Ek 5 Tarım Sigortası Primi Ne Kadar 2019

Aylık olarak ödenecek en düşük ve en yüksek ek 5 tarım sigortası primi brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. 2019 net ve brüt asgari ücret tutarlarının belli olması ile birlikte 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arasında ödenecek en düşük tarım sigortası primi ve en yüksek aylık ek5 sigorta 2019 primleri de belli oldu. Yazımızda ek 5 sigorta primi ne kadar 2019 prim tutarları konusunda bilgi sahibi olabilir, ayrıca ek5 tarım sigortası şartları ve emeklilik şartları konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası 2019 ek 5 primi ne kadar ?

01 Ocak 2018 tarihi ile 31 Aralık 2018 tarihleri arası en düşük ek5 tarım sigortası 2018 prim tutarı 583,48 TL iken en yüksek ise 4376 TL olarak ödeniyor.  Asgari ücrete 01 Ocak 2019 tarihinden sonra gelecek zamla birlikte tarım sigortası 2019 primleri de artıyor. Buna göre 01 Ocak 2019 tarihi ile 31 Aralık 2019 tarihleri arası en düşük ve en yüksek tarım sigortası primi 2019 tutarları aşağıdaki gibidir;

 • En düşük aylık ek5 tarim sigortasi 2019 prim tutarı: 764,84 TL 
 • En yüksek ek 5 sigorta primi ise aylık olarak: 5.736,31 TL 

Ek5 tarım sigortası şartları 2019 kimler ek 5 tarım sigortalı olabilir ?

Ek5 tarım sigorta primi kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor;

 • Tarım/orman işlerinde süreksiz yani gündelik/mevsimlik işlerle uğraşıyor olmanız,
 • Ziraat odası, ilçe tarım, pancar kooperatifi v.s. gibi Kuruluşlarda çiftçilik kaydınızın olmaması,
 • Esnaflık kaydı, aktif vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydınızın v.s. olmaması gerekiyor.

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız Ek5 sigorta kapsamında prim ödemesi yapabilirsiniz. Ayrıntılı bilgiyi ek 5 tarım sigortası başlıklı yazımızdan edinebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası formu 2019

Ek5 tarım sigortası için başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >> ek 5 formu 2019 indir

Ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları 2019

Ek5 tarım sigortası kapsamında ödenen primler hizmet olarak 4a eski adı ile ssk kapsamında hizmet sayılır. Dolayısıyla emeklilik şartları sskya göre değerlendirilir. Sigortalı ya da ek5 tarım sigoratsı kapsamında ilk sigorta başlangıcına göre emeklilik şartlarınız farklılık göstebilir. Bu yüzden ek 5 tarım sigortası emeklilik şartları başlıklı yazımızdan ilk sigorta başlangıç tarihinize göre emeklilik şartlarınıza bakabilirsiniz.

Kendi sigortamı nasıl yatırabilirim 2019

4a ssk kapsamında bir işyerinde çalışma imkanı olmayan ancak isteğe bağlı olarak sigortasını ödemek isteyenlerin en çok tercih ettiği sigorta kollarından birisi ek5 tarım sigortasıdır. Ancak yukarıda ek5 tarım sigortası şartları kısmında da belirtildiği üzere bu sigorta kapsamında prim ödeyebilmeniz için tarım ya da orman işlerinde çalışıyor olmanız gerekiyor. Ha SGK bunu kontrol ediyor mu derseniz başvuru aşamasında etmiyor. Ama sonrasında bir şikayet olması halinde gerçekten tarım işi ile uğraşıp uğraşmadığınız konusunda bir denetim yapılabiliyor.

Ek5 tarım sigortası yerine isteğe bağlı bağkurdan da devam edebilirsiniz. İsteğe bağlı bağkurda esnaflık, çiftçilik kaydınızın olmaması koşulu ile prim ödemesi yapabilirsiniz.

Ek5 tarım sigortası konusundaki tüm sorularınızı yazının sonundaki Soru Sor bölümünden sorabilirsiniz.  

Yorumlar (81)
Yorum Ekle
 • Rasim karakaya

  Merhaba, Ek-5 Sigortasında anladığım Prime Esas Kazanç günü, 30 günden daha az olduğu için ödenecek prim de az oluyor. Ama bu emeklilik maaşında da düşüşe yol açabilir. Bir Ek-5 ‘linin ileride normal bir SSK işçisi kadar maaş alabilmesi için ödemesi gereken prim 2019 için nedir?

  • Ömer Meriç

   Merhaba evet doğru anlamışsınız hocam.eşit olması için aylık 882 TL civarında prim ödemesi yapmanız gerekiyor.

  • murat

   yanlışın yokmu?benim bildiğim bu prim 15 gün ile başladı ve her sene 1 yıl artarak 30 gün olacak sonunda yani emekli olan biri zaten son 4 yılı 30 gün üzerinden ödemiş olacak,bu durumda neden daha düşük maaş alsın?biz tarım bağkuru ödüyoruz oda öyle başladı çünkü…

   • Ömer Meriç

    2019 yılı için brüt asgari ücretin 26 günlük kazancı üzerinden ödeniyor. Her yıl 1 puan artacak.2023 de eştlenecek. Gün olarak 30 yansıyor doğru ama kazanç dediğim şekilde yansıyor.

 • İbrahim

  882 ile 764 arasında ne fark war yani benim anlamadığım ek 5 i bireysel ödeyenler nasıl ödeyecek bu 764 döedü resmen milleti soyuyorsunuz artarda yüz yüz artar yazık

  • Rasim karakaya

   Ek-5 liler SSK’lı olmasına rağmen emekli olunca normal SSK’lı işçilerden daha düşük maaş alacak, çünkü 20-25 gün üzerinden prim ödeyip sadece kağıt üzerinde 30 gün kazanıyorlar. Bir SSK işçisi zaten her halukarda az maaş alıyor ama ben hiç olmazsa bir ssk lı kadar alabilmek için sordum. . Ne fark var demişsin, primde 120 TL fark var dostum, ödeyebiliyorsan öde, ama az da olsa emeklil maaşında eline fazladan geçince ne fark olduğunu anlarsın.Atıyorum 50 TL fark olsa, emeklilikte o 50 TL’ye muhtaç olmayacak mısın? O 50 TL cebine fazladan girdiğinde sevinirsen beni hatırla…

 • Sedat

  Soydunuz soydunuz soğana çevirdiniz bizi şerfsizim.Ben Bu ek5’i 8 senedir bir fiil yatırıyorum çıktığından berri 140 liradan berri yatırıyorum Bu saatten sonra yatıramam devlet insanına yardım ettmiyor yazıklar olsun ……..

 • murat

  arkadaşlar iş prim ödemeye gelince feryat ediyorsunuzda,emekli olunca neden bu kadar aylık çok daha az olsun demiyorsunuz?işin doğrusuna bakarsak emekli aylığı vergiler dahil ödenen en yüksek rakam olmalı,yani 2109 yılı için 882 lira ama 2000 lira maaşı beğenmiyor emekli kesimi,prim ödeyen primi yüksek buluyor.eee nerden gelecek o zaman bu değirmenin suyu??

 • Osman

  2014 Araliktan 2015 Araliğa kadar tam 1 sene ek 5e her ay para yatirdim.Sonra imkanlarim el vermedi dondurdum.O tarihten itibaren Genel sağlik sigortasina her ay para yatiriyorum..Sorum şu ek 5e yatirdigim 1 senelik parayı geri alabilirmiyim??

  • Ömer Meriç

   Merhaba. İade alabilmek için emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor. Yoksa iade alamazsınız.

 • Ersun

  Nedir bu kardeşim vatandaşın Anasini aglattiniz 776 tl pirim mi olur

 • Ergün

  Ek5 kayıt esnasında gündelik, mevsimlik işçi şartı koyuyorsunuz prim ücretini de 765 liraya çıkartıyorsunuz zaten 585 lirayı zor ödüyorduk bunu nasıl ödeyeceğiz mevsimlik yada günlük çalışan bir vatandaşın buna gücü yetermi tek seferde 180 lira zammı yapılır?? Vatandaşı bitirdiniz geri çekin şu zamları millet zaten kan ağlıyor bu borçlar birekecek vatandaşın sırtında yük olacak ödeyemediği içinde sağlıktan yararlanamayacak..Biraz vicdanlı olun 4 milyon mülteciye bakan bu devlet bunun faturasını bize mi yüklüyor birazda kendi vatandaşımızı düşünsün…

 • bilal

  merhaba benım sorum ek 5 le normal ssk aynı dıyorsunuz ama sonradanda maaşları aynı olması için 882 tl yatırmanız gerekiyor dıyorsunuz ama ek 5 le ssk nın arasındakı fark pirim öderken sadece 50 tl bu emeklı olunca nasıl yanısıyor

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu buradan anlatmak biraz zor olur hocam. Ek 5 le normal ssk aynı demem. Emeklilik şartları aynı derim. Kazanç olarak birbirinden farklı.

 • İsmail.

  Ben öğretmenim, eşime Ek 5 tarım sigortası yapsam almış olduğum aile yardımını almaya devam edebilir miyim acaba?

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Ek 5 tarım ssk ödemeniz halinde eş yardımı kesilir. Sadece isteğe bağlı bağkurda kesilmez.

 • Yasar

  Ek 5 kapsaminda 1221 gündür ödeme yapmaktayım.toplam doldurmam gereken gun sayısı nekadardır .bugünkü sartlarda emeklilik yaşı ve alacagim ucret nedir.tesekkurler

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Sigorta ya da bağkur ilk başlangıç tarihi nedir?

 • Oktay

  Ek beş primler yüksek,devlet,serbest çalışanlara kolaylık sağlamali bence,emeklilik yaşı da uzun olduğundan,böyle giderse,durdurucam,beş yıldır ödüyorum….

  • Rasim karakaya

   En azından 3600’le emekliliğe hak kazanıncaya kadar devam et kardeş. Ama tabi 3600 için de Eylül 1999’dan önce bağkur veya SSK girişin olmalı.

 • Rasim karakaya

  Ek-5 sigortası, eğer tarım işinde işçi değilsek, sıkıntılıdır ve denetim yapılırsa başınız yanar deniyor. Benim yaşadığım yer yarı turistik yarı tarımsal faaliyetlerle geçinen bir yer, Yani Kadıköy’ün göbeği değil. Bu bakımdan burada denetleme yapılacağını sanmıyorum. Ama yine de işkillenmiyor değilim. Son 2520 gün içinde çoğunluk şartını hazır sağlamışken (1280 gün EK-5 oldu) ve zaten 3600 ile emekli olmayı planlamışken (toplamda 2626 gün prim var), Ek-5’ten çıkıp İsteğe Bağlı’ya geçmemi tavsiye eder misiniz, yoksa hiç uyandırmadan böyle mi devam edeyim?

  Zira şimdi Ek-5’ten çıkıp İsteğe Bağlı Sigorta’ya girsem, hayırdır bir isteğe bağlıdan çıkıp diğer isteğe bağlıya neden giriyorsun diye inceleme başlatırlar mı acaba? Ne yapalım?

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Ben devam etmenizi öneririm. Şikayet olmadığı sürece denetim biraz zor. Saygılar

 • Mustafa

  Ek5 pirimleri 765 tl oldu dolayısıyla bu şartlarda ödemek zor görünüyor
  Ben ek5 i dondursam tekrar açabilirmiyim ileride

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurabilirsiniz. İleride gerekli şartları sağlamanız halinde yeniden de açtırabilirsiniz. Ancak boşta geçen süreleri hizmetten saydıramazsınız.

 • Serap

  2002 ssk girisim var 2009da ek 5 tarim ödemeye başladım. 1600 günüm var. 4500 ile emekli olabiliyormuyum? Maas ne kadar düşük olur.tesekkurler

  • Ömer Meriç

   Merhaba. 4500 gün ile emeklilik için 25 yıllık sigortalılık süresi şartı var. 2027’den önce emekli olamazsınız ayrıca 58 yaşı da tamamlamanız gerekiyor. Bugünkü şartlarda ortalama emekli maaşı 1000 TL civarı.

 • Ender

  Merhaba Ek 5 de doğum borçlanması yapabiliyormuyuz

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer doğum sigorta ilk başlangıç tarihinden sonra ise ve doğumdan sonraki 24 aylık sürede kişinin adına prim ödenmediyse yapılır. Ama ek5 kapsamında iken yapmanızı önermem. Normal sigortalı bir işe girsin. Borçlanmayı öyle yapın. Ek5 kapsamında yaparsanız maaşa eksi etkisi olacaktır.

   • Rasim karakaya

    Bu arkadaş, “Prime esas kazancı” nı normal bir SSK’lıyla eşitlese, yani 2558 TL’ye yükseltse, ondan sonra doğum borçlanmasını yapsa yine de maaş durumunda eksi etki olur mu?

    • Ömer Meriç

     Bu arkadaş dediğiniz kim Rasim BEY ?

     • Rasim karakaya

      Ender Bey (veya Hanım?) doğum borçlanması ile ilgili sorduğu soruyla ilgili sormuştum.

 • HASAN DEMİR

  merhba annem için 2013 yılında ek5 primi yatırmaya başladık 2015 yılında ise 1 yıllık kendı işletmemızde bagkura geçip bir yıldan sonra tekrar ek5 e geçiş yaptık şuanda aktif ek5 olarak prim ödemeye devam ediyoruz yatırdıgımız primleri geri almak mümkünmü birde emeklilik prim günü ve yaş şartı kaç? teşekkürler

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Annenizin ilk sigorta giriş tarihi ve doğum tarihini ay gün ve yıl olarak yazar mısınız lütfen ?

 • Hasan

  Merhaba Ömer Hocam, Annem 09.02.1961 doğumlu ve Ek-5 başlangıç tarihi 08.06.2012 toplamda 2363 gün prim yatırdık. daha önce ssk girişi yok. şuanda annem kalp hastası ve ameliyat olması gerekiyor. malulen emekli olabilir mi?

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Malulen emeklilik için en az 10 yılı tamamlamış olması gerekiyor. Sonrasında ise başvuru yapabilirsiniz. Olup olmayacağına SGK sağlık kurulu karar verir. 06.06.2022 tarihinden önce başvuru hakkınız yok yani.

   • Hasan

    Hocam ek-5 ile ilgili yazılarınızı taradım ve malülen emeklilik için 10 yıl ve 1800 gün prim yeterli demişsiniz. şuanda 1000 TL lik emekli maaşının %75 ini ek-5 liler prim olarak zaten yatırıyor yolunuyormuşuz gibi bir his düştü içime. 2363 günümüz var, biz şimdi ek-5 i dondursak ve 4 yıl sonra malüllük başvurusu yapsak mı diye bir düşünceye girdim sonra da bunu yaparsak ilerde kanunlar yine değişirse olan bize olacak güven kalmadı ya..

    • Ömer Meriç

     Maalesef öyle haklısınız. Aylık ödenen prim ile emekli maaşı nerede ise aynı seviyeye yaklaştı. Malulen emeklilik için en az yüzde 60 rapor gerekiyor ? En az yüzde 60 raporunuz var mı 4 yıl bekleyeceğim demişsiniz.

     • Hasan

      Hocam hastane doktoruyla görüştük, annem kalp kapakçığı ameliyatı olacak, ileri seviyede bel fıtığı var ayrıca tansiyon ve de şeker hastası doktor bey malullük için kolayca rapor alabilir dedi. bekleriz beklemesine de güven sorunu var işte hocam malesef :)))

     • Ömer Meriç

      Şartlar değişmez hocam sanmam. Öteki türlü zaten 5400 günü tamamlaması gerekir. Yine de tercih sizin tabi.

    • Rasim karakaya

     Dostum Ömer Beye sormuşsunuz ama bir görüş ifade etmek isterim. her ne kadar doktorunuz rahat rahat % 60 raporu alır dese de o şimdiki durum için geçerli. YAni 4 sene sonrasında emin olun ki ilaçla tedavi edilebilen hastalıklar direkt dikkate alınmayacaktır, çünkü rapor veren doktorların eğilimi böyle. Yani 4 sene sonra, tansiyon, şeker gibi ilaçla düzeltilebilen hastalıklar (ilaç tedavileri bir işe yaramamaması hariç) genelde İDAME ETTİRİLEN yani ilaçla az çok ontrol edilebilen hastalıklar olduğundan direkt gündem dışı tutulacaktır. Kalp kapağı ameliyatının da 4 sene sonrası için kalıcı bir etkisi olacağını pek sanmıyorum. Bir bel fırığı var, onu da ilaçlarla filan ağrısını dindirilebildiği için o da büyük ihtimalle dikkate alınmayacaktır. Demem o ki hasta yatağa bağımlı olmadıktan sonra kolay kolay yüzde 60 raporu vermezler, bunun çevremizden örneklerini çok duyduğumuz için bunları yazıyorum. Çünkü sağlık sağlık sistemindeki doktorlaRrn mantalitesi şu : ilaçla idare edilebilen hastalıklar her ne kadar hayatı zorlasa da seni YATAĞA DÜŞÜRMÜYORSA gidip çalışabilirsin. İlaçla da olsa ayakta durabiliyorsan git bi yerlerde çalış! Direkt mantalite bu kardeşim. O nedenle bence işinizi hiç şansa bırakmayın, primlerinizi ödeyin. O raporları yatalak olmadıkça kolay kolay vermiyorlar. Emekliliğinizi taaa 4 sene sonraki olası durumlara göre riske atmayın, naçizane düşüncemdir. Saygılarımla

 • osman haşim can

  merhaba 1978 doğumluyum 1998 de askerliğimi 18 ay yaptım bu tarihe kadar hiç sigortalılığım olmadı maalesef askerden geldiğimde tarımla uğraştım 2002 yılında ziraat odaları çiftçi kayıt sistemine dahil oldum ama bağkura girişim olmadı. 2004 de ssk lı olarak 250 gün kadar primim oldu daha sonrası tekrar tarımla uğpraşmaya başladım 2012 yılında GSS zorunluluğu olduğundan tarım bağkuruna dahil oldum ogünden beri eksiksiz primlerimi ödemekteyim. sanırım hem ek-5 hemde tarım bağkurunda 2008 den başlayan her yıl gün olarak artan ama 30 güne sayılan prim sistemi var doğrudur değil mi? bu durumda şu anda her iki sistemin prime kazanç olarak hiçbir farkı yok sadece ek-5 ssk lı sayıldığı için daha avantajlı emeklilik şartlarına sahip zaten son 3.5 yıl ek-5 sistemine dahil olsam yine aynı ssklı şartlarında emekli, olabilieceğim fakat şu an baktığımızda 100 tl üzerinde aylık bir prim farkı görülmekte bunun sebebi nedir? benim şu durumuma göre tarım bağkuruna mı yoksa ek-5 mi devam etmme daha kazançlı belkide yanlış bildiklerim olabilir bana yardımcı olursanız sevinirim..

