E-Devletten Nüfus Adres Bildirimi (Birlikte Oturma İçin / Muvafakatlı)

E-devletten Nüfus adres bildirimi hakkında uygulamalar e-devlet sisteminde hizmete açıldı. Artık adres bildirimleri e-devletten yapılabilecek. Boş konut için yapılacak bildirimde herhangi bir onay şartı aranmayacak. Ama dolu konut için yapılacak bildirimlerde o konutta oturanlardan birisinin e-devlet şifresi ile giriş yaparak muvafakat vermesi gerekmektedir. Bu yazımızda E-devletten adres bildirimi ve muvafakat yani onay işlemlerinin nasıl yapılacağı hakkında bilgi bulabilirsiniz.

E devletten adres bildirimi nasıl yapılır ?

Yazımızın giriş kısmında da belirttiğimiz gibi bildirim işlemleri için farklı menüler var. Buna göre açılan ekranlar vasıtasıyla;

 • Boş adres ( konut) için adres bildirimi,
 • Birlikte oturma yani dolu adres için adres bildirimi,
 • Adres beyanı için muvafakat verme işlemleri yapılabilecek.

Şimdi ayrı başlıklar halinde nasıl yapılacağını anlatalım.

1-  E-devletten adres değişikliği bildirimi ( boş konuta)

Kimsenin oturmadığı, Nüfus kayıtlarında boş olan konutlara kolayca adres bildirimi yapabilirsiniz. Bu işlem için onay gerekmiyor. Bildirim için;

 • Öncelikle buradan T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın ⇒ E-devlet Adres Değişikliği Bildirimi (Boş Konuta),
 • Eğer sadece kendiniz için bildirimde bulunacaksanız ” Sadece kendim için adres bildiriminde bulunacağım.” kısmını işaretleyin. Eğer hem kendiniz hem de aileniz için bildirim yapacaksanız bu durumda ” Kendim ve aynı konutu paylaştığım aile fertleri için adres bildiriminde bulunacağım.” menüsünü işaretleyin.
 • “Yerleşim yeri adresi” kısmında adresinizi taşımak istediğiniz yeni konutun adresini eksiksiz olarak yazın.
 • Ardından “Taşınma Tarihi” kısmını doldurun.
 • Ardından “Mobil İmza, “Elektronik İmza”, “SMS ile doğrulama” seçeneklerinden hangisi ile doğrulama yapacaksanız size uygun olanı seçin.
 • Ardından kimlik seri numarası yazın.
 • Daha sonra ekran talimatlarını izleyerek bildirim işlemini tamamlayın.
 • Böylece adres değişikliği tamamlanmış olacaktır.

2- Adres değişikliği bildirimi (birlikte oturma için / muvafakatlı)

Eğer dolu olan bir konuta adres bildirimi yapılacaksa bu durumda bu menünün kullanılması gerekmektedir. E-devlet adres değişikliği dolu konuta bildirim işleminin tamamlanabilmesi için o adreste oturanlardan birisinin aşağıda alt başlıkta vermiş olduğumuz menüden giriş yaparak onay vermesi gerekmektedir.  Birlikte oturma adres bildirim diğer adı ile dolu konuta adres değişikliği için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • Adres Değişikliği Bildirimi (Birlikte Oturma İçin / Muvafakatlı) menüsüne T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın. 
 • Adres beyanı için muvafakat verme e devlet ekranından bir yıl içerisinde en fazla iki defa adres beyanı verebilirsiniz.
 • E-devlet ikametgah değiştirme dolu konuta ekran talimatlarını izleyerek bildirim işlemini tamamlayın.
 • Bildirim işlemini tamamlanması adresin taşınması anlamına gelmiyor. Ayrıca adreste oturanlardan birisinin e-devlet şifresi ile giriş yapılarak onaylanması gerektiğini unutmayın.

