Ek 5 Tarım Sigortası Primi Ne Kadar 2019

0

Aylık olarak ödenecek en düşük ve en yüksek ek 5 tarım sigortası primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. 2019 net ve brüt asgari ücret tutarlarının belli olması ile birlikte 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ödenecek en düşük tarım sigortası primi ve en yüksek aylık ek5 sigorta 2019 primleri de belli oldu. Yazımızda ek 5 sigorta primi ne kadar 2019 prim tutarları konusunda bilgi sahibi olabilir, ayrıca ek5 tarım sigortası şartları ve emeklilik şartları konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası 2019 ek 5 primi ne kadar ?

01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arası en düşük ek5 tarım sigortası 2018 prim tutarı 583,48 TL iken en yüksek ise 4376 TL olarak ödeniyor.  Asgari ücrete 01 Ocak 2019 tarihinden sonra gelecek zamla birlikte tarım sigortası 2019 primleri de artıyor. Buna göre 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arası en düşük ve en yüksek tarım sigortası primi 2019 tutarları aşağıdaki gibidir;

  • En düşük aylık ek5 tarim sigortasi 2019 prim tutarı: 728,18 TL 
  • En yüksek ek 5 sigorta primi ise aylık olarak: 5.461,38 TL 

Önemli hatırlatma: Yukarıda belirtilen tutarlar tahmini tutarlardır. 2019 yılı asgari ücret netleştiğinde ve açıklandığında prim tutarları güncellenecektir.

Ek5 tarım sigortası şartları 2019 kimler ek 5 tarım sigortalı olabilir ?

Ek5 tarım sigorta primi kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor;

  • Tarım/orman işlerinde süreksiz yani gündelik/mevsimlik işlerle uğraşıyor olmanız,
  • Ziraat odası, ilçe tarım, pancar kooperatifi v.s. gibi Kuruluşlarda çiftçilik kaydınızın olmaması,
  • Esnaflık kaydı, aktif vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydınızın v.s. olmaması gerekiyor.

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız Ek5 sigorta kapsamında prim ödemesi yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiyi ek 5 tarım sigortası başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası formu 2019

Ek5 tarım sigortası için başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >> ek 5 formu 2019 indir

Ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları 2019

Ek5 tarım sigortası kapsamında ödenen primler hizmet olarak 4a eski adı ile ssk kapsamında hizmet sayılır. Dolayısıyla emeklilik şartları sskya göre değerlendirilir. Sigortalı ya da ek5 tarım sigoratsı kapsamında ilk sigorta başlangıcına göre emeklilik şartlarınız farklılık göstebilir. Bu yüzden ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları başlıklı yazımızdan ilk sigorta başlangıç tarihinize göre emeklilik şartlarınıza bakabilirsiniz.

Kendi sigortamı nasıl yatırabilirim 2019

4a ssk kapsamında bir işyerinde çalışma imkanı olmayan ancak isteğe bağlı olarak sigortasını ödemek isteyenlerin en çok tercih ettiği sigorta kollarından birisi ek5 tarım sigortasıdır. Ancak yukarıda ek5 tarım sigortası şartları kısmında da belirtildiği üzere bu sigorta kapsamında prim ödeyebilmeniz için tarım ya da orman işlerinde çalışıyor olmanız gerekiyor. Ha SGK bunu kontrol ediyor mu derseniz başvuru aşamasında etmiyor. Ama sonrasında bir şikayet olması halinde gerçekten tarım işi ile uğraşıp uğraşmadığınız konusunda bir denetim yapılabiliyor.

Ek5 tarım sigortası yerine isteğe bağlı bağkurdan da devam edebilirsiniz. İsteğe bağlı bağkurda esnaflık, çiftçilik kaydınızın olmaması koşulu ile prim ödemesi yapabilirsiniz.

Ek5 tarım sigortası konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz.  Sitemize abone olarak en yeni bilgilere ücretsiz olarak erişebilirsiniz.

Bunlarda ilginizi çekebilir

Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

 

Sitemizi en iyi şekilde kullanabilmeniz için çerezler kullanılmaktadır. Sitemize giriş yaparak çerez kullanımını kabul etmiş sayılmaktasınız. TamamDetaylı bilgi için tıklayınız.