Ek 5 Tarım Sigortası Primi Ne Kadar 2024

Ek 5 tarım sigortası primi ne kadar? Tarım sigortası primleri brüt asgari ücret üzerinden hesaplanıyor. 2024 net ve brüt asgari ücret tutarlarının belli olması ile birlikte 01 Ocak 2024 tarihi itibariyle ödenecek en düşük tarım sigortası primi ve en yüksek aylık ek5 sigorta 2024 primleri de belli oluyor.

Ek 5 tarım sigortası ssk kapsamında isteğe bağlı olarak prim ödemesi yapılabilen tek sigorta koludur. Yazımızda ek 5 sigorta primi ne kadar 2024 prim tutarları konusunda bilgi sahibi olabilir, ayrıca ek 5 sigorta nedir,  ek5 tarım sigortası şartları ve emeklilik şartları konusunda da bilgi sahibi olabilirsiniz.

SGK ek 5 ne anlama gelir?

İlk defa 2011 yılında 6111 Sayılı Kanun ile 5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun Ek5’inci maddesine eklenen düzenleme ile tarım ve orman işlerinde mevsimlik ya da geçici süre ile çalışanların sigortalanması amacı ile getirilen sigorta düzenlemesidir.

Ek 5 tarım sigortası şartları

Ek5 tarım sigorta primi kapsamında prim ödemesi yapabilmeniz için aşağıdaki şartları sağlamanız gerekiyor;

 • Tarım/orman işlerinde süreksiz yani gündelik/mevsimlik işlerle uğraşıyor olmanız gerekiyor. Bu şarta genel olarak herkes takılıyor. Normalde tarım ssk kapsamında prim ödemesi yapabilmek için bu şart aranıyor. Eğer büyükşehirlerde ya da tarımdan uzak yerde ikamet ediyorsanız ek 5 kapsamında prim ödemeniz şüphe uyandırabilir. Böyle bir durumda SGK gerçekten tarımla uğraşıp uğraşmadığınız konusunda bir denetim yapabilir.
 • Ziraat odası, ilçe tarım, pancar kooperatifi v.s. gibi Kuruluşlarda çiftçilik kaydınızın olmaması gerekiyor. Eğer hali hazırda ÇKS yani çiftçi kayıt sisteminde bir kaydınız varsa Kanunen ek 5 kapsamında prim ödemesi yapmanız mümkün değildir.
 • Esnaflık kaydı, aktif vergi kaydı, şirket ortaklığı kaydınızın v.s. olmaması gerekiyor.

Yukarıdaki şartları sağlıyorsanız Ek5 sigorta kapsamında prim ödemesi yapabilirsiniz.  Ek 5 kapsamında ödenen sigorta primleri 4a eski adıyla ssk hizmeti olarak sayılır ve dolayısıyla emeklilik şartları da SSK’ya göre hesaplanır.

Ek 5 tarım sigortası nedir, Ek 5 kapsamında olmak ve denetim geçirmemek için nelere dikkat etmek gerekir konularında ayrıntılı bilgiyi ek 5 tarım sigortası emeklilik maaşı ne kadar sayfamızı ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası için gerekli evraklar nelerdir ?

Tarım isteğe bağlı sigorta müracatı için Sosyal Güvenlik Kurumu’nca bazı belgeler istenebilir. Ek 5 sigorta için lazım belgeler şu şekilde sıralanabilir.

 • Ek5 isteğe bağlı sigorta başvuru formu. Müraacat formunun bulunduğunuz il/ilçedeki tarım müdürlüğü ve mahalle/köy muhtarı tarafından onaylanmasıgerekir.
 • Ziraat odalarında kaydınızın bulunmadığına dair İB formu,
 • Kimlik fotokopisi.

Ek 5 tarım sigortası formu

Ek 5 sigortasını başlatmak için öncelikle formu eksiksiz doldurmanız sonrasında ise bağlı olduğunuz mahalle/köy muhtarı ile il/ilçe tarım Müdürlüğüne onaylatmanız gerekiyor. Onaylama işlemlerinin ardından Ziraat odasından çiftçilik kaydınızın olmadığına dair belge ve kimlik fotokopinizi de forma ekleyerek ikametinizin bağlı olduğu Sosyal Güvenlik Merkezi’ne vermeniz gerekiyor.  Ek5 tarım sigortası için başvuru formunu buradan indirebilirsiniz >> ek 5 formu indir. Peki ek beş sigorta ne kadar oldu ? Güncel tarım ek 5 primi ne kadar konusunda aşağıda bilgi bulabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ne kadar 2024

Ek beş tarım sigortası 2024 ne kadar oldu? 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında en düşük ve en yüksek Ek 5 tarım sigortası primlerine ait tablo aşağıda paylaşılmıştır:

En düşük ₺6.900,86
En yüksek ₺51.756,00

2925 tarım sigortası primi ne kadar 2024

Bu kapsamda ilk defa 30.04.2008 tarihi öncesinde girişi olanlar ve kesintisiz olarak prim ödemesi yapanlar için 2925 tarım sigortası primleri aylık brüt asgari ücretin 15 günlük prime esas kazancı üzerinden ödeme yapmaktalar. Dolayısıyla alacakları emekli maaşı da kısmen biraz daha düşük olmakta. Buna göre;

 • 15 gün üzerinden 2925 tarım ssk ödemesi yapanların 01 Ocak 2024-31 Aralık 2024 tarihleri arasında ödeyecekleri ssk tarım 2925 prim tutarı aylık olarak 3.250,41 lira olacaktır.
 • 2925 tarım sigortası emeklilik şartları başlıklı yazımızdan ne zaman emekli olabileceğiniz konusunda hesaplama yapabilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası primi ödemesi nasıl yapılır?

Ek 5 tarım sigortası kapsamında prim ödeyenler zaman zaman ek 5 prim borcu nasıl ödenir, Ek 5 tarım sigortası atm’den nasıl yatırılır gibi soruları bize sormakta. Prim ödemesi T.C numarası üzerinden yapılmaktadır. Ek 5 tarım sigortası prim borcunu tüm bankalardan ve PTT’lerden, mobil ve ya internet bankacılığı kanallarından,  ATM’lerden SGK ödeme-Ek5 Ek6 İBS Topluluk Tarım menüsünden T.C. numaranız ile sorgulama yaparak ödeyebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası ödenmezse ne olur?

Her ayın SGK ek5 prim borcunun sonraki ayın son gününe kadar ödenmesi gerekiyor. Ek 5 ödemesi yapılmadığında gecikme zammı ve faizi ile hesaplanır. Ayrıca bu şekilde iki aylık sigorta primi ödenmediğinde sağlık hizmeti kapanır. Sigortalının kendisi ile bakmakla yükümlü olduğu kişiler sağlıktan yararlanamaz.

 • Ek 5 tarım sigortası ödenmediğinde ya da belli bir zaman hiç ödenmediğinde isteğe bağlı bağkur gibi iptali söz konusu değildir. İsteğe bağlı bağkurda 12 aylık prim ödenmediğinde prim ve hizmet silinirken ek 5 sigorta kolunda böyle bir uygulama bulunmuyor.
 • Ek 5 ancak dilekçe verilirse ya da sigortalı çalışma olursa ve ya vergi kaydı, esnaflık kaydı başlarsa durur. Onun haricinde iptal olmadan devam eder.
 • Ek5 tarım sigortası primi borcunun tamamı dilekçe ile sildirilebilir. Ancak bu durumda borçlu olunan günlere ait hizmetler de silinir ve bu hizmetler sonradan borçlanılamaz.

Ek 5 tarım sigortası sorgulaması nasıl yapılır?

EK 5 kapsamında ne kadar prim gün sayınız olduğunu e devlet aracılığı ile kolayca sorgulayabilirsiniz. E devlet sisteminde SGK-SGK Tescil ve Hizmet Dökümü kısmından ek 5 sigorta ödemesi yaptığınız dönemler için ne kadarlık hizmetiniz olduğunu görüntüleyebilirsiniz. Borçlu dönemler hizmet olarak görünmez.

Ek 5 tarım sigortası borcu sorgulama nasıl yapılır ?

Ek 5 tarım sigortası borcunuza e devlet üzerinden bakabilirsiniz.  www.turkiye.gov.tr adresinden T.C. numarasıve e devlet şifresi ile sisteme giriniz. E devlet şifresi yok ise ya da unuttu iseniz PTT’den temin edebilirsiniz.

Sisteme girişin ardından ek 5 sorgulaması için Sosyal Güvenlik Kurumu-Diğer Hizmetler-EK5/EK6/5G/30 Günden Az İBS Tescil Kaydı ve Borç Dökümü menüsünden ek5 sigorta tescil ve borç dökümünüzü kontrol edebilirsiniz. Ek 5 sigorta sorgulama ekranına ek 5 tarım sigortası borç sorgulama  giriş sağlayabilirsiniz. Vermiş olduğum linkten tarım sigortası primi ne kadar olduğunu yani ek 5 prim borcunuzu da sorgulayabilirsiniz.

Ek5 tarım sigortası prim gün sayısı nedir?

İsteğe bağlı tarım ssk kapsamında prim ödüyorsanız prim gününüz Sosyal Güvenlik Hizmet dökümüne 30 gün olarak geçer. Emeklilikte de 30 gün üzerinden hesaplama yapılır.  30 günden eksik olması ya da 15 gün olarak değerlendirilmesi söz konusu değildir. 15 günlük hizmet sadece eski 2925 tarım ssk kapsamında prim ödeyen ve ödemeye devam edenler için geçerlidir.

Ek5 sigortasında emekliliğe esas kazanca yansıyan prime esas kazanç tutarı normal sigortaya göre daha düşüktür. Sebebi ise aylık prim ödemesinin tam asgari ücret üzerinden yapılmıyor olması.Ek 5 tarım sigortasından ne zaman emekli olacağınızı bilmiyor musunuz ?  O zaman hemen ek 5 emeklilik şartları sayfamızı ziyaret edin ve tarım sigortası kaç yılda emekli olur hesaplayın.

Ek 5 tarım sigortası dondurma dilekçesi

Ek5 tarım sigortasını;

 • Sigortalı olarak çalışmaya başlamanız,
 • Adınıza bağkur açıklması,
 • Emekliliğe ayrılmanız durumunda ya da hiçbir koşul aranmaksızın kendi isteğiniz ile kapatabilirsiniz.
 • Kapatmak için Sosyal Güvenlik Kurumu’na dilekçe ile müraacat yapmanız gerekir. Dilekçe örneği hazırlanmıştır ve aşağıdadır.
 • ……. Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzda ……………………………….. T.C numarası ile Ek5 tarım sigortası tescilim vardır.  ……………………………. nedeniyle Ek5 tarım sigortamın durdurulmasını istiyorum.
 • Gereğini arz ederim. 

Şayet böyle bir dilekçe verirseniz ek 5 tarım sigortanız talepte bulunduğunuz tarihten itibaren kapatılır. Ancak ben geçmiş Ek5 prim borçlarımı ödemek istemiyorum, ek5 borcunun tamamen silinmesini de istiyorum diyorsanız bunu dilekçenizde yazmanız lazım. Eğer ssk ek 5 borcunu sildirmek istiyorsanız dilekçeyi aşağıdaki gibi vermeniz gerekiyor. Ek 5 tarım sigortası iptal dilekçesi örneği aşağıdaki gibidir;

 • ……. Sosyal Güvenlik Merkezine
 • Kurumunuzda ……………………………….. T.C numarası ile Ek5 tarım sigortası tescilim bulunuyor. ……………………………. nedeniyle Ek5 tarım tescilimin prim ödemelerimin yettiği son tarih itibariyle durdurulmasını talep ediyorum.
 • Gereğini arz ederim.
 • Bu durumda prim ödemeniz varsa yettiği kadar hizmet bırakılarak borçlu olduğunuz dönemlere ilişkin hizmet de silinir prim borcu da.

Ek 5 tarım sigortası aile yardımı alabilir mi?

Bildiğiniz üzere eşi çalışmayan sigortalılar ile devlet memurları çalışmayan eş için aile yardımı ya da asgari geçim indiriminden yararlanabilmekte. Eşin herhangi bir kapsamda çalışması yani ücret karşılığı bir işte çalışması halinde eş yardımı kesilmektedir. Eğer çalışmayan eşe Ek 5 tarım sigortası açılırsa eş yardımının kesilmesi gerekir. Zira Kanuna göre Ek 5 tarımda ücret karşılığı çalışanlar olarak tanımlanmaktadır. Aile yardımı için de eşin ücret karşılığında çalışmıyor olması gerekiyor.

Bu durumda eşi ek 5 kapsamında prim ödemesi yapan sigortalı ya da devlet memurları aile yardımından faydalanamaz. İsteğe bağlı sigorta kollarından sadece isteğe bağlı bağkur kapsamında prim ödenmesi durumunda aile yardımı devam eder.

Kendi sigortamı nasıl yatırabilirim 2024

4a ssk kapsamında bir işyerinde çalışma imkanı olmayan ancak isteğe bağlı olarak sigortasını ödemek isteyenlerin en çok tercih ettiği sigorta kollarından birisi ek5 tarım sigortasıdır. Ancak yukarıda ek5 tarım sigortası şartları kısmında da belirtildiği üzere bu sigorta kapsamında prim ödeyebilmeniz için tarım ya da orman işlerinde çalışıyor olmanız gerekiyor. Ha SGK bunu kontrol ediyor mu derseniz başvuru aşamasında etmiyor. Ama sonrasında bir şikayet olması halinde gerçekten tarım işi ile uğraşıp uğraşmadığınız konusunda bir denetim yapılabiliyor.

Ek 5 tarım sigortası vergi indiriminden yararlanabilir mi ?

Ek5 tarım sigortası ne kadar sorusunun cevabını verdikten sonra gelelim ssk tarım sigortası kapsamında prim ödemesi yapanların engellilik durumundan dolayı prim ya da vergi indiriminden yararlanıp yararlanamayacağı hususuna. Ek 5 tarım sigortası ödemesi yapanlar gelir vergisine tabi olmamakta. Engelli vergi indirimi için gelir vergisine tabi olma şartı aranmaktadır. Bu yüzden %40 üzeri engel raporu olsa bile ek5 ödemesi yapan kişiler gelir ya da vergi indiriminden yararlanamazlar.

Ek 5 tarım sigortası hangi bankalara yatırılıyor ?

Ek 5 sgk prim ödemeleri Sosyal Güvenlik Kurumu ile anlaşmalı tüm banka ve PTT şubelerinden yapılabilmektedir. Ek 5 sigorta primi ödemesi yapılabilen başlıca bankaları şu şekilde sıralayabiliriz;

 • Ziraat Bankası,
 • Vakıf Bank,
 • PTT,
 • Halk Bank,
 • Garanti Bankası,
 • Türkiye İş Bankası,
 • Yapı ve Kredi Bankası,
 • Finans Bank ve En Para,
 • Türkiye Ekonomi Bankası,
 • Kuveyt Türk.
 • Deniz Bank.

***Ayrıca ek 5 tarım sigortası ödemelerinizi kredi kartı ile SGK prim ödeme sisteminden de ödeyebilirsiniz.

Ek 5 tarım sigortası kaç gün sayılıyor?

Ek 5 tarım sigortasında SGK tescil ve hizmet dökümüne yansıyan gün sayısı 30’dur. gün olarak eksik hizmet yansımaz.

Ek 5 tarım sigortası primi ödenmezse ne olur?

Borç gecikme zammı ve faizi ile birikmeye devam eder. Ödenmeyen kısımlar SGK tescil ve hizmet dökümünde gün olarak görünmez.

Ek 5 tarım sigortası nasıl emekli olunur?

Ek 5 tarım sigortası ssk kapsamında ödenen bir sigorta koludur. Dolayısıyla bu kapsamda ödenen primlerden dolayı şartların SSK kapsamında hesaplanması gerekir.

Ek 5 tarım sigortası isteğe bağlı mı?

İsteğe bağlı bir sigorta kolu olarak bilinse de aslında tarımda mevsimlik işçi olarak çalıştırılanlar için zorunlu olarak getirilmiş bir kapsamdır.

3.7/5 - (3 {oy})
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
“Ek 5 Tarım Sigortası Primi Ne Kadar 2024” üzerine 178 yorum
 1. Ömer bey merhaba bayramınız mübarek olsun, 1999 ve 2008 arası SSK girisliler için kademeli emeklilik haberleri dolanmaya başladı şimdide, ben 2001 girisliyim, sizce olurmu olursa nasıl bir sistem olur

  Yanıtla
 2. Merhaba Ömer bey değerli bilgileriniz için şimdiden Allah razı olsun, benim sorum şu eşime ek 5 SSK ödedim Nisan ayı itibariyle 4512 günü oluyor ve yarım emekliliğe hak kazanıyor, 25 yıllık süresi dolmuyor en azından günleri doluyor,. Sizce dilekçe verip durdurayimmi yoksa ödemeye devam edeyim mi , bana geleceğimiz için bir yol gosterirmisiniz , şimdiden teşekkürler

  Yanıtla
 3. merhaba, anneme 2014 yılında ek5 tarım sigortası yaptırdım.3 ay yatırdım.saglıktan yararlandı …2014-2018yılında faizle birlikte 59bin tl borç gözüküyor…bu sene genel saglık borcu 6bin tl borç gözuktu.onu yatırıp saglıktan yararlanıp ilaç raporu aldıracaktım…alo 170 görüştüm..gss borcu kapatırsanız saglıktan yararlanır demişlerdi ama borcu ödedim.bu seferde ek5 tarım sigorta borcu yatırmam gerekiyor deniyor…şuan 59bin tl borcu sgk çalışanı yatırmamı istiyor imkanımız yok söyledıgım halde birşey yapamayız diyorlar….bu borcu nasıl iptal ettirebilirim…şimdiden verecegınız cevap için teşekkur ederim…

  Yanıtla
 4. merhaba 2925 tarım ssk lılar bu eyt yasasından yararlancakmı ? 1999 öncesi yaş şartı olmadan ? v emekli maaşları ne kadar olur tesekkürler cevabınız icin

  Yanıtla
  • Merhaba. Net olmamakla birlikte 08 Eylül 1999 tarihinden önce girişi olanların yararlanacağını düşünüyorum. Yaş şartı kaldırılacak büyük ihtimalle. Maaş 5500 TL olur en düşük.

   Yanıtla
 5. Ömer bey merhabalar. Annem 1991 yılından sigortalı 1971 doğumlu. 2050 gün sigorta ödemesi var üzerini ek 5 tarım ödüyoruz. Su an aylık 2.152 tl ödeme yapıyoruz. Ek 5 ödemesi aylık 1600 yazılmış biz neden fazla ödeme yapıyoruz?

  Yanıtla
 6. Ömer bey! Ek-5 de prime esas ara değer yok mu? Sadece en düşük ve en yüksek ödeme değeri mi var? Miktarı biz belirleyebilirmiyiz?

  Yanıtla
 7. Selam ömer MERİÇ bey normalde sigorta girişim 11 05 2005 ve o çaliştiğim ilk iş yerinde 7 ay çaliştim adam eksik yatirmiş 7 ayda ortalama 100gün yatirmiş ve her yatirdigi ay (ş) başlayan sonra ara verdim 2011 de normal bir yerde çaliştim sistemde bakiyom işe girişim 2005 de a4 sigorta girişim 2011 çikiyor bu ne demek giriş tarihi 2005 mi olcak normal şartlarda yorumlarsaniz sevinirim saygilar

  Yanıtla
  • Merhaba. İlk işyerinde yatan prim varsa giriş tarihi 2005 olarak esas alınır. İlk işyerinde işe giriş bildirgesi verilmediyse muhtemelen ondan işe giriş öyle görünüyor.

   Yanıtla
 8. Ömer bey merhaba ;
  Annemin 4A girişi : 30.06.2010
  Prim gün sayısı : 2626
  Doğum Tarihi . 02.03.1969
  Ek5 Tarım sigortasını başlatmayı düşünüyoruz.Emeklilik şartı kısmi emeklilik için 5400 gün prim 61 yaş olarak yazıyor. Acaba kısmi yaştan emekli olsa ödediğimiz 1151 liralık primin altında mı maaş alacak ? 5400 kısmi emeklilik ile 7000Gün emeklilik arasında ne kadar maaş farkı var ? Kısmı veya normal emeklilikte ödenilen primin altında maaş alınması söz konusu mu ? Çünkü bazı yerlerde ödenilen primin yüzde 40ı emekli maaşıdır yazıyor. Şimdiden vatandaşın aklındaki sorulara ilgili cevaplar verdiğiniz için teşekkür ediyorum

  Yanıtla
  • Merhaba Furkan Bey. şu an emekli olsa 1500 TL maaş alır. Çünkü en düşük emekli maaşı bu. Emekli olabilmesi için kısmi olarak 5400 gün 61 yaş, normal emeklilik için ise 7200 gün 58 yaşı tamamlaması gerekir. Kısmi ve normal emekli maaşı arasında ortalama yüzde 20-25 fark oluyor. Maaşlar ödediğiniz primden değil ortalama brüt kazanca göre hesaplanır.

   Yanıtla
 9. Ömer bey Merhaba;
  iki sorum vardı

  1-) 2925 Tarım Sigortalılarından, 30 Nisan 2008 veya Öncesi Girişi Olan Ödeyeceği Prim Tutarı 581 TL olarak belirlenmiştir. Burada 15 gün üzerinden prim yatırılıyor, ama diğer 15 gün sadece süre olarak mı kazanılıyor? Yani 15 günlük brüt kazanç üzerinden hesaplama mı yapılıyor?

  2-) Diyelim ki, aylık bağlama oranının en düşük hale getirildiği Ekim 2008 sonrası dönemde 2925 Tarım SSK’lı olup (Ek-5 değil) tamamlayan bir sigortalı, 3600 ile BUGÜN emekli olsa, hazine yardımı hariç alacağı gerçek maaş yaklaşık ne olurdu? Ben 750 TL civarı olup, bunun hazine yardımıyla 1500’e tamamlanacağını biliyorum, doğru mu?

  Yanıtla
   • Bu gün maaşlar 1500’e yuvarlanıp tamamlanmasaydı, ödemelerinin tamamını 2008 sonrası yapmış bir 2925 Tarım SSK’lı ne kadar alırdı?

    Yanıtla
     • Ömer Hocam, teşekkür ederim. Yalnız bir yerde küçük bir hata olabilir mi? “Hizmet 15 gün üzerinden işleniyor” demişsiniz ama, 2925 Sayılı Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunun İşletilmesine Dair Yönetmeliğin 15. Maddesinde açıkça şöyle yazıyor;

      “Madde 15- 2925 sayılı Tarım İşçileri Sosyal Sigortalar Kanunu uyarınca alınacak prim ve yapılacak yardımların hesabında esas tutulacak gün sayısı, primi ödenmiş her ay için “15” gündür. Primi ödenmiş ayın prim ödeme gün sayısı, ayın 16’sından itibaren tam ay gibi kabul edilir”

      O zaman, benim dediğim gibi 15 Günlük Brüt Asgari ücret üzerinden kazanç gösterilip, sadece süre olarak 30 gün kazanılmış olmuyor mu?

 10. Merhabalar benim kardeşim ek5 2017 de kayıt oldu ara ara primini aktif hale getirip ödemesini yapıyor bu ek 5 gün sayisi ne kadar olmalo kardeşim 26 yaşında

  Yanıtla
  • Merhaba Ömer bey, eşim adına ek5 yatırmaktayım 2021 Kasım ayında eşim okul rehberlik hizmeti yapmaya başladı.sigorta girişi oldu,çalıştığı gün kadar prim ödeniyor Kasım ayından bu güne ödeme yapmıyorum yasal olarak ek 5 i dondurmam gerekiyormu yoksa sistem otomatik olarak devre dışımı bırakıyor bu durumda ne yapmam gerekiyor Bilgi verirseniz sevinirim cevabınız için şimdiden teşekkür ederim.

   Yanıtla
 11. Ek 5 tarım bağkur primlerini 2014 yılından beri düzenli olarak yatırmaktayım. Ek 5 ‘le ilgili %5 lik düzenli ödeme prim desteğinden yararlanabiliyor muyuz ? Bu güne kadar hep normal prim ödedim .eğer yararlanabiliyorsak ne yapmamız gerekiyor. Bu sene bankaya primi ödemek için gittiğimde 1152 tl borç çıktı

  Yanıtla
 12. Ömer bey gerçekten anlayamıyorum. Bu devlet memurları ya işlerinin İÇERİĞİNİ bilmiyorlar, ya da kafaları çok karışık. Son sorduğum soruyla ilgili 10 ayrı il SGK müdürlüğünden 10 kadar memura bu soruyu sordum. 5 kadarı sizin dediğiniz gibi ileri tarihli dilekçe verebilirsiniz diyor, diğer 5 i de dilekçe verdiğin tarihte prim artışı yapılır diyor. Zaten pandemi endeniyle bir karışıklık oldu mu memuru arayıp da düzelttirmek problem, bir de 2019 Aralık ayı için Hizmet Tablosunu karıştırmayalım ( Çünkü , böyle dilekçelerde tablo karışma olayı daha önce bir kaç defa başıma geldi, o nedenle) Altı üstü 1 Ocak tarihinde prim artışı dilekçesi vereceğim, araya günler yılbaşı tatilleri giriyor, tatiller bitince 4-5 Ocak gibi gitsem bu sefer de memurumuz tafra yapıyor.

  Yanıtla
 13. Ek-5 sigortalısıyım. 2021 yılı Ek-5 primleri için prime esas kazanç yükseltme beyanı vereceğim. Ben son 5 yıldır her yıl başında böyle dilekçeler verip kazancımı yükseltiyorum. Şunu gördüm ki, Ocak ayının 1 inde vermem gereken dilekçeyi Ocak 4 veya 5 ine sarkıtarak verirsem, sanırım işlem karmaşıklaşıp zorlaştığı için, SGK memuru işimi laf söyleyerek, azarlayarak yapıyor. Bu defalarca başıma geldi, memurumuzun huyunu ezberledim artık. Ve bu sene de 1 Ocak Cuma’ya denk geleceği ve yılbaşı tatili sonrası ilk İŞ GÜNÜ 4 Ocak’a denk geleceği için; bu burun kıvırmaları, azarlanmaları yaşamamak adına dilekçemi 31 Aralık günü vermek istiyorum. Dilekçeyle ilgili kanunlarda ileriye yönelik dilekçe verme usulü var mıdır?

  Yanıtla
 14. Merhaba Ömer Bey,
  Çalışmakta olduğumuz şirketin il değişikliğine gitmesi yani başka bir il sınırları içerisine taşınması sonrasında(Gebze-Istanbul) çalışanın şirketle birlikte gitmeme hakkı var mıdır?
  -Eger böyle bir yasal hakkı varsa süreç nasıl ilerletilmelidir.
  -Çalışan olarak kıdem tazmıtadı hakkımız olur mu?
  Şimdiden tesekkürler..

  Yanıtla
 15. Merhaba Ömer bey,
  İlgi ve alakanıza çok teşekkür ederim, kısa sürede dönüşyaptığınız için ayrıca tesekkürler.
  Sağlıcakla kalın..:?

  Yanıtla
 16. Merhabalar,
  ismim Aykut 18,11,2005 tarihinde itibaren 4a kapsamindayım ve pirim gün sayım 4800 gün.Artık her hangi bir kurumda çalışmak istemiyorum.Köyüme yerleşip serbest çalışmak istoyorum. Sizce mevcut primgün sayısı uzerene devam(7000 güne ulaşmak için) edebileceğim serbest çalışmada sigorta şekli hangisidir.

  Yanıtla
 17. Böyle bir durum şimdilik yok, ama mecburiyetten bu sisteme girdim5 yıldır ödüyorum. 3600’ü tamamlamama da 12 ay kaldı. 12 ay sonra tamamen çıkacağım. Bu zamana kadar SGK tarafından bir denetleme bir sorgu sual olmadı ama zaman zaman basında bir iş yerinden sahte sigorta yaptıran yüz binlerce kişinin emekliliği iptal edildi şeklinde haberleri okuyunca hep içim içimi yiyiyor. Aynı zamanda bu sistemde kalmaya da mecburum çünkü hastalıklarım nedeniyle çalışamayacak haldeyim. Vergi indirimi veya malulllük gibi yollara da başvurmak istemiyorum. Çünkü çevremden biliyorum, adamın safra kesesi alınmış, sağ böbrek alınmış, sol böbrekte 6 adet kist, dizlerde sorun yürüyemiyor; Buna bile yüzde 15 vermişler. Doktorların kaprisleriyle, kurullarla uğraşmak istemiyorum. Bir de zaman zaman rapor yeniletiyorlar, hepten sinir bozucu. O nedenle mecburen kısa yoldan emeklilik hakkımı almak için bu yola başvurmak durumunda kaldım. Dediğim gibi basında bu yolda haberleri okudukça da açıkçası korkuyorum. Bir iş yerinden sigortalı olmuş, emekli olmuş ama üzerinden 6 sene geçmiş, SGK tüm paraları geri isteyip kendisine dava açmış mesela. Böyle bir olay başıma gelirse kanuni haklarımı nereye kadar kullanabilirim, Yargıtay çözüm olur mu diye sordum. Ancak onda da yapacak birşey yok diyorsunuz.

  Yanıtla
 18. Sizce İş Mahkemesine gidilse sonuç ne olur? iş yerlerinde sigortalı gösterilmek suretiyle sahte sigorta yaptıranlar hakkında, ödenen primlerin İsteğe Bağlı Bağ-Kur’a aktarılması yönünde Yargıtay kararları oldu mu?

  Yanıtla
  • Sizinle ilgili böyle bir karar mı var? Öyle bir karar yok olmaz da zaten. Kayıt dışı ya da geçersiz bir sigorta iptal edilirse primlerin iadesi ya da başka bir sigortaya devredilmesi mümkün olmaz.

   Yanıtla
 19. Ömer bey merhaba;

  Ek-5 sigortası için tarım işinde fiili çalışma olmadığı ve bu durumun SGK tarafından tespiti halinde sigortalılık iptal edilir deniyor. Peki iptal edilen süreler isteğe bağlı Sigortaya mı aktarılır?

  Yanıtla
 20. merhaba
  1987 yılında ssk girişim oldu ve 1999 yılına kadar 700 gün sigortam var. daha sonra 2005 yılında ciftci bakuru kayıt oldum primlerimi düzgün ödeyemedim. kac gün bakurum var bilmiyorum. zirrat odasından kaydımı sildirsem ve ek 5 tarım sigortasına kaydoldugum taktirde ne madar prim yatırmam gerekir. 1967 dogumluyum. ne zaman emekli olabilirim .
  teşekkür ederim yardımlarınız için.

  Yanıtla
 21. Allah razı olsun Ömer bey sayenizde bilgilendir, Allah işinizi rastgetirsin, son bir sorum olacak şuan şartlarda 4500 günle emekli olmak ve 7000 günle emekli olmak arasında ne kadar maaş farkı olur, rakamla ifade edebilirmisiniz tahmini olarak ,. Mesela 4500 günle 2000 TL 7000 günle 3000 TL gibi

  Yanıtla
 22. Teşekkür ederim Ömer bey , dediğiniz doğru ancak çocuklar ufak , bakacak büyük yok bizde , kimseye bırakamayiz, memur gibi yüksek maasimizda yok bakıcı tutalım, eşim 50 yaşında da bir yere girip çalışamaz, ben fabrikada çalışıyorum birazda arazi var, 12 yıl sonrada doğum borçlanması 90 yada 100 bin olur hiç odeyemeyiz,zamanlada elde olan para harcanıp gider, haksizmiyim sizce, sizin tavsiye niz gibi önce doğum borçlanması yapicam sonra ek 5 SSK ödemeye basliycam, eşim bana ait arazide iş yapıyor, o yüzden ek 5 sskda sorun çıkmaz sanırım

  Yanıtla
 23. Merhaba Ömer bey size eşim için sormuştum, 1982 doğumlu ve fabrikadan ssk ya girişi 2007 , doğum borçlanması her yıl arttığı için ileride ödemeyiz diye düşünüp şimdi yani 2020 yılında 4 yıl ödeyeceğim, en düşüğü 4 yıla 45 000 mis ,. Sonrasında ek 5 e basvurucam, doğum borçlanması ni sizce fazlamı ödesem , yada az ödeyip ek 5 aylık mi fazla ödesem, ileride emekli maaşını arttırması için

  Yanıtla
  • Merhabalar. Bana kalırsa acele etmeyin doğum borçlanması için. Yatırın o parayı altına, dövize vakti geldiğinde gerekirse yatırırsınız. Yaşı daha genç eşinizin. Çalışarak da tamamlama imkanı olur belki. Bu kadar para ödemek için erken. Ancak yine de takdir sizin.

   Yanıtla
 24. Merhaba , eşimin fabrikadan ssk ya girişi 2007 , şimdiye kadar 2105 günü var , ilk doğumu 2014 ye ikinci doğumu 2017 de yaptı ve aralarında hiç prim odenmedi,. İlk sorum eşime şuan doğum borçlanması yapsam ileride bize faydası olurmu ,. İkinci sorum eşim fabrikaya gidemez o yüzden ek 5 SSK ödemek istiyorum, doğum borçlanması ni ek 5 ödemeden önce mi yapmalıyım sonramı,. 2020 yılı içinYüksek emekli maaşı için ne kadar ödememiz gerekir

  Yanıtla
  • Merhaba. Bence şu an doğum borçlanması yapmanıza gerek yok. İleride emeklilikte eksik prim olursa yaparsınız. Ama illa yapacam diyorsanız ek 5 sigortasına başlamadan önce yapın. Ayrıca ek 5 ssk yerine sigortalı çalışma imkanı varsa sigortalı çalışsın. Ek 5 ssk ortalama kazancı düşürür.

   Yanıtla
   • Çocukları bakmaya insan olmadığı için eşim bi yerde çalışamaz, ilerleyen zamanda belki odeyemeyiz deyip şimdiden günlerinin dolması için ek 5 SSK ödemeyi düşünüyoruz, yüksek odesek mesela bu yıl için 1200 TL emekli maaşını arttırır mı sizce,. Ben şuan 1 yıllık borçlanma düşünmüştüm ek 5 SSK ya başladıktan sonra doğum borçlanması olmazmi , ikisi aynı SSK demiştiniz

    Yanıtla
    • İkisi de ssk evet ancak ikisi arasında prime esas kazanç farkı var. 1200 lira gibi aylık prim öderseniz normal ssknın bir tık üzerinde olur prime esas kazanç. O zaman öyle yaparsınız ileride ödersiniz. GSS otomatik kapanmıyor genelde. Ek 5 başladığında GSS’yi durdurmak için ayrıca dilekçe vermenizde yarar olacaktır.

     Yanıtla
Yorum yapın