Doktor Maaşları, Çalışma Saatleri**2022 Güncel**

Doktor maaşları ne kadar oldu? Doktorluk hem en güzel hem de en zor mesleklerden birisidir. Ülkemizin sağlık alanında kaydettiği gelişmeler ile birlikte doktorlara ve özellikle de kalifiye doktorlara olan ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden hem bugün hem de gelecekte en çok tercih edilecek meslek grubu olmaya devam edecektir. Bu yazımızda hem devlette hem de özel sektörde doktorluk maaşlarının ne kadar olduğu ve döner sermaye dahil doktor maaşları konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Doktor maaşları ne kadar oldu? Doktorluk hem en güzel hem de en zor mesleklerden birisidir. Ülkemizin sağlık alanında kaydettiği gelişmeler ile birlikte doktorlara ve özellikle de kalifiye doktorlara olan ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden hem bugün hem de gelecekte en çok tercih edilecek meslek grubu olmaya devam edecektir. Bu yazımızda hem devlette hem de özel sektörde doktorluk maaşlarının ne kadar olduğu ve döner sermaye dahil doktor maaşları konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Doktorların çalışma saatleri

Doktorların mesai saatleri çalıştıkları servis ya da hastaneye göre farklılık gösterir. Genellikle hem özel hastanelerde hem de devlet hastanelerinde ve sağlık ocaklarında mesai başlangıç saati 09.00 bitiş ise 16.00 olmaktadır. Acil serviste çalışanlar için gece vardiyası ve dönüşümlü vardiya olacağından bu kişilerin çalışma saatleri 08-16.00, 16.00-00.00 ve 00.01-08.00 saatleri arasında 3 vardiya olacak şekilde ayarlanır.

Doktor maaşı ne kadar 2022

Tıp maaşları özel sektör ve devlette çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir. Kamuda doktorların maaşları 657 sayılı devlet memurları kanunu esas alınarak hesaplanır ve her yıl Ocak ile Temmuz aylarında zamlanır. Özel hastane doktor maaşları ise çeşitli kriterlere, tecrübeye göre farklılık gösterir. Şimdi ayrı başlıklar altında doktor ne kadar maaş alır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kamuda doktorlar ne kadar maaş alır?

Devlette çalışan doktorların maaşları 657 Sayılı Kanun gereği ve Sağlık Hizmetleri Sınıfı esas alınarak hesaplanmaktadır. Ödenecek maaş kademe ve derece, medeni durum ve çocuk sayısına göre farklılık göstermekte.

Uzman doktor maaşı 2022

Bekar ve çocuksuz bir uzman doktorun devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinde net maaşı 2022 yılı itibariyle güncel zam oranları ile birlikte 14.404,00 TL olacaktır. Eğer evli ise ve çocuk da varsa eş ve çocuk yardımı ilave edildiğinde ortalama net maaşı 15-16 bin TL olacaktır. Uzman doktor maaşı döner sermaye dahil edildiğinde 20-25  bin TL arasında olmaktadır.

Asistan doktorlar ne kadar kazanıyor ?

Bekar ve çocuğu olmayan asistan doktor maaşı net olarak güncel zam oranları uygulandığında ortalama 13.000 TL olmaktadır. Evli ise ve de çocuk sahibi ise eş de çalışmıyorsa aile yardımları ile beraber ortalama net maaş 13.500 TL olacaktır. Döner sermaye ve ek ödemeler ile ortalama net maaş 15 bin TL civarında olacaktır.

Pratisyen doktorların maaşı 2022

Bekar ve çocuksuz pratisyen hekim maaşı net olarak 14.263,00 TL’dir. Bu maaş eğer pratisyen doktor evli ise, eşi çalışmıyorsa ve çocuk da varsa 15.000 TL civarında olacaktır. Ayrıca döner sermaye ile pratisyen hekim maaşı 20 bin TL üzerine çıkmaktadır. Tabi belirtilen bu pratisyen hekim maaşı döner sermayeye göre ortalama olarak belirtilmiştir. Bunun üzerinde aylık alan birçok hekim vardır. 

Emekli doktor maaşı 2022

Emekli maaşı da çalışılan unvana göre farklılık gösterecektir. Buna göre ilk defa 2022 yılı itibariyle emekliliğe ayrılacak olanların güncel zamlar esas alınarak emekli maaş tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Emekli uzman doktor maaşı: 17.000,00 TL,
  • Emekli asistan doktor maaşı: 15.786,43 TL,
  • Emekli pratisyen hekim maşı: 15.786 TL olacaktır.

Çocuk doktoru maaşı 2022

Çocuk doktoru maaşı devlette 01 Temmuz 2022 tarihi itibariyle ortalama olarak 14.000 TL’den başlamaktadır. Asistan doktor maaşı devlette daha düşük olurken uzman çocuk doktorları daha yüksek maaş alabilmektedir. Ortalama maaşlar 20 bin TL civarındadır. 

Özelde doktor maaşları 2022

Özel hastanelerde ya da özel tıp merkezlerinde ödenecek maaşlar tecrübeye, tercih edilebilirliğe ve daha birçok kritere göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden şu kadar maaş verilir demek çok doğru olmamak ile birlikte ortalama 15-20 bin TL aralığında maaş ödemesi yapıldığını söyleyebiliriz.

Doktorların emeklilik şartları nelerdir ?

Kamu’da çalışan doktorların emeklilik şartları emekli sandığı, özelde çalışanların ssk kapsamında, kendi adına çalışanların ve polikliniği olanların ise şartları bağkur kapsamında hesap edilir. Tüm sigorta kolları esasında şartlara göz atmak, ilk defa prim ödeme tarihinize göre emeklilik şartlarınızı öğrenmek ve hesaplamak için hemen emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz ilk prim ödeme tarihinizi ve doğum tarihinizi bize yorum kısmından yazın ne zaman emekli olacağınızı biz hesaplayalım.

Yeni mezun bir doktor ne kadar maaş alır?

Yeni mezun asistan hekim maaşı 2022 yılında başlangıç olarak 14.000 TL nettir. Döner sermaye, ilave ödemeler ile birlikte 16-17 bin TL civarlarına yükselmektedir.

Tıp okuyan biri ne zaman para kazanmaya başlar?

Tıp öğrencileri son sınıfa kadar herhangi bir gelir elde edemezler. Son sınıfta intörn maaşı alırlar. Mezun olduktan sonra da güncel maaşlar üzerinden ilk maaşlarını almaya başlarlar.

Özel hastanede çalışan doktorlar ne kadar maaş alıyor?

Özel hastanelerde yeni mezunlara devlete nazaran daha düşük maaş ödenmektedir. Özel sektörde çalışan hekimlere ödenen ortalama maaşlar 2022 yılı için güncel olarak 12-13 bin TL civarındadır. Bu yeni mezunlar için geçerlidir. Tecrübeliler 20 bin TL üzerinde maaş alabilmektedirler.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Doktor Maaşları, Çalışma Saatleri**2022 Güncel**” üzerine bir yorum
Yorum yapın