E Devletten SGK Borçlanma Başvurusu Nasıl Yapılır ?

19

E devletten SGK borçlanma başvurusu artık e devlet sisteminde kolayca yapılabilmekte.  Sosyal Güvenlik Kurumu’nun e devlet sistemi üzerinden vermiş olduğu hizmetlere bir yenisi daha eklendi. Teknolojinin geliştiği ve yoğun kullanımın arttığı bu dönemde artık bir çok hizmete e devlet sistemi aracılığı ile kolayca erişebilmekteyiz. Bu hizmetlerin sonuncusu da SGK tarafından e devlet sistemine eklendi.

E devlet sistemine eklenen yeni hizmetle artık SSK ve bağkur doğum borçlanması ile askerlik borçlanması başvurularınızı online olarak yapabileceksiniz. Yazımızın devamında e devlet askerlik borçlanması nasıl yapılır, e-devlet üzerinden doğum borçlanması nasıl yapılır konusunda bilgi bulabilirsiniz.

Askerlik borçlanması E devletten yapılır mı ?

Başvurular online olarak e-devlet askerlik borçlanması menüsünden yapılabilmektedir. Yazımızın devamında aşağıdaki askerlik borçlanması nasıl yapılır e devlet alt başlığında adım adım nasıl başvuru yapabileceğiniz anlatılmıştır. Eğer başvuruyu yapamazsanız ya da askerlik borçlanması e devlet nasıl yapılır konusunda anlaşılmayan bir şey varsa yorum kısmından bize sorabilirsiniz.

Askerlik borçlanması e devletten nasıl yapılır ?

Öncelikle e devlet üzerinden askerlik borçlanması nasıl yapılır sorusunun cevabı ile konuya başlayalım. E devlet askerlik borçlanması başvurusu için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ya da e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Dilerseniz e devlet uygulamasını İOS ya da Android tabanlı telefonlarınıza indirerek mobilden de kolayca giriş sağlayabilirsiniz.

Edevlet askerlik borçlanması başvurusu için SGK kısmına geldikten sonra;

E devlet üzerinden başvurunuzu yapamadıysanız elden başvurunuzu form ile yapabilirsiniz. Hemen başvuru yapmak ve başvuru yaparken izlenmesi gereken yol hakkında detaylı bilgi sahibi olmak için askerlik borçlanması ne kadar sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Askerlik borçlanması nasıl  yapılır ?

Askerlik borçlanması yapabilmeniz için askerlik yaptığınız sürelerde adınıza ssk, bağkur v.s. kapsamında prim ödemesi olmaması gerekir. Onun haricinde bir şart aranmaz. Askerlik sürenizin sigorta başlangıcından önce ya da sonra olması borçlanma hakkınızı ortadan kaldırmaz.

Askerlik borçlanması başvurusu ne zaman sonuçlanır ?

Online doğum ya da askerlik borçlanması başvurunuzun ardından SGK borçlanma talebinizi işleme alır ve size borçlanma tutarına ilişkin yazıyı tebligatla gönderir. SGK tarafından gönderilen borçlanma yazısına ilişkin tebligatı aldıktan sonra 1 ay içerisinde ödeme yapmanız gerekir. En geç 1 ay içerisinde ödeme yapmamanız halinde başvuru iptal edilir.

Askerlik borçlanması sorgulama e devletten yapılır  mı ?

E devlet üzerinden borçlanma başvurusunu tamamladıktan sonra başvuru ilgili SGK ekranına düşer. Borçlanma işlemi tamamlandıktan sonra borcun ödenmesi için kişiye tebligat gönderilir. Borç tebliği alındıktan sonra borçlanmanın 1 ay içerisinde ödenmesi gerekiyor. Ödeme yapıldıktan sonra e devlet sistemine borçlanma yapılarak ödenen gün sayısı hizmet olarak eklenir.

Askerlik borçlanması e devlette gözükmüyor ne yapmalıyım ?

Yukarıda e devletten askerlik borçlanması nasıl yapılır konusuna adım adım değindik. Borçlanma başvurusunu yapıp ödeme yaptıktan sonra askerlik süreleri E-devlette SGK Tescil ve Hizmet Dökümü bölümünde hizmetleriniz görünür. Eğer ödeme yapmış olmanıza rağmen hizmetleriniz hizmet dökümünde yoksa bu durumda ödeme dekontu ile birlikte borçlanma başvurusu yaptığınız Sosyal Güvenlik Merkezi’ne sormanız yararlı olacaktır.

Askerlik borçlanma başvurusu ne zaman sonuçlanır ?

Borçlanma başvurusunun sonuçlanma süresi bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Merkezi’nin iş yoğunluğa göre farklılık gösterebilir. Genel olarak en geç başvuru tarihinden sonra 2-3 hafta içerisinde borçlanma tutarını gösterir yazı tarafınıza tebliğ edilmiş olmaktadır.

E devletten doğum borçlanması nasıl yapılır ?

E-Devlet Doğum borçlanması başvurusu için öncelikle www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numaranız ya da e devlet şifreniz ile sisteme giriş yapın. Mobilden de e devlet uygulamasına giriş sağlayabilirsiniz. Ardından

 • SGK bölümüne giriş yaptıktan sonra
 • SSK e devlet doğum borçlanması için 4a Doğum Borçlanması Başvurusu,
 • Bağkur için ise 4b Doğum Borçlanması Başvurusu,

menülerinden borçlanma başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. Başvuru formu ile elden doğum borçlanması başvurusu yapmak için hemen  doğum borçlanması hesaplama sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Doğum borçlanması başvuru formu

Dilerseniz e-devletten online başvuru yerine başvurunuzu doğum borçlanması başvuru formunu doldurarak da yapabilirsiniz. Borçlanma başvurusu için başvuru formu ve kimlik fotokopiniz yeterli olacaktır. Harici bir belge istenmemektedir. Formu buradan indirebilirsiniz ⇒ doğum borçlanması başvuru formu indir. Belgeyi eksiksiz olarak doldurup imzalayın ve sonrasında son çalışmanızın olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne elden ya da posta/kargo yolu ile gönderin.

Doğum borçlanması şartları nelerdir ?

Doğum borçlanmasını doğumdan önce sigortalı, bağkurlu v.s. çalışması olan ve doğum tarihinden sonraki 24 aylık sürede adına prim ödemesi yapılmamış kadın çalışanlar yapabilir. Borçlanma 3 çocuğa kadar ve toplamda da 2160 güne kadar yapılabilmekte.

Doğum borçlanması sorgulaması nasıl yapılır ?

Borçlanma başvurusu tamamlandıktan sonra toplam borca ilişkin sorgulamayı SGK’dan yapabilir, Alo170 hattını arayarak öğrenebilir ya da online bankacılık kanallarından SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden toplam borcunuzu sorgulayabilirsiniz. Ödeme yaptıktan sonra borçlandığınız süreler Sosyal Güvenlik Hizmet dökümünde görünür. Borçlanılarak hizmete işlenen süreleri ise e-devletten SGK Tescil ve Hizmet Dökümü menüsünden görebilirsiniz.

SGK borçlanma ödemesi nasıl yapılır ?

Ödemeleri tüm bankalarda ya da online ödeme kanalları aracılığı ile SGK Ödemeleri-SGK Borçlanma menüsünden T.C. kimlik numaranız ile yapabilirsiniz. Ödeme yapılabilmesi için Sosyal Güvenlik Kurumu tarafından yazının tebliğe çıkartılması, kişi tarafından tebliğ alındıktan sonra tebliğ tarihinin girilmesi gerekmekte. Aksi halde ödeme yapılamaz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

19 Yorum
 1. Sibel

  Doğum borçlanmasına bir ay önce e devlet üzerinden başvurdum. Başvuruların sonuçlanma süresi hakkında bilginiz varmı? Benim bu sırada yapmam gereken birşey varmı? Teşekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bağlı olduğunuz SGK’ya göre işlem süreci sürer. Bağlı olduğunuz SGK’dan işlem sonucunu sorun bence.

 2. savaş

  Benim amacım ileride EYT’den yararlanabilmek.
  22.01.1973 doğumluyum… Askerlik başlangıç: 26.11.1996 Terhis tarihi 23.04.1998 İlk sigorta tarihim 05.05.2000. Bu durumda Emeklilik kanun değişiklik tarihi olan 08.09.1999 öncesine sigorta başlangıcımı çekmek için 240 gün gibi bir zaman askerlik borçlanmam gerekiyor sanırım. Yaklaşık 8 ay yani..
  Peki ben e-devlet üzerinden en alt seviyeden 240 gün ödeme yaparsam emekli olduğumda bu maaşımı olumsuz mu etkiler? Emekliliğe daha çok var. En alttan mı ödeyeyim yoksa şuan aldığım maaştaki günlük yevmiye kadar mı ödeyeyim?
  Özellikle eyt olur diye bekliyoruz ama 240 gün değil de 12 ay ya da 18 ay üzerinden mi ödeme yapsam bilemedim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Taban tutardan borçlanın. Üzerini ödeseniz de çok etkilemez. EYT yasası borçlanma ile geri çekilenleri kapsayacak mı bu meçhul. Ama şimdiden yapmanızda bence yarar var. Belki belli tarihe kadar borçlanma yaparak geri çekenleri de kapsar düzenleme.

   1. savaş

    Teşekkür ederim..

    1. Ömer Meriç

     Rica ederim. İyi günler dilerim.

 3. mutlu

  Merhaba

  Başvuru aşamasında çıkan asgari tutar 98 tl azami tutar 735 tl tam olarak neyi ifade etmektedir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Onlar günlük brüt asgari ücret ile günlük brüt azami ücret. En düşük tutardan ödemek için 98.10 TL seçmeniz gerekmekte.

 4. hamza

  4c askerlik borçlanmasıda e-devletten yapılabiliyormu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Şu an için yapılamamakta maalesef.

 5. Cem Aygül

  teşekkür ederim ilginiz için…

 6. Cem Aygul

  merhaba,

  ben askerlik borçlanması başvurusunda bulundum. ödemeyi de yaptım. ne kadar zamanda işlem tamamlanır acaba bilginiz var mı?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ödeme yaptığınıza göre işlem tamamlanmıştır. Emeklilik müracatı mı yapacaksınız ?

   1. Cem Aygül

    Ömer Bey,

    İlginiz ve cevabınız için teşekkür ederim.
    Ödemeyi yapalı 2 haftaya yakın oldu ama halen E-Devletten baktığımda borçlanma yaptığım süre işlenmiş görünmüyor.
    Bu işlem kendiliğinden olmuyor da benim bir işlemde bulunmam gerekir mi?

    Cem

    1. Ömer Meriç

     Normalde kendiliğinden olması gerekir. E devlete yansımamış olabilir. Başvuru yaptığınız SGK ile irtibata geçmenizi öneririm.

     1. Cem Aygül

      ben e-devletten başvuru yaptım. bu durumda işyerim fındıkzadede olduğu için fatihe mi gitmem gerekir?

     2. Ömer Meriç

      İşyerinizin bağlı olduğu SGK’ya düşmüştür çok büyük ihtimalle. Ora ile görüşün.

 7. Yusuf

  SGK borçlandırma hizmetleri
  Menüsünü göremedim E. devlette
  Mobil uygulamadada varmı bu

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Mobilde olmayabilir hocam. Mobilde menüler sınırlı. Masaüstü bilgisayardan deneyin isterseniz. Ya da uygulama yerine telefonda İnternet tarayıcısı ile giriş yapın e devlete.