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Tespitleriniz tamamen doğru. Ek 5 tarım ile tarım bağkuru arasında prime esas kazanç olarak fark yok. Aradaki prim farkının nedeni tarım bağkuru düzenli ödendiğinde 5 puanlık indirim uygulanıyor. Ek5 tarım sskda indirim yok. Her ikisinde de yaş şartı 60. Ancak ssk da 7000 gün bağkurda ise 9000 gün ile emekli olursunuz. Tavsiyem 7000 güne 3.5 yıl kala Ek5 ssk ya geçmeniz.

 • osman haşim can

  ömer bey çok teşekkür ediyorum aklımda gerçekten inanılmaz sorular vardı siteniz ve buradaki haberiniz sayesinde aydınlanmış oldum. hayatta tek üzüntüm sigortalılık tarihine geç adım atmış olmam ne yazıkki 1999 daki yasanın öncesine gidebilmem için elimde hiçbirşey yok askerlik öncesi babamın yanında çalıştım ama hiç sigortam olmadı ne yazıkki…

  • Ömer Meriç

   Ne demek hocam. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Kafanıza takılanları her zaman sorabilirsiniz. Bunun için yapacak bir şey yok. Önemli olan bundan sonrası için atacağınız adımlar. Saygılar.

 • Cabir nur

  Hocam merhaba ben 1991 yılından bağkur girişim var 12 yıl aralıksız ödedim biraz ara verdim şuanda 3yıldır ek 5 ödemekteyim nezaman emekli olurum çoğunluk bağkur pirimi olduğundan bütün primlerini ek 5 ödüyene göre emekli olunca mamış farkı olurmu normal sigortadan emekli olana göre fark ne olur 14 4 1972 doğumluyum ilk bağkur girişim 1991 temuz ayı

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortadan 53 yaş ve 5600 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Maaş normal sskya göre 520-25 oranında daha az olur. Sadece ek 5 ‘e göre değil ortalama kazanca göre hesaplanır emekli maaşınız.

 • Sibel ertan

  MErhaba erkek kardeşim 1992 li primini ailesi olarak biz öderiz hani az çok para giriyor evimize ama ama isteğe bağlı tarım ? İsteğe bağlı bağkur ? Bağımız bahçemiz var ama kardeşim serbest elektrik kendi kendine gider ondan el insanlarınla anlaşamaz prim biz ödeyelim dedik ama kafamız karıştı

  • Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 tarım ssk ödeyebilirsiniz. Emeklilik için doldurulması gereken gün sayısı 7200. Bağkurda 9000.

 • fatih

  Ek bes tarım sigortası 764 tl nasıl ödeyecegiz bu kadar artısmı olur

  • Ömer Meriç

   Evet yaklaşık yüzde 30 a yakın bir artış söz konusu hocam. Asgari ücretten kaynaklı.

 • Cihangir ozbek

  Merhaba 1981 dogumluyum 12.09.97 tarihinde ise balsamsim tarihim görünûyor 2160 gun prim odemistim ne zaman emekli olabilirim.tsk

  • Ömer Meriç

   Merhaba. 57 yaş ve 5900 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 • Ali aslan

  Merhaba hocam ben sonüçbuçuk sene doldurmak için bağlardan ek5 e geçiş yaptım bu üçbuçuk yılı askerlik borçlanması ile dolarmı

  • Ömer Meriç

   Merhaba hocam. 3.5 yıl Fiili olarak prim ödemeniz gerekiyor. Askerlik borçlanması ile tamamlayamazsınız.

 • Hasad

  Hocam 02.02.1989 sigorta girişim var bu güne kadar 3600 günüm var ek5 gecsem kac gün yatırmam gerek ne zaman emekli olurum doğum tarihim 28.08.1975

  • Ömer Meriç

   Merhaba. 51 yaş 5450 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.