Ek 5 Tarım Sigortası Primi Ne Kadar 2022

162

Ek 5 tarım sigortası primi ne kadar  ? Tarım sigortası primleri brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. 2022 net ve brüt asgari ücret tutarlarının belli olması ile birlikte 01 Ocak 2022 tarihi ile 31 Aralık 2022 tarihleri arasında ödenecek en düşük tarım sigortası primi ve en yüksek aylık ek5 sigorta 2022 primleri de belli oldu.

Ek 5 tarım sigortası ssk kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödemesi yapılabilen tek sigorta koludur. Yazımızda ek 5 sigorta primi ne kadar 2022 prim tutarları konusunda bilgi sahibi olabilir, ayrıca ek 5 sigorta nedir,  ek5 tarım sigortası şartları ve emeklilik şartları konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK ek 5 ne anlama gelir ?

İlk defa 2011 yılında 6111 Sayılı Kanun ile 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Ek5’inci maddesine eklenen düzenleme ile tarım ve orman işlerinde mevsimlik ya da geçici süre ile çalışanların sigortalanması amacı ile getirilen sigorta düzenlemesidir.

Ek 5 tarım sigortası şartları 2022

Ek5 tarım sigorta primi kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor;

 • Tarım/orman işlerinde süreksiz yani gündelik/mevsimlik işlerle uğraşıyor olmanız gerekiyor. Bu şarta genel olarak herkes takılıyor. Normalde tarım ssk kapsamında prim ödemesi yapabilmek için bu şart aranıyor. Eğer büyükşehirlerde ya da tarımdan uzak yerde ikamet ediyorsanız ek 5 kapsamında prim ödemeniz şüphe uyandırabilir. Böyle bir durumda SGK gerçekten tarımla uğraşıp uğraşmadığınız konusunda bir denetim yapabilir.
 • Ziraat odası, ilçe tarım, pancar kooperatifi v.s. gibi Kuruluşlarda çiftçilik kaydınızın olmaması gerekiyor. Eğer hali hazırda ÇKS yani çiftçi kayıt sisteminde bir kaydınız varsa Kanunen ek 5 kapsamında prim ödemesi yapmanız mümkün değildir.
 • Esnaflık kaydı, aktif vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydınızın v.s. olmaması gerekiyor.

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız Ek5 sigorta kapsamında prim ödemesi yapabilirsiniz.  Ek 5 kapsamında ödenen sigorta primleri 4a eski adıyla ssk hizmeti olarak sayılır ve dolayısıyla emeklilik şartları da SSK’ya göre hesaplanır.

Ek 5 tarım sigortası nedir, Ek 5 kapsamında olmak ve denetim geçirmemek için nelere dikkat etmek gerekir konularında ayrıntılı bilgiyi ek 5 tarım sigortası emeklilik maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası için gerekli evraklar nelerdir ?

Tarım isteğe bağlı sigorta müracatı için Sosyal Güvenlik Kurumu’nca bazı belgeler istenebilir. Ek 5 sigorta için lazım belgeler şu şekilde sıralanabilir.

 • Ek5 isteğe bağlı sigorta başvuru formu. Müraacat formunun bulunduğunuz il/ilçedeki tarım müdürlüğü ve mahalle/köy muhtarı tarafından onaylanmasıgerekir.
 • Ziraat odalarında kaydınızın bulunmadığına dair İB formu,
 • Kimlik fotokopisi.

Ek 5 tarım sigortası formu 2022

Ek 5 sigortasını başlatmak için öncelikle formu eksiksiz doldurmanız sonrasında ise bağlı olduğunuz mahalle/köy muhtarı ile il/ilçe tarım Müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor. Onaylama işlemlerinin ardından Ziraat odasından çiftçilik kaydınızın olmadığına dair belge ve kimlik fotokopinizi de forma ekleyerek ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vermeniz gerekiyor.  Ek5 tarım sigortası için başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >> ek 5 formu 2022 indir. Peki ek beş sigorta ne kadar oldu ? Güncel tarım ek 5 primi ne kadar konusunda aşağıda bilgi bulabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ne kadar 2022

Peki ek beş tarım sigortası 2022 ne kadar oldu ? 01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında güncel ek5 sigorta primi aşağıdaki gibi olacaktır;

 • En düşük ek 5 sigorta primi 1.669,00  TL,
 • En yüksek tarım sigortası primleri ise aylık 10.703,37 TL olacaktır.

2925 tarım sigortası primi ne kadar 2022

Bu kapsamda ilk defa 30.04.2008 tarihi öncesinde girişi olanlar ve kesintisiz olarak prim ödemesi yapanlar için 2925 tarım sigortası primleri aylık brüt asgari ücretin 15 günlük prime esas kazancı üzerinden ödeme yapmaktalar. Dolayısıyla alacakları emekli maaşı da kısmen biraz daha düşük olmakta. Buna göre;

 • 15 gün üzerinden 2925 tarım ssk ödemesi yapanların 01 Ocak 2022-31 Aralık 2022 tarihleri arasında ödeyecekleri ssk tarım 2925 prim tutarı aylık olarak 813,23 lira olacaktır.
 • 2925 tarım sigortası emeklilik şartları başlıklı yazımızdan ne zaman emekli olabileceğiniz konusunda hesaplama yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası primi ödemesi nasıl yapılır ?

Bu kapsamda prim ödeyenler zaman zaman ek 5 prim borcu nasıl ödenir, Ek 5 tarım sigortası atm’den nasıl yatırılır gibi soruları bize sormakta. Prim ödemesi T.C numarası üzerinden yapılmaktadır. Ek 5 tarım sigortası prim borcunu tüm bankalardan ve PTT’lerden, mobil ve ya internet bankacılığı kanallarından,  ATM’lerden SGK ödeme-Ek5 Ek6 İBS Topluluk Tarım menüsünden T.C. numaranız ile sorgulama yaparak ödeyebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ödenmezse ne olur ?

Her ayın sgk ek5 prim borcunun sonraki ayın son gününe kadar ödenmesi gerekiyor. Ek 5 ödemesi yapılmadığında gecikme zammı ve faizi ile hesaplanır. Ayrıca bu şekilde iki aylık sigorta primi ödenmediğinde sağlık hizmeti kapanır. Sigortalının kendisi ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlıktan yararlanamaz.

 • Ek 5 tarım sigortası ödenmediğinde ya da belli bir zaman hiç ödenmediğinde isteğe bağlı bağkur gibi iptali söz konusu değildir. İsteğe bağlı bağkurda 12 aylık prim ödenmediğinde prim ve hizmet silinirken ek 5 sigorta kolunda böyle bir uygulama bulunmuyor.
 • Ek 5 ancak dilekçe verilirse ya da sigortalı çalışma olursa ve ya vergi kaydı, esnaflık kaydı başlarsa durur. Onun haricinde iptal olmadan devam eder.
 • Ek5 tarım sigortası primi borcunun tamamı dilekçe ile sildirilebilir. Ancak bu durumda borçlu olunan günlere ait hizmetler de silinir ve bu hizmetler sonradan borçlanılamaz.

Ek 5 tarım sigortası sorgulaması nasıl yapılır ?

EK 5 kapsamında ne kadar prim gün sayınız olduğunu e devlet aracılığı ile kolayca sorgulayabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından ek 5 sigorta ödemesi yaptığınız dönemler için ne kadarlık hizmetiniz olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Borçlu dönemler hizmet olarak görünmez.

Ek 5 tarım sigortası borcu sorgulama nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım sigortası borcunuza e devlet üzerinden bakabilirsiniz.  www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numarasıve e devlet şifresi ile sisteme giriniz. E devlet şifresi yok ise ya da unuttu iseniz PTT’den temin edebilirsiniz.

Sisteme girişin ardından ek 5 sorgulaması için Sosyal Güvenlik Kurumu-Diğer Hizmetler-EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü menüsünden ek5 sigorta tescil ve borç dökümünüzü kontrol edebilirsiniz. Ek 5 sigorta sorgulama ekranına ek 5 tarım sigortası borç sorgulama  giriş sağlayabilirsiniz. Vermiş olduğum linkten tarım sigortası primi ne kadar olduğunu yani ek 5 prim borcunuzu da sorgulayabilirsiniz.

Ek5 tarım sigortası prim gün sayısı nedir ?

İsteğe bağlı tarım ssk kapsamında prim ödüyorsanız prim gününüz Sosyal Güvenlik Hizmet dökümüne 30 gün olarak geçer. Emeklilikte de 30 gün üzerinden hesaplama yapılır.  30 günden eksik olması ya da 15 gün olarak değerlendirilmesi söz konusu değildir. 15 günlük hizmet sadece eski 2925 tarım ssk kapsamında prim ödeyen ve ödemeye devam edenler için geçerlidir.

Ek5 sigortasında emekliliğe esas kazanca yansıyan prime esas kazanç tutarı normal sigortaya göre daha düşüktür. Sebebi ise aylık prim ödemesinin tam asgari ücret üzerinden yapılmıyor olması. 2022 itibariyle 29 günlük brüt asgari ücret üzerinden prim ödemesi yapılmaktadır.Ek 5 tarım sigortasından ne zaman emekli olacağınızı bilmiyor musunuz ?  O zaman hemen ek 5 emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edin ve tarım sigortası kaç yılda emekli olur hesaplayın.

Ek 5 tarım sigortası dondurma dilekçesi

Ek5 tarım sigortasını;

 • Sigortalı olarak çalışmaya başlamanız,
 • Adınıza bağkur açıklması,
 • Emekliliğe ayrılmanız durumunda ya da hiçbir koşul aranmaksızın kendi isteğiniz ile kapatabilirsiniz.
 • Kapatmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile müraacat yapmanız gerekir. Dilekçe örneği hazırlanmıştır ve aşağıdadır.
 • ……. Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzda ……………………………….. T.C numarası ile Ek5 tarım sigortası tescilim vardır.  ……………………………. nedeniyle Ek5 tarım sigortamın durdurulmasını istiyorum.
 • Gereğini arz ederim. 

Şayet böyle bir dilekçe verirseniz ek 5 tarım sigortanız talepte bulunduğunuz tarihten itibaren kapatılır. Ancak ben geçmiş Ek5 prim borçlarımı ödemek istemiyorum, ek5 borcunun tamamen silinmesini de istiyorum diyorsanız bunu dilekçenizde yazmanız lazım. Eğer ssk ek 5 borcunu sildirmek istiyorsanız dilekçeyi aşağıdaki gibi vermeniz gerekiyor. Ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir;

 • ……. Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzda ……………………………….. T.C numarası ile Ek5 tarım sigortası tescilim bulunuyor. ……………………………. nedeniyle Ek5 tarım tescilimin prim ödemelerimin yettiği son tarih itibariyle durdurulmasını talep ediyorum.
 • Gereğini arz ederim.
 • Bu durumda prim ödemeniz varsa yettiği kadar hizmet bırakılarak borçlu olduğunuz dönemlere ilişkin hizmet de silinir prim borcu da.

Ek 5 tarım sigortası aile yardımı alabilir mi ?

Bildiğiniz üzere eşi çalışmayan sigortalılar ile devlet memurları çalışmayan eş için aile yardımı ya da asgari geçim indiriminden yararlanabilmekte. Eşin herhangi bir kapsamda çalışması yani ücret karşılığı bir işte çalışması halinde eş yardımı kesilmektedir. Eğer çalışmayan eşe Ek 5 tarım sigortası açılırsa eş yardımının kesilmesi gerekir. Zira Kanuna göre Ek 5 tarımda ücret karşılığı çalışanlar olarak tanımlanmaktadır. Aile yardımı için de eşin ücret karşılığında çalışmıyor olması gerekiyor.

Bu durumda eşi ek 5 kapsamında prim ödemesi yapan sigortalı ya da devlet memurları aile yardımından faydalanamaz. İsteğe bağlı sigorta kollarından sadece isteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödenmesi durumunda aile yardımı devam eder.

Kendi sigortamı nasıl yatırabilirim 2022

4a ssk kapsamında bir işyerinde çalışma imkanı olmayan ancak isteğe bağlı olarak sigortasını ödemek isteyenlerin en çok tercih ettiği sigorta kollarından birisi ek5 tarım sigortasıdır. Ancak yukarıda ek5 tarım sigortası şartları kısmında da belirtildiği üzere bu sigorta kapsamında prim ödeyebilmeniz için tarım ya da orman işlerinde çalışıyor olmanız gerekiyor. Ha SGK bunu kontrol ediyor mu derseniz başvuru aşamasında etmiyor. Ama sonrasında bir şikayet olması halinde gerçekten tarım işi ile uğraşıp uğraşmadığınız konusunda bir denetim yapılabiliyor.

Ek 5 tarım sigortası vergi indiriminden yararlanabilir mi ?

Ek5 tarım sigortası ne kadar sorusunun cevabını verdikten sonra gelelim ssk tarım sigortası kapsamında prim ödemesi yapanların engellilik durumundan dolayı prim ya da vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağı hususuna. Ek 5 tarım sigortası ödemesi yapanlar gelir vergisine tabi olmamakta. Engelli vergi indirimi için gelir vergisine tabi olma şartı aranmaktadır. Bu yüzden %40 üzeri engel raporu olsa bile ek5 ödemesi yapan kişiler gelir ya da vergi indiriminden yararlanamazlar.

Ek 5 tarım sigortası hangi bankalara yatırılıyor ?

Ek 5 sgk prim ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerinden yapılabilmektedir. Ek 5 sigorta primi ödemesi yapılabilen başlıca bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • PTT,
 • Halk Bank,
 • Garanti Bankası,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Finans Bank ve En Para,
 • Türkiye Ekonomi Bankası,
 • Kuveyt Türk.
 • Deniz Bank.

***Ayrıca ek 5 tarım sigortası ödemelerinizi kredi kartı ile SGK prim ödeme sisteminden de ödeyebilirsiniz.


Cevap Gönder

E-posta adresiniz yorumunuzda yayınlanmayacaktır.

162 Yorum
 1. Serkan kırtay

  Selam ömer MERİÇ bey normalde sigorta girişim 11 05 2005 ve o çaliştiğim ilk iş yerinde 7 ay çaliştim adam eksik yatirmiş 7 ayda ortalama 100gün yatirmiş ve her yatirdigi ay (ş) başlayan sonra ara verdim 2011 de normal bir yerde çaliştim sistemde bakiyom işe girişim 2005 de a4 sigorta girişim 2011 çikiyor bu ne demek giriş tarihi 2005 mi olcak normal şartlarda yorumlarsaniz sevinirim saygilar

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İlk işyerinde yatan prim varsa giriş tarihi 2005 olarak esas alınır. İlk işyerinde işe giriş bildirgesi verilmediyse muhtemelen ondan işe giriş öyle görünüyor.

 2. Furkan EK 5 TARIM

  Ömer bey merhaba ;
  Annemin 4A girişi : 30.06.2010
  Prim gün sayısı : 2626
  Doğum Tarihi . 02.03.1969
  Ek5 Tarım sigortasını başlatmayı düşünüyoruz.Emeklilik şartı kısmi emeklilik için 5400 gün prim 61 yaş olarak yazıyor. Acaba kısmi yaştan emekli olsa ödediğimiz 1151 liralık primin altında mı maaş alacak ? 5400 kısmi emeklilik ile 7000Gün emeklilik arasında ne kadar maaş farkı var ? Kısmı veya normal emeklilikte ödenilen primin altında maaş alınması söz konusu mu ? Çünkü bazı yerlerde ödenilen primin yüzde 40ı emekli maaşıdır yazıyor. Şimdiden vatandaşın aklındaki sorulara ilgili cevaplar verdiğiniz için teşekkür ediyorum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Furkan Bey. şu an emekli olsa 1500 TL maaş alır. Çünkü en düşük emekli maaşı bu. Emekli olabilmesi için kısmi olarak 5400 gün 61 yaş, normal emeklilik için ise 7200 gün 58 yaşı tamamlaması gerekir. Kısmi ve normal emekli maaşı arasında ortalama yüzde 20-25 fark oluyor. Maaşlar ödediğiniz primden değil ortalama brüt kazanca göre hesaplanır.

 3. Rasim Karakaya

  Ömer bey Merhaba;
  iki sorum vardı

  1-) 2925 Tarım Sigortalılarından, 30 Nisan 2008 veya Öncesi Girişi Olan Ödeyeceği Prim Tutarı 581 TL olarak belirlenmiştir. Burada 15 gün üzerinden prim yatırılıyor, ama diğer 15 gün sadece süre olarak mı kazanılıyor? Yani 15 günlük brüt kazanç üzerinden hesaplama mı yapılıyor?

  2-) Diyelim ki, aylık bağlama oranının en düşük hale getirildiği Ekim 2008 sonrası dönemde 2925 Tarım SSK’lı olup (Ek-5 değil) tamamlayan bir sigortalı, 3600 ile BUGÜN emekli olsa, hazine yardımı hariç alacağı gerçek maaş yaklaşık ne olurdu? Ben 750 TL civarı olup, bunun hazine yardımıyla 1500’e tamamlanacağını biliyorum, doğru mu?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Rasim BEY.
   1- Hizmet 15 gün olarak işleniyor. Kazanç da 15 gün üzerinden hesaplanıyor.
   2-1500 TL en düşük emekli maaşı alır.

   1. Rasim Karakaya

    Bu gün maaşlar 1500’e yuvarlanıp tamamlanmasaydı, ödemelerinin tamamını 2008 sonrası yapmış bir 2925 Tarım SSK’lı ne kadar alırdı?

    1. Ömer Meriç

     Onu bilemem Rasim BEY. Değişir ortalama kazanca göre.

     1. Rasim Karakaya

      Ömer Hocam, teşekkür ederim. Yalnız bir yerde küçük bir hata olabilir mi? “Hizmet 15 gün üzerinden işleniyor” demişsiniz ama, 2925 Sayılı Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunun İşletilmesine Dair Yönetmeliğin 15. Maddesinde açıkça şöyle yazıyor;

      “Madde 15- 2925 sayılı Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunu uyarınca alınacak prim ve yapılacak yardımların hesabında esas tutulacak gün sayısı, primi ödenmiş her ay için “15” gündür. Primi ödenmiş ayın prim ödeme gün sayısı, ayın 16’sından itibaren tam ay gibi kabul edilir”

      O zaman, benim dediğim gibi 15 Günlük Brüt Asgari ücret üzerinden kazanç gösterilip, sadece süre olarak 30 gün kazanılmış olmuyor mu?

     2. Ömer Meriç

      Valla Rasim BEY, Kanun’da yazana çok takılmayın. Hizmet dökümüne yansıyana bakın. Gün olarak 15 gün yansıyor.

 4. Gamze

  Merhabalar benim kardeşim ek5 2017 de kayıt oldu ara ara primini aktif hale getirip ödemesini yapıyor bu ek 5 gün sayisi ne kadar olmalo kardeşim 26 yaşında

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 hizmeti ssk kapsamında sayılır. Yaştan emeklilik için en az 5400 gün, normal emeklilik için ise en az 7200 günün tamamlanması gerekir.

  2. Metin

   Merhaba Ömer bey, eşim adına ek5 yatırmaktayım 2021 Kasım ayında eşim okul rehberlik hizmeti yapmaya başladı.sigorta girişi oldu,çalıştığı gün kadar prim ödeniyor Kasım ayından bu güne ödeme yapmıyorum yasal olarak ek 5 i dondurmam gerekiyormu yoksa sistem otomatik olarak devre dışımı bırakıyor bu durumda ne yapmam gerekiyor Bilgi verirseniz sevinirim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Dilekçe verseniz iyi olur SGK’ya. Sistem otomatik kapatmayabilir.

 5. Ali

  Ek 5 tarım bağkur primlerini 2014 yılından beri düzenli olarak yatırmaktayım. Ek 5 ‘le ilgili %5 lik düzenli ödeme prim desteğinden yararlanabiliyor muyuz ? Bu güne kadar hep normal prim ödedim .eğer yararlanabiliyorsak ne yapmamız gerekiyor. Bu sene bankaya primi ödemek için gittiğimde 1152 tl borç çıktı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 tarım sigortasında 5 puanlık indirim düzenlemesi yok maalesef. 2021 yılı için güncel prim tutarı en düşük 1152 TL oldu.

 6. Rasim Karakaya

  Ömer bey gerçekten anlayamıyorum. Bu devlet memurları ya işlerinin İÇERİĞİNİ bilmiyorlar, ya da kafaları çok karışık. Son sorduğum soruyla ilgili 10 ayrı il SGK müdürlüğünden 10 kadar memura bu soruyu sordum. 5 kadarı sizin dediğiniz gibi ileri tarihli dilekçe verebilirsiniz diyor, diğer 5 i de dilekçe verdiğin tarihte prim artışı yapılır diyor. Zaten pandemi endeniyle bir karışıklık oldu mu memuru arayıp da düzelttirmek problem, bir de 2019 Aralık ayı için Hizmet Tablosunu karıştırmayalım ( Çünkü , böyle dilekçelerde tablo karışma olayı daha önce bir kaç defa başıma geldi, o nedenle) Altı üstü 1 Ocak tarihinde prim artışı dilekçesi vereceğim, araya günler yılbaşı tatilleri giriyor, tatiller bitince 4-5 Ocak gibi gitsem bu sefer de memurumuz tafra yapıyor.

  1. Ömer Meriç

   Yani olmayacak bir şey değil. Dilekçede 01 Ocak 2021 tarihi itibariyle diyeceksiniz o da bekleyip o tarih itibariyle yapacak. Bu kadar basit.

 7. Rasim Karakaya

  Ek-5 sigortalısıyım. 2021 yılı Ek-5 primleri için prime esas kazanç yükseltme beyanı vereceğim. Ben son 5 yıldır her yıl başında böyle dilekçeler verip kazancımı yükseltiyorum. Şunu gördüm ki, Ocak ayının 1 inde vermem gereken dilekçeyi Ocak 4 veya 5 ine sarkıtarak verirsem, sanırım işlem karmaşıklaşıp zorlaştığı için, SGK memuru işimi laf söyleyerek, azarlayarak yapıyor. Bu defalarca başıma geldi, memurumuzun huyunu ezberledim artık. Ve bu sene de 1 Ocak Cuma’ya denk geleceği ve yılbaşı tatili sonrası ilk İŞ GÜNÜ 4 Ocak’a denk geleceği için; bu burun kıvırmaları, azarlanmaları yaşamamak adına dilekçemi 31 Aralık günü vermek istiyorum. Dilekçeyle ilgili kanunlarda ileriye yönelik dilekçe verme usulü var mıdır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba Rasim bey. Dilekçede beyanın 01 Ocak 2021 tarihi itibariyle geçerli olmasını talep edebilirsiniz. 31 Aralık tarihinde verebilirsiniz.

 8. Yekta

  Tesekkürler Ömer Bey:)

 9. Yekta

  Merhaba Ömer Bey,
  Çalışmakta olduğumuz şirketin il değişikliğine gitmesi yani başka bir il sınırları içerisine taşınması sonrasında(Gebze-Istanbul) çalışanın şirketle birlikte gitmeme hakkı var mıdır?
  -Eger böyle bir yasal hakkı varsa süreç nasıl ilerletilmelidir.
  -Çalışan olarak kıdem tazmıtadı hakkımız olur mu?
  Şimdiden tesekkürler..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Normalde kıdem tazminatı için geçerli bir sebep değil. Gitmeniz gerekir. Mahkeme karar verir buna.

 10. Aykut

  Merhaba Ömer bey,
  İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim, kısa sürede dönüşyaptığınız için ayrıca tesekkürler.
  Sağlıcakla kalın..:?

  1. Ömer Meriç

   Ne demek Aykut Bey. Her zaman. :). Saygılar.

 11. Aykut

  Merhabalar,
  ismim Aykut 18,11,2005 tarihinde itibaren 4a kapsamindayım ve pirim gün sayım 4800 gün.Artık her hangi bir kurumda çalışmak istemiyorum.Köyüme yerleşip serbest çalışmak istoyorum. Sizce mevcut primgün sayısı uzerene devam(7000 güne ulaşmak için) edebileceğim serbest çalışmada sigorta şekli hangisidir.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında tamamlamak istiyorsanız ve köye de yerleşecekseniz Ek 5 tarım ssk kapsamında tamamlayabilirsiniz.

 12. Rasim Karakaya

  Böyle bir durum şimdilik yok, ama mecburiyetten bu sisteme girdim5 yıldır ödüyorum. 3600’ü tamamlamama da 12 ay kaldı. 12 ay sonra tamamen çıkacağım. Bu zamana kadar SGK tarafından bir denetleme bir sorgu sual olmadı ama zaman zaman basında bir iş yerinden sahte sigorta yaptıran yüz binlerce kişinin emekliliği iptal edildi şeklinde haberleri okuyunca hep içim içimi yiyiyor. Aynı zamanda bu sistemde kalmaya da mecburum çünkü hastalıklarım nedeniyle çalışamayacak haldeyim. Vergi indirimi veya malulllük gibi yollara da başvurmak istemiyorum. Çünkü çevremden biliyorum, adamın safra kesesi alınmış, sağ böbrek alınmış, sol böbrekte 6 adet kist, dizlerde sorun yürüyemiyor; Buna bile yüzde 15 vermişler. Doktorların kaprisleriyle, kurullarla uğraşmak istemiyorum. Bir de zaman zaman rapor yeniletiyorlar, hepten sinir bozucu. O nedenle mecburen kısa yoldan emeklilik hakkımı almak için bu yola başvurmak durumunda kaldım. Dediğim gibi basında bu yolda haberleri okudukça da açıkçası korkuyorum. Bir iş yerinden sigortalı olmuş, emekli olmuş ama üzerinden 6 sene geçmiş, SGK tüm paraları geri isteyip kendisine dava açmış mesela. Böyle bir olay başıma gelirse kanuni haklarımı nereye kadar kullanabilirim, Yargıtay çözüm olur mu diye sordum. Ancak onda da yapacak birşey yok diyorsunuz.

  1. Ömer Meriç

   İçiniz rahat olsun Rasim BEY. Şikayet olmadığı sürece herhangi bir sıkıntı olmaz.

 13. Rasim Karakaya

  Sizce İş Mahkemesine gidilse sonuç ne olur? iş yerlerinde sigortalı gösterilmek suretiyle sahte sigorta yaptıranlar hakkında, ödenen primlerin İsteğe Bağlı Bağ-Kur’a aktarılması yönünde Yargıtay kararları oldu mu?

  1. Ömer Meriç

   Sizinle ilgili böyle bir karar mı var? Öyle bir karar yok olmaz da zaten. Kayıt dışı ya da geçersiz bir sigorta iptal edilirse primlerin iadesi ya da başka bir sigortaya devredilmesi mümkün olmaz.

 14. Rasim Karakaya

  Ömer bey merhaba;

  Ek-5 sigortası için tarım işinde fiili çalışma olmadığı ve bu durumun SGK tarafından tespiti halinde sigortalılık iptal edilir deniyor. Peki iptal edilen süreler isteğe bağlı Sigortaya mı aktarılır?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer böyle bir tespit yapılır ve iptal edilirse primler Sgkya kalır. Herhangi bir yere aktarılmaz ve ya iade edilmez.

 15. fatih ok

  merhaba
  1987 yılında ssk girişim oldu ve 1999 yılına kadar 700 gün sigortam var. daha sonra 2005 yılında ciftci bakuru kayıt oldum primlerimi düzgün ödeyemedim. kac gün bakurum var bilmiyorum. zirrat odasından kaydımı sildirsem ve ek 5 tarım sigortasına kaydoldugum taktirde ne madar prim yatırmam gerekir. 1967 dogumluyum. ne zaman emekli olabilirim .
  teşekkür ederim yardımlarınız için.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. SSK kapsamında tam işe giriş tarihinizi yazar mısınız !

   1. fatih ok

    01.05.1987 sssk girisim var parça parça 1999 yılına kadar toplam 670 günüm gözüküyor.
    sonra zirrat odasına kayıt oldum 2005 yılında ara sıra bakur ödedim.

    1. Ömer Meriç

     Bu durumda ek 5 tarım sigortasına geçmeniz ve en az 3.5 yıl prim ödemeniz halinde 50 yaş 5375 günü tamamlamanız durumunda emekli olursunuz.

 16. Mehmet

  Allah razı olsun Ömer bey sayenizde bilgilendir, Allah işinizi rastgetirsin, son bir sorum olacak şuan şartlarda 4500 günle emekli olmak ve 7000 günle emekli olmak arasında ne kadar maaş farkı olur, rakamla ifade edebilirmisiniz tahmini olarak ,. Mesela 4500 günle 2000 TL 7000 günle 3000 TL gibi

  1. Ömer Meriç

   Ne demek :). Her zaman yanınızdayız. Normalde arada yüzde 25 maaş farkı oluyor. 4500 günle 7000 gün arasında.

 17. Mehmet

  Teşekkür ederim Ömer bey , dediğiniz doğru ancak çocuklar ufak , bakacak büyük yok bizde , kimseye bırakamayiz, memur gibi yüksek maasimizda yok bakıcı tutalım, eşim 50 yaşında da bir yere girip çalışamaz, ben fabrikada çalışıyorum birazda arazi var, 12 yıl sonrada doğum borçlanması 90 yada 100 bin olur hiç odeyemeyiz,zamanlada elde olan para harcanıp gider, haksizmiyim sizce, sizin tavsiye niz gibi önce doğum borçlanması yapicam sonra ek 5 SSK ödemeye basliycam, eşim bana ait arazide iş yapıyor, o yüzden ek 5 sskda sorun çıkmaz sanırım

  1. Ömer Meriç

   O zaman borçlanma yapın sonra ek 5 tarım sigortasına geçsin. Dediğiniz mantıklı olacaktır.

 18. Mehmet

  Merhaba Ömer bey size eşim için sormuştum, 1982 doğumlu ve fabrikadan ssk ya girişi 2007 , doğum borçlanması her yıl arttığı için ileride ödemeyiz diye düşünüp şimdi yani 2020 yılında 4 yıl ödeyeceğim, en düşüğü 4 yıla 45 000 mis ,. Sonrasında ek 5 e basvurucam, doğum borçlanması ni sizce fazlamı ödesem , yada az ödeyip ek 5 aylık mi fazla ödesem, ileride emekli maaşını arttırması için

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar. Bana kalırsa acele etmeyin doğum borçlanması için. Yatırın o parayı altına, dövize vakti geldiğinde gerekirse yatırırsınız. Yaşı daha genç eşinizin. Çalışarak da tamamlama imkanı olur belki. Bu kadar para ödemek için erken. Ancak yine de takdir sizin.

 19. Mehmet

  Merhaba , eşimin fabrikadan ssk ya girişi 2007 , şimdiye kadar 2105 günü var , ilk doğumu 2014 ye ikinci doğumu 2017 de yaptı ve aralarında hiç prim odenmedi,. İlk sorum eşime şuan doğum borçlanması yapsam ileride bize faydası olurmu ,. İkinci sorum eşim fabrikaya gidemez o yüzden ek 5 SSK ödemek istiyorum, doğum borçlanması ni ek 5 ödemeden önce mi yapmalıyım sonramı,. 2020 yılı içinYüksek emekli maaşı için ne kadar ödememiz gerekir

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bence şu an doğum borçlanması yapmanıza gerek yok. İleride emeklilikte eksik prim olursa yaparsınız. Ama illa yapacam diyorsanız ek 5 sigortasına başlamadan önce yapın. Ayrıca ek 5 ssk yerine sigortalı çalışma imkanı varsa sigortalı çalışsın. Ek 5 ssk ortalama kazancı düşürür.

   1. Mehmet

    Çocukları bakmaya insan olmadığı için eşim bi yerde çalışamaz, ilerleyen zamanda belki odeyemeyiz deyip şimdiden günlerinin dolması için ek 5 SSK ödemeyi düşünüyoruz, yüksek odesek mesela bu yıl için 1200 TL emekli maaşını arttırır mı sizce,. Ben şuan 1 yıllık borçlanma düşünmüştüm ek 5 SSK ya başladıktan sonra doğum borçlanması olmazmi , ikisi aynı SSK demiştiniz

    1. Ömer Meriç

     İkisi de ssk evet ancak ikisi arasında prime esas kazanç farkı var. 1200 lira gibi aylık prim öderseniz normal ssknın bir tık üzerinde olur prime esas kazanç. O zaman öyle yaparsınız ileride ödersiniz. GSS otomatik kapanmıyor genelde. Ek 5 başladığında GSS’yi durdurmak için ayrıca dilekçe vermenizde yarar olacaktır.

 20. Rasim Karakaya

  Ömer Bey Merhaba; Ek-5 sigortalısı olarak her sene yılbaşında prim artışı için dilekçe verip primimi bir miktar yükseltiyordum. Bu sene şöyle bir sorun oldu Ek-5’e bakan İLÇE SGK’daki memur şehirden ayrılınca yerine yeni bir memur geldi ve bu artışı yapamadı, yapamadı ğıyetmiyormuş gibi 2019’dan prim artışı istediğim tutar kadar 2020’ye kaydırıldı. Yani hizmet tablom bozuldu. Başka memur da halledemeyince dosya İLDEKİ SGK’ya gönderildi, orada da hem memuru hem şefi 2019 Hizmet tablomu bir türlü düzeltemedi. Sonunda İLDEKİ SGK , ARIZA KAYDI açarak dosyayı Ankara’ya gönderdi. 10 gün filan oluyor, ki 2020 boyunca arıza nedeniyle hiç prim ödemedim, öylece bekletiyorum. Sizin bir bilginiz var mıdır, Ankara’da bu tip arıza kaydı işlemlerinin hallolması aylar sürer mi? İşleyişi biliyor olabilirsiniz, eğer uzun sürecekse araya adam filan sokup dosyayı öne aldırmaya çalışacağım, çünkü şu an sistemde sağlık sigortam da yok görünüyor ve başıma bir sağlık sorunu gelirse hastahaneye bile almayacaklar beni. Konu bu açıdan önemli, hayatın ne sorunu getireceğini bilemiyoruz, kaza, hastalık herşey olabilir. Yoksa zaten 6 aydır bekledim, yine aylarca bekleyebilirim.

  1. Ömer Meriç

   Merhabalar Rasim BEY. Genelde sistemde açılan arıza kayıtlarının sonuçlanması kısa sürmekte. Ancak bilgi işlem açısından sistemsel bir sorun varsa bunun düzeltilebilmesi zaman alabilir. Yani şu zamanda tamamlanır demek zor olur. Biraz bekleyin sonuçlanmazsa ona göre hareket edersiniz.

   1. Rasim Karakaya

    Ömer Bey tekrar merhaba ;
    Benim Ankara’ya giden dosyamda gerekli düzeltmeler en nihayetinde yapıldı. Bozulan 2019 tablosu düzeltildi ve 2020 Prim artışı yapıldı. Yalnız, düzeltilmesi için dilekçe verdiğim bu durumda prim ödemesi yapmak mantıksız olduğu için 6 aydır hiçbir prim ödemesi yapmadım. Ve bu gün görüyorum ki bugün sisteme yeni girilen yeni 2020 primimin her ayı için hemen yanında faiz işletilmiş ve 6 ay için toplam 310 TL faiz isteniyor. Bana allak bullak olmuş sgk tablosuna rağmen, prim artışı dilekçesine rağmen görülen tüm borçları ödeseydin deniyor. Ömer bey, şimdi düzeltilmesi için dilekçe verdiğim bir konuda nasıl ödeme yapabilirim, bundan mantıksız bir şey olabilir mi? İL SGK’daki (dosyayı Ankara Arızaya gönderen) şef artık yapacak birey olmadığını, bu faizi sistemin otomatikman gidiğini söylüyor. Faiz yazılımsal birşeymiş, onlar oradan müdahale edemezlermiş. Ömer bey, buna itiraz hakkım var mı? İtiraz için hangi merciiye başvurmalıyım?

    1. Ömer Meriç

     Merhabalar Rasim BEY. Eğer kurum hatası varsa ki anlattığınıza göre var sizden faiz alamazlar. Sadece anaparanın tahsil edilmesi gerekir. Yazılı olarak itiraz edin ve cevap verilmesini isteyin. Olumsuz yanıt halinde 30 gün içerisinde iş mahkemesine başvurabilirsiniz.

 21. Rasim Karakaya

  Ömer Bey; Ben ek-5 liyim ve hemen yukarıdaki soruda primi 30 gün üzerinden ödeyip emeklilikte normal bir SSK işçisi ile eşitlenebilmem için 1015 Tl prim ödenmesi gerekir demiştiniz. Şimdi fikir değiştirdim ve bu primi 1610 TL’ye yükseltmek istiyorum. Benim SSK girişim 9 Mayıs 1999. ama primlerimin çoğunluğu aylık bağlama oranının daha da düştüğü 2008 sonrasındadır. 3600’ü tamamlamama 20 ay kaldı. Bu son 20 ayı 1015 değil de 1610 TL üzerinden ödesem maaşta 300 TL kadar da olsa bir fark olur mu, yoksa çok daha sınırlı bir artış mı olur? SAYGILARIMLA

  1. Ömer Meriç

   Maaşta şu kadar artış olur demek yanlış. Ama ne kadar yükseltirseniz o kadar yararınıza olacaktır.