3- Adres beyanı için muvafakat verme

Dolu konutlara E-devletten yapılan adres bildirimlerinde son aşama konutta oturanlardan birisini muvafakat verme aşamasıdır. e devlet muvafakat verme işlemi için aşağıdaki adımları takip ediniz;

 • E-devlet muvafakat verme işlemi gerçekleştirecek kişinin adres bildirilen konutta olması ve ergin olması gerekmektedir.
 • Muvafakat verilecek kişinin kimlikteki adı, soyadı ve T.C. kimlik numarasının net olarak biliniyor olması gerekmektedir.
 • Adres bildirimi tamamlandıktan sonra e devlet adres beyanı için muvafakat verme işleminin en geç 5 iş günü içerisinde tamamlanması gerekmektedir. Aksi takdirde işlem iptal edilecektir.
 • Bir kişi bir yıl içerisinde en çok iki defa muvafakat verebilir.
 • Gerçeğe aykırı adres bildirimlerinde idari para cezası uygulanacağını bilmenizi isteriz.

Yukarıdaki hükümleri dikkat ederek adım adım e devletten muvafakat verme için aşağıdaki aşamaları takip ediniz;

 • Öncelikle E-devlet Adres Beyanı İçin Muvafakat Verme sayfasına T.C. numaranız ve e-devlet şifreniz ile giriş yapın.
 • Ardından YENİ MUVAFAKAT kısmını tıklayın ve “Yukarıdaki açıklamaları okudum ve anladım.” seçeneğini işaretleyerek devam edin.
 • Açılan sayfada “Muvafakat Verilecek Kişi Bilgileri” kısmında kişinin 11 haneli T.C. kimlik numarası, Adı ve Soyadını kimlikteki şekli ile ve eksiksiz olarak yazın.
 • “Mobil İmza, “Elektronik İmza”, “SMS ile doğrulama” yöntemlerinden size uygun olanı seçin.
 • Ekran talimatlarını izleyerek devam edin ve bildirim işlemlerini tamamlayın.
 • Adres değişikliği muvafakat onaylama işleminden sonra adres taşıma işlemi gerçekleşmiş olacaktır.
 • Muvafakatlı adres değişikliği işlemi bu kadar. Kafanıza takılan olursa sorabilirsiniz.

Muvafakatı alan kişinin mevcut yerleşim yeri adres beyanı bulunamadı ne
demek
sorusu son zamanlarda sık soruluyor. hatası ile karşılaşıyorsanız bu muvafakat veren kişinin Nüfus sisteminde açık adresinin olmadığı ya da adres beyanı veren kişinin adresi ile uyumlu olmadığı anlamına gelir. Eğer birlikte oturma için muvafakat verme konusunda bu hata ile karşılaşıyorsanız aynı adreste ikamet eden başka birisinin e-devlet şifresi ile giriş yaparak sorunu çözmeye çalışabilirsiniz.

Muvafakatlı adres değişikliği yapamıyorum

Muvafakatlı adres değişikliği nasıl yapılır konusunu adım adım yukarıda anlattık. Eğer bunları uygulamanıza rağmen e devlet ikametgah onay verme işlemini tamamlayamadıysanız adres bildirimi için Nüfus Müdürlüğünüze uğramanız gerekiyor.

Nüfus müdürlüğüne adres bildirimi nasıl yapılır?

Nüfus Müdürlüklerine adres bildirim işlemleri bu içeriğimizde anlatıldığı gibi e-devlet üzerinden yapılabilmektedir. Eğer e-devlet üzerinden bu işlemi yapamazsanız en yakın Nüfus Müdürlüğüne adres bilgileri ve kimliğiniz ile giderek beyan verebilirsiniz. Dolu konuta ikamet bildirimi yapacaksanız o konutta oturan birisi ile Nüfus Müdürlüğüne gitmeniz gerekiyor.

Nüfusa gitmeden adres değişikliği nasıl yapılır?

Nüfus Müdürlüklerine gitmeden e-devlet üzerinden online olarak adres bildirimi yapabilirsiniz. Dolu konuta adres bildiriminde o konutta oturanlardan birisinin e-devlet şifresi ile e-devlet sisteminde muvafakat onayı vermesi gerekmektedir. Boş konutlarda bu şart yoktur.

İnternet üzerinden adres beyanı nasıl yapılır?

E-devlette Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bölümünde dolu ya da boş konuta adres bildirimi menülerinden adres beyan işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz.

Adres bildirimi onayı nasıl yapılır?

E-devlet üzerinden yapılan adres beyanları için e devlet adres muvafakat verme menüsünden e-devlet şifresi ile giriş yapılarak muvafakat verilebilmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın