Eft Ne Zaman Hesaba Geçer ?

Eft ne zaman hesaba geçer ? Bu soru EFT yapanların en çok sordukları soruların başında gelir. EFT geçiş süresi bankadan bankaya değişmektedir. Özellikle maaş ödeme günleri gibi yoğun günlerde EFT geçiş süresi daha uzun olabilmektedir. Yaptığı EFT işlemi uzun sürenler ise eft ne zaman geçer sorusunun cevabını araştırmaya başlamaktadır. Bu yazımızda eft kaç saatte hesaba geçer, eft hafta sonu gider mi gibi eft ne zaman düşer konusu hakkında sık sorulan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Eft ne zaman hesaba geçer ? Bu soru EFT yapanların en çok sordukları soruların başında gelir. EFT geçiş süresi bankadan bankaya değişmektedir. Özellikle maaş ödeme günleri gibi yoğun günlerde EFT geçiş süresi daha uzun olabilmektedir. Yaptığı EFT işlemi uzun sürenler ise eft ne zaman geçer sorusunun cevabını araştırmaya başlamaktadır. Bu yazımızda eft kaç saatte hesaba geçer, eft hafta sonu gider mi gibi eft ne zaman düşer konusu hakkında sık sorulan tüm sorularınızın cevabını bulabilirsiniz.

Eft saatleri değişti mi ?

Eft hesaba ne zaman geçer sorusunun cevabına geçmeden önce bankaların EFT saatlerine kısaca değinelim. EFT saatleri bankalar tarafından belirlenmekte olup bu saatler zaman zaman güncellenebilmektedir. Genellikle EFT saatleri mesai saatlerinde ve iş günlerinde yapılmakta. EFT başlama saati genellikle 08.30 olurken bitiş ise 16.45-17.00 arası olmaktadır.   EFT saatleri başlıklı yazımızdan güncel olarak tüm bankalar esasında eft saat kaçta başlar sorusunun cevabını bulabilir ve EFT yapılan saatlere göz atabilirsiniz.

Eft kaç dakikada geçer ?

Gelelim asıl konumuz olan eft ne kadar sürer sorusunun cevabına. Aslında eft kaç dk sürer ya da eft saat kaçta geçer sorusu için tek bir süre belirtmek zordur. Bazen 5 dakika içerisinde geçebilmekte iken bazen 2-3 saate kadar uzayabilmektedir. Örneğin ben genelde Finansbank Enpara’dan İş Bankası ya da İş Bankası’ndan Enpara’ya EFT yapıyorum ve 5 dk içinde geçiyor. Aynı zamanda Vakıfbank hesabım da var ama buradan İş Bankası’na EFT yaptığımda bazen erken geçerken bazen 1-2 saati bulabiliyor.  Dolayısıyla yoğunluğa, transfer yapılan bankalara ve birçok kritere göre farklılık gösterebilmektedir. Ortalama süre belirtmek gerekirse 10 DK ile 2 saat arasında değişkenlik gösterdiğini söyleyebiliriz.

Gece yapılan eft ne zaman hesaba geçer ?

Peki eft sabah kaçta geçer ? Gece yapılan EFT’ler için eft ne zaman gelir sorusu da sık sorulmaktadır. Eğer farklı bir tarih ve zaman seçmediyseniz gece EFT talimatı girdiğinizde sistem sabah ilk EFT başlama saatinde olacak şekilde EFT talimatını alır. Örneğin bankanızın EFT başlama saati 08.45 ise siz gece talimat girişi yaptığınızda 08.45’te sistem göndermiş olacaktır. Karşı taraf hesabına geçiş süresi ise yoğunluğa ve diğer faktörlere bağlı olarak 10 DK ile 2 saat arasında değişebilmektedir. 2 saat beklediniz ve yine de eft hesaba geçmedi ise bu durumda müşteri hizmetleri ile görüşmenizde yarar olacaktır.

Hafta sonu yapılan eft kaçta geçer ?

Peki cumartesi ve ya pazar günü yapılan eft ne zaman hesaba geçer ? Eğer ileri tarihli EFT talimatı ile kendiniz bir tarih ve saat belirlemediyseniz talimatınız sonraki ilk mesai günü EFT başlama saatinde işleme alınır. Yani örneğin siz Cumartesi talimat girdiniz. Bu durumda Pazartesi ilk EFT başlama saatinde sistem EFT işlemini tamamlar. Karşı tarafa geçme süresi de işlem yoğunluğu ve diğer faktörler esas alınarak 10 DK ile 2 saat arasında değişebilmektedir.

Eft ne zaman hesaba geçer Ziraat Bankası ?

Ziraat Bankası Türkiye’de en çok işlem yapılan bankalar arasında yer almaktadır. Bu işlem yoğunluğu nedeni ile Ziraat Bankası’na yapılan transferler ya da Ziraat Bankası’ndan başka bankalara yapılan transferler bazen uzun sürebilmektedir. Ancak ortalama transfer süresi hem Ziraat Bankası’na gelen ödemeler hem de Ziraat Bankası’ndan yapılan transferler için ortalama 15-20 dk civarında olmaktadır.

Hafta sonu eft yapılır mı ?

Hafta sonu EFT yapılmaz ancak EFT talimatı verilebilir. EFT talimatı verdiğinizde takip eden ilk iş günü EFT saatinde talimatınız uygulamaya konulur. Örneğin Pazar günü EFT talimatı verirseniz ve ileri tarihli eft ile zaman ve tarihi siz ayrıca belirlemezseniz EFT pazartesi günü ilk EFT başlangıç saatinde gerçekleşmiş olacaktır. Karşı tarafa geçme süresi ise 10 dk ile 2 saat arasında sürebilmektedir.

Resmi tatilde eft yapılır mı ?

Resmi tatilde EFT yapılamaz. 23 Nisan, 19 Mayıs, 15 Temmuz, 29 Ekim gibi resmi tatil günleri ile ramazan ve ya kurban bayramı resmi tatillerinde EFT yapılamaz ancak EFT talimatı verilebilir. EFT talimatı verdiğinizde EFT işlemi talimatı takip eden ilk iş gününde EFT saatinde gerçekleşmiş olacaktır. Peki resmi tatilde yapılan eft kaç dakikada gelir ? Takip eden ilk iş günü EFT başlama saatinde EFT işlemi gerçekleşir. Karşı tarafa geçme süresi de 10 dk ile 2 saat arasında sürer.

İleri tarihli eft talimatı nedir ?

EFT talimatları ikiye ayrılmaktadır.

  1. Talimatlı EFT. Bunu kullanarak EFT yaparsanız takip eden ilk iş günü EFT başlama saatinde EFT gerçekleşir.
  2. İleri tarihli EFT talimatı. Bu EFT talimat türünde ise EFT’nin yapılacağı tarihi ve saati siz belirlersiniz.

İleri tarihli eft nasıl yapılır ?

İleri tarihli EFT talimatlarınızı bankanızın mobil ve ya internet bankacılık sistemi üzerinden yapabilirsiniz. Bankalarda bu menünün ismi genellikle Para Transferi-İleri tarihli EFT talimatı olmaktadır. Tabi isimler ufak farklılıklar gösterebilmektedir. Zaten talimat oldukça basittir. İleri bir tarihi ve zamanı seçerek talimatı gerçekleştirebilirsiniz.

İleri tarihli eft iptali nasıl yapılır ?

İleri tarihli EFT iptalini EFT talimatlarım menüsü üzerinden EFT gerçekleşme saatine kadar iptal edebilirsiniz. EFT işlemi gerçekleşti ise bu durumda mobil ya da internet bankacılık kanallarından iptal edemezsiniz. EFT talimatı gerçekleştikten sonra iptalinin nasıl yapılacağını öğrenmek için hemen EFT iptal etme başlıklı yazımızı ziyaret edebilirsiniz.

Eft yaptım para gitmedi ne yapmalıyım ?

İbana yatırılan para ne zaman hesaba geçer konusunda sık karşılaşılan bir diğer sorun da yapılan EFT’nin karşı taraf hesabına geçmemiş olmasıdır. Yukarıda eft ne kadar sürede hesaba geçer alt başlığında da belirttiğimiz gibi bazen EFT geçiş süresi 2 saatten fazla olabilmektedir. Eğer 2 saatten fazla olmasına rağmen hala para gitmediyse iban ya da ad soyadı/unvan hatalı olduğu için banka hesabı eşleşemediğinden askıda bekliyor da olabilir. Göndermiş olduğunuz İBAN numarası ve karşı tarafın adı soyadı/ unvan bilgilerini kontrol edin. Hata yoksa vakit kaybetmeden müşteri hizmetlerini arayın. Zaten eksik ya da hatalı bilgi varsa ödeme hesabınıza geri dönecektir.

EFT sorgulaması nasıl yapılır ?

Kişiler internette başka bankadan eft ne zaman gelir sorusunun cevabını araştırırken aynı zamanda EFT sorgulamasını da yaparak ödemenin karşı tarafa geçip geçmediğini öğrenmek isterler. Bu işlem EFT sorgu numarası ile yapılabilmektedir.  Bazı bankalarda sorgulama menüsü varken bazılarında yoktur.Bankanızın çağrı merkezini arayarak yapmış olduğunuz EFT’nin onaylanıp onaylanmadığı ve karşı taraf hesabına aktarılıp aktarılmadığı hakkında bilgi edinebilirsiniz.

Havale ne zaman hesaba geçer ?

Para transferleri hususunda sık sorulan bir diğer soru da havale hesaba ne zaman geçer sorusu olmaktadır. Havale işlemi aynı banka hesapları arasında olduğundan para gönderilir gönderilmez karşı hesaba geçer. Yani işlem anlık olarak gerçekleşir.

Hafta sonu havale ne zaman hesaba geçer ?

EFT ile İbana gönderilen para ne zaman hesaba geçer konusunda yukarıda bilgi vermiştik. Hafta sonu EFT işlemleri yapılamıyorken aynı banka hesapları arasında havale işlemleri ve para transferi gerçekleşebilmektedir. Hafta sonu da olsa havale ile gönderilen ödemeler anlık olarak karşı taraf hesabına aktarılabilmektedir.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın