileceğiniz sgk analık rapor parası ödemesi toplamda 6370 TL olacaktır.

  2. Merve

   32. Haftada izne ayrıldığım süre zarfında raporlu olduğum zamanın parası bu alacağım 5bin küsür tl ye dahilmi olacak ayrımı alacağım?

   1. Ömer Meriç

    Toplamda alacağınız ödeme bu tutar. Yani 32. haftadan başlayan doğum öncesi 8 ve doğum sonrası 8 hafta olmak üzere 16 haftalık yani 112 günlük ödeme tutarı.

 52. Raziye

  Merhaba asgari ucretli calisanim 32.haftam ocak ayında dolmasına rağmen rahatsizlandigim için aralık ayında yani 1aylik rapor aldim benim analık ödemem tahmini ne kadar olur

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 5050 TL analık rapor parası alırsınız.1 aylık rapor parası ödemeniz de yaklaşık 1000 TL olur.

 53. Songül

  Merhaba hocam ben 2yıllık bir çalışanın 2019 Mart ta doğum um var Allah nasip ederse benim maaşım askari ücretin üstündeydi ne kadar doğum parası alırım acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazanca göre hesap yapılacak. Hesaplama için bu gerekli.

 54. Melike

  Merhaba hocam 01/11/2018 de SSK başlangıcım oldu şuan 28 hafta 4 günlük hamileyim Mart’ın 30 Doğum görünüyor ama sezeryan olduğu için tam net Doğum tarihimiz belli değil 2.029.50 SSK ücreti ben analık hakkından yararlanabiliyor muyum 37. Haftada çalışamaz raporu alsam fark ödeme alabiliyormuyuz acaba son sorumda 2019 a göre mi ödeme alacağım acaba

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 90 günü tamamlamak adına sağlık durumunuzla ilgili bir sıkıntı yoksa 37. Haftaya kadar çalışın. Bu durumda kazancın bir kısmı 2019 asgari ücrete göre hesap edileceğinden alacağınız ödeme de artar. Doğum öncesi kullanmadığınız 5 haftalık izin doğum sonuna aktarılır. Ama 32.haftada çalışabilir raporu almayı unutmayın sakın.

 55. Izel

  Merhaba ben 1 aralik 2018de ise basladim dogum tarihim martin ilk haftasi 90 pirim gunu doguma kadar olan suremi yoksa izne ayrildigimiz haftami gecerli

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğumun olduğu tarihten önceki 1 yıl içinde adınıza en az 90 gün ssk bildirimi yapılmış olması gerekiyor.

 56. Başak

  Merhabalar 7 yıldır şahıs firmasında çalışmaktayım son 3 ayda yatan ssk 2600 net maaş 1900 doğum iznime ocak 27 ayrılacam. Ne kadar doğum ödemesini alırım. Asgari ücretten yararlanrmyım yardımcı olursanız sevinirim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son 3 aylık kazanca bakılacağı için hesaplama brüt 2600 TL üzerinden yapılır. Ortalama 6400 TL ödeme alırsınız.

 57. Hasan

  merhaba eşim 3 yıldır bir firmada çalışıyor şuan 3. çocuğumuza hamile haziran ayında doğum olacak ne kadar yardim parası alabiliriz toplamda ve ne kadar yasal izin kullanabilir hücresiz izin kullanabilirmi buda yasal olarak hakkı varmi işveren çıkış verebilirmi bu yuzden

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Aslında tüm sorularınızın cevabı yazının içinde mevcut. 600 TL doğum yardımı alırsınız. Brüt maaşının 2/3’ü oranında günlük olarak analık rapor parası alır. Toplamda 112 gün için ödenir. İşveren bu sebeple çıkış veremez. Böyle bir hakkı yok. 6 aya kadar ücretsiz izin hakkı var analık izni bitiminden sonra.

 58. Ilgın

  Merhabalar Hocam,
  Ben çalışan anneyim temmuz gibi doğumum olacak doğumdan kaç gün sonra analık ödemesi alınabiliyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum öncesi ve sonrası olmak üzere ayrı ayrı ödeme yapabilir SGK. Doğum olduktan sonra işvereniniz doğum öncesi rapor için çalışmazlık girişi yapsın. Doğum sonrası rapor için de kısmi onay yapabilir. Bu şekilde ödemeniz parça parça yapılır. ödemeler işveren onay tarihinden itibaren ortalama 15 gün içinde ödenmekte.

 59. Yunus

  Merhaba eşim 20.10.2018 de sigortası başladı 31.12.2018de çıkış verildi be 01.012019 da tekrar başka bir işe başladı benim ve şuan 28 haftalık hamile nasıl bir yol izlemem gerekiyor rapor parası alabilmem için

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 32. haftada doğum öncesi izni alması gerekir. Eğer 37. haftaya kadar çalışacaksa 32. haftada yine çalışabilir raporu alması gerekir. Yapılack başka bir şey yok. Rapor parası alabilir yani sorun olmaz.

 60. Defne

  Merhaba. 2015 ağustosta başladım işe. Doğum temmuz sonu görünüyor.ama is yerinin yıkılma durumu var ve ansızın çıkarılabilirim. Her halukarda 120 gün doldurmuş oluyorum ama işten çıkarılmış olsam ,hemen başka bir yerde sigorta baslangicim olsa doğum parasından yararlanabiliyomuyum acaba, aynı is yerinde çalışıyor olmak sartmi

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aynı işyerinde olma şartı yok. Doğumun olduğu tarihten önceki 1 yıl içinde 90 gün varsa ve sigortalılığınız devam ederse ödenek almada sorun olmaz.

 61. feyza

  merhaba bugün analık işgöremezlik raporu aldım son 3 aylık dönem içerisinde ödenen sgk brüt ücreti 2029.50 tl olarak görünüyor. ne kadar ödeme alabilirim sgkdan acaba ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 5050 TL alırsınız 112 gün için.

 62. Neslihan

  02.03.2017 işe girdim Mart 20 2019 doğum var ne kadar doğum parası alırım

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Asgari ücret ile mi çalışıyorsunuz? Brüt kazancınızı yazmamışsınız.

 63. burçin

  merhaba iyi akşamlar şubatın sonunda doğumum bekleniyor ve ben 37. haftamda yanı şubatın ilk haftası izne ayrılacağım. peki benim alacağım analık parası 2018 üzerinden mi yoksa 2019 üzerinden mi hesaplanacak son 3 aya bakılarak demişsiniz ama benim son 3 ayımın maaşı hem 2018 hem de 2019 üzerinden yatacak.. beni detaylı bilgilendirirseniz sevinirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazanç toplamınızı ve son 3 aylık toplam gün sayınıza böleceksiniz. Çıkan sonucun 2/3 ü günlük rapor ödemesi olarak yapılacak size.

 64. Sukriye

  Merhaba 5 şubat 15 subat tarihleri arasında doğum yapacağım.devlet hastanesinde asgari ücretle calismaktayim.suan maas bodromuzda net brüt ücret yazmiyo aylık ücret 2195.11 kuruş sgk pek tutarı 2324.11 krş aylık vergi matrahı 1975.49 krş elime geçen aldığım para 1762 .60 krş.maas bodrosunda yazan belirttigim tarihde dogum yapinca toplam analik rapor parasi odemesi ne kadar alirim.cevapiniz için şimdiden teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ortalama brüt kazancınızı 2300 TL olarak hesaplarsak yaklaşık olarak 5750 TL civarında ödeme alırsınız toplamda.

 65. Nur

  Merhaba
  Doğumdan ne kadar süre sonra doğum raporumu muhasebeciye vermem gerekiyor?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hastane zaten sistemden giriş sağlıyor. Vermeseniz de olur aslında ama müsait olduğunuz bir zaman verin.

 66. Özgürrrr

  Rapor parasını toplu alabiliyoz mu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet alabilirsiniz tabi ki.

 67. Fatma

  Merhaba benim sorum süt iznini toplu kullanırken işyeri maaş veriyor mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bu sizinle işveren arasındaki anlaşmaya bağlı. Normalde süt izin süresi kanuni izin hakkınızdır ve maaş ödenmesi gerekir.

 68. Yağmur

  Merhabalar.
  01.12.2018 tarihinde işe girdim . 2019 mayıs ayının sonunda tahminî doğum var 26 mayıs 2019 olarak geçiyor. Ama zorlu bir gebelik geçiriyorum. Doktorum son üç aya yakın süreçte evde zorunlu yatış vermesi gerektiğini söylüyor. Bu durumda annelik doğum parası vs diğer hangi haklardan faydalanabilirim. Evet şartlar doğrultusunda 90 ile 100 gün arası vir rakam pirimin dolmuş oluyor. Ondam sonraki doğum arafesini iş görememezlik raporu ile geçirince doğum sonrasını doğum iznine çıkabiliyor muyum ve hangi parasal haklara sahip oluyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Yağmur Hanım.
   Eğer doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 90 günlük sigorta şartını sağlarsanız ve primleriniz asgariden ödeniyorsa SGK’dan yaklaşık 6300 TL analık ödemesi alırsınız. Tabi bunun için işverenin çıkışınızı vermemesi gerekli. Ayrıca SGK’dan bir defaya mahsus 175 TL civarında emzirme yardımı da alabilirsiniz. Bunun haricinde Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığının ödediği bir defaya mahsus doğum yardımını alırsınız. Birinci çocuğunuz ise 300, ikinci ise 400, üçüncü ve ya üzeri ise 600 TL alırsınız. Doğum sonrası analık izin hakkınız 8 haftadır. Doğum öncesinde kullanmadığınız izniniz de doğum sonrasına aktarılır. Analık izni bittikten sonra çocuğunuz 1 yaşına gelene kadar günde 1,5 saat süt izni hakkınız var. Ayrıca dilerseniz analık izninden sonra 6 ay ücretsiz izne ayrılma hakkınız da var.

 69. Bilinmeyen anne

  2018 de doğum yaptım parayı 2019 da alıcam 2019 parasında mı? 2018 deki parayı mı alıcam? Accciiiillll

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hesaplama doğum tarihinden önceki son 3 aylık kazancınıza göre yapılacağından asgari ücret zammı alacağınız doğum parasını etkilemez.

 70. Senem

  Merhaba. 4 yıllık çalışanın nisan ayında doğum yapacağım 32.haftada izne ayrılacağım. Asgari ücret arttığına göre tahmini ne kadar doğum parası alırım ve ne zaman ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Hesaplamada doğum tarihinden önceki son 3 aylık brüt kazancınız önem arz ediyor. Asgari ücret üzerinden ortalama ödeme tutarınız 5500 TL civarında olacaktır.

 71. Esra

  İyi akşamlar ben 37. Haftada dogum iznine ayrılacağım mayıs basıda dogum olacak benim hangi ay primlerşm gecerli olacak

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeme hesabında doğum tarihinden önceki son 3 aylık kazanç esas alınır. Hangi ay primlerim geçerli olacak sorusunu tam anlayamadım? Tam olarak ne kasdettiniz acaba?

 72. Engin

  Merhabalar kolay gelsin benim bir sorum olacaktı eşim yılbaşında doğum yapacak ben yaklaşık iki aydır sigortasizim son bir yıldaki sigorta primini 180 gün eşimin de 94 gün ama ikimizde şuan sigortasiziz doğum vede süt parası alabilirsiniz birde eşim hamileyken kendi rızasıyla işten ayrıldı başka yardım alabilirmiyiz yani eşimden bende şuanda çalışmıyoruz ama son bir yılda ikikzinde ssk pirimimiz 90 günün uzerinde

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Eğer sizin ya da eşinizin doğum tarihinden önceki son 1 yıl içerisinde en az 120 günü varsa bir defaya mahsus sgk emzirme parası alırsınız. Analık ödemesi alamazsınız. Bir de doğum yardımı alırsınız.

 73. Sevtap

  Çok teşekkür ederim 1 sorum daha olucak 2019 da sigorta ödemesi ne kadardan olucak ? 600 tl olarak biliyorum ama ?

  1. Ömer Meriç

   Yaralandığınız teşviğe göre değişir. Şu an 5 puanlık indirimle 659 TL. Ama örneğin 4447/10. Madde kapsamında 345 TL. 2019 yılında asgari ücrete bağlı olarak sigorta primleri ortalama yüzde 25 civarında artış gösterir.

 74. Sevtap

  Peki izma ayrildigimda 32.haftada sigortamı para ile ben mi ödüyorum yoksa izin boyunca olan o günleri sgk mi ödüyor?

  1. Ömer Meriç

   Raporlu olduğunuz süre boyunca işveren sizi 01-istirahat kodu ile eksik bildirir. Bu süreçte prim ödemesi yapmazsınız. Zaten Sgk bu süreçte sizin prim ödemelerinizi yapmıyor.

