Ek 5 Tarım Sigortası Emekli Maaşı Ne Kadar 2019

0

İsteğe bağlı olarak dışarıdan 4a yani ssk kapsamında prim ödemesi yapılabilen tek sigorta kolu Ek 5 tarım sigortasıdır. Daha önce ek5 sigorta ile ilgili ayrıntılı bilgiye ek 5 tarım sigortası başlıklı yazımızda yer vermiştik. Bu kapsamda prim ödemesi yapan ve 2019 yılı itibariyle emekli olacakların ya da sonraki yıllarda emekli olacakların alacakları ortalama emekli maaşı ne kadar konusuna bu yazımızda değineceğiz. Peki ek 5 tarım sigortası emeklilik maaşı ne kadar ? İşte cevabı;

Ek 5 tarım sigortası emekli maaşı ne kadar 2019, 2925 tarım sigortası emeklilik maaşı ne kadar 2019

Ek 5 tarım sigortasına geçiş 01 03 2011 tarihinde olmuştu. Öncesinde ise 2925 tarım sigortası vardı ve prim ödemesi 15 gün üzerinden yapılmaktaydı. Bu bilgiyi şundan dolayı verdim. Hizmetlerinin tamamı Ek5 tarım sigortası olup bu kapsamda emekli olacak kimse yok. 2925 tarım ssk’dan ek5 tarım sskya geçenler ayrı tabi ki.

Hal böyle olunca emekli maaşı hesabında Ek5 tarım sigortadan önce geçen hizmetlerin hangi kapsamda ve hangi dönem aralıklarında olduğu da önem arz ediyor. Örneğin ek 5 tarım sigortası öncesi hizmetin tamamı ssk ise alacağınız maaş farklı olabilecekken örnek veriyorum tarım bağkuru ise daha düşük olabilecektir. Dolayısıyla ek 5 tarım sigortası 2019 emekli maaşı hesabı yaparken şu kadar maaş alırsınız demek yanlış olacaktır. Bu yüzden alacağınız ortalama emekli maaşı hesabını hizmet bilgilerinize göre biz sizin için yapsak daha sağlıklı olur diye düşünüyorum. Yazının sonundaki Soru sor/Görüşünü Paylaş bölümünden sigorta başlangıç ve bitiş tarihiniz ile hizmet bilgilerinizi ayrıntılı olarak yazmanız halinde emekli maaşı hesabını sizin için yapabiliriz.

Ancak yine de Ek 5 tarım ssk kapsamında emekli olacak ve primlerinin tamamı asgariden ödenmiş olan birisinin ortalama emekli maaşının 800-1000 TL arasında olacağını belirtmek isteriz.

Ek 5 tarım sigortası ödenmezse ne olur, ek 5 tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur?

Ödeme yapmadığınızda gecikme zammı ve faizi işler. Bu kapsamda prim ödediğiniz kısım kadar hizmet satın alırsınız. Yani örnek veriyorum 2019/Ocak ayı primini ödemeden 2019/Ocak ayı hizmetini sistemde göremezsiniz.

Primler ödenmediğinde hizmet iptal olmaz. Ancak 2 aydan fazla borcunuz olursa sağlıktan yararlanamazsınız. Ek5 sigortanın iptal edilmesi size bağlı. Talepte bulunmadığınız sürece borç işlemeye devam eder.

İptalde ise iki seçeneğiniz var. Dilerseniz prim ödemenizin yettiği son ay itibariyle kapatabilirsiz. Bu durumda borcun tamamı silinir ancak borçlu olduğunuz dönemdeki hizmetler de silinir. Sonrasında bu hizmetleri geri alamazsınız.

Diğer seçenek ise talep tarihinden itibaren durdurmak. Bu durumda borçlu olduğunuz kısımları sonradan ödeme hakkınız olabilmekte.

Ek 5 sigorta primi ne kadar 2019

Tarım sigortası 2019 prim tutarları başlıklı yazımızdan 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arası prim tutarlarını öğrenebilirsiniz.

Ek5 sigorta emeklilik şartları 2019

Yukarıda da belirttiğim üzere bu kapsamda prim ödemesi yapıyorsanız ssk kapsamında emekli olursunuz. Emeklilik şartlarınız da doğal olarak işe giriş tarihinize göre farklılık gösterir. İşe giriş tarihinize göre tarım sigortası emeklilik tablosuna ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları başlıklı yazımızdan göz atabilirsiniz.

Tarım sigortası emekli maaşı konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz. Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.