Ek 5 Tarım Sigortası İptali Nasıl Yapılır ?

Malumunuz tarımda süreksiz çalışanlar, mevsimlik ve ya gündelikçi işçiler ile 4a ssk kapsamında isteğe bağlı prim ödemek isteyenlerin en çok prim ödedikleri sigorta kolu ek 5 tarım ssk. Öncesinde ek 5 tarım sigortası başlıklı yazımızda kimler ek 5 sigortalı olabilir, ek 5 prim tutarları v.s. gibi konu hakkında merak edilen tüm soruların cevabını vermiştik. Bu yazımızda ise ek 5 tarım sigortası dondurma nasıl yapılır, tarım sigortası iptali nasıl olur konularında bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası kaç ay ödenmezse iptal olur ?

Ek5 sigorta isteğe bağlı bağkur gibi değildir. Yani belli bir süre ödemediniz diye iptal edilmez. Sadece talebiniz halinde iptal edilir ya da durdurulur. Örneğin isteğe bağlı bağkurda 12 aydan fazla prim ödemesi yapmadığınızda borçlu olduğunuz sürelere ait hizmetler iptal ediliyor ve sonradan talepte bulunsanız bile geçerli sayılmıyor. Ancak bu durumda ek 5 için geçerli değil. Açtırıp 10 yıl boyunca prim ödemeseniz bile faiz işlemeye devam eder ve siz talepte bulunmadığınız sürece de borçtan dolayı kapatılmaz ya da diğer bir ifade ile dondurulmaz.

Ek 5 tarım sigortası nasıl iptal edilir ?

Ek5 tarım sigortanızı istediğiniz herhangi bir zaman diliminde herhangi bir şart aranmadan dilekçe ile durdurma hakkınız var. Ayrıca 4a ssk kapsamında işe girmeniz, bağkurlu olmanız, emekli olmanız v.s. gibi durumlarda da durdurmak için dilekçe vermeniz gerekiyor.

Ek5 sigortayı durdurma tarihi olarak iki seçeneğiniz var. Dilerseniz dilekçe tarihi itibariyle kapattırabilirsiniz. Diğer bir seçenek ise prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle durdurmak. Eğer talebiniz bu şekilde olursa prim ödemenizin yettiği ay sonu itibariyle ek5 tarım sigortanız durdurulur ve borçlarınız silinerek borçlu olduğunuz dönemlere ait hizmetler de iptal edilir.

Dilekçe tarihi yerine prim ödemesinin yettiği ay sonu itibariyle sigortalılığı kapatırsanız daha sonra bu süreleri borçlanamayacağınızı özellikle hatırlatmak isteriz.

Ek 5 tarım sigortası kapatma dilekçesi

Sizin için ek 5 tarım sigortası durdurma dilekçesini hazırladık. Dilekçe örneği aşağıdaki gibidir. Durdurma sebebinizi belirten ilgili kutucuğu işaretleyerek SGK’ya verebilirsiniz. Tarım sigortası iptal dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir. Dilerseniz ek 5 tarım sigortası dondurma dilekçesini buradan world ortamında indirebilirsiniz: ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği indir

Dilekçenin örnek bir sureti aşağıdaki gibidir;

ek 5 kapatma

Gördüğünüz üzere ben dilekçede ” dilekçe tarihi itibariyle kapatılmasını talep ediyorum” kısmını işaretledim. Siz de size uygun olan durdurma seçeneğini işaretleyerek talebinizi SGK’ya iletebilirsiniz. Ekine de kimlik fotokopinizi eklemeniz yeterli olacaktır.

Ek5 kapatma dilekçesi nereye verilir ?

Dilekçeyi doldurup imzaladıktan ve kimliğinizin bir nüshasını da ekledikten sonra bağlı olduğunuz Sosyal Güvenlik Kurumu sigortalı tescil servisine elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

Ek 5 sigorta kapsamında ne zaman emekli olacağınızı merak ediyorsanız ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası hakkındaki sorularınızı yorum bölümünden sorabilirsiniz. 

Yorumlar (13)
Yorum Ekle
 • Mehmet

  Ek 5 sigorta ödüyorum fakat haklarımızı yeterince bilmiyoruz ek 5 sigorta dan malulen emekli olmak için hangi şartlar gerekiyor, eklemlerin de sıkıntı var doktorlar çalışmayın dikkat edin diyorlar, iyi de çalışmayınca prim nasıl odeyelim geçimimizi nasıl sağlayalım yaş olmuş 51 başka işe de almıyorlar, tarım işi de ağır, malulen emekli de etmiyorlar, 1997 girişim var askerlik borçlanması ile 1996 ya geliyor 1969 1 Ağustos doğumluyum

  • Ömer Meriç

   Merhaba. 1800 gün varsa malulen emeklilik için başvuru hakkınız var. Normal emeklilik için şartlara ayrıca bakmak gerekiyor. İşe giriş tarihiniz askerlik borçlanması ile tam olarak hangi tarihe çekiliyor ?

   • Mehmet

    Askerlik borçlanması ile 1996 yilina çekiyor, şu an 4000 bin küsur ödenmiş günüm var

    • Ömer Meriç

     Normal emeklilik için 56 yaşı beklemeniz gerekir bu durumda. Doldurmanız gereken gün sayısı da 5825 gün.

 • Mustafa

  Merhaba Ömer bey.
  Öncelikle destekleriniz emekleriniz için çok teşekkür ederiz…
  Sorunuma yardımcı olursanız çok memnun olurum.
  Ben ek5 kapatma dilekcesi vermeden bir yerde kısa bir müddet çalıştım.Orası beni 1 gün sigortalı yapmış yani haberim olmadan 1 gün kendi işyeri koduyla ödeme yapmış.Bunun için,tekrar ek5 açtırma dilekcesi vermem gerekirmi?
  Bir de, şu anda başka şehirdeyim.Açtırma dilekçesini başka şehirden kargo veya posta yoluyla göndersem kabul olur mu?.
  Tekrar teşekkürler.İyi günler dilerim.

  • Ömer Meriç

   Hocam açtırmak için tekrar dilekçe Vermeniz gerekiyor. Dilekçeyi ek5 dosyanızın olduğu Sgkya elden ya da posta yolu ile gönderebilirsiniz.

   • Mustafa

    Çok teşekkür ederim sağolunuz İşlerinizde başarı ve kolaylıklar diliyorum.

 • Güven kurt

  Merhabalar eşim üzerine kayıtlı olan ek 5 tarim sigortasını kapattırdım kendi üzerimden saglik kapsamında faydalanması için ancak 100 gün süre sonrasında kayıt olabilir dendi. Sigorta ödemesi kapansada 100 gün süre ile sağlıktan faydalandigindan gibi bir geri dönüş oldu.bu süreyi iptal edip kendi üzerimden faydalanması için bir öneriniz varmı tesekkurler

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Yanlış bilgi vermişler size. Ek5 sonlanır sonlanmaz sağlık da kapanır. 99 gün yararlanma hakkı yok. Dolayısıyla kapattıktan 1 gün sonrasında sizden yararlanır artık.

 • Sakine

  Merhaba, 1998 bağkur giriş liyim .bagkurda 3300 günüm var. Sonra 3 yıl tarım sigortası na geçtim. Kapatmak için dilekçe vermeden Sonra sigortalı bir ise girdim. 9 yıl çalıştım. işten çıkarıldim. ,20 yıl ve 6900 gün primin var işsizlik maaşı alıyorum ama sağlık sorunu çıkınca SSK da sıkıntı var dediler kuruma gidince tarım sigortam tekrar aktive olmuş 1200 TL borçlanmasını onu yatirmadan sağlık tan yararlanamadim.ameliyat oldum. Bana ancak 12. Ayda dilekçe verirsen tarım sigortam durur diyorlar. 12 ayakadar420 TL nasıl yatırım 860 TL işsizlik maaşı alıp, 2 çocuk okutup eşinden ayrı nafaka alamayan bir bayan olarak yardımcı olmanızı diliyorum sağolun

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Neden 12. aya kadar onu anlayamadım? Dilekçe verip istediğiniz zaman durdurma hakkınız var bildiğim kadarıyla. Bir yanlışlık olmasın bunda.

 • Sakine

  Ömer bey bana bunu söyleyen oradaki memurlardí. Benim 6960 gün primin ve 20 yıllık surem doldu. Eşimden ayrı olduğum için babamın sağlığın dan yararlanabiliyordum çocuklar için ise gelir testimi yaptırıyorum yardımcı olup geniş bilgi verirseniz sevinirim çok sağolun.

  • Ömer Meriç

   Detaylı bir bilgiye gerek yok Sakine HANIM. Siz dilekçe yazarak ek5 tarım sigortanızın kapatılmasını talep edin. Onlar mecburen işlem yapacak.