E-Devletten 7256 Bağkur Yapılandırma Başvurusu

5

E-devletten 7256 bağkur yapılandırma başvurusu hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Bağkur yapılandırma başvuruları e-devlet üzerinden de başladı ve 31 Aralık 2020 tarihine kadar devam edecek. Yapılandırma başvuruları başvuru formu ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılabildiği gibi online olarak e-devlet üzerinden de yapılabilmekte. 7256 Sayılı yasa ile;

 • 2020/Ağustos dönemi ve öncesi 4b bağkur prim borçlarınızın faizleri silinecek.
 • Bu dönem öncesi borçları peşin ya da 6,9,12 ve ya 18 taksitle ödeyebileceksiniz.
 • Taksit ödemeleri iki ayda bir olacak ve ilk taksit için son ödeme tarihi 01 Mart 2021 olacak.
 • Yine aynı yasa ile 2020/10 dönemi ve ya öncesinde borcu olanlar bu borçlarını ödemez ya da 31 Aralık 2020 tarihine kadar yapılandırma başvurusu yapmazsa borçlar silinecek ve 01 Kasım 2020 tarihinden itibaren bağkur yeniden başlatılacak.

Hem bağkur affı hakkında detaylı bilgi almak hem de başvuru formunu indirerek başvuru formu ile başvuru yapmak için 7256 bağkur affı başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  Yazımızın devamında ise E-devletten 7256 bağkur affı başvurusunu nasıl yapacağınız anlatılacaktır.

E-devletten 7256 bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılır ?

Covid-19 tedbirleri kapsamında ilk defa bu yıl bağkur yapılandırma başvuruları da online olarak e-devlet üzerinden yapılabilecek. Başvuru 2020/08 dönemi öncesi borçların yapılandırılabilmesi adına oldukça basit. Ancak siz dondurulan hizmet sürelerinizin ihya yapılandırma başvurusunu yapacaksanız e-devletten yapmamanızı öneririm. Başvuru formu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden başvurmanız daha sağlıklı hesaplama için iyi olacaktır. 2020/08 ve öncesi prim borçlarınızı yeniden yapılandırma başvurusu için;

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle başvuru ekranına giriş yapın ⇒ 7256 sgk yapılandırma başvuru ekranı.
 • Anasayfada YENİ YAPILANDIRMA TALEBİ kısmını tıklayın.
 • Ardından Yapılandırmak İstediğiniz Tescil Türü kısmında Bağ-Kur Sigortalı Aktif seçeneğini seçin. Burada aktiften kasıt bağkurun devam edip etmediği değil. Terk etmiş de olabilirsiniz. Aktiften kasıt emekli olmamanız yani aktif çalışan olmanızdır. Bağkur terkli ise bile buradan başvuruya devam edeceksiniz.
 •  Açılan sayfada devam ederek peşin ya da taksitli seçenek kısımlarını işaretleyerek başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Eğer e-devletten 7256 bağkur yapılandırma başvurusu ve bağkur ihya yapacaksanız buradan geçmiş dönem prim tutarlarına bakabilirsiniz ⇒ yıllara göre bağkur primleri tablosu.
5 Yorum
 1. Ercan

  Bagkur geriye dönük borçlanma hakkı tanınmamış binlerce insan mağdur bari yapacaksınız doğru düzgün bir yasa yapın insanlar faydalansın hem devlet kazansın tras af yapmislar

 2. Ercan

  Ömer bey 1990 senesinde 1 yıllık market vardı vergi kaydı yapıldı bagkur kayıt yapıldı 1 sene sonra işyerini kapanış verdim bağkur kapatmadım 2006 senesine kadar açık kaldı bagkur ozaman ödemede gittiğimde 23 bin tl çıkmıştı borcum sorum su bu günleri alabilirmiyim su an çıkan yasada bunlar varmı ihya yapabilirmiyim yanıtlarsanız sevinirim teşekürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Evet borçtan dolayı dondurulan süreleri ihya edebilirsiniz. Sgk ile görüşüp tam olarak dondurulan hizmet sürenizi öğrenebilirsiniz.

 3. Fethi

  Hocam sildirme işlemi için e devletten birşey yapabiliyormuyuz. Sgk e gitmek gerekiyor mu? 3 aralığa bırakmak istemiyorum,olur ki sonradan problem çıkarsa sorun yaşayacağım, çünkü bağkur borcu için tarafıma tebligat gönderildi. En kısa sürede silme işlemini nasıl gerceklwstirebilirim.

  1. Ömer Meriç

   E-devletten yapılamıyor. SGK için de ekran henüz açılmadı maalesef. Beklemeniz gerek.

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.