Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama Nasıl Yapılır ?

Dul ve yetim aylığı sorgulama işlemlerini nereden ve nasıl yapıldığı hakkında bu yazımızda adım adım bilgi bulabilirsiniz.  Mevzuatımıza göre eşi vefat eden dul kadınlara ödenen iki ayrı dul maaşı vardır. Bunlardan ilki eşin emekli ya da sigortalı olması halinde Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından bağlanan dul aylığıdır. Eğer vefat eden eşin sigortası ya da emekli maaşı yoksa dul kadına Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından dul maaşı bağlanmaktadır. Bu da diğer dul  maaşıdır.

Vefat eden anne ya da babadan SGK tarafından bağlanan aylık ise yetim maaşı olarak adlandırılmaktadır. Bu yazımızda Sgk dul ve yetim aylığı sorgulamasının nasıl ve nereden yapılacağı ile Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından ödenen Ptt dul maaşı sorgulamasının nasıl yapıldığı hakkında bilgi bulabilirsiniz.  Yazımıza geçmeden önce SGK dul ve yetim aylığı başvurusunun nasıl yapıldığı, SGK dul ve yetim aylığı başvuru takibi işlemleri hakkında detaylar için SGK dul ve yetim aylığı başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

SGK ölüm aylığı sorgulama nasıl yapılır?

SGK dul ve yetim maaşı sorgulama işlemeleri aylık bağlandıktan sonra e-devlet üzerinden yapılmaktadır. Eşten dul maaşı ya da babadan yetim aylığı almak sorgulamasını e-devletten yaparak ne kadar alacağınızı maaşınızın ne zaman ve nereye yatacağı hakkında bilgi alabilirsiniz.

Eğer dul ya da yetim maaşı başvurusunu yeni yaptıysanız ve henüz maaşınız bağlanmadıysa SGK DYS Evrak Takip sisteminden yetim maaşı başvurunuzun takibini yapabilirsiniz. E-devletten SGK dul yetim aylığı sorgulamasını aşağıda verilen menülerden T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle kolayca yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası dul ve yetim aylığı sorgulama nasıl yapılır?

Eğer SGK gelir, aylık ve ödenek talep belgesinde maaş alınacak banka kısmında hiç banka seçmediyseniz ya da Ziraat Bankası’nı seçtiyseniz maaşınız Ziraat Bankası’na gönderilir. Eğer Ziraat Bankası mobil ya da internet bankacılık şifreleriniz varsa buralardan maaş sorgulaması yapabilirsiniz. Eğer bankacılık şifreleriniz yoksa bu durumda dul ölüm maaşı sorgulaması ya da SGK yetim aylığı sorgulama işlemini yukarıdaki e devlet yetim maaşı sorgulama ve dul maaşı sorgulama ekranlarından yapabilirsiniz.

Ssk tahsis no ile maaş sorgulaması yapılabilir mi ?

Sadece tahsis numarası ile bağkur, emekli sandığı ya da SSK dul ve yetim maaşı sorgulaması yapılamıyor. Online olarak eşten ya da  babadan kalan emekli maaşı sorgulaması yapmak için e-devlet şifreniz gerekmektedir. Eğer e-devlet şifreniz yoksa yetim ve dul maaşı sorgulama tc ile herhangi bir SGK’dan ya da Alo-170 hattını arayarak şifresiz olarak gerçekleştirebilirsiniz.

Birikmiş yetim aylığı sorgulama

Yukarıda yetim aylığı e devletten nasıl sorgulanır başlığı altında E-devletten nasıl sorgulama yapabileceğiniz hakkında adım adım bilgi verdim. emekli maaşı kapsamına göre siz de E-devletten hem güncel emekli maaşınızı hem de birikmiş olarak alabileceğiniz tutarları öğrenebilirsiniz.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı dul maaşı sorgulaması nasıl yapılır ?

Eşi vefat eden ya da eşinden ayrılan ve bakıma muhtaç derecede geliri düşük olan kişilere Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı tarafından dul maaşı ödenmektedir. Bu yardım için sorgulama işlemleri online olarak e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. E-devletten t.c. ile dul maaşı sorgulama işlemi için sosyal yardım bilgileri sorgulama menüsüne T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle giriş yapmanız yeterli olacaktır.

Dul ve yetim maaşı nereden sorgulanır?

Eşten ya da ölen babadan maaş bağlanması sorgulama işlemlerini E-devletten, herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’nden ya da Alo-170 hattını arayarak sorgulayabilirsiniz.

Yetim maaşı takibi nasıl yapılır?

E-devlette aylık bilgisi kısmından ya da SGK evrak takip sisteminden takibini yapabilirsiniz.

1/5 - (1 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Dul ve Yetim Aylığı Sorgulama Nasıl Yapılır ?” üzerine 2 yorum
  1. Annem vefat eden babamdan emekli maaşı alıyor.Babasının maaşını da almak istiyor olur mu?Babam Emekli Sandığı,annemin babası Bağkurlu.İlerde geri alma ihtimalleri var mı?Teşekkür ederim

    Yanıtla
    • Merhaba. Ölüm tarihlerine göre farklı durumlar söz konusu. Önce SGK’ya yazılı olarak dilekçe gönderin. Her ikisini alıp alamayacağı ya da hangi oranlarda alabileceği hakkında bilgi talep edin sonra başvurun bence.

      Yanıtla
Yorum yapın