Eft İptal Etme Süresi, Edilir mi? & Tek Tıkla İptal Et

Eft iptal etme isteğiniz varsa bu yazımız sizin için tam bir rehber niteliğinde olacaktır. EFT ile yapılan para transferi iptali mümkündür ancak bunu zamanında yapmanız ve belirlenen şartlar içerisinde gerçekleştirmeniz gerekmektedir. Son zamanlarda birçok okurumuz gönderilen eft iptal edilebilir mi ve eft iptali nasıl yapılır konusunda bizlere sorular yöneltmekte. Biz de bu yazımızda yapılan eft iptal edilir mi ve yanlış gönderilen eft nasıl geri alınır konusunda ayrıntılı bir rehber hazırlamak istedik. Yazımızın devamında eft geri çekme hakkında tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Eft iptal edilir mi?

Öncelikle hemen eft talimatı iptal edilebilir mi sorusunun cevabı ile konuya başlayalım. Evet eft işlemi iptal etmek mümkündür. Ancak gönderilen parayı iptal etmek için;

  • Paranın henüz karşı tarafın hesabına geçmemiş olması,
  • EFT işleminin talimat ile yapılmış olması ve henüz talimat zamanının gelmemiş olması ya da ,
  • Karşı tarafa ait İBAN ya da ad ve soyadı bilgilerinin hatalı girilmiş olması gerekmektedir.

Eğer yapılan EFT onaylandıysa ve karşı tarafın hesabına aktarıldı ise maalesef para transferi iptal etme gibi bir hakkınız olmayacaktır. Bu durumda karşı taraf size parayı göndermezse sizin eft yapılan parayı geri alma gibi bir hakkınız ne yazık ki olmayacaktır.

Eft nasıl iptal edilir?

EFT iptali yalnızca müşteri hizmetleri aracılığı ile gerçekleşmektedir. Ancak iptal işlemi için gerçekten hızlı olmanız ve EFT onaylanmadan ve karşı tarafın hesabına aktarılmadan önce çağrı merkezi görevlisine ulaşarak EFT’yi iptal ettirmeniz gerekmektedir. İptal için bankanızın müşteri hizmetlerini arayın ve çağrı merkezi görevlisine bağlanır bağlanmaz EFT işleminin iptalini talep edin. Eğer transfer onayda bekliyorsa görevli sizin onayınızı aldıktan sonra EFT’yi iptal eder. Bu durumda gönderdiğiniz para aynı gün içerisinde ya da sonraki iş günü hesabınıza iade edilir.

Hesaba geçen eft iptal edilir mi?

Yukarıda eft geri çekilir mi başlığında da belirttiğimiz üzere karşı tarafın hesabına ödeme geçtiyse maalesef iptali söz konusu olmayacaktır. Karşı tarafın hesabına geçen ödemede sizin bir tasarrufunuz olmayacağı için eğer yanlış gönderilen tutar varsa sadece bunu karşı tarafa ileterek tekrar size göndermesini talep edebilirsiniz.

Hafta sonu yapılan eft iptal edilir mi?

Yapılan eft nasıl iptal edilir konusunda sık sorulan sorulardan birisi de hafta sonu gerçekleştirilen para transferinin iptal edilip edilmeyeceği ile ilgili olmaktadır. Hafta sonları EFT ile para transferi yapılamamaktadır. EFT işlemi yalnızca hafta içi ve mesai saatleri içerisinde yapılabilmektedir. EFT saat kaça kadar yapılır başlıklı yazımızdan güncel EFT saatlerine göz atabilirsiniz.

Eğer hafta sonu EFT talimatı girdiyseniz bunu iptal edebilirsiniz. Mobil/internet bankacılık kanallarında Para Transfer İşlemleri-EFT-EFT Talimatları-İptal aşamalarını takip ederek girmiş olduğunuz EFT talimatını iptal edebilirsiniz. Eğer mobil/internet bankacılık kanallarından bu işlemi yapamazsanız müşteri hizmetlerini arayarak müşteri hizmetleri aracılığı ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz.

Bildiğiniz üzere artık hafta sonu belli limitlerle Fast Para Transferi sistemi ile ödeme gönderilebilmektedir. Eğer Fast ile ödeme gönderdiyseniz yapılan bu ödeme havale işleminde olduğu gibi anlık olarak karşı tarafın hesabına geçmektedir. Dolayısıyla FAST sistemi ile yapılan transfer işleminde iptal söz konusu olmayacaktır.

Eft iptal etme süresi nedir?

Yapılan eft geri alınabilir mi konusunda sık sorulan sorulardan birisi de EFT’nin hangi süre içerisinde iptal edilebileceği. Süre aslında ödemenin karşı taraf hesabına aktarılmasına kadar geçen süredir. Siz EFT işlemini başlattınız ve onayladınız. Karşı tarafın hesabına geçene kadar geçen süre EFT iptal süresidir. Ortalama olarak EFT’nin karşı taraf hesabına geçme süresi 5-20 dk arasında değişmektedir. Bazen süre yoğunluğa bağlı olarak uzayabilmektedir. EFT’yi iptal etmek istiyorsanız çok hızlı olmanız ve hemen iptal talebini bankanıza iletmeniz gerekmektedir.

Eft iptal etme İş Bankası

İş Bankası EFT iptal işlemini Türkiye İş Bankası 0850 724 0724 numaralı çağrı merkezini arayarak gerçekleştirebilirsiniz. Türkiye İş Bankası’nda EFT işlemini iptal edebilmeniz için göndermiş olduğunuz paranın karşı taraf hesabına aktarılmamış olması gerekmektedir.

EFT iptal etme Ziraat Bankası

Ziraat Bankası mobil ya da internet bankacılık kanallarından yapmış olduğunuz EFT işlemini 0850 220 00 00 çağrı merkezini arayarak iptal edebilirsiniz. Ziraat Bankası hesabından yapılan EFT’nin iptal edilebilmesi için EFT’nin onaylanmamış olması ve dolayısıyla karşı tarafın hesabına aktarılmamış olması ya da yanlış yapılmış olması gerekmektedir.

Eft iptal etme HalkBank

Halk Bankası mobil ya da internet bankacılık kanallarından yapılan EFT gönderimlerini gönderim onaylanmadan ve karşı tarafın hesabına geçmeden önce 0850 222 0400 numaralı çağrı merkezini arayarak iptal ettirebilirsiniz. Eğer karşı taraf iban ya da ad soyadı/unvan bilgileri hatalı ise yine iptal talebi gerçekleştirebilirsiniz.

EFT iptal etme Vakıfbank

Vakıfbank mobil ya da internet bankacılık kanallarından yapılacak transferlerde EFT iptalini onaylanmadan ve karşı tarafa geçmeden önce 0850 222 0724 numaralı çağrı merkezinden yapabilirsiniz.

Albaraka eft iptal etme

EFT henüz onaylanmadıysa yani karşı tarafın hesabına aktarılmadıysa hemen 0850 222 5 666 numaralı çağrı merkezini arayarak iptal talebi iletebilirsiniz.

Eft iptali şubeden yapılabilir mi?

EFT iptali bankaların çağrı merkezleri aracılığı ile yapılabilmektedir. Şubeler iptal talebi alamamaktadır. Yanlış yapılan EFT transferlerinde ödeme hesabınıza geçmediyse şubenizle görüşmenizde yarar olacaktır.

Yanlış eft nasıl iptal edilir ?

Gelelim sık sorulan bir diğer soru olan yanlış eft yapılan para iptal edilir mi sorusunun cevabına. EFT yaparken karşı tarafın İBAN adresi ya da adı ve soyadı/unvanı bilgilerini yanlış ya da eksik yaptıysanız EFT onaylanmaz ve hesabınıza iade edilir. Yanlış eft iptali için banka şubeniz ya da çağrı merkezi ile görüşmeniz gerekmez. Yanlış eft iadesi hesabınıza otomatik olarak geçer.

Yanlış yapılan eft ne zaman hesaba geçer?

Yanlış eft nasıl geri alınır konusunda bir üst başlıkta bilgi verdik. Yanlış yapılan EFT iadesi eğer mesai saatleri içerisinde iseniz genellikle aynı gün olmaktadır. Mesai saatleri geçtiyse sonraki iş gününe kalabiliyor. Eğer yanlış yaptığınız işlem sonucunda ödemeniz hesabınıza iade gelmediyse bu durumda çağrı merkezi ile irtibata geçmeniz doğru olacaktır.

Eft talimatı iptal etme işlemi nasıl yapılır?

Eft talimat iptali bu hususta en kolay işlemlerden birisidir. Mesai saatleri dışında ve hafta sonu EFT yapılamadığından talimat girilebilir. Girilen talimat farklı bir tarih belirtilmediyse genellikle sonraki ilk iş günü ve ilk EFT başlama saatinde gerçekleşmektedir. EFT talimatının işleme alınacağı süreye kadar talimat iptalini gerçekleştirebilirsiniz. Bu işlemi mobil ya da internet bankacılık kanallarında Para Transfer İşlemleri-EFT-EFT Talimatları-İptal menüsünden yapabilirsiniz. Eğer yapamadıysanız bankanızın çağrı merkezinden yaptırabilirsiniz.

Havale iptal edilir mi?

Bu hususta sık sorulan bir diğer soru da yapılan havale iptal edilir mi olmaktadır. Havale işlemi aynı bankanın hesapları arasında yapılan para transferidir. Havale EFT’den farklıdır ve gönderilen para anlık olarak karşı tarafın hesabına aktarılmaktadır. Karşı tarafın hesabına geçen para için de havale iptal etme seçeneği maalesef yoktur.

Yanlış havale nasıl iptal edilir?

Peki yapılan havale geri alınabilir mi ? Havale işlemi aynı banka hesapları arasında olacağından karşı tarafın hesap numarası yanlışsa zaten gönderim hiç olmayacaktır. Ancak yersiz ya da fazla ödeme gönderdiyseniz bu karşı tarafın hesabına geçer. Bu durumda gönderilen havale iptal edilebilir mi sorusunun cevabı maalesef hayır olacaktır. Karşı tarafa durumu ileterek ödemenin hesabınıza iade edilmesini istemekten başka yapılacak bir şey yoktur.

EFT iptali dolandırıcılığı nasıl uygulanıyor?

Son zamanların en gözde dolandırıcılık yöntemlerinden birisi de EFT iptali dolandırıcılığıdır. Özellikle ticarette ve araba/ev alım satımlarında kullanılmaktadır. Kişi EFT’yi hesabınıza göndermekte ve dekontu size iletmektedir. Ödemeyi gönderdim dekontu da bu diyerek hadi alışverişi gerçekleştirelim diyebilmekte. Siz de dekontu görüp nasılsa EFT yapılmış hesabıma geçer diyerek alışveriş işlemini tamamlarsanız hata etmiş olursunuz. Çünkü bu kişiler EFT işlemini yapar yapmaz bankayı arayarak işlemi iptal ettirebilmekte.

Bazı durumlarda ise İban numarasının bir rakamını eksik ya da hatalı yazarak EFT’yi bilerek yanlış yapmakta ve zaten bu durumda ödeme tekrar kişinin hesabına iade edilmekte.  Size kesinlikle tavsiyem özellikle ticaret işlemlerinde ödemeyi hesabınızda görmeden hiç bir işlem yapmayın. Ödeme hesabınıza geçsin mal satacaksanız öyle satın.

Dolandırıldım havale iptali

Havale, aynı banka arasında yapılan para transferi işlemidir. Havale ile gönderilen ödemelerde para anlık olarak karşı tarafın hesabına geçtiğinden maalesef iptali söz konusu olmayacaktır. Ancak para transferi farklı bir banka hesabına yapıldıysa yani EFT ile gerçekleştirildiyse giden eft iptal edilir mi kısmında da belirttiğim gibi henüz onaylanmadıysa iptal edilebilir. Bu durumda vakit kaybetmeden acilen banka çağrı merkezini arayarak işlemi iptal ettirmeniz gerekir.

EFT iptal sorgulama

Banka ekranlarında iptal sorgulamasını hesap hareketlerinizden görebilirsiniz. Online bankacılık kanallarında ayrıca EFT iptali sorgulama ekranı bulunmamaktadır.

Fast iptal edilir mi?

Fast, haftanın 7 günü 24 saat anlık olarak gerçekleştirilen ve belirli bir limiti olan para transferi işlemidir. Fast işlemi eğer bilgiler hatasız girildiyse anlık olarak gerçekleşir ve iptali söz konusu olmaz.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın