Çocuk Yardım Parası 2024 & Tüm Annelere Ödeniyor

Çocuk yardım parası annelere birkaç kurum tarafından ödenmektedir. Doğum yapan annelere ve çok tabi ki sigortalı babalara doğum yardımı, emzirme yardımı ya da çocuk parası adı altında çeşitli Kurumlarca ödemeler yapılmaktadır. Bu yardımlardan en önemlisi de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından yapılan doğum yardımı ödemesi ve SGK tarafından yapılan emzirme ödeneğidir.

Çocuk yardım parası ve emzirme ödeneğini alabilmek için birtakım şartların sağlanması gerekmektedir. Doğum yardımını alabilmek için Türk vatandaşı olmak yeterli iken SGK emzirme parası alabilmek için birtakım sigortalılık şartlarının sağlanması gerekiyor. Doğumdan ya da hamilelikten kaynaklı olarak anne ya da babaya ödenen tüm yardımlara doğum parası ne kadar sayfamızdan ulaşabilirsiniz.

1-Çocuk yardım parası alma şartları 2024

Bu yardımdan yararlanmak için anne ve babanın Türk vatandaşı olması yeterlidir. Ayrıca anne ya da babanın sigortalı çalışıyor olması şartı aranmaz. İşsiz ya da sigortalı, maaşlı ya da maaşsız ayrımı yapılmaksızın vatandaş olan herkese bu ödenek ödenmektedir.

Doğum yardımı uygulaması ilk defa 15 Mayıs 2015 tarihinden sonra başlamıştır. Bu tarihten önce doğan çocuklar için ödeme yapılmamaktadır. Ancak 15 Mayıs 2015 tarihinden önce doğan çocuklar çocuk sayısına dahil edilmektedir. Yani 2014’te doğan bir çocuk var ve bir de 2024’te doğan çocuk varsa bu çocuk 2’inci çocuk olarak kabul edileceğinden 400 lira ödeme yapılabilecektir.

2024 çocuk yardım parası başvurusu nasıl yapılır ?

İlk olarak doğum yardımı ya da çocuk yardım parası olarak adlandırılan yardımdan bahsedelim. Bu yardım için başvurular ikamet adresindeki Sosyal Hizmetler Müdürlüklerine, Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına ve ya ilde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler İl Müdürlüklerine yapılmaktadır. Yurtdışında ikamet eden Türk vatandaşları ise başvurularını Konsolosluklar aracılığı ile kolayca yapabilmekte.

Çocuk yardım parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Yardımın ödenip ödenmediği, ne kadar ödendiği konusunda sorgulama e devlet sistemi üzerinden online olarak kolayca yapılabilmekte. Sorgulama işlemi için öncelikle doğum yardımı sorgulama bağlantısına giriş sağlayın.

 • Kimliğimi şimdi doğrula diyerek T.C. numaranız ve E devlet şifrenizi yazın.
 • Kimlik doğrulama işlemi birkaç yöntem ile yapılabilmekte. Birinci yöntem T.C. numarası ve e devlet şifresi iken diğer yöntemler elektronik imza, internet bankacılığı ile giriş ve mobil imza olarak belirtilebilir.

Çocuk yardım başvurusu için gerekli evraklar 2024

Yardımdan yararlanabilmek için istenen belgeler şunlardır;

 • Doğum yardımı başvuru formu. Başvuru yapılan Müdürlük tarafından size verilecektir. Başvuru formunu indirebilirsiniz: doğum yardımı dilekçesi.
 • Doğum raporu. Aslı ya da aslı gibidir olmalı. Doğumun gerçekleştiği hastaneden alınması gerekir.
 • Anne kimlik fotokopisi.
 • Bebeğe ait geçici kimlik fotokopisi. Nüfus kayıt işleminden sonra verilir.

Doğum parası ne kadar 2024

2024 yılında da ödeme tutarlarında bir değişiklik olmamıştır. Önceki yıllarda ödenen tutarlar ile aynı kalacaktır. Ödeme tutarları çocuğun sıralamasına göre farklılık göstermektedir.

Birinci çocuk için doğum parası300,00 TL
İkinci çocuk için400,00 TL
Üçüncü çocuk ve üzeri için600,00 TL
 • Birinci çocuğa; 300,00 TL ,
 • İkinci çocuğa;400,00 TL,
 • Üçüncü ve sonraki çocuklara 600 TL olacak şekilde ödenmektedir.

Doğumun ikiz ya da üçüz olması halinde ödeme tutarı değişmektedir. Örneğin daha önce çocuğu olmayan anne ikiz çocuk sahibi olursa birinci ve ikinci olarak hesaplama yapılacağından 300+400=700 lira yardım ödenecektir. Diyelim ki ikiz çocuklar ilk çocuktan sonra dünyaya geldiyse bu durumda ikinci ve üçüncü çocuk olarak kabul edileceğinden 400+600=1000 lira yardım ödenecektir.  Doğum yardımı memurlara da yukarıda belirtilen tutarlardan ödenmektedir. Devlet memurları Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen emzirme parasından yararlanamamaktadır.

Çocuk yardım parası hangi bankadan alınır ?

Ödemeler PTT tarafından yapılmaktadır. Başvuruyu yaptıktan sonra ortalama ödenme süresi 2 ile 3 ay arasında sürmektedir. Ödemeyi alabilmeniz için annenin kimliği ile birlikte PTT ye başvuru yapması gerekir. Ödemeler için belli bir PTT şubesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Türkiye genelinde herhangi bir PTT şubesinden ödemeler kimlikle alınabilecektir. Ödeme anne adına çıkarılmaktadır.

2-SGK emzirme parası nedir ?

Emzirme parası Ssk ve bağkur kapsamındaki anne ya da babaya doğum halinde gerekli şartlar sağlanıyorsa bir defaya mahsus ödenen yardımdır. Yukarıda belirtilen çocuk parasından yararlananlar aynı zamanda emzirme parasından da yararlanabilirler. Ödenek her yıl güncellenen tutarda canlık doğan çocuk için ödenir.

Emzirme parası şartları 2024

Bu yardımdan yararlanabilmek için;

 • Anne ve ya babanın ssk ya da bağkur kapsamında olması gerekiyor.
 • Emekli sandığı kapsamında görev yapan devlet memurları bu yardımdan yararlanamaz. Memurlar sadece yukarıda belirtilen doğum yardımından yararlanabilir.
 • Emzirme ödeneği için çocuğun doğum tarihinden önceki son 1 senelik zaman diliminde en az 120 gün sigorta ya da bağkur olması gerekiyor. Bağkurluya bu yardımın ödenebilmesi için ödeme vadesi geçmiş prim borcunun yanında genel sağlık sigortası kapsamında da prim borcu olmaması gerekiyor.
 • Emzirme yardımında 120 gün haricinde istisnai bir durum mevcut. Bu istisnai durum herkes tarafından bilinmiyor ve 120 gün yoksa ödeme alınmaz diye düşünülüyor. Eğer çocuk iş çıkış tarihinden sonra 300 gün içerisinde doğmuşsa ve geriye dönük 15 ay içerisinde de en az 120 gün varsa ödenek yine yapılıyor.
 • Bu ödenek anne sigortalı ya da bağkurlu ise anneye, değilse babaya ödenmekte. Ödeme bir defaya mahsus olmak üzere yapılıyor.

Emzirme yardımı nasıl alınır 2024 ?

Artık eskiden olduğu gibi başvuru şartı aranmıyor. Doğum olduktan sonra hastane tarafından anne sigortalı ise anne adına, baba sigortalı ise baba adına emzirme raporu girişi yapılması gerekiyor. Rapor girişi sağlandıktan sonra nüfus kaydının da tamamlanması gerekiyor. Bu süreçten sonra SGK hastane tarafından girilen emzirme raporundaki bilgiler ile anne ya da babanın sigortalılık şartlarını sağlayıp sağlamadığını kontrol eder. Tüm şartlar sağlanıyorsa ödeme yapılır.

Tabi başvuru şartı aranmıyor dedik ancak bazı durumlarda hastanenin raporu eksik girmesi, bebek doğum tarihinin nüfus kayıtları ile eşleşmemesi ya da anne yerine baba adına giriş yapılması gibi durumlarda ödeme yapılmayabiliyor. Bu yüzden teyidi açısından SGK ile iletişime geçmekte fayda bulunmakta. 

Emzirme yardımı ne zaman alınır 2024

Eğer rapor hastane tarafından eksiksiz olarak girildiyse, çocuğun nüfus kaydı yapıldıysa ve herhangi bir eksiklik yoksa ortalama olarak 10-15 gün içerisinde ödeme bankaya gönderilmekte. Normalde ödemeler PTT kanalı ile yapılmakta. Ödeme sağlandıktan sonra anne ya da baba kimliği ile birlikte herhangi bir PTT şubesine uğrayarak ödemesini alabilir.

Kişi ödemeyi isterse kendi hesabından da alabilir. Bunun için banka hesap tanımlaması yapılması gerekiyor. E devlet sisteminde SGK şahıs ödemeleri banka hesabı tanımlama menüsünden banka hesabı tanımlandığında kişinin SGK’dan alacağı tüm ödemeler bu hesaba aktarılır.

Emzirme parası ne kadar ?

2024 yılında doğan çocuklar için yardım tutarı 860,00 lira. Bu tutar çocuk sayısına göre belirleniyor. Örneğin ikiz olduysa 1.720,00 lira, üçüz ise 2.580,00 lira ödenebilecektir. Yardım tutarı her yılın başında enflasyon oranı kadar arttırılmaktadır.

Emzirme parası sorgulaması nasıl yapılır ?

Sorgulama işlemi e devlet üzerinden kolayca yapılabilir. E devlet sisteminde emzirme yardımı sorgulama bağlantısı aracılığı ile sorgulama işlemi kolayca yapılabiliyor. Sorgulamadan sonra bankaya gönderildi şeklinde sonuç alıyorsanız ödemenizi PTT ya da tanımlı banka hesabınızdan alabilirsiniz. Eğer aynı zamanda sigortalı çalışan ya da kendi adınıza bağkurda prim ödeyen kadın iseniz yukarıdakilere ilave olarak SGK doğum rapor parası da alabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın