E-Devletten 7326 Bağkur Yapılandırma Başvurusu

E-devletten 7326 bağkur yapılandırma başvurusu hakkında tüm detayları bu yazımızda bulabilirsiniz. Bağkur yapılandırma başvuruları e-devlet üzerinden de yapılacak ve 31 Ağustos 2021 tarihine kadar devam edecek. Yapılandırma başvuruları başvuru formu ile herhangi bir Sosyal Güvenlik Merkezi’ne yapılabildiği gibi online olarak e-devlet üzerinden de yapılabilmekte. 7326 Sayılı yasa ile;

 • 2021 Nisan dönemi ve öncesi 4b bağkur prim borçlarınızın faizleri silinecek.
 • Bu dönem öncesi borçları peşin ya da 6,9,12 ve ya 18 taksitle ödeyebileceksiniz.
 • Taksit ödemeleri iki ayda bir olacak ve ilk taksit için son ödeme tarihi 31.10.2021 olacak.
 • Yine aynı yasa ile 2021/04 dönemi ve ya öncesinde borcu olanlar bu borçlarını ödemez ya da 31 Ağustos 2021 tarihine kadar yapılandırma başvurusu yapmazsa borçlar silinecek ve 01 Eylül 2021 tarihinden itibaren bağkur yeniden başlatılacak.

Hem bağkur affı hakkında detaylı bilgi almak hem de başvuru formunu indirerek başvuru formu ile başvuru yapmak için 7326 bağkur affı başvurusu nasıl yapılır sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.  Yazımızın devamında ise E-devletten 7326 bağkur affı başvurusunu nasıl yapacağınız anlatılacaktır.

E-devletten 7326 bağkur yapılandırma başvurusu nasıl yapılır ?

Covid-19 tedbirleri kapsamında  bağkur yapılandırma başvuruları da online olarak e-devlet üzerinden yapılabilecek. Başvuru 2021/04 dönemi öncesi borçların yapılandırılabilmesi adına oldukça basit. Ancak siz dondurulan hizmet sürelerinizin ihya yapılandırma başvurusunu yapacaksanız e-devletten yapmamanızı öneririm. Başvuru formu ile bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden başvurmanız daha sağlıklı hesaplama için iyi olacaktır. 2021/04 ve öncesi prim borçlarınızı yeniden yapılandırma başvurusu için;

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifrenizle başvuru ekranına giriş yapın ⇒ 7326 sgk yapılandırma başvuru ekranı.
 • Anasayfada YENİ YAPILANDIRMA TALEBİ kısmını tıklayın.
 • Ardından Yapılandırmak İstediğiniz Tescil Türü kısmında Bağ-Kur Sigortalı Aktif seçeneğini seçin. Burada aktiften kasıt bağkurun devam edip etmediği değil. Terk etmiş de olabilirsiniz. Aktiften kasıt emekli olmamanız yani aktif çalışan olmanızdır. Bağkur terkli ise bile buradan başvuruya devam edeceksiniz.
 •  Açılan sayfada devam ederek peşin ya da taksitli seçenek kısımlarını işaretleyerek başvuru işlemini tamamlayabilirsiniz.
 • Eğer e-devletten 7326 bağkur yapılandırma başvurusu ve bağkur ihya yapacaksanız buradan geçmiş dönem prim tutarlarına bakabilirsiniz ⇒ yıllara göre bağkur primleri tablosu.
İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“E-Devletten 7326 Bağkur Yapılandırma Başvurusu” üzerine 7 yorum
 1. Hocam, bağkur a 04/10/2000 girişim var, 14/06/2006 tarihinde de işten ayrılma var. E-Devlette 4b Tescil Bilgilerinde Durumu kısmında “#01-İşi Bırakma” yazıyor. Toplamda 2050 günüm var. 2450 günü isteğe bağlı ödemek istiyorum. Bu kanun kapsamına giriyor mu? Peşin olarak 2450 günü isteğe bağlı olarak ödeyebiliyor muyum?

  Cevapla
 2. Bagkur geriye dönük borçlanma hakkı tanınmamış binlerce insan mağdur bari yapacaksınız doğru düzgün bir yasa yapın insanlar faydalansın hem devlet kazansın tras af yapmislar

  Cevapla
 3. Ömer bey 1990 senesinde 1 yıllık market vardı vergi kaydı yapıldı bagkur kayıt yapıldı 1 sene sonra işyerini kapanış verdim bağkur kapatmadım 2006 senesine kadar açık kaldı bagkur ozaman ödemede gittiğimde 23 bin tl çıkmıştı borcum sorum su bu günleri alabilirmiyim su an çıkan yasada bunlar varmı ihya yapabilirmiyim yanıtlarsanız sevinirim teşekürler

  Cevapla
 4. Hocam sildirme işlemi için e devletten birşey yapabiliyormuyuz. Sgk e gitmek gerekiyor mu? 3 aralığa bırakmak istemiyorum,olur ki sonradan problem çıkarsa sorun yaşayacağım, çünkü bağkur borcu için tarafıma tebligat gönderildi. En kısa sürede silme işlemini nasıl gerceklwstirebilirim.

  Cevapla
Yorum yapın