2019 Dul Maaşı Alma Şartları Nelerdir ?

0

Sosyal Yardımlar kapsamında ödenen yardımlardan birisi de Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ödenen dul maaşıdır. Bu maaşı Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından vefat eden eş için ödenen ölüm aylığı ile karıştırmayın. Bu yardım Kaymakamlık Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı tarafından ödenmektedir. Bu yazımızda yazımızda Kaymakamlık 2019 dul maaşı alma şartları, başvurusu nereye ve nasıl yapılır, dul maaşı ne kadar 2019, başvuruda istenen belgeler nelerdir konusunda ayrıntılı bilgi sahibi olabilirsiniz. Dilerseniz SGK dul maaşı alma şartları başlıklı yazımızdan Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından ödenen dul aylığı konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

2019 dul maaşı nasıl alınır, dul maaşını kimler alabilir ?

Kaymakamlık dul maaşı başvurusu yapabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor;

  • Eşinizin vefat etmiş olması ( Eşinden ayrılanlar bu maaştan yararlanamaz),
  • Eş vefat ettikten sonra evlenmeme,
  • Sigortalı olarak bir işte çalışmama,
  • Kendi sigortalılığından ya da anne/baba ya da vefat eden eşinden dolayı Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan aylık almıyor olmak,
  • Kaymakamlık tarafından yapılan araştırma sonucunda kişinin muhtaç sayılması yani hane halkı ortalama gelirinin net asgari ücretin 1/3’ünün altında olması.

gerekiyor.

2019 dul maaşı başvurusu nereye yapılır ?

Başvuruyu ikamet adresinizin bağlı olduğu Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarına yapmanız gerekiyor.

2019 dul maaşı bağlanması için gerekli belgeler nelerdir ?

Başvuru için Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı size gerekli belgeleri verektir. Öncelikle gelir durumu araştırması için sizi SGK, Tapu, Ziraat Odası v.s. gibi Kurumlara gönderirler. Ayrıca başvuru formu ve kimlik fotokopileriniz de alınır. Sonrasında gelir durumu araştırması yapılır ve yaşadığınız hane de ziyaret edilir. Tüm bu araştırmalar ve gelir testi sonucunda hane halkı ortalama geliriniz net asgari ücretin 1/3’ünün altında çıkarsa ve yukarıda belirtilen şartları da sağlarsanız dul maaşı bağlanır.

2019 dul maaşı kaç para ödeniyor, 2019 dul maaşı hesaplaması nasıl oluyor ?

Bu maaş iki ayda bir 500 lira olarak ödeniyor. Yani aylık olarak 250 TL ödenmiş oluyor.

2019 dul maaşı sorgulaması nereden, nasıl yapılır ?

Sorgulamayı e devlet sisteminden kolayca yapabilirsiniz. www.turkiye.gov.tr adresinden ya da mobil telefonunuzdan T.C. numaranız ve e devlet şifreniz ile sisteme giriş yaptıktan sonra Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı-Sosyal Yardım Bilgileri Sorgulama menüsünden dul maaşı sorgulaması yapabilirsiniz.

Sorgulamayı buradan yapabilirsiniz >>> dul maaşı sorgulama

Kaymakamlık dul maaşı alanlar SGK bayram ikramiyesi alabiliyor mu ?

Bayram ikramiyesi SGK’dan emekli maaşı alanlara ödeniyor. Kaymakamlıktan dul maaşı ya da diğer Sosyal Yardım alanlara ödenmiyor.

Kaymakamlıktan dul maaşı alan kadın evlenirse maaşı kesilir mi ?

Evet kesilir.

2019 Dul maaşı ayın kaçında yatar ?

Maaşın ödeneceği tarih herkes için aynı değildir. Maaşın ilk bağlama tarihinden itibaren maaşı iki ayda bir alabiliyorsunuz. Yani 24 Şubat 2019 tarihinde ilk maaşı aldıysanız ikinci maaş 24 Mart 2019 tarihinde ödenecektir.

2019 dul maaşı ne zaman bağlanır, dul maaşı ne zaman sonuçlanır ?

Araştırma ve bağlanma süresi başvuru yapılan yere göre farklılık gösterse de ortalama 2-3 ay sürmektedir.

Dul maaşı alan yaş maaşı alabilir mi ?

Her iki maaş birden alınmaz.

Kaymakamlık dul maaşı konusundaki sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.