 75. Sevtap

  Merhaba ben 7.ayda doğum yapicam ama çalışmıyorum 3 ay sigorta ödeme yapsam yararlanabilirmiyim mesajınız ram gelmedi aydinlarabilirmisiniz?

  1. Ömer Meriç

   Mesajınızı cevapladım ama yeniden cevaplayım. Doğum öncesi en az 90 gün olması gerekiyor. 32.haftada doğum öncesi raporu ve doğum sonrası raporları almanız gerekiyor. Ayrıca raporlu olduğunuz sürece de işten çıkışınızın verilmemesi gerekiyor.

 76. Sevtap

  Merhaba benim doğumum temmuz2019
  Sgk çalışan olarak 3 ay sigortamı ödersem ücret alabilirmiyim 90 günlük sigorta yeterli mi başka ne olması gerekiyor aydiblatirmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Sevtap hanım. Sgk Analık ödemesi alabilmeniz için doğum tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün sigorta olması, 32.hafta doğum öncesi ve doğum sonrası raporları almanız gerekiyor. Ayrıca ödeme alabilmeniz için de iş çıkışınızın verilmemesi gerekiyor.

 77. Safa

  Merhabalar , Mart 5 2019 da gibi doğum gözüküyor nasip olursa geriye dönük 1 yıla bakıldığında Nisan Mayıs Haziran da sigortamiz vardı . 32. Haftada tekrar sgkli olmak mı gerekiyor , yada 28. Hafta da mı tekrar SGK başlayıp 32 de bitirmesi gerekiyor . 1 aylık o haftalar aktif olmak yeterli mi ücreti haketmemiz icin

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Analık ödemesi alabilmeniz için bir kaç şartı sağlamanız gerekiyor. 32.hafta doğum öncesi raporu almanız, doğum tarihinden önceki son 1 yıl içinde en az 90 gün olması ve raporlu olduğunuz süre boyunca aktif çalışan olmanız gerekiyor. Yani sigortaya girip çıkarsanız ödeme alamazsınız.

 78. Gülçin

  Merhaba 9 Ocak 2019 dogum yapacagım tarıh gorunuyor . Homeofis çalışıyorum en son ne zaman (kaçıncı haftaya kadar, ya da kaç gün kala)kadar atabilirim rapor tarıhımı. 120 gun sigorta görünmesi gerekıyor dıye biliyorum bir gun dahi eksik olmayacak dimü

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sosyal güvenceniz nedir ssk mı bağkur mu?

 79. ASLI

  MERHABA 25 ŞUBAT 2019 DA DOĞUMUM GÖZÜKÜYOR 25 ARALIKTA 32.HAFTAMDA DOĞUM İZNİME ÇIKICAM ANCAK ERKEN DOĞUM RİSKİM OLDUĞU İÇİN DOKTORUM ARALIK AYINDA ÇALIŞMAMAM GEREKTİĞİNİ VE RAPOR YAZACAGINI SÖYLEDİ BU DURUMDA DOKTORUMUN VERDİĞİ RAPOR ALACAĞIM ANALIK PARASINI ETKİLER Mİ? ALMAMA ENGEL OLUR MU YADA EKSİK ALMAMA BİLGİLENDİRİRSENİZ SEVİNİRİM.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Alacağınız analık ödemesi için bir engel teşkil etmez. Doğum öncesi 32. hafta ve doğum sonrası izin ile birlikte toplamda 112 günlük ödeme alırsınız.

  2. Safiye

   Ömer Bey merhaba. 17. 10.2018 ve 30.10.2019 tarihlerinde aktif olarak 1 yil.boyinca calistim. Isten ayrildigimda 30 ekimde 16 haftalik hamileydim. 3 ocaktan itibaren tekrar sigortam yatmaya basladi. Su an 30 haftalik gebeligim var. Bu durumda ben 32. Haftada calisamaz raporu alirsam aradaki kasim aralik ayı boş olacak. Nasil bir yol izlemem gerekiyor. Son 3 aydaki primler uzerinden hesaplaniyor gibi seyler duyuyorum kafam cok karısık.lutfen yardimci olurmusunuz?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Rapor aldığınız tarihten önceki son 3 aylık dönemde en az 90 gün varsa ödeme alırsınız. Ödeme hesaplaması son 3 ayda kazanç yoksa bildirilen günlerin ortalaması esas alınarak yapılır. Ödemede sıkıntı olmaz yani içiniz rahat olsun.