E Devlet Tüketici Hakem Heyeti Başvurusu

E devlet tüketici hakem heyeti başvuru ekranından tüketici işlemlerinden doğan tüm uyuşmazlıklar için başvurularınızı yapabilirsiniz. Başvurular edevlet tüketici hakem heyeti başvuru ekranından yapılabiliyorken elden ya da posta yolu ile bağlı olunan Tüketici Hakem Heyeti’ne de yapılabilmektedir. Bu yazımızda tüketici hakları e devlet başvurusunu nasıl yapabileceğiniz hakkında bilgi verilecektir. Ayrıca konu hakkında sık sorulan tüketici hakem heyeti başvuru sonucunu nasıl öğrenebilirim sorusunun cevabı da verilecektir.

Tüketici hakem heyeti başvuru e devletten nasıl yapılır ?

Satın alınan ürünler ile ilgili şikayetleriniz, ürün iade işlemleri ve diğer tüm tüketici ürünleri ile ilgili şikayetleri eğer muhatap ile çözemiyorsanız ve haklı olduğunuzu düşünüyorsanız Tüketici Hakem Heyetlerine başvurabilirsiniz. Başvuru işlemini online olarak kolayca yapabilirsiniz. Başvuru işlemleri için;

  • Öncelikle T.C. numaranız ve E-devlet şifrenizle e-devlet tüketici hakem heyeti başvuru ekranına giriş yapın⇒ E-devlet tüketici şikayeti uygulaması girişi
  • E-devletten giriş yaptıktan sonra UYGULAMAYA GİT diyerek devam edin .
  • Bu adımdan sonra karşınıza yeni başvuru oluşturma ekranı gelecektir.
  • Sisteme giriş yaptıktan sonra başvurabilmeniz için öncelikle kişisel bilgilerinizi tamamlamanız ve taahhütnameyi onaylamanız gerekmektedir. Bunu yapmazsanız yeni başvuru oluşturamazsınız.

Tüketici hakem heyeti başvuru dilekçesi e-devlet

Sisteme giriş yaptıktan ve kişisel bilgilerinizi tamamladıktan sonra artık yukarıda bağlantısı verilen uygulama üzerinden başvurunuzu oluşturabilirsiniz. Dilekçenizde talebinizi açık ve net olarak bildirmeniz gerekmektedir. Ayrıca dilekçe konusu işleme ait evraklarınızı da tarayarak sisteme eklemeniz gerekmektedir. Eksik belge durumunda başvurunuz Heyet tarafından reddedilebilmektedir. Başvuru yaptıktan sonra e-devlet tüketici hakem heyeti başvuru sorgulama ekranından başvurunuzun durumunu ve sonucunu sorgulayabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti Başvuru Formu

Başvurunuzu yukarıda bağlantısı verilen E-devlet uygulamasından yapabileceğiniz gibi başvuru formu ile elden ya da posta yolu ile de yapabilirsiniz. Başvuru formunu buradan indirebilirsiniz ⇒ Tüketici hakem heyeti başvuru formu. Başvuru formu ile yapılan başvuruların sonuçlarını da tüketici hakem heyeti dosya sorgulama e-devlet ekranından giriş yaparak sonucu hakkında bilgi alabilirsiniz.

Tüketici mahkemesi başvuru ücreti ne kadar ?

Tüketici Hakem heyetlerine yapılacak başvurulardan herhangi bir ücret alınmamaktadır. Lütfen bu konuda sizi arayanlara ihbar etmeyiniz.

Tüketici hakem heyeti başvuru sonucu sorgulaması nasıl yapılır ?

Peki tüketici hakem heyeti başvuru takibi nasıl yapılır ? Tüketici hakem heyeti başvuru takip ve sorgulama işlemlerini yine yukarıda verilen E-devlet tüketici başvuru sorgulama ekranından yapabilirsiniz.

  • E-devlet aracılığı ile tüketici şikayet sorgulaması yapabilmek için yukarıda verilen tüketici hakem heyeti kararı sorgulama sayfasına giriş yapın.
  • Ardından tüketici hakem heyeti sonuç sayfasında YAPILAN BAŞVURULAR kısmında önceki başvurularınızı görüntüleyebilirsiniz.
  • Bu menüden hakem heyeti başvuru sorgulaması yaparak önceki başvurularınızın sonucunu sorgulayabilirsiniz.

Tüketici Hakem Heyeti iletişim numarası kaç ?

Başvurularınızı E-devlet ya da dilekçe ile yapmadan önce tüketici hakları sorgulaması ve haklarınızı öğrenmek ve yönlendirme almak için Ticaret Bakanlığı çağrı merkezini arayabilirsiniz. Alo-175 hattını arayarak hem başvurmadan önce ön bilgi alabilir, tüketici hakları şikayet başvurusu yapabilir hem de tüketici hakları başvuru sorgulaması yapabilirsiniz.

Tüketici hakem heyeti başvuru sonucu süresi nedir ?

Peki Tüketici Hakem heyeti kararları ne kadar sürede çıkar? Tüketici Hakem Heyetlerine yapılan başvuruların Kanunen başvuru tarihinden itibaren en geç 6 ay içerisinde sonuçlandırılması gerekmektedir. Lüzum görülmesi halinde başvuru sonuç süresi 6 ay daha uzatılabilmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın