Dul Maaşı 2019 Ne Kadar, Maaş Alma Şartları Neler ?

4

Sosyal yardımlar içerisinde en önemlilerden birtanesi de dul maaşıdır. Tabi bu yazımızda bahsedeceğimiz ve şartlarına değineceğimiz dul maaşını Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan vefat eden eşten alınan ölüm aylığı ile karıştırmayın. Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan dul maaşı alabilmek için vefat eden eşinizin sigortalı ise en az 900 gün, bağkurlu ise en az 1800 gün priminin olması gerekiyor. Eğer bu şartlar sağlanıyorsa ya da zaten vefat eden eş SGK’dan emekli ise eşinizden dul maaşı alabilirsiniz. SGK dul maaşı vefat eden eşin maaşının %75’idir.

Burada anlatacağımız maaş Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen maaştır. Bu yazımızda 2019 dul maaşı alma şartları, maaşın ne kadar olduğu, başvuru işlemlerinin nasıl ve nereye yapıldığı konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dul maaşı alma şartları 2019 nelerdir ?

Bu maaştan yararlanabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor.

 • Eşinizin vefat etmiş olması. Tabi resmi nikah şartı aranıyor. Resmi nikahsız olanlara bu maaş ödenmiyor.
 • Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan emekli maaşı almamak, sigortalı bir işte çalışmamak ya da bağkurlu olmamak ( isteğe bağlı hariç)
 • Yeniden evlenmemek yani maaş süreci boyunca dul halinin devam etmesi,
 • Dul maaşına başvuran kişinin ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünden az olduğunun tespit edilmesi yani muhtaç sayılması gerekiyor.

Dul maaşı başvurusu nereye yapılır, dul maaşı bağlanması için gerekli belgeler nelerdir ?

Maaş başvurusunu ikametinizin bağlı olduğu Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapabilirsiniz. Başvuruya giderken kimliğinizi yanında bulundurun. Gerekli olan dul maaşı başvuru formu  ve diğer evraklar size vakıf tarafından verilecektir.

2019 dul maaşı ne kadar?

Bu kapsamda olanlara ve gerekli şartları sağlayanlara iki ayda bir 500 TL aylık ödenmektedir. Yani hesaplama aylık olarak yapılırsa aylık maaşınız 250 TL olmaktadır.

Dul maaşı sorgulaması nasıl yapılır, dul maaşı bağlanıp bağlanmadığını nasıl öğrenebilirim ?

Maaşınızın ne kadar olduğunu, bağlanıp bağlanmadığını ve hangi tarihte alacağınızı e devlet sisteminden kolayca sorgulayabilir ya da dilerseniz bağlı olduğunuz Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına sorabilirsiniz. E devlet sisteminde Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama menüsünden maaş sorgulaması yapabilirsiniz.

Dul maaşı alan kadın evlenirse maaşı kesilir mi ?

SGK ya da Kaymakamlık dul maaşı hangisini aldığınız farketmeksizin evlenmeniz halinde maaş kesilecektir.

Dul maaşı alan yaş maaşı alabilir mi ?

Malumunuz 65 yaş üzerindekilere muhtaç olmaları halinde yaşlılık maaşı ödenmektedir. Kaymakamlıktan dul maaşı alanların aynı zamanda yaşlılık maaşı alma hakkı bulunmuyor. İki maaştan birisini alabilirsiniz.

Dul maaşını 65 yaş maaşına çevirmek için Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.

Dul maaşı ne zaman kesilir ?

Aile ve Sosyal Politikalar yani Kaymakamlık tarafından ödenen dul maaşı;

 • Sigortalı çalışmanız,
 • Muhtaçlık durumunuzun ortadan kalkması,
 • Evlenmeniz,
 • SGK’dan aylık ya da gelir almanız v.s. gibi nedenlerle kesilir.

Dul maaşı konusundaki sorularınızı Yorum bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir
4 Yorum
 1. Nurgül

  Merhaba. Babamdan ölüm maaşı alıyorum. 400 TL aylık. Dul maaşı alabilir miyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Maalesef alamazsınız. SGK dan aylık almama şartı var.

 2. Emine poyraz

  Merhaba 1.esim vefat etti 2.esimle 8 sene evli kaldik oda vefat etti simdi 2. Esimin maasini aliyorum bir kizim var 2.esimden kalan kizima devir edebilirmiyim devir etme hakkim varsa 1.esimdende maas alabilirmiyim?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Devir etme hakkınız da yok ilk eşten maaş alma hakkınız da maalesef.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.