Emekli Bayram İkramiyesi Zamlandı! İşte Yeni Tutarlar

Emeklilere yılda 2 defa ödenen ramazan ve kurban bayramı ikramiyeleri için yeni tutarlar belli oldu. Yapılan açıklamaya göre yılda 2 defa 1100 TL olarak ödenen emekli bayram ikramiyesi için yeni tutarlar 2000 TL oldu. Zamlı ilk bayram ikramiyeleri Ramazan Bayramı öncesi ödenecek.

Ramazan bayramı öncesi zamlı olarak ödenecek

Zamlı emekli bayram ikramiyeleri ile ilgili düzenleme torba yasa ile hemen yürürlüğe konulacak. İlk zamlı ikramiye tutarları Ramazan bayramı öncesinde milyonlarca emeklinin hesabına aktarılacak. EYT kapsamında ilk defa 01 Nisan 2023 tarihi itibariyle emekli olan binlerce kişi de 2000 TL bayram ikramiyesi hakkından yararlanabilecek.

Engelli aylığı alanlar da ikramiye bekliyor

2022 sayılı yasa kapsamında engelli aylığı alanlar ile bu yasa kapsamında sosyal yardım alanlara emekli bayram ikramiyesi ödenmiyor. Bu ikramiye sadece Sosyal Güvenlik Kurumu’ndan gelir ya da aylık alanlara ödeniyor. Kaymakamlık engelli aylığı alan binlerce kişi de emekli bayram ikramiyesi hakkından yararlanmak ve kendileri adına bir düzenleme çıkarılmasını bekliyor. Şu an engellilere verilip verilmeyeceği net değil. Ancak torba yasaya sonradan eklenebilir.

Hisse oranına göre yeni emekli bayram ikramiyesi tutarları

Emekli bayram ikramiyesi tutarı kişi kendi emekli ise 2000 TL olarak ödeniyor. Ancak kişi dul ya da yetim aylığı alıyorsa ya da İş kazası sonucu gelir bağlandıysa orana göre hesaplanıyor. Buna göre zamla birlikte gerçekleşen emekli bayram ikramiyesi güncel tutarları aşağıdaki tablodaki gibi olacaktır;

Emeklinin kendisine ödenecek tutar2.000,00 TL
Tek başına dul aylığı alan kadına ödenecek ikramiye ( %75 hisse oranına göre)1.500,00 TL
Tek başına yetim maaşı alan çocuklara ( %25 hisse oranına göre)500,00 TL
Sürekli iş göremezlik geliri alanlara sürekli iş göremezlik kayıp oranına göre 2000 TL üzerinden hesaplanacak. Örneğin %40 engel varsa ödenecek tutar: 800,00 TL

Memurlar da bayram ikramiyesi bekliyor

Malum her toplu sözleşme döneminde memurlar için de bayram ikramiyesi gündeme geliyor. Memurlar için bir çalışma maalesef yok. Sonradan torba yasa ile bir düzenleme olur mu bekleyip görmek lazım.

İçeriğimizi Puanlayın
Photo of author

Ömer Meriç

Hacettepe Üniversitesi mezunuyum. Bağımsız SGK uzmanı olarak çalışıyorum. Hacettepe Üniversitesinde İş Hukuku alanında yüksek lisansımı tamamladım. Sorularınızı cevaplamak ve size yardımcı olmak için buradayım. Sorularınızı yazıların altındaki yorum bölümünden bana iletebilirsiniz.
Yorum yapın