   1. Rasim Karakaya

    Yani hepi topu 20-30 artacaksa uğraşmayayım diye sordum, şöyle sorayım o zaman primlerimin çoğu 2008 sonrası olan bir sigortalı olarak sizce bu artışa değer mi, attığımız taş ürküttüğümüz kurbağaya değecek mi? Benimkine benzer örnekler üzerinde hesaplamalar yapmış olabilirsiniz, o açıdan sordum

    1. Ömer Meriç

     Eğer imkanınız varsa yapın. Faydası olur. Ama çok fazla bir artış beklemeyin yani. 2008 sonrası hizmetler için aylık bağlama oranı yüzde 40. Yani ortalama kazanç 1000 lira ise 4000 lira emekli maaşı bağlanır. Bu şekilde bir hesap yapabilirsiniz.

 22. Rasim Karakaya

  Merhaba Ömer Bey, Ek-5 Sigortasında Prime Esas Kazanç günü, 30 günden az olduğu için, bu durum emeklilik maaşında da düşüşe yol açıyor. Bir EK-5’linin ileride normal bir SSK İŞÇİSİ kadar maaş alabilmesi için 2020’de ödemesi gereken prim ne kadardır.?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Yaklaşık 1015 lira civarı prim ödemesi gerekir aynı prime esas kazanca ulaşmak için.

 23. Mustafa ÖZDEMİR

  ömer Bey,1987 yılında çalışan bağkurlu olarak işe başlayan eşim 6 yıl ödedikten sonra 1993 yılında iş yerini kapatıp bağkurdan ayrıldı.2016 yılı sonlarında tekrar giriş yaparak bağkurlu oldu. bir ay ödedi durdurdu, ek 5 e giriş yaptı. yaklaşık üç buçuk yıldır da ödüyoruz.Sorum şu: 3600 günden emekli olmak için 1 yıl daha ödeme yapmamız gerekiyor. Bunu doğum borçlanması yaparak ödemek mi karlı olur,prim ödemeye devam etmek mi emekli maaşı açısından? bu arada iki yıl yaş bekleyecez. Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Borçlanma yapmanız daha mantıklı ancak borçlanmayı ek 5 kapsamında iken yapmanız avantaj sağlamaz. Tavsiyem Ek 5’i kapatın. Birkaç gün sigortalı çalıştıktan sonra borçlanma başvurusu yapın.

 24. Muammer

  Ömer bey merhaba;Eşim 1968 doğumlu 1994 ssk girişli 2013 2014 yıllarında bagkur hizmeti 732 gün var 2014 den bugüne kadar ek 5 yıldir yatırıyoruz 5 yıl bitti şu an hepsi toplam 3000 gün oldu 3600 le emekli olması için ek5 mi yoksa isteğe bağlı mi devam edelim birde çocuksuz kadinlara geriye dönük borçlanma cikar mi çıkarsa ek 5 de iken borclanilirmi.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek5 kapsamında devam edin. Borçlanma çıkmaz hocam o şekilde.

 25. Sabit

  764.84 Lira Olan Ek 5 Tarım Sigorta Prim’ ini Erken Ödeme Durumunda %5 Lik Bir İndirim Söz Konusu Olabilir mi ? Bu İndirim Fiyatı Ne Kadar Olur ?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 tarım sigortası primlerinde indirim söz konusu olmuyor maalesef.

 26. Serpil

  Selam 2015 yilindan itibaren tarim sigortası oduyorum 1968 dogumluyum biraz okuduklarimdan kafam karıştı ilk başvurdugumda sgkda 10 sene ödeyecegimi soylediler sonra yaşı beklemem gerekirmiş….ne zaman emekli olurum diye size sorayim cvp yazarsaniz sevinirim teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Öncesinde herhangi bir kapsamda sigorta başlangıcı yok ise 15 yıl yani 5400 prim günü tamamlamanız gerekir en az. Yaş olarak da 61 yaşı.

 27. Ibrahim yılmaz

  Merhaba ben ibrahim.23.09.1998 yılı ssk girisliyim.4499 ssk günüm var.geriye kalan günlerimi tarım sigortasını Veyada bağkur ödeyerek tamamlasam hangisi faydalir.tsk ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Her ikisi de değil:). Sigortalı olarak çalışarak tamamlamanız daha yararlı olacaktır.

 28. Muhammed karabulut

  Merhaba benim babam 1999 öncesi sigortalı fakat 650 gün sigortası var çalışmış olduğu şirketler eksik yatırmış 3600 dan emekli olabiliyor. Şimdi çiftçi sigortasini yatirirsa daha doğrusu başlatıp her ay düzenli para odemez ise sigortası çalışır mi maddi durumumuz gereği her ay 750 tl yatiramiyoruz yıl da bir toplu para odersek veya 5.6 ayda bir parayı toplu yatirirsak geriye dönük sigorta günleri eksiksiz yatarmi bilgilendirmisiniz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek5 tarım sigortası kapsamında prim ödeyebilir. Prim borcu olursa sonradan öderseniz de sorun olmaz hizmet silinmez. Ancak borç 2 aydan fazla olursa sağlıktan yararlanamaz. Tek sorun o olur.

 29. Cemile

  İyi akşamlar biz ek5den emekli olduk ama maaşımız düşük ve yaşlılık aylığı yazıyo açıklarmısınız

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Emekli aylıkları yaşlılık aylığı olarak tanımlanır zaten. Emekli maaşlarının neden düşük olduğunu buradan açıklamaya çalışırsam 2 sayfa alır :). Ek5 maaşları düşük maalesef. Sayfamızda detaylı bilgiler mevcut.

 30. osman haşim can

  Ömer bey şöyle bir şey düşünüyorum şimdi ben 2012 den beri tarım bağkuru ödemekteyim zannederim prim kazanç olarak emeklilikte hesaplama için düşük bir ortalama sözkonusu olacak ta ki 2023 yılında primler eşitlenene dek bu arada geçen farkı kapatabi,lmem mümkünmü bir yolu varmı ne yapmamı önerirsiniz. zaten maaş bağlama yüzdesi olarak bugün bile düşük bir durum sözkonusu basamak artışı vs artık yok sanırım

  1. Ömer Meriç

   Evet kapatma şansınız var tabi ki. Prime esas kazancı yükselteceksiniz. Bunun için SGK’ya dilekçe ile başvurmanız gerekiyor. Tabi bu durumda ödeyeceğiniz aylık prim tutarı da yükselecektir.

 31. Mustafa korkmaz

  Meriç hocam ben 1967 doğumluyum benim 1985 ssk girişim var yaklaşık 2300 gün pirimim bundan sonra ek 5 yatırsam bağkura tabi olurmuyum yoksa pirimimi tamladığım zaman mı emekli olurum yada 4500 günle nasıl emekli olurum vereceğiniz bilgiler için téşekkür ederim

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek5 kapsamında devam ederseniz 3600 gün ile yaştan emekli olursunuz. 60 yaşı tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Ek5 ssk hizmeti sayılır bağkur değil.

 32. Betül ZENGİN

  Ben 1993 yılıının 11.ayında ilk işe başladım. Sonrasında evlendim ayrıldım. Eşim dışarıdan 2001 yılının 11.ayından sonra isteğe bağlı siğorta yatırdı. 2008 yılında isteğe bağlı kalktı. Daha sonra muhasebede çalıştım. Şu anda 4967 gün yatırılmış primim gözükmektedir. SGK dan öğrendiğim kadarıyla 660 gün çocuk borçlanmasından yararlanabildiğim söylendi. Buna da 18.000 TL yatırmam gerekiyormuş. Geriye de 60 günlük prim borcum kalıyor. Bunu Ek-5 yatırsam emekli maaşım düşer mi? Emekli olduğumda ne kadar maaş alabilirim? Yada kalan son iki ayı normal sigorta primi yatırsam emekli maaşında fark edermi? Teşekkür ederim.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Son 2 ayı ek5 kapsamında yaptırmayın. İmkan varsa sigortalı olarak tamamlayın. Bir de ek5 olacaksanız bile kesinlikle doğum borçlanmasını ek 5 kapsamına geçmeden önce yapın.

   1. Rasim Karakaya

    Borçlanmanın son ayı Ek-5 sigortası yaptırmasında nasıl bir sıkıntı var? Sonuçta 26 gün değil de 30 gün üzerinden öderse, sonrasında borçlanırsa, maaşı bir işçininki gibi hesaplanmıyor mu? Saygılar…

    1. Ömer Meriç

     Bu sorunuzun cevabını net olarak bildiğimi sanmıyorum :). Mantıken fark olmaması gerek. Aynı kazanca ulaşmış olacak çünkü.

 33. Barış

  Merhaba, Babam 1957 doğumlu, 1974 SGK girişli ve 1300 ödenmiş günü bulunmaktadır. Askerlik süresini borçlanarak 3600 günü tamamlamak üzere ek5 tarım ödemesini kalan süre için borçlanabilir miyiz? (toplu ödeme yapılabilir mi) Bu durumda aile yardımı düşer mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Toplamda 3600 gün ile emeklilik hakkı var. Askerlik borçlanması yapabilir. Kalan günleri ise ek5 ssk kapsamında tamamlayabilir. Toplu borçlanma olmaz. Aile yardımı kısmını anlayamadım?

 34. Ümit Güneş

  Asgari ücretin yarışı kadar prim olmaz kanuni deyildir bu.

 35. Ramazan

  Merhaba ben ek 5 tarım sgk yı düzenli ödüyorum
  Indirim olurmu acaba. Birde 2004 sgk girişim var kaç günüm olması gerekiyor emeklilik için emeklilik yaşım ne olur 1985 doğumluyum

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek5 tarım sskda maalesef indirim olmuyor düzenli ödemede. 2004 başlangıca göre ssk kapsamında normal emeklilik için 7000 gün 60 yaş, yaştan emeklilik için ise 4500 gün 60 yaşı tamamlamanız gerekir.

 36. Filiz

  Merhaba Ömer Bey,
  Yukarıda cevaplarını verdiğiniz sorulara ilave sorularım var. 09.12.2015 yılında ek-5 başvurusu aşamasında gerekli olan, muhtar ve ilçe tarımdan aldığım belgeyi SGK ya vermiştim. Onun dışında bu tarihten sonra muhtar ve ilçe tarımdan alıp SGK ya verdiğim bir belge yada beyanım olmadı. 2016 yılı sonuna doğru başka bir şehre taşındım. Son 1261 günü 4a dan tamamlamak için primlerimi düzenli ödemeye devam ettim. Fakat E-devletten güncel 4a durumuma baktığımda:
  Beyan Bilgileri olarak,
  Beyan Başlangıç tarihi: 09.12.2015, Beyan Bitiş tarihi: 30.11.2016, Beyan Kazanç: 42,45 TL, Beyan Gün:0
  Beyan Başlangıç tarihi: 01.12.2016, Beyan Bitiş tarihi: – (tire) , Beyan Kazanç: 54,90 TL, Beyan Gün:30
  Tescil Bilgileri olarak,
  Tescil Başlangıç tarihi: 09.12.2015, Tescil Bitiş tarihi : – (tire) , Kapsam : Ek-5 Tarım
  şeklinde bilgi mevcut.
  Sadece 2015 ve 2016 beyan ve tescil bilgilerini görünce aklım karıştı. 2017, 2018, 2019 yılları için de her yıl için muhtar ve ilçe tarımdan belge alıp sgk ya beyan etmem gerekiyor mu? Bunları vermemiş olmam düzenli yatırdığım Ek-5 tarım sigortalılığımı menfi yönde etkiler mi ? Haliyle emeklilik başvurumu yeni adresimdeki sgk ya yapacağım. Haziran ayında hayalini kurduğum 4a dan emeklilik için neler yapmamı tavsiye edersiniz? Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sgkya bir defaya mahsus belge vermek yeterli normalde. Eğer prim borcunuz yoksa bahsettiğiniz yıllara ait hizmetlerin sistemde görünmesi gerekir. Ek 5 tarım ssk dosyanızın olduğu SGK ile görüşün. Sorunun ne olduğu konusunda bilgi alın.

   1. Filiz

    Merhaba. E- devlette Ek-5 4a primlerim eksiksiz gözüküyor, prim açısından bir sorun yok. Sadece beyan ve tescil bilgilerinde bitiş tarihi 2015 ve 2016 sonrası için ucu açık gözüküyor. Zaten sizde SGK ya bir defaya mahsus belge vermek yeterli normalde demişsiniz. Sanırım tahsis başvuru öncesinde vereceğim ek-5 durdurma dilekçesi tarihi “beyan bitiş” ve “tescil bitiş” tarihi olacak. 2,5 yıldan beri Ek-5 tarım ssk dosyamın ilk açıldığı sgk merkezinin bulunduğu il dışında ikamet ettiğim için Hazirandaki emeklilik başvurumu yeni ikametimin olduğu ildeki sgk merkezine yapmak zorundayım diye biliyorum. Ek-5 tarım tescil, beyan vb. konular bazen sıkıntılı olabiliyor sanırım. Sabırla Haziranı bekleyeceğim. Hızlı ve açık cevaplarınız için çok teşekkürler. Saygılarımla

    1. Ömer Meriç

     Devam ettiği için ucu açık görünüyor. Sorun olmaz o. Temmuz’da emeklilik şartlarınızı doldurduğunuz zaman ek5 durdurma dilekçenizi dosyanın olduğu SGK’ya vermeniz gerekiyor. Ayrıca emeklilik başvurusunu da son çalışmanın olduğu SGK’ya yapmanız gerekiyor.

     1. Filiz

      Ek-5 durdurma dilekçesini artık o ilde ikamet etmesem bile dosyamın olduğu o ildeki SGK ya vereceğimi anladım. Fakat fiili olarak son çalışmam eski ikametimin ve dosyamın olduğu ille sınırlı kaldı. Bu durumda; şu anda farklı bir ilde ikamet etmeme rağmen son çalışmam eski ilde oldu diye oraya mı yoksa mevcut ikametimin olduğu ildeki SGK ya mı başvuracağım.? Son çalışmamın nerede olduğunu ispat edecek resmi bir belge de elimde maalesef yoktur. Sanırım bu konudaki son sorum bu olacak. Sabrınıza Teşekkürler.

     2. Ömer Meriç

      Bana göre son çalışma ek5 olduğu için Ek5 dosyasının olduğu SGK’ya vermeniz gerekir. Ama şunu yapmanızı öneririm. Ben olsam öyle yaparım ki doğrusu da bu. Ek5 dosyanızın şu an bulunduğunuz adrese bağlı SGK’ya devredilmesi için dilekçe verin. Dosyanız bağlı olduğunuz SGK’ya transfer edilir. Emeklilik başvuru işlemleriniz de daha kolay olur.

 37. Filiz

  Ayrıca hizmet birleştirme ve/veya ihya için başvurmama gerek var mı? Varsa hangi zaman diliminde nereye başvurmalıyım. Teşekkürler

 38. Filiz

  Merhaba 01.07.1971 doğumlu bayanım. Memurluğa girişim 15.06.1990. 150 gün prim sonrası istifa ettim. Daha sonra İsteğe bağlı 4050 gün bağkur primim var. Sonraki Ek-5 tarım primim 1265 güne inşallah 25 Temmuz 2019 da ulaşacak. Bu tarihte son yedi yılın yarısı 4a lı olmuş olacak. Ve hesaplamalarıma göre 25 temmuzda 4a dan emekliliği hak etmiş olacağım. Emekliliğe başvurmak için öncelikle 25 temmuzda ek-5 sonlandırma dilekçesi mi vermem gerekir.? Temmuzun bitiminde mi tahsis dilekçesi vermeliyim? Temmuz ayında nasıl hareket etmem gerektiği hususunda yardımcı olursanız sevinirim. Saygılarımla

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek5 tarım ssk durdurmak için 26 temmuz 2019 tarihinde durdurma dilekçesi verebilirsiniz. 27 Temmuz 2019 tarihi itibariyle de emeklilik dilekçesi verebilirsiniz. Ayrıca hizmet birleştirmesi, ihya v.s için dilekçe vermenize gerek yok. Emeklilik talebinize istinaden birleştirme yapılır.

 39. Zeynel

  Bu prim ne böyle.765tl prim borcu mu olur.ben yovmiyeyle çalışan bir kisiyim.cok yüksek.indirim yapılsın.

 40. Canan Şahinler

  Annemin 6604 prim gün sayısı var

  1. Ömer Meriç

   Tamam kalan günleri isteğe bağlı bağkur ya da sigorta kapsamında tamamlasın. 7000 gün gerekiyor emeklilik için.

 41. Niyazi

  Ben 1987 çırak girişi var 1989 ssk oldum 1991 askerlik yaptım 1997 şirket ortaklığı var bağkur var 2115 gün ssk 1440 bağkur 450 askerlik şu anda bağkur . Arada pirim boşluğu çok ne yapmam lazım birde eski çalıştığımız yerde 890 ssk devlet sildi iş veren iflas etmiş çalışan işçileri ssk borç undan kurtulmak için işçileri inkar etmiş ve silindi ssk

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Aradaki boşlukları borçlanma hakkınız yok. Sigorta tam başlangıç tarihiniz nedir ? Ona göre emeklilik şartlarınıza bakacağım.

 42. Canan Şahinler

  Merhaba Annem 18 yıl, 3 ay, 7 gün hiç ara vermeden çalıştı.27.11.1999 tarihinde işe başladı. 04.03.2018 tarihinde işten ayrıldı. Annnemin doğum tarihi 03.05.1950

  1. Ömer Meriç

   Toplamda 7000 günü tamamladığı tarihten itibaren emekli olur hocam.

  2. Sibel Çağlar

   Merhaba annemin 88 kasım bagkur girişli 154 gün ödenmiş 2016 nin başında isteğe bağlı tarım sigortasi ödenmeye başlandı daha sonra bi işe girdi 4 ay ödendi 1113 günü var iki kardeşiz bizden de yararlanıyor doğum borçlarını ödeyip emekli olabilir mi yada ne zaman emekli olabilir ?

   1. Ömer Meriç

    Merhaba. Anneniz 58 yaşı tamamladıysa toplamda 3600 prim gününü tamamlaması halinde emekli olur.

 43. Canan Şahinler

  Annem 27.11.1999 tarihinden bu yana sigartalı olarak çalışmaktadır. Bu ay işten ayrıldı. Emekli olması için kaç gün prim ödemesi gerekiyor? Annem 03.05.1950 doğumlu. Eksik primlerini dışarıdan yatırarak ödemek istiyor. Acaba anneme ek 5 tarım sigortası mı yoksa isteğe bağlı bağkur mu uygun olur. Emekli maaşı yüksek olanı tercih etmek istiyor. Annem 13.02.2019 da işten ayrıldı.

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenizin toplam prim gün sayısı ne kadar şu an?

 44. Selma

  30.06.1968 doğumluyum bayanım 09.07.1990 ssk girişliyim asgari ücretli çalışandım5240 günüm var 5 aydır ek 5 öduyorum 700 küsür tl ödüyorum emekli olunca emekli maaşım ne kadar olur ek5 emekli maaşımı düşürürmü. Tşk

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 kapsamında ödememenizi öneririm. Ek 5 ortalama kazancınızı düşürür ve doğal olarak alacağınız emekli maaşı da düşer.

 45. Hasad

  Hocam 02.02.1989 sigorta girişim var bu güne kadar 3600 günüm var ek5 gecsem kac gün yatırmam gerek ne zaman emekli olurum doğum tarihim 28.08.1975

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 51 yaş 5450 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 46. Ali aslan

  Merhaba hocam ben sonüçbuçuk sene doldurmak için bağlardan ek5 e geçiş yaptım bu üçbuçuk yılı askerlik borçlanması ile dolarmı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. 3.5 yıl Fiili olarak prim ödemeniz gerekiyor. Askerlik borçlanması ile tamamlayamazsınız.

 47. Cihangir ozbek

  Merhaba 1981 dogumluyum 12.09.97 tarihinde ise balsamsim tarihim görünûyor 2160 gun prim odemistim ne zaman emekli olabilirim.tsk

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 57 yaş ve 5900 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz.

 48. fatih

  Ek bes tarım sigortası 764 tl nasıl ödeyecegiz bu kadar artısmı olur

  1. Ömer Meriç

   Evet yaklaşık yüzde 30 a yakın bir artış söz konusu hocam. Asgari ücretten kaynaklı.

 49. Sibel ertan

  MErhaba erkek kardeşim 1992 li primini ailesi olarak biz öderiz hani az çok para giriyor evimize ama ama isteğe bağlı tarım ? İsteğe bağlı bağkur ? Bağımız bahçemiz var ama kardeşim serbest elektrik kendi kendine gider ondan el insanlarınla anlaşamaz prim biz ödeyelim dedik ama kafamız karıştı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Ek 5 tarım ssk ödeyebilirsiniz. Emeklilik için doldurulması gereken gün sayısı 7200. Bağkurda 9000.

 50. Cabir nur

  Hocam merhaba ben 1991 yılından bağkur girişim var 12 yıl aralıksız ödedim biraz ara verdim şuanda 3yıldır ek 5 ödemekteyim nezaman emekli olurum çoğunluk bağkur pirimi olduğundan bütün primlerini ek 5 ödüyene göre emekli olunca mamış farkı olurmu normal sigortadan emekli olana göre fark ne olur 14 4 1972 doğumluyum ilk bağkur girişim 1991 temuz ayı

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Sigortadan 53 yaş ve 5600 günü tamamlamanız halinde emekli olursunuz. Maaş normal sskya göre 520-25 oranında daha az olur. Sadece ek 5 ‘e göre değil ortalama kazanca göre hesaplanır emekli maaşınız.

 51. osman haşim can

  ömer bey çok teşekkür ediyorum aklımda gerçekten inanılmaz sorular vardı siteniz ve buradaki haberiniz sayesinde aydınlanmış oldum. hayatta tek üzüntüm sigortalılık tarihine geç adım atmış olmam ne yazıkki 1999 daki yasanın öncesine gidebilmem için elimde hiçbirşey yok askerlik öncesi babamın yanında çalıştım ama hiç sigortam olmadı ne yazıkki…

  1. Ömer Meriç

   Ne demek hocam. Yardımcı olabildiysem ne mutlu bana. Kafanıza takılanları her zaman sorabilirsiniz. Bunun için yapacak bir şey yok. Önemli olan bundan sonrası için atacağınız adımlar. Saygılar.

 52. osman haşim can

  merhaba 1978 doğumluyum 1998 de askerliğimi 18 ay yaptım bu tarihe kadar hiç sigortalılığım olmadı maalesef askerden geldiğimde tarımla uğraştım 2002 yılında ziraat odaları çiftçi kayıt sistemine dahil oldum ama bağkura girişim olmadı. 2004 de ssk lı olarak 250 gün kadar primim oldu daha sonrası tekrar tarımla uğpraşmaya başladım 2012 yılında GSS zorunluluğu olduğundan tarım bağkuruna dahil oldum ogünden beri eksiksiz primlerimi ödemekteyim. sanırım hem ek-5 hemde tarım bağkurunda 2008 den başlayan her yıl gün olarak artan ama 30 güne sayılan prim sistemi var doğrudur değil mi? bu durumda şu anda her iki sistemin prime kazanç olarak hiçbir farkı yok sadece ek-5 ssk lı sayıldığı için daha avantajlı emeklilik şartlarına sahip zaten son 3.5 yıl ek-5 sistemine dahil olsam yine aynı ssklı şartlarında emekli, olabilieceğim fakat şu an baktığımızda 100 tl üzerinde aylık bir prim farkı görülmekte bunun sebebi nedir? benim şu durumuma göre tarım bağkuruna mı yoksa ek-5 mi devam etmme daha kazançlı belkide yanlış bildiklerim olabilir bana yardımcı olursanız sevinirim..

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Tespitleriniz tamamen doğru. Ek 5 tarım ile tarım bağkuru arasında prime esas kazanç olarak fark yok. Aradaki prim farkının nedeni tarım bağkuru düzenli ödendiğinde 5 puanlık indirim uygulanıyor. Ek5 tarım sskda indirim yok. Her ikisinde de yaş şartı 60. Ancak ssk da 7000 gün bağkurda ise 9000 gün ile emekli olursunuz. Tavsiyem 7000 güne 3.5 yıl kala Ek5 ssk ya geçmeniz.

 53. Hasan

  Merhaba Ömer Hocam, Annem 09.02.1961 doğumlu ve Ek-5 başlangıç tarihi 08.06.2012 toplamda 2363 gün prim yatırdık. daha önce ssk girişi yok. şuanda annem kalp hastası ve ameliyat olması gerekiyor. malulen emekli olabilir mi?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Malulen emeklilik için en az 10 yılı tamamlamış olması gerekiyor. Sonrasında ise başvuru yapabilirsiniz. Olup olmayacağına SGK sağlık kurulu karar verir. 06.06.2022 tarihinden önce başvuru hakkınız yok yani.

   1. Hasan

    Hocam ek-5 ile ilgili yazılarınızı taradım ve malülen emeklilik için 10 yıl ve 1800 gün prim yeterli demişsiniz. şuanda 1000 TL lik emekli maaşının %75 ini ek-5 liler prim olarak zaten yatırıyor yolunuyormuşuz gibi bir his düştü içime. 2363 günümüz var, biz şimdi ek-5 i dondursak ve 4 yıl sonra malüllük başvurusu yapsak mı diye bir düşünceye girdim sonra da bunu yaparsak ilerde kanunlar yine değişirse olan bize olacak güven kalmadı ya..

    1. Ömer Meriç

     Maalesef öyle haklısınız. Aylık ödenen prim ile emekli maaşı nerede ise aynı seviyeye yaklaştı. Malulen emeklilik için en az yüzde 60 rapor gerekiyor ? En az yüzde 60 raporunuz var mı 4 yıl bekleyeceğim demişsiniz.

     1. Hasan

      Hocam hastane doktoruyla görüştük, annem kalp kapakçığı ameliyatı olacak, ileri seviyede bel fıtığı var ayrıca tansiyon ve de şeker hastası doktor bey malullük için kolayca rapor alabilir dedi. bekleriz beklemesine de güven sorunu var işte hocam malesef :)))

     2. Ömer Meriç

      Şartlar değişmez hocam sanmam. Öteki türlü zaten 5400 günü tamamlaması gerekir. Yine de tercih sizin tabi.

    2. Rasim karakaya

     Dostum Ömer Beye sormuşsunuz ama bir görüş ifade etmek isterim. her ne kadar doktorunuz rahat rahat % 60 raporu alır dese de o şimdiki durum için geçerli. YAni 4 sene sonrasında emin olun ki ilaçla tedavi edilebilen hastalıklar direkt dikkate alınmayacaktır, çünkü rapor veren doktorların eğilimi böyle. Yani 4 sene sonra, tansiyon, şeker gibi ilaçla düzeltilebilen hastalıklar (ilaç tedavileri bir işe yaramamaması hariç) genelde İDAME ETTİRİLEN yani ilaçla az çok ontrol edilebilen hastalıklar olduğundan direkt gündem dışı tutulacaktır. Kalp kapağı ameliyatının da 4 sene sonrası için kalıcı bir etkisi olacağını pek sanmıyorum. Bir bel fırığı var, onu da ilaçlarla filan ağrısını dindirilebildiği için o da büyük ihtimalle dikkate alınmayacaktır. Demem o ki hasta yatağa bağımlı olmadıktan sonra kolay kolay yüzde 60 raporu vermezler, bunun çevremizden örneklerini çok duyduğumuz için bunları yazıyorum. Çünkü sağlık sağlık sistemindeki doktorlaRrn mantalitesi şu : ilaçla idare edilebilen hastalıklar her ne kadar hayatı zorlasa da seni YATAĞA DÜŞÜRMÜYORSA gidip çalışabilirsin. İlaçla da olsa ayakta durabiliyorsan git bi yerlerde çalış! Direkt mantalite bu kardeşim. O nedenle bence işinizi hiç şansa bırakmayın, primlerinizi ödeyin. O raporları yatalak olmadıkça kolay kolay vermiyorlar. Emekliliğinizi taaa 4 sene sonraki olası durumlara göre riske atmayın, naçizane düşüncemdir. Saygılarımla

 54. HASAN DEMİR

  merhba annem için 2013 yılında ek5 primi yatırmaya başladık 2015 yılında ise 1 yıllık kendı işletmemızde bagkura geçip bir yıldan sonra tekrar ek5 e geçiş yaptık şuanda aktif ek5 olarak prim ödemeye devam ediyoruz yatırdıgımız primleri geri almak mümkünmü birde emeklilik prim günü ve yaş şartı kaç? teşekkürler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Annenizin ilk sigorta giriş tarihi ve doğum tarihini ay gün ve yıl olarak yazar mısınız lütfen ?

 55. Ender

  Merhaba Ek 5 de doğum borçlanması yapabiliyormuyuz

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Eğer doğum sigorta ilk başlangıç tarihinden sonra ise ve doğumdan sonraki 24 aylık sürede kişinin adına prim ödenmediyse yapılır. Ama ek5 kapsamında iken yapmanızı önermem. Normal sigortalı bir işe girsin. Borçlanmayı öyle yapın. Ek5 kapsamında yaparsanız maaşa eksi etkisi olacaktır.

   1. Rasim karakaya

    Bu arkadaş, “Prime esas kazancı” nı normal bir SSK’lıyla eşitlese, yani 2558 TL’ye yükseltse, ondan sonra doğum borçlanmasını yapsa yine de maaş durumunda eksi etki olur mu?

    1. Ömer Meriç

     Bu arkadaş dediğiniz kim Rasim BEY ?

     1. Rasim karakaya

      Ender Bey (veya Hanım?) doğum borçlanması ile ilgili sorduğu soruyla ilgili sormuştum.

 56. Serap

  2002 ssk girisim var 2009da ek 5 tarim ödemeye başladım. 1600 günüm var. 4500 ile emekli olabiliyormuyum? Maas ne kadar düşük olur.tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. 4500 gün ile emeklilik için 25 yıllık sigortalılık süresi şartı var. 2027’den önce emekli olamazsınız ayrıca 58 yaşı da tamamlamanız gerekiyor. Bugünkü şartlarda ortalama emekli maaşı 1000 TL civarı.

 57. Mustafa

  Ek5 pirimleri 765 tl oldu dolayısıyla bu şartlarda ödemek zor görünüyor
  Ben ek5 i dondursam tekrar açabilirmiyim ileride

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Dondurabilirsiniz. İleride gerekli şartları sağlamanız halinde yeniden de açtırabilirsiniz. Ancak boşta geçen süreleri hizmetten saydıramazsınız.

 58. Rasim karakaya

  Ek-5 sigortası, eğer tarım işinde işçi değilsek, sıkıntılıdır ve denetim yapılırsa başınız yanar deniyor. Benim yaşadığım yer yarı turistik yarı tarımsal faaliyetlerle geçinen bir yer, Yani Kadıköy’ün göbeği değil. Bu bakımdan burada denetleme yapılacağını sanmıyorum. Ama yine de işkillenmiyor değilim. Son 2520 gün içinde çoğunluk şartını hazır sağlamışken (1280 gün EK-5 oldu) ve zaten 3600 ile emekli olmayı planlamışken (toplamda 2626 gün prim var), Ek-5’ten çıkıp İsteğe Bağlı’ya geçmemi tavsiye eder misiniz, yoksa hiç uyandırmadan böyle mi devam edeyim?

  Zira şimdi Ek-5’ten çıkıp İsteğe Bağlı Sigorta’ya girsem, hayırdır bir isteğe bağlıdan çıkıp diğer isteğe bağlıya neden giriyorsun diye inceleme başlatırlar mı acaba? Ne yapalım?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Ben devam etmenizi öneririm. Şikayet olmadığı sürece denetim biraz zor. Saygılar

 59. Oktay

  Ek beş primler yüksek,devlet,serbest çalışanlara kolaylık sağlamali bence,emeklilik yaşı da uzun olduğundan,böyle giderse,durdurucam,beş yıldır ödüyorum….

  1. Rasim karakaya

   En azından 3600’le emekliliğe hak kazanıncaya kadar devam et kardeş. Ama tabi 3600 için de Eylül 1999’dan önce bağkur veya SSK girişin olmalı.

 60. Yasar

  Ek 5 kapsaminda 1221 gündür ödeme yapmaktayım.toplam doldurmam gereken gun sayısı nekadardır .bugünkü sartlarda emeklilik yaşı ve alacagim ucret nedir.tesekkurler

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Sigorta ya da bağkur ilk başlangıç tarihi nedir?

 61. İsmail.

  Ben öğretmenim, eşime Ek 5 tarım sigortası yapsam almış olduğum aile yardımını almaya devam edebilir miyim acaba?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba hocam. Ek 5 tarım ssk ödemeniz halinde eş yardımı kesilir. Sadece isteğe bağlı bağkurda kesilmez.

 62. bilal

  merhaba benım sorum ek 5 le normal ssk aynı dıyorsunuz ama sonradanda maaşları aynı olması için 882 tl yatırmanız gerekiyor dıyorsunuz ama ek 5 le ssk nın arasındakı fark pirim öderken sadece 50 tl bu emeklı olunca nasıl yanısıyor

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. Bunu buradan anlatmak biraz zor olur hocam. Ek 5 le normal ssk aynı demem. Emeklilik şartları aynı derim. Kazanç olarak birbirinden farklı.

 63. Ergün

  Ek5 kayıt esnasında gündelik, mevsimlik işçi şartı koyuyorsunuz prim ücretini de 765 liraya çıkartıyorsunuz zaten 585 lirayı zor ödüyorduk bunu nasıl ödeyeceğiz mevsimlik yada günlük çalışan bir vatandaşın buna gücü yetermi tek seferde 180 lira zammı yapılır?? Vatandaşı bitirdiniz geri çekin şu zamları millet zaten kan ağlıyor bu borçlar birekecek vatandaşın sırtında yük olacak ödeyemediği içinde sağlıktan yararlanamayacak..Biraz vicdanlı olun 4 milyon mülteciye bakan bu devlet bunun faturasını bize mi yüklüyor birazda kendi vatandaşımızı düşünsün…

 64. Ersun

  Nedir bu kardeşim vatandaşın Anasini aglattiniz 776 tl pirim mi olur

 65. Osman

  2014 Araliktan 2015 Araliğa kadar tam 1 sene ek 5e her ay para yatirdim.Sonra imkanlarim el vermedi dondurdum.O tarihten itibaren Genel sağlik sigortasina her ay para yatiriyorum..Sorum şu ek 5e yatirdigim 1 senelik parayı geri alabilirmiyim??

  1. Ömer Meriç

   Merhaba. İade alabilmek için emeklilik için gerekli olan yaş şartını sağlamış olmanız gerekiyor. Yoksa iade alamazsınız.

 66. murat

  arkadaşlar iş prim ödemeye gelince feryat ediyorsunuzda,emekli olunca neden bu kadar aylık çok daha az olsun demiyorsunuz?işin doğrusuna bakarsak emekli aylığı vergiler dahil ödenen en yüksek rakam olmalı,yani 2109 yılı için 882 lira ama 2000 lira maaşı beğenmiyor emekli kesimi,prim ödeyen primi yüksek buluyor.eee nerden gelecek o zaman bu değirmenin suyu??

 67. Sedat

  Soydunuz soydunuz soğana çevirdiniz bizi şerfsizim.Ben Bu ek5’i 8 senedir bir fiil yatırıyorum çıktığından berri 140 liradan berri yatırıyorum Bu saatten sonra yatıramam devlet insanına yardım ettmiyor yazıklar olsun ……..

 68. İbrahim

  882 ile 764 arasında ne fark war yani benim anlamadığım ek 5 i bireysel ödeyenler nasıl ödeyecek bu 764 döedü resmen milleti soyuyorsunuz artarda yüz yüz artar yazık

  1. Rasim karakaya

   Ek-5 liler SSK’lı olmasına rağmen emekli olunca normal SSK’lı işçilerden daha düşük maaş alacak, çünkü 20-25 gün üzerinden prim ödeyip sadece kağıt üzerinde 30 gün kazanıyorlar. Bir SSK işçisi zaten her halukarda az maaş alıyor ama ben hiç olmazsa bir ssk lı kadar alabilmek için sordum. . Ne fark var demişsin, primde 120 TL fark var dostum, ödeyebiliyorsan öde, ama az da olsa emeklil maaşında eline fazladan geçince ne fark olduğunu anlarsın.Atıyorum 50 TL fark olsa, emeklilikte o 50 TL’ye muhtaç olmayacak mısın? O 50 TL cebine fazladan girdiğinde sevinirsen beni hatırla…

 69. Rasim karakaya

  Merhaba, Ek-5 Sigortasında anladığım Prime Esas Kazanç günü, 30 günden daha az olduğu için ödenecek prim de az oluyor. Ama bu emeklilik maaşında da düşüşe yol açabilir. Bir Ek-5 ‘linin ileride normal bir SSK işçisi kadar maaş alabilmesi için ödemesi gereken prim 2019 için nedir?

  1. Ömer Meriç

   Merhaba evet doğru anlamışsınız hocam.eşit olması için aylık 882 TL civarında prim ödemesi yapmanız gerekiyor.

  2. murat

   yanlışın yokmu?benim bildiğim bu prim 15 gün ile başladı ve her sene 1 yıl artarak 30 gün olacak sonunda yani emekli olan biri zaten son 4 yılı 30 gün üzerinden ödemiş olacak,bu durumda neden daha düşük maaş alsın?biz tarım bağkuru ödüyoruz oda öyle başladı çünkü…

   1. Ömer Meriç

    2019 yılı için brüt asgari ücretin 26 günlük kazancı üzerinden ödeniyor. Her yıl 1 puan artacak.2023 de eştlenecek. Gün olarak 30 yansıyor doğru ama kazanç dediğim şekilde yansıyor.