Doktor Maaşları Ne Kadar 2022

1

Doktor maaşları ne kadar oldu ? Doktorluk hem en güzel hem de en zor mesleklerden birisidir. Ülkemizin sağlık alanında kaydettiği gelişmeler ile birlikte doktorlara ve özellikle de kalifiye doktorlara olan ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır. Bu yüzden hem bugün hem de gelecekte en çok tercih edilecek meslek grubu olmaya devam edecektir. Bu yazımızda hem devlette hem de özel sektörde doktorluk maaşlarının ne kadar olduğu konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Doktorların çalışma saatleri

Doktorların mesai saatleri çalıştıkları servis ya da hastaneye göre farklılık gösterir. Genellikle hem özel hastanelerde hem de devlet hastanelerinde ve sağlık ocaklarında mesai başlangıç saati 09.00 bitiş ise 16.00 olmaktadır. Acil serviste çalışanlar için gece vardiyası ve dönüşümlü vardiya olacağından bu kişilerin çalışma saatleri 08-16.00, 16.00-00.00 ve 00.01-08.00 saatleri arasında 3 vardiya olacak şekilde ayarlanır.

Doktor maaşı ne kadar 2022

Tıp maaşları özel sektör ve devlette çeşitli kriterlere göre farklılık gösterir. Kamuda doktorların maaşları 657 sayılı devlet memurları kanunu esas alınarak hesaplanır ve her yıl Ocak ile Temmuz aylarında zamlanır. Özel hastane doktor maaşları ise çeşitli kriterlere, tecrübeye göre farklılık gösterir. Şimdi ayrı başlıklar altında doktor ne kadar maaş alır sorusunun cevabını vermeye çalışacağız.

Kamuda doktorlar ne kadar maaş alır ?

Devlette çalışan doktorların maaşları 657 Sayılı Kanun gereği ve Sağlık Hizmetleri Sınıfı esas alınarak hesaplanmaktadır. Ödenecek maaş kademe ve derece, medeni durum ve çocuk sayısına göre farklılık göstermekte.

Uzman doktor maaşı 2022

Bekar ve çocuksuz bir uzman doktorun devlet hastanesi ya da üniversite hastanesinde net maaşı 2022 yılı itibariyle güncel zam oranları ile birlikte 9135,00 TL olacaktır. Eğer evli ise ve çocuk da varsa eş ve çocuk yardımı ilave edildiğinde ortalama net maaşı 10.0000 TL olacaktır. Döner sermaye ve ilave diğer ödemeler ile en düşük maaş tutarı genellikle 15-20 bin TL arasında olmaktadır.

Asistan doktorlar ne kadar kazanıyor ?

Bekar ve çocuğu olmayan asistan doktor maaşı net olarak güncel zam oranları uygulandığında 8649,00 TL olmaktadır. Evli ise ve de çocuk sahibi ise eş de çalışmıyorsa aile yardımları ile beraber ortalama net maaş 9500 TL olacaktır. Döner sermaye ve ek ödemeler ile ortalama net maaş 12 bin TL civarında olacaktır.

Pratisyen doktorların maaşı 2022

Bekar ve çocuksuz pratisyen hekim maaşı net olarak 8562,00 TL’dir. Bu maaş eğer pratisyen doktor evli ise, eşi çalışmıyorsa ve çocuk da varsa 9000 TL civarında olacaktır. Ayrıca ilave maaş ve döner sermaye ödemeleri ile beraber net maaş 12 bin TL üzerine çıkmaktadır.

Emekli doktor maaşı 2022

Emekli maaşı da çalışılan unvana göre farklılık gösterecektir. Buna göre ilk defa 2022 yılı itibariyle emekliliğe ayrılacak olanların güncel zamlar esas alınarak emekli maaş tutarları aşağıdaki gibi olacaktır;

  • Emekli uzman doktor maaşı: 9.976,00,00 TL,
  • Emekli asistan doktor maaşı: 9050,00 TL,
  • Emekli pratisyen hekim maşı: 9.050,00 TL olacaktır.

Özelde doktor maaşları 2022

Özel hastanelerde ya da özel tıp merkezlerinde ödenecek maaşlar tecrübeye, tercih edilebilirliğe ve daha birçok kritere göre farklılık göstermektedir. Bu yüzden şu kadar maaş verilir demek çok doğru olmamak ile birlikte ortalama 10 bin-15 bin TL aralığında maaş ödemesi yapıldığını söyleyebiliriz.

Doktorların emeklilik şartları nelerdir ?

Kamu’da çalışan doktorların emeklilik şartları emekli sandığı, özelde çalışanların ssk kapsamında, kendi adına çalışanların ve polikliniği olanların ise şartları bağkur kapsamında hesap edilir. Tüm sigorta kolları esasında şartlara göz atmak, ilk defa prim ödeme tarihinize göre emeklilik şartlarınızı öğrenmek ve hesaplamak için hemen emeklilik tablosu sayfamızı ziyaret edebilirsiniz. Dilerseniz ilk prim ödeme tarihinizi ve doğum tarihinizi bize yorum kısmından yazın ne zaman emekli olacağınızı biz hesaplayalım.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

1 Yorum var
  1. ali datas

    uzman doktor 1-4 yüm maaşım 4722 tldir.sabit döner maaş değildir