E Nabızdan Grip Aşısı Sorgulaması Nasıl Yapılır ?

E nabızdan grip aşısı sorgulama hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Pandemi süreci ile birlikte özellikle kış aylarına girdiğimiz şu aylarda grip aşısına olan talep bir hayli arttı. Talebin fazla olması ve herkes için bu talebin karşılanamayacak olması nedeni ile Sağlık Bakanlığı aşının sadece belirlenen şartları sağlayan kronik hastalara yapılmasını kararlaştırdı.

E nabızdan grip aşısı sorgulama hakkında tüm detayları yazımızda bulabilirsiniz. Pandemi süreci ile birlikte özellikle kış aylarına girdiğimiz şu aylarda grip aşısına olan talep bir hayli arttı. Talebin fazla olması ve herkes için bu talebin karşılanamayacak olması nedeni ile Sağlık Bakanlığı aşının sadece belirlenen şartları sağlayan kronik hastalara yapılmasını kararlaştırdı.

Grip aşısı için Sağlık Bakanlığı tarafından belirlenen kriterlere uyan ve risk grubunda olanlara aşı yapılabilecek. Risk grubunda olup olmadığınızı ise hem E-nabızdan sorgulama yaparak hem de Aile Hekiminize danışarak öğrenebilirsiniz. Bu yazımızda kimlerin grip aşısı olabileceği, E-nabız üzerinden sorgulamanın nasıl yapılabileceği ve konu hakkında tüm detayları bulabilirsiniz.

Kimler grip aşısı olabilir ?

Sağlık Bakanlığı tam olarak hangi hastalığı taşıyanların aşıyı olabileceği ya da hangi kronik hastaların olabileceği konusunda bir açıklama yapmadı. Ancak sistemde bununla ilgili algoritma geliştirdi. Sisteme tanımlanan bu şartları sağlayanlar için sorgulama yapıldığında ““İnfluenza açısından 1. öncelikli yüksek risk grubunda değilsiniz. Durumunuz ileride yeniden değerlendirilecektir”  mesajı ile karşılaşanlar ne yazık ki aşıyı yaptıramayacaklar.  Ancak sorgulama sonucu “İnfluenza açısından 1. öncelikli yüksek risk grubundasınız” uyarısı çıkanlar ise yaptırabilecek.

Grip aşısı olup olamayacağımı nasıl sorgulayabilirim ?

Risk grubunda olup olmadığınızı yani grip aşısı olup olamayacağınızı öğrenmek için iki yöntem mevcut;

  • E-nabızdan online olarak aşağıda belirtildiği gibi sorgulama yapabilir,
  • Aile hekiminizden öğrenebilirsiniz.

E-nabız grip aşısı risk grubu sorgulama

Risk grubunda olup olmadığınıza ilişkin sorgulamayı E-nabız sistemine e-devlet şifreniz ile giriş yaparak kolayca  öğrenebilirsiniz.

  • Sorgulama işlemi için öncelikle buradan T.C. numaranız ve E-devlet şifreniz ile sisteme giriş sağlayın ⇒ E-nabız girişi.
  • Uygulamaya GİT diyerek e-nabız sistemine bağlanabilirsiniz. Eğer daha önce sisteme kayıt olmadıysanız ilk kayıtta boy, kilo bilgisi ile telefon doğrulaması isteyebilir. Bunları hallettikten sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Zaten kayıt varsa direk bağlanırsınız.
  • Uygulamaya giriş yaptığınızda zaten anasayfada aşağıda görüldüğü gibi “İnfluenza (Mevsimsel Grip) Bilgilendirme İnfluenza açısından yüksek risk grubunda değilsiniz. Durumunuz ileride yeniden değerlendirilecektir.”  ya da risk grubundasınız şeklinde uyarıyı göreceksiniz. 
e nabız grip aşısı risk durumu sorgulama

T.c no ile grip aşısı sorgulaması nasıl yapılır ?

Grip aşısı e-Nabızdan şifre ile sorgulanabilmektedir. Şifresiz olarak sorgulama işlemleri yapılamamaktadır. Yukarıda E-Nabız influenza sorgulamasını nasıl ve nereden yapabileceğiniz hakkında ayrıntıları paylaştık.

Risk grubunda olanlar grip aşısını nasıl yaptırabilir ?

Peki sorgulama sonucu risk grubunda iseniz grip aşısı almak için ne yapmanız gerekecek. Yapmanız gereken oldukça basit. Bundan sonrası standart ve bildiğimiz süreç. Aile hekiminize grip aşınızı yazdırın ve herhangi bir eczaneye bu reçete ile giderek aşınızı alın. Ancak tabi ki aşı ücretsiz değil maalesef. 70 TL gibi bir ücret karşılığında aşıyı eczaneden temin ettikten sonra eczanede ya da aile hekimliğinde aşınızı yaptırabilirsiniz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın