E-Devletten SGK Borcu Yoktur Yazısı Nasıl Alınır ?

0

E-Devletten SGK Borcu Yoktur Yazısı hizmeti uygulamaya girdi. Sosyal Güvenlik Kurumu’nda işyeri tescil kaydı olmayan kişiler artık SGK işyeri tescil kaydı olmadığını ile borç durumunu gösterir barkodlu belgeyi  e-devletten kolayca alabilecek ve ilgili Kuruma ibraz edebilecek. Ayrıca alınan borcu yok ya da tescil durumu gösterir belgenin doğrulaması da yine e-devlet üzerinden yapılabilecek.

İşyeri tescil kaydı olan yani sigortalı çalıştıranlar buradan borç durumunu gösterir belgeyi alamaz. Zaten işyeri tescil kaydı olanlar E-borcu yoktur sisteminden borcu yok yazısını alabilmekte. E-borcu yoktur aktivasyonunuz yoksa hemen e-borcu yoktur aktivasyon işlemleri sayfamızı ziyaret ederek nasıl başvuru yapabileceğiniz ve sistemden nasıl borcu yok yazısı alabileceğiniz hakkında bilgi bulabilirsiniz. Yazımızın devamında işyeri tescil kaydı olmayanlar için E-devletten SGK borç yok yazısını nasıl alabileceğiniz hakkında ayrıntılı ve adım adım bilgi verilecektir.

E-devletten hangi Kurumlar için SGK borcu yok yazısı alınabilir ?

E-devletten aşağıdaki Kurumlara verilmek üzere borcu yok ya da tescil durumu gösterir belge alınabilir. Eğer borcu yok vereceğiniz Kurum’un ismi yoksa bu durumda  seçeneğini seçmeniz yeterli olacaktır. Bunun dışında;

 • Kredi Garanti Fonu için,
 • Kosgeb için,
 • Tübitak,
 • Merkezi Finans ve İhale Kurumu için,
 • Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu ( TKDK) için,

Özel olarak ve özel formatta borcu yok yazısı da oluşturabilirsiniz.

SGK borcu yoktur yazısı e-devletten nasıl alınır ?

Borcu yok yazısı ya da tescil durumunu gösterir belgeyi oluşturmak oldukça kolaydır. Bunun için aşağıdaki adımları takip ediniz. Ben Tarımsal ve Kırsal Kalkınmayı Destekleme Kurumu’na verilmek üzere E-devlet SGK borcu yok yazısının nasıl alınacağını örnekle göstereceğim.

 • Öncelikle buradan T.C. kimlik numaranız ve e-devlet şifreniz ile uygulamaya giriş yapın: e-devlet sgk borcu yoktur sorgulama
 • Giriş yaptıktan sonra “ Gerçek Kişi” ve “Tüzel Kişi” olmak üzere karşınıza iki seçenek gelecek.
 • Eğer kendi adınıza alacaksanız “Gerçek Kişi” seçeneğini seçerek devam etmeniz gerekmektedir. Eğer yöneticisi olduğunuz bir tüzel kişilik yani şirket, adi ortaklık benzeri işyeriniz için borcu yok alacaksanız bu durumda “Tüzel Kişi” seçeneğini seçerek devam etmeniz gerekiyor. Tüzel kişilik adına borcu yok yazısını e-devletten alabilmeniz için tüzel kişilikte yönetici kaydınızın olması gerekiyor.
 • Ben “Gerçek Kişi” Seçeneğini seçerek devam ediyorum.
 • Ardından “Belgenin İbraz Edileceği Kurum” menüsünde “TKDK”yı seçiyorum ve “Belge Oluştur”
 • Artık borcu yok ve tescil durumu gösterir belgemiz hazırdır. Bilgisayarınıza indirerek barkodlu bir çıktı alabilir ve ilgili Kuruma ibraz edebilirsiniz.

E-devlet SGK borcu yoktur doğrulaması nasıl yapılır ?

E-devlet üzerinden oluşturulan belgeler barkodlu olarak oluşturulmaktadır. Yazının ibraz edileceği Kurumlar ya da Bankalar bu barkod numarası ile doğrulama yapabilmekteler. Doğrulama işlemi için;

 • E-devlet SGK borcu yoktur doğrulama sayfasına giriş yapın. E-devlet ile giriş yapmak gerekmiyor.
 • Buraya e-devletten alınan belgedeki barkod numarasını yazın. Ardından kişinin T.C. numarasını yazın. Karşınıza aynı belge geliyorsa alınan belge doğrudur ve dilerseniz tekrar yazdırabilirsiniz. Eğer belge açılmıyorsa ya da hata veriyorsa bu durumda teyit için SGK ile görüşmeniz gerekir.

E-devletten alınan SGK borcu yok yazısı geçerlilik süresi nedir ?

E-devletten alınacak belgede geçerlilik süresi yer almıyor. Ancak her bir belgenin geçerlilik süresi bulunulan ayın sonuna kadardır